Horen en zien J TIP van BOOTZ Gevangene ontsnapt naaimachines MADQEF EN MIRZA kam perm an Agenda voor Haarlem door aankondigingen en nabeschouwingen PLEIDOOI VOOR BOUW VAN MEER „OPEN THEATERS Subsidiëring toneel in Zuid-Holland Planoloog gispt starre gemeentelijke indeling BELTON CO 15 Slechte commentaar De radio geeft vrijdag T el evi'si e pro gr amm a Betere resultaten bij Polynorm Voor zo'n rauwe hoest ABDIJSIROOP Verkoopsters bestalen warenhuis Iraaks comité zal Arefs gedrag nagaan DE NE(iEN MUZEN Verzending van zeepost Examens het vanouds bekende aperitief G. J. van Heek jr. overleden Begroting voor Nederlands Nieuw-Guinea Hebt U die al geproefd? Van Nelle's nieuwe Assam Thee Heiers gaan in beroep Kerkelijk Nieuws Marinewerkman in Den Helder had geheime radiozender (UIT HET ENGELS VERTAALD) DONDERDAG 13 NOVEMBER 1958 De Nederlandse Televisiestichting ver zorgde gisteravond een uitzending van de voetbalwedstrijd van een Nederlands Bondselftal tegen de Zuidafrikaanse voet balploeg. Het werd een zeer goede uitzen ding. hetgeen in de eerste plaats mogelijk werd door de uitstekende lichtinstallatie op het. PSV-terrein. In de tweede helft was het spelverloop niet zo duidelijk meer te zien. maar dat kwam kennelijk door de langzaam opkomende mist. De meestge- bruikte camera was die op een van de tri bunes ter hoogte van de middenlijn, doch wellicht had men de fijne finesse van het combinatiespel wat beter kunnen zien door het wat meer inschakelen van een laag staande camera met telelens. Al wordt de situatie daarbij wat vertekend, de voetbalkenner ziet het graag. Over voet balkenners gesproken: men zag er af en toe één in treffende close-ups op de tri bunes. Het commentaar van Leo Pagano was zonder meer slecht. Het ene moment praatte hij te veel een bekende fout van radioreporters, die televisiecommentaar geven en op andere ogenblikken hoor de men in het geheel geen toelichting. En dan al die gemeenplaatsen, overbodige vra gen (zoals: zag u dat schot? of aardige slijding (bedoeld werd sliding) vindt u niet?) en mededelingen, zoals ,,'t spel is weer begonnen" als men al zeker een mi nuut ingespannen naar een aanval heeft zitten kijken.Het toppunt van stuntelig heid was overigens wel het vraaggesprek in de rust. Met een Zuidafrikaanse jour nalist uit Zuid-Afrika, zoals de heer Pa gano ons onthulde. Neen, wij voor ons had den liever in het geheel geen commentaar gehoord. 's Middags was er een uitzending door de V.P.R.O. uit het Nieuwe de la Mar- theater in Amsterdam, waar de bekroon de „scenario's" voor kinderballetten in een door „Scapino" uitgeschreven wed strijd werden voorgelezen, voorgedragen en voorgedanst. Er was ook een vertegen woordiger van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, die er op plechtige wijze toe bijdroeg de toch reeds heersende verwarring op het toneel aan zienlijk te vergroten. Hoofdzaak was de uitvoering van „Het Gipsbeen" (choreo grafie: Karei Poons, muziek: Coby Lan- kester) naar een door de prijswinnares Thora Justesen bedacht verhaal. En „De Klaasdorpers" leerlingen van de Jan Ligthartschool uit Haarlem mochten al vast kennismaken met Indra Kamadjojo. die zij als prijs voor een optreden in eigen omgeving hebben uitgenodigd. Het was al les bijeen zo gezellig rommelig als het op een feest behoort te zijn. Maar een t.v.- programma is natuurlijk wel iets anders, zelfs als men het een reportage voor de jeugd noemt. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 M. 7 00-24.00 KRO KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 en 7.40 Idem. 7.45 Morgengebed en liturg kal 8.00 Nieuws. 0.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.10 Gram. 10.30 Idem. 11.00 Voor de 11.40 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Nederl. lied.ies. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Metropole- ork.. klein koor en soliste. 14.40 Franse volksmuz. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. 16350 Or- gelconc. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Pianorecital. 18.05 Lichte muz. 18.25 Voor dc zieken. 18.50 Regeringsuitz.: Emigratierubriek: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.20 Gram. 19.25 V.V.D.. pol. caus. 19.35 Verz.progr. voor de militairen. 20.30 Ja. met mij. 20.35 Gram. 21.00 Amus.muz. 21.35 Fries progr. 22.05 Pianotrio. 22.50 Wanneer begint een bekering, caus. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Jazzmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA 19.3 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. R.18 De ontbijtclub. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.4Ó Schoolradio. VPRO: 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwij ding. VARA10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 11.20 Voor de kleuters. 11.35 Orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.Landbouw- rubrièk: Landschap en ruilverkaveling (2). 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12,50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gitaarspel. 14.20 Voordr. 14.40 Pianorecital. 15.10 Cabaretprogr. VARA: 1.6.00 Muzikale caus. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muz. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Vlaamse no tities 18.20 Gram. 18.50 De puntjes op de i. caus. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Jazz. VPRO: 19.30 Rep. 19 45 Evangelie en industrie, caus. 19.50 VPRO- nieuws 20.00 Nieuws. 20.05 Onderling verkeer, causerie. 20.20 Boekbespr. 20.25 Filmpraatje. 20.35 Europees commentaar. 20.45 Het, zingende hart. VARA: 21.00 Villa Sidonia. hoorspel. 21.20 Lichte muziek. 21.35 Pol. cabaret. 2.05 Jazz. 22.25 Buiten! weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. ge sprek. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Kamerork. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Omr.ork. 12.30 Weerber 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Omr.ork. 17 00 Nieuws. 17.10 Ritrn. muziek. 17.45 Duitse les. 18 00 Pianorecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Svmf.ork. 20.45 Kunst- knleidoscoop. 21.00 Symf.orkest. 21.45 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Negro-spirituals. 22.5523.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG KRO 20.00 Gesprek 20.40 Des konings welbe hagen. TV-spel. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze. INGIL, Gr. Houtstr. 181 - Tel. 14444 De minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld dat 1957 voor Polynorm ondanks de bestedingsbe perking een stijging van de omzet te zien gaf in vergelijking met die van het vooraf gaande jaar. De bestedingsbeperking heeft ook in 1958 nog lange tijd ongunstig gewerkt. In het tweede halfjaar heeft evenwel een duidelijk merkbare verbete ring ingezet. Als de huidige conjunctuur aanhoudt mag worden verwacht, dat de positie van de onderneming geleidelijk zo zal worden, dat het blijkens de balans geïnvesteerde kapitaal rendabel kan wor den gemaakt In zijn rede over vraagstukken aan gaande schouwburgbouw heeft de decor ontwerper Wim Vesseur voor leden van de Studiekring voor Dramatische Kunst en voor studenten van de Aca demie voor Bouwkunst in de Amster damse Toneelschool een pleidooi gevoerd voor het doorbreken van de tegenwoordi ge twee-ruimtelijkheid in de schouwbur gen en voor het nemen van proeven met de bouw van een meer open theater. Hij schetste uitvoerig het ontstaan van de hedendaagse theaters met de twee ruimtelijkheid: publiek-toneel. bij de bouw waarvan volgens hem legio factoren van buiten de kunst van invloed zijn ge weest. Het topzware complex van eisen, aan het moderne theater gesteld door ar chitect, spelers, publiek, exploitanten, brandweer en bouwheer, blijkt in de prak tijk onoverkomelijk te zijn: bijna alle na de oorlog gebouwde schouwburgen zijn in een of ander opzicht mislukt. De heer Ves seur ziet in de bouw van meer „open thea ters" talrijke voordelen. Daarbij is de to- neellijst verwijderd en zit het publiek meer om het toneel. Hij pleitte voor proe ven met een architectonische theater vorm tussen de „conventionele" schouw burg enerzijds en het theater-in-het-rond anderzijds. De toneelschrijver A. Defresne, die over hetzelfde onderwerp het woord voerde, zei bedoelde proeven uitdrukkelijk te wil len zien als experimenten. Hij zette uiteen Advertentie neem k altijd ABDIJSIROOP; dan ben ik er het vlugst van af, want die ver zacht en geneest. i/AKKER SIROOP Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben aan Provinciale Staten een nieuwe regeling voorgesteld voor subsidieverle ning aan beroepstoneelgezelschappen. Volgens het ontwerp van deze regeling ko men voor de subsidie toneelgezelschappen in aanmerking, die lid van de Toneelcoör dinatie zijn. De subsidie geldt ten behoeve van voorstellingen in gemeenten met min der dan vijftig duizend inwoners. Een uit zondering is gemaakt voor voorstellingen in gemeenten met meer inwoners, indien deze voorstellingen naar het oordeel van Gedeputeerde Staten bestemd zijn voor en ten goede zullen komen aan een publiek uit kleinere gemeenten, dat zonder provin ciale bijdrage niet zou kunnen worden be reikt. 9 In totaal wordt, aldus het ontwerp, per speelseizoen ten hoogste twaalfduizend gulden beschikbaar gesteld. Gedeputeerde Staten jtellen jaarlijks het aandeel van de tot de regeling toegelaten beroepstoneel gezelschappen vast, op basis van een be drag van driehonderd gulden per voor stelling. De culturele raad van Zuid-Hol land heeft voorgesteld de gezelschappen „Puck" en „Arena" tot de regeling toe te laten. De prestaties van „De Schouwspe lers" geven volgens de raad hiertoe geen aanleiding. Deze moet men nog nader be studeren. dat de architectonische ruimteverhouding volgens hem de aard en compositie van het toneelstuk bepaalt en niet omgekeerd. Alle veranderingen van het hedendaagse theater zullen experimentele pogingen blijven, indien er niet eerst een verande ring van de geestesgesteldheid der mens heid plaats heeft, zoals eertijds de mens in de renaissance veranderde van de col- lectivistische gemeenschap uit de middel eeuwen tot. individu. Op het ogenblik zit men nog steeds met het geïndividuali seerde toneel, dat toen begon. Pas wan neer die radicale geestelijke omwenteling zich heeft voltrokken, zal men volgens spreker kunnen komen tot een nieuw thea ter, tot een nieuw toneel en tot nieuwe toneelstukken. Vijf verkoopsters uit een warenhuis in Rotterdam zijn door de politierechter al daar veroordeeld wegens diefstal van een bijzonder groot aantal huishoudelijke ar tikelen. De totale waarde van de inbeslag- genomen goederen bedraagt bijna 3000. Bovendien zouden enkelen van hen nog geld uit de kassa hebben genomen, va riërend van 90 tot 800 per persoon. In het warenhuis gaan de verkoopsters zelf over de kassa. Zij moeten het bedrag aanslaan en de klant de kassabon uitrei ken. Bekenden van de verkoopsters „kochten de goederen zonder te betalen, namen ze mee naar huis waarna later al les werd verdeeld. Een 32-jarige verkoopster was, terwijl de diefstallen aan de gang waren, bevor derd tot cheffin. Daarom rekende de offi cier van Justitie haar de diefstallen zwaarder aan. Hij eiste tegen haar vijf maanden, tegen een 25-jarige en een 29- jarige verkoopster vier maanden, tegen een 42-jarige drie maanden en tegen een 32-jarige verkoopster twee maanden. De politierechter veroordeelde drie van hen tot zes .maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, en de beide anderen tot vier maanden, waarvan twee voorwaardelijk. BAGDAD (UPI) De Iraakse regering heeft een speciaal comité van vier man ingesteld voor een onderzoek naar de beschuldiging van samenzwering tegen Abdel Karim Aref, eens minister van bin nenlandse zaken en een van de organisa toren van de revolutie, die ervan beschul digd wordt, ook tegen het revolutionaire bewind te hebben gecomplotteerd. Het comité bestaat uit drie oudere offi cieren uit het leger en een burgerlijk rech ter. Otte Skoeld t In een ziekenhuis in Stockholm is op 64-jarige leeftijd over leden de Zweedse schilder en hoofdcon servator van het nationaal museum aldaar, prof. Otte Skoeld. Otte Skoeld werd in 1894 in China geboren op een Zweedse zendingspost die geleid werd cloo-r- zijn vader Hannes'Skoeld, die als filoloog naam gemaakt heeft. In de twintiger jaren wierp prof. Skoeld zich op als profeet, van de „nieuwe objectiviteit". Hij verwierf be kendheid mei zijn schilderijen van straat- tafrelen, Parijse woningen, van bovenaf gezien (daken en schoorstenen) en andere doeken van schilderachtige hoekjes. Ook als portretschilder genoot Skoeld een grote faam. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Highland Princess" (17 nov.). Australië: s.s. „Orontes" (19 nov.). Brazilië: s.s. „Highland Princess" (17 nov.) en s.s. „Libertad" (20 nov.). Canada: s.s. „Statendam" (19 nov.). Chili: Via New York (19 nov.). Ned. Antillen: m.s. „Oranje Nassau" (18 nov.). Ned. Nieuw-Guinea: m.s. „Blitar" (20 nov.). Nieuw Zeeland: Via En geland (22 nov.). Suriname: s.s. „Gany- medes" (18 nov.). Unie vaji Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Edinburgh Castle" (22 nov.). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Amsterdam. (Gem. Un.). Bevorderd tot arts: D. Laagewaard. A. M. van der Heijden. A A. Adam. R. A. Geerdink. J. P. de Geus. J. A. ten Bokkel Kuinink, C. F. Boerlijst en J. ten Brink, allen te Amsterdam. Geslaagd voor het artsexamen 1ste gedeelte: mevrouw A. C. Bisschop-Gerritsen en C. H. R Wildevuur. Amsterdam: F. Eulderink. Enschede en P. J. C. Roseboom. Haarlem. „En nu gaan we, met jouw hulp, het kwade werk van ae tovenaar ongedaan maken!" zei Mirza. „Kan dat dan?" vroeg Madoef. „Jazeker!" zei Mirza. „Zte je daar dat kastje in ae wand? Maak dat open; er staan twee flessen in: één met een rode vloeistof en één met een gele. Nu moet je goed luisteren: die rode vloeistof is de toverdrank, waarmee een mens in een muis ver andert; maar met die gele vloeistof kan de muis weer in zijn oorspronkelijke gedaante teruggebracht worden! Giet nu die gele vloeistof in een schaal!" 9091 Op 78-jarige leeftijd is te Enschede over leden de heer G. J. van Heek jr., oud-fir mant van de firma G. J. van Heek en Zonen en na 1936, toen deze firma in een n.v. werd omgezet, directeur van deze n.v. De heer Van Heek trad in september 1956 af, na 53 jaar zijn werkkracht aan deze textielonderneming te hebben gegeven. De heer Van Heek heeft in maatschap pelijk en cultureel opzicht veel betekend, zowel voor Enschede als voor geheel Twente. Hij is elf jaar voorzitter geweest van de stichting „Het Overijselsch Land schap". Sinds 1932 maakte hij deel uit van het bestuur van deze stichting. In 1954 trad hij af als voorzitter en werd toen benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De vestiging van het natuurreservaat „Het Nationale Park Veluwezoon" in 1937 werd vooral mogelijk gemaakt door een zeer belangrijke schenking van de heer Van Heek en van diens broer, dr. J. H. van Heek. die twee jaar geleden is overleden. Bovendien heeft de heer Van Heek voor het rijksmuseum „Twenthe" in Enschede veel gedaan. Hij was een groot natuur liefhebber, wiens belangstelling ook uit ging naar schilderijen. De bekende collec tie schilderijen en tekeningen, die door de heer Van Heek in de loop van ongeveer een kwart eeuw werd verzameld, werd in 1938 in de nieuw gebouwde noordvleugel van het rijksmuseum „Twenthe" onderge bracht. In september van dat jaar werd deze vleugel officieel overgedragen aan de Staat der Nederlanden. In de begroting voor Nederlands Nieuw- Guinea voor 1959, die minister Helders bij de Tweede Kamer heeft ingediend, wor den de uitgaven geraamd op f 137.719.800. De grootste post bedraagt f 37.542.100 (Waterstaat en Opbouw) en de kleinste van de negen afdelingen 1.982.900 (So ciale Zaken). A a rertentie Verwen Uzelf eens met deze heerlijke Engelse melangesamengesteld uit alleen de allerfijnste theesoorten. Geur, smaak en aroma verrukkelijk! Assam Thee! VAN NELLE'S ASSAM THEE ENGELSE MELANGE Belemmering voor ontwikkeling van Randstad Holland Op een dinsdag in Den Haag gehouden bijeenkomst van de Stedebouwkundige raad van het Instituut voor Volkshuisves ting en stedebouw heeft prof. ir. S. J. van Embden de starheid van de gemeente grenzen en het overdreven belang dat daaraan wordt gehecht een der belang rijkste belemmeringen voor een gezonde stedebouwkundige uitleg onzer steden genoemd. Dit geldt met name voor de toekomstige ontwikkeling van de Rand stad Holland. De huidige situatie in wes telijk Nederland biedt in principe prach tige uitgangspunten voor het scheppen van een geheel nieuw, eigen-geaard groot stedelijk milieu. Men zal namelijk moeten erkennen dat het stedelijk milieu het spe cifiek menselijk milieu van de toekomst zal zijn, de slechte ervaringen in de ne gentiende eeuw ten spijt. Men zal er ech ter tegen dienen te waken dat de Randstad Holland een soort reuze-kampong wordt zonder een enkel hoogtepunt daarin. Voor alles moet worden gestreefd naar het ra dicaal vrijhouden van enigerlei be bouwing van de daartoe in aanmerking komende ruimten binnen de randstad. Maar ook daarom is het noodzakelijk dat gaan verdwijnen: het belang vai het ge heel heeft een zeer hoge prioriteit boven dat van de samenstellende delen, aldus professor Van Embden. Voor één van de twintig stakende Am sterdamse heiers, die het kort geding, dat twee aannemersbedrijven tegen hen aan hangig hadden gemaakt, verloren, heeft hun raadsman, mr. L. Mok. beroep aan getekend bij het gerechtshof. Omdat het om een principiële kwestie gaat is maar in één $aak appèl aangetekend. In de uit spraak van het kort geding op 1 novem ber werd bepaald, dat de heiers 48 uur na de uitspraak het werk, op straffe van een dwangsom van 25 gulden per man en per dag, moesten hervatten. Daaraan is geen gevolg gegeven. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Boven-Hardinxveld P. de Jong te Kootwijk. Aangenomen naar Hogebeintum (toez.) -J. G. de Jong te Langezwaag. Beroepen te Nieuw-Vennep- Abbenes W. Bloemendaal te Zevenhuizen (Z.H.). Bedankt voor Appelscha L. Hyla- rides te Augustinusga. Geref. Kerken Beroepen te Anna Jacobapolder J. H Nawijn, kand. te Katwijk aan Zee; te Pa- pendrecht-Sliedrecht fmede voor de Evan gelisatie-arbeid) P. Homburg te Vlissingen Op aanwijzing van de marinerecherche heeft de gemeentepolitie te Den Helder een clandestiene radiozender in beslag ge nomen bij een militair werkman, die werk zaam is op Hr. Ms. wachtschip „Neptunus". Hij zond hoofdzakelijk tijdens de week einden uit onder de naam „President". Het bleek een eigengemaakt klein zendertje te zijn. dat onder gunstige omstandigheden een groot bereik had. De man zond reeds langer dan een jaar uit. Advertentie Voor 'n BETERE BONTMANTEL Wagenweg 11 - Haarlem - Tel. 12924 14 „Och kom", zei Cheviot ongelovig, „je moet toch stellig wel in staat zijn te weten te komen, in welke richting hij vertrokken is". „Natuurlijk, dat wel. Hij nam de weg naar Tavi stock. maar hij kwam niet in Tavistock aan. En even min ergens anders Tenminste niet met het uiterlijk van Bill Brown. Waarschijnlijk heeft hij zich dus ver kleed, want de patrouilles trokken er al spoedig, na dat hij de gevangenis had verlaten, wéér op uit,, en als hij er nog steeds had uitgezien als een ontsnapte ge vangene. „Je bedoelt, dat hij opnieuw in dat verkreukelde te nue vertrok, met het enige verschil dat hij zich vóór zijn vertrek had gewassen en geschoren?" „Precies! Hij had niets anders of de directeur heeft hem een net pak afgestaan. Hij heeft de gevangenis dus verlaten in dezelfde uiterlijke omstandigheden en is nu spoorloos. Dit maakt voor mij het idee van een zeker samenspel nog waarschijnlijker. Het is uitge sloten. dat hij spoorloos verdwijnen kan. als hij niel ergens een schuilplaats heeft of iemand die met hem samenspeelt en hem een andere uitrusting bezorgt". „Daar zit inderdaad iets in", gaf Cheviot toe. „In dat. geval zou dus zowel Joe Moss als Bill Brown veilig ontkomen zijn. Wat ben je van plan hieraan te doen?" „Ik heb al bijna een hele morgen verdaan, om jou te vinden, Burman", zei inspecteur Shanks. „En ik haat het mijn tijd te verknoeien!" „Wat denk je dat ik kan doen?" „Joe Moss is uiterlijk een doodgewoon type. Je vindt honderden van zijn soort onder het publiek bij een grote voetbalmatch. Bill Brown, dito, naar ze me in de gevangenis meedeelden. Behalve hun vingeraf drukken zijn er dus geen speciale kentekenen. Tenzij jij iets bijzonders aan Brown hebt opgemerkt. Je bent tenslotte getraind in dit soort dingen, méér dan ge vangenis-functionarissen". Cheviot keek mij aan. „Een vrouw ziet vaak nog meer dan een detective", zei hij. „Heb jij iets bijzon ders opgemerkt?" Ik trachtte me de man weer voor de geest te ha len. Ik was doodsbenauwd geweest en had niet erg op zijn gezicht gelet. „Ik had de indruk, dat hij aan een of andere huid ziekte leed", zei ik. „Het onderste deel van zijn ge zicht, dat niet geschoren was. zag er geïrriteerd uit. Maar dat is alles wat me opviel. Behalve, dat hij me vaag aan iemand deed denken". „Toch niet aan mij, hoop ik", zei Cheviot lachend. „Nee. niet aan jou, liefste. Hij deed me denken aan een knappe man, maar het wil me niet te binnen schie ten, wie. Ik kan dus niet erg behulpzaam zijn". „Het is hoe dan ook méér dan ik van het uiterlijk van Bill Brown zou weten te zeggen", zei Cheviot. „Het spijt me, Shanks, maar we zijn in deze zaak een nutteloos stel". „Ik zit aan alle kanten vast," klaagde de inspec teur. „Jullie waren mijn laatste hoop. Natuurlijk kan ik van de Londense politie wel oude contacten van Moss te weten komen, maar hij gaat daar stellig niet heen. dus dat heeft geen zin. En wat Bill Brown be treft, weet ik helemaal niets." Hij plukte een grassprietje en begon erop te kau wen. „Ik dacht," vervolgde hij peinzend," dat ik mis schien iets meer te weten zou kunnen komen van Moss via een bezoekster, die hem in de gevangenis zou op zoeken. Het bezoek was bepaald op de dag na zijn ont snapping. Zijn ontsnapping was dus of onverwacht hetgeen mijn theorie over samenspel met Bill Brown teniet zou doen of dat bezoek op de dag na zijn ontsnapping was een smoesje, om het te doen voor komen alsof er helemaal geen plan voor een ontsnap ping was gemaakt. En als het een smoesje was, dan moet dat meisje, dat hem zou komen opzoeken, mede in het complot zitten. Cheviot merkte op: „Als er twee mensen betrokken waren bij het uitbreken van Joe Moss, dan moet je toch ergens houvast vinden. „Inderdaad, maar in werkelijkheid leidt het tot niets. Want ook het meisje is spoorloos. Natuurlijk behoort zij daardoor ook tot de verdachten, maar het helpt mij niet om Joe Moss te vinden." Ik scheen opeens wakker te worden. Ik zei: „Belde u de werkgeefster van het meisje op en hoorde u toen dat ze verdwenen was?" Inspecteur Shanks keek mij verrast aan. „Inderdaad! Schiet u opeens iets te binnen?" Ik wendde mij tot Cheviot. „Het slaat op Jenny! Haar vriend heette Joe. Ze had een bezoekbewijs voor woens dag. En je weet, dat mevrouw Rattan tegen iedereen zegt, dat ze plotseling is weggegaan." „Heel intelligent, leveling," zei mijn echtgenoot. „Maar het lijkt me een beetje vèrgezocht. Er is geen enkel bewijs en Joe is zo'n vreselijk algemene naam.." „Ik kan niet helemaal volgen, waar jullie het over hebt," kwam Shanks tussenbeide, „maar er zit iets in hetgeen mevrouw Burmann zegt. De naam van me vrouw Rattan werd genoemd.. Het was inderdaad een zekere mevrouw Rattan, die ik opbelde, in Tors Pen sion. Het meisje werkte daar, naar ik heb begrepen. Ze heette Jenny Dark. Wordt een en ander nu duide lijker?" „Allemensen, ja!" riep Cheviot uit. „Het wordt aan zienlijk duidelijker. Hoewel de hemel moge weten, waar het ons heen zal leiden. Begrijp je, mijn vrouw en ik logeren met vakantie in Tor's Pension en dat dienstertje Jenny vertelde ons toevallig een en ander over zichzelf. Ze had een vriend in de gevangenis en ze kwam hierheen ze was pas kort in dit nieuwe baantje om de kans te krijgen haar vriend op te zoeken. Maar het bezoek ging niet door." „Omdat zij verdween?" „Ze verdween niet, ze stierf". „Stierf?" „Ik had niet gedacht, dat inspecteur Shanks een man was, die je gemakkelijk van zijn stuk kon bren gen. maar hij leek nu echt uit het veld geslagen. „Waarom vertelde men mij dan. dat ze was vertrok ken?" vroeg hij. Ik legde hem mevrouw Rattans onaangename, zake lijke houding ten opzichte van het geval uit. Er kwam een merkwaardige uitdrukking op het gezicht van de politieman. „Hoe kwam ze zo opeens te overlijden?" informeerde hij. „Wèl merkwaardig plotseling, niet waar?" „Toch niet", antwoordde ik. „Dat wil zeggen, het léék plotseling, maar haar dokter bleek het min of meer verwacht te hebben. Ze had een zwak hart en zou hoe dan ook niet lang meer te leven hebben. Heel triest voor een meisje .van 19 jaar", DONDERDAG 13 NOVEMBER ,,Die Raeckse": Cabaret Frans Koster. 20.15 uur. Concertgebouw: Concert Haar lems Christelijk Mannenkoor, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Expositie van aquarellen van Bob Buys, tot 22 uur. Vleeshal: Expositie van Delftse ceramiek, 2022 uur. Vishal: Expositie van werk van leden van „De Groep", 2022 uur. FILMS Cinema Palace: „De tien geboden", a.l., 19.30 uur. Frans Halstheater: „Donker Pa rijs", 18 j., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Mijn beste vijand", a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Jailhouse Rock" 14 j„ 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Fidelio", a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Fan fare", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De spelonk des doods", 14 j„ 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Over moord wordt niet gesproken", 14 j„ 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT: Theater Monopole: „De lord, de lady en de butler", a.l., 20 uur. DIVERSEN Frans Halsmuseum: Haarlems Comité voor Kamermuziek: Pianovoordracht Piet Veenstra, 20 uur. „In 't Goede Uur": Grammofoonplaten- concert van werk van Bach, 2122 uur. Ver. v. Vrijz. Hervormden: Weten en Werken: Lezing van de heer W. Jaarsveld over „Industriële vormgeving", 20 uur. Brinkmann: Vrouwen Elektriciteitsver eniging: Causerie mevr. G. van der Stoop- Koekoek over „Een blik in de toekomst bij de bouw van vandaag". 14 uur. Brinkmann: N.V.V.-commissie vrouwen arbeid en Haarlemse Bestuurder sbond: Lezing mej. Co van den Born, 20 uur. Kerk Wilhelminaplein Heemstede: Bij zonder kerkewerk Hervormde gemeente Heemstede: Hebreeuwse en iiddische lie deren, 20.15 uur. Wtjkgebouw Ged. Oude Gracht 104: Chr. Emigratie-centrale: Bijzonder spreekuur, 20 uur. VRIJDAG 14 NOVEMBER Concertgebouw: Jeugdconcert N.Ph.O.. 16.15 en 19.30 uur. „Die Raeckse": Cabaret Frans Koster, 20.15 uur. Grote Kerk: Beiaardconcert Arie Peters. 11.30 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Expositie van aquarellen van Bob Buys, 1022 uur. Huis Van Looy (Kamperlaan): Expositie van aanwinsten uit collectie-Regnault, alsmede aquarellen en tekeningen uit ge meentelijk bezit, 1012.30 en 13.3017 uur. Vleeshal: Expositie van Delftse ceramiek, 14—17 en 20—22 uur. Kunstzaal „De Ark" (Nieuw Heiligland 1-3): Expositie van werken van J. J. Piers en J. C. Mets, 914 en 1922 uur. Vishal: Expositie van werk van leden van „De Groep", 1017 uur. Kunstzaal „Ten Bruggen-Cate" (Reitz- straat 4): Expositie van beeldhouwwerk van Trudy de Lange, 1117 uur. Galerie Espace: Expositie van gouaches en tekeningen van Imre Nagy, 1117 uur. „De Waag" (Spaarne 29): Expositie van schilderijen en schetsen van Peter van den Braken. 1116 uur. FILMS Cinema Palace: „Razzia in de onder wereld", 18 j„ 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Wet is wet", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Mijn beste vijand", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Huwelijksreis op wielen", a.l., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Getuige a charge", 14 j., 20.15 uur. Rem brandt Theater: „Fanfare", a.l. 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Revolver- recht in Montana", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Vrouw met drie levens", 18 j„ 14.15, 19 en 21.15 uur. ZAND VOORT Theater Monopole: „Johnny knapt "t op", 18 j„ 20 uur. DIVERSEN Frans Halsmuseum: Volksuniversiteit: Lezing dr. E. F. Jacobi over „Artisgehei- men", 20 uur. Stadsschouwburg: Geloof en Wetenschap: Lezing prof. dr. Edw. Schillebeeckx OP. over „De mens en zijn dialoog met God en met de wereld, 20 uur. „In 't Goede Uur": Grammofoonplaten- (Wordt vervolgd) concert van werk van Bach, 21—22 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 15