Premier Grotewohl giet olie op de golven Mist stagneert vooral het luchtverkeer 39.-en 49.-*d opRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER CRISIS IN ARGENTINIË OPHEFFINGS UITVERKOOP .HET REGENKLEDINGPALEIS Victor van Vriesland krijgt Huygensprijs Samenzwering tegen regering ontdekt; oliearbeiders stellen staking uit WINTERMANTELS Desondanks nieuwe dreigementen tegen West-Berlijn van Oostduitse zijde Verplichte w.a.-verzekering Plaatselijk regen Leidse universiteit Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk eredoctor Vijverbergprijs voor Mar go Minco Het woord is aan EEN BRIL VAN K E I P RAT IS GOED GEZIEN M eroreo fifth kiUi iijfifdijh llvi'lvii Tliciiiiins ELEGANTE TASSEN EN BY0ÜX ENKELE STUKS 73e JAARGANG No 108 DONDERDAG 13 NOVEMBER 1958 303e JAARGANG No 261 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 j j I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. RhhkkI V* I 1 1 I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- B S l 1 t 1 B 1 lil 1 J C. Jf C. 1 I J? B C 4 t Jl Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 \iA rJL Mn JL JL mssa^r JL fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks urnLuniL nA/iKJjriiviounii uuuuaini Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van onze correspondent) BERLIJN. De Oostduitse minister president Grotewohl deed gistermiddag op een persconferentie in Oost-Berlijn olie op de golven, veroorzaakt door het dreigement van de Russische premier Kroesjtsjev. Grotewohl deed dit kennelijk in opdracht. Er is tot dusverre, zo zei hij, niet tussen Moskou en Oost-Berlijn onderhandeld over de viermogendheden status van Berlijn en de Russen zullen nog meer troepen uit Oost-Duitsland terugtrekken, wellicht zonder dit tegelijkertijd van de westelijke troepen uit West-Duitsland te eisen. Grotewohl sprak aarzelend en ging niet diep op de zaken in. Hij zei zelfs te menen dat de nieuwe regeling over de aanwezigheid van Russische troepen in Oost-Duitsland de westelijke grote mogendheden een hart onder de riem zou steken. Er is, aldus Grotewohl, geen enkele reden te spreken van sensaties rond Berlijn, dat naar zijn zeggen niet de hoofdkwestie is, al ontkende hij ook dat de Amerikanen bijzondere rechten op Berlijn kunnen laten gelden. Kroesjtsjev's woorden, aldus de Oostduitse premier, 'bieden mogelijkheden voor overleg. Deze verklaring van Grotewohl is gister avond door het Oostduitse persbureau ADN gecorrigeerd. Er werd verklaard dat de Russische troepen bepaald niet uit Oost-Duitsland teruggetrokken zullen worden vóór de westelijke troepen West- Duitsland zullen hebben verlaten. Uit Grotewohls mededelingen had men echter kunnen opmaken, dat er wel eens sprake zou kunnen zijn van een snellere terug trekking der Russische troepen. Hoe levendig in West-Duitsland is ge reageerd op Kroesjtsjevs rede, blijkt uit het feit dat voor het eerst sedert weken bij beursbegin in alle grote Westduitse steden gisteren en eergisteren het aanbod op de aandelenmarkt overheerste. Er was onzekerheid ontstaan onder het publiek door Kroesjtsjevs toespraak en de ver kopen hadden 'koersdalingen tot vijftien oercent als gevolg. Enerzijds was dit een gevolg van buitenlandse verkopen (vooral uit Zwitserland), anderzijds van binnen landse winstnemingen. Het aanbod werd overigens zeer snel geaccepteerd en de beurzen vertoonden al spoedig weer het vertrouwde hausse-beeld van de laatste tijd, hoewel men blijft spreken van een dalende tendens. De obligatiemarkt bleef evenwel onberoerd door wat men „de Ber- lijnse schok" noemt. Vanwege de Westduitse regering is medegedeeld, dat de dreigementen van Kroesjtsjev tegen West-Berlijn te veroor delen zijn en dat men vertrouwt op de bescherming van de westelijke mogend heden. Onvermijdelijk, zo blijkt uit, deze reactie van Bonn, zal het in gevaaff bren gen van West-Berlijn zijn weerslag hebben op de Russisch-Westduitse verhoudingen. Men zit zowel te West-Berlijn als te Bonn een beetje verlegen met Kroesjtsjevs speech, omdat hierin ten hoogste van mo gelijke plannen, van verkapte dreigemen ten, maar niet van een eenzijdige Russische opzegging van de overeenkomst der grote vier over Berlijn sprake is. Over een ver breking van de diplomatieke betrekkingen tussen Bonn en Moskou wenst men nog niet te spreken. Er wordt met de Russen Advertentie De minister van Justitie, prof. Samkal- den, heeft gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld, met vrij grote zekerheid te kunnen toezeggen dat in dit zittingsjaar van de Staten-Generaal, dus vóór septem ber 1959, het wetsontwerp zal worden in gediend, waarbij de verzekering tegen wet telijke aansprakelijkheid voor houders van motorvoertuigen verplicht zal worden ge steld. Het is niet mogelijk, het ontwerp eer der in te dienen omdat hierover nog be sprekingen in Beneluxverband moeten plaatshebben. Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen en aanvankelijk nog op vele plaatsen mist. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Aanvankelijk veranderlijke wind, later matige wind, in hoofdzaak uit zuidelijke rich tingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. onderhandeld over een cultureel verdrag en onlangs is een handelsverdrag met de Sovjet-Unie gesloten. Dat alles bepaalt mede de Westduitse houding, die voor zichtigheid uitdrukt omdat er nog geen sprake is van Russische daden. Inmiddels staat vast, dat de Westduitse nota aan de De senaat van de Leidse universiteit heeft maandag besloten het eredoctoraat in de rechten toe te kennen aan dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, president-cu rator van deze universiteit. Baron De Vos van Steenwijk heeft vele bestuursfuncties bekleed, onder meer was hij van 1933 tot 1937 burgemeester van Zwolle, en van 1937 tot 1941 burgemees ter van Haarlem. Na de bevrijding was hij bijna tien jaar Commissaris der Koningin in de provin cie Noordholland. De Leidse universiteit kent thans tien nog in leven zijnde ere doctoren, onder wie prinses Wilhelmina, koningin Juliana en Sir Winston Churchill. Het bestuur van de Jan Campertstichting te 's Gravenhage heeft besloten aan dr. Victor E. Vriesland de Constantijn Huy- genprijs voor zijn gehele oeuvre toe te kennen. Deze prijs bedraagt 2500. De commissie van advies tot toekenning van deze letterkundige prijs bestond uit de heren mr. A. Mout. Bert Bakker, Pierre H- Dubois en G. Kamphuis. Aan mevrouw Margo Minco wordt de Vijverbergprijs voor haar verhalenbundel „Het bittere kruid" uitgereikt. Deze prijs bedraagt 1500. De commissie van ad vies tot toekenning van deze prijs bestond uit de heren mr. A. Mout, Pierre H. Du bois en G. Kamphuis. De prijsuitreiking zal plaatshebben in een plechtige zitting van de Jan Campert stichting op maandag 1 december. C- C. C o 1 to n Het enige in dit leven, dat we werke lijk ons eigendom kunnen noemen, zijn onze daden. OOI O Grotewohl Sovjet-Unie, waarin zolang gedokterd is, gewijzigd en aangepast zal worden aan de nieuwe ontwikkeling. De nota zal, zoals het oorspronkelijke plan was, niet scherp, maar rustig gehouden worden, hoewel Kroesjtsjevs rede weer eens veel hoop de bodem heeft ingeslagen. Velen geloven niet meer dat de Westduitse regering Moskou tot andere gedachten inzake een gesprek over de Duitse hereniging zou kunnen brengen. (UPI) De Oostduitse dreigementen tegen West-Berlyn zijn vandaag voortge zet, ondanks de sussende uitleg die Grote wohl op zijn persconferentie gaf aan Kroesjtsjevs eis, dat de westelijke mogend heden de stad moeten verlaten. De vice- voorzitter van het Oostduitse parlement, Hermann Matern, schrijft in het officiële party-orgaan „Neues Deutschland": „Het is noodzakelijk er op te w'jzen, dat het ge vaar van een provocatie, die aanleiding zou kunnen worden voor een wereldoor log, blijft bestaan, zolang er troepen van de westelyke mogendheden in Berlijn zijn". Hij stelde de eis, dat het Westen zich terugtrekt ten einde het leven in Ber lin te normaliseren. De burgemeester van Oost-Berlijn, Frie- drich Ebert, drong aan op ooheffing van de bezettingsstatus in geheel Berlijn en hij dankte Kroesjtsjev voor zijn aankondiging, dat Rusland zijn bezettingsrechten wil overdragen aan de Oostduitsers. Hij voeg de eraan toe, dat de communistische op- (Vervolg op pag. 11) Advertentie GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXÖR BUENOS AIRES (UPI) In een rege ringscommuniqué, uitgegeven door de Ar gentijnse» vice-president Alejandro Gomez, is onthuld dat er een samenzwering is ont dekt om de regering van president Arturo Frondizi omver te werpen en door een coalitie-regering te doen vervangen. De minister van Binnenlandse Zaken, Alfredo Vitolo zei dat het kabinet zich achter Fron dizi heeft geschaard en dat alle strijd krachten de president trouw zouden zjjn. De regering verklaarde gisteren, dat aan hangers van de vroegere president, Juan Perón, de regering omver wilden werpen door een revolutionaire staking en een staatsgreep. Volgens een zegsman in het Congres zijn er meer dan vyfduizend per sonen gearresteerd. Inmiddels heeft de bond van arbeiders in de olie-industrie een 48-uur-staking tegen de olie-politiek vier dagen uitgesteld, om dat de regering blijk heeft gegeven van haar goede wil om een oplossing voor het conflict te vinden. De ondertekening dei- contracten met Amerikaanse maatschap pijen is uitgesteld. Vertegenwoordigers van de bond verklaarden dat hun houding ten aanzien van de contracten aan buitenlandse maatschappijen ongewijzigd blijft. Het be sluit is niet van toepassing op de plaatse lijke staking die al in de provincie Mendoza aan de gang is. In het gebied van Buenos Aires begon de staking om middernacht, maar de stakers worden door de bond teruggeroepen. Volgens onbevestigde berichten zijn de chefs van het opperbevel de macht over de strijdkrachten kwijt, maar hebben de mi nisters van het leger, de marine en de luchtmacht Frondizi de verzekering ge geven, dat zij de situatie meester zijn en dat de strijdkrachten loyaal zijn. Vreemde handelwijze Vice-president Gomez had zich met mi nister Vitolo over de situatie beraden en geopperd een coalitie-regering op te rich ten. Tenslotte bracht hij de berichten over het komplot op verzoek van Vitolo onder de aandacht van Frondizi, die verklaarde dit nummer bestaat uit twintig pagina'S November in de mist. Niemand ver baast er zich over, want wij zijn er even vertrouwd mee als met de sneeuw in april en de minimum-temperaturen in de zomer. De auto's rijden met vol licht, op wat men pleegt te noemen klaarlichte dag. De omgeving fungeert als decor in een schimmenspel. De flats en de molen op de Haarlemmerweg bij Amsterdam bijvoorbeeld zijn op de foto nauwelijks meer te zien- niet van plan te zijn overleg te plegen met politieke leiders of een coalitie-regering te vormen. In plaats daarvan ontbood hij de militaire leiders en het kabinet. Generaal Pacheco, minister van Oorlog, maakte be kend dat alle legerverloven zijn ingetrok ken. Hij deelde mede dat hij volgens plan vandaag naar Cordoba zal vliegen, om militaire oefeningen bij te wonen Vitolo zei niet te weten of ook militaire chefs gearresteerd zijn bij de razzia's onder peronisten, linksen en andere elementen. Gomez zei dat hem niets bekend is over berichten dat de strijdkrachten een ultima tum hebben gestuurd aan Frondizi. Voorts ontkende hij dat hij aan Frondizi verzocht had af te treden als president en dat hij betrokken was bij een komplot om de regering-Frondizi ten val te brengen. Te vens sprak Gomez de berichten tegen vol gens welke hij zou zijn afgetreden. De Kamerfractie van Frondizi's radicale partij overweegt een aanklacht tegen Gomez in te dienen en zijn ontslag te eisen. (Reuter-AFP) Minister Vitolo heeft verklaard, dat Gomez weet dat er een samenzwering tegen de regering bestaat, maar dat hij weigert de namen van de De Franse straaltrainer „Fouga Ma gister", die door de Duitse luchtmacht zal worden gebruikt voor de opleiding van straaljagerpiloten, wordt nu ook door Messerschmidt en Heinkel in li centie gebouwd. Op een regenachtige middag werd de eerste door deze fa brieken afgeleverde „Magister" aan de luchtmachtstaf overgedragen. Het rij tje op de voorgrond, dat nog „onder zeil" is, betreft Franse import, maar ervoor taxiet er een van Duitse makelij. samenzweerders te onthullen, omdat hij zijn erewoord heeft gegeven. Frondizi heeft een commissie van onderzoek Ingesteld. In regeringskringen zegt men, dat Gomez na mens „invloedrijke personen" geëist heeft dat Frondizi „een lange vakantie" zou nemen. Vitolo waarschuwde de president, die zich van de steun der militaire leiders verzekerde. Het leger steunt de president ook bij de staat van beleg die is afgekon digd in verband met de staking in de olie industrie. De regering meent dat peronisten en communisten voor deze staking, die het land miljoenen kost, verantwoordelijk zijn. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 CAMEL MONTY-COATS 45.— De mist heeft gisteren veel stagnatie ver oorzaakt in het weg-, scheepvaart- en luchtverkeer, zowel in Nederland als in Noord-Frankryk, Zuid-Engeland, België en West-Duitsland. Italië had behalve met mist ook te kampen met een hevige regen val en een zware zeegang langs zyn kusten. Uit Denemarken en Spanje werden vries temperaturen gemeld. In Engeland, Frankrijk, België, Neder land en West-Duitsland moesten verschei dene vliegdiensten worden afgelast. De voorzitter van het O.E.E.S.-comité, Regi nald Maudling, moest de boot nemen om zijn besprekingen over de vrijhandelszone in Parijs voort te zetten. Een Amerikaans Boeing 707 verkeersstraalvliegtuig is ech ter wel in Londen geland, na in Rome vanwege de mist afgewezen te zijn. De 111 passagiers wachten nu in Engeland tot het weer opklaart. Het KLM-toestel uit Biak/Tokio via de noordpoolroute, de PI-I-DSN „Noordzee" zou twee uur voor schematij d op Schip hol zijn binnengekomen, indien de Am sterdamse luchthaven niet dicht van mist had gezeten. „De Noordzee" met de geno digden van de officiële openingsvlucht, welke op 1 november is begonnen, en on der wie zich de minister van Verkeer en Waterstaat ad interim, ir. Witte bevindt, landde daarom op London Airport. Woensdagavond laat is nog de PH-DSM „Koraalzee" met een groot aantal Japanse gasten van de K.L.M. aan boord vertrok ken voor de vlucht via Anchorage naar Tokio. Ook de andere toestellen met in tercontinentale bestemming zijn van de Amsterdamse luchthaven weggegaan. He- Advertentie GR. HOUTSTRAAT 18a HAARLEM TELEFOON 20*11 S Enorme sortering ST. NiCOLAAS-GESCHENKEN denmorgen tot 11 uur is geen vliegtuig meer op Schiphol geland, zodat op de thuishaven van de K.L.M. vrijwel geen machines meer aanwezig waren. Om kwart over tien hedenmorgen is de Superconstellation „Atoom" naar Londen vertrokken, met 70 passagiers aan boord, bestemd voor de Britse hoofdstad, Man chester en Dublin. Het feit dat geen Vis counts meer op Schiphol aanwezig waren de negen machines van dit type van de K-L.M. staan op verschillende luchthavens van Europa in verband met zware mist was de oorzaak dat een Superconstellation de korte vlucht naar Londen Airport moest maken, hetgeen in vele jaren niet is voor gekomen. Advertentie In de totale van „HET REGENKLEDINGPALEIS" bijzonder mooie dames- normale prijs: 95.en 105. NU HAARLEM GROTE HOUTSTRAAT 167 De Russen hebben het Westen uitgedaagd tot een herhalingspartijtje van het poli tieke „spel om Berlijn". Tot voor enige jaren maakte de Russische regering de in druk, verslaafd te zijn aan dat spel. maar daarna werd het zo geboeid door allerlei pokerspelletjes om delen van het Nabije en het Verre Oosten, dat Berlijn in het ver geetboek scheen te zijn geraakt. Nu heeft Nikita Kroesjtsjev de voor malige Duitse hoofdstad onverwachts weer in het middelpunt van de belangstelling geplaatst en dat gebeurde op een merk waardig ogenblik, namelijk op de veertig ste verjaardag van de Duitse overgave waarmee de eerste wereldoorlog eindigde. Het is weliswaar geenszins zeker, dat de Russische pnemier aan die datum heeft gedacht toen hij zijn jongste uitdaging tot het Westen richtte; maar het zou wel een merkwaardig toeval zijn als hij zijn rede over het herleefde Duitse (maar nu volgens hem natuurlijk alleen Wèstduitse) milita risme en over de kansen op Duitslands hereniging en het herstel van de Berlijnse eenheid zonder het te willen had laten samenvallen met de herdenking van die voor het hele Duitse volk zo pijnlijke datum. Hoe dit ook zij, aan Kroesjtsjev is het te danken dat de Duitsers in West- zowel als in Oost-Duitsland op deze 11de no vember wel iets anders aan hun hoofd hadden dan die wapenstilstandsdag, waar op Duitslands vijanden uit de jaren '14-T8 hun gevallenen herdenken, maar die voor Duitsland zelf bovendien de herdenkings dag van de eerste grote nederlaag is. Over de „vernedering" van Versailles, waartoe die militaire nederlaag leidde, behoefde eergisteren geen enkele Duitser na te pein zen, want Kroesjtsjev had voor uitstekende afleiding gezorgd. Hij had bovendien de Oostduitsers gelegenheid gegeven, weer te gaan dromen van het grote, herenigde Ber lijn als hoofdstad van hun „Volksdemocra- tische republiek", inplaats van het ver achtelijke Pankow. Dit kan zijn waarde hebben voor het verloop van de aanstaande verkiezingen in Oost-Duitsland, al zou het alleen maar zijn om de Oostduitsers het „ja"-stemmen, waaraan zij toch niet kunnen ontkomen, wat gemakkelijker te maken. Maar als dit Kroesjtsjevs voornaamste oogmerk zou zijn geweest, zou hij zijn voorstel tot opheffing van de vier-mogendheden-bezetting van Berlijn stellig niet gelanceerd hebben tij dens een Russisch-Poolse vriendschapsbe toging in Moskou; want Russisch-Poolse vriendschap is nu niet bepaald een ideaal van de Duitsers, zelfs niet van de Oost duitsers. En het feit, dat de Oostduitse satelliet-regering van Grotewohl zo klaar blijkelijk buiten elk overleg' omtrent Kroesjtsjevs voorstel was gehouden, dat zij praktisch met de mond vol tanden stond, kan haar toch al zo gering aanzien in eigen land niet hebben verhoogd. De verklaring van de Russische premier, dat „de Sovjet-Unie achter de regering van de Volksdemocratische republiek" staat en dat het Kremlin elke aggressieve daad tegen Oost-Duitsland „zal beschouwen als een actie tegen de Sovjet-Unie", kan men dan ook stellig niet letterlijk genoeg opvatten. Want zonder Sovjet-steun zakt Grotewohl's regering ineen en Oost-Duitsland zelf i s niet anders dan een deel van de Sovjet- Unie. Daarom is het ook dwaasheid, te menen dat de Sovjet-Unie zolang ze een communistische staat is er ooit toe zal medewerken dat er een herenigd, en dus onafhankelijk en krachtig en niet-commu- nistisch. Duitsland tot stand komt. De Rus sen zouden daarmee hun belangrijkste voorpost in West-Europa opgeven en daar aan zullen ze nooit denken. Evenmin zal het Westen er ooit aan denken, zijn belangrijkste voorpost achter het IJzeren Gordijn, namelijk West-Berlijn, op te geven. Kroesjtsjev weet dat beter dan wie ook en hij zal zich zeker geen enkele illusie maken, noch omtrent de mogelijk heid dat de westelijke mogendheden zich vrijwillig uit Berlijn zullen terugtrekken, noch omtrent de kans dat zij zich daartoe zullen laten dwingen door Russische drei gementen of door Russisch verstoppertje- spelen achter het Oostduitse regime. Het spel om Berlijn moet dan ook onge twijfeld opnieuw zijn begonnen uit heel andere overwegingen: hetzij om de Sovjet positie op een nog altijd mogelijke top conferentie te versterken, hetzij om de Westduitse regering te intimideren en te benadelen, hetzij om een hoge troef in han den te krijgen, die later kan worden uit gespeeld op een moment waarop het om een belangrijke inzet gaat. Maar als een werkelijk ernstige bedrei ging, en als méér dan-ondoorzichtig poli tiek spel, ziet deze nieuwe Russische zet er vooralsnog niet uit. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1