Verkoop van grond ten behoeve van bouw van woningen Humanistisch Verbond besprak de vraag: „Wat dunkt u van de mens' Hedendaags meesterwerk voor mannenkoor Y/i^t^yuhd^6 Raad van Bloemendaal 11 panderhammen Veertiende DC-7C voor de KLM aangekomen Opnieuw 2% jaar geëist tegen Haarlemse koopman Contactvergadering van kustbrigades Oud-wethouder A. van Geluk zeventig jaar Haarlems Speeltuin Verbond viert 20-jarig bestaan Publicist André George spreekt in Haarlem Burgerlijke Stand van Haarlem UIT STAD EN STREEK Prof. Nuboer eredoctor van de Sorbonne „Ongeluk" was moord Administrateur werd met hamer doodgeslagen Douane hield vol Smokkelaar na urenlange achtervolging gegrepen Agent schoot weerspannige arrestant in been Gezamenlijke kerstviering voor vrouwenorganisaties Kardinaal Wyszynski door Paus ontvangen SATURN J aanrechtcentrifuge f198." In slechts f 104.- Vogelshow in Vleeshal van 21 tot en met 24 november Bevolking toegenomen Nieuwe inwoners worden weer begroet V olksmuziekschool niet zelfstandig VRIJDAG 14 NOVEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE MAARLEMSCHE COURANT De gemeenteraad van Bloemendaal komt donderdagmiddag 20 november in het raadhuis te Overveen bijeen ter behande ling van achtentwintig punten. Voorge steld wordt aan de heer P. A. Jordans wegens zijn benoeming tot onderwijzer te Haarlem met ingang van 1 februari ont slag te verlenen als onderwijzer aan de Hartenlustschool. Mr. H. B. Wildt Mey- boom heeft het college van B. en W. mee gedeeld het op prijs te zullen stellen om evenals in de vorige periode van zijn raadslidmaatschap, weer ambtenaar van de burgerlijke stand te zijn om in enkele gevallen huwelijken te kunnen voltrekken. Daar hiertegen bij het college geen be zwaar bestaat stelt, het de gemeenteraad voor mr. Wildt Meyboom te benoemen tot ambtenaar van de burgerlijke stand. Voor het verrichten van het bevol kingsonderzoek op tuberculose in het voor jaar van 1959 vragen B. en W. de ge meenteraad een bedrag van drieduizend gulden ter beschikking te stellen. In de vorige raadsvergadering is reeds in prin cipe tot het onderzoek besloten. Woningen aan de Midden Duin en Daalseweg De heer G. Hulsebosch te Bloemendaal heeft B. en W. verzocht tot aankoop van een perceel bouwgrond gelegen aan de Midden Duin en Daalseweg, op welk ter rein volgens het daarvoor geldende uit breidingsplan twee vrijstaande eengezins woningen mogen worden gebouwd. De ko per heeft zich bereid vei-klaard voor dit terrein, dat een oppervlakte heeft van on geveer 5300 vierkante meter, een koopprijs te betalen van 50.000; kosten van over dracht komen voor zijn rekening. B. en W. stellen de gemeenteraad voor tot verkoop van de grond over te gaan. Plan-Bovenweg Voorts stellen' B. en W. aan de gemeen teraad voor aan de firma J. H. Holweg en zoon te Utrecht te verkopen 'n terrein aan de noordzijde van de P. J. B. Ruys de Pe- rezlaan te Aerdenhout, groot zeventienhon derd vierkante meter, tegen een prijs van vijftien gulden per vierkante meter. De firma is voornemens op het terrein een flatgebouw op te rechten, bevattende zes vierkamerswoningen. De woningen zullen uitsluitend verkocht of verhuurd worden Advertentie technisch speelgoed jansweg 1 - haarlem - tel. 16219 de betere speciaalzaak aan hen, die in het bezit zijn van een ver gunning volgens de woonruimtewet. De gemeenteraad besloot in maart 1956 aan de firma Aannemingsbedrijf Holle man en zonen te Santpoort bouwgrond te verkopen in het plan-Bovenweg ten behoe ve van de oprichting van een flatgebouw, bevattende twaalf woningen. Tegen de uit voering van het plan zijn bezwaren inge bracht door omwonenden, waardoor het plan niet verwezenlijkt kon worden. Thans heeft het aannemingsbedrijf een nieuw plan gemaakt, dat voorziet in de bouw van een blok van vier eengezinswoningen met bijkomende bergplaatsen. B. en W. stel len de raad voor voor de uitvoering van laatstgenoemd plan veertienhonderd vier kante meter tegen een prijs van elf gul den per vierkante meter aan de firma Hol leman en zonen te verkopen. Voetpad aan Dompvloedslaan B. en W. stellen de gemeenteraad voor van de n.v. Aannemingsbedrijf W. Thun- nissen te Heemstede een twee meter bre de strook grond, gelegen aan de zuidzij de van de Dompvloedslaan voor het in aan bouw zijnde flatgebouw nabij de hoek van de Vrijburglaan te Overveen, tegen een prijs van een gulden over te nemen. De strook zal gebruikt worden voor verbre ding van 't bestaande voetpad tot; vijf me ter. De kosten voor de wijziging en de aan leg van de parkeerstrook worden ge raamd op duizend gulden. Advertentie SIGNAAL Technisch speelgoed BA RTEL JOKISSTRA AT 6 HAARLEM Donderdagmiddag is op de Amsterdam se luchthaven de veertiende DC-7C voor de K.L.M. die de naam „Japanse Zee" ge kregen heeft, na een snelle leveringsvlucht van Santa Monica via New York-neerge streken. De vijftiende en laatste DC-7C, de „Ba- rentszee" zal binnenkort eveneens van de DouglaSfabrieken naar Schiphol worden overgevlogen. De groep genodigden van de K.L.M.die de officiële openingsvlucht van 1 novem ber over de noordpool naar Tokio hebben meegemaakt, arriveerde met de „Noord zee" eveneens op Schiphol. Dit toestel had woensdag moeten aankomen, maar door de mist werd toen Londen als uitwijkha- ven opgezocht. „Ik wil de laatste paar jaar van mjjn leven niet graag in de gevangenis door brengen. Daarom ben ik in hoger beroep gekomen", zo zei een 68-jarige Haarlemse koopman vrijdagmiddag tegen de president van het gerechtshof te Amsterdam. „Ja maar u heeft reeds dertien veroor delingen op uw strafblad staan, de eerste dateert van 1911. Dan kunt u nu niet ver langen dat u licht gestraft wordt", zo ant woordde de president, mr. F. L. Ncpperus. Verdachte bekende de hem ten Jaste ge legde feiten: namelijk verduistering van ongeveer vierduizend gulden ten nadele van een buschauffeur uit Ridderkerk. Hij had van deze man geregeld bedragen ont vangen, die hij nodig had voor optiegelden voor de aankoop van de villa „De Woeste Hoogte" te Hoenderloo. De aankoop zou geschieden voor gezamenlijke rekening en de belanghebbende zou meedelen in de winst, die naar hij hoopte uit deze trans actie zou voortvloeien. In werkelijkheid besteedde de Haarlemmer de gelden echter voor particuliere uitgaven. De buschauf feur vertelde als getuige, dat hij door ver trouwen te stellen in de verdachte, al zijn spaargeld had verloren. De rechtbank te Haarlem heeft verdachte in juli van dit jaar tot een gevangenisstraf van tweeëneenhalf jaar met aftrek veroor deeld. De procureur-generaal, mr. W. B. J. Aberson, eiste bevestiging van dit vonnis. Hij schetste de koopman als iemand, die misbruik heeft gemaakt van de goedge lovigheid en die al vele jaren voor derge lijke misdrijven achter de tralies heeft doorgebracht. Een tweede getuige verklaarde eveneens door verdachte gedupeerd te zijn. Welis waar had de Haarlemmer een schuldbeken tenis van ƒ20.000 getekend, maar de slacht offers zagen wel in dat zo'n document on der de gegeven omstandigheden waardeloos was. De verdediger mr. K. H. C. Arts betoogde dat de verdachte inderdaad deze projecten had opgezet om winst te maken en die ook te delen met de geldschieters. Het risico van dergelijke ondernemingen is niet gering en ook deze keer is verdachte aan de grond geraakt, zo zeide de raadsman. Hij vond 2Vs jaar een te zware straf voor zijn bejaarde cliënt, die reeds tien maan den in hechtenis is. Hij pleitte voor cle mentie. De uitspraak volgt op 27 november. In Rüdesheim draait men de laatste druiven nog altijd met een meer dan 150 jaar oude houten pers, zodat nog even het oude handwerk herleeft. Dat is niet eens voor de aardigheid maar voor de kwaliteit van deze speciale soort, die niet met de metalen onder delen van de nieuwe persen in aan raking mag kemen. Advertentie FOTOKOPIEËN - Nieuwste procédé Lichtdrukkerij dé Rooij, Schagchelstr. 14 Op zaterdag 22 november, aanvang half vier, wordt in restaurant Munniks aan de Grote Markt te Haarlem de jaarlijkse contactvergadering gehouden van de kust- reddingsbrigades aangesloten bij de Ko ninklijke Nederlandse Bond tot het Red den van Drenkelingen. De agenda bevat onder meer een voor stel van de CCK om het Bondsbestuur te adviseren de jaarlijkse Bondsstranddag niet meer te houden en verder een voor stel om jaarlijks een filmstrook te laten vervaardigen waarin de gevaren van de zee aanschouwelijk worden voorgesteld en in strip gedurende het seizoen in de bios copen te laten draaien. Verder maakt de wenselijkheid van een ongevallenverzeke ring een punt van bespreking uit, In huiselijke kring heeft oud-wethouder de heer A. van Geluk te Overveen donder dag zijn zeventigste verjaardag gevierd. Des morgens kwamen de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller en de gemeentesecretaris, de heer G. van Eek, de jarige namens het gemeentebestuur gelukwensen. De heer Van Geluk ontving tal van gelukwensen en bloemstukken, waaruit hem is gebleken, dat hoewel hij nu geen deel meer uitmaakt van het ge meentebestuur, de Bloemendalers hem niet vergeten. Ook uit de aannemerskringen ontving hij tal van felicitaties. Aantrekkelijk j eestprogramma in Haarlems Krelagehuis Dit jaar bestaat het Haarlemse Speel tuin Verbond twintig jaar. Ter gelegen heid van dit feit werd in de afgelopen zo mer in de Spaarnestad reeds een groots kinder-bloemencorso gehouden, dat grote belangstelling trok. Het vierde lustrum wordt op zaterdag 15 november gevierd met een feestelijke bijeenkomst in het Kre- lagehuis aan de Leidsevaart. De onlangs opgerichte Activiteitscom missie van het verbond heeft voor deze feestavond een aantrekkelijk programma doen samenstellen. Medewerkenden zijn o.a. Nol van Dijk, Tineke van Leer, Ton Cup, André Reys en Ad Veen. Na afloop is er een bal waarbij The Broadway Players het muzikale gedeelte zullen verzorgen. De Activiteitscommissie stelt zich ten doel evenementen te organiseren, waarvan de baten ten goede komen aan het speeltuin werk in de afdelingen. Ondermeer is een grote bazaar in voorbereiding, waaraan alle afdelingen van het verbond hun mede werking verlenen. Deze bazaar wordt op 24, 25 en 26 april in de Vishal aan de Grote Markt gehouden. Verder zal binnenkort een klaverjastoernooi worden georgani seerd. De Franse publicist André George zal op 21 november in het Remonstrantenhuis aan de Wilhelminastraat in Haarlem voor de plaatselijke afdeling van de Alliance Frangaise spreken over „Einstein, Op- penheimer le savant devant le cas de con science". André George, geboren in Blida in Alge rije, studeerde in Parijs letteren en rech ten. Hij is thans muziek-criticus van „Les Nouvelies Littéraires". Hij schreef tal van bijdragen over de ontwikkeling van de natuurkundige wetenschappen. Bijna der tig jaar is hij bevriend met Louis de Brog- lie, de Franse fysicus, die in 1929 de No belprijs voor natuurkunde verwierf. Met deze geleerde behoorde André George in 1932 tot de oprichters van het Centrum voor Theoretische Natuurkunde. Van het wetenschappelijke werk van Louis Pasteur en Henri Poincaé, de Fran se wiskundige, is André George even goed op de hoogte als van de moderne muziek in Eui'opa, waarover hij een boek heeft ge schreven. BEVALLEN van een zoon: 12 novem ber: E. C. Kip-Koel; 13 november: H. Maaskant-Siefers. BEVALLEN van een dochter: 12 no- C. M. Th. Evertse-Dupont; E. A. M. Laar- hoven-Bühning; 13 november M. M. van den Heuvel-Buskermolen; G. M. van Duijn-Meerts; F. W. Philippo-van Bentem. GEHUWD: 13 november: C. A. Koek en M. J. Koopman; J. Brand en A- P. Aarts; J C. R- van den Bergh en H. S. B. Mar tin; W. Stolp en M. Westerhof. OVERLEDEN: 11 november: T. Opdam 66 j., Duvenvoordestraat; J. Klompma ker, 2 dagen. Spionkopstraat; H. Poulus, 71 j„ Kleverlaan; A. Ch. Plu-Luff, 80 i- Brederodestraat; 12 november: E. C. Gies- bergen-Manzer, 64 j., Wouwermanstraat; J. M. Nagtegaal-van Zeeland, 54 j„ Gen. de la Reystraat. Nieuws in het kort „Herwonnen Levenskracht". De ver eniging „Herwonnen Levenskracht" in Vo gelenzang zal zaterdag en zondag het veer tigjarig bestaan vieren. De r.-k toneelver eniging zal op beide avonden in het r.-k. verenigingsgebouw opvoeren het toneelspel „Mieke Lacht". „Gesneden". Donderdagmiddag tegen vier uur is een 48-jarige Haarlemse wiel- rijdster op de Schoterweg in Haarlem ge vallen en aan de linkerknie gewond, toen zij werd „gesneden" door twee wielrijd- sters, die rechts af de Generaal Cronjé- straat in reden. Tuinkeuringen Bloemendaal. De afde ling Bloemendaal en omstreken van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zal op dinsdag 25 november in hotel „Rusthoek" een ledenvergadering houden, die deze keer om halfacht zal be ginnen wegens de prijsuitreiking van de dit jaar gehouden keuring van tuinen in de gemeente Bloemendaal. Burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller zal de prijzen uitreiken, waarna een voordracht met lichtbeelden volgt door de heer M. H. Hoog uit Haarlem over „Bijzondere bolgewassen voor rotstuin en kas". Burgemeester. De heer H. Vlug, bur gemeester van Leerdam, heeft om gezond heidsredenen eervol ontslag gevraagd met ingang van 15 december. Hij was voordien burgemeester van Groot-Ammers, Nieuw- poort en Langerak en van Huizen. Sinds 1949 is hij burgemeester van Leerdam. Vanmorgen is, tijdens een plechtige zit ting van de senaat, het eredoctoraat van de Parijse Sorbonne aan de Utrechtse prof dr. J. F. Nuboer en nog negen andere bui tenlandse hoogleraren uitgereikt in de aanwezigheid van de Franse minister van Onderwijs, Berthoin, een delegatie van de Académie Frangaise, en verschillende am bassadeurs, onder wie mr. J. W. Beyen. Prof. J. F. Nuboer werd lof toegezwaaid om zijn belangrijke onderzoekingen, pu- blikaties en prestaties op het gebied van de longchirurgie en der tb- en kanker bestrijding. Het voorstel prof. Nuboer, te zamen met zijn Stockholmse collega prof. Liljenstrand, voor deze hoge onderschei ding voor te dragen, was dan ook met algemene stemmen aanvaard. „Een chirurg is een man van de wetenschappelijke daad en gij, collega Nuboer, zijt van deze defini tie", aldus de Franse prof. Binet. „een schit terende illustratie". Tenslotte werd het ere- lint in rood en blauw, de kleuren van de Parijse academie, afgezet met wit bont, de Nederlandse professor om de hals ge hangen. De recherche te Rotterdam schijnt snelle vorderingen te maken bij haar onderzoek naar de doodsoorzaak van de 39-jarige ad ministrateur L. P. van Wijnen. Zoals wij donderdag gemeld hebben, werd aangeno men dat deze man, een hartpatiënt, op 19 november 1954 uit het raam van zijn wo ning zou zijn gevallen. Op last van de justi tie is thans een nieuw onderzoek ingesteld, dat leidde tot de arrestatie van de vroegere echtgenote van de heer W. en een chauffeur die als kostganger bij het echtpaar in huis was. Een van de verdachten, naar mag worden aangenomen de vrouw, heeft thans een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Deze hield in, dat de administrateur met een voorhamer is gedood, voordat hij uit het raam viel of geworden werd. De politie zal de beide verdachten morgen voor de officier van justitie leiden. Het stoffelijk overschot van de vermoorde zal worden opgegraven voor een sectie. Belgische douanecommiezen zijn er na veel moeite in geslaagd, een Nederlandse botersmokkelaar aan te houden. Zij zagen een grote auto aankomen en gaven de bestuurder het stopteken. Deze echter gaf vol gas. Er volgde een nachte lijke, urenlange achtervolging over 250 km door de Kemnen. De smokkelaar wierp herhaalde malen haken uit on de weg, in de hoop daarmee de banden van de douane-auto te doen springen, dit mislukte echter. Toen de voorraad haken op was. wierp de smokkelaar nakken boter op de weg, hetgeen enkele gevaarlüke slippar tijen voor de douaniers resulteerde. De achtervolgers gaven de striid echter niet op en uiteindelijk was de smokkelaar ge dwongen te stoppen, omdat, zijn benzine on was. Zijn genantsprde auto bevatte nog 800 kilo boter. (Belga). In Steenwijk heeft een politieagent zich donderdagavond gedwongen gezien een jongeman, die verzet pleegde toen men hem voor een verhoor wilde meenemen, in een der benen te schieten. Hij is in een ziekenhuis in Heerenveen opgenomen. Zijn schotwond is niet ernstig. De jongeling, de ongeveer twintigjarige A. J., had de avond doorgebracht ten hui ze van zijn meisje. Tijdens deze visite ont stond hooglopende ruzie, waarbij de jon geman zich zo woest gedragen zou heb ben, dat zijn schoonvader-in-spe tenslotte om politiehulp moest vragen. Een agent, derwaarts gezonden om eens poolshoogte te gaan nemen, werd door de woesteling met bedreigingen ontvangen. Het kwam tot een handgemeen waarbij de politie man zich tenslotte genoodzaakt zag, van zijn vuurwapen gebruik te maken. Bennebroek Wéïv4® De afdeling Bennebroek van de Nederl. Christen Vrouwenbond hield donderdag avond haar maandelijkse bijeenkomst in „Rehoboth". Uit de mededelingen van de presidente, mevrouw Van der Hoop van Slochteren, bleek dat de afdeling steeds in ledenaantal wint en thans bijna tachtig leden telt. De opbrengst van de collecte die op de vorige bijeenkomst na de lezing van me vrouw Kalf-Kruijer over Israël werd ge houden, is bestemd voor de aanplant van acht bomen in het nieuwe land. Besloten werd, bij wijze van proef, met de andere vrouwenverenigingen op chris telijke grondslag gezamenlijk het kerst feest te vieren. Na deze besprekingen hield mevrouw Pos een lezing over India, door welk land zij met haar man die thans nog docent is aan de theologische school te Djokja, een grote reis heeft gemaakt. De spreekster wist haar gehoor van begin tot eind te boeien. VATICAANSTAD (UPI) De Poolse kardinaal Wyszynski is vrijdagmorgen door de Paus in audiëntie ontvangen. Het was de eerste keer, dat de kardinaal een ontmoeting onder vier ogen met de Paus had. De gemeenschap Haarlem van het Hu manistisch Verbond hield woensdag in de aula van het Gymnasium te Haarlem een bijeenkomst, waarop onder leiding van de radio-gesprekleider Jaap Buys, drie spre kers van verschillende levensovertuiging het woord voerden over de vraag „Wat dunkt u van de mens?" Zij wisselden met elkaar van gedachten en beantwoordden vragen van luisteraars. De eerste spreker, dr. D. H. Prins, oud rector van het Grotius-lyceum in Den Haag, meende dat de mens die zich bij groot leed, of in grote nood afvraagt: wie ben ik? waartoe dient alle ellende die mij overkomt? blijk geeft van de typisch- menselijk behoefte, en het specifiek-men- seli.ik vermogen te komen tot een bewust heid, waartoe dier en plant zeker niet in staat zijn. Alleen de mens kan zich de situatie, waarin hij verkeert, bewust ma ken en trachten de weg te bepalen, waar langs hij uit de moeilijkheden Kan komen. De geestelijk gezonde mens toont daarbij zijn bijzondere aard, zijn oorspronkelijk heid. Hij zal ervaren, dat hij pas dan als mens leeft, als hij in wezenlijk verband Nog geheel onder de indruk van het werk voor mannenkoor, baritonsolo, spreekstem en orgel „Mount of three Lights" (Berg der drie lichten) van Bo- huslav Martinu voel ik mij gedrongen het betrekkelijk kleine „Haarlems christe lijk Mannenkoor" en zijn dirigent Ber nard Verboom hulde te brengen voor de moed der overtuiging, die zij getoond heb ben deze aangrijpende compositie op hun programma te plaatsen en het werk daar mee als eerste in Haarlem te doen klin ken. Ik vermoed dat de zangers zelf per plex van het eindresultaat hebben ge staan, want van de suggestieve werking van het solistische aandeel en vooral van de bewogen orgelpartij konden zij zich vooraf nauwelijks een voorstelling maken. Men heeft het aldus aangedurfd met de direct werkende expressieve dynamiek van een hedendaags werk de veilige pa den van de muzieksfeer, waarmee men vergx-oeid is, even te verlaten. En het is uitgelopen op een succes, dat elke ge dachte aan een gewaagd modern experi ment overstraalde. Trouwens dit was to taal weggevaagd door de machtige adem van een muziek, die direct op haar doel afgaat en die te spontaan is om zich met Advertentie Het hele jaar plezier van probeersels in te laten. Laat dan die mu ziek een eigen taal spreken, zij wordt voor iedereen begrijpelijk door haar overtui gende stuwing en haar uitdrukkings kracht. Het zij toegegeven dat het* koor in dit idioom nog kan groeien en de poëzie van de ingelaste Tsjechische volksmuziek, met haar naar de natuurstemming neigen de intervallen, nog nader komen, doch wat in totaal bereikt werd mocht reeds een verrassing heten. De bariton en reci- tant David Pauwels wist met nobel ge luid en goede voordracht zijn aandeel een volwaardig karakter te geven en op de achtergrond stuwde de klank van het on volprezen concertorgel van Cavaillé Coll, bespeeld door Albert de Klerk, het geheel op naar de ideale sfeer, waarin men de zeer bijzondere betekenis van deze muziek kon proeven en ontroerend bewonderen. De uitvoering van twee Jachtliederen van Robert Schumann, met begeleiding van het ijoornkwartet van de Koninklijke Militaire Kapel, kon ook aan redelijke eisen voldoen, maar het mooie „Nacht- gesang im Walde" van Schubex-t, voor de zelfde bezetting, spande toch de kroon. Er was reden om belangstellend te luiste ren naar een motet van Hatzler en meer nog naar een van Schütz, die beide a capella gezongen werden. En dan was er nog het machtige Credo uit de Magda- lenamis van Philip Loots, die met bege leiding van orgel en onder enthousias merende directie van de heer Verboom zijn effect niet miste. Verder mag ik aannemen dat het pu bliek genoten heeft van Handels orgel concert in F, (als „De koekoek en de nach tegaal" bekend), de variaties uit de zesde sonate van Mendelssohn en de „Improvi satie" van Philip Loots, met daarbij het verrassend effect van de kleurschakerin gen, die dit orgel zo rijkelijk biedt. Al met al was het een concertavond, waar Haarlems Christelijk Mannenkoor met bij zonder genoegen op kan terugzien. De opening met het Wilhelmus was vooraf gegaan door gebed, waarin de voorzitter, de heer D. A. J. Spek, voorging. Besloten werd met gezamenlijk zingen van het d ankkoraal. Jos. de Klerk staat tot anderen. Pas in de wisselwerking met zijn medemensen, en vooral als hij ontdekt, dat hij deze iets geven kan, komt de mens tot volle ontplooiing. Wie heeft geleerd zichzelf waar te nemen, ontdekt ook dat hij zichzelf zowel als anderen oor deelt naar een in hem aanwezige zedelijke maatstaf en dit wekt in hem gevoelens van verantwoordelijkheid voor en tegen over anderen. En in die verbondenheid met de medemens kan de mens het gevoel krijgen, alsof hij een doorgangspunt is van het Grote Leven, dat alles wat leeft drijft, aldus spreker. Pater drs. Am. Kueter, van Santpoort herinnerde aan Pascal, die de mens boven al zag als denkend wezen. Door dit' den ken kan hij thans de meeste verschijnse len, die hij waarneemt verklaren, maar stuit daarbij toch op grenzen: veel in de natuur blijft daardoor onverklaard. In aansluiting op het woord van Aristotales dat de mens een maatschappelijk wezen is constateerde spreker dat de mens verban den met andere mensen nodig heeft om iets van geluk te ervaren. In mens en na tuur werken krachten die streven naar geluk en naar kennis, maar die menselijke strevingen moeten gericht zijn op de Kracht, die alle menselijk vermogen te boven gaat, op God, de grote doelrichter van al wat leeft, zeide pater Kueter. De mens kan zijn leven op het grotere doel richten door eigen overwegingen van hoofd en hart, maar kan ook luisteren naar wat anderen hem daaromtrent zeggen of lezen wat anderen daarover schreven. Hun ver heven denkbeelden neemt hij dan over en aanvaardt die op gezag. Zo is ook het christelijk geloof een aanvaarden op gezag van de wijsheid en de goedheid van de Allerhoogste, die tot de mens sprak door Jezus Christus. De derde spreker, ds. G. J. Waardenburg predikant bij de Hervormde Gemeente te Haarlem, verheugde zich over het feit, dat meerderen in deze tijd zich bezighouden met de vraag, waarom het op deze avond gaat. Hij ziet in de moderne maatschap pijvorm zovele oorzaken van devaluatie van de mens, dat het goed is zich af te vragen: wat is de mens naar Gods be doeling. Bij het zoeken naar een antwoord op deze vraag gaat de christen te rade bij zijn bijbel. Het eerste boek daarvan ver telt hem dan van Adam en Eva, deze zijn wij zelf: in ons leven verlangens die wij bij onszelf kunnen terugvinden. Zo geeft ons de bijbel in zijn verhalen over men sen en volken eigenschappen ook van de moderne mens en mensheid. De wereld aldus spreker is een door God gescha pen wereld. God staat dus buiten de we reld, maar de Schepping blijft met haar Schepper in nauwe relatie. Wij zijn van Gods geslacht zegt de bijbel in het boek der Handelingen, en daarom laat God de mens niet los. Maar de ipens is zijn Schep per ontrouw, maar door de invloed van het bijbelse getuigenis moet de mens zich zelf lei-en kennen. Het vertrouwen, dat de mens voorwerp blijft van Gods zoekende liefde, houdt bij spreker de hoop levendig op een betere mensheid. Vrijdagavond 21 november om half ne gen heeft in de Vleeshal in Haarlem de opening plaats van de vogelshow van de Haarlemse vereniging van vogelliefhebbers „De gekleurde zanger", welke van 21 tot en met 24 november zal worden gehouden. Deze officiële opening zal geschieden door de heer W. van Willige, directeur van „Haarlems Bloei". BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERMEER GEBOREN: Johannes Jacobus, z. van J. P. Vermond en A. Tel; Maria Johanna, d. van J. W. M. Schnitger en J. H. Buis; Adria«ntje, d. van C. A. van de Graaf en H. Kerzaan; Johannes Petrus, z. van P. J. Ahrens en C. Pecht; Steffe, z. van W. van de Poppe en M. E. Bak; Hermina Arina, d. van A. Eickhoff en J. Biesheuvel; Eduard, z. van J. Visser en H. C. S. Wild schut; Donald Menno, z. van D. B. Bokkel- kamp en J. M. van Heuven; Silvia, d. van K. Duijster en J. E. de Regt; René Wilhel mus Maria, z. van G. J. Kenter en M. A. Das; Marie Henriëtte, d. van W. P. L. Ja cobs en W. H. Sack; Catharina Maria, d. van F. van der Tol en J. TL van Gelderen. ONDERTROUWD: A. Robbeson en M. H. Kamp; M. Bakker en G. Bakker; G. Berghé en D. van Aalst; W. Lievaart en A. Krist; J. van Andel en H. van den Heuvel. GETROUWD: J. P. C. Leen en W. Groe nendijk; L. J. Geerinckx en A. M. J. Bleyenberg'; R! E. van der Spek en J. M. Nijssen; C. J. Postma en M. M. B. Brug- mans; P. van Roode en G. M. P. Bosmaj A. M. van den Heuvel en A. L. RoodenJ burg; J. de Groot en A. C. van Vliet. OVERLEDEN: G. den Haan, 79 j., echt genote van G. Krijgsman; J. Hartman, 79 j., weduwe van P. de Jong; G. J. Schalk, 59 j., echtgenote van M. van den Hil: W. H. de Zeeuw, 79 j., echtgenote van M. van Tol; F. Hogeveen, echtgenoot van C. van Meel; J. S. Mulder, 5 mnd., ong. Gedurende de maand oktober steeg het aantal inwoners van Zandvoort met 42 personen, namelijk acht mannen en 34 vrouwen, en kwam daardoor op een totaal van 14.244, vanwie 6.781 mannen en 7.463 vi'ouwen. Er vestigden zich 178 personen. Geboren werd 28 mensen. Wegens vertrek werden afgevoerd 86 mannen en 72 vrou wen. Zes inwoners overleden. Op donderdag 27 en vrijdag 28 novem ber zal het gemeentebestuur van Zand voort in de raadszaal weer een aantal nieuwe ingezetenen een zogenaamde be- gx-oetingsavond aanbieden. Medewei'king verlenen de sopraan Annette de la Bije en Jan de Man, piano. Voorts zal een nieuw „museumfilmpje" over Zandvoort worden vertoond order de titel: „Met Trijntje en Mijntje op stap". De Zandvoortse kunste naar Piet Giltay zal enige werken expo seren. De voorbereiding en samenstelling van het programma zijn in handen van de Contactcommissie culturele belangen. De Contactcommissie Culturele Belan gen in Zandvoort zet nog steeds haar ondex-zoek naar mogelijkheden voort om in Zandvoort te komen tot oprichting van 'n Volksmuziekschool. Overleg is thans gaande met de Volksmuziekschool Haar lem en omstreken over stichting van een afdeling Zandvoort van deze school. In tussen is gebleken, dat een op zichzelf staande school in Zandvoox-t financieel niet verantwoord is. Het bestuur van de Haar lemse school beraadt zich momenteel over deze kwestie. BURGERLIJKE STAND VAN ZANDVOORT GEBOREN: Fabien Kerstin Renate, d. v. B. J. Huijgen en H. P. van der Meij. Wou ter Jan, z. v. A. W. ten Wolde en C. Ballot. GEBOREN BUITEN DE GEMEENTE: Daniël Franciscus Jacobus Al, Vinken- stx-aat 11. ONDERTROUWD: W. Paap en W. C. A. Mendes; Fr. v. Dalen en W. G. M. Nies- sink; W. Draijer en Joh. Cath. Duiven voorden. GEHUWD: W. E. Barth en H. Heijnen; A. H. Leijenhorst en M. van den Broek. OVERLEDEN: W. H. van Lil, 70 jr., we duwe van W. Pieksma; Joh. Greg. Pekel haring, 80 jr., geh. met J. Hartgers. OVERLEDEN BUITEN DE GEMEEN TE: W. Mens, B. Engelbertsstraat 5' zw.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11