Dertig maal „salaris" geïnd op vervalste postcheques Aiphenaar MORGEN9UUR WIE WAT WAAR? ƒ1.95 Atoomraad zal de regering van advies dienen BREIMACHINES ®QOQ@OGO «tili Licht optimisme over Vrijhandelszone wordt in Parijs niet unaniem gedeeld GRAMMOFOONPLATEN MUZIEK EN MUZIEKINSTRUMENTEN Meer begrip voor Franse dwangpositie Plan tot brutale fraude ontsproot op cursus voor bankpersoneel 17 OEES-MINISTERS WEER BIJEEN Zomertje, zomertje we missen je zo AGRÉ-GOLA Op heterdaad betrapt Drie Nederlanders gingen in Duitsland inbreken Plannen tot spreiding van werktijden in Amsterdam Zeven jaar geëist Oude man door echtpaar meegelokt en afgetuigd Mogelijk tournee van Residentie-Orkest door Amerika LEERGIERIGE AMBTENAREN. BEGINT DE VERKOOP VAN JAARBOEK 1959 288 BLADZIJDEN NOG DEZELFDE LAGE PRIJS Uitsluitend verkrijgbaar aan de kantoren van Haarlems Dagblad/ Oprechte Haarlemsche Courant en de Umuider Courant voor de lezers van onze bladen. „England-spiel" zou ook in Frankrijk hebben gespeeld Motie tot opheldering in Brits Lagerhuis Toepassing van kernenergie kantoormachines^ Kinderbuis in Israel met Nederlands geld gebouwd Gufier ook verdacht van aanslag op juwelier Goltzius-expositie nu in Venlo VRIJDAG 14 NOVEMBER 1958 (Van onze correspondent in Parijs IN HET CHATEAU DE LA MUETTE in Parijs zijn de zeventien leden van de Europese Organisatie voor Economische Samenwerking een nieuw tweedaags beraad begonnen over de Euromarkt en de Vrijhandelszone. Maar enige vordering werd nog altijd niet gemaakt. De geïnteresseerde lezer zal zich herinneren dat eind oktober de ministers hun excellente hoofden ook al vergeefs hebben gebogen en gebroken over het probleem hoe de economische legkaart van Europa in elkaar kon worden gepast met gebruikmaking van de zes min of meer gelijke stukken van het. meer of minder geïntegreerde klein Europa en, anderzijds, de elf overige delen, waarvan Engeland de kleur bepaalt. Sedertdien zijn, ondanks het overleg in Londen van de Franse en Engelse ministers van Buitenlandse Zaken en ondanks ook alle andere vormen van diplomatieke druk, die op Parijs zijn uitgeoefend, de thesen van de voornaamste antagonisten geen stap dichter tot elkaar gekomen. Omdat drs. Van der Beugel in Amerika is bestond de Nederlandse delegatie uit de ministers Luns en Zijlstra. De heren van het O.E.E.S.-comité Maud- ling. waarin de discussies nu worden ge voerd, hebben donderdag opnieuw de de gens gekruist cn het enige verschil, dat misschien te bespeuren was, scheen een toon, die iets rustiger, en een stijl, die iets eleganter was geworden. Misschien heeft speciaal Engeland, zevenenveertig dagen voor de Euromarkt zal beginnen, zich nu neergelegd bij het vooruitzicht dat de Vrij handelszone dan in elk geval nog niet zal zijn geboren en de hoop op een vergelijk zon dus al naar een verder tijdstip zijn verplaatst in afwachting van de mogelijk heid dat de heren Macmillan, De Gaulle en Adenauer de wijze hoofden eens bij elkaar zouden kunnen en, speciaal wat de gene raal betreft, vooral willen steken. De Franse pdsitie lijkt, zich sinds de vo rige keer inderdaad iets te hebben ver beterd. Er is speciaal onder zijn vijf part ners van Klein Euroma meer begrip ge komen voor het Franse standpunt. Men be gint in te zien, dat Frankrijk niet helemaal ongelijk heeft te herinneren aan de conse quente Britse tegenstand inzake alle vroe gere Europese integratieplannen. Nu des ondanks toch een project verwezenlijkt gaat worden, laat Londen geen middel on gebruikt om de Europese markt door de instelling van een Vrijhandelszone goed deels te ontkrachten. Deze keerzijde van de medaille heeft nu wel iets meer aan dacht getrokken en men erkent ook al gemeen dat Engeland nog geen enkele concessie aan de zes heeft gedaan. Het AdVPrfpvtiP Ach ja... Nu huivert Holland. Kou, nattigheid, rilwind - actieve hand langers van verkoudheid - zijn in de aanval. Bescherm Uzelf met Agré-Gola van Philips-Roxane! Voorkomt verkoudheid, aandoeningen van de luchtwegen, hoest, heesheid enz. Doosje met 60 ta bletten f 0.98. noem de naam - voor alle zekerheid Drie jonge Nederlanders zijn in de nacht van woensdag op donderdag op heterdaad betrapt op het moment, dat zij in Aken (Duitsland) een fotowinkel binnendron gen. De politie kon twee van de drie jonge mannen arresteren. De derde wist te ont komen met een auto. die het drietal ver moedelijk gestolen had. De beide arres tanten zijn de 29-jarige J. van der D. uit Rotterdam en de even oude A. B. uit Delfzijl. Beide zijn goede bekenden van de politie. Zij werden onder meer door „Interpol" gezocht voor diverse inbraken in Nederland en Duitsland. Ze zijn te Aken ingesloten. Een studiecommissie in Amsterdam is na uitvoerige besprekingen over de ver keerssituatie tijdens de spitsuren, tot de conclusie gekomen dat een beperkte sprei ding van de arbeidstijden van kantoren, werkplaatsen, fabrieken en grootwinkel bedrijven in Amsterdam wenselijk en in beginsel mogelijk is, onder voorwaarde dat het bedrijfsleven daaraan zijn mede werking geeft. De commissie zal nu trachten richtlij nen op te stellen voor een dergelijke sprei ding. Zij zou in eerste aanleg worden be perkt tot de bedrijven in de binnenstad en in Amsterdam-Noord. Er zijn evenwel nog vele gegevens no dig voor het opstellen van een werkplan. Deze gegevens wil men verkrijgen door een enquête bij de betrokken bedrijven. voorstel der zes de Euromarkt gelijke rechten te geven als het Britse Gemene best, werd gisteren door Maudling beant woord met een wedervraag of zo'n maat regel soms ook voor de Franse en Bel gische koloniën of voormalige koloniën was bedoeld. Frans optimisme Prof. Müller-Armack, de Duitse dele gatieleider, die ook het gemeenschappelijk standpunt van de zes mocht vertolken, tapte 's morgens uit het vat van dé tege moetkomendheid en de scherpzinnige Fransman Wormser toonde zich bijna nog coulanter toen hij betoogde dat er een middenweg moest worden gevonden lussen totale tarievenvrijheid en absolute regle mentering. Stapje voor stapje zullen we dat doel bereiken, luidde zelfs zijn optimis tische conclusie. Dat Franse optimisme, dat alleen aan de groene tafel tot uiting kwam, wordt in de wandelgangen van het confe rentiegebouw maar door heel weinig men sen gedeeld. Frankrijk voelt zich, zoals ge zegd, wellicht wat sterker nu de solidari teit onder de zes weer hersteld lijkt te zijn. In werkelijkheid weet echter iedereen dat de Franse economie en industrie ten ene male onmachtig zijn de gemeenschap pelijke concurrentie van Duitsland en Engeland gelijktijdig het hoofd te bieden. En de Engelse concurrentie kan alleen worden geweerd zolang de Vrijhandelszone afwezig blijft. Op de achtergrond doemt voor Frankrijk bovendien een nieuwe drei ging op. nu ook de Scandinavische landen een blok willen vormen dat tegen de Euro markt in de weegschaal geworpen zal worden. Zeven jaar gevangenisstraf heeft de of ficier bij de Groningse rechtbank don derdag gevorderd tegen de 54-jarige grond werker J. B. alsmede drie jaar met aftrek tegen diens 43-jarige echtgenote, wegens poging tot afdreiging, diefstal en zware mishandeling. Het echtpaar had volgens de tenlaste legging op 12 juli de zeventigjarige J. H. uit Helium, gemeente Slochteren, meege lokt naar hun woning in de stad Gronin gen. H. had die avond op uitbundige wijze feest gevierd en daarbij het echtpaar op royale wijze getracteerd. In zijn woning aangekomen zou B. van zijn bejaarde gast honderd gulden hebben geëist onder bedreiging dat deze anders niet heelhuids het huis zou verlaten. Toen H. weigerde zouden B. en zijn vrouw hem hebben aangevallen en bewusteloos gesla gen. De vrouw had het slachtoffer daarna een portemonaie met 70.ontstolen- H. moest na dit „uitstapje" vijf weken in een ziekenhuis worden verpleegd. Het geld kwam weer terecht. De vrouw bekende. Haar man gaf de mishandeling toe, maar de afdreiging of poging tot afdreiging ontkende hij hard nekkig. Uitspraak over veertien dagen. Het Residentie-Orkest heeft een uitnodi ging ontvangen om tijdens het seizoen 1959-1960 een tournee van achtenveertig concerten door de Verenigde Staten te ma ken. De tournee zou met. zes concerten per week acht weken duren en geheel onder leiding van Willem van Otterloo staan. Be stuur en directie van het Residentie-Or kest overwegen thans in hoeverre het or kest in staat zal zijn deze op zichzelf bij zonder aantrekkelijke uitnodiging te reali seren. 1-Iet Festival van Lissabon heeft het Re sidentie-Orkest uitgenodigd in juni 1959 in totaal vier concerten in de Portugese hoofdstad te geven. Het orkest werkt ook mee aan,het festival van Bergen in Noor wegen en aan het Holland Festival 1959. Voor de Amsterdamse rechtbank is een proces begonnen tegen twee ambtenaren van de Sociale Verzekeringsbank uit Am sterdam en tegen een meisje uit Dor drecht, die begin juli met vervalste formu lieren van de genoemde bank bij dertig verschillende postkantoren in Noordhol land bij elkaar ruim 22.500 inden. Zij zijn de 38-jarige S. van 't S., de 44-jarige F. J. van H., beiden uit Amsterdam en de 23- jarige W. J. van G., uit Dordrecht. Alle drie zijn sinds juli gedetineerd. Het plan tot deze fraude was ontstaan, toen de beide ambtenaren van de Sociale Verzekeringsbank een cursus voor het personeel volgden. De cursusleider zei in een van zijn lessen, dat de wijze van be taalbaarstelling aan postkantoren door middel van de bank ingevulde formulie ren ietwat riskant was, omdat iedereen op de bank de cheques kon invullen. Dit bracht het tweetal dat in april 1957 bij de S.V.B. in dienst getreden was, op een idee. Maandenlang hebben zij met het plan rondgelopen, hun slag te slaan. Dit bleek uit brieven, die een hunner, S. aan het Dordrechtse meisje schreef. Op 7 en 8 juli reed zij met verschillende taxi's naar de dertig postkantoren, legitimeerde zich daar met een vervalst rijbewijs, en slaagde er aldus in, binnen twee dagen dertig maal 752.16 met een betalingsop dracht, waarop de ambtenaar ingevuld had „wegens salaris juni 1958 en vakan tiegeld te incasseren". S. had enkele da gen tevoren de duplikaten van deze formu lieren aan de betrokken postkantoren ver zonden. Zijn collega H. had de blanco for mulieren op zijn eigen afdeling weggeno men en aan zijn mededader ter hand ge steld. Hij wist wat deze er mee wilde doen. Van de totale opbrengst ontving het meisje uit Dordrecht tien procent. De rest werd tussen de twee ambtenaren ver deeld. Naïef meisje Uiteraard kwam al heel spoedig uit, dat deze betalingen ten onrechte waren geschied. De postkantoren retourneerden aan de Sociale Verzekeringsbank de door het meisje afgegeven formulieren en ter stond bleek dat aan een en dezelfde per soon dertig maal hetzelfde bedrag was uit gekeerd. Alle ambtenaren, die met deze formulieren iets te maken hebben, werden gehoord en al spoedig kwam de waarheid aan het licht. Voor de rechtbank hield het meisje vol, te goeder trouw te zijn geweest. Zij zei ge loofd te hebben, dat de bank zelf aan deze merkwaardige vorm van uitbetaling mee werkte. De ambtenaar S., met wie ze bevriend was, had een blanco strafblad en maakte op haar de indruk van een beschaafd en integer persoon. De collega van haar vriend, H., kende ze helemaal niet. De officier kenschetste in zijn requisi toir S. als de hoofdverdachte. Hij eiste 2 jaar en drie maanden met aftrek van voor arrest. Ten aanzien van H. achtte hij de dief stal van de formulieren bewezen. Boven dien heeft deze verdachte zijn rijbewijs ter vervalsing afgegeven en de helft van de buit geheeld. De bank heeft ruim 14V2 mille teruggekregen. Verder zijn twee scooters en andere voorwerpen, die de verdachten reeds van het geld gekocht hadden in beslag genomen. Een deel van de buit is echter nog steeds spoorloos. De officier geloofde, dat een van de verdach ten dit geld heeft achter gehouden „als ap peltje voor de dorst". Tegen H. eiste hij een jaar en negen maanden met aftrek. Hoe het meisje uit Dordrecht zich zo veel op de mouw had laten spelden, ter wijl de rapporten haar beschrijven als een intelligent meisje, begreep de officier niet, te minder omdat zij zelf zegt, hele maal niet door liefde voor S. verblind te zijn geweest. Ze kon heel goed weten, dat om welke reden dan ook het innen van dertig chèques op een valse naam, en met vervalste papieren strafbaar is. Hiervoor eiste de officier negen maanden gevange nisstraf, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar onder toe zicht. Van het onvoorwaardelijke deel wilde hij de voorlopige hechtenis aftrekken. Pleidooien De raadsman van S. betoogde in zijn pleidooi o.a.. dat. zijn cliënt noch diens collega als ambtenaar beschouwd kan worden, aangezien zij als arbeidscontrac- tant werkzaam warén. Bovendien voerde hij aan, dat S. slechts met waardeloze for mulieren had geknoeid, die door een an der waren gestolen en door weer een an der voor het innen van geld waren benut. Hij vroeg daarom ontslag van rechtsver volging, subsidiair clementie. Datzelfde vroegen de twee andere raadslieden voor hun cliënten. De rechtbank zal op 27 november uit spraak doen. Advertentie VOOR DE GROOTSTE SORTERING KRUISWEG 4? HAARLEM TELEFOON 11532 1001 wetenswaardigheden talrijke illustraties 4 pagina's in kleurendruk Haarlem: ©rol© Houtstraat 91, zaterdag 91, overige werkdagen 95 u.; Fleresstraat 1, zaterdag 912, overige werkdagen 912 en 1.305 u. Umuiden Lange Nieuwstraat 427, zaterdag 91, overige werk dagen 95 u. Reservering is niet mogelijk. Toezending per posi kan geschieden na ontvangst van 2.25 (hierbij 30 c. voor porto en verpakking) LONDEN, (AFP)/Reuter) In het Britse Lagerhuis heeft het conservatieve Lagerhuislid Dame Irene Ward een motie ingediend, waarin de Britse regering wordt verzocht een boek te doen publice ren over het optreden van Britse geheime agenten in het bezette Europa, wier han delingen in de afgelopen oorlog werden ge leid door een speciaal orgaan (S.O.E.). De aanleiding tot het indienen van de motie is de verschijning van twee boeken over dit onderwerp, die volgens mevrouw Ward het. „instellen van een onderzoek naar de doelmatigheid van het orgaan, dat verantwoordelijk was voor het optreden der Britse geheime agenten, verg,en". (UPI) „Hoewel een internationaal on derzoek werd ingesteld naar de onthullin gen over Duitse penetratie in de Neder landse sectie van de Special Operations Executive (S.O.E.), is het feit dat deze pe netratie zich ook tot een bijzonder belang rijk gebied in Frankrijk uitstrekte het geen de arrestatie van talrijke mannen en vrouwen tot. gevolg had stelselmatig verhuld, zo wordt in de motie gezegd. In het boek van Jean Overton Fuller, „Double Webs", wordt de vraag gesteld of de S.O.E.-officier die met het verzor gen van luchttransporten was belast geen Duits agent was. „Zes maanden lang zonden de Duitsers radio-berichten naar Londen zonder dat wij dit wisten". Het stilzwijgen dat omtrent het optreden van de S.O.E. wordt be waard heeft geleid tot onthullingen die on ze veiligheid in gevaar brengen, aldus me vrouw Ward. In juli 1957 heeft de minister van econo mische Zaken aan de Tweede Kamer een nota aangeboden inzake de kernenergie, die in het bijzonder was gewijd aan de toepassing van de kernenergie ten behoeve van de elektriciteitsvoorziening. In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer werden echter andere aspecten van de kernenergetische ontwikkeling ter sprake gebracht. De regering is daarom thans ook op andere aspecten van de kernenergie in gegaan. Het standpunt van de regering is dat in het algemeen in ons land de taak van de overheid zich beperkt tot het stimuleren, ondersteunen en coördineren van de acti viteiten der verschillende maatschappe lijke groeperingen. Ook op het gebied van de kernenergie ziet de regering geen nood zaak tot verdergaande bemoeiingen. De achterstand van Nederland op nu cleair gebied moet niet te somber worden gezien. Uiteraard kan Nederland niet zo Advertentie K N I T T A X KUIPERS - KL. HOUTSTRAAT 112 Tel. 11142 - Haarlem Advertentie RUYS Vestigingen door geheel Nederland In de Israëlische „woestijnstad" Beer- sjeba heeft, de ambassadeur van Neder land te Jeruzalem, jhr. J. Q. Bas Backer het, met Nederlandse gelden gebouwde dagverblijf voor achtergebleven kinderen uit naam van de besturen der Federatie van Weeshuizen in Nederland aan het ge meentebestuur van Beersjeba overgedra gen. Het uit Nederland voor deze inrichting ontvangen kapitaal bedraagt ruim veer tigduizend Israëlische ponden. In de Federatie van Weeshuizen hebben de besturen zitting der vroegere joodse weeshuizen te Utrecht, Leiden en 's-Gra- venhage. Met de zogenaamde „slapende fondsen" van deze in de oorlog gesloten weeshuizen heeft men in Israel reeds di verse humanitaire ondernemingen ge steund. De inrichting „Kfar Juliana", het grote, in 1955 geopende kinderdorp in de omgeving van Jeruzalem, waar de Koningin haar naam aan verleende, werd door een gift van ruim een half miljoen Israëlische pon den uit deze fondsen mogelijk. De thans in Beersjeba geopende inrich ting, die in een dringende behoefte voor ziet, bevat een school voor buitengewoon lager onderwijs met ruime leslokalen, een eetzaal, keuken, leraars- en directeurs kamer. (Van onze correspondent in Wenen.) Een Oostenrijkse wapenspecialist heeft vastgesteld, dat de revolver, waarmede een Weense juwelier in 1951 zwaar werd ge wond, dezelfde moet zijn geweest, die in de kamer van de Oostenrijkse blauwbaard Max Gufier werd gevonden. De juwelier heeft de dader herkend, maar Gufier ver klaarde de man nooit tevoren te hebben gezien. Gufier staat onder verdenking dat hij tenminste negen vrouwen om het leven heeft, gebracht. De politie onderzoekt negen gevallen van verdronken of spoorloos ver dwenen personen die contact met Gufier gehad kunnen hebben. De Oostenrijkse politie werkt samen met de recherche in Zuid-Duitsland en in Noord-Italië, om na te gaan waar Gufier zich in de laatste ja ren heeft opgehouden. Hoewel hij zijn oorspronkelijke beken tenis van vier moorden en een poging tot doodslag heeft ingetrokken, worden de vermoedens steeds sterker dat hij een veel groter aantal moorden op zijn ge weten heeft. In Gufler's woning te St. Poelten zijn elf kunstgebitten gevonden. Gufier heeft toegegeven dat hij de gebit ten van zijn slachtoffers verwijderde om identificatie door de politie onmogelijk te maken. volledig aan deze ontwikkeling deelnemen als de Verenigde Staten en Engeland. Dit is mede de reden dat de regering streeft naar zo intensief mogelijke internationale samenwerking. Ter bevordering van het ambtelijke in terdepartementale overleg is in 1955 de commissie voor atoomenergie ingesteld. Het ligt in de bedoeling deze commissie, die de naam zal krijgen van Atoomraad, het centrale ambtelijke college te doen zijn welke de regering op kernenergetisch ge bied adviseert en waarbij de eenheid van het beleid wordt bevorderd. De regering verwacht, dat het een be langrijke en centrale plaats zal innemen bij de ontwikkeling van de praktische toe passing van de kernenergie in ons land. Reactor te Petten De bouw van een te Petten te plaatsen hoge flux-reactor van het R.C.N. kan be gin 1959 gereed zijn. Voor 1960 wordt ge rekend met een personeelsbezetting van 300 a 350 man, waarvan 80 a 90 academici. Daar noch de K.E.M.A. noch het bedrijfs leven met betrekking tot de nodige gro tere investeringen toezeggingen hebben kunnen doen heeft het R.C.N. zich tot de minister van Economische Zaken gewend voor een verhoging van de kapitaalbijdrage van de staat met 14 miljoen. De regering heeft besloten aan dit verzoek te voldoen. Over de energiesituatie in, Nederland zegt de minister, dat ook indien het ener gieverbruik minder zou toenemen dan in de nota was voorzien, de importbehoefte aan energiegrondstoffen nog altijd zo groot is dat oprichting van kernenergiecentra les aanbeveling verdient. Een adviescommissie van de elektrici teitsbedrijven maakt een studie van de ex- ploitatiegegevens van enkele voor de eer ste Nederlandse kernenergiecentrale in aanmerking komende types. De risico's bij de exploitatie van kernenergiecentrales zijn vooral gelegen in de onzekerheid over de technische levensduur der centrales en de kans op storingen. Door de Provinciale Noordbrabantse Electriciteits Maatschappij zal zo mogelijk nabij Geertruidenberg een kernenergie centrale worden gebouwd indien hiervoor een technisch en economisch aanvaardbaar project wordt verkregen en de staat bereid zal zijn het niet op aanvaardbare basis te verzekeren risico van wettelijke aanspra kelijkheid te dragen. De omschakeling op kernenergie-elektriciteit zal geen aanlei ding geven tot een structuurwijziging van de elektriciteitsproduktie. hetgeen inhoudt dat de staat niet zelf aan deze produktie zal gaan deelnemen. In de expositieruimte Mariaweide te Venlo zal zaterdag een tentoonstelling worden geopend van werken van de gra veur en kunstschilder Hendrik Goltzius, die Venlose voorouders had. Het eeuw feest van zijn geboorte (1558) werd dit jaar reeds te Haarlem en te Rotterdam met tentoonstellingen gevierd. Het werk van Goltzius is over vele museums verbreid. De gemeente Venlo bezit een dozijn van zijn gravures. In het nabije Duitse grens gebied treft men grotere verzamelingen aan, onder meer te Kempen, waar men zesendertig gravures van Goltzius heeft. Er bevindt zich eveneens nog veel werk van deze kunstenaar in particulier Duits bezit Onder auspiciën van de Venlose Kunst kring zijn er ongeveer honderd gravures en een aantal tekeningen van Goltzius bij eengebracht voor deze expositie, die nog is aangevuld met schilderijen uit Den Haag, Haarlem en Amsterdam en vele te keningen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 17