Bonus van 25 percent Unilever VAN NIEL (Panda en de olie^boertjes J Wereldnieuws Eerst opklaringendan mist Afbetalingswet mag niet ook volkskredieten betreffen Slot- en interim-dividenden samen 18+ pCt. BIJOUX Wat U ook eet 2 Emissie Willem Smit van f 1.175.000 a 150 percent Marine brengt thans de 37 verstekelingen naar Merauke Boycot van „goedkope vlaggen" aanstaande Polen houwt schepen voor Indonesië Amerikaanse opdracht aan Aviolanda rJ&nd&ÏA dan a/ruleM Handel met het buitenland in oktober voor oliehaarden CSSO) PETROLEUM DE HAARDOLIE met het hoogste rendement ADRES AAN TWEEDE KAMER ^Oock ió het zo r~ Bestrijding van de griep Kon Ver. Tapijt ondervond invloed van recessie GAAN WE 5 DAGEN WERKEN SCHOUS van 1854 11 I VRIJDAG 14 NOVEMBER 1958 (Van onze financiële medewerker) De raden van bestuur van Unilever n.v. en Unilever Limited zijn voornemens aan op 1. respectievelijk 8 december a.s. te houden buitengewone algemene vergaderingen dier maatschappijen voor te stellen aan de houders van gewone aandelen uit de in het bedrijf behouden winsten een uitdeling te doen van 25 percent in gewone aandelen, teneinde daardoor de aandelenkapitalen der maatschappijen meer in overeenstemming te brengen met het eigen vermogen. De uit te reiken bonusaandelen zullen gerechtigd zijn tot de dividenden over het boekjaar 1959 en volgende jaren. De raad van bestuur van Unilever is voornemens op 8 december a.s. op de gewone aandelen de volgende interimdividenden, betaalbaar op 18 december, te declareren: 1. met het oog op de betaling van de over de uit te reiken bonusaandelen door de in Nederland wonende aandeelhouders verschuldigde inkomstenbelasting een eerste interimdividend van 6lA percent en 2. bovendien een tweede interimdividend van 3 percent. Het interim dividend over 1957 bedroeg 5 'A percent. Groot enthousiasme heeft de aankondi ging van een bonus van 25 percent door de Unilever niet gewekt: misschien hier en daar zelfs wel een teleurstelling. Want dal er een bonus zou komen, werd op de beurs reeds lang verwacht en met een koersstij ging van 306 tot 470 percent sinds begin 1958 is men er immers reeds op vooruit gelopen. Nadat echter in 1954 en 1955 een zelfde bonus belastingvrij werd uitgekeerd ten laste van de agio-reserve, zullen aan deelhouders ditmaal een deel ervan zelf moeten betalen. Wel wordt de uitkering van het eerste interim-dividend van 6 Va percent als compensatie voor de belasting aangeduid, maar het tweede interim-divi dend van drie percent is dan 3'/ percent lager dan dat over 1957; met andere woor den: een deel van de belasting over de bo nus komt nu voor rekening van aandeel houders. En men zou dus van een verlaagd interim-dividend kunnen spreken. Overigens zullen aandeelhouders van de Unilever niet mogen mopperen. Als iemand voor de uitkering van de bonus in 1954 een gewoon aandeel Unilever heeft gekocht en dit .totnutoe heeft gehouden, zou het. nomi naal bedrag van het aandeel in de Unilever na de uitkering van de thans aangekon digde bonus tot rond 1950 gulden zijn ge stegen. Sinds 1955 kreeg hij in feite reeds over 1.562,50 zijn dividend, straks zal hij over 1.950 nominaal zijn dividend ont vangen: met andere woorden, op een basis van zijn positie in 1955 voor de uitkering van de drie bonussen ontvangt hij dan ongeveer 30 percent dividend. Advertentie De Majorica parel- en Irisé kristalcolliers, waarmee de FRANSE couturier zijn manne quins in vervoering brengt, ziet u bij PARFUMS - BUOUX GRÓTE HOUTSTRAAT 92 - TEL. 12160 Op vrjjdag 21 november staat bij de Am- sterdamsche Bank n. v. de inschrijving open op nominaal 1.750.000 gewone aan delen aan toonder, in stukken van nomi naal 1.000, in Willem Smit en Co's Transformatorenfabriek n. v. te Nijme gen. De koers van uitgifte bedraagt 150 percent. Deze emissie werd reeds aange kondigd in het verslag over het boekjaar 1957/58. De nieuwe aandelen zijn voor driekwart gerechtigd tot het dividend over volgende boekjaren. De inschrij ving staat uitsluitend open voor houders van claims der uitstaande gewone aande len, en wel in de verhouding van nominaal 4.000 uitstaande gewone aandelen op no minaal 1.000 nieuw gewoon aandeel. De stortingsdatum is maandag 15 decem ber. De claimhandel begint op maandag 17 november. Notering ter beurze, zomede te zjjner tijd de dooreenleverbaarheid met de reeds genoteerde aandelen zullen wor den aangevraagd. Het maatschappelijk kapitaal der ven nootschap bedraagt 12.010.000, waarvan geplaatst en volgestort 7.010.000. Het doel der emissie is een versterking van het eigen vermogen. De binnenkort aan de orde komende uitvoering van investe ringsplannen vergen bedragen, die groter zijn dan uit de huidige interne financierin gen kunnen worden gevonden. De n. v. omvat vier fabrieken: trans formatorenfabriek, elektroden- en laspoe- derfabriek, ovenfabriek en draadfabriek. De samenstelling van het produktiepro- gramma maakt de onderneming als ge heel minder kwetsbaar voor conjunctuur fluctuaties. Per 1 oktober 1958 hadden de transfor matoren- en de ovenfabriek tezamen voor ruim 21 miljoen aan opdrachten in porte feuille. De andere twee fabrieken leveren uit voorraad of wel met zeer korte lever tijden. Wat de vooruitzichten betreft zegt het prospectus dat in de eerste vier maan den van het thans lopende boekjaar de om zet zich bevredigend heeft ontwikkeld. On voorziene omstandigheden voorbehouden wordt ook over Jiet vergrote aandelenka pitaal een bevredigend dividend-percenta ge verwacht Vrijdagochtend om zes uur plaatselijke tijd zijn de 37 verstekelingen in de Arafu- razee ten zuidwesten van Nederlands Nieuw-Guinea van het m.s. „Johan van Oldebarnevelt" door Hr. Ms. opnemings vaartuig „Luymes" overgenomen. Zij zul len door de Koninklijke Marine in Me rauke aan land worden gebracht, waar zij aan de zorgen van het gouvernement van Nederlands Nieuw-Guinea worden toe vertrouwd. Op de oude aandelen zal nu nog 9 Va per cent slotdividend worden betaald, waarop de bonus-aandelen geen recht hebben, om dat deze pas in de winst van 1959 delen. Er zullen dus een Tijdlang twee no teringen moeten zijn. Na uitkering van dividend en bonus zal de koers van de oude aandelen Unilever od basis van de huidige notering zich op ongeveer 370 per cent stellen. De door Unilever n.v. en Unilever Limi ted uit de keren dividenden zijn op de voet van de bepalingen der egalisatie-overeen komst in geldswaarde gelijk. Ongeveer zestig leidende figuren an het Internationale Vakverbond van Transport arbeiders zijn donderdag in Hamburg een conferentie begonnen met het doel de datum van ingang, de duur en andere bij zonderheden vast te stellen van de inter nationale boycot van schepen die onder de zogenaamde „goedkope vlag" varen. Van de zijde van het verbond werd meegedeeld, dat de boycot vóór 15 december zal ingaan. Het is de bedoeling dat de arbeiders wei geren deze schepen te laden en te lossen om de reders op deze wijze te dwingen arbeidsovereenkomsten te tekenen, die aanvaardbaar zijn voor het verbond. Hef gaat om schepen die varen onder de vlag van Panama, Liberia. Honduras of Costa rica. De Belg Omer Becu. secretaris-generaal van het Internationale Vakverbond van Transportarbeiders, verklaarde dat er on geveer 1200 van de ongeveer 1900 schepen die onder goedkope vlag varen, door de boycot getroffen zullen worden. Vijfhon derd van deze 1900 zijn op het ogenblik opgelegd, terwijl ongeveer 175 van de res terende 1400 die in de vaart zijn, contracten hebben lopen met vakbonden die bij hel verbond zijn aangesloten. De Griekse reder Stavros Niarchos. de eigenaar van een grote vloot tankschepen die onder „goedkope vlag" vaart, heeft laten weten, dat hij de voorgenomen actie „met alle mogelijke wettige middelen zal bestrijden". Het Amerikaanse comité voor „Schepen onder Noodzakelijke Vlag", een pas ge vormde groep van belangrijke Amerikaan se reders die schepen onder „goedkope vlag" hebben varen, heeft in een telegram aan de Internationale Federatie van Trans portarbeiders geprotesteerd tegen de voor genomen boycot, die „ernstige tegenmaat regelen" tot gevolg zou hebben. Het Poolse persbureau PAP heeft gemeld, dat op Poolse scheepswerven zal worden begonnen met de bouw van 24 schepen voor Indonesië. Een groep vertegenwoordigers van de Poolse scheepswerven en van het Centraal Bureau voor Scheepsbouw in Gdansk is na een bezoek van vijf weken aan Indonesië in Polen teruggekeerd. Zij hebben met In donesische reders de technische bijzonder heden besproken van de schepen die vol gens het gesloten contract op de scheeps werven van Gdansk. Gdynia en Szczecin zullen worden gebouwd. De scheoen, met een totaal tonnage van 65.000 ton, zullen in de jaren 19591962 worden gebouwd. Aviolanda n.v.,, maatschappij voor vlieg tuigbouw, heeft opdracht ontvangen voor revisiewerkzaamheden aan helikopters van het Amerikaanse leger. Het gaat hier om een nog niet definitief vastgesteld aantal toestellen, welke bij het Amerikaanse leger in de NAVO-landen in gebruik zijn. Dit is de eerste opdracht van deze aard, welke door Aviolanda voor Amerikaanse rekening zal worden uitgevoerd. Het werk zal in de fabrieken te Papendrecht plaats vinden. Advertentie 't smaakt altijd beter met een koel. fonkelend glas RIVELLA.De zuivere alcoholvrije natuurdrank, die de spijsvertering bevordert. En die non-filling is, dus nooit dat „volle gevoel geeftl Drink he» koel! EEN FRIESCHE VLAG-DOMO PRODUCT Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van dc invoer in oktober 1958 1239 milicien (v.m. 1168 miljoen), terwjjl voor een waarde van 1173 miljoen (v.m. 1152 miljoen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 95 (v.m. 99). De invoer in oktober 1958 is ten opzichte van oktober 1957 gedaald met 94 miljoen en de uitvoer gestegen met 34 miljoen. Dit had tot gevolg dat het dekkingspercen tage 10 punten hoger kwam 1e liggen (95 tegen 85). Het. dekkingspercentage van het maandgemiddelde over het tijdvak januari- oktober is van 1957 op 1958 opgelopen met 16 punten (89 tegen 73). Het invoersaldo van de eerste tien maan den van dit jaar bedraagt thans 1251 miljoen. In 1957 was dit 3504 miljoen, derhalve een vermindering van 2253 miljoen. Advertentie zuinig geen roet meer warmte In een adres aan de Tweede Kamer heeft de Nederlandse Vereniging voor Volkskredietwezen, die de organisatie is van de gemeentelijke en andere sociale volkskredietinstellingen, haar bezwaren kenbaar gemaakt tegen het onlangs aan geboden Wetsontwerp op het Afbetalings stelsel. Zij zegt dat, indien 'n afbetalings leverancier zich aan overkreditering of andere misbruiken schuldig maakt, daar entegen volgens het ontwerp niets kan worden gedaan. Daarom stelt zij voor de minister van Economische Zaken be voegd te verklaren de inschrijving van een afbetalingsleverancier en daarmede zijn mogelijkheid om op afbetaling te verko pen, te doen doorhalen, indien bij herha ling van misbruik is gebleken. Voorts meent de vereniging, dat een col- portagevergunning niet alleen met be trekking tot bepaalde afbetalingscolpor teurs, maar ook aan de onderneming zelf moet kunnen worden onthouden of ontno men, indien gevreesd moet worden of ge bleken is, dat de onderneming ongeschikt is om afbetalingscolporteurs voor zich te laten werken. In vele gevallen is het min der gewenste optreden der colporteurs na melijk te wijten aan de leiding van de on derneming. De vereniging betreurt het, dat het wetsontwerp geen enkele voorziening bevat inzake registratie van afbetalings contracten en geldleningen. Zonder regi stratie nu reeds verplicht te willen stellen, bepleit zij opneming in de wet van de mo gelijkheid, dat tezijnertijd bij Algemene Maatregel van Bestuur daaromtrent rege len worden g steld Gezien de sociale inslag van de wet acht de vereniging het gewenst dat naast de minister van Economische Zaken ook die van Maatschappelijk Werk of Sociale Za ken bij de uitvoering wordt betrokken. Een groot deel van het adres is gewijd aan een bestrijding van de uitbreiding van deze afbetalingswet tot het reeds bij de OP HET eerste gehoor lijkt de verklaring die ons voor de griepvèrschijnselen worden gegeven, volkomen verklaarbaar. Het griepvirus woekert in de epitheelcellen van de neus-keelholle en van de luchtpijp en luchtpijptakken, waar het epitheel gedeel telijk wordt verwoest. Als die verwoesting ernstig is, krijgen bacteriën, die onder nor male omstandigheden bij iedereen in de bovenste luchtwegen als onschuldige com mensalen leven, hun grote kans. Zij kunnen diep in het weefsel van lucht wegen en longen binnen dringen en daar een activiteit aan de dag leggen, die verre van onschuldig is. Dan kunnen de gevreesde griepcomplica- ties ontstaan, waar iedere arts altijd voor beducht is. We be grijpen daar alles van. Maar wanneer we de vraag stellen, wanneer de mens nu eigenlijk door griep wordt aan getast, brengen we de wetenschap in ver legenheid. We kunnen geïnfecteerd worden, waarna na een incubatietijd van 1 a 2 dag de griepverschijnselen zich kunnen openbaren. Maar het griepvirus kan ook permanent in ons lichaam gevestigd zijn. De virussen werden aangetroffen bij vol komen gezonde mensen, en hielden zich schuil in resistente cellen, zodat van hun aanwezigheid niets naar buiten uitlekte. Er zijn dan ook onderzoekers, die de op vatting huldigen, dat het plotseling uit breken van een epidemie geweten moet worden aan het eensklaps actief worden van de virussen, die in vele mensen schui len. Dit is dan altijd het B-virus, dat zich goedaardig gedraagt. Het veel actievere A-virus zou zich voor het cellulaire be staan niet lenen, hel heeft daar geen „zit" voor. Een andere moeilijkheid is, dat griep in de meeste gevallen gepaard gaat met verkoudheid. Het vervelende van die aan- doening is, dat de patiënt eigenlijk beter weet, wat daaronder verstaan moet worden dan de arts, waarmee we willen zeggen, dat het begrip „verkoudheid" niet door de medische wetenschap, maar door de zieke is gevestigd. Wat verkoudheid nu eigenlijk is, kon tot op dit moment niet worden op gehelderd, zodat ar een groep van onder zoekers is, die volhoudt dat verkoudheid uitsluitend het gevolg van fysieke oorzaken is, waardoor in samenwerking met kou. vocht, bacteriën en tocht een aandoening ontstaat die we allen kennen, zodat elke om schrijving achterwege kan blijven. Een andere theorie beweert, dat verkoudheid op treedt, doordat het slijmvlies van de mens door een virus is aangetast. De verwarring die zodoende bij griep ontstaat, heeft verschillende onderzoekers daarom doen grijpen naar een andere formulering: „een gemengde infectie". Op hetzelfde mo ment is alle eenvoud, die we hierboven trachtten te formuleren, geheel zoek. Er zijn nog enkele complicaties te vermelden, maar dat doen we niet. We kunnen vast stellen, dat er tot op dit moment nog geen middel gevonden is, waardoor het griep virus kan worden bestreden, zodat men de afweer uitsluitend tegen de gevolgen van griep kan richten. En wat de immunisatie betreft, schijnt een mengsel van verschil lende groepvirussen voor een korte tijd aardige resultaten te kunnen opleveren. De ziekte wordt dan weliswaar niet voor komen, maar kan een geringer aantal suc cessen boeken. Dat is in ieder geval iets. De volgende maal zullen we trachten u iels wetenswaardigs over draken voor te zetten. (Nadruk verboden). H. Pétillon 13. Na enige tijd kwam een conducteur, om de kaartjes te controleren. „Vraag aan uw familie, of ze even naar beneden wil len komen", verzocht hij Panda, „ik moet hun kaartjes zien". „Dat L mijn familie niet", antwoordde Panda. „En ik heb ze al een paar keer gevraagd om naar be neden te komen. Maar ze willen liever op het dak van de wagon zitten". „Dan moet ik zelf maar naar boven", zuchtte de con ducteur, „wat maken sommige reizigers het ons toch moeilijk". Hij wrong zich door het raampje van het portier en verdween gedeeltelijk uit het gezicht. „Mag ik uw kaartjes even zien?" hoorde Panda hem vragen. „Waarom.?" klonk Groova's stem. „Er is niets bijzonders aan te zien, broekje. Het is precies zoals de rest, kijk maar". Het volgende ogenblik scheen er iets mis te gaan. Er klonk een woedende kreet van Groova en de knieën van de conducteur klapperden. Pand.a deinsde achteruit toen de beambte met een zwaai in de coupé tui melde en het meteen op een lopen zette. Hij werd achtervolgd door Groova., die angstwekkend met. zijn geweer zwaaide. „Ik zal je leren, om. gaatjes in mijn kaartje te knippen!" brieste de felle oude, „ik maak gaatjes in jou!" geldschieterswet. geregelde geldkrediet, speciaal dat van de gemeentelijke en an dere sociale volkskredietinstellingen. Het daarvoor in de Memorie van Antwoord aangevoerde motief, voorkoming van wetsontduiking, geldt, immers voor deze instellingen niet. De ingevolge de ontwor pen wet vast te stellen minimum-kassa- stortingen zijn bij geldkrediet niet moge lijk zonder daarvan in feite afbetalings krediet te maken. Het voor de consument waardevolle geldkrediet der sociale volks kredietinstellingen, waaraan ultimo 1957 ongeveer 28 miljoen uitstond, zou daar door grotendeels verdwijnen. Bijzonder gegriefd toont de vereniging zich dat deze uitbreiding plotseling in het wetsontwerp is opgenomen, zonder dat de commissie Lichtenauer en de Sociaal-Economische Raad zich daarover hebben kunnen uit spreken en zonder dat enig overleg met de organisaties van de daardoor ernstig ge troffen instellingen is gepleegd. De exploitatierekening van de Konink lijke Vereenigde Tapi.jtfabrieken n.v. te Moordrecht bedraagt blijkens het verslag over het boekjaar 1 juli 1957-30 juni 1958 een bedrag aan van 1.143.712 (v.j. 1.325.330). Na afschrijvingen van in to taal 442.690 364.031) en een dotatie aan de reserve voor vervanging ad 150.000 (onv.) resteert een winstsaldo van 551.022 811.299). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 15 percent (onv.) op de gewone aandelen en van 7 4/5 percent (onv.) op de preferen te aandelen. De verlaging van de omzetten in het begin van het boekjaar zette zich in de loop van het jaar in nagenoeg de zelfde verhouding voort. Het feit dat de afnemers hun voorraden verminderden accentueerde de lagere afzet nog meer. De grondstoffenprijzen stegen niet onbe langrijk, waardoor de winstmarges ongun stig werrden beïnvloed. De daling op de wolmarkt, die in de tweede helft van het boekjaar optrad, kon in de resultaten geen verandering brengen. Dank zij het in het verleden toegepaste conservatieve waar deringssysteem had bovengenoemde prijs daling geen invloed op de jaarcijfers. De produktiekosten waren mede door looncompensaties hoger dan die in het vorige boekjaar. Een meer intensieve oriëntatie op de buitenlandse markt en een noodzakelijk aanpassing aan de pro- dukten, die aldaar worden gekocht, be ginnen resultaten af te werpen. De ver koop van de fabriek te Cochin (India) kwam in het begin van het thans lopen de boekjaar tot stand. Het hierbij ontsta ne verlies werd op de resultatenrekening 1957-58 afgeboekt. De omzetten over de thans verstreken maanden benevens het bedrag aan lo pende orders zijn lager dan in het vorige jaar. In september en oktober was echter een verbetering waar te nemen, waarbij lagere voorraden bij de afnemers een gunstige factor vormden. Wanneer deze verschijnselen er op zouden wijzen, dat het dieptepunt van de recessie voorbij is, ziet de directie de toekomst met gematigd optimisme tegemoet. Korte metten. De directeur van een ka- belfabriek te Chester, in de Amerikaan se staat New York, heeft een vakbonds leider doodgeschoten, die er voor had gezorgd dat stakers voor zijn bedrijf postten. Brand. Zeven kinderen uit een gezin wier leeftijden varieerden van zeven weken tot elf jaar, zijn om het leven gekomen toen een houten huis te Fort Wayne in de Amerikaanse staat Texas in de as werd gelegd. De ouders en een vierjarig dochtertje brachten er het leven af. Een defecte carburator van een oliehaard was de oorzaak van de brand. Vrijwillig. De 3.200 coöperatieve boerde rijen in Bulgarije worden in de komen de drie jaar gereorganiseerd tot, dui zend soortgelijke organisaties van ge middeld twaalfduizend hectaren. Vol gens de Bulgaarse autoriteiten hebben de boeren hiertoe vrijwillig besloten. Minimum. De Spaanse regering heeft be paald dat de openbare bureaus voor het publiek open moeten zijn tussen tien uur 's morgens en half twee 's middags. Elk bureau kan deze tijd zelfstandig verlengen, maar moet zich voortaan aan het minimum houden. Veroordelingen. Het rooms-katholieke episcopaat in de Verenigde Staten heeft de rassenscheiding veroordeeld. Het zegt dat de negers dezelfde rech ten toekomen als de blanke burgers. Ook de raad van bisschoppen van de methodisten in de Verenigde Staten heeft de rassenscheiding veroordeeld en zijn bezorgdheid uitgesproken over de bomaanslagen op synagogen, kerken, scholen en woonhuizen. Jong geleerd... Te Ilfracombe in het En gelse graafschap Devonshire zijn der tig schoolkinderen in staking gegaan uit protest tegen het feit dat hun school bus te vol is. De kinderen, tussen elf en vijftien jaar oud, namen een dag vrij en benoemden een „stakingscomite" om hun klachten aan de plaatselijke autoriteiten voor te leggen. Overvol. Volgens officiële mededeling heeft Oostenrijk sedert het einde van de tweede wereldoorlog ongeveer an derhalf miljoen vluchtelingen opgeno men. Thans zijn er nog tachtigduizend vluchtelingen in het land, van wie vijf tienduizend in kampen. Aan 274.000 is het Oostenrijkse staatsburgerschap ver leend. Vrijheid. De minister van Binnenlandse Zaken van Ghana heeft verklaard de politie machtiging te hebben gegeven de paspoorten van de oppositieleden van het parlement in te nemen. Zij zullen niet in het buitenland mogen reizen, maar zij hebben vrijheid van beweging in het binnenland, aldus de minister die de politie tevens machtigde de paspoor ten van andere vooraanstaande aan hangers van de oppositie in te nemen. Ontslagen. Een kapitein van het Britse leger is te Nicosia veroordeeld tot ont slag uit de dienst, omdat hij zich door acht Cyprische jongeren zijn revolver met bijbehorende munitie had laten ont futselen. Een legerpredikant kreeg voor hetzelfde feit een ernstige beris ping. De twee mannen hadden met eni ge Britse burgers op een strand ge picknickt toen Cyprische jongelui hen overvielen, naar het water sleurden en met het hoofd onder water hielden. Een meisje uit het gezelschap joeg de aan vallers met een mes op de vlucht. Gesloten. De Dominion Steel and Coal Company heeft besloten haar mijnen te Springhill op het Canadese schier eiland Nova Scotia niette heropenen. Op 23 oktober heeft een grondverschui ving daar aan 74 mijnwerkers het le ven gekost. Op 1 november 1956 kwamen er 39 mijnwerkers om bij een soortge lijk ongeluk. De mijnbouw is de enige industrie in Springhill, die zevendui zend inwoners heeft. Drie andere mij nen van Springhill werden reeds eer der gesloten. Overal. Prins Rainier van Monaco heeft Paus Joannes XXIII een tafelklok van goud en kristal geschonken waarop de tijd van overal ter wereld wordt aange geven symbool van de universaliteit van de kerk. Het geschenk werd door prins Pierre de Polignac, prins Rainiers vader, aan pro-staatssecretaris mgr. Tardini overhandigd. Raketten. Het eerste bataljon Nike-raket- batterijen in Noorwegen zal voor het ein. de 1959 geïnstalleerd zijn. Het bataljon zal vier batterijen in het gebied van Oslo omvatten. Over een tweede batal jon zal nader in het parlement gespro ken worden. Advertentie Zie de advertentie van Het binnendringen van zachtere lucht van de Noordzee en uit Duitsland had in ons land een stijging van temperatuur en het verdwijnen van de mist tot gevolg. De zachtere lucht uit Duitsland was afkom stig van het Middellandse Zeegebied. De ze lucht stroomde om een depressie boven Italië naar het noorden en werd voorafge gaan door een regengebied, dat gisteren en vannacht in de oostelijke helft van het land 3-5 mm. regen bracht. De storing bo ven Italië vult nu op. Ook de depressie, die gisteren IJsland naderde, nam in activi teit af. Ze bracht alleen in Engeland plaat selijk wat regen. Een nieuwe oceaande pressie, die vanmorgen in de richting van IJsland koerste, zal het weer in ons land morgen nog niet direct beïnvloeden. Een zwakke rug van hoge luchtdruk, die nu boven de Noordzee is gelegen zal pas seren met plaatselijke opklaringen. Daar door zullen de nachtelijke temperaturen weer iets lager worden waarbij plaatse lijk weer mist kan ontstaan. WEERRAPPORTEN Zaterdag 15 november Zon op 7.58 uur, onder 16.50 uur. Maan op 11.58 uur, onder 21.18 uur. Maanstanden 18 nov. 5.59 uur eerste kwartier. 26 nov. 11.16 uur volle maan. Temperaturen buiten- M en binnenland: heden S •3 morgen 7 uur. Neerslag: d laatste 24 uur. h Den Helder licht bew. n 8 0 Ypenburg half bew. nnw 6 0 Vlissingen half bew. nnw 6 0 Eelde geheel bew. nnw 9 2 Twente geheel bew. nnw 8 4 De Bilt geheel bew. nnw 6 0,1 Eindhoven geheel bew. nw 7 0,6 Vlv. Z.-Limb lichte regen nw 6 6 Helsinki zwaar bew. zzo 3 0 Stockholm geheel bew. zzo 6 0,1 Oslo regen windst. 3 7- Kopenhagen motregen zo 6 0,1 Aberdeen onbewolkt windst. -5 0 Londen half bew. wnw 3 0 Amsterdam zwaar bew. nnw 5 0 Brussel regen wnw 5 1 Luxemburg geheel bew windst. 3 0,6 Parijs zwaar bew. nw 2 0 Bordeaux licht bew. n 2 0 Grenoble geheel bew. w 3 Nice regen O 14 2 Berlijn geheel bew. O 5 0 Frankfort geheel bew. zzw 5 0,2 München geheel bew. windst. 4 0 Zürich motregen w 3 0,1 Genève geheel bew wzw 4 0 Locarno regen windst. 10 3 Wenen geheel bew. zo 9 0 Innsbruck geheel bew. w 3 0,1 Rome half bew. ozo 11 1 Ajaccio regen 0 11 23 Mallorca half bew. no 11 2 Algiers regen z 10 25

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2