Naaimachine kopenj^ voeituzfcn Amerikanen willen de aardkorst onder de oceaan onderzoeken Jordanië vroeg geen permissie voor Hoesseins overtocht Bekentenis Olieboring in Golf van Mexico toont, dat het mogelijk is IJsland furieus over het incident van woensdag Afgekondigde heropening van Syrië's luchtruim was voldoende geacht Wollen dekens '^Praatótozl Vijf doden in het verkeer Twee weken voor Duitser Mislukte handel in Marihuanasigaretten the perfect hairdressing for the family GEERVLIET heeft de aj±i±joTUB heorbril Boelganin ingedeeld bij de „partijvijandige groep" Tunesië bestelt wapens in Tsjechoslowakije Ook verzoek aan Zweden en aan Joegoslavië Van Duivenboden Wie Wat Waar 1959 de 3 NAAR SCHAAP LOPEN Poolse diplomaat krijgt asiel in Denemarken Lak 't zelf met NEDQ - HIEX Transparante kleurlak cat^Bem U KUNT NIET ALTIJD BRIDGEN SCHOUS van 1854 VRIJDAG 14 NOVEMBER 1958 Ofschoon de heer Kroesjtsjev, thans praktisch alleenheerser in de Sovjet-Unie, wellicht met enige trots de liquidatie van de vroegere minister-president Boelganin aan volk en wereld heeft bekendgemaakt, mag daarbij toch niet worden verheeld dat hij hiermede de bekentenis heeft afgelegd van een feit, dat hij voordien als een „leu gen en intrige van het Westen" kwalifi ceerde. In het Westen werd de val van Boelga nin al voorspeld toen deze nog glim lachend als „tweelingbroer" van Kroesj tsjev poseerde en met hem samen diplo matieke contacten in het buitenland ging leggen. Nu is hij als „partijvijandige" neerge stoten tot het laagste niveau van Sovjet burgers, waar men nog net het leven be houdt doch overigens als „doodverklaard" kan worden beschouwd. Dat is een ontwik keling binnen een zeer kort tijdsbestek ge weest. Men moet veronderstellen dat men in diverse landen, waar de twee indertijd als diplomatieke „postillons d'amour" verschenen, nog bezig is de door hen tot- standgebrachte vriendschapsbanden in practische regelingen uit te werken. Dat gaat namelijk niet zo snel en daartoe zijn allerlei formaliteiten nodig. Het moet in deze landen een bedenkelijke reactie wek ken, dat die vriendschap mede bleek te worden geoffreerd door een figuur die vijandig blijkt te staan tegenover de wer kelijke macht in Rusland, namelijk de communistische partij. Het zou geen ver wondering behoeven te wekken wanneer men daar zou twijfelen aan het nut van deze recente vriendschapsbezoeken en in de houding tegenover Rusland de koers zou hervatten van vóór de visite. Met andere woorden: Kroesjtsjev had evengoed thuis kunnen blijven of misschien nog beter; en hij zal nu opnieuw moeten beginnen met te trachten, vertrouwen te. wekken bij neu trale en ideologisch met Rusland sympa thiserende landen. Zijn rol van alleenheerser is daarvoor echter heel wat minder geschikt dan zijn vorige, namelijk die van de helft van een tweemanschap. Want oBelganin wekte daarin terecht of ten onrechte de in druk van gematigdheid en rust. Deze twee elementen heeft Kroesjtsjev thans ge schrapt en zijn optreden zowel als zijn intentie is voor het buitenland nu alleen nog maar geladen met brutale dreiging. De 65-jarige wielrijder L. Z., gewoond hebbende aan de Ferrandweg in Den Haag, verleende op de La Reyweg hoek Terletstraat geen voorrang aan een vracht auto, die hem aanreed. In het ziekenhuis aan het Westeinde is het slachtoffer over leden. De chauffeur J. de Boer uit Veendam, die enkele dagen geleden op het kruis punt CarstensdijkRiegshoogtendijk (bij Hoogeveen) onder een achteruitrijdende auto met oplegger geraakte, is in het zie kenhuis te Hoogeveen overleden. De 61-jarige P. Hester uit de Wijk, die donderdagmorgen op het rijwielpad aan de Hoogeveenseweg bij het diaconessehuis te Meppel werd aangereden door een brom fietser, is aan zijn verwondingen over leden. De ongeveer 45-jarige invalide J- L. van Mechelen is met zijn gemotoriseerde inva lide-wagen in de Hoogeveensevaart ge reden en verdrongen. In de dorpsstraat te Beekbergen is de 71-jarige wielrijder T. J. Schutz uit Beek bergen in botsing gekomen met een per sonenauto. De zwaargewonde wielrijder is 's middags in net Julianaziekenhuis te Apeldoorn overleden. Advertentie i vc.r\o ucipcn i LI iccen h(®fJriin, kicspun, ^>est, fcnq /.IJII ivik'Clifc a nep, bij iviccinn ai i/ Pi ge krijgbaar in cluis mei 6 poeders maar ook in een ham#gepl*tic B U1S/W>0'B1EEK (me! 6 vcrst^ ''14*Mb8f^V*r.js- vcrtS#i£^WaJPuwBl^slVl\W I MEENK'S POEDERLJiclpcn! Er zijn Mcenk's Poeders tegen hoofdjd|f®kiespijn, hoest, griep, diarrhee, influenza, rhcwialiek, koortsigheid bij gevatte kou. periodieS pijnen enz. enz. Ver krijgbaar in etuis met*6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijs verhoging. Vraag uw drogist. M Po di! gestat t krijgb een hSP# verschUencW v/*rhr*oino V in>l ^Iccnk's est.£lcp, .siglgfc bij taLook in ;H*(met 6 nd»r pri.is- De vorige week trachtte een 19-jarige Duitser in een hotel te Enschede marihua- ia-sigaretten aan de man te brengen. Dank zij de activiteit van een kelner, die terstond de politie waarschuwde, kon de jongeman worden gearresteerd. Gisteren "eeds stond hij wegens overtreding van de Opiumwet voor de Almelose politierechter erecht, die hem conform de eis veroor deelde tot twee weken gevangenisstraf en de in beslag genomen sigaretten verbeurd verklaarde. De Duitser had de sigaretten in Rotterdam van een zeeman gekocht met de bedoeling, ze met een flinke winst van de hand te doen. Advertentie Bcecham (Nederland.) N.V. Voor Engras: Jacq. Mot N.V., Amsterdam WASHINGTON UPI) De nationale academie van wetenschappen in de Verenigde Staten heeft laten weten, dat er een speciaal comité is opgericht voor het bestuderen van de kosten van het boren van een gat in de aardwand, onder de bodem van een oceaan, tot op een diepte van vijftien kilometer of meer. Woordvoerders van de academie hebben er evenwel de nadruk op gelegd, dat er over dit project nog geen definitief besluit is gevallen en dat er ook nog geen datum is vastgesteld voor het begin van de onderneming. Zij zeiden, dat de geleerden zich alleen nog maar met het eerste stadium bezighouden: de bestudering van het project. De auteurs van het plan geloven, dat het onderzoeken van de oorspronkelijke korst van de aarde op de bodem van de oceaan wellicht volledige gegevens zou kunnen opleveren over het klimaat van de aarde, over de feiten van de ontwikkeling van het leven en misschien het raadsel zou kunnen oplossen van de oorsprong van de aarde. Het voorstel houdt in, dat het boren ge beuren zou van een beweeglijk platform op de oceaan. Een dergelijke manier van boren wordt ook toegepast in de Golf van Mexico voor oliewinning. De geleerden, die zich met dit plan bezighouden, zeiden, dat er twee voordelen waren bij het door boren van de aardkorst op de bodem van een oceaan in plaats van dit zomaar te doen op het vasteland, waar de omstan digheden gemakkelijker zijn. Het eerste voordeel, zeiden zij, is, dat de aardkorst op de bodem van de oceaan nog betrekkelijk in haar originele staat is. zonder die opeenhoping van vele geolo gische lagen, zoals op de vastelanden. De aardkorst is de buitenste laag van het compacte gedeelte van de aarde. An dere en nog dikkere aardkorsten versper ren de weg daaronder, voordat men aan het "esmolten binnenste komt, duizenden kilometers onder het oppervlak. De be trekkelijke dunte van die uiterste aard korst onder de oceaanbodem is het tweede voordeel van Let boren vanaf het water oppervlak. De aardkorst onder de oceanen is ongeveer van vijf tot vijftien kilometer dik, terwijl de buitenste aardkorst op het vasteland ongeveer dertig tot zestig kilo meter diep is. De ontwikkeling van de techniek bij het boren naar olie onder het zeeoppervlak maakt, zo meent men. die nieuwe explo ratie in de zeebodem, die vroeger niet voor mogelijk wevd gehouden, tot een uitvoer bare werkelijkheid. Ver uit de, kust Er is geen schatting bekendgemaakt van de kosten van het project, maar de geleer den waren het er over eens, dat het ver scheidene miljoenen dollars zou vergen. Niettemin, zeiden zij, zou het die prijs waard zijn. evenals de uitgaven voor het exploreren van de ruimte buiten de damp kring ook gerechtvaardigd zijn gebleken Het speciale comité is gevormd om ge gevens te verzamelen over die kosten en om een plek uit te zoeken, die voor de onderneming het meest geschikt zou zijn. Tegenwoordig hebben enkele olieboor torens voor de kust al gaten in de aarde geboord door een waterdiepte van vijf honderd meter. Oliebronnen on het land in de Verenigde Staten hebben al een diepte van meer dan zes kilometer bereikt. Hoe dat zij, de wetenschappelijke onder neming zal misschien plaatsvinden op een plek in de oceaan, waar de diepte van het water vier tot zes kilometer is. De reden zeiden de geleerden, is, dat de echte oceaanbodem soms verscheidene honder den kilometers uit de kust begint, daar. waar zij scherp naar beneden daalt. Bezinksels Door het bestuderen van bezinkselmon sters, door het boren van de oceaanbodem naar boven gebracht, geloven de geleerden in staat te zullen zijn, een nauwkeurig beeld samen te kunnen stellen van het vroegere leven op aarde uit de overblijf selen van duizenden jaren van evolutie. De bestaande kennis van het vroege leven der aarde is afkomstig van de be studering van bezinksels van de bodem van meren en van continentale grondlagen. Maar de geleerden zijn van mening, dat het bezinksel van de oceaanbodem veel verder teruggaat, misschien zelfs zo ver als achttien miljard jaren geleden. Enkele gegevens zijn al verkregen door bezinksel, dat van de oceaanbodem naar boven is gebracht door wetenschappelijke schepen, die speciaal voor onderzoek van de oceaanbodem zijn ingericht. Maar bij die onderzoekingen is men niet dieper ge gaan dan dertig a veertig meter diep in de oceaanbodem, terwül men aanneemt, dat het bezinksel zich daar tot op een diepte van duizend tot meer dan drie duizend meter uitstrekt. REYKJAVIK (Reuter) De IJslandse visserij-oorlog met Engeland is in een zeer ernstig stadium gekomen door het incident van woensdag, waarbij een Brits fregat verhinderd heeft, dat een IJslands oor logsschip een Britse trawler aanhield, die binnen de territoriale drie-mijlsgrens vis te. Dit heeft premier Jonasson donderdag verklaard in het IJslandse parlement. De premier noemde het gemelde Britse standpunt, dat het fregat „Russel" de trawler „Hackness" tot buiten de omstre den twaalfmijlsvisserijzone had begeleid opdat het incident „langs diplomatieke weg" zou kunnen worden geregeld „be lachelijk". Jonasson twijfelde er niet aan, dat het Britse fregat had gedreigd het IJslandse oorlogsschip tot zinken te brengen toen dit de „Hackness" wilde opbrengen. De oppositieleider in het parlement, Thors. eiste, dat de regering om een spoed vergadering van de NAVO zou vragen waarop „deze agressie door een grote NAVO-mogendheid tegen het kleinste land" van het bondgenootschap besproken kón worden. De IJslandse minister van Buitenlandse Zaken, Gudmundsson, verklaarde, dat er snelle maatregelen nodig zijn. Een IJs landse regeringswoordvoerder maakte la ter bekend, dat IJsland onmiddellijke uit levering van de „Hackness" zal eisen, op dat de gezagvoerder in IJsland terecht kan staan wegens schending van de visserij- grens. Advertentie U hoort er weer bij door beter te horen die maakt.dat U zich weer vrij in gezelschap kunt bewegen. Siert zowel dames als heren. Geen klcdinggcruis en snoeren. N V. Instr. handel V/h Fa. P. GEERVLIET. - Keizersgracht 411 - A'dam-C. - Tel. 37728 Haarlem - Koningstraat 11 - Telefoon 16171 Vraagt geheel vrijblijvend onze brochures AMMAN (Reuter) Van welingelichte zijde in Amman wordt verklaard, dat Jor danië waarschijnlijk niet bij de UNO zal protesteren tegen het onderscheppen van koning Hoesseins vliegtuig boven Syrië. Bij onderzoek is namelijk gebleken, zo wordt gezegd, dat men in Jordanië ten on rechte meende toestemming van Syrië voor de vlucht te hebben gekregen. De vertegenwoordiger van Hammars- kjoeld in Amman, Spinelli, doet zijn best om de gemoederen in de Jordaanse hoofd stad te kalmeren. Waarnemers in Amman zijn van mening dat het er alleen nog om gaat een lezing van het gebeurde te vin den, die Jordanië in staat stelt zijn ge zicht te redden en de zaak verder te la ten rusten. (UPI) Jordanië achtte het niet nood zakelijk de UNO toestemming te vragen voor koning Hoessein's vlucht boven Sy rië, aldus heeft een regeringswoordvoerder in Amman verklaard. De woordvoerder le verde commentaar op een verklaring van secretaris-generaal Iiammarskjoeld, dat Jordanië geen toestemming was verleend boven Syrisch grondgebied te vliegen. Volgens de woordvoerder maakte de vol kerenorganisatie enkele dagen voor het in cident bekend, dat de Verenigde Arabische Republiek het verbod voor Jordaanse vliegtuigen boven zijn grondgebied te vlie gen had opgeheven. BEIROET (UPI) —De luchtvaartauto riteiten van Libanon hebben maandag, ruim een uur vóórdat het toestel van ko- MOSKOU (Reuter) In een rapport van premier Kroesjtsjev over het nieuwe Russische zeven-jarenplan wordt gezegd dat maarschalk Nikolai Boelganin. de ge wezen premier, tot „de partijvijandige groep" behoort. Ex-premier Malenkov, ex-minister van Buitenlandse Zaken Molo- tov, de gewezen vice-premier Kaganovitsj en de voormalige minister van Buiten landse Zaken Sjepilov waren al eerder als zodanig bestempeld. De betreffende passage uit het rapport luidt: „De communistische partij van de Sovjet-Unie voert vastbesloten strijd te gen degenen die vasthouden aan de oude en verouderde vormen en manieren van werken, behept zijn met conservatisme en zich verzetten tegen de toepassing van de leninistische partijpolitiek. Deze strijd leidde tot het ontmaskeren en onschade lijk maken van de partijvijandige groep van Malenkov, Kaganovitsj, Molotov, Boelganin en Sjepilov'L De 63-jarige maarschalk, de man met het puntbaardje, had onder Stalin al vele jaren in de hoogste partijleiding gezeten voordat hij Kroesjtsjevs reisgenoot werd. Na de oorlog volgde hij Stalin op als mi nister van defensie. Boelganin was pre mier van februarie 1955, toen hij Malen kov opvolgde, tot maart van dit jaar. Hij reisde met Kroesjtsjev naar Engeland, India, Birma, Finland en andere landen. In een toespraak in 1957 veroordeelde Boelganin zelf nog de „partijvijandige groep". In maart van dit jaar volgde Kroesjtsjev Boelganin als premier op. Boelganin werd toen benoemd tot direc teur van een economische streekraad in het zuiden van Rusland. In september werd hij uit het partijbestuur gezet. TUNIS, (Reuter) President Bougui- ba heeft meegedeeld dat Tunesië Tsjecho slowakije, Joegoslavië-en Zweden (hij zei Filand, maar bedoelde Zweden) heeft verzocht de wapens te leveren die het drin gend nodig heeft. Als reden voor deze stap pen gaf de president op, dat het Westen met name de Verenigde Staten en Groot- Brittannië onaanvaardbare voorwaar den aan eventuele wapenleveranties had den verbonden. Advertentie GEWATTEERDE DEKENS vanaf ƒ13.65 tot 85.-- Ged. Oude Gracht 108-110 - Haarlem Telefoon 17165 - 34200 Vraagt zichtzendingen. Het populiare jaarboek „Wie Wat Waar" is weer van de persen gekomen en zal zonder twijfel snel zijn weg naar oude en nieuwe gebruikers vinden. De stijgende oplage drukt de nog steeds groeiende be langstelling voor dit nuttige, goedkope boek vol wetenswaardigheden uit, waar- bij het als een teken des tijds kan worden beschouwd in een tweedelige betekenis: niet alleen willen de mensen steeds méér weten, doch zij willen het wetenswaardige in een beknopte, eenvoudige en prettig leesbare vorm opgediend krijgen. Als „Wie 'Vat Waar" deze twee ver langens honoreert, doet het dat niet uit imitatiezucht. Want zijn leeftijd is eer biedwaardig genoeg om te zeggen dat het zijn tijd ver vooruit is geweest en reeds jarenlang de behoefte aan samengevatte informatiestof heeft onderkend. Hoe eerbiedwaardig ook, de nieuwe uit gave van dit boek is telkenjare weer een frisse verrassing. Niet alleen is de inhoud aangevuld met inmiddels gewenst geble ken rubrieken, doch tevens is de traditio nele inhoud van onveranderlijk feitenma teriaal uitgebreid en verlucht. Van morgen af kan men het aantrekke lijke boekje, dat in een frisgekleurd band je is gestoken, aan onze bureaus kopen. Oorlog en vrede (Niet door Tolstoi) Op een ochtend kwam hij bij me, Peter van-acht. Hij is de lieveling thuis en ook van zijn tante Koosje, een oudere dame zonder verplichtingen of enige binding met de andere sexe. Tante Koosje is een vrouw die haar weg alleen gaat en ging en zij heeft daar vrede mee. Allen Peter kruist zo nu en dan haar levensweg, deelt enige dagen haar burgerpot-met-pudding-toe en haar slaapsalet. Voor haar zijn dat licht flitsen en Peter aanvaardt een en ander vanwege de beloning die altijd aan zijn bezoekjes vastzit, een verrassing die hier uit bestaat dat op de terugweg naar de ouderlijke woning een speelgoedwinkel gepasseerd wordt waar Peter dan een keus mag doen uit de heerlijkheden die de fan tasieën der jeugd realiseren. Sinds enige tijd nu is Peter het lezen machtig en misschien dat hij een scheutje auteursbloed mee heeft gekregen van zijn grootvader die in journalistiek doet. Hoe dan ook, bij zijn jongste bezoek via tante aan die speelgoedwinkel had hij zijn zin nen gezet op een kinderdrukkerijtje. Hij zou een schoolkrant oprichten, zijn groot vader behulpzaam zijn bij het schrijven van diens machtige artikelen, boeken druk ken die zijn moeder dan 's avonds kon gaan lezen, dan hoefde zij die zelf niet meer te kopen; enfin al dat schoons, al die heerlijke, in duigen gevallen, plannen kreeg ik van hem te horen, wanttante Koosje had. afwijzend beschikt over het drukkerijtje. Hij zou daar maar lelijke woorden mee kunnen drukken- Het werd een geweertje. Peter toonde mij het onwelkome cadeau. Een geweertje met op de loop een kurk aan een touw. Ik nam het werktuig ter hand en filosofeerde, voor mezelf natuurlijk: Eigenlijk zijn de H-bom en de A-bom en al die satanspro- dukten niets anders dan geweertjes met projectielen die nog altijd aan een touwtje vastzitten, maar o, genade, als dat touwtje ooit wordt losgesneden. „Ik weet wat", kwam Peter naast me, mij tot de realiteit terugroepend, „ik snij dat touwtje door, dan héb ik er tenminste iets aan!'' volkomen vervuld, van dit nieuwe idee rende hij weg naar zijn eigen thuis naastan. En weer overpeinsde ik: Wat vréémd. De tinteling in die oogjes van het kind toen het besef in hem rvakker werd, dat hij door het lossnijden van dat touwtje iets zou kunnen vernietigen. De hemel beware er ons voor dat ooit een latent-kindse grijsaard op het idee gaat kom.en om de touwtjes van de A- en H-bom los te snij den! Ik was nog vol-op bezig met deze over peinzing toen de telefoon ging. „Waar mijn verstand zat? Of ik het dat kind had bij gebracht, dat touwtje van de kurk los te snijden. Hij had het glaasje rode bessen uit tante Koosjes hand weggeschoten. Het goeie mens d'r jurk dreef van het roje vocht. Het leek wel bloéd!" Ik stamelde wat onbelangrijke syllaben en hing op. Inderdaad, dacht ik, het leek wel bloed. En somber tastte ik in het buffet naar de kleine kristallen karaf met de hartver sterking-voor-pijnlijke-momenten. Jan van Ees Advertentie BEVERWIJK - Kruisstraat 25 HAARLEM Haarlem ZAANDAM Tel. 12921 KOPENHAGEN (AFP) Een Poolse diplomaat, die al jaren verbonden was aan de Poolse ambassade in Kopenhagen, heeft voor zich en zijn gezin asiel gekregen in Denemarken. Ook een tiental Polen, die zich aan boord bevonden van het Poolse schip „Masowsze" toen dit de haven van Kopenhagen binnenliep, mogen op hun verzoek in Denemarken blijven. ning Hoessein uit Amman vertrok, een vluchtplan ontvangen van de route, die de Havilland „Dove" over Syrië en Libanon zou volgen, met de voor zulk een plan internationaal voorgeschreven cijfers over koers, vlieghoogte en verwachte aan komst- en vertrektijden. In dit vliegplan werd niet gemeld, dat het toestel koning Hoessein vervoerde, maar de internatio nale luchtvaartvoorschriften eisen dit niet, al is het dan wel gewoonte zulk een aan duiding in het vluchtplan op te nemen. Het vluchtplan voldeed aan alle voor schriften, aldus de autoriteiten op het vliegveld van Beiroet. Adxiertentie Iets veel onaangenamers dan de „Ze ven Provinciën" bij Den Helder over kwam, beleefde de Britse onderzee boot „Alaric" (1120 ton). Deze voer bij het binnenlopen in Portsmouth tegen een betonnen steiger en werd zoals de foto toont danig toegetakeld. De onderzeeboot had juist een onder houdsbeurt van een maand achter de rug. Advertentie Zie de advertentie van

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3