A ros A 1x60 en 2x55 z ffi Onze lezers tegen de Haarlemse Damclub Pensioenfonds voor handels- en kantoorpersoneel bollenbedrijf Traverse westelijke randweg krijgt viaduct in Overveen I c KELTUM PLEET ZILFA PLEET ZWACHTEL- BOND BAZAAR ZEVEN DAGEN IN EN OM HAARLEM ARMADA BOEKENIER ^Brieven aan de redactie 5 NA JAREN VAN VOORBEREIDING BONBONS Ds. M. L. W. Schoch over „De moderne jeugd" W. VOET ZONEN Haarlemse winkels van 27 november af tot 10 uur open B.en W.van Bloemendaalzvillen het plan aanvaarden Doortrekking Hospeslaan naar Korte Zijlweg Tien jaar Reservepolitie Burgemeester Cremers reikt Vrijwilligersmedailles uit BREIWOL UJOMaJna Parkeersituatie langs het Spaarne wordt verbeterd 3 DERK DE VRIES een sifjaai van TOPKWALITEIT. B. en W .vragen 32 mille voor restauratie van Frans Halsmuseum VRIJDAG 14 NOVEMBER 19 58 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Van Mensen en Dingen De Reizigers en Inkopersvereniging in het Blóemenbollenbedryf heeft donder dagavond in „Treslong" in Hillegom haar grootste triomf gevierd. Zij kon mededelen, dat het pensioenfonds voor het handels- en administratief personeel in het bloembollenbedrijf een feit is. Er zijn voldoende deelnemers en er is kans op een groot aantal dat zal toetreden. In feite vergaderde het nieuwe pensioenfonds waarin leden van de Bond van Blocmbol- lenhandelaren en van R.I.V.I.B. zitting hebben. Beide organisaties hebben verle den jaar op 20 december het besluit ge nomen tot oprichting van dit fonds. De R.I.V.I.B. heeft ongeveer twintig jaar aan het pensioenfonds gewerkt. In Ï940 was men bijna klaar, maar de oor log heeft alle plannen getorpedeerd. Na de oorlog heeft men weer plannen voor het fonds gemaakt. De voorzitter van het voorlopig bestuur, de heer Jac. L. van Zijverden, kon een flink aantal deelnemers welkom heten. Volgens hem is er voor het hogere perso neel veel te weinig gedaan. Hierin is dan nu verandering gekomen. Het verheugde hem mede te kunnen delen, dat ook de K.V.O.B. haar medewerking heeft toege zegd. Hij dankte allen die zo hard hadden gewerkt voor de totstandkoming van het fonds. De heer J. van Nieuwkoop heeft daar na uiteengezet waaruit al dit werk heeft bestaan. De ondeskundige werkcommissie heeft een adviseur in de arm genomen. Er is besloten het pensioenfonds niet in eigen beheer te houden, maar een herver zekering aan te gaan. Uit de acht offer- Adverlentie BONBONS Pistache: amandelpate met exquise Franse likeuren verfijnd. Othello: moccatoffee met gesnipperde noten. Café Kirsch: fijne Zwitserse Kirsch met crème de café. Zo zijn er 18 heerlijkheden in de sortering ■jy Per 100 gram f 1.10 Woensdagavond is in de Hervormde kapel aan de Leeuweriken laan in Aerden- hout een bijeenkomst gehouden van de hervormde gemeente aldaar, waarop ds. M. L. W. Schoch, jeugdpredikant te Rotter dam, sprak over „De moderne jeugd". De inleider ging uit van hel boek van de Amerikaanse socioloog «David Kiesman ..The lonely crowd", waarin de schrijver drie fases onderkent over het leven dei- mensen van heden. In de eerste fase stelt Riesman, dat de kinderen nog op de ouders lijken en zich aan de etikette houden. Bij de tweede fase is er een bepaalde gioei van binnenuit bij de bevolking waar te nemen, mede door de opkomst van de wetenschap pen en de voortschrijdende techniek en door de expansiemogelijkheden. De enke ling maakt zich los uit de groep, maar houdt nog wel vast aan leidende beginse len. Voor de derde fase, de moderne mens dus, geeft de schrijver Riesman het beeld van de jonge man met de radarscoop op de rug. Volgens ds. Schoch nu ligt het type van de moderne jeugd tussen de tweede en derde fase in. De jeugd van tegenwoordig heeft wel degelijk idealen, mits deze dooi de ouders gestalte worden gegeven. Ds. Schoch was er zelfs van overtuigd, dat de jeugd van tegenwoordig niet veel anders is als die van vroeger en besprak uitvoerig de mentaliteit van de middelbare school jeugd en van de student. Een zeker nihi lisme valt in deze moderne tijd bij de jeugd niet te ontkennen, aldus ds. Schoch en het haarde hem zorg hoe men de jongeren in de kerk kan brengen. Het evangelie werkt op de verbeelding van de mens en het was hem opgevallen dat men in de kerken tegenwoordig zo weinig fantasie bezit, vaardoor het visionaire verloren dreigt te ?aan. Na de pauze ontspon zich een levendige "Hscussie, waarop ds. Schoch zeer slagvaar dig antwoordde op de diverse vragen en waarbij hij putte uit zijn rijke ervaring met de Rotterdamse jeugd aan de hand van verschillende markante voorbeelden. Ds. J. E. Drost heeft de spreker ingeleid en hem na afloop bedankt voor zijn betoog, in de toekomstige nieuwe kerk en dan spe ciaal met het jeugdcentrum hoopt ds. Drost ook meer jeugd naar de kerk te kunnen trekken. De nieuwe kerk zal waarschijnlijk op 21 december in gebruik genomen wor den. tes is de zekerste en voordeligste geko zen. Men heeft echter voordien bij ver schillende deskundigen advies ingewon nen. De premies en voorwaarden werden billijk genoemd. Daar reeds vele bedrij ven een eigen verzekering hadden is be sloten ook een aanvullende verzekering open te stellen. Tevens is de gelegenheid opengesteld voor ouderen door storting van een bedrag ineens of door verhoging van de premie of bij een voldoende winst de onverzekerde tijd te overbruggen. De premie voor de normale verzekering bedraagt tien percent. Het bestuur van het fonds adviseert hiervan drie kwart voor rekening van de werkgever te bren gen en een kwart voor de werknemer. In totaal is voor 619.000 aan verzekeringen ondergebracht. Er zijn 117 deelnemers. Men hoopt echter binnenkort het aantal sterk te vergroten. De heren B. D. Arentshorst, A. van dei- Berg sr. en Jac. L. van Zijverden hebben namens de werkgevers zitting in het be stuur en de heren J. van Nieuwkoop, C. Spilker en L. C. van Steenwijk namens de werknemers. De heer Arentshorst is tot voorzitter benoemd, de heer Van Nieuw koop tot secretaris-penningmeester. Advertentie en Grote Houtstraat 165 Folders op aanvraag. B. en W. van Haarlem stellen naar aan leiding van een verzoek van het Comité Centrum Belangen en van de kring Haar lem van de raad van het grootwinkelbe drijf aan de raad voor om de Haarlemse winkeliers vergunning te verlenen tijdens de Sint Nicolaas-verkoop hun zaken langer voor het publiek open te stellen volgens de regeling ,die door de raad in de afgelo pen jaren is goedgekeurd, te weten de openstelling van de winkels alsmede de verkoopgelegenheid voor de straathandel tot 22 uur van donderdag 27 november af tot en met donderdag 4 december. Zoals wij gemeld hebben heeft de Pro vinciale Waterstaat van Noordholland na langdurige voorbereiding een ontwerp voor het wegvale Heussensstr.aatZijlweg in de provinciale weg HaarlemVogelen zang (z.g. westelijke randweg) voltooid. Het plan is aan B. en W. van Bloemen- daal ter beoordeling toegezonden. Daar de wijze, waarop het project zal worden uitgevoerd, van groot belang is voor de gehele gemeente en het gedeelte HeussensstraatZijlweg met zijn kruising met de Julianalaan en daaraan evenwij dig lopende lanen voor Overveen in het bijzonder, hebben B. en W. gemeend, dit vraagstuk aan de gemeenteraad te moe ten voorleggen. Tijdens het overleg, dat tussen de Pro vinciale Waterstaat en B. en W. herhaal delijk heeft plaatsgehad, is gebleken dat de traverse door Overveen door middel van een viaduct zowel om financiële als om technische redenen tot de minst be zwaarlijke oplossing zal leiden. In overeenstemming met het gevoelen van de meerderheid van de commissie voor Publieke Werken is B. en W. na ampel be raad geneigd het voorgelegde plan te aan vaarden, maar het blijft van mening dat deze medewerking afhankelijk gesteld dient te worden van de vervulling van de voorwaarde dat alle kosten en schaden, welke door of ten gevolge van de uitvoe ring van dit project direct of indirect voor de gemeente of voor derden zullen ontstaan, volledig vanwege de provincie zullen worden vergoed. In het bijzonder zal hierbij aandacht besteed dienen te worden aan de waarde vermindering van de nabijgelegen huizen ten gevolge van het verminderd woonge not, dat door de aanleg van deze weg zal Advertentie P0-o Per literfles f 6,95 R O een mem Cooymans-produel De gemeentebesturen van Haarlem en Bloemendaal hebben overleg gepleegd over de doortrekking van de Hospeslaan in het Ramplaankwartier te Haarlem met aansluiting op de Korte Zijlweg (Bloemen- daals gebied). B. en W. van Bloemendaal delen de gemeenteraad mee, dat het ge wenst zal zijn tegelijkertijd met de uitvoe ring van het project een wijziging in de aansluiting Ramplaan-Korte Zijlweg tot stand te brengen, aangezien verwacht kan worden dat het verkeer in de toekomst dooi de doortrekking van de Hospeslaan en van de Ramplaan op de Korte Zijlweg zal toe nemen. Het gemeentebestuur van Haar lem heeft zich in beginsel bereid verklaard de kosten van uitvoering van het plan en bijkomende werken te zullen dragen, ech ter niet de kosten van onderhoud. B. en W. van Bloemendaal achten het echter re delijk dat Haarlem ook deze kosten, ook al vloeien zij uit het project voort nadat het gereedgekomen is, zal dragen. Het Bloe- mendaalse college stelt er prijs op de me ning van de gemeenteraad te vernemen en het punt zal in de donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal aan de orde komen. Duivenexpositie. De afdeling Haarlem van de algemene bond van postduiven- houders houdt op 13 en 14 december in het Krelagehuis te Haarlem een grote ten toonstelling. ontstaan. De vergoeding van deze im materiële schade is niet wettelijk geregeld en is zeer moeilijk te berekenen. B. en W. achten overname van de getroffen wo ningen door de provincie de aangewezen oplossing. Met betrekking tot de waardebepaling van de voor de aanleg van de weg en het viaduct benodigde grondstukken, welke eigendom van Bloemendaal zijn, gaan de gedachten van B. en W. uit naar een taxatiecommissie, waarvan de leden in onderling overleg waren te benoemen. Bij ontbreken van overeenstemming ware voorziening te vragen aan een onpartijdige instantie, bijvoorbeeld de president van de Arrondissementsrechtbank te Haarlem. Alvorens verdere stappen te ondernemen willen B. en W. het gevoelen van ge meenteraad vernemen. De Haarlemse burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, heeft donderdagavond in het gebouw van de H.K.B. aan de Tempe liersstraat in Haarlem de Vrijwilligers- medaille uitgereikt aan tweeënveertig le den van de Reserve Politie Haarlem, die reeds tien jaar en derhalve van de oprich ting af aan het korps verbonden zijn. De onderscheiden reservisten mochten ook een fraaie gecalligrafeerde oorkonde in ontvangst nemen. Aan het begin van deze laatste bindingsavond van dit jaar sprak de voorzitter van de Vereniging van Poli tie Reservisten Haarlem, inspecteur J. van Zijl, een welkomstwoord. Alvorens de burgemeester de medailles opspeldde dankte hij de Haarlemse reser visten voor wat zij in de jaren van het bestaan van het korps hebben gedaan. „Ik ben geen mooiprater, als ik zeg, dat ik bewondering voor u heb. U doet dit werk, dat niet bijzonder prettig of eervol is, vrijwillig. U moet altijd oefenen in de verwachting het geleerde niet nodig te hebben. U bent echter even nodig als le ger, marine, luchtmacht en B.B.," aldus de burgemeester, die ook de echtgenoten, verloofden en vriendinnen van de reservis ten dankte voor haar opoffering en mede werking. Na de pauze wenste de hoofdcommissa ris van politie, de heer J. Fontijne, de on derscheiden reservisten geluk en gaf ver der een overzicht van het bestaan van het korps. Ook dankte de hoofdcommissaris de inspecteurs van politie, die zich in de afgelopen jaren voor de opleiding van de leden der reservepolitie beschikbaar heb ben gesteld, alsmede hen, die de nodige lessen hebben gegeven. Ten slotte reikte de hoofdcommissaris de prijzen uit van de onderlinge schiet wedstrijden der reservepolitie. De door de hoofdcommissaris beschik baar gestelde wisselbeker ging naar de heer J. C. de Winter, die eerste en dat reeds voor de tweede maal in de A- klasse werd. Men mag de beker behou den, als men drie maal achtereen of vijf maal in totaal als eerste eindigt. In de A-klasse waren vier prijzen beschikbaar, in de B-klasse acht en in de C-klasse (be ginnelingen) twee. Bovendien waren er drie „suikerprijzen" voor de laagst geno teerde schutter in elke klasse. Aan deze avond werkten muzikaal mee de Haarlemse Politie Kapel onder de be kwame leiding van de heer L. D. Beumer en inspecteur G. J. Endlich, die als Uke- lele Mike met zijn zang en conference veel succes u d. Advertentie Gratis patronen en onderrlcot TEMPELIERSSTRAAT 68 Op 23 november is het zes tig jaar geleden, dat de toen 27-jarige tuinman H. H. Dal man de hand vroeg van de 23-jarige hulp in de buishou ding J. E. Jansen. Mejuf frouw Jansen zei toen vol mondig „ja" en nu zestig jaar later heeft ze er nog steeds geen spijt van. In de Hospes laan 8 in het Ramplaankwar tier hebben we het bruids paar opgezocht en daarbij bleek ons, dat de bruidegom bepaald niet gesteld was op een stukje in de krant. Zells niet toen hij merkte, dat zijn kinderen het bijzonder ple zierig zouden vinden. Pas toen mevrouw Dalman hem aanraadde toch maar iets te vertellen, hoorden wij. dat de aanstaande diamanten brui degom 36 jaar tuinman was geweest bij een vooraan staande familie in Overveen. Enige tijd geleden is hij ge pensioneerd. maar op het ogenblik trekt de heer Dal man nog dagelijks r.aar zijn volkstuin, waar hij grote hoe veelheden groente en aardap pelen verbouwt. Zonder zijn tuin kan hij eigenlijk niet leven, evenmin als zonder Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant, want op 23 november leest hij onze krant al zestig jaar. Over zijn zestigjarig huwe lijk wilde de heer Dalman niet veel zeggen. „We hebben lief en leed gedeeld, we heb ben negen kinderen gekregen en op het ogenblik zijn er dertien kleinkinderen en vier achterkleinkinderen. De meesten komen, hopen we, op het feest." En daarmee was het ge sprek afgelopen. Op de foto wilde de heer Dalman beslist niet. „Op zo'n kiek krijg je zo'n oud gezicht. Nee, ik moet er niets van weten. Dezer dagen waren de heer en mevrouw H. Rotteveel- Mulder, Damaststraar 15 in Haarlem. 55 jaar getrouwd. De heer Rotteveel, die 81 jaar is, was 28 jaar werkzaam aan de centrale werkplaats van de Nederlandse Spoorwegen te Haarlem, het laatst als voorslager. In 1933 werd hij gepensioneerd. Hij en zijn 80-jarige echtgenote, wonen sinds 1904 in de Spaarnestad. Uit het huwelijk wercien drie kinderen geboren, die allen nog in leven zijn. Op 18 november herdenken de heer en mevrouw J. W. C. Vooges-Lichtenveldt, Paul Krugerstraat 78 in Haarlem- Noord, de dag waarop zij 55 iaar tevoren in het huwe lijksbootje stapten. De thans 81-jarige heer Vooges werkte 43 jaar bij de Grafische In richting N.V. Joh. Enschedé en Zn., laatstelijk als letter gieter. Sinds 1938 is hij ge pensioneerd. Hij en zijn 78- jarige vrouw wonen ook 55 jaar in hetzelfde huis aan de Paul Krugerstraat. Zij heb ben twee kinderen en vijf kleinkinderen. De fotograaf zat een beeije melancholiekerig in de Haarlemmer Hout te kijken toen ineens dit stel zijn beeld binnenliep. Toen drukte hij verheugd af: de mensen bij de krant zouden er wel weer wat lyriek onderdoor laten lopen, en gaan zeuren over de zich altijd herhalende cyclus van verdorring en opbloei in de natuur. Dat denkt hij misschien, maar wij zijn het niet van plan. Waarom heeft hij dat stel niet van voren gefotografeerd? Dan konaen we zien wie het waren. Wij vinden met name ae meisjes van achteren vaak zo onpersoonlijk als wij dat mogen opmerken. Wanneer nabij een kruispunt aanwijzingen op het wegdek zijn aan gebracht moeten deze worden opgevolgd, ook als het verkeer op het kruispunt niet door een agent of door stoplichten wordt geregeld. Veel voorkomende aanwij zingen zijn de zoge- naarpde opst.elvlakken met richtingspijlen. Het is altijd verboden ge bruik te maken van een opstelvlak. waarin de aangebrachte pijl een andere richting aangeeft dan die welke men wenst te volgen. Een veel voorkomend mis verstand is voor de ANWB aanleiding er nog eens op te wijzen, dat ook het langzame verkeer, zoals fietsers en bromfietsers zich aan deze aanwijzingen moe ten houden. Zo moet. dus bijvoorbeeld het links-afslaand langzaam verkeer zich opstellen in het „links- af-vlak". Deze week zal het vijfen twintig jaar geleden zijn, dat in Bloemendaal de Zwachtel- bond werd opgericht aoor en kele leden van de afdeling Bloemendaal van de Neder landse christen vrouwenbond. Het doel van de Zwachtel- bond is het maken van zwachtels voor de melaatsen inrichting „Bethesda" in Su riname. Deze zwachtels wor den gemaakt van versleten nuishoudgoed, zoals lakens en slopen. Die lappen worden door de dames gescheurd, ge naaid en tot zwachtels gerold en worden door bemiddeling van de evangelische broeder gemeente in Zeist gratis per boot naar Suriname vervoerd. De nu jubilerende bond in Bloemendaal heeft in de af gelopen kwart eeuw ruim dertienduizend zwachtels ver zonden. Het jubileum zal in intieme kring gevierd worden en de bond vraagt dan ook als enig Op dinsdag 18 en woensdag 19 november zal in wijk II van de hervormde gemeente in Haarlem een traditie van. meer dan dertig jaar worden voortgezet door ten bate van alle wijkwerk een bazaar te houden. Op deze bazaar treft men allerlei attracties, terwijl er bovendien stands zijn met textiel, levensmiddelen, luxe artikelen, etc. De opening heeft plaats door de wijkpre- dikant ds. Snijders op dins dag 18 november in het wijk- gebouw Leidsestraat 20. geschenk nieuwe adressen, waar men materiaal kan komen halen. Een briefkaart of telefoontje naar de vol gende adressen is genoeg: mevrouw C. Dolk-Koning, Iepenlaan 60, Bloemendaal en mevrouw M. Cassee-Visser, Kerkplein 12, Bloemendaal, tel. 55866. Advertentie Naar aanleiding van door het Haarlem se raadslid de heer P. van den Berg (prot. chr.) gestelde vragen over de ver- keers- en parkeersituatie langs het Spaarne delen B. en W. mede, dat de be doelde situatie inderdaad verbetering be hoeft. Het ligt dan ook in het voornemen van B. en W. te bevorderen, dat op het ge deelte tussen de Damstraat en de Melk- brug een stalen buis langs de Spaarne- oever zal worden aangebracht. Verder zal het hek, dat de autobushaven nabij de Melkbrug omgeeft, in enkele opvallende kleuren worden geschilderd en tenslotte zal worden nagegaan of de straatverlich ting ter plaatse wellicht kan worden ver beterd. Advertentie S B. en W. van Haarlem vragen de raad voor het uitvoeren van restauratie- en re organisatiewerkzaamheden in het Frans Halsmuseum, een bedrag van 32.300. Uit deze som kan men dan putten voor het maken van een bergplaats voor chemica liën, vitrines in de zuidelijke gang, een ar chiefruimte, een depot achter de renais- sancezaal en het treffen van voorzienin gen aan de raamwand in de renaissance- zaal. (Verkort weergegeven) Lerarensalarissen. Met grote verbazing lazen wij, leerlingen van het middelbaar onderwijs, hoe „een abonné" van uw dag blad beweerde, dat leraren maar genoegen moeten nemen met hetgeen zij hebben. Naar aanleiding hiervan willen wij de volgende vragen stellen: lë. Wie heeft een groot gedeelte van de dag de opvoeding der opgroeiende jeugd in handen? 2e. Wie trachten 's avonds volwassenen d.m.v. avondlessen een betere positie in de maatschappij te bezorgen? 3e. Wie schoolt het toekomstig leiding gevend personeel in Nederland? Het antwoord geldt slechts één groep: de leraren! Daarom achten wij hoge sala riëring en lange vakanties zeer zeker ge rechtvaardigd, temeer als wij de overvolle klassen in aanmerking nemen. Een en an der samenvattende komen wij tot de con clusie, dat het ingezonden stuk van uw abonné hoogstens als ondoordacht gekwa lificeerd kan worden. R.H.B.S. Velsen. JAN WILLEM GORIS F. TH. OLIVIER Wij willen onze dammende lezers nog even herinneren aan de wedstrijd tegen de leden van de Haarlemse Damclub op ivoensdagavond 19 november in de grote zaal van restaurant Die Raeckse in Haarlem. Wij kregen vooral weer inschrijvingen van de zijde van de zogenaamde huisdammers degenen dus die zo af en toe maar een partijtje spelen in huiselijke kring, maar zelden of nooit in de gelegenheid zijn uit te komen tegen een iets meer geroutineerde speler. Zoals men weet is er voor iedere dammende lezer een tegenstander van d.e HDC van ongeveer gelijke sterkte. Liefhebbers voor de massale damont- moeting kunnen zich nog opgeven aan de sportredactie van onze krant (Grote Houtstraat 93 in Haarlem). Dat, kan gebeuren per 'brief of briefkaart met ver melding van naam, adres en of men al dan niet in competitieverband speelt of heeft gespeeld. Bovenaan de brief of briefkaart gaarne de vermelding: Dam- ontmoeting. Degenen die reeds inschrevenontvangen geen nader bericht, maar worden zonder meer woensdagavond voor acht uur verwacht in Die Raeckse aan de Raaks. Tijdens een korte pauze in de ontmoeting zal de heer J. B. Sluiter, reeds jaren achtereen clubkampioen van de HDC, enige fragmenten uit de in Haarlem, gespeelde partij om het wereldkampioenschap tussen. Koeperman en Deslauriers toelichten en demonstreren.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5