Tegen Zandvoortse hoofdagent maand gevangenisstraf geëist Kort en bondig Strafzaken aan de lopende band wegens rijden onder invloed Aan kwaliteit van consumptiemelk moet nog veel worden verbeterd OVERHEMDEN PORTEMONNAIES PORTEFEUILLES JAN VAN DER PI0GE DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Mishandelingszaak voor Amsterdams hof District Haarlem KNLTB gaat vergaderen Er is een schrikbarend tekort aan tennisbanen HAARLEMSE RECHTBANK Misbruik van alcohol door automobilisten neemt steeds meer toe", zegt officier van justitie Voorzitter Veehouders L. T. B. ST. NIC0LAAS GESCHENKEN Bartók-kenner Dillen komt naar Haarlem Examens TELEVISIE KAASENBROOD Scheepvaart VRIJDAG 14 NOVEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De procureur-generaal bjj het gerechts hof In Amsterdam heeft donderdag tegen een 53-jarige oud-hoofdagent van de Zandvoortse politie wegens het slaan en stompen van een Amsterdamse scholier, bevestiging van het rechtbankvonnis van één maand gevangenisstraf geëist. De verdachte, wiens zaak de rechtbank in Haarlem btf verstek behandelde, zei in hoger beroep te zijn gekomen, omdat hij zijns inziens onschuldig is. Kort na hei gebeurde op 3 april 1957 had hij vrij willig ontslag genomen uit de politiedienst en is thans bij de schecpspolitie van een scheepvaartmaatschappij in de rang van derde stuurman. De raadsman, mr. B. W. Stomps, concludeerde tot vrijspraak. Hel hof zal op 27 november arrest wijzen. Op de avond van die derde april was Tuinstra met een 19-jarige vriend op diens motorfiets naar Zandvoort gereden. Toen de jongelui, na een strandwandeling, bij de op de boulevard geparkeerde motor fiets terugkeerden en deze wilden starten, kwamen er twee mannen op ben af. Deze vroegen waar de jongens vandaan kwa men en wat ze deden. De jongens vertel den voor het Hof, dat zij dit verdacht vonden en geen antwoord hadden gegeven. Toen de onbekende mannen meedeelden, dat zij van de politie waren en de jongens hun vroegen zich te legitimeren, werd dit geweigerd. Dit vreemde optreden van de naar later bleek, politieagenten in burger werd aanleiding tot een vechtpartij, waar bij zelfs twee schoten vielen. De jongens, die nu nog meer argwaan kregen en meenden, dat het. tweetal met de motor wilden verdwijnen of iets anders verkeerds in de zin hadden, poogden weg te komen. B. liep op een naderende man toe en vroeg om hulp, omdat hij dacht dat ze overvallen werden. Deze derde man bleek ook een agent te zijn. T. kreeg een klap op zijn hoofd en liet zich op de grond vallen. Hij slaagde er in even vrij te komen en hield een auto aan, waarvan hij de chauffeur om hulp vroeg. Pas toen had de derde agent zich in het licht der koplamp gelegitimeerd. Inmiddels was ook een politieauto verschenen en de jongelui werden daarmee naar het politiebureau overgebracht. T. was daar zo verklaarde hij dooi de verdachte mee naar een kamer ge nomen en had, voordat deze het licht had aangedraaid, een klap tegen zijn hoofd en een slomp in de maagstreek gekregen. Hij was toen in elkaar gezakt. De hoofdagent had hem, aldus de scholier, toen gezegd te gaan zitten en hem vervolgens ver hoord. Verdachte bleef, ondanks deze verkla ring van de jongen ontkennen, en zei, dat hij op de boulevard niet de gelegenheid had gekregen om zich te legitimeren, om dat T. een gevechtshouding had aange nomen en hij zich moest verdedigen. „Verdedigen tegen deze tengere jongen?" vroeg de president. „Het klinkt niet erg waarschijnlijk", voegde een der raads heren er aan toe. De derde agent verklaarde, dat er een vermoeden bestond, dat er die avond of nacht ingebroken zou worden in een strandtent. De politie had gehoord, dat er twee zware jongens uit Amsterdam die dag op een terrasje waren gesignaleerd en de eigenaar had de politie om assisten tie verzocht. Ook was er een signalement van de vermoedelijke daders opgegeven. De agenten hadden daarom in de buurt postgevat. Vals proces-verbaal De als getuige a decharge gehoorde Zandvoortse korpschef zei dat zijn oor deel over verdachte buitengewoon gunstig is. Hij noemde hem een van zijn meest gewaardeerde mensen. Hij vond hem geen aggressieve man en voor 100 percent be trouwbaar. Advertentie brengen wij in een groot assortiment, o.a. POPLIN Sanfor NO-IRON niet strijken TON-SUR-TON kleur op kleur DASSEN SOKKEN, wol en nylon v.a. 8.90 va. 12-90 v.a. 16.90 2.95 2.95 v.a. v.a. Anegang 17 Haarlem Zaterdag houdt het district Haarlem van de KNLTB in restaurant Brinkmann in Haarlem zijn najaarsvergadering. De he ren J. Fuchs en D, Loman stellen zich als districtsbestuurders niet meer herkiesbaar. Hef, bestuur stelt voor deze vacatures kan didaat de heren C. A. Schipper en H. A. G. de la Mar. Uit de reeds toegezonden jaarverslagen blijkt dat de groei van het ledenaantal ernstig wordt belemmerd door een schrik barend tekort aan banen. Het is zelfs waar schijnlijk daf het dertig jaar oude „West- rust", waarvan het eerste team juist in de competitie zo succesvol speelde en het kampioenschap van de overgangsklasse behaalde, door gebrek aan speelruimte ge heel zal verdwijnen. Gelijk bij vorige verslagen ontbreekt ook nu niet de klaagzang over bet slechte spelpeil in het district en men vraagt zich of of er wel voldoende aandacht aan de jeugdtraining wordt geschonken. De in Heemstede gehouden interlandwedstrijd Nederland-België was 'organisatorisch een grnof succes en een herhaling van een der gelijk evenement blijkt verantwoord. Voorts merkt men op dat in de Inter- districtswedstrijden tussen de senioren van Amsterdam, Noordholland en Haarlem nog nimmer op z'n sterkst, werd aangetreden omdat de belangstelling van de aange zochte spelers(sters) maar matig was. Blijkbaar weten de betrokkenen de eer van een invitatie voor een vertegenwoor digend team niet op de juiste waarde te voorbespreking schatten. blijft. Hierop vroeg een der raadsleden scherp, of de hoofdinspecteur een man betrouw baar vond, die een verklaring had opge maakt van iemand, die hij in werkelyk- lieid niet had gehoord. Dit betrof, zo bleek uit de discussie, een vals proces-verbaal in een zaak over woonruimte. „U weet hoe ernstig het is, als er een fout proces verbaal wordt opgemaakt", merkte de president op. De hoofdinspecteur deelde mee, dat hij deze kwestie met de officier van Justitie in Haarlem had besproken. Het was een fout van de betrokkene geweest. De presi dent memoreerde nog, dat de hoofdagent twee keer, in 1928 en 1929, wegens mis handeling is veroordeeld. Vervolgens kwam de brief, die de vader van de scholier had geschreven, ter spra ke. De hoofdinspecteur zou tegen hem hebben gezegd: „De politie hoeft zich tegenover snotneuzen niet te legitimeren". De vader had aldus zijn brief weinig waardering voor de houding en het op treden van de korpschef van de Zand voortse politie. De hoofdinspecteur ont kende, dal hij de genoemde en andere op merkingen tegen de vader had gemaakt. „Ik heb de mishandeling niet ontkend, hem medegedeeld het voorval te betreu ren en als chef mijn excuses aangeboden. Achteraf bezien is de politie volkomen fout opgetreden, doch men moet zich", aldus de hoofdinspecteur, „ook even ver plaatsen in de spanning, waarin de re chercheurs verkeerden". De korpschef gaf toe, dat de drie re chercheurs niets te vrezen hadden van de twee jongelui. Er was, naar het oordeel van de president, juist in dit geval alle aanleiding geweest zich te legitimeren. „Men moet toch een beetje rekening hou den met de belangen der burgerij, en ik ben bang dat dit hier een beetje ver geten is", merkte een der raadsheren op. Tekort aan tact De procureur-generaal, mr. W. B. J. Aberson, zei: „Het tekort schieten in tact van de agenten is de aanleiding tot de vecht- en schietpartij geworden". Het be wijs in deze zaak noemde de procureur- generaal niet sterk. Hij merkte op, dat verdachte vroeger in zijn leven met de waarheid op kwade voet, blijkt te hebben gestaan en in deze zaak op een belang rijk punt in zijn eei-ste varklaring is terug gekomen. Ook noemde hij het door ver dachte opgemaakte proces-verbaal in de woonruimtëzaak, dat in lijnrechte strijd was met de waarheid. De raadsman, mr. W. B. Stomps, voerde aan, dat de politiemannen niet anders wisten dan: Hier komt de onderwereld van Amsterdam om een kraak te zetten. „De jongens zijn volkomen onschuldig het slachtoffer geworden van een misverstand. Is het dan zo gek, dat zij tot wraakge- dachten komen en uit animositeit iets verklaren, wat zij later zullen betreuren?" Pleiter wees voorts op de voortreffelijke staat van dienst van zijn cliënt en con cludeerde tot vrijspraak. Advertentie Een échte OXFORD jas herkent U aan dit etiket Buitenlandse dienst. Jhr. mr. E. O. van Suchtelen, tweede ambassadesecretaris bij de Nederlandse permanente missie bij de Verenigde Naties te New York, zal worden overgeplaatst naar Santiago de Chile. Mr. G. W. baron Bentinck. eerste ambas sadesecretaris te Wenen, zal worden over geplaatst naar Warschau, ter vervanging van mr. F. van Raalte, die consul zal wor den aan het consulaat-generaal te Singa pore. Jhr. mr. F. D. Boreel, ambassade-attaché te Bangkok, zal na zijn terugkeer hier te lande worden tewerkgesteld bij de afdeling nieuwsvoorziening van de Directie Voor lichting Buitenland aan het departement van Buitenlandse Zaken. Ambassades. De regeringen van Ne derland en Polen hebben in gemeenschap pelijk overleg besloten hun gezantschappen te Warschau en 's-Gravenhage te verhef fen tot ambassade. „Het misbruik van alcohol door auto mobilisten neemt hand over hand toe. Te gen hen kan niet krachtig genoeg worden opgetreden. De laatste tijd komt het zelfs meermalen voor dat bij botsingen tussen twee auto's beide bestuurders onder de invloed van sterke drank bleken te ver keren". Deze opmerking van de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Boumati, noteerden wij tijdens de donder dag gehouden zitting van de Haarlemse rechtbank. Aan de „lopende band" zou men kunnen zeggen hadden zich weer eens verscheidene bestuurders van auto's of van andere motorrijtuigen te verantwoor den, waarbij het onmatige gebruik van het geestrijke vocht steeds de achtergrond van de strafzaak vormde. Naar gelang van de ernst van het feit werden tegen hen gevangenisstraffen variërend tussen een week en een maand geëist, gepaard met ontzegging van de rijbevoegdheid voor de duur van zes maanden tot twee jaar. De trieste rij werd geopend door een 36- jarige monteur uit Amsterdam. Op 30 mei van dit jaar, 's avonds omstreeks tien uur, was hij op de kruising Spaarne-Korte Veerstraat in Haarlem in botsing geko men met een uit tegenovergestelde rich ting naderende melkauto. „Zijn adem riekte sterk naar alcohol en ook stond hij onvast op zijn benen", verklaarde een 35-jarige hoofdagent van politie als getui ge. „Dat kwam omdat ik moeilijk liep van wege een verwonding aan mijn been", leg- Advertentie Garantie op ieder ZEKA artikel „Torenhoog stapelen de moeilijkheden rond de melkprijs zich op. Zou er nog een kabinetscrisis mogelijk zijn, dan zou deze door de melkprijs kunnen worden veroor zaakt. Rond de afzetmoeilijkheden voor de zuivel hangt een onaangename sfeer. Men tracht de veehouderij voor te stellen als een zweer in onze nationale economie". Deze woorden heeft de voorzitter van de vakgroep veehouders van de L.T.B., de heer M. P. van der We.vden, vandaag ge sproken op de in hotel „De Leeuwerik" in Haarlem gehouden jaarvergadering van deze vakgroep. Iljj noemde het zuivelpro- bleem het grootste vraagstuk van de vee houders. Hierover en over de zwevende garantieprijs is de boer met zorg vervuld, zei hij. Nadat hij gememoreerd had, dat de laat ste maanden voor verscheidene sectoren van de veehouderij gunstig waren geweest, ging hij uitvoerig in op de zuivelproble- men. Over het standpunt van de vakver eniging ten aanzien van een eventuele ver laging van de consumentensubsidie op melk, zei de heer Van der Weyden: „Het Advertentie Heden exposeren wil een keurcollectie TABAKSPIJPEN van H. Comoy Co. Ltd. te Londen. ALLEENVERKOOP GROTE HOUTSTRAAT 81 Specialist in rookartikelen De bekende kenner van het werk van Béla Bartök professor Denijs Dillen uit België heeft zich bereid verklaard om op 9 december een toelichting te geven bij het concert, dat door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Henri Arends wordt gegeven. Dit concert zal geheel aan Bartök zijn gewijd. Het programma vermeldt „Deux images" opus 10, het Vioolconcert en het Concert voor orkest. Prof. Dillen heeft onlangs in Amsterdam gesproken op een bijeenkomst van het Bartök-Genootschap, waarvan wij een verslag hebben gepubliceerd. Hij zal bij het publiek worden ingeleid door Paul Chr. van Westering, wiens gebruikelijke uiteraard achterwege lijkt er wel eens op dat de sociale bewo genheid in de kringen van de vakbonden ophoudt, daar waar het gaat om het boe ren inkomen". Enigszins smalend sprak hij over sommige „broodetende profeten die wel een oplossing voor de moeilijkheden weten". Dat de verkoop van melk met een vetpercentage van 3.75 is mislukt, achtte hij niet verwonderlijk. „Dit produkt is namelijk geen volle melk, alleen een sur rogaat". Als wetenschappelijk is vastge steld. dat melk met meer dan 2% percent vet een gevaarlijke drank is, dan achtte de spreker het hoog tijd dat nu alles in Europees verband wordt gezien de minister de achtergebleven gebieden op dit terrein van de Nederlandse ontdekking op de hoogte stelt en de verschillende landen waarschuwt voor het gevaar van he.t. drin ken van melk met meer dan 2% percent vet. Onderzoek gewenst De heer Van der Weyden achtte het ge wenst dat het Landbouwschap een onder zoek instelt naar de weg die de melk van producent naar consument aflegt. Voorts kan in deze diepgaande studie worden na gegaan. of hier aan de consument melk met een behoorlijke kwaliteit en vetge halte kan worden geleverd. Een uitbreiding van een grotere aankoop van krachtvoer of het omleggen van bouw land in weiland moet worden tegengegaan. Nu men in de landen om ons heen de pro- duktie omhoog brengt om met een grote produktie de Euromarkt. in te gaan, is het de vraag, of uitgerekend Nederland moet voortgaan zich beperkingen op te leggen. Opmerkelijk achtte spreker het dat de landbouwvoorlichtingsdiensten steeds een verhoging van de produktie door rationa lisatie hebben gepropageerd. Nu echter rekent men de boer die verhoogde pro duktie aan. „Dit zou wel een vreemdsoor tige beloning zijn voor de wijze, waarop de boer raadgevingen heeft toegepast". De heer Van der Weyden zei dat gezocht moei worden naar de vraag, op welke wijze de bodem het hoogste rendement kan op leveren. Nagegaan moet worden, of meer 'tarwe, suikerbieten of voergranen moeten worden verbouwd en of de produktie van verscheidene gewassen moet worden aan gemoedigd. Voorts zei de heer Van der Weyden: „Al te gemakkelijk wordt de melkveehouderij voorgesteld als een blok aan het been van de nationale economie. Het is goed dat bij de behandeling van de landbouwbegroting van verschillende kanten is gewezen op de nationale economische betekenis van de zuivel". Tenslotte plaatste hij de opmer king dat er alle reden is aan te nemen dat vele boeren de tekenen van de haperende conjunctuur al hebben verstaan. Amsterdam. (Gein. Un.) Geslaagd voor het doctoraalex. scheikunde: J. C. Ley te, Haarlem de verdachte zijn wankelende gang uit. Overigens gaf hij toe die avond in Zand voort en Haarlem enige glazen bier en cognac te hebben gedronken. De officier achtte het wettig bewijs geleverd dat de monteur onder zodanige invloed van alco holhoudende drank was geweest, dat hij niet in staat kon worden geacht een mo torrijtuig naar behoren te besturen. Hij eiste een maand gevangenisstraf en ont zegging van de rijbevoegdheid geduren de twee jaar. In zijn laatste woord zei verdachte. „Gevangenisstraf vind ik ver schrikkelijk. Geef me desnoods.een stren gere vrijheidsstraf maar laat me mijn rijbewijs behouden. Als ik niet meer mag rijden ben ik mijn baan kwijt". Een 34-jarige Haarlemse melkrijder, die als bestuurder van de melkauto bij de zelfde aanrijding betrokken was geweest, bleek eveneens te diep in het glaasje ge- koken te hebben. „Drie flesjes bier maar, edelachtbare", antwoordde hij op een des betreffende vraag van de president. De officier trok dit sterk in twijfel gezien het aethylalcoholgehalte van 1,43 permille in het bloed van deze verdachte vlak na de botsing. „Verdachte heeft bovendien de bestuurder van de personenauto achter het stuur weggesleurd. Dat is ook niet hele maal normaal voor iemand die weinig of niets gedronken heeft". Mr. Van der Valk Bouman achtte de schuld van de melkrij der echter minder groot dan die van de vorige verdachte en vorderde daarom een week gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor zes maanden. Loslrillende contactsleutel Een 23-jarige student uit Heemstede, die in de nacht van 18 op 19 september om twee uur, met zijn scooter slingerend over de Leidsevaarl in Haarlem was aan getroffen, hoorde twee weken gevangenis straf en twee jaar ontzegging van de rij bevoegdheid tegen zich eisen. Verdachte gaf de schuld aan de contactsleutel in zijn voertuig. Die trilde volgens hem onder het rijden steeds los. zodat hij genoodzaakt was met één hand te sturen en met de an dere hand de sleutel op zijn plaats te hou den. Bij zijn aanhouding maakte hij ech ter een versufte indruk en was ook zijn loop niet helemaal evenwichtig.Twee glazen wijn en drie borrels had hij die avond ge dronken, zo deelde hij mede. De officier baseerde zijn bewijs voornamelijk op het resultaat van de bloedproef (1,25 permille) en de waarnemingen van de arts, die dit onderzoek had verricht. Verdachte's raadsman, mr. J. L. van Apeldoorn, zag geen enkel wettig en overtuigend bewijs voor het ten laste gelegde en vroeg derhal ve vrijspraak. Een 45-jarige caféhouder uit Lisse zou op 4 september omstreeks half twaalf 's avonds met zijn auto zigzaggend de Glipperweg in Heemstede hebben bere den. Een achter hem rijdende bestuurster van een bromfiets had het geen zuivere koffie gevonden en waarschuwde een agent. De caféhouder had geen toestem ming voor een bloedproef gegeven. „Ik kan er niet goed tegen", motiveerde hij te genover de rechtbank. Wat hij die avond gedronken had? Drie borrels, meer niet. Twee getuigen legden echter voor de verdachte bezwarende verklaringen af. Zij hadden duidelijk gezien dat. de auto van de caféhouder herhaaldelijk van de ene kant van de weg naar de andere kant koerste. Een maand gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegd heid, vorderde de officier. Mr. H. P. van Duiken, die de caféhou der verdedigde, wees erop dat de Glipper weg erg slingert en dat zijn cliënt ter plaatse niet bekend was. Ook zou men als gevolg van plaatsing van de lantaarns langs deze weg de neiging hebben steeds in het licht daarvan te gaan rijden waar door inderdaad de indruk gewekt zou kun nen worden dat de bestuurder enigszins slingerend over de weg rijdt. „Dus net als een schip op het licht van een vuurtoren, bedoelt u," onderbrak de officier allesbe halve overtuigd het pleidooi. Ook de pre sident en de andere rechters bleken zeer sceptisch tegenover deze uitleg van de raadsman te staan. De uitspraak in bovenvermelde zaken werd bepaald op donderdag 27 november Advertentie Het qdret It ëri bJIJft GROTE HOUTSTR. 1S1 cn SMEDESTR. 7' Keuze tilt 6 wereldmerken- Drie jaar. Dj rechtbank te Groningen heeft een 45-jarige textielhandelaar uit Groningen, die bij landbouwers geld had weten los te krijgen voor zogenaamde be middeling om boerenzoons vrij te krijgen uit militaire dienst, veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar. Hij is reeds vijf keer voor soortgelijke delicten ver oordeeld Ditmaal had hij drie landbou wers te Vlagtwcdde voor 1 1.200, 1.000 en 800 opgelicht. AMSTERDAM De markt had wat de internationale waarden betreft, een zeer verdeeld karak ter. De echte animo, die wekenlang zo wel door het binnenland als het buiten land voor deze waarden in Amsterdam aanwezig is geweest, is thans in belang rijke mate afgenomen, en wel vooral door het buitenland. Gisteren echter bestond er een zeer behoorlijke vraag naar aan delen Kon. Olie. Dit is in lange tijd niet meer voorgekomen. Er werd in deze hoek vlot gehandeld en op speculatieve en bui tenlandse (New York) aankopen steeg de koers van de aandelen van 192,40 tot 194,20. Hierna trad een lichte reactie in. Deze vaste tendentie was toe te schrijven aan het feit, dat de aandelen in Wall- street een flinke koersstijging hadden ondergaan. De pariteit bedroeg 193.20 en de slotkoers in Amsterdam van woens dag was 189,20. De koerswinst van gisteren bedroeg voor deze aandelen on geveer vijf gulden ofwel 25 punten op basis oude omrekening. De arbitrage anti cipeerde op hogere koersen in Wallstreet en nam wat stukken uit de markt. Ge heel in tegenstelling met de vaste stem ming voor de olie-aandelen was de stem ming in aandelen Unilever, die tengevolge van middenkoersaanbod op 462, min 8 punten, openden. Londen en het publiek waren hier aan de markt. De openings koers bleek te laag te zijn gegrepen. Er volgde een herstel tot 466 en tegen het sluiten van de markt werd op 465 ge handeld. Volgens geruchten ter beurze zou een bekendmaking van de bonus van deze aandelen morgen te verwachten zijn. In de Philipshoek bleef Duitsland uit de markt, zodat de handel meer van locale ..ijde kwam. De aandelen bleven ongeveer 1 punt onder de vorige slotkoers. De koop lust voor AKU is vrijwel verdwenen. Het fonds lag zwak in de markt en hoewel na een opening op 247'/» een herstel volg de tot 250, bedroeg het koersverlies ten opzichte van de vorige dag toch altijd nog drie punten. Aandelen KLM werden op I 107,30, min 1 0,70, vernomen. De scheepvaarten ondervonden een ver dere druk ten gevolge van winstnemingen. Scheepvaart Unie verloor ongeveer vier punten; Holland Amerikalijn. Van Nie- velt en KPM waren ongeveer 3 punten lager. De overige fondsen in deze sector moesten met 1 tot 2 punten verlies genoe gen nemen. Verreweg de grootste aan dacht van de beurs ging weer uit naar de hoek van de staatsobligaties. De 4'/2 per cent nieuwe Lening Nederland 1958 werd. vooral bij de opening, zeer druk verhan deld. Op een koers van 98 7/8 werd voor nominaal 100.000 in één klap geboden. Vrijwel de gehele middag schommelde de prijs tussen de 98 7/8 en 99 en de koers winst vergeleken bij de vorige dag was bijna 1/4 percent. Ook de overige staats fondsen ontmoetten wat belangstelling en bleven prijshoudend. De omzet van de vorige dag voor de nieuwe 4 1/2 percent lening heeft nominaal f 1.639.000 bedragen Van de cultuurfondsen was HVA we derom in reactie en verloo- ongeveer punten. De omzet bleef hier beneden die van de vorige dag (nominaal f 82.000) Certificaten Deli was 0.70 lager en Am sterdam Rubber 2 punten lager. Nationale Handelsbank, met een omzet op de vorige dag van nominaal f 120 000 werd onveranderd op 135 vernomen. Aan delen ErdaL (maatschappij voor wasver- werking) werden op 345 geadviseerd, de zelfde prijs als de vorige dag. Volgens officiële mededelingen zal bij de maat schappij geen herkapitalisatie plaatsvin den. Dit was echter bij het publiek nog niet voldoende bekend om op de koers van de aandelen van invloed te kunnen zijn. De Sikken's Lakpapieren werden op 560 (552) geadviseerd op de nieuwe aan delenemissie. Prolongatie 3V2 pet. (ANP) NEW YORK De gemiddelden daalden, maar vlak voor beurseinde kwamen de koersen scherp boven hun laagste dagwaarden uit. Pfizer steeg meer dan negen dollar op de bekend making van een aandelensplitsing. Ameri can Motors, dat door winstnemingen een dollar prijs had moeten géven, steeg vlak voor beurseinde scherp op een verklaring van de president dat dividend hervatting een positieve mogelijkheid is. Het fonds kwam snel 3 dollar boven laagste dag waarde. Panhandle Eastern Pipe Line klom 2 dollar. De chemiegroep was vaster dan de meeste andere. Du Pont herstelde zich tot de vorige slotkoers en Eastman Kodak steeg bijna 1 dollar. Van de 1240 verhandelde fondsen sloten er 455 hoger en 563 lager. Het industriegemiddelde kwam van 562,39 op 560.75; dat voor spoor wegen van 154,99 op 154.48 en dat voor openbare nutsbedrijven van 85.77 op 85,90. De omzet daalde van 4.440.000 tot 4.220.000 aandelen. (UPI). Slotkoers Heden gisteren 13.45 ut 3-yWo Nederl. '47 903/IR 90% 3% Nedl 1962/64 94 93% Woningbouw 6% 109 109% Pr. A'dam '56 I 85 A Pr. A'dam '56 II 94% Pr. A'dam '56 III 94% Pr. R'dam '52 I.. 96 Pr. R'dam '52 II. Pr. R'dam '57.. 106 A AKU 249 246 Calvé Delft 358 360 Van Gelder Zonen 192 190 K. N Hoogovens - 350 350 Nederl. Ford 186% 186% N. Kabelfabriek 297% 297 gew.Philips Gloeil 393% 392 Pref.PhilipsGloeil 182 Unilever 466 465 Wilton Fvenoord. 215 215 Werf Gusto 158 158 Dordtsche Petrol. 805 805 Kon. Petroleum.. 1 193.80 f 194,- Rilliton 197% 195 A'dam Rubber 66% 65'/? KLM t 107- f 107,- Holl Amer. Lijn 160% 163 K.NS.M 162'/j 166 N. Seheepv. Unie 145 146 v. Nievelt Goudr. 149% 149 Phs. v. Ommeren 260 260 H.V.A 129'/« 130 Delimnatschappij f 129,70 f 129,- Amsterd. Bank 249% 249' h Nat. Handelsbank 134 135 Ned. Handel Mij 189 Rotterd. Bank 209'/s 209% Twentsche Bank. 185% Anaconda Copper 60% 59% Bethlehem Steel.. 51 50'/: U.S. Steel 88% 87% General Motors.. 49% 49% Shell Union 82% 82 24% 23% Aagtekerk. 13 100 m. z.w. Mozambique n. Dar Es Salaam. Aalsdijk. 13 v. Kohsichang n. Djakarta. Aardi.ik. 14 te Antwerpen. Abbekerk, 13 Finisterre gepass. n. Antwerpen. Abida. 18 te Singapore verwacht Acila. 13 te Port Dc Bouc v Marseille. MCgis. 13 te La Guaira verwacht v. New York. Akkrumdijk. 13 te Boston M. Albireo, 13 600 m. o. Socotra n. Mtwara. Alioth. 14 te Rotterdam. Alkes. 13 420 m. w.z.w. Rangoon n. Rangoon. Almdijk. 13 te Houston. Alnati, 14 le Rotterdam. Alpherat. 13 te Santos. Ameland. 14 te Mcna Al Ahmadi. Amerskerk, 13 v. Hamburg n. Antwerpen. Amsteldiep, 13 210 m. z.z.w. Kp. Finist. n R'dam Amsteldijk, 13 v. Rotterdam n. Bremen. Amstelpark, 13 v. Ceula n. Port Said. Andijk. 13 300 m. z.w. Bermud^n. Le Havre. Angolakust, 13 v. Antwerpen n. Amsterdam. Annenkerk. 13 dw. Burlings n. Antwerpen. Antonia, 13 v. Penang n. Pladju. Appingedijk, 13 v. New York n. Boston M. Arendskerk, 13 190 m. z.o. Sokotra n. Singapore. Argos, 13 ten anker Vlissingen n. Antwerpen. Arkeldijk 13 v. Houston n. Beaumont. Artemis. 13 te La Guaira. Bali, pass. 13 Straat Gibraltar n. Port Said Banda. 13 te Balboa verwacht. Eatu, 14 te Tandjong Priok verw. v. Tand.i. Manl. Baud. 13 100 m. z.o. Kp. Padaran n. Hongkong. Bennekom, 14 te Antwerpen. Blitar. 13 v. Antwerpen n. Hamburg. Boissevain. 13 te Manilla. Bonita .13 v. New York n. Guayaquil. Britsum, 13 80 m. n.n.w. St. Vincent n. Port Said. Caltex Arnhem, 13 319 m. w.n.w. Sidon n. Sidon. Caltex Eindhoven. 13 65 m. w.z.w. Little Quoinsl. naar Suez. Galt. Leiden, pass. 13 K. Finisterre n. Avonmouth, Calt. Pernis. 13 400 m. z.w. Karachi n. Fremantle. Caltex Rotterdam, 13 100 m. w. Algiers n. P. Said. Caltex Utrecht, 13 170 m. o. Bahrein n. Bahrein. Camerounkust, pass. 13 Canarische eil. n. Dakar. Camitia. 17 te Bombay verwacht. Casamance. 13 120 m. z.z.w. Las Palmas n. Dakar. Castor, 12 390 m. z.z.w. Fayal n .Port of Spain. Celebes, 13 te Amsterdam. Ceronia. 15 te Calcutta verwacht. Charis. 13 v. New Orleans n. La Guaira Cinulia. 9 te Stanlow. Cistula. 13 te Pladju. Clavella, 13 te Rotterdam. Cleodora, 13 v. Saigon n. Pladju. Congokust, pass. 13 Cherbourg n, Amsterdam. Concepcion. 13 60 m. o.n.o. Oporto n. L. Palmas. Corilla. 20 te Madras verwacht. Crania. 23 te Durban verwacht n. West-Indië. De Eerens. 13 te Abadan. Diemerdijk, 13 v. Bremen n. Hamburg. Dongedijk. 13 te Vancouver verwacht. Dorestad, 13 te Curagao. Doris, 13 te Waken ingen v. Nickerie. Drente. 13 v. Penang n. Port Swettenham Ena, 20 te Pernambuko verwacht. Friesland SSM. 13 dw. Beachyhead n. Setubal Gabonkust., 13 te Lagos. Grootckerk, 13 v. Mombasa n. Aden. Gutneekust, 13 v. Lagos n. Duala. Haarlem. 14 te Pto. Barrios. Hathor 13 te Saloniki verwacht v Kavalla. Hector, 14 te Rotterdam. Hecuba. 14 te Amsterdam. Heemskerk, 13 250 m. z.o. Kp. Leeuwin n. Aden Helicon, 13 v. Curacao n. Aruba. Hispania. 13 v. Emden 11. Castro Urdiales. Hoogkerk. 13 v. Marseille n. Genua. Houtman, 15 te Auckland. Ivoorkust. 13 240 m. n. Dakar n. Conakry. Japara KRL, 13 v. Livorno n. Piraeus. Jason, 13 v. Curacao n. Port Au Prince. Jphan van Oldenbarnevelt, pass. 13 Straat Torres naar Suraba.ia. Kalinga, 26 te Curasao verwacht. Kalydon. 14 te Rotterdam. Kara. 15 te Gibraltar verwacht. Karakorum, 13 90 m. n.o. Rastanura n. Madras. Karimun. 13 200 m. n.o. Malta n. Beyrouth. Katelysia, 13 v. Cabimas n. Sydney." Keizerswaard. 14 te Curagao. Kcllia. 16 te Rotterdam verwacht. Kelletia. 13 te Rotterdam. Kenia. 14 p.m. te Rotterdam verwacht. Kerkedijk. 13 v. Antwerpen n. New York. Kermia, 28 te Curagao verwacht. Kieldrecht, 12 v. Marseille n. Genna. Kinderdijk, 13 690 m. o.n.o. Kp. Race n. Antw. Kloosterdijk, 13 te Hamburg. Koningswaard, 12 v. Teèsport 11. Killingholme. Kopionella, 15 gereed dokken R'dam. n. Curagao Korenia, 13 te Holtenau. Korovina. 22 te Yokkaichi verwacht. Kosicia. verm. 14 v. Curagao n. Baytown. R'dam. Krebsia. 23 te Curagao verwacht. Kreeft. 13 20 m. z.w. Dakar n. Rotterdam. Kryptos, verm. 13 v. Curagao 11. Bachaauero. K.vlix. 19 te Cardon verwacht. Larenherg, 14 te Durban. Laurenskerk, 13 te Amsterdam. Lekhaven. 13 v. Buenos Aires n. Vitoria. 1.ekkerkerk, 13 te Kuwait verwacht v. Abadan Leopoldskerk, 13 v. Abadan n. Bushire. Lieve Vrouwekerk. 13 v. Port Said n. Algiers. Lissekerk. 14 te Aden. Lombok. 13 te Vancouver verwacht v. Tacoma. Loppersum, 13 v. Le Havre. 14 te IJmuiden. Maas. 14 te Antwerpen. Malaram, 12 v. Balikpapan n. Tandjong Marii. Maashaven. 13 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Maaskerk, 13 v. Stettin n. Hamburg. Maaslloyd, 14 te Baltimore. Macoma, 13 v. Manilla n. Balikpapan. Malea, 16 te Chittagong verwacht. Mapia. 13 v. Singapore n. Tsingstao. Marlekerk, 13 v. Rotterdam n. Bombay. Maron. 14 te Philadelphia. Maureen, 13 te Panamacity verwacht. Meerkerk, 14 v. Stettin n. Hamburg. Meliskerk. 13 te Antwerpen. Memnon. 13 v. Amsterdam n. West-ïndië Merwellovd, 14 te Singapore. Moordrecht, 13 t. anker Thames n. Isle of Grain. Muiderkerk. 12 v. Amsterdam n. Bremen. Munttoren, 13 120 m. n. Kuria Muria n. B. Mashur Naess Lion. 13 v. Amsterdam n. Mena Al Ahmadi. Nias. 13 v. Rotterdam n. Brake. Nijkerk, 13 170 m. z.w. Ushant n. Genua. Nntos, 12 dw. Gibraltar n. Algiers. Ondina, 14 te Singapore verwacht. Cotmarsum, 13 v. Amsterdam n. Bremen. Oranje. 14 v. Port Said n. Suez. Oranjefontein. 12 v. Las Palmas n. Southampton Oranje Nassau. 13 te Hamburg verw. v. A'dam. Orion, pass. 13 Villano n. Antwerpen. Ouwerkerk. 13 v. Hsingkang n. Shanghai. Overijsel, 14 te Antwerpen. Ovtila. 13 te Surabaja verwacht. I'<-perkust, 13 te Bremen. Pieter S. 13 te Swansea. F'olydorus, 13 v. Liverpool n. Port Said. Prins Casimir. 13 v. Rotterdam n. Montreal. Prins Frederik Hendrik, 13 v, Antw. 11. Hamburg. Prins Johan Willem Friso. 13 te New York. Piins Willem van Oranje. 13 te Antwerpen. Prins Willem George Frederik. 13 te Millwauckee. Provenierssingel. 12 400 m. z.o. Kp. Hatteras naar Morrlsville. Reyniersz, 13 v. Hongkong. Rita. 13 te Telokanson. Rondo. 13 te Lour. Marques verw. v. Durban. Rotti. 13 te Tegal. Rijnkerk, 13 v. Las Palmas n Kaapstad. Saidja. 14 te Pladju verwacht. Sarangan, 13 v. New York, n. Panamakanaal Sarocna. 13 v. Pladju n. Bukom. Sarpëdon, 13 te Charleston verwacht. Scheldelloyd, 14 te Antwerpen. Schelp wijk. 13 te Rotterdam. Scherpendrechtv 14 te Napels. Schie, pass. 13 Gibraltar n. Alexandrië. Schiedijk, 13 te Bremen v. Hamburg. Silindoeng. 13 150 m. z.o. Singapore n. Brisba' Sloterdijk. 13 te New York. Soestdiik, 13 te Rotterdam. Solon. 12 340 m. w.z.w. Flores n. Cd. Trujillo. Sommelsdijk. 13 te Boston verwacht. Stad Arnhem. 14 te Antwerpen. Stad Delft. 13 270 m. n.n.o. Flores n. Rotterdam. Stad Gouda. 13 v, Wabana n. IJmuiden. Stad Rotterdam 13 90 111. n.n.o. L. Palm. n. A'dam Stad Schiedam. 13 rede Melllla. Stad Vlaard., 13 45 m. w. Standlandet n Narvik. Stanvac Djirak. 14 te Buatan verwacht. Stanvae Pendopo, 14 te Bangkok. Stentor, 14 te Amsterdam. Steven, 13 120 m. w. Gibraltar 11. Napels. Straat Bali, 14 te Singapore verw. v Hongkong. Straat Banka. 13 13 m. o. Ceylon n. Bombay. Straat Soenda. 13 te Maceio. Sumatra, pass. 13 baken Daedalus n. Djibouti. Tabinta. 13 420 m. z.z.o. Socotra n Aden. Tawali, 13 te Suez verwacht. Telamon, 13 70 m. w.z.w. Ouessant n Amsterdam. Teucer, 13 dw. Bizerta n. Tripolis. Thelidomus, 13 te Singapore. Themis, 13 te Curacao v. Nickerie. Theobaldius. 13 te Mena Al Ahmadi. Tiherius, 12 300 m. z.w. Landsend n. Emden. Tjibodas. 13 v. Semarang n. Singapore. Tomocyclus, 13 te Punta Cardon. Tomori. 13 30 m. o.n o. Guardafui n Belawan Trajanus, 13 v. Amsterdam n. West-Indië. Triton. 13 te Kingston. Van Heemskerck. 12 v. Cebu n. Hongkong. Van Kinschoten, 13 te Porto Amelia. Van Neck. pass. 13 Timor n. Suez. Van Noort, 13 te Timaru verwacht Van Waerwijck. 13 v.t Hongkong n Singapore. Vastim. 13 te Eastham verwacht. Vivipara, 13 te Port Said n. Mena. Vlist, 13 660 m. o. Kp, Race n. Baltimore. Waiwerang. 14 te Manilla verwacht v. Darwin Waterland, 14 te Santos. Woensdrecht. 13 180 m. w. Glbralt. n. Providence Wonogirl, 14 te San Francisco. Wonorato. 13 v. Manilla n. Loila. Wonosari. 13 dw. I<p. Guardafui n. Belawan. Zuiderkerk, 13 te Duinkerken. Zuiderkruis, 13 v. Fremantle n. Melbourne. SLEEPVAART Noordholland. 13 te Port Said. Oceaan, 12 240 m. n.w. Port Said n Port Said. Tasmanzee. 11 te Colombo. Zeeland. 13 130 m. z.o. Charleston n Khorramshar. Zwarte Zee. 9 te Fayal.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7