Stijgende besparingen in 1958 5? f 279.- - '1963 TAXI 13000 '^Brieven aan de redactie Radio Moors Aan onze dammende lezers Breimachines SLOT DEFECT? 5 Inwijding H.H. Petrus en Pauluskerk in Haarlem - Noord op 18 december a.s. Onderwijskwesties in de Haarlemse raad Burgerlijke Stand van Haarlem Meisje werd door groot winkelruit gedrukt Klaproosdag in Bloemendaal Wielrijdster ernstig gewond bij aanrijding WASSERIJ DUYN Koopman, die gedronken zou hebben, reed tuin in Razzia in de onderwereld Wet is wet Getuige a charge Revolverrecht in Montana Mijn beste vijand Fanfare Huwelijksreis op wielen Vrouw met drie levens De journaals Indirecte keuzevrijheid wordt gehandhaafd Bloemenschikcursus was groot succes originele ELEKTRISCHE LEWENSTEIN Nieuw uitbreidingsplan „Omgeving Kleverlaan" Tempeliersstraat 68 UIT STAD EN STREEK Medische verzorging tijdens het weekeinde „DE SLEUTELSPECIALIST" 'l, JX i ijKDAG 15 NOVEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT BÜ vergelijking van de eerste acht maan den van 1957 met die van 1958 blijkt dat het spaarverschil bij de drie grote groepen van spaarinstellingen (de R.P.S., de alge mene spaarbanken en de boerenleenban ken) van 195 miljoen tot 426 miljoen is gestegen. De spaarbeweging vertoont weer een opgaande lijn en naar het zich laat aanzien zal 1958 voor alle in het onderzoek betrokken spaarinstellingen een positief spaarverschil te zien geven. Op grond van globale berekeningen wordt verwacht, dat de jeugdspaarregeling zal leiden tot extra besparingen van ongeveer 150 miljoen per jaar, aldus het C.B.S. De daling in de totale besparingen bij spaarbanken welke zich reeds in de tweede helft van 1956 manifesteerde, heeft zich in 1957 in versterkte mate voortgezet, aldus het C.B.S. in de statistiek der spaarbanken 1957. De vrees voor de waardevermindering van de gulden in augustus en de scherpe stijging van de rentestand in het laatste kwartaal hebben hiertoe bijgedragen.Velen namen spaargelden op om daarmede de aankoop van goederen te financieren, of onttrokken ter belegging in hoogrentende obligaties belangrijke bedragen aan de -spaarbanken. Deze beweging werd nog ver sterkt door de uitgifte van de nationale woningbouwlening tegen een rente van 6 percent, welke velen er toe bracht hun spaargelden gedeeltelijk in obligaties om te zetten. Er vond dus een zekere verschui ving in de vorm van de besparing plaats. Uit de toeneming van het aantal spaar rekeningen per honderd inwoners van 84,8 tot 86,7 kan men concluderen, dat de spaar zin (de geneigdheid om te sparen), zich in De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Kuibers, zal op donderdag 18 december de nieuwe kerk van de H.H. Petrus en Pau- Ius aan de Tesselschadestraat in Haar lem-Noord plechtig inwijden. Donderdag 20 november om twaalf uur zal bouwpastoor P. van Rhijn de vlag op de toren van de kerk hijsen ten teken dat bij de bouw het hoogste punt is bereikt. De bouw van de kerk is al zover gevor- derd dat dezer dagen een begin zal worden gemaakt met het inbrengen van de kerk banken. Ook met de bouw van de 110 woningen van de r.k. woningbouwvereniging „St. Bavo-Noord" in „Delftwijk" is men thans zover, dat daar aanstaande donderdag de vlag in top kan gaan. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad vopr om aan de vereniging voor nijverheidsonderwijs in Haarlem een stuk grond te verhuren van 3324 vierkan te meter, gelegen aan de Korte Ver- spronckweg tegen een prijs van 4142,50 per'jaar. Verder vragen B. en W. een be drag van 3270, voor de eerste aanschaf fing van leer- en hulpmiddelen voor het zesde leerjaar van de dr. Alphons Ariëns- school. Voorts is er voor het inrichten van de keuken tot keuken-leslokaal in de Ds. M. G. Blauwschool 1385, nodig en voor het aanschaffen van meubelen ten behoe ve van de school van „Het Sint Luciage- sticht" aan de Planetenlaan 13 een bedrag van /1100. Voor nieuwe boeken is verder ƒ5102 nodig. Voorts verzoeken B. en W. de raad om voor de uitbreiding van de bijzondere school voor uitgebreid lager onderwijs van de vereniging der zusters van liefde aan de Kleine Houtweg 24 een krediet ter be schikking te stellen van ten hoogste 210.000. Vervolgens vragen B. en W. een krediet van 52.300, voor het maken van een hand werklokaal in het torengedeelte van de Klaas de Vriesschool aan het Junoplant- soen en voor het geschikt maken van een gedeelte van de portiek voor een kamer ten behoeve van de administratie. B. en W. vragen de raad vervolgens om ontslag te verlenen aan de heer dr. J. Thie als rector van het Lorentz Lyceum en aan de heer A. P. de Jonge als onder wijzer aan de Hildebrandschool. Verder is er een verzoek binnengekomen van de heer D. Leguit om ontslag als hoofd van de Fuhrhopschool. B. en W. stellen de raad voor om tot tijdelijke leraar Duits aan de h.b.s.-b te benoemen de heer B. L. A. Prell te Den Haag en tot tijdelijke leraar in de bijbel kennis en cultuurgeschiedenis van het christendom aan de h.b.s.-b en aan het Lourens Coster Lyceum de heer ir. P. N. Kruyswijk te Haarlem. Vervolgens zal indien de raad akkoord gaat de heer ir. W. C. Jesse te Heemstede benoemd wor den tot tijdelijke leraar in de scheikunde aan het Coornhertlyceum en tenslotte vra gen B. en W. de raad om aan de gemeen telijke school voor individueel lager nij verheidsonderwijs te Haarlem te benoe men de heer C. J. van der Putten. Advertentie DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING ua ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) V Aantal leden 23000 Geeft u heden op als lid voor 1959 met direct ingaande rechten BEVALLEN van een zoon: 13 novem ber: Z. de Boer-Bruijn; D. Sillevis-Miilder; M. A. M. Gahrmann-Housmans; M. Nij- broek-ten Bosch; H.. Goet-Cruijff; W. C. Meegdes-Baartman. BEVALLEN van een dochter: 12 no vember: J. A. Steenkist-Bouwman; 13 no vember: J. Abels-Tangel; C. Th. M. Jan- sen-Friethoff; 14 november: J. J. Zieltjens- Wijtkamp. ONDERTROUWD: 13 november: J. Wil- lemse en C. K. de Wit; 14 november: Ch. D. Leevendig en A. E. Lange; J. C. van der Net en C. van Slooten. OVERLEDEN: 13 november: J. G. Meu- nier, 84 j., Schotersingel; G. Geurts-Kok, 66 j., Zaanenstraat. 1957 gunstig heeft ontwikkeld. Uit de cijfers blijkt, aldus het C.B.S., dat bij de R.P.S. op langere termijn wordt gespaard dan bij de algemene spaarbanken en de boerenleenbanken, of anders gezegd, dat de besparingen bij de twee laatstgenoemde instellingen een meer beweeglijk karakter hebben dan bij de R.P.S. Bij alle drie groepen van instellingen is de omzet (dat is de som van de gestorte en terugbetaalde gelden) in 1957 toegenomen. Dit is een aanwijzing voor het gebruik, dat de spaarders van de spaarbanken hebben gemaakt. Er is een indicatie, dat het spaar derscorps bij de R.P.S. anders is samenge steld dan bij de algemene spaarbanken voor wat betreft de beroepsstructuur, de inkomensverdeling en de leeftijdsopbouw. Vrijdagmorgen raakte een 23-jarige bromfietser op de hoek van de Grote Hout straat en de Anegang in Haarlem de macht over zijn stuur kwijt, waardoor hij tegen een 14-jarig meisje, dat op de stoep stond, opbotste. Het meisje werd vervolgens door een groot winkelruit (2,50 x 3,35 meter) gedrukt. Zij werd licht gewond. Ter gelegenheid van Klaproosdag heb ben de burgemeester van Bloemendaal,. dr. D. H. Peereboom Voller en de voorzitter van het Oorlogsgravencomité Bloemen daal, vice-admiraal b.d. N. A. Rost van Tonningen, vergezeld van mevrouw E. R. Schor-Chadwick, lid van dit comité, van morgen om tien uur witte crysanthen neergelegd op drie oorlogsgraven op de algemene begraafplaats aan de Bergweg en op een oorlogsgraf op het St. Adelber- tus-kerkhof aan de Dennenweg in Bloe mendaal. Advertentie TELEVISIE - RADIO erkend - gediplomeerd KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Tel. 14609 Advertentie Op het kruispunt Marnixstraat. Kweek tuinstraat, Duinoordstraat en Heussen- straat in Haarlem-noord is vrijdagmid dag om kwart over vijf een 62-jarige le rares, die in de Marnixstraat met haar fiets reed en plotseling linksaf sloeg, door een achteropkomende auto aangereden. De wielrijdster viel en moest met een schedelbasisfractuur naar het Diacones- senhuis worden overgebracht. De politie verzoekt eventuele getuigen van dit onge val zich met haar in verbinding te stellen. Advertentie AMSTERD/VMSEVAART^O TF.L. 11053 Vrijdagavond om half elf werd de poli tie gewaarschuwd omdat er op de Oude- weg bij de Ir. Lelyweg in de Waarderpol- der in Haarlem een ongeluk gebeurd zou zijn. Toen de politie op de opgegeven plaats arriveerde trof men daar een tien tal woonwagenkampbewoners aan, die be zig waren een ernstig beschadigde perso nenauto uit een afrastering van een tuin te trekken. In de auto vond de politie een rijbewijs, dat toebehoorde aan een 29-ja- rige koopman, die men later op de avond in het woonwagenkamp aantrof. Deze verklaarde desgevraagd, dat hij na in een café iets gedronken te hebben naar het kamp was gereden, waarbij hij op de weg de macht over het stuur was kwijtge raakt, omdat er plotseling een obstakel voor hem opdoemde. Uit een nader onderzoek bleek de politie, dat een caféhouder de koopman even voor het ongeluk niet meer had willen tappen omdat deze dronken zou zijn. De koopman werd ingesloten, het rijbewijs werd inge vorderd en de auto werd in beslag geno men. (Cinema Palace) Een knap ge maakte, bijzonder goed gespeelde en zeer spannende Franse criminele film, geen kost voor mensen met zwakke zenuwen, maar een boeiend verhaal over de metho den die de politie toepast om een geruchte misdadiger, die kans heeft gezien te ont snappen, weer in handen te krijgen Daar bij wordt veel en ook raak geschoten en beleeft een politieman een amoureus avon tuurtje met de vrouw van een collega, maar zoiets is nu eenmaal onvermijdelijk in een Franse film. Dat. avontuurtje wordt .indi rect zijn noodlot, omdat hij zijn misstap met zijn leven betaalt. Prominenten als Charles Vanel, Michel Piccoli. Bella Darvi en Marcel Mouloudje hebben onder regie van Pierre Cher.al van het realistische verhaal iets bijzonders gemaakt. (Frans Hals) De Franse filmko miek Fernandel blijft een wonderlijk man en dat niet alleen door zijn voorkomen. Soms doet zijn mimiek een rechtstreekse aanval op onze lachspieren, dan weer treft hij ons met de tragiek van de figuren die hij ons voorzet. In de film „Wet is wet" is hij in die hoedanigheid weer eens op zijn bést. Met zijn collega van de lach Toto vormt hij in deze fijnzinnig door Christian Jacque geregisseerde geschiedenis een prachtig span. In het bergdorpje Assola, waar de Frans-Italiaanse grens dwars doorheen voert zelfs de gelagkamer van de plaatselijke herberg is een twee mo- gendhedangebied zetten ze de boel da nig op stelten. Ferdinand Pastorelli (Fer nandel) is een plichtsgetrouw gendarme, die zelfs voor zi.in vriend en onverbeterlij ke smokkelaar Giuseppe (Toto) geen par don kent. Totdat de wereld van onze bra ve Ferdinand ineen stort als blijkt dat hij geen recht op de Franse nationaliteit heeft. Men komt namelijk tot de ontdek king dat hij zijn eerste levenskreetjes in de keuken van de herberg slaakte, welk vertrek net op Italiaans grondgebied ligt. Maar ook de Italiaanse autoriteiten ver bieden op grond van een of ander wetsar tikel onze held het verblijf op Italiaanse bodem. Zelfs wordt hij voor deserteur uit gekreten. Statenloos, door alles en ieder een verlaten, trekt de onteerde gendarme zich in de naburige bergen terug, van waaruit hij met zijn karabijn angst en schrik in het dorp beneden hem zaait, Door een gelukkig toeval ontdekt Giuseppe intussen dat zijn vriend en belager zich wel degelijk Fransman mag noemen, het geen deze echter niet verhindert zijn red der in de nood bij diens eerstvolgende smokkelaffaire in te rekenen. Wet is nu eenmaal wet, niet waar? (Minerva) De verrassende moord zaak, die in „Getuige a charge" is verwerkt, toont ons Charles Laughton als een alles overheersend karakterspeler. Hij is de moeite waard, ook al-drukt hij meer dan regisseur Wilder zijn stempel op de film. Tot en met zondag kan men de thriller zien in de avondvoorstellingen. Des mid dags gaat speciaal voor de jeugd „Rin Tin Tin, de dappere wolfshond"; maandag en dinsdag gaat „De rode schoentjes". Ver filmd ballet, beter nog: ballet in filmvorm. Donderdag draait voor de 52e maal „Als de dauw hangt, komt er regen". (R o x y). De jacht naar goud maakt men sen tot wrede en meedogenloze geweldena ren. Zo ook in deze film, waarin de revol ver de taal spreekt van de sterksten. Maar niet altijd zegeviert het onrecht. Preston Foster staat er borg voor dat gewapender hand de wet wordt hersteld en de wille keur verdwijnt. Van maandag tot en met donderdag voeren gangsters strijd tegen de politie. „De klauw" heet de film, waarin harde slagen vallen. (L i d o). Het wekt geen verwondering dat deze film met een ernstige Danny Kaye wordt geprolongeerd. We schreven vol lof over Kaye's prestatie, die groter wordt naarmate men haar afweegt tegen Jürgens charges. Ook deze Danny Kaye mag gezien worden. (Rembrandt). Nog steeds blijft de Nederlandse film „Fanfare" in trek. Te recht! Zelfs al onderkent men haar kleine gebreken, de overhand heeft toch de kwa liteit van een goede amusementsfilm. Zien dus maar. (L u x o r). Ook deze film is gewijd aan het vermaak van de snel geamuseerde toe schouwer. Een jong stel onderneemt de huwelijksreis in een caravan. Dat blijkt echter lang geen eenvoudige zaak. De ver wikkelingen stapelen zich op waar de cara van op 's heren wegen verschijnt. Voor alle moeilijkheden is echter een oplossing. Het zou geen blijspel zijn als die niet in „Hu welijksreis op wielen" werd gevonden (Studio) I-Iel „gedrag" van de mens wordt, populair gezegd, bepaald door de voortdurende wisselwerking tussen zijn goede en kwade eigenschappen. Bij een normaal mens bestaat er tussen beide een toestand van min of meer labiel even wicht, maar er is slechts weinig voor no dig, om deze balans aan hel wankelen te brengen, of zelfs definitief naar een dei- beide kanten te doen doorslaan. Een der uitingsvormen van zo'n evenwichtsversto- ring is de „gespleten persoonlijkheid", waarbij er in onze ziel als het ware een scheiding tussen de positieve en negatie ve eigenschappen en aandriften ontstaat. Een extreem geval daarvan vormt het onderwerp van deze Amerikaanse film. Zij confronteert ons met een jonge vrouw, die een ernstige geestelijke schok in haar kinderjaren ervaren heeft, die in haar on derbewustzijn doorwerkt en zo de ont plooiing van een harmonische persoonlijk heid verhindert. Inplaats daarvan ontwik kelen zich in haar twee volkomen geschei den diametraal verschillende „karakters" die om beurten bezit van haar lichaam ne men en beide hun „eigen" leven proberen te leiden. De conflicten en spanningen die daaruit resulteren, dreigen de jonge vrouw krankzinnig te maken, maar gelukkig vindt zij een psychiater die tegen de vreemde situatie opgewassen is. Met veel geduld weet hij het raadsel van dit „dub bele leven" aan het onderbewustzijn van de vrouw te ontlokken en haar twee „per soonlijkheden" te doen versmelten en op gaan in een. derde, die blijkbaar de oor spronkelijke bedoelingen van de natuur belichaamt. Hollywood heeft er een fasci nerende film uit weten te distelleren. Joame Woodwards beklemmende vertol king van de drie-vrouwen-in-één is een van de knapste staaltjes van acteer talent dat wij in jaren zagen; zij heeft er terecht een Oscar voor gekregen! Spiegel van Nederland richtte deze week de camera's op de Witte de With-herden king bij het herstelde praalgraf in de ge deeltelijk gerestaureerde St. Laurenskerk in Rotterdam, op een schoolmeisje, dat in Krimpen aan de IJsel een groot, tankschip in zijn element liet glijden, op de aankomst van sultan Hamid II op Schiphol, op de eerste paal voor het nieuwe RAI-gebouw in de hoofdstad en op het oude kerkje in Ter Apel, waar een nog krasse 105-jarige vrouw haar achter-achterkleinkind ten doop hield. Polygoon ging bovendien nog naar een voetbalwedstrijd, een stieren- markt in Bolsward, een St. Hubertusjacht in Leusden en een kookles voor mannen in Heerlen. Sanering melk bezorging Het. bestuur van het Bedrijfschap voor de detailhandel in melk en melk- en zuivel- produkten heeft vrijdag in Utrecht tijdens zijn openbare vergadering na een langdu rige discussie besloten de minister van economische zaken te adviseren, het voor Haarlem toegepaste systeem van indirec te keuzevrijheid ten aanzien van de melk- leveranciers ook na 31 december 1958 te continueren. De in Haarlem toegepaste methode van leverancierskeuze houdt in, dat de consu ment die van melkleverancier wil veran deren zich eerst schriftelijk, mondeling of telefonisch tot de Haarlemse vertrouwens commissie voor de melkhandel wendt. Deze commissie, waarin verschillende huisvrouwenorganisaties, de Keurings dienst van waren, de melkinrichtingen en de coöperatieve vereniging van melkhan delaren vertegenwoordigd zijn, deelt de consument dan mede welke andere slij ters in zijn sector werkzaam zijn en ver zoekt zonodig de regclingscommissie aan een melkslijter een leveringsverplichting op te leggen. De commissie sanering melkbezorging van het bedrijfschap, die deze zaak heeft onderzocht, blijft zich uitspreken voor de. vrije keuze. Aangezien in Haarlem echter bij een enquête is gebleken, dat het huidi ge systeem voor haast honderd procent voldoet, adviseert de commissie in dit uit zonderingsgeval de indirecte vrije keuze te handhaven. Het advies van de saneringscommissie tot schrapping van het verbod, de neven- wijken in Haarlem te bedienen voordat de hoofdwijken zijn voorzien, werd eveneens door het bestuur van het bedrijfschap overgenomen. Onder leiding van de afdeling Bloemen daal en omstreken van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde is gedurende vier weken (elke week één lesavond) een cursus >bloemenschikken gehouden, waaraan twintig dames en één heer hebben deelgenomen. De cursus werd geleid door de heer A. Jonker, daarbij ge assisteerd, omdat het aantal cursisten zo groot was, door de heer J. H. Barnhoorn. Donderdagavartd na de laatste les werden de vervaardigde, merendeels zeer artistiek opgemaakte bloemstukjes van de cursisten tentoongesteld, waardoor men in de ge legenheid was eikaars werk te bezichtigen. De leider, de heer A. Jonker, sprak dé wens uit, dat de cursisten het geleerde in de praktijk zullen brengen en er veel genoegen aan zullen beleven. De echtge note van de burgemeester, mevrouw mr. M. li. Peereboom VollerSedee, bracht de dank van de deelnemers aan de leiding over en bood een geschenk aan. Mr. .E. J. W. Top. voorzitter van de af deling van Tuinbouw en Plantkunde, sprak een slotwoord waarbij hij alle cursisten veel succes bij hun verdere pogingen toewenste en de leiding dank bracht. Na mens de afdeling bood mr. Top de leiders een boekenbon aan. Het wordt kort dag, maar er is nog gelegenheid om in te schrijven voor de damwedstrijd van onze lezers tegen de leden van de Haarlemse Damclub. Zoals men weet wordt deze massale wedstrijd gehouden in de grote zaal van Die Raeckse aan de Raaks in Haarlem op woensdagavond 19 november aanstaande, aanvang acht uur. Degenen die reeds inschre ven, ontvangen geen persoonlijk be richt meer; op hun komst wordt al gerekend. Zoals men weet zijn vooi onze abonné's aan deze wedstrijd geen kos ten verbonden. Voorts herinneren wij er nog aan dat er door de H.D.C. een beker beschikbaar gesteld is en dooi de directie van onze krant een pla quette. Deze prijzen worden - even tueel na loting toegekend voor de abonné, die een overwinning of een remise behaald. Men kan nog inschrijven tot maan dagavond per brief of briefkaart, waarhij vermeld dient te worden: naam. adres en óf men al dan niet in competitieverband speelt of heeft ge speeld. De brief of briefkaart, moet gericht worden aan: sportredactie Tf.D./O.II.C.. Grote Houtstraat 98 in Haarlem, met vermelding: Damont- moettnë. Advertentie enk ooed na! HAARLEM ANEGANG 29 TELEFOON 12472 Met het oog op de definitieve vaststel ling van het tracé van het gedeelte van de Westelijke Randweg tussen de Zijhveg en de Delftlaan (Heusscnsstraat) in Haarlem is het, aldus B. en W„ noodzakelijk de ter plaatse geldende uitbreidingsplannen te herzien. Daarom is er een nieuw plan ont worpen, eveneens genaamd „Omgeving Kleverlaan", dat de bestemming regelt van het gebied, ongeveer begrensd door de gemeentegrens, de Delft tot de Kleverlaan, de oostzijde van de Delftlaan van de Kle verlaan tot de Stuyvesantstraat, de Van Riebeecklaan en het noordelijk gedeelte van de J. P. Cocnlaan. Dit plan bevat het tracé van de Weste lijke Randweg, in verband waarmee de ijsbaan moet worden verplaatst, terwijl overigens als belangrijkste element van dit plan kan worden genoemd de sporthal tevens dienstbaar ten behoeve van con gressen, tentoonstellingen enz. terwijl voorts ten zuiden van de Kleverlaan nog ruimte beschikbaar is. bijvoorbeeld voor een rolschaatsbaan. Tegen dit plan zijn bezwaren ingebracht door de hoofdingenieur-directeur van de provinciale waterstaat in Noordholland en door mr. N. G. van Geelkerken namens de erven Bal te Overveen en de erven Smo- lenaars te Bloemendaal. Uit deze bezwaar schriften blijkt dat de bezwaren van de hoofdingenieur-directeur zich in hoofd zaak richten tegen het in het plan vastge legde beloop van de spoorbaan, die ver moedelijk in verband met het maken van een viaduct enigszins verlegd zal moeten worden en tevens tegen het ten zuiden van de Kleverlaan geprojecteerde service-sta tion. Hoewel de hoofdingenieur-directeur niet kan worden aangemerkt als belanghebben de in de zin van de Woningwet en het be zwaarschrift dus formeel niet ontvanke lijk behoort, te worden verklaard, hebben B. en W. niettemin gemeend, dat het om redenen van praktische aard aanbeveling zou verdienen in het plan reeds aanstonds rekening te houden met de situatie zoals deze door de provinciale waterstaat en' de Nederlandse Spoorwegen noodzakelijk wordt geacht met het oog op het in de spoorbaan aan te leggen viaduct. In de daarop gevolgde onderhandelingen is uiteraard vooropgesteld, dat de overige belangen van de gemeente op dit punt niet dan wel in zo gering mogelijke mate, zou den mogen worden opgeofferd. Het stemt, aldus B. en W. tot voldoening dat er een oplossing is gevonden die beide partijen bevredigt. B. en W. verzoeken thans de raad het nieuwe plan „Omgeving Kleverlaan" vast te stellen. In dit ontwerp is het aanvanke lijk geprojectéerde sérvicë-statlón achter wege gelaten, aangezien is komen vast té staan, dat op de niedèwerking van' de pro vincie met betrekking tot dit station niet behoeft te worden gerekend. Ten aanzien van het bezwaarschrift van mr. Van Geelkerken merken B. en W. op, dat de bezwaren zich niet zozeer richten tegen het plan. als wel tegen de financië le gevolgen welke daarvan door de desbe treffende eigenaren worden gevreesd. Het kan aldus B. en W. niet ontkend worden, dat de betreffende gronden in het nieuwe ontwerp een minder gunstige be stemming hebben dan in het thans nog ter olaatse geldende uitbreidingsplan het ge val is. Dit is echter geen uitzonderlijke si tuatie en een dergelijke veranderde be stemming behoort nu eenmaal tot het nor male risico van elke grnndexploitant. Bii aankoop door de gemeente dan wel bij onteigening zal verder rekening moeten worden gehouden met 't feit, dat voor een gedeelte van de desbetreffende gronden reeds een bijdrage in de kosten van open bare werken is voldaan. Gelet echter óp de verwachtingen, welke de eigenaren re delijkerwijs mochten koesteren, achten B en W. het gewenst, dat de desbetreffende gronden binnen niet al te lange ti.id in eigendom aan de gemeente overgaan. Het ligt in de bedoeling van het college daar naar te handelen. Met het oog op het voor gaande stellen B. en W. de raad voor het bezwaarschrift van mr. Van Geelkerken ongegrond te verklaren. Tenslotte stellen B. en W. de gemeenteraad voor het nieu we plan te aanvaarden. Advertentie Vraagt vrijblijvend demonstratie. Nadelig saldo. Naar B. en W. de Haar lemse gemeenteraad mededelen, bedraagt het nadelig saldo op de begroting van 1959 voor het Grote Gasthuis 207.500. (Verkort weergegeven) Lerarensalarissen. Als men wijst op de zware taak van de leraar om een klas kin deren te leiden, dan moge men bedenken dat het omgaan met werkvolk een water staatsingenieur vaak niet minder zorgen geeft. Dat de docenten buiten de school uren nog werk hebben te verrichten geldt ook voor hogere ambtenaren. Het grote aantal weken vakantie en de niet-officiële vrije hele en halve dagen (ijsvrij, herden kingen, enz.) behoren reële factoren te zijn bij de beoordeling. Het tekort aan docen ten zal mijns inziens niet opgelost worden door een iets hogere bezoldiging. De „on bevoegdheid" van een aantal docenten, waarmee steeds zo druk gecolporteerd wordt, is in het geheel geen afschrikwek kende aangelegenheid. Onbevoegd be tekent hier: formeel niet volledig bevoegd; dat zijn bijvoorbeeld wiskundeleraren die een akte te kort komen of taai-leraren die M.O.-A maar geen B bezitten. Zij komen voort uit de onderwijzerskorpsen van L.O. of U.L.O. en zijn geheel voor hun taak be rekend. H. G. Ongewenst. Naast het Jac. P. Thijsse- Lyceum (Landgoed Elswout) bevinden zich enige sloten waarin z.g. wilde eenden zwemmen, die echter zeer tam zijn. Vrij dagmiddag tussen een en twee uur kwa men enige jagers op deze dieren schieten. Hoewel de eenden slechts enkele meters van de kant verwijderd waren, lukte het de jagers soms na drie schoten hagel nog niet een dier te doden. De aangeschoten vogels die bloedend en met opengesperde bek de doodsstrijd streden, werden daarop enige tijd aan zichzelf overgelaten, aange zien de jagers elders de jacht voortzet ten. Dit alles ten aanschouwe van een aantal jeugdige leerlingen, die 's middags overblijven. Zou het misschien mogelijk zijn: ten eerste dit bedrijf niet uit te oefe nen indien er leerlingen op het schoolter rein aanwezig zijn, aangezien de rondvlie gende hagel gevaarlijk is en het schouw spel walgelijk, ten tweede de aangescho ten dieren sneller uit hun lijden te ver lossen? J. J. J. WALDENMAIER Leraar M.O. Nieuws in het kort Jehova's Getuigen. Van 18 tot 23 no vember zal de gemeente Haarlem-Centrum van Jehova's Getuigen bezoek ontvangen van een reizende vertegenwoordiger van het Wachttoren Genootschap, de heer G. Piet. Op zondag 23 november om drie uur spreekt hij in gebouw „Rosehaghe'" in de Hoofmanstraat in Haarlem over: „Is liefde onder de naties thans praktisch?" Gewijzigd spreekuur. Het spreekuur van de Haarlemse wethouder van finan ciën, de heer W. C. Bakker, zal in plaats van op dinsdag 18 november plaatshebben op maandag 17 november en wel van tien tot elf uur. Ned. Christen-Vrouwenbond. De af deling Haarlem -Noord van de Ned. Chris ten-Vrouwenbond zal dinsdag haar maan delijkse ledenvergadering houden in het Hervormd Jeugdhuis aan de Schoterweg 83. Mevrouw O. J. Kalf-Kruijer uit Benne- broek zal een lezing met film geven over: Israel. Alliance Francaise. De bijeenkomst van de afdeling Haarlem van Alliance Frangaise op vrijdag 21 november, waarop André George het woord zal voeren, wordt niet gehouden in het Remonstrantenhuis te Haarlem, zoals gisteren gemeld is, maar in de aula van het Kennemer Lyceum te Overveen. Advertentie Houtwerk en muren, die u vandaag met Flexa verft, zijn dan nóg stralend van kleur, mooi en gaaf.'t Verft snel en 't houdt lang: de verf voor het schilderfeest. Vraag hei gratis boekje 'Knap het op met kleur' aan FLEXA. postbus 2, Leiden. HAARLEM Artsen: Men raadplege bij afwezigheid van de huisarts, uitsluitend telefonisch, firma Mathot, telefoon 11990. Tandartsen: J. M. de Haas, Joh. Wage- naarlaan 44,. telefoon 39153. Dierenartsen: J. Hagedoorn, Heemsteed- se Dreef 11, telefoon 35521. Apotheken: Park-apotheek, Kleverpark weg 13, tel. 11793; Centraal-apotheek, Grote Houtstraat 78, tel. 10500: Bos- en Vaart-apotheek, Bos- en Vaartstraat 26, telefoon 13290. BLOEMENDAAL Artsen: dokter J. H. M. Egberts. Zuider- Stationsweg 12. Bloemendaal. tel. 57458. Overveen: dokter C. R. Post, Gilles Schoolmeesterlaan 2, Haarlem (post Overveen), tel. 10367. Aerdenhout: dok ter J. Tjakkes. Nic. Beetslaan 6, Aerden hout. telefoon 27570. Wijkverpleegsters: zuster J. J. M. de Bruin. Kerkplein 2. Bloemendaal, telef. 50075. b.g.g. 53202: zuster H. J. G. Lugt- hart, Anjelierenlaan 5, Aerdenhout, tel. 26876 en zuster W. Stuiver. Eikenlaan 1, Bennebroek, tel. 02502 618. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot zaterdagmorgen 22 november voor spoedeisende gevallen geopend de Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 57903: Apotheek De Wilde. Broekbergen- laan 42, Santpoort-Dorp, tel. 025608284 en de Aerdenhout Apotheek. Zandvoort- selaan 162, Aerdenhout, tel. 26772. HEEMSTEDE Artsen: it. G. Degenaar. Pieter de Hoogh- straat 11, telefoon 35008 en A. L. C. van Lier, Pieter Aertzlaan 6, telefoon 39875. Wijkverpleegster: zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 30 (flat 13), telefoon 39818 (en in de week van zaterdag 15 tot en met vrijdag 21 november, des avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 162, telefoon 26772 (en in de week van zaterdag 15 tot en met vrijdag 21 november, des avonds na zes uur). ZANDVOORT Artsen: P. Flieringa, Brederodestraat 1, telefoon 2181. Wijkverpleegsters: zuster A. Langeveld, Gasthuishofje 27, telefoon 2791. Verloskundige: zuster G. Bokma, Tolweg 6, telefoon 2816. Dierenarts: J. Hagedoorn, Heemsteedse Dreef 11. Heemstede, telefoon 35521. Apotheken: Van zaterdag 15 tot en met vrijdag 21 november na 6.30 u. 's avonds avond-, nacht- en zondagsdienst: De Zandvoortse Apotheek, J. J. L. A. Wijn- ne, Haltestraat 8, telefoon 2389. BENNEBROEK Artsen: F. de Graaf, Rijksstraatweg 53, telefoon 02502 300. Wijkverpleging: zuster W. Stuiver, Eikenlaan 1, telefoon 02502 618. HILLEGOM Artsen: H. F. Ten Hoopen, Stationsweg no. 2, telefoon 5417. HALFWEG Artsen: A. Hoekstra, telefoon 454. LISSE Artsen: F. J. L. M. Haase jr., Heereweg 337, telefoon 3685. HAARLEMMERMEER Hoofddorp: dokter Roemeling Frima, telefoon 6220. Nieuw-Vennep: dokter Nugteren, tel. 220 Badhoevedorp: dokter Den Ouden, tel. no. 2368. Zwanenburg: dokter Hoekstra, tel. 454. Advertentie LANGE VEERS TRAAT 10 - TEL. 11493

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5