DIENSTEN Ballet van de Nederlandse Opera thans hoopgevend vernieuwd Pianorecital door Piet Veenstra Tweede N.Ph.O.-concert voor scholieren V.Z.O.D. speelde Apple john" DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs ZATERDAG 15 NOVEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 1.2,3,4 5 Zuiderzeestraatweg Boycot: van 1 tot 5 december Prof. Schillebeeckx „De mens in zijn dialoog met God en met de wereld" Na een jarenlang ontstellend wanbeheer, waarbij niet alleen nodeloos veel geld en wat erger is vooral talent werd ver kwist, is het Ballet van de Nederlandse Opera te Amsterdam onder nieuwe direc tie gekomen. De onlangs benoemde Johan Verdoner zal het niet gemakkelijk heb ben: een verziekt bedrijf geneest slechts langzaam als de artistieke kiemen zijn aangetast. Hij heeft echter met name in zijn „regisseur-generaal" Dimitri Roma noff een medewerker van formaat gevon den, die belangrijke bijdragen tot het her stel kan bieden. Zijn activiteit kwam reeds bij de galapremière vrijdagavond in de met talrijke genodigden gevulde Stads schouwburg te Amsterdam, hoopgevend tot uitdrukking. Het is een innemende ken nismaking geworden, al konden de techni sche tekortkomingen natuurlijk niet bin nen een zo korte termijn worden goedge maakt en de tomeloos kokette aanwensels evenmin volledig afgeleerd. Maar een be gin van vertrouwen is gewekt. Daar kan men, hoe voorlopig deze conclusie ook mag zijn, slechts verheugd over wezen, want de bloei van de eindelijk tot gelding komende balletkunst in ons land kan nooit gediend zijn met het bestaan van een groep, dat de edele beginselen zodanig met voeten treedt als hier voorheen onder leiding van Franqoise Adret gebeurde. Een monopolistisch „nationaal ballet" mag niemand wensen, die het ernstig meent. Maar als er meer groepen in stand worden gehouden, dan zullen deze ieder op een eigen manier zuivere normen die nen na te streven. Laten wij hopen, dat de zich nu gemanifesteerd hebbende be zinning op de elementaire eisen van het vak wordt doorgezet. Overigens was het begin van de voor stelling niet erg gelukkig: de nieuwe zet ting van „Het Zwanenmeer" naar Petipa en Ivanov (tweede akte) maakte een na drukkelijk bedachte in plaats van roman tische indruk, zonder dat er een evenwicht is bereikt tussen het vertoon van virtuosi teit en het verlenen van expressieve be tekenis. Het corps de ballet heeft de stijl nog niet te pakken, de pas de quatre van „kleine zwanen" leek meer een circusnum- Het Haarlems Comité voor Kamermu ziek, dat oorspronkelijk „Comité voor Jonge Toonkunstenaars" genoemd werd, blijft zijn beginsel trouw om musici, die aan het begin van hun loopbaan staan, in de gelegenheid te stellen hun artistieke capaciteiten in het. openbaar te demon streren. Het behoeft geen toelichtend be toog, dat het toetsen van verworven tech nische vaardigheid en van gevormd kunst zinnig inzicht in de concertpraktijk voor de jonge toonkunstenaar een levensbelang is, hoe de uitslag van deze persoonlijke waardebepaling ook moge uitvallen, posi tief of negatief. Als ervaring is een debuut welbeschouwd onmisbaar en daarom kan men de betekenis van 't genoemde comité niet. hoog genoeg aanslaan. Voor de kamermuziekavond die het comité donderdag in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum nad belegd, was de jonge Rotterdamse pianist Piet Veenstra tot het geven van een piano recital uitgenodigd. Het programma, dat deze solist ten gehore bracht, getuigde van een overigens begrijpelijk tekort aan erva ring in de samenstellingskunst. In een onrustige afwisseling van muziekstijlen volgden in het eerste gedeelte van de avond na het Italiaanse concert van Johann Sebastiaan Bach het bekende Rondo in D (K.V. 485) van W. A. Mozart, twee etudes (no. 1 en no. 12 uit opus 25) van Chopin, twee préludes van Debussv, te weten „La puerta del vino" en „Général Lavine- eccentric" met de derde Pianosonatine van Willem Pijper als besluit. En na de pauze ondernam Piet Veenstra het waagstuk om de variaties over een wals van Diabelli van Ludwig van Beethoven te spelen. Met deze uitvoering was de pianist niet geluk kig. Verstandig leek het mij trouwens niet voor een debuut dit technisch en muzikaal veeleisende en een maximum aan concen tratie vergende werk te kiezen. Bij de uit voering van de overige werken kon men betere indrukken van Piet Veenstra's spel krijgen, speciaal bij lichtende episoden van gaaf en muzikaal spel die wezen op pianistische mogelijkheden, die op een verdere ontplooiing wachten. Tn het bij zonder was hiervan sprake bij de vertol king van „La puerta del vino". Ik ben er van overtuigd, dat ik hieraan de namen van andere uitgevoerde composities had kunnen toevoegen, wanneer merkbare nervositeit van de pianist hét musiceer- niveau niet ongunstig had beïnvloed. Piet Veenstra moet zich hierdoor niet uit het veld laten slaan en maar naarstig verder werken aan zijn technische en ar tistieke vorming. Het resultaat hiervan zal ongetwijfeld de moeite waard zijn. Rectificatie In mijn verslag over de Peer Gynt- avond van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling is als sopraan-soliste ver meld Gonnie Brinkman. Deze zangeres, die door ziekte verhinderd was, werd ver vangen door de sopraan May OranjeDen Uyl, die nu uiteraard recht heeft op de waardering, welke in het verslag tot uit drukking werd gebracht. De solisten van het vernieuwde Ballet van de Nederlandse Opera in „Mouve- ments symphoniques"' van Hans van Manen op muziek van Haydn. mer-van onstuimige trappeldieren en de beide hoofdrollen waren onvoldoende be zet: Maria Sylvaine schoot hachelijk te kort in de pas de deux, maar men kreeg de indruk dat zij niet. gedisponeerd was, Chris Torenbosch is allerminst de ideale figuur voor een danseur noble. Niettemin: hij heeft buitengewoon opvallende vorde ringen gemaakt, zoals vooral uit zijn aan deel in de reprise van „Jozef in Potifar's huis" bleek. Het wordt interessant zijn ontwikkeling gade te slaan. Bepaald sensationeel in ieder- opzicht was het fameuze duet uit „Don Quichot- te" van Marius Petipa op de gebruikeii.iKe hoeramuziek van Leon Minkus, in de eer ste plaats dank zij het aandeel van de tot het nieuwe Operaballet toegetreden Ma- rianna Hilarides daarin. Zij is de eerste werkelijke Nederlandse ballerina. Zij kan bij perfecte beheersing van fenomenale vermogens de snelheid ontwikkelen, bij de gratie waarvan dit paradenummer de moei te waard wordt. Het is niets nieuws, wat zij te zien gaf. Men kende reeds lang haar magische vermogen om zelfs in een der gelijk bravourstuk de illusei te wekken van een „van binnen uit" getrokken lijnenspel, maar men zag het misschien nooit eerder zo scherp. En dat is dan te danken aan de zeer knappe geraffineerde presentatie door Romanoff, die er ook bij Ballet Theatre door Lupe Serrano zoveel succes mee liet boeken. Qua allure is Martin Scheepers een ideale partner. Zijn techniek is goed, hoewel niet briljant. Het geheel was een gebeurtenis in de beperkte zin, die dit gen re meebrengt. Als noviteit stond een choreografie van Hans van Manen op het programma: „Mouvements symphoniques" op de 39ste symfonie van Joseph Haydn (in mineur toonsoort, maar met aanstekelijke vonken van zijn levendige geest). Het is een zeer bescheiden bewegingssuite a la Balanchine (maar in weinig fraaie Dalcrozegewaden) geworden, vooral geslaagd in de beide hoekdelen, met aantrekkelijk oplossingen van een paar vaag gestelde lyrische motie ven. Van Manen kiest nog niet duidelijk partij: soms maakt hij inderdaad een structuur doorzichtig, dan weer laat hij de muziek als illustratie dienen van te onper soonlijke beelden. Marianna Hilarides en Martin Scheepers, verder Maria Sylvai ne, Alexandra van Rhijn, Vanna Besanqon en Chris Torenbosch hebben het plezierig verdedigd. Benno Premsela neutraliseer de met zijn aankleding van het toneel enigszins de verwantschap met de barok ke inslag als in dit geval speelse vermen ging van ongedefinieerd gevoel en acade misch klassicisme. De avond was geopend met een Franse erfenis: de „presentatie" van het ballet en de leerlingen van de door Margot van Wil genburg geleide opleiding aan de stad Am sterdam, naar mijn smaak een mal preten tieus gedoe, dat men weinig imponerend wist te volbrengen. De muziek (ter ver vanging van de vroeger gebruikte, uit muntend geschikte mars van Richard Blareau) is gecomponeerd door Nico Schuyt, waarover onze medewerker Jos. de Klerk schrijft: „Deze gebruiksmuziek gaf de noodzakelijke ritmische stuwing aan de demonstratie, doch contrasteerde verder tamelijk rauw met de frisse aan blik van de jeugdige optocht. En toch komt er in dit stuk en paar keer een gezond thema van klassieke allure om de hoek kijken. Waarom het dan met modderkleu ren doodgedrukt? Alsof het voor een goed componist verboden zou zijn een klare gedachte helder uit te drukken. Zo regeer de er harmonie op de planken en dishar monie in de orkestbak, waardoor de pre tentieloze sfeer van blijheid werd gemist" Ter volledigheid diene nog, dat de bege leiding was toevertrouwd aan het Kunst- maandorkest onder leiding van Anton Kersies, dat vooral met de werken van Haydn en Handel het oor bevredigde. David Koning Advertentie Met koffers naar de trein BH een „ATAX". dag en nacht steeds op tijd. P. Zwaanswijk Het nieuwe bijna zes km. lange gedeel te van de Zuiderzeestraatweg is voor het verkeer opengesteld. Deze weg loopt van de IJselbrug bij Zwolle tot voorbij Wezep. Volgend voorjaar zal men beginnen met de aanleg van het traject Wezep-'t Harde. De plannen voor de nieuwe weg Kater- veer-Hoevelaken zijn vrijwel gereed. Slechts het tracé tussen Harderwijk en Nij- kerk is nog niet vastgesteld. Voorlopig zal de nieuwe weg, waarmede men in mei 1957 is begonnen en waarin geen bochten voorkomen, slechts in de richting Zwolle- Wezep mogen worden bereden omdat de oprit te Wezep nog niet klaar is. Het lang zame verkeer mag van de weg geen ge bruik maken. Met het werk aan de oprit te Wezep zullen nog ongeveer zes weken gemoeid zijn. De dirigent Marinus Adam, die op het tweede scholierenconcert van het Noord hollands Philharmopisch Orkest de toelich ting bij de gespeelde werken gaf, zou on getwijfeld daarover nog meer bijzonder heden hebben willen vertellen dan nu met het oog op de beschikbare tijd en op het bevattingsvermogen van zijn jeugdige toe hoorders toelaatbaar was. Want, het waren interessante composities, die met. het. Con certo grosso in d van Antonio Vivaldi, een gedeelte uit de Serenade in Es voor acht blazers (K.V. 375) van Wolfgang Amadeus Mozart, en het Pianoconcert voor de linker hand van Maurice Ravel waren gekozen. Zij vergden van de jongens en meisjes bij zondere aandacht. Vooral Ravels piano concert is met zijn heel eigen verhoudin gen tussen begeleidend orkest en de piano, zijn aparte melodische en thematische for muleringen. als luisterobject voor een jeug dig auditorium niet eenvoudig om te on dergaan en te verwerken. Het. was natuur lijk spannend om te ziep hoe de solist, de pianist Luctor Ponse, het klaar speelde die veelheid van tonen, opgenomen in merk waardige akkoorden en in levendige pas sages. alleen maar met de linkerhand te laten horen. Met twee handen gespeeld zou dit concert toch al moeilijkheden genoeg hebben geboden! Men kon wel merken, dat Ravel aan het orkest een heel belangrijke, ja zelfs vaak meer een zelfstandige dan een begeleidende taak heeft gegeven en dat hij de orkestklank bijzonder verrijkt heeft met allerlei instrumentale klanksoor ten. Marinus Adam vroeg bij zijn inleiding even aandacht voor enkele opvallende in strumenten, zoals de bas-klarinet en de contra-fagot met hun onbegrijpelijk lage tonen. Voor het bereiken van onpeilbare toondiepten bleek ook de schuiftrombone veel aanleg te hebben. De trompet en de harp kwamen ook nog even apart aan bod en toen kon aan de uitvoering van het. pianoconcert begonnen worden. Nog andere wetenswaardigheden hadden de scholieren vernomen bij de korte be spreking van het serenadefragment van Mozart, die de uitvoering daarvan had be stemd voor twee hobo's, twee klarinetten, twee fagotten en twee hoorns. De knappe vertolking door acht blazers van het orkest heeft de wens doen opkomen om ook eens een volledige voordracht van de serenade te mogen horen. Zou de vervulling van deze wens nog in dit seizoen mogelijk kun nen worden? Een mooie inleiding van het concert werd de uitvoering van het concerto grosso van Vivaldi, prachtige muziek, die opviel door haar wezenlijke eenvoud en door haar me lodische en harmonische schoonheid. Ook bij dit werk gaf Marinus Adam een toe lichting, die ging over enkele compositie- vormen als de canon en de fuga en ook over het clavecimbel, dat zich met zijn tintelende klank zo goed aanpaste bij het strijkorkest. P. Zwaanswijk Voor de toneelvereniging Vriendschap Zij Ons Doel zijn de gelegenheden spaar zaam. waarbij zij de stadsschouwburg be speelt. Donderdagavond kon het. Ik denk dat spelleider Theo Dammiaans met het oog op de hem nu ter beschikking staande ruimte en de mogelijkheid tot uitgebreid changeren, de kans heeft, aangegrepen een toneelspel te laten opvoeren, waarin ruim te een eerste vereiste is. „Het avontuur van Ambrose Applejohn een spel van Walter Hackett vraagt namelijk om een breed speelplan en een suggestief decor. Al kon ik dan de „ontvangkamer" in het eerste bedrijf niet erg bewonderen, zo saai en zo ouderwets, de kajuit van het. kaperschip in II maakie een illusie levend. De vervaar lijke kapitein Applejack kon er ongehin derd zijn gang gaan. Dat tweede bedrijf onthulde nog meer. V.Z.O.D. zal haar kracht meer moeten zoeken in een reper toire, dat binnen haar mogelijkheden ligt en dat. beantwoordt aan de voorhanden zijnde gegevens. De capaciteiten van de groep zijn beperkt. Goede wil en ijver vindt men in overvloed, maar zij zijn nog niet synoniem met talent. Het is geen schande wanneer men niet zoveel hooi op zijn vork kah nemen. Er is voldoende toneelrepertoire te vinden, waarin deze vereniging „groeit" en waaruit ze een keus kan doen. Maar er zijn terreinen, die ze niet moet betreden, omdat de sfeer en het milieu haar niet eigen zijn. Dat heb ik tegen de keuze van „Het avontuur van Ambrose Applejohn". Er wordt een milieu tekening en sfeerschildering in veronder steld, die dicht tegen het society-stuk aan hangt, al was het. alleen maar om de komische contrasten met het tweede bedrijf scherper te stellen. Die ontbra ken in deze opvoering geheel. Dat kon niet anders. Men kan ze niet benaderen zonder het gegeven van de spelers zelf. Een logisch uitvloeisel van de situatie is dan dat het een voorstelling gaat schorten aan tempo. De opvoering van V.Z.O.D. legde deze feiten onbarmhartig vast. Met hoeveel goede wil en sympathie ook bezield, ik kan alleen het tweede bedrijf geslaagd vinden. Daarin vond Adri Vermeulen pas zijn draai, werd Truus Siegerist werkelijk leuk, kwam Henk Bruyn uit de voeten, speelde heel het ge zelschap met verve en fleur. V.Z.O.D. houdt zich ver weg van de platgetreden paden! Nu nog gezocht naar repertoire, waarin ze haar natuurlijke speltrant kan ontplooien! P. W. Franse Goedkope vlaggen De internationale transportarbeiders federatie (I.T.F.) heeft bepaald dat van 1 tot en met 4 december de naar schatting 1.200 schepen die onder goedkope vlag va ren geboycot zullen worden. De secreta ris-generaal van de I.T.F., Omar Bccu, maakte voorts bekend dat de boycot mis schien verlengd zal worden tegen schepen van reders die de eisen van de federatie willen afwijzen. De besluiten zijn genomen op een verga dering van een speciale commissie van vijf man van de I.T.F. en de boycot betreft alle schepen die de vlag voeren van Pana ma, Liberia, Costa Rica, Honduras en nog andere landen die de „goedkope vlag" be schikbaar stellen, met uitzondering van de schepen van reders die reeds collectieve overeenkomsten met de I.T.F. hebben ge sloten. Verwacht wordt, dat de havenar beiders zullen weigeren gedurende genoem de vier dagen lading te behandelen voor de betrokken schepen. Naar schatting 8 per cent van de wereldkoopvaardijvloot on geveer 1.200 schepen van in totaal min stens 10 miljoen ton varen onder goed kope vlag. Voor leden van Geloof en Wetenschap sprak gisteren in de Stadsschouwburg prof. dr. F-dw. Schillebeeckx O.P., hoogleraar aan de Nfjmeegse universiteit, over „De mens in zijn dialoog met God en met de wereld". Het mysterie van God, zei de spreker, is het wezen van de mens en diens opdracht is het zichzelf te maken. Die opdracht stelt hem voor de primaire taak in dialoog te zijn met God. in een ik-gij verhouding te gaan die intersubjectief en een levende communicatie is, waarin ook God zich op vrije wijze beïnvloeden laat door de mens. Deze intimiteit met God is de primaire taak van de mens, die zichzelf moet wor den. Hij vindt levensgeborgenheid in het Goddelijk bestaansmysterie dat hij niet kan doorgronden. Deze dialoog met God heeft plaats in en aan de wereld en de aardse waarden. Bin nen zijn godsdienstig leven schept de mens ruimte van waaruit hij in de wereld staat. God is Christus Onze Vader geworden; vader in de zin van de redderende, zorgen de, bekommerde, in de kleinste details meelevende, zonder in enige tederheid te kort. te schieten. Vanuit de dialoog met juist die Vader moet de mens zijn dialoog met de wereld vinden, aldus de hoogge leerde spreker. De mens moet aldus zijn nersoonlijke verantwoordelijkheid nemen in de wereldlijke profaniteit. Wij christenen laten aldus de spre ker de ordening van de profane werke lijkheid veelal te sterk over aan anderen. Al kan de christen zich als zodanig binnen de wereld niets exclusief toeëigenen want het wereldlijke is naar innerlijke structuur louter menselijk en niet boven menselijk toch treedt de mens als kind van God cultuurscheppend op. Dit profane en sacrale zijn beide aspect van het zijn bij God. De mens weet zijn aanwezigheid in de we.reld een moment van zijn ver houding met God. De wereld is voor de mens en de mens is voor God. Vanuit de dialoog met God het mens-zijn overstijgend mag de mens öök mens zijn. aldus besloot prof. Schillebeeckx zijn lezing. AMSTERDAM In een overigens zeer kalme beurs ston den aandelen Unilever in het middelpunt van de belangstelling. Het gepubliceerde voorstel van de raad van bestuur van de Unilever n.v. aan de gewone aandeelhou ders ten aanzien van een bonus, de derde in vijf jaar tijds, van 25 percent plus in terimdividenden en een te verwachten slotdividend, heeft een eind gemaakt aan de maandenlange spanningen en geruch ten te dien aanzien ter beux*ze. Direct na het bekend worden van genoemd voorstel daalde de koers van de margarineaan delen in de niet-officiële avondhandel van 475 tot 465. Men beschouwde het ais een, zij het geringe, tegenvaller, dat de ver schuldigde belasting over de bonusuitke ring door het beschikbaar gestelde divi dend van 3 percent gedeeltelijk gecom penseerd wordt. Al met ai wa? men van mening dat de koe'rfcavance van de laatste weken, op de bonusverwachtingen, in de huidige koers van de aandelen'volkomen is verdisconteerd. Er hadden hoegenaamd geen winstuitkeringen plaats, maa'r de vraag kon ook niet domineren. Vandaar dat de koers op 465 waai-op gehandeld werd, slechts een puntje beneden de vorige slotkoex's lag. In aandelen Kon. Olie was Zwitserland aan de markt. Het fonds noteerde vrijwel onvex'anderd maar lag ruim een gulden beneden pariteit New York. In aandelen Philips ging het eveneens rustig toe en het koersverlies bedroeg hier ongeveer 1 punt- De flauwe tendentie voor aandelen AKU bleef voortdux'en. Het kunstzijdefonds moest met een koersverlies van 3 puxxten genoegen nemen, KLM werd onveranderd vexmomen. In verband met het nadei'ende weekeinde bleef de arbitx-age inactief. De stx-affe daling in de koersen van de scheepvaai'taandelen van de vorige dag vond men blijkbaar te geforceerd. Geringe vraag zorgde er voor dat over vrijwel de gehele linie in deze sector een koei'swinst van 1 tot 3 punten werd behaald. Een ver dere i'eactie volgde voor Certificaten Deli met. ongeveer 0,70. HVA plus 1 en in de aandelen in de cultuursector viel heel wei nig te beleven. In de staatsfondsenhoek was het belangrijk rustiger vergeleken bi.i de voorafgaande dagen. De 4'/2 percent nieuwe staatslening (omzet vorige dag nominaal 1.583.000) was ongeveer per cent lager vergeleken bij de slotkoers van donderdag. De overige obigaties lagen ge makkelijk. In aandelen Machinefabriek Hensen werd op last van het beursbestuur geen notering tot stand gebracht in ver band met een te vei-wachten belangrijke mededeling van de dix-ectie van deze maat schappij. De koers van de aandelen van de vorige dag bedroeg 192'/2 percent. De eer ste claimprijs van Sikkens Lak kon heel moeilijk getaxeerd worden. Men noemdp een prijs van 1250 tot 1300 per claim tegenover een theoretische waarde van 1233 bij een koers van 575 voor de aan delen. Prolongatie 3'/2 percent- (ANP). NEW YORK De aandelenmarkt sloot de week af met een krachtige opleving, die de vooxmaam- ste fondsen op nieuwe recoxmoteringen bracht. Gedux-ende het gx-ootste deel van de dag had de markt gx'ote verkoopordei's te verwerken van handelaai's die hun winst wilden x-ealiseren. Een druk vierde beurs- uur bracht de totale verkoop boven het volume van de vorige dag. De eindresultaten beliepen van vier tot vijf dollar voor vei'scheidene fondsen. Velen maakten twee tot. drie dollar avans. Staalwaarden, chemische industrieën, som mige olies, banden, voedingsmiddelen, me talen, openbare nutsbedrijven en farma ceutische artikelen kwamen hoger. Vele bijzondere fondsen maakten gi'ote winsten. Bouwnijverheid, sommige tabakken en t.v. trokken bijzonder aan. De weex-stand die de belangrijkste fondsen aan winstnemin gen boden, gaven het publiek nieuw ver- ti-ouwen en investeringsfondsen ontmoet ten veel vraag. Magnavox kon zich bij de t.v.-fondsen vier dollar verbeteren, Goodyear deed het zelfde in de bandensector. Bij de tabakken viel Lorilard (drie dollar hoger), bij de staalwaarden Sharon (meer dan twee dol lar) op. Koperaandelen stegen eveneens. Het industriegemiddelde kwam van 560,75 op 564.68; dat voor spoorwegen van 154,48 op 154,70 en dat voor openbax-e nuts bedrijven 85.90 op 86,88. Van de 1239 ver handelde fondsen sloten er 643 hoger en 348 lager. De omzet nam toen van 4.200.000 tot 4.390.000 aandelen. (UPI). ZONDAG 16 NOVEMBER 1958 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. 10: Ds. N. van Egmond. Be vestiging van ambtsdragers. 19: Ds. B. van Ginkel, van Amstei'dam. Bijzondere kérk- dienst, uitgaande van de „Bavo-Commissie" in het bijzonder kerkewerk. Vooraf zang- dienst van 18.45-19 uur. Nieuwe Kerk, Nw. Kerksplein. 10: Ds. R. Bijl. Noordcrkerk, Vel- sei'sti'aat. Zatex-dagavond van 4-5 uur bid stond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. W. Nijenhuis, van Loosduinen. Oosterkerk, Zo- merkade. 10: Ds. W. M. van Asperen. Bake- nesserkerk, Vrouwesti'aat. 9.30: Kinderkerk, dhr. K. Spaans. 10.30: Jeugddienst. Kand. J. H. Meesters, van Haarlem-N. Kapel Sa- repta, Hazepaterslaan. 9.30: Kindei'kerk, dhr. J. de Nie. 10.45: Br. IJ. Feenstra, van Am sterdam. Aula Chr. Lyceum, Emmakade. in gang Van Merlenstraat. 10.45: Dr. G. Snij ders. .Tacobskcrk, Vrfjz. llerv., Jacobsstraat 6. 10.30: Ds. A. J. Engels, van Zaandam. Janskapcl. Jansstraat 36. 10.30: Ds. Joh. Bronsgeest. Diaconessenliuis. Hazepaters laan 24. 9.30: Ds. G. J. Waardenburg. Jcugd- kapcl. Nooi'd, Molenaerstraat. 10.30: dhr. F. H. Geursen. Oost. Zomerkade. 10: dhr. R. Wijers. West, Leidsestraat. 10: dhr. J. de Smalen. Centrum, Oude Groenmarkt. 10: dhr. J. Jongkind. Eglise W'allonne, Begijnhof 30. 10 h. 30: Service preside par le Pasteur J. F. Baudraz. Church of England, Kinderhuis singel. Evening Service 3 p. m. Holy Com munion 4 p. m. Alle Dag Kerk. Maandag 19.30 en woensdag 15 uur: Contactbijeen komsten met gerepatrieerden in de Pastox-ie der Bi'oedcrkerk. Parklaan 32. Dinsdag 15 uur: Rondetafelbijbelbespreking in de Broe- derkerk. Parklaan 34. Christian Science, First Church of Christ, Scientist. Jansstraat 74.'10: Ned. taal. 11.15: Engelse taal. Woens dag. Lange Veersti-aat 16. 20: Avondbijeen komst. Pentecostal Filadelfia Gemeente, Ged. Oude Gx-acht 47. zaal no. 1. 10: dienst (ook Maleise dienst). Woensdag 19.30: Bid stond. Bethel Pentecostal Temple Inc.. Voor helmstraat 3. 15: dienst. Dinsdagavond 19.30: Bijbelstudie o.l.v. Broeder E. Ch. Hermes. Herv. Evangelisatie op Geref. Grondslag, Nassauplein 8. 10 en 17: dhr. M. de Vos. Woensdag 19.30: Ds. Monster, van Gouda. Stads-Evangclisatie, Lange Heerenstraat 6. 10: dhr. A. Besselaar, evangelist te Amster dam. 19: Opwekkingssamenkomst. Spr. dhr. J. F. Snoeks. Woensdag 20: Bijbellezing en bidstond. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: dhr. Th. Dikkes. evangelist te Leiden. 17: dezelfde. 20: Jeugdsamenkomst o.l.v. Her man Spoor. Dinsdag 20: Bijbelbespreking en bidstond. Opwekkingssamenkomsten. Zui derkapel, Zuiderstraat 15. Donderdag 20: Ds. Jac. Verboom. Vrij Evang. predikant te Dor drecht, met medewerking van John Buur man. zangleiding en solozang en Ph. A. de Koning, begeleiding. Vrije Evang. Gemeente. Kapel, Parklaan 21. 18.30: Voorg. A. H. van Gent. Donderdagavond 8: Bijbellezing. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag avond geen zangdienst. Zondag voox'm. 10.30: Ds. Graafland, van Zeist. Jeugddienst. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. D. Solinger. Jeugdgebouw Scho- tei-weg, hóek Pijnboomsti'aat. 10.30: Ds. G. Kroes. Donderdag 19.30: Ds. G. Kroes. Wees- en Oudeliedenhuis. Rem. Geref. Gemeente, Oranjekade 1. 10.30: Ds. W. Muilwijk, van Hilversum. Radiouitzending van I.K.O.R. Verenigde Doopsgezinde Gemeente, Grote Houtstraat 43. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Peuzelaarsteeg 3. 10.30: Jeugddienst. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 57-59. 10: Ds. H. W. Wierda. 17: Ds. C. Goe man. Zuid-Oosterkerk, Richai'd Holkade 125. 10: Ds. L. Hooi-weg. 17: Ds. G. Rang, van Vijfhuizen. Lyceum-Aula, ingang v. Merlen straat. 9: Ds. C. Goeman. 17: Dr. A. Dondorp. Geref. Kerk (art. 31). Begijnhofkapel. 8.45: Ds. A. Bos. 14.45: Ds. J. O. Mulder, Kampen. Geref. Gemeente, Lange Maï-gai-ethastraat. 10 en 16.30: leesdiërist. Oud Geref. Gemeente, Parklaan 21. 10 en 16.30: leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland. 10 en 16.30: dienst. Vrijdag 21 nov. 19.30: Ds. C. Steenblok. Oud-Katholieke Kerk. Kinderhuissingel. 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: H. Mis. O.R.G.- Ccntrum. Westerhoutpark IA. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Volle Evangelie Gemeente. Elim-Kapel, Paul Krugerstraat 36. 10: Open- bax-e samenkomst. 12-13: Zondagsschool. 19: Evangelisatie-samenkomst. Dondex'dag 20: Bidstond. Pinkstergem. Immanuëlkapel. Nw. Kruisstraat 14. 10: dhr. J. Versteeg. 10: Zon dagsschool. 18.45: Openluchtdienst aan de Krocht. 19.30: Samenkomst. Woensdag 20: Grote jeugdrally in gebouw St. Bavo, Sme- destraat 23.1 Spr. dhr. J. Frinsel, van Am sterdam. Muziek Hammond orgel. Donder dag 20: bidstond. Pinkstcrgeloofsgemeen. schap, Nassauplein 8. 10 en 17: dhr. E. Schuurman. Baptistengemeente, Begijnhof kapel. 10.30: dhr. G. Planting. Met medewer king van mannenkoor. 20: Zendingsfilmavond met medewerking van koor en muziek. 10.30: Kinderkerk. Dinsdagavond 20: Zustei'hulp. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Jans straat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Spi-eekster Mejuffrouw G. Bont, van Den Haag. Vergadering van Gelovigen, Gedempte Oude»Gracht 47. 10: Samenkomst (broodbre- ken). Gemeente des Heeren, Lange Molen- sti'aat 22. 10 en 17.30: Samenkomsten. De Christengemeenschap, Wilhelminastraat 60. 9.30: Zondagsdienst voor kinderen. 10: Men- senwijdingsdienst. Donderdagmorgen 8.30: Mcnscnwijdingsdienst. Ned. Chr. Gemecn- schapsbond. Samenkomst dinsdagavond 8 uur ten huize van de familie Dx-ayei', Kou- denhorn 46A rd. Zevendedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedei'e zaterdagmor gen om 10 uur prediking. Zevendc-Dags Ad ventisten. Jacobstx-aat 6. Iedei'e zaterdagmor gen om 10 uur gemeenschappelijke bijbel- 3-3'/2% Nederl. '47 3% Nedl. 1962/64 Woningbouw 6 n/o Pr. A'dam '56 I Pr. A'dam '56 II Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II. Pr. R'dam '57.. A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N Hoogovens Nedqrl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Fyenoord Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum Billiton A'dam Rubber K L.M Moll Amer. Lijn K.N5.M N Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U.S. Steel General Motors.. Shell Union. Tidewater Slotkoers gisteren 903/i« 93% 109'/? 85 94 94% 97% 95 106% 246 363 190 345 188% 299 392% 179 464 '315 157'/? 805% f 194,10 194% 66% f 107,20 163 166% 146 148 265 131% f 128,60 248 135 187 207 1861/» 59% 50% 87% •>49% 81% 23% Ochtend- koersen 248 398 472 196,— studie en om 11 uur prediking. Kerk van Je. zus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 17: Kerkdienst. Apostolische Gemeente, Ja. cobijnestx'aat 15. 10 en 17: Godsdienstoefe. ning. Hersteld Apost. Zendingskerk, Wilhel. minastr. 21. 10 en 17: Kerkdienst. Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9. Wekelijkse samenkomsten zondag 10.15 uur en 20 uur, donderdag 20 uur. Leger des Heils, Schag. chelstr. 26. 10: Heiligingssamenkomst. 18.45: Openluchtsamenkomst aan de Ged. Oude 1 Gracht. 19.30: Evangelisatie-samenk. Don. derdag 20: Heiligingssamenkomst o.l.v. Ma. joor D. Boschma. Ver. De Vrije Gemeente, Restaui-ant Brinkmann, Grote Markt. 10.30: Vooi'ganger G. J. de Nie. Soefi-Beweging. lï: Universele ex-edienst in de Aula van het Stedelijk Gymnasium op de Prinsenhof. Je. hovah's Getuigen, 's Zondagsavonds van 5.30 tot 6.30 uur Wachttorenstudie, Kam. Onnes, straat 83 (gebouw), 's Dinsdagsavonds om acht uur huisbijbelstudies op de volgende adressen: Van Oosten de Bruijnstx'aat 191, De Clercqstraal 115, Waldeck Pyrmontstraat 39, Thomsonlaan 44. 's Vrijdagsavonds van 7.30-8.30 uur School voor de Theocratische Bediening en van 8.30-9.30 uur Practische toerusting voor de predikingsdienst. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk, Juliana kerk, Kloosterstraat. Zatex'dagavond 7.30 uur Avondgebed. Zondag 10: Dr. H. van der Loos. Immanuëlkcrk, Van Egmondstraat, 10: Dr. G. Ph. Scheers. 19: Ds. J. Heidinga, Jcugdkapel. Jeugdhuis, Schoterweg. 10: dhr, I. C. Havenaar. Zondagsschool. 12: Marnix. j school, Jeugdhuis en Kleuterschool, Colenso. straat. Sionskerk, Ekstei-sti'aat (Spaai'ndam. West). 10.30: Ds. G. H. van der Woord. 19; Ds. Kr. Strijd, van 's-Hertogenbosch. Onder, werp: „Is het te sirnpel?" Medewerking; Discotaria, Pro Musica. Leslie Scott. Bij. 1 zondere dienst. Kapel Sionskerk. 9.30: Jeugdkex-k (12-16 jaar). 10.30: Oppasdienst (4-6 jaar). Klcuterdienst (4-6 jaar). 10.30: Kon. Emmaschool (Raafstraat). Zondags, school (6-12 jaar). 10.30: Kon. Emmaschool (Raafstx-aat)Charlotte de Bourbonschool (Jan Prinslaan); Elout van Soeterwoude. school (Muiderslotweg). Ned. Prot. Bond. Berkenstraat 10. 10.30: Ds. P. Cannegieter, van Driebergen. Zuiderkapel afd. Noord. Verenigingsgebouw volkstuin „Zonder wei'ken niets". Verlengde van de Geusevespei'stx'aat. 10: dhr. B. Greevink, evangelist te Eén (Dr.). 19.30: Jeugdsamen. komst, leeftijd tot 25 jaai\ Woensdag 20: Op. wekkingssamenkomst onder het motto: „Wat zegt de Bijbel ervan?" Verenigde Doopsgez, Gemeente. Noorderkapel, Indischestr. 10.30: Prof. Dr. Mr. J. A. Oostei'baan. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Kloppersingel. 10: Ds. J. A. van Arkel. 17: Ds. H. W. Wierda. Sions. kerk. Eksterstraat. 8.45: Ds. H. W. Wierda. 15.30: Ds. P. de Ruig. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 10: Ds. P. de Ruig. 17: Ds. J. A. van Ai-kel. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10.30 en 17.15: I Ds. J. C. Maris. Geref. Kerk (art. 31). Ge. j bouw N.P.B., Berkensti-aat 10. 8.45 en 16.30: Ds. J. O. Mulder, van Kampen. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Wilhel. minaplein. 10: Ds. van Dijl. Jeugddienst. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Oskamp. 19: Ds. Van Nieuwenhuijzen. Aula Chr. Ly. ceum. 10.45: Ds. Snijders. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Prof. Dr. G. J. Hoender, daal. Hoogl., Amsterdam. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: dhx\ De Vries. Verenigde Doopsgezinde Gemeente. „De Olijftak". 10.30: Ds. S. M. A. Daalder. Gereformeerde Kerk, Koediefslaan. 10: Dr. P. J. Richel. 17: Ds. L. Hoorweg, van Haarlem-Z. Pinksterkerk, Camplaan. 10: Dr. A. Dondorp. 17.30: Dr. P, J. Richel. Geref. Kerk (art. 31). Herenweg 111. 10 en 17: Ds. C. P. Plooy. Jehovah's Getuigen, 's Dinsdagsavonds om acht uur huisbijbelstudie. Crayenestei'singel 7. AF.RDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30. Ds. J. E. Di'osl. Zondagsschool. 10.30: Voor kinderen van 5-12 jaar in 'Th. v. Eegheii. Instituut. Religieuze Kring, Eikenlaan 5, 10.30: Ds. J. A. de Klei'k, Ned. Herv., Heem stede. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf. 17: Ds. D. Boeke, van Haarlem. Geref. Kerk. 10: Ds. W. Bos. 17: Ds C. Morgenstern, van Overveen. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. H. Stelma. Jeugdkapel. 9 uur in Mai-anatha. Zondagsschool. 10.30: Jeugdhuis, Donkerelaan 20 en Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Prof. Dr. M. A. Beek, Herv., Amsterdam. Geref. Kerk. Tij. delijk Dorpsplein 2. 14: Ds. G. Toornvliet. 14: Kinderdienst voor kindex-en van 5-11 jaar in de consistorie, Vijverweg 14A. 15.45: Ds. J. A. van Arkel, van Haarlem-N. 20.30: Ds. G. Toornvliet (dienst voor belangstel, lenden). Vrij Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 20: Vesper-s en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Avondstilte. 19.30-19.45: Orgelspel door dhr. Egbert Vos. 19.45-20.15: Avond, stilte. Voorganger Ds. H. W. Wierda, Geref. pred. te Haarlem-N. Zondagsschool. 12-13: Ramplaankwartier. Gebouw Ix-ene, Elswouts- laan 1, Beati-ixschool, G. Schoolmeesterlaan. 10.15-11.15: Julianakwartier. Kon. Wilhelmi- naschool, Dompvloedslaan. Marine Hospi taal. 10: Ds. S. Oegema. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. D. Ringnalda. Dankstond voor het gewas in de morgendienst. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. G. Pettirga. 19: Ds. K. H. J. Burgy, van Den Haag. Jeugddienst. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. K. Schouten. Chr. Geref. Kerk. 10: lees dienst. 15: Ds. L. S. den Boer, van Sassen, heim. Geref. Gemeente. 10 en 16: leesdien- sten. Geref. Kerk (art 31). 10 en 16.30: Ds. J. J. Verleur. Oud Geref. Gemeente. 9.30 en 15: leesdiensten. Dinsdag 18 nov. 19.30: Ds. W. v. Dijk, van Grafhorst. Ned. Prot. Bond. 10.15: Prof. Oostex-baan, van Haarlem. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. F. Bi'ouwer. 17: Ds. J. Veenendaal. Geref. Kerk, 10 en 17: Ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk. 10 en 17: leesdienst. Ned. Prot. Bond. 10: Ds. J. Snaayer. van Haarlem. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 en 19: Ds. D. C. van Wijngaarden. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Ds. Mej. M. Keyser. Geref. Kerk. 9.30: Ds. M. Ros. 15.30: Ds. L. Berger, van Halfweg. Geref. Kerk (art. 31). 8.30: Ds, C. P. Plooy. van Heemstede. 15: dienst. Chr, Geref. Gemeente. 10 en 19: Ds. Salomons. Woensdag 19 nov. 19.45: Ds. G. Salomons, Geref. Gemeente. 10 en 15: leesdienst. Don derdag 20 nov. dankdag. 10: leesdienst. 15 en 19.30: Ds. Kei-sten, van Scheveningen. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. H. Brons. 18.30: Ds. Fokkema, van De Kaag. Abbenes. 9.30: Ds. Mackaay, van Oegstgeest. 19: dezelfde. Jeugddienst. Vooraf 15 min. samenzang. Bcthelkapcl. 10: Ds. Mei link. van Badhoevedorp. Geref. Kerk. 9.30: Ds. D. Hoox-nstra. 15: Ds. Meynen, van Den Haag. Chr. Geref. Kerk. 9.30 en 15: Ds, Floor. VIJFHUIZEN. 10 en 16.30: Ds. L. C. Baljé. Geref. Kerk. 10 en 15: Ds. G. Rang. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10: Ds. H. F. Winterwerp, van Nij megen. 18: Ds. Ds. D. ter Steege. Advents- kerk 'Ziekenhuiskerk). 10: Ds. G. H. van Willenswaard. Remonstr./Doopsgezinde Ge meenten. Gebouw Spaarnberg, Wüstelaan 75, 10.30: Mej. Dr. J. L. Klink. Chr. Geref. Kerk, Pnxëlkapei. 9 en 15.30: Ds. J. C. Maris. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. M. W. J. C. de Kluis. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10.30: Ds. C. de Ru. 19: geen dienst- Jeugdkapel. 10.30 uur in de nieuwe consis torie. Kapel Woodbrookers, Bentveld. 10.45: Ds. R. H. Oldeman. Geref. Kerk, Juliana- weg. 10 en 17: Ds. A. de Ruiter. Ned. Prot, Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. J. Heidinga, van Haarlem. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Dinsdagmiddag 18 nov. 3 uur samenkomst in Huize „Pniël", Zuiderstraat 3. Spr. dhr. H. Veldkamp, evangelist te Den Haag. Jeho vah's Getuigen. Zondagmiddag van 2-3 uur Wachttorenstudie, Hogeweg 7. Woensdag avond 8-9 uur Huisbijbelstudie, Koninginne weg 44.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6