Panda en de olie^boertjes NAAIMACHINES Londen: Frankrijk hield ons aan de lijn; Parijs: Engelse wanhoop is voorgewend Bonn: We willen bemiddelen lock ió het zo Geen vorst, veel bewolking h Wereldnieuws 9:th.9ariSunte AKKERTJES" DINSDAG 18 NOVEMBER 1958 2 DE BREUK IN HET VRIJHANDELSGESPREK Nederlandse Scheepvaart verenigingen tegen boycot Aflevering Friendships Besoeki Tabak Mij. stelt terugbetaling voor Dividend Scheepvaart Unie Handelmaatschappij: geen persoonlijke leningen Dividenden Northwestern concern Emissie Grasso geslaagd Lening van 1.700.000 voor Joannes de Deo te Haarlem f v Nederland heeft zilverschuld aan de V.S. voldaan Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland (Van onze correspondenten te Londen, Parijs en Bonn) Minister Reginald Maudling heeft gisteravond in het Lagerhuis verklaard dat de Britse regering het denkbeeld van de Vrijhandelszone niet opgeeft en zo spoedig mogelijk alle bij de kwestie betrokkenen zal raadplegen over wat er nu moet gaan gebeuren. Hij zei dat er in de commissie van zes zowel punten van overeenstemming waren als verschil van mening en dat afgesproken was de gerezen moeilijkheden nader onder ogen te zien. Na de verklaring van de heer Soustelle konden de voor deze- week vastgestelde bijeenkomsten echter niet doorgaan aangezien de bespre kingen hun basis hadden verloren, aldus Maudling. Het is nu wel zonneklaar dat de Fransen Engeland aan het lijntje hebben gehouden, zonder ooit echt van plan ge weest te zijn het Britse voorstel te aanvaarden. Dat is dan ook de reden dat de Engelsen, die anders dan men het in Parijs wil doen voorkomen, wel degelijk bepaalde concessies hebben gedaan, niet verder konden gaan. Engeland heeft nog nooit zo'n Europees gezinde regering gehad als de tegenwoordige en dat zou na de verkiezingen wel eens anders kunnen uitvallen. Er is geen enkele reden om aan te nemen dat Londen het op een breuk met de zes zal laten aankomen, omdat zulks in strijd zou zijn met het Britse economische en vooral ook politieke belang. Een contra-blok met Scandinavië, zoals door een brief van zijn ambtgenoot Mac- door sommigen wordt gesuggereerd, zou bovendien te weinig gewicht in de schaal leggen. Indien een dergelijke oppositie groep ooit levensvatbaarheid zou bezitten, zou de toekomst voor ons land er wel heel somber gaan uitzien, omdat onze export dan een klap zou krijgen, welke vrij hard zou aankomen aangezien de Nederlandse uitvoer een veel groter percentage van het nationale inkomen vertegenwoordigt dan bijvoorbeeld de Franse export. Hoe het ook ztf, in Londen blijft een gematigd opti misme heersen, hoewel beseft wordt dat een nieuw plan zo goed als zeker niet voor 1 januari gereed zal kunnen komen. De Britse regering wacht nu op nieuwe Franse voorstellen in het nogal verlammende be sef dat de Fransen, al gebruiken zij dezelf de woorden, vaak geheel andere dingen be doelen dan de rest. De verwachting heerst, dat, wanneer op 1 januari de Euromarkt in werking treedt, waarschijnlijk een voorlopige regeling met Engeland zal worden getroffen, waardoor in elk geval zal worden voorkomen dat de bom barst. Londens bedoeling is deze vol komen onschadelijk te maken. Dat kan pas wanneer tijd is gewonnen voor het bekok stoven van een gewijzigd plan. Overigens zal De Gaulle daaraan te pas moeten ko men. Maar men beseft in Londen maar al te goed dat het gezichtspunt van de gene raal in deze zaken helaas nogal bepei^t is. Dg Franse regering zal het Engelse be sluit, waarvan generaal De Gaulle gisteren Advertentie Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Aparte sortering LUXE POST In mappen en in dozen millan in kennis werd gesteld, vandaag in een speciale zitting bestuderen. Een offi ciële woordvoerder heeft nogmaals ver klaard, dat Frankrijk voorstander blijft van "teen akkoord met Engeland, maar dat de Euromarkt net als het Britse Gemene best nu een factor in de wereldeconomie was geworden, die niet meer valt weg te denken. Londen wil nu blijkbaar overgaan op een nieuwe tactiek, om na twee jaar touwtrekken, zo mogelijk voor 1 januari, toch nog tot een althans voorlopige overeenkomst tussen Klein- en Groot-Euro pa te komen. Maudling heeft een inderdaad wat ongelukkige uitlating van de Franse minister van Voorlichting Jacques Sou- stelle aangegrepen om het contact met De goedkope vlaggen „Tegenover de door de Internationale Transportarbeiders Federatie (I.T.F.) te ondernemen boycotactie tegen de Panlib- honco-schepen een actie die in Neder land wordt ondersteund door de bonden van vervoerspersoneel zullen ook de Scheepvaart-Vereeniging-Zuid te Rotter dam en de Scheepvaart Verceniging- Noord te Amsterdam stelling nemen. In beide havens zijn op het ogenblik collec tieve arbeidsovereenkomsten voor het ha venpersoneel van kracht. De genoemde scheepvaartverenigingen hebben deze CAO's afgesloten met de Ne derlandse Bond van Vervoerspersoneel, de Katholieke Bond van Wernemers in het Transportbedrijf Sint Bonifacius, en de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale in Nederland. Een aansporen tot staken aan Nederlandse havenarbeiders dat is waarop de boycotactie in wezen neer komt achten de Scheepvaartverenigin gen in strijd met de verplichtingen welke deze bonden met het aangaan van de C.A.O. op zich hebben genomen. Dit spreekt temeer waar op deze wijze via Nederlandse havenarbeiders een conflict tussen de I.T.F. en een bepaalde groep buitenlandse reders dreigt te worden uit gevochten. Om die reden zien de scheep vaartverenigingen zich genoodzaakt, zo de wederpartij bij de C.A.O. aan de boycot actie deelneemt, gebruik te maken van de hun toekomende rechtsmiddelen tegen over al die groepen welke deze in gang hebben gezet en daaraan deelnemen. Loonuitkeringen Alle havenarbeiders, ook de niet-georga- niseerden, zullen van.J tot 4 december tij dens de internationale boycotactie van schepen varende onder zogenaamde goed kope vlag normaal hun loon ontvangen, alsmede de sociale uitkeringen. De bij het N.V.V. aangesloten bond van transportar beiders is, zo verneemt het ANP gehou den aan de door de Internationale Trans portarbeidersfederatie gemaakte richtlij nen voor deze boycotactie. Deze interna tionale federatie zal de kosten van de ac tie voor haar rekening nemen. Van de zij de van de Nederlandse Bond van Trans portarbeiders deelde men het ANP mede, dat de Katholieke Transportarbeidei'sbond St. Bonefacius en de Christelijke Trans portarbeidersbond zich bereid hebben ver klaard de actie te steunen. Deze beide con fessionele bonden maken geen deel uit van de internationale federatie. Ook de lonen zullen tijdens de actie door de bonden wor den uitgekeerd ook aan niet georganiseer de arbeiders. Woensdag 19 november zal in de Fokker fabrieken op Schiphol de officiële over dracht plaats hebben van de eerste twee „Friendships" F 27 aan de Ierse Lucht vaartmaatschappij „Aer Lingus", die de beide toestellen binnenkort zal gebruiken voor de lijn Dublin-Parijs. Dc financiële resultaten over 1957 laten, aldus het verslag van de Besoeki Tabak Maatschappij n.v. evenals over 1956 geen uitkering van dividend toe. Wel is over wogen een uitkering te doen uit de divi dendreserve. Aangezien iedere dividend uitkering ten laste van deze reserve thans een uitkering van kapitaal betekent, heeft de directie voorgesteld op het geplaatste aandelenkapitaal een zesde deel terug te betalen, zijnde 50 per aandeel van 300. Zulks zal alleen mogelijk zijn, indien aandeelhouders er mede akkoord gaan, dat de saldi van de rekeningen dividend reserve en onverdeeld dividendsaldo, groot 201.616 en 273, worden aangewend als voorziening tegen het risico, dat aan het bedrijf in Indonesië verbonden is. In dien aandeelhouders akkoord gaan met het prijsgeven van hun rechten pp beide rekeningen, meent de 'directie dat per 31 december' 1957 voldoende 1 dPorzieniirgen zijn getroffen om de risico's, verbonden aan het bedrijf in Indonesië op te vangen. In Nederland werd over 1957 aan com missie ontvangen 138.691 (v. j. 232.114) en aan interest 35.563 6.710). Na af trek van onder andere onkosten kantoor Amsterdam ad 180.721 189.922) en saldo buitengewone baten en lasten a 237.319 (baten: 22.569) resteert een sal do verlies van 266.354 25.436). Dit be drag wordt naar nieuwe rekening overge bracht. In Indonesië werd een saldo winst behaald van rp. 2.908.705 (v. j. rp. 1.204.540). Aan de op 15 december te houden jaar lijkse algemene vergadering van aandeel houders der n.v. Nederlandschc Scheep vaart Unie zal wordei. voorgesteld het dividend over het boekjaar 1957 te be palen op 11.6 percent. Hiervan is reeds 9,7 percent als interimdividend betaalbaar gesteld, zodat bij goedkeuring der jaar stukken het slotdividend 1,9 percent in contanten zal bedragen. De Nederlandsche Handel Maatschappij n.v. zal niet tot het verstrekken van per soonlijke leningen overgaan. Wel zal zij in wat ruimere mate dan voorheen „kredie ten aan particulieren" verlenen ter finan ciering van bestedingen in de privé sfeer. Zij verwacht zodoende aan alle redelijke wensen van haar cliënten te kunnen vol doen zonder van haar gebruikelijke me thoden af te wijken. Bedoelde „krediet- o aan particulieren" zullen op gedekte of blanco basis, al naar gelang van de om standigheden, worden verleend, en wel in de vorm van rekening-courant-crediet te gen de normale bankrente. Parijs en Klein-Europa te verbreken. Maar men twijfelt er hier nauwelijks aan of het traditionele realisme zal de Engelsen ertoe brengen de besprekingen wéér spoedig te hervatten. Het overleg in Brussel tussen de experts zal trouwens gewoon worden voortgezet en op het hoogste plan is nu een briefwisseling tussen De Gaulle en Macmillan over deze kwestie geopend. Frankrijk voelt zich na het. ministeriële beraad in de O.E.E.S. van vorige week zelfs nu steviger in zijn economische schoenen staan, omdat de solidariteit met de vijf overige partners van Klein-Europa nu ontegenzeggelijk hersteld en zelfs ver sterkt kon worden. Duitsland Op een persconferentie te Bonn werd gisteren van de zijde van de Westduitse re gering meegedeeld, dat men niet verwacht, dat het op korte termijn zal komen tot een conferentie tussen de regeringsleiders van Engeland, Frankrijk en West-Duitsland. Wel neemt men aan dat Adenauer binnen kort een poging zal doen om te bemiddelen, wanneer een compromis alleen nog op het politieke niveau zou kunnen worden be reikt. Nog altijd meent de Westduitse re gering, dat de Fransen de besluiten die indertijd te Venetië en Brussel zijn geno men over de Vrijhandelszone, hebben aan vaard en dat uitgangspunt biedt ook thans volgens Bonn nog mogelijkheden. Overi gens wil men zich hier niet op de voor grond stellen, hoewel men dus aan alle kanten te kennen heeft gegeven bereid te zijn te bemiddelen waar dit gewenst wordt geacht. In de in januari 1959 te houden aandeel houdersvergaderingen van de Northwestern and Pacific Hypotheekbank n.v. zullen over het boekjaar 1957/58 respectievelijk c. volgende dividenden worden voorge steld: 9 percent (v.j. 8 percent) en 9 per cent (10 percent). Bij de uitgifte van f 710.000 gewone aan delen in Grasso's Koninklijke Machine fabrieken n.v. te 's-Hertogenbosch hebben alle aandeelhouders van hun recht tot in schrijving gebruik gemaakt.. (ANP) Advertentie Op dinsdag 25 november stellen de Ne derlandsche Crcdictbank n.v., Lentjes en Drossaerts n.v. en Arnold Gilissen's Bank de inschrijving open op 1.700.000 5'A per cent 30-,jarige obligaties, in stukken van 1000 en 500 nominaal aan toonder, tot de koers van 100 percent, ten laste van de Congregatie van de Broeders van Barm hartigheid van Sint Joannes de Deo (Ne derlandse provincie) te Helvoirt. De uit gifte heeft ten doei de uitbreidingen van het ziekenhuis Sint Joannes de Deo in Haarlem-Noord te financieren. Met ver schillende bouwobjccten en uitbreidingen is ongeveer f 6 miljoen gemoeid. De kosten worden bestreden uit de op brengst van een drietal leningen op lange termijn, elk groot f 2 miljoen nominaal. De op onderhandse schuldbekentenissen aangetrokken gelden op korte termijn ko men tezijnertijd te vervallen. De aanvan kelijke lening bedraagt f 2.000.000. waarvan 300.000 op emissievoorwaarden is ge plaatst. De storting dient te geschieden op 16 december a.s. De lening is aflosbaar in de jaren 1964 tot en met 1988, in 25 jaar lijkse termijnen, elk groot 80.000. Ver vroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is voor 1 december 1968 niet toegestaan. Daarna tot en met 30 november 1973 tot een koers van 101.''A percent, van 1 decem ber 1973 tot en met 30 november 1978 a 101 percent e v gedurende de verdere loop tijd tegenn 100'v percent. Officjële note ring ter beurze zal worden aangevraagd. %l o\ luister op maondag om 9.52 Advertentie Het EULAN etiket, de garantie voor blijvende motechtheid r' EULAN voor motechfe behandeling van wol en andere dierlijke vezels; een ^^wetenschap pelijke pioniers-prestatie van tientallen 'f* laren op zijn deugdelijkheid be^^proefd. ir op maondag, woensdag, vrijdag en zaterdag uur naar het EULAN-PROGRAMMA over Radio LUXEMBOURG 208 m. r~ HET IS niet eenvoudig een enigszins ge lijkende beschrijving van een draak te geven. Het is een mythisch beest, dat nie- man l van ons ooit in levende lijve heeft aanschouwd, zodat we moeten trachten de beschrijving van de draak in overeenstem ming te brengen met de voorstelling die we van het dier hebben. Die voorstelling verschilt bij volken en mensen soms aan zienlijk, maar desondanks wordt het mon ster direct als draak herkend. Dit merkwaardige' verschijnsel dient in herinnering te wor den gehouden bij elke be schouwing die aan dit feno meen wordt gewijd. Draken zijn reusachtige, plompe, van schubben voorziene dieren, die vaak iets slangachtigs hebben en van poten zijn voorzien die sporen of klauwen dragen. De verschrikkelijke muil doet vaak aan die van een krokodil den ken en de adem die de dieren uitstoten is vaak giftig, maar kan ook verzengend heet zijn, zodat de vlammen er uit lekken. Vaak zijn de draken gevleugeld, meestal naar de trant, der vleermuizen. Het schubachtige pantser, dat moeilijk te kwetsen is, blijft de draak echter het karakter van een ver schrikkelijk reptiel verlenen, welke indruk nog verstevigd wordt door de lange, krach tige staart, die veelal van lioornige stekels is voorzien. Dergelijke voorstellingen van de draak zijn aantoonbaar van het oude Babyion tot het ruwe noorden, van India tot Nieuw-Zeeland, van China tot Amerika, zij het dan met. de vele varianten die op dit gebied denkbaar zijn. In een legende van de Maori's wordt de draak voorgesteld als een geweldige hagedis, die de lengte heeft van een grote ivalvis; in de legenden van de Algonkin-, Iroquois- en Pueblo In dianen heeft hij de vorm van een reus achtige gehoornde slang, een voorstelling van het monster die we ook aantreffen op de oudste Babylonische afbeelding van de draak Tiamat, voorkomend op een rol-zegel die in het Britse Museum wordt bewaard. De vliegende draak die de Indianen ge tekend hebben op de rotsen bij Piasa in de staat Illinois, heeft echter niets slangach tigs, maar zou door ieder van ons direct, als een draak van het klassieke type wor den herkend, met dien verstande, dat de kop getooid is met horens van het rendier, een variant die ons vreemd is. Dit zijn evenwel bijkomstigheden. Waar het om gaat., is de in grote lijnen gelijkvormige -p.-|-v TrTAXT voorstelling die het mensdom DJKAiVLIN sinds overoude tijden heefi van een gevaarlijk, reptiel achtig monster, dat bijkans onkwetsbaar ivas en alleen door de mens van het helden bestreden kon worden. Hier de strijdende. type zien we het symbool van zich bewustwordende mens, die hel dier lijke overwint en daarvoor zijn beloning ontvangt, hetzij doordat de draak een schat bewaakt, waarvan de overwinnende mens eigenaar wordt, hetzij doordat het bloed van de overwonnen draak de mens onkwetsbaar maakt in andere gevechten, hetzij omdat de legenden nog talloos vele andere prijzen voor de overwinnaar in het uitzicht heeft gesteld. Prijzen, die een ma teriële vorm hebben gekregenmaar een duidelijke geestelijke achtergrond hebben. Wordt het symbool, van de draak die in vele gevallen nok getransformeerd is als de behoeder van het goede - door ieder een wd begrepen, wij zullen ons uitslui tend bezig moeten houden met de wijze, waarop dit monster werd voorgesteld. Laten we dan eerst, een stap terug doen naar het tijdperk der werkelijke draken. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). Advertentie 16. Nadat alle pogingen, om Groova wak ker te maken hadden gefaald, besloot Moeke, hé. op een andere manier aan te pakken. „Voorzichtig, stadsbroekje", zei ze tegen Panda, „ik ga de naam roepen van de familie, waar we een vete mee hebben. Zodra hij die naam hoort is hij klaar wak ker, maar ook nogal wild. Dek je dus". Panda kroop onder de bank en wachtte in angstige spanning de komende gebeurte nissen af. Die lieten niet lang op zich wachten. „Jen.en!" riep Moeke luidkeels en dook meteen onder de andere bank. Dat was geen seconde te vroeg, want bijna op hetzelfdogenblik knalde het geweer van Groova, die als een veer overeind was ge vlogen. „Waar zijn de Jensens?!" loeide hij, „ik schiet ze dood! Ik schiet ze lek! Ik schiet ze vol met gaten!!" „Kalm, Groova, N E C C H I KUIPERS - KL. HOUTSTRAAT 112 TEL. 11142 - HAARLEM De laatste jaren is de voorraadpositie van het muntzilver bij 's Rijks Munt min der rooskleurig geworden, doordat het uit eindelijk benodigde aantal zilveren gul dens groter is gebleken dan destijds werd verwacht Er moest dus meer zilver voor de vervaardiging van guldens worden ge reserveerd. In de tweede plaats moest 187 ton muntzilver aan de voorraden worden onttrokken omdat Indonesië weigerde zijn verplichting jegens Nederland tot het le veren van zijn aandeel van circa 135 ton fijn zilver in de zilverschuld aan de Ver enigde Staten na te komen. Dit zal ten ge volge hebben, dat in de toekomst zilver aankopen voor de vervaardiging van nieu we rijksdaalders niet te vermijden zullen zijn. Voor 1960 zal met een uitgave van circa 3'/2 miljoen gulden rekening moeten worden gehouden. Uiteindelijk echter zal de vervanging van de zilverbons door zilve ren rijksdaalders baten voor de schatkist opleveren. Dit deelt minister Hofstra mee in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Fi nanciën. De minister zegt voorts, dat de laatste partij geleend zilver momenteel onderweg is naar de V.S. Daarmee zal Nederland de totale zilverschuld, groot 1.764.730 kg. fijn zilver, aan de V.S. hebben voldaan. De vordering van Nederland op Indonesië inzake het Indonesische aandeel in de schuld komt niet voor overdracht aan de V.S. in aanmerking. rVfTv veri>Sd^ëh-li-rt':fêïK dat dc .aiitoiïleileu in' Irak de naam .Perzische Golf hebben gewijzigd in „Arabische Golf en Ic kejjnen hebban ."gëgévpftT dat documenten waarin de naam „Perzische Golf voorkomt bij het censureren zonder meer vernie tigd zullen worden, heeft de Holland-Perzische Golf Lijn besloten op al haar documenten voor Irak de naam Holland-Perzische Golf Lijn door te halen en te volstaan met n.v. Verecnigde Ne derlandsche Schcepvaar" maatschappij'. Advertentie Geen tijd voor KIESPIJN1 Natuurlijk moet U naar de tand arts voor blijvende hulp - maar voor snel bedwingen van plotse linge pijn alvast ccn "Akkertje" nemen! "Akkertjes" glijden zo zacht naar binnen, het genees krachtige micro-pocdcr lost vol komen op in dc maag. Dan kunt U weer doorwerken als het te druk is om weg te lopqn. Snel, bij dc eerste pijnscheut direct een "Akkertje" nemen - dat voor komt tijdverlies door pijn! flitsen uw kluchten weg.' Dwang. Een Tsjechische onderwijzer en zijn vrouw, die in een sportvliegtuig naar West-Duitsland zijn uitgeweken, hebben verklaard, dat zij uit hun land vertrokken zijn, omdat men er begon nen is alle onderwijzers te dwingen hun kerken te verlaten. Het paar heeft asiel gevraagd. Nogal wat sherry. Het hoofd van de ver- keersafdeling der Deense rijkspolitie is veroordeeld tot veertien dagen gevan genisstraf en een jaar intrekking van zijn rijbewijs wegens het rijden onder drankinvloed. Na een receptie in het hoofdbureau van politie te Kopenhagen, waar hij nogal wat sherry genuttigd had was hij in zijn auto naar huis gereden. Socialisten. Drie jonge advocaten, leden van bekende families te Barcelona, zijn in deze stad gearresteerd wegens het in bezit hebben van socialistische propa- gandapamfletten. Hun arrestatie volgt op die van veertien personen die lid zouden zijn van de verboden socialisti sche partij in verscheidene delen van Spanje. Zij zullen terecht staan wegens „illegale propaganda". Veel beter. Volgens de „News Chronicle" zal de Britse regering binnenkort ver gunning geven voor de verkoop van tot nu toe zeer geheime Britse raketten aan de NAVO-landën. Deze beslissing zou zijn genomen op aandrang van de Britse firma's, die deze raketten vervaardigen. Deze bedrijven zouden van mening zijn dat de dooi' hen vervaardigde aller nieuwste geleide projectielen veel beter zij ndan de raketten, die de Verenigde Staten thans aan hun NAVO-bondgeno- ten leveren. Reactor. Een Britse atoomgeleerde, dr. Price, heeft een kernreactor gebouwd, waarvan de buitenkant bestaat uit een gegalvaniseerde vuilnisemmer. Hij zei een vuilnisemmer te gebruiken om geld te sparen. In de emmer bevindt zich een kern van plastiek waarin zich uranium* nitraat en de radioactieve neutronen bron bevinden. Rondom de reactor wordt een betonnen muur gebouwd. Baas. Een herdershond is zaterdag over leden, drie dagen na zijn baas. De hond, OÏaf, weigerde te eten of te drinken, na dat zijn baas, prof. Ignazio Barbieri, aan radio-dermatitis een huidziekte ver oorzaakt door Röntgenstralen was bezweken. Deze werkte in de kliniek voor diergeneeskunde in Milaan. Emigranten. Het intergouvernementele comité voor Europese migratie (I.C.E.M.) waarin 28 landen zitting hebben, is begonnen met de beraadsla gingen over het vervoer van ongeveer 35.000 vluchtelingen naar Zuid-Ameri- ka. In het raam van het programma van volgend jaar, waarvan de begroting ruim 140.000.000 gulden bedraagt, zullen nog 90.000 emigranten zich in andere delen van de wereld vestigen. Neergemaaid. Vijf politiemannen zijn maandagavond door onbekende aan vallers doodgeschoten op de trappen voor het politiebureau in Marianagago bij Havana. Tijdens het wisselen van de dienst 's avonds om zes uur open den onbekenden uit twee auto's het vuur met automatische wapenen en maaiden twaalf politiemannen neer. Vijf waren dodelijk gewond, zeven an deren werden gewond. Minder blaasjes. De zeer besmettelijke blaasjesziekte die in het noorden van Westduitsland een maand geleden op dook en zich sedertdien als een epide mie door vrijwel heel West-Duitsland heeft uitgebreid, vermindert. De epide mie is aan het teruggaan, even raadsel achtig als ze opkwam. Een oorzaak voor de ziekte heeft men niet gevonden, al vermoeden de medici, dat het een virusinfectie is Uit- en ingerukt. In een lege zaal op de tweede verdieping van het Louvre is maandag door het uit elkaar springen van een werklamp een brandje ont staan, dat met behulp van een schuirn- blusser uit de wereld geholpen kon worden. De achttien brandweerauto's die op het eerste signaal waren uitge reden om deze kunsttempel voor het mensdom te behouden deden niets an ders dan een verkeerschaos scheppen, die lange tijd duurde. Wraak. In het centrum van Johannesburg heeft zich zondag de hoofdepisode uit een vendetta afgespeeld. Een Afrikaan overleed, zeven anderen raakten ge wond. Een jaar geleden we$d in het woongebied van de Zoeloe's een man onthoofd. Leden van zijn familie raak ten zondag, toen zij een café bezochten in gevecht met een groep negers en concentreerden hun wraakzucht op één daaruit, die in een fel gevecht werd ge dood. Het hogedrukgebied dat het weer in West-Europa beheerst is de afgelopen 24 uur verder in omvang toegenomen. De hoogste barometerstand is nu 1041 millibar en het centrum bevindt zich boven West- Rusland. Het ondergaat een versterking bo ven Zuid-Noorwegen. Randdepressies ver oorzaken langs de Noorse kust van tijd tot tijd zuidwester tot westerstormen. In Ne derland is de oostelijke wind iets toegeno men waardoor minder koude lucht uit Duitsland wordt aangevoerd. Daarin drijft veel bewolking mee, waardoor de nachte lijke afkoeling sterk getemperd wordt. De afgelopen nacht kwam nergens vorst voor. De komende 24 uur blijft de wind in de oosthoek en zal er over het algemeen nog veel bewolking worden aangevoerd. Mor gen kunnen zich echter in de loop van de dag enkele opklaringen van het noordoos ten uit over ons land uitbreiden. WEERRAPPORTEN hei is vandaag geen vete-dag", riep Moeke onder de bank, „ik wou je alleen maar wakker maken". Maar Groova hoorde het al niet meer. Als een wervelwind was hij naar buiten geflitst, waar%.u een geweldig lawaai opklonk. Gegil, gekraak en glas gerinkel mengden zich bij het onophoude lijke geknal, van Groova's geweer. „Oei, oei!" riep Panda. „V had hem beter kunnen laten slapen!" Woensdag 19 november Zon op 8.05 uur, onder 16.45 uur. Maan op 13.57 uur, onder 00.40 uur. Maanstanden 18 nov. 5.59 uur eerste kwartier. 26 nov. 11.16 uur volle maan. Temperaturen bulten- a, CU en binnenland heden- .5 fl p r JjJ morgen 7 uur. Neerslag: 'O-j - a laatste 24 uur. i 0 Den Helder geheel bew. 0 7 0 Ypenburg zwaar bew. 0 5 0 Vlissingen geheel bew. 0 7 0 Eelde motregen 0 7 0.1 Twente geheel bew. 0 7 0 De Bilt geheel bew. 0 6 0,1 Eindhoven geheel bew. ono 7 0 Vlv. Z.-Limb. geheel bew ono 7 0 Helsinki half bew. w 5 0 Stockholm licht bew. w 5 0 Oslo mist windst. 1 0,2 Kopenhagen geheel bew. 0 8 0 Aberdeen onbewolkt windst. 4 0 Londen geheel bew. ozo 8 0 Amsterdam geheel bew. ono 6 0 Brussel geheel bew. 0 7 0 Luxemburg geheel bew. 0 6 0 Parijs licht bew. no 3 0 Bordeaux mist ozo 4 0 Grenoble mist windst. -2 0 Nice half bew. nnw 9 0 Berlijn geheel bew 0 7 0 Frankfort geheel bew. no 8 0 München geheel bew. 0 5 0 Zurich /.waar bew. 0 3 0 Genève geheel bew. windst 3 0 Locarno regen windst 5 2 Wenen geheel bew. n 5 0 Innsbruck mist no 0 0 Rome zwaar bew. ozo 8 0 Ajaccio licht bew. no 5 0 Madrid licht bew. windst. -0 0 Mallorca zwaar bew. o 12 0 Algiers licht bew. windst. 7 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2