Géén gewoon laxeermiddel Si-Si Vruchtenlimonade nü gevitaliseerd TAXI 13000 Natu-raLax Twee interessante inleidingen op Haarlemse Onderwijsdag Wereldfederalisten willen appelleren aan het geweten der mensheid Europese landen gekant tegen uitvoer Nederlandse snijtulpen Dr. C. P. Gunning: <^Brieven aan de redactie Inschrijving voor dammende lezers gesloten Exportverbod gevraagd Naar Schiphol? 1.2.3.4.5 Twee gewonden bij aanrijding op de Kruisweg Burgerlijke Stand van Haarlem Nieuwe post voor de politie in Aerdenhout Plannen voor caravankamp bij watertoren te Overveen ZOEKT U 'N DRUKKER Donateursconcert van Die Musyckcamer Busconducteur W. Redeker koninklijk onderscheiden Taxichauffeur reed na aanrijding door Prof. dr. H. M. J. Oldewelt: Afreageren van spanningen op kinderen catastrofaal AMA TE UR TONEEL Klucht in „Ons Gebouw" CORSETTEN - BUSTEHOUDERS UIT STAD EN STREEK J. H. Spek een kwart eeuw in advertenties „De Oosthoek" bijeen Magazijnbedienden, verdacht van diefstal, aangehouden DINSDAG 18 NOVEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT O (Van onze medewerker voor bloembollencultuur Dc Euromarkt en de Vrijhandelszone werpen hun schaduwen vooruit. De deel nemende landen proberen zich in een zo voordelig mogelijke positie te plaatsen. Oók bij de import van de bloembollen. Ne derland heeft de landen van de E.E.G. en enkele van de O.E.E.S. uitgenodigd geza menlijk te spreken over de minimumex portprijzen van bloembollen. Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen meende dat het nu de tijd was om af te slappen van besprekingen met elk land apart- In plaats van over deze prijzen te gaan spreken, die pas na een heftige strijd tussen de kwekers en exporteurs in het produktschap tot stand zijn gekomen, heb ben de handelspartners verklaard er niet bijzonder veel interesse voor te hebben. Zij willen eerst de zekerheid hebben, dat Nederland geen snijtulpen zal exporteren. Deze snijtulpen zijn al vele jaren een punt van wrijving. De landen die bloem bollen kopen, voelen zich steeds bedreigd door importen van de in Nederland ge trokken tulpebloemen. Nu men al die lan den bij elkaar had geroepen, hebben zij be sloten tot een frontale aanval. De eerste bespreking, in Scheveningen, is mislukt. Men heeft niet eens over de „bollenprijzen" gesproken. De volgende bespreking moest op neutraal gebied plaats nebben. Er i. een hele dag aan het probleem besteed, maar ook in Brussel kon geen vergelijk worden gevonden. De houding van de buitenlandse organi saties is zeer goed te begrijpen. Ook zij houden het oog gericht op de Euromarkt en zij weten, dat er speciaal op het gebied van de bloembollen een groot gevaar in schuilt. Nederland levert namelijk de bloembollen aan duizenden bloemisten in hun landen. Deze forceren ze en brengen de bloemen op de markt. De bloembollen zijn vrij duur. Men moet eerste kwaliteit kopen, nog invoerrechten betalen en ook de vracht en verpakkingskosten. De Nederlandse broeiers, hoofdzakelijk geconcentreerd in Rijnsburg, kunnen de veel goedkopere voor export afgekeurde bloembollen verwerken en dus ook met goedkope bloemen voor de dag komen. Zouden zij deze op de buitenlandse mark ten brengen, dan zouden deze in wanorde raken. De prijzen zouden ver beneden de kostprijs van de in het buitenland getrok ken bloemen komen te liggen. De Rijns burgers zouden dan toch nog wel winst maken. Eenvoudigste oplossing De eenvoudigste oplossing zou zijn, dat de landen die bloembollen invoeren, de impoi't van de snijtulpen zouden verbie den. Maar bij alle vaagheid van het Euro verdrag weet men toch wel. dat dit in de toekomst moeilijk of niet door te voeren zal zijn. Dus wil men Nederland dwingen een uitvoerverbod in te stellen. Alle thans bestaande maatregelen ter beperkipg van de uitvoer van snijtulpen bieden in de, mis schien nabije, toekomst te weinig zeker heid. Het ongeluk wil, dat de landen die nu nog wel snijbloemen importeren, zij het onder bepaalde voorwaarden België, Zweden en Zwitserland dit jaar min der bloembollen kochten. Hoewel de on derhandelingen geheim zijn, mag men wel aannemen, dat dit wordt uitgespeeld. Zo lang het Euroverdrag, in het bijzonder op het gebied van de landbouw, nog zo vaag is, zal het moeilijk zijn een goede oplos sing te bereiken. Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen zal een beslissing moeten nemen. Het moet echter, volgens haar statuten, de belangen van alle bij haar aan gesloten sectoren behartigen. Daaronder behoren ook die van de bloembollen en van de snijbloemen. De bloembollenbran che staat echter met een export van on geveer twee honderd miljoen gulden wel vrij stevig; de snijbloemen komen met enkele tientallen miljoenen danig in het gedrang. Moeilijk vraagstuk Hoe uiterst moeilijk het vraagstuk is, moge blijken uit het volgende. Indien Ne derland onder de druk van de buitenland se organisaties werkelijk overgaat tot het instellen van een uitvoerverbod, dan zul len de bloemenprijzen door het wegvallen Advertentie Bel een „ATAX". dag en nacht Voordelig buitentarief Van morgen om tien over half negen zijn bij een aanrijding tussen een bromfiets en een fiets op de Kruisweg bij de Parklaan in Haarlem twee personen gewond. Beide voertuigen reden op de Kruis weg in zuidelijke richting. Tijdens het in halen raakte de bromfiets het rijwiel. Bij de hierna volgende valpartij bleef de 28- jarige bromfietser, een Haarlemse los- werkman, ongedeerd, doch de duopassa- giere, zijn 56-jarige moeder, moest met een hoofdwond in het Grote Gasthuis worden opgenomen. De wielrijdster, een 16-jarige Haarlemse, kreeg schaafwonden, doch kon haar weg vervolgen. BEVALLEN van een zoon: 15 novem ber: J. L. Bark-Schoen; J. Timmerman- Wesselius; E. J. Neeft-Strobbe; F. van Roon-Gleijsteen; 16 november:G. K. van Olphen-Spanjaart; C. C. A. de Groot-van Driest; S. L Webster-Fennis; M. E. van Schie-Eichhorn; 17 november: A. P. van Es-Loogman; G. H. Hiemenz-Smidt. Rectificatie: P. Wiedeman Ken- beek-Boelee. BEVALLEN van een dochter: 15 no vember: G. W. M. Kooij-Groskamp; W. stelma-Koopmans; E. A. A. M. van Wersch-van de Wiel; A. M. H. Plooijer- Wagenaar; G. Shaw-van Kuijk; J. H. Han- sen-Munter: ONDERTROUWD: 17 november: F. J- Heeremans en M. P. C. Heeremans. OVERLEDEN 15 november: G. Smit. 74 j., Kleverparkweg; J. van der Lecq. 85 j., Crayenesterlaan; A. C. Lasschuit-Stuij, 60 j., Acaciastraat. van de export niet lonend meer zijn. In de land- en tuinbouw beslissen namelijk overschotten of tekorten van slechts en kele procenten over de laagte of hoogte van de prijzen. De Rijnsburgse broeiers zullen dan zeer voorzichtig worden bij het kopen van bloembollen, waardoor de bloembollenkwekers weer meer aan de markt zullen brengen. Ook deze laatste procenten beslissen weer over winst of verlies in de bloembollenkwekerij. Daar alles zo nauw in elkaar grijpt, heeft men weinig verbeeldingskracht nodig om zich te kunnen voorstellen, dat alle be trokkenen in Nederland met spanning de komende ontwikkelingen tegemoet zien. Advertentie FOTOKOPIEËN - Nieuwste procédé Lichtdrukkerij de Rooij, Schagchelstr. 14 Voor de bouw van een nieuwe politie post te Aerdenhout vragen B. en W. van Bloemendaal de gemeenteraad een be drag van 84.000 ter beschikking te stel len. Voor de inrichting zal later een kre diet worden gevraagd en het ligt in de bedoeling, om zodra dat mogelijk is twee woningen nabij de post te bouwen ten be hoeve van het personeel. De post zal ver rijzen op de hoek van de Zandvoorterweg en de Oosterduinweg (de Viersprong), welk terrein in het bezit is van de ge meente en voor de oprichting van de post volgens B. en W. in het bijzonder aange wezen moet worden geacht. B. en W. merken in hun toelichting op, dat zich reeds vele jaren de noodzaak doet gevoelen van de bouw van 'n nieuwe poli tiepost met brandweergarage in Aerden hout. De bestaande huisvesting van de po litie aldaar is zeer primitief en weinig representatief voor Aerdenhout. Boven dien is de plaats van de post aan de Schulpweg zodanig gelegen, dat ze nau welijks voor bewoners van Aerdenhout is te vinden. De Viersprong, waar 't nieuwe gebouw tje komt, is min of meer te beschouwen als het middelpunt van Aerdenhout en is als strategisch uitvalspunt voor de politie zowel als voor de brandweer zeer gunstig gelegen. Ook vormt het kruispunt het drukste punt voor de verkeersregeling in dat deel van Bloemendaal. Voorts merken B. en W. op, dat nu de plannen tot ver breding en verbetering van de Zandvoor terweg in een urgent stadium komen en aangezien de aanwezige financieringsmid delen het mogelijk maken om tot de bouw over te gaan, stellen zij de raad voor een krediet beschikbaar te stellen. In de donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om voorlopig vast te stellen 't ont werp voor een partieel uitbreidingsplan in onderdelen „Caravankamp de Waterto ren" voor grond gelegen aan de zuidzijde van de Zeeweg nabij de watertoren te Overveen. Het doel van het voorstel is de inrich ting en exploitatie van een kampeerter rein voor caravans aldaar mogelijk te maken. Daarbij is overwogen dat het vreemde lingenverkeer in de laatste jaren in Bloe mendaal in sterke mate is toegenomen. De behoefte aan zogenaamde caravankam pen is steeds urgenter geworden en daar om hebben B. en W. van Bloemendaal uit gezien naar terreinen, die door hun inrich ting en accommodatie het verblijf in cara vans mogelijk en vei-antwoord maakt. Het aan te wijzen terrein is gelegen na bij de gemeentewerf aan de voet van de duintop, waarop de watertoren van 't wa terbedrijf der gemeente Haarlem is ge bouwd. Advertentie voor uw HANDELSDRUKWERK? - Bel 12200 DRUKKERIJ E. ZWART. KOUDFNHORN 44 Advertentie Uit de onuitputtelijke bron van de mu ziek voor kamerorkest uit de tijd van de generaalbas had André Kaart, als naar loffelijke gewoonte, een moai programma samengesteld voor het donateursconcert van zijn Haerlemsche Musyckcamer, dat hij maandagavond in de Remonstrantse Kerk dirigeerde. Afgaande op de goede smaak, die hier opvallend regeert om te beginnen in de keuze der uit te voeren werken zou men allicht geneigd zijn over het hoofd te zien, dat men niet met een beroepsensemble te doen heeft, in plaats van te bedenken dat het „dilettare" van de amateur hier zijn concrete beteke nis krijgt, waarom het dan ook billijk is de klinkende resultaten met een bijzondere instelling te beoordelen. En dan is er ruim te te over om met grote en oprechte waar dering te spreken over de resultaten van het liefderijk musiceren van André Kaart en zijn toegewijde ensemble. De twee fantasieën voor strijkorkest van Henry Purcell frappeerden al direct door een sonore klank en een klare detaillering van het polyfone weefsel. Een Concert voor twee fluiten en strijkorkest van Vivaldi verliep zonder opvallende defecten, maar de uitvoering gaf toch de indruk dat er nog niet genoeg op gewerkt was. De schijnbare eenvoud van Vivaldi's muziek vraagt in ieder geval meer raffinement en verrassende dynamiek. En daar is de Mu syckcamer best tegen opgewassen, ten minste als men er de nodige zorg aan besteedt. Vervolgens kregen we, als soliste in Con certen van Telemann en Bach, de violiste Lien Beyers te horen. Zij bespeelde een barokviool (een instrument dat enigszins afwijkt van de algemeen gebruikelijke vorm) en wist in een milde klanksfeer technisch gave en muzikaal boeiende pres taties te leveren. Het begeleidende orkest had zijn treffendste momenten in het Con cert in a van Bach, al leek mij het zo be langrijke basthema van het middendeel iets te weinig „sostenuto" gehouden. Spe ciaal de hoekdelen verliepen uitstekend. De Eerste Suite van Bach diende als sluitstuk en gaf de indruk uitstekend te zijn voor bereid door het strijkorkest. Ook de fagot partij werd voortreffelijk gespeeld. Aan welverdiende belangstelling was geen gebrek. Jos. de Klerk Vanmorgen is de heer W. Redeker, Re sedastraat 7 in Haarlem, busconducteur bij de N.Z.H.V.M., in het hoofdkantoor aan de Leidsevaart in Haarlem gehuldigd wegens zijn veertigjarige dienstvervulling. Namens de maatschappij sprak de chef van de vervoersdienst, de heer Th. Hetem, de jubilaris waarderend toe en bood hem een geschenk onder enveloppe aan. De directeur, de heer J. J. Jurissen, reikte de heer Redeker vervolgens de gou den draagmedaille en het vererend getuig schrift van de Maatschappij van Nijver heid en Handel uit. Bovendien deelde de directeur namens de burgemeester van Haarlem mee dat de jubilaris was onder scheiden met de bronzen medaille, ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau. Op het kruispunt Kennemerplein-Prin- sen Bolwerk-Jansweg in Haarlem heeft zich maandagmorgen om vijf voor negen een aanrijding voorgedaan, waarbij de bestuurder van de auto, die de botsing ver oorzaakte, is doorgereden. Een personen auto reed op het Kennemerplein in ooste lijke richting en de bestuurder stopte bij de Jansweg om voorrang te verlenen. Toen hij zijn wagen weer optrok, naderde van de Jansweg een taxi, waarvan de bestuur der eerst snelheid verminderde, doch toen volgens de verklaring van de bestuur der van de personenauto opzettelijk te gen de rechtervoorzijde van de optrekken de wagen botste. Hierna reed de taxi chauffeur door. De politie verzoekt de bestuurder van de personenauto, die achter de aangere den wagen reed. zich te melden. Advertentie Naiu-raLax werkt anders en kan zonder bezwaar ook bij werk bui tenshuis gebruikt worden. Natu-raLax Is géén gewoon laxeer middel, maar herstelt de natuurlijke regelmaatzodat U met een gerust hart elke dag aan uw werk kunt gaan, ook buitenshuis of op reis ,de regelmaat van de klok Flacon a 60 tabletten (versterkte werkinq) II 1.35 De Haarlemse gemeentelijke scholen zijn maandag dicht gebleven. De leer lingen hadden vrijaf, want de „meesters" en de juffrouwenwaren naar de Onderwijsdag. Na een onderbreking van twee jaar ontmoette het personeel van de scholen voor gewoon lager, voortgezet gewoon lager, uitgebreid lager, buiten gewoon lager en kleuteronderwijs, als mede verscheidene bij het onderwijs betrokken instanties in Haarlem elkaar weer on deze door het Haarlemse ge meentebestuur aangeboden contactdag. De wethouder van onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, heette in het Rembrandtthea- ter aan de Grote Markt 's morgens de ongeveer 450 aanwezigen welkom, onder wie de rijksinspecteur voor het lager on derwijs der inspectie Haarlem, de heer H. J. M. Bouchette, de gemeentelijke inspec teur, de heer E. J. Lodewijks, de directeur van de G.G. en G.D., de heer D. Hey man's, vertegenwoordigers van de jeugdpsycho- logische en jeugdpsychiatrische dienst, als mede van het gemeentelijk bureau voor school en beroepskeuze, het voltallige per soneel der afdeling onderwijs van de ge meentesecretarie en verscheidene raads leden. „Wij kunnen allerlei tractaten, geschrif ten en bepalingen opstellen om tot meer samenwerking tussen de volkeren te ko men, maar wanneer de mens van binnen uit niet ervan overtuigd is dat hij persoon lijk verantwoordelijk is voor het lot van zijn mede-mens, dan is alles vergeefs. Op straffe van zijn algehele ondergang kan de mens zich niet aan deze mede-verantwoor delijkheid onttrekken. Het woord van Kaïn „Ben ik mijn broeders hoeder?" is in onze wereld nog steeds een klemmend appel aan ons geweten". Aldus sprak dr. C. P. Gunning, algemeen voorzitter van de Wereldfedcralisten Be weging Nederland, maandagavond in res taurant Brinkmann in Haarlem voor de afdeling Haarlem van deze organisatie in zijn inleiding over „De Wereldfederalis ten en onze persoonlijke verantwoordelijk heid". Dr. Gunning ging uit van het Handvest der Verenigde Naties, waarmee naar hij zei, een basis was gelegd voor een betere toekomst. Men kan over de grondslag, doel en idealen van de Wereldfederalisten van gedachten wisselen en van mening verschillen. Een feit is het echter, aldus spreker, dat de gedachte van een federa tie van alle volken der wereld, hoe langer hoe meer veld wint en aanvaard wordt als de enige weg welke leidt naar de oplos sing van talrijke internationale vraagstuk ken op het gebied van de economie, voe ding, sociale voorzieningen en vooral ten aanzien van het probleem oorlog en vrede. „Ieder mens," zo ging dr. Gunning ver der, „wil vrede en welvaart. Maar talloze trachten zich aan hun persoonlijke morele verantwoordelijkheid te onttrekken met het negatieve: „Wat kan ik eraan doen?" Deze mede-verantwoordelijkheid omvat niet uitsluitend de landen en volken buiten onze grenzen. Ook ten aanzien van de eigen verkeersproblemen en de woning bouw bijvoorbeeld tracht men steeds de schuld op de autoriteiten te schuiven. De Wereldfederalisten Beweging wil dit sla pend geweten van de mensen over geheel de wereld wakker schudden. „Tegen het geweten van een volk kan geen staatsman op." Na de vertoning van de documentaire films „De wereld is rijk" en „Hiroshima", waarvan vooral de laatste zeer diepe in druk maakte, bracht de heer G. A. de Bock een samenvattend verslag uit over het vierde wereldcongres tegen A- en H- bommen, dat enige maanden geleden in Tokio werd gehouden. Hij vertegenwoor digde daar drie Nederlandse bewegingen tegen het gebruik van kernwapens: de Anti-Atoombom-Actie, het comité-Boer winkel en het comité-Dr. May. „De Ja panners", aldus de heer De Bock, „zijn zich diep bewust van hun verantwoorde lijkheid, niet alleen tegenover eigen volk maar ook jegens de rest van de wereld. Zij erkennen hun schuld aan de mensont erende verschrikkingen, die de atoom bommen op Hiroshima en Nagasaki te weeg hebben gebracht". De spreker ves tigde er voorts de aandacht op dat de ra dio-activiteit en haar gevolgen voor het Japanse volk „anders dan in Nederland een zaak van de gemeenschap is gewor den". Helaas is de waarheid, die wij over de gevolgen van de kernproeven verne men, vaak een halve waarheid en dus eigenlijk een leugen. Een duidelijke en on omwonden voorlichting hierover is niet al leen een dwingende eis, maar het Neder landse volk heeft er recht op de volle waar heid over de kernproeven te weten. „An ders zou wel eens in vervulling kunnen gaan wat in een der resoluties van Tokio is vastgelegd: Zij die inactief blijven met betrekking tot het stopzetten van de kern proeven zijn schuldig aan het nageslacht", aldus besloot de heer De Bock zijn boeiend betoog. „Filmwaardering" luidde het onderwerp van de inleiding, die de heer J. ce Vaal, directeur van de stichting „Nederlands Filmmuseum" hield. Filmvoorstellingen voor de schooljeugd en cursussen voor de leerkrachten achtte spreker een ideale combinatie om waar dering voor goede films op te wekken. Haarlem heeft reeds een commissie, die zich met deze materie voor de middelbare scholen bezig houdt, aldus de heer De Vaal, die tevens de gemeentelijke activiteit roemde „Haarlem staat op dit gebied in het land bovenaan", zei spreker, die zich echter afvroeg wat men op filmgebied voor de lagere scholen kan doen. Filmcursussen Het is niet wenselijk, aldus spreker, om deze jongeren met films te overladen. „Vijf of zes voorstellingen per jaar en zeker niet elke zaterdagavond", was zijn advies. Spe ciale aandacht moet men vestigen op de uitdrukkingsmiddelen van de film. zoals montage, fotografie,'camerabehandeling en toepassing van het geluid. Door cursussen op school ontstaat een plezierig contact tussen onderwijzend personeel en leerlin gen, aldus de heer De Vaal. Als goede zijden van de film noemde hij: gezond en plezierig amusement, een zeer waardevol documentatiemiddel, zelfs voor de heel verre toekomst, en kunst. Spreker hoopte, dat men ook in Haarlem tot een schoolcursus zal komen, waardoor men een beter onderscheid in filmkeuze binnen en buiten de school zal bereiken. Op de inleiding van de heer De Vaal volgde de vertoning van vijf films. Het gezelschap gebruikte in de grote zaal van het Concertgebouw een koffie maaltijd en luisterde vervolgens naar de causerie van prof. dr. H. M. J. Oldewelt uit Amsterdam over „Onbewuste krachten tus sen opvoeder en kind". Het afreageren door volwassenen van hun spanningen op een kind noemde spre ker catastrofaal. Het kind heeft geen ver weer en is voor een dergelijke bejegening zeer gevoelig. Van nature en instinctief is de normale mens tegenover het kind ge neigd tot het beheersen van zijn impulsen. Het qontact met het kind zet spanningen terzijde, zij komen niet tot ontlading. Een scherpe uitval maakt op een kind veel meer indruk dan op een volwassene. De argeloosheid, die bij een kind juist zo be koort, valt ineen en het is juist deze arge loosheid, waaruit de levensmoed voort komt, aldus prof. Oldewelt. Het vermogen in kinderen individuen te zien houdt ouders en opvoeders fris en jong. Grote schok Het is voor een kind een grote schok, als een der ouders of beiden zich door een emotie-ontlading distancieert en met meer naast maar tegenover het kind komt te staan. Het. kan zich niet verdedigen, als men zijn algemene veiligheidsgevoel aan tast. Hoe onprettig een kind zich ook kan ge dragen het heeft er geen bedoeling mee, het heeft geen tegen iemand of iets gerichte in tenties. Er is slechts sprake van een onbe wuste ontlading. De volwassene beoordeelt het kind dan vaak als een volwassene en probeert door de daad heen de bedoeling te zien, die bij het kind echter niet aanwezig is. De beledigbaarheid van het kind wordt groter naarmate de volwassene meer on- uitgevochten problemen in eigen wezen heeft, aldus spreker. Professor Oldewelt besprak verder de onverdraagzaamheid van opvoeders tegen over angsten van het kind. Hij veroor deelde de zogenaamde flink-makerij in het geval van angsten, bijvoorbeeld voor het donker. Deze angst is het aangezicht, dat het kind geeft aan zijn levensangst, zijn angst voor de ongewisheid van de toekomst. Een volwassene kan zich er op instellen Advertentie Daardoor nu nog geuriger! Nog gezonder! De overstelpende vraag, in de afgelopen maanden, naar Si-Si Vruchtenlimonade heeft tot een heerlijk extra voordeel geleid I Zoals u weet wordt deze edelste vruchtenlimonade met klinkklaar fruit, kristalsuiker en C02 bereid. Er gaat zuiver sinaasappelsap in Hoe verser het sinaasappelsap, hoe lekkerder de vruchtenlimonade is Welnu Si-Si van de vorige sinaasappeloogst is uitverkocht. De verse sinaasappeloogst is nu in de nieuwe Si-Si Vruchtenlimonade ver werkt. Si-Si is gevitaliseerd De smaak is nóg fijner en als het ware verlevendigd Proef nu ook Si-Si Vraag een familiefles van 57 cent. En geniet ook nü. Alsof het zoele zuiden zonnig in uw glas sprankelt De buurtvereniging „Haarlem Zuid- West" blijkt over een enthousiaste toneel groep te kunnen beschikken, die ongetwij feld in staat is de leden een avondje ge zellig bezig te houden. Dit viel op zaterdag op te merken in „Ons Gebouw" aan de Ka- merlingh Onnestraat, waar het ensemble onder regie van Jan de Jong een opvoe ring gaf van Piet Mossinkoffs klucht in drie bedrijven „De stier van Californië" met een groot lachsucces. Nu is het stuk op zich zelf van bijzonder geringe beteke nis en er zullen slechts weinig serieus werkende toneelverenigingen bereid wor den gevonden een dergelijk zwak gecon strueerd geval op hun reportoire te ne men. De schrijver heeft een aantal be proefde clichéfiguren bijeengebracht: de verstrooide professor, zijn statige huis knecht en een karikatuur van een secreta resse, compleet met een spilzieke echtge note en een onwaarschijnlijk uitbundige vriend, die gezamelijk verantwoordelijk zijn voor de geforceerde situaties. Daar staat tegenover, dat de spelers op het toneel zoveel om handen wordt gege ven, dat zelfs de minst geroutineerde krachten met dit stuk nog hilariteit kun nen opwekken. Bij de toneelgroep „Haar lem Zuid-West" waren het met uitzon dering van Hilda van Veenendaal als de onscrupuleuze juffrouw IJzerbord voor al de dames, die hoewel zij allen tot de prettige toneelverschijningen behoren, toch in talent het meest tekort kwamen. Voor zover de nodige aanleg aanwezig is, dient regisseur De Jong zich dus in de eerste olaats toe te leggen op het bijbren gen van een natuurlijke houding en leven dige articulatie. De heren bewogen zich gemakkelijker op het toneel, zodat Jaap Oosterling de „Stier" een doortastende al lure wist te verlenen. Met de sober gehou den professor Jozef Piekering van Wim Laarman, een eveneens verdienstelijke typering, werd aldus een vermakelijk con trast bereikt. Verder werkten Han Koek en Rens Doorn aan deze vrolijke avond mee. (Verkort weergegeven) Tegenstellingen. In de nieuwsberichten van hedenmorgen werden twee berichten omgeroepen die een schril beeld geven van de wijze waarop wij als volk menen te moeten leven. Immers de regering die we hebben kozen we toch zelf? Het eerste bericht luidde: „De minister van oorlog gelastHier op volgde een opdracht voor een directe opkomst aan mannen die nog maar kort met verlof waren. Er werd bijgezegd dat het een „alarmoefening" betrof. De directe kosten van het door deze mi nister beheerde militaire apparaat zijn on geveer 5 miljoen gulden per dag. Het tweede bericht luidde: Door gebrek aan middelen zullen vele historische ge bouwen en werken niet kunnen worden hersteld en vermoedelijk zelfs verloren gaan. Het is onmogelijk de benodigde 10 miljoen gulden per jaar hiervoor te vo teren. Waaruit geconcludeerd kan worden dat. Bouwen ons volk minder waard schijnt te zijn dan twee dagen leger! Is dit werkelijk zo? d. W. Advertentie Raamsingel, hoek Houtplein Haarlem - Tel. 14384 om kleinigheden, die buiten hem gebeuren, buitengewoon ernstig te vinden. Als kinde ren geld stelen wat zij in negen van de tien gevallen doen om het gebrek aan ouder- en andere liefde te compenseren, aldus spreker dan neemt men dit hoog op. Het is de moeilijkste kant van het op voederschap verantwoordelijkheidsgevoel bij zichzelf aan te kweken. Een mens met verantwoordelijkheidsgevoel waardeert zichzelf niet, doch constateert en taxeert slechts, aldus professor Oldewelt, die zijn boeiende causerie besloot met de gedachte, dat de volwassene een stootkussen heeft tegen emotie-ontladingen, doch het kind een toekomst. Wethouder Geluk somde hierna de na men op van leerkrachten, die wegens ziekte deze onderwijscontactdag niet konden bij wonen. Hij stelde voor deze afwezigen een verslag van de bijeenkomst te sturen, ver gezeld van de beste wensen voor beter schap. Het oudste bestuurslid van het school- parlement, de heer M. Geertsma, dankte namens alle aanwezigen het gemeentebe stuur voor deze geslaagde onderwijsdag. Het grote gezelschap bleef hierna bij een kopje koffie nog enige tijd naprater», terwijl verscheidene leerkrachten een dansje maakten. Nieuws in het kort Opwekkingssamenkomst. Op uitnodi ging van de Stichting tot verkondiging van het Evangelie en verspreiding van christe lijke lectuur te Haarlem, zal donderdag avond om acht uur in de Zuiderkapel een opwekkingssamenkomst worden gehouden, waar ds. Jac. Verboom, Vrij Evangelisch predikant te Dordrecht, zal spreken over „De thermometer loopt op". John Buurman uit Dordrecht zal enige liederen zingen en de samenzang leiden, begeleid door de heer Ph. A. de Koning uit Rotterdam. Zonnebloemavond. Onder auspiciën van het Wit-Gele Kruis te Haarlem wordt vrijdag 28 november in gebouw Kenaupark 17 te Haarlem een „zonnebloemavcnd" ge houden, waar de directeur van de Katho lieke Nationale Stichting „De Zonnebloem" te Breda een uiteenzetting zal geven over het werk van deze stichting, waarbij hij vooral de bezigheidstherapie voor zieken in ziekenhuizen, sanatoria en in de gezinnen zal belichten. Leerlingenuitvoering. In de nieuwe, stijlvol ingerichte suite van de heer en me vrouw Land-Stam aan de Molijnstraat in Haarlem heeft mevrouw Greet Land maandagavond een leerlingenavond gehou den. Executanten van zes tot veertig jaar voerden een programma uit, dat werken vermeldde van zeventien componisten, die leefden tussen de jaren 1786 en 1924. Verbetering Busken Huetlaan. B. en W. van Bloemendaal stellen de gemeente raad voor een aanvullend krediet van 20.000 ter beschikking te stellen voor de verbetering van het kruispunt Busken Huetlaan, Kleverlaan en Korte Kleverlaan. Het krediet wordt daardoor in totaal 82.000. De inschrijving voor de damwed- strijd tussen onze lezers en de Haar lemse Damclub is gesloten. De in schrijvers worden nogmaals: zonder nader tegenbericht om acht uur verwacht in restaurant Die Raeckse aan de Raaks in Haarlem. Vanmorgen is de heer J. H. Spek, Pla- netenlaan 34 in Haarlem, als advertentie vertegenwoordiger gphuldigd naar aanlei ding van het feit, dat hij 25 jaar bij ons bedrijf werkzaam is. De jubilaris begon zijn loopbaan bij de Oprechte Haarlem- sche Courant. Na de fusie van deze cou rant met Haarlems Dagblad bleef de heer Spek als advertentie-vertegenwoordiger zijn krachten aan het bedrijf wijden. Dat hij dit op uitnemende wijze heeft gedaan en doet kwam tot uiting in de woorden van waardering, welke de directeur, de heer P. W. Peereboom, mede namens de gehe le directie, tot hem richtte. Aan het slot van zijn toespraak overhandigde de heer Peereboom de jubilaris een geschenk on der couvert. De heer P. H. Kalf gewaag de namens het personeel van de prettige verstandhouding, welke steeds de samen werking met de heer Spek heeft geken merkt. Als geschenk van het personeel bood hij een radiotafel en een schrijfgar- nituur aan. De jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenote, dochter en schoon zoon sprak een dankwoord waarna hij nog vele gelukwensen in ontvangst mocht ne men. Vanmiddag heeft de heer Spek in hotel Lion d'Or aan de Kruisweg in Haar lem een drukbezochte receptie gehouden. In Dreefzicht heeft de Overijselse-Gel- derse-Drentse vereniging „De Oosthoek" zaterdagavond een dier bijeenkomsten verzorgd, die de vroegere ingezetenen van bovenvermelde provincies nog eens gezel lig aan het „land van herkomst" herinner de. Dat gebeurde dan met een opvoering door „De Liester" in „Dreefzicht" van een vrolijk spel „Je hebt 'tof je hebt 't niet". Auteur van dit blijspel, dat een hele serie verwikkelingen spint rond eenvou dige lieden als een reclameloper en een schoenmaker, 's Jan Verhoeven. Aan hun wedervaren komen ook nog een huiseige naar, een studente en een apache te pas. „De Liester" voerde het op met alle ple zier, die voor het spelen van dit genre amusementstoneel wordt vereist. Na afloop zette men de vrolijke stemming om in een nafeest, waarbij „The Thorn Wood Players" ervoor zorgden dat een geani meerd muziekje de danslustigen telken male weer tot de dans bewoog. De Haarlemse politie heeft, als verdacht van diefstal respectievelijk heling aange houden een twintigjarige winkelbediende en zijn verloofde, beiden uit Heemstede. De jongeman was in dienst bij een Haar lems warenhuis en heeft bekend een aan tal nylonkousen, overhemden, onderkle- ding, bussen verf, sokken, repen chocola de en toiletartikelen te hebben meegeno men. De nylonkousen gaf hij aan zijn ver loofde, die aan de politie bekend heeft ge weten te hebben, dat de goederen gesto len waren. De waarde der artikelen be droeg ongeveer honderd gulden. Later heeft de Haarlemse politie nog een maga zijnbediende uit hetzelfde warenhuis, een eenendertigjarige Haarlemmer, aange houden. Ook hij zou zich aan diefstal van goederen uit dit warenhuis hebben schul dig gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5