GLASPLATEN Masjumi-sprekers vrezen de financiële consequenties STROOMMETER VOOR NIEUWE HAVEN EN NAVIGATIE IN ZEE GEPLAATST DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs DINSDAG 18 NOVEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Duiker Sperling verricht moeilijk karwei Violoncelsonates in de Tuinzaal Vóór Subandrio Nederlandse ambassadeur bij Selwyn Lloyd Indonesië hoopt 70 miljoen dollar van V.S. te lenen Nationalisatiewet in parlement Siciliaanse bandieten lieten ontvoerde gaan Kosten levensonderhoud in oktober niet gewijzigd Vier boerderijen in brand gestoken Dader voor de Rotterdamse rechtbank Duizend ambtenaren meer aan O.K. en W. Salarisverhoging voor leden van Raad van State en Rekenkamer De ANVV heeft een nieuwe voorzitter Scheepvaart 11H (Van een onzer verslaggevers) DUIKER KRIJN SPERLING van de Rijkswaterstaat heeft maandagmiddag zes meter onder de waterspiegel van de Noordzee, vijfhonderd meter ten zuiden van de as van ljmuidens haven en twee kilometer van de blonde kust verwijderd, een zeer moeilijk karwei tot een goed einde gebracht: het plaatsen van een stroommeter op een smalle stalen driepoot, die reeds eerder op de bodem van de Noordzee is geplaatst. Drie kwartier lang heeft deze bekende duiker onder water moeten vertoevenvoordat de elektrische stroommeter goed op do driepoot was verankerd. Tóén kon de zevenhonderd meter lange kabel, die de stroommeter verbindt met de meetbunker op de kop van de Zuiapier, op de zeebodem worden gelegd. De stroommeter zal nu onafgebroken impulsen geven over de stioom- snelheid en de kracht van de golven, hetgeen èn voor het verzamelen van gegevens voor de nieuwe buitenhaven van IJ muidon èn voor do scheepvaart van groot belang is. Het plaatsen van de stroommeter, die de vorm heeft van een raamwerk in een hoe pel, waarop propellors zijn bevestigd, is reeds verscheidene malen uitgesteld van wege de weersomstandigheden. Het moest een heldere en windstille dag zijn en die zijn er niet te veel aan de Nederlandse kust. Maandag was het weer aan de kust niet helder, er hing een grijze mistsluier boven het water, maar stil was het wèl. Later op de middag werd het zicht wat beter en kon duiker Sperling een poging wagen om zwevend tussen wa terspiegel en zeebodem de door het T.N.O. in Delft ontworpen meter op zijn plaats te brengen. Tweemaal moest hij duiken, voordat het karwei verricht was. De eerste keer mislukte het. Er stond een verraderlijke stroming die hem het werken trachtte te beletten. Over dat werken onder de waterspiegel moet men vooral niet te licht denken. Duiker Sperling moest de meter praktisch met één hand op de driepoot bevestigen, omdat hij zich met zijn andere hand aan de lijn van net ber gingsvaartuig, dat bij het karwei werd gebruikt, moest vasthouden. De sleep boot „Rapid" hield gedurende de werk zaamheden van duiker Sperling de passerende schepen op een flinke af stand. „Ooievaarsnest" Toen duiker Sperling gereed was met het bouwen van het „ooievaarsnest" onder water, want zó'ziet de gehele installatie er uit, was het leggen van de kabel in betrek kelijk korte tijd gebeurd. Oók een lastig stuk werk. De kabel was verzwaard met een ketting en daardoor voorzien van ge mene uitsteeksels, waaraan vrijwel alle kabelleggers maandagmiddag hun handen hebben verwond. Maar nu ligt de kabel dan ook goed op zijn plaats De stroommeter twee kilometer uit de kust heeft recht op de onderscheiding „wereldprimeur". Het apparaat is namelijk enig op de wereld. Het zal de studiedienst van de Rijkswaterstaat goede diensten De melodie van „Ein Madchen oder Weibchen" uit de opera „De Toverfluit" van Mozart was omstreeks het jaar 1800 een van de vele bekende thema's waarover allerlei componisten slechte, middelmatige en geniale variaties schreven. Ludwig van Beethoven koos Mozarts pure, eenvoudige en sierlijke melodie met haar volkslied achtig karakter als thematisch gegeven voor twaalf variaties voor violoncel en piano. Tezamen vormden zij een werk van verfijnd en geestig klankenspel, maar waarin als treffend contrast ruimte is ge laten aan fragmenten met innig-weemoe- dige expressie als weerspiegeling van een gevoelige romantische mentaliteit. De Haarlemse violoncelliste Hendrica Hoek stra koos deze twaalf variaties als inlei ding voor de kamermuziekavond, die zij maandag met de pianiste Miep van Luin in de Tuinzaal van het gemeentelijk Con certgebouw heeft gegeven. In aansluiting hierop vertolkte zij met haar partner een ander werk van Beethoven, waarvoor ook de violoncel en de piano als solo-instru menten werden bestemd, namelijk de So nate in D opus 102 no- 2, een compositie, die evenals de genoemde variaties tot het minst bekende en dus zeker niet het popu lairste gedeelte van Beethovens oeuvre be hoort. Hendrica Hessels en Miep van Luin stonden voor de taak deze muziek opnieuw tot gelding te brengen, haar schoonheid en haar diepte van inhoud te openbaren met de kracht van een eigen onwankelbare overtuiging en hierin zijn de twee kun stenaressen voortreffelijk geslaagd. Hendrica I-Iessels, die de laatste jaren be trekkelijk weinig opgetreden is, heeft mij verrast door de innerlijke verdieping, die er in haar spel aan de dag trad. Haar uit nemende technische beheersing en haar fraaie toonvorming kon zij ongedwongen en met juiste zin in dienst stellen van de essentie der muziek, welke niet alleen in relatie staat tot het verstand, maar ook tot het hart. Als indrukwekkend voorbeeld van musiceren in deze ware en enig aan vaardbare geest zou ik willen wijzen op de vertolking van het elegische Adagio van Beethovens sonate. Ook in absoluut muzikale zin kon haar spel bijzondere voldoening schenken en dit betrof dan speciaal de ongecompliceerde ranke va ria lies van het eerste werk en het Allegro fugato van de sonate. Het tweede gedeelte van de avond was voor de Sonate in d (uit 1915) van Claude Debussy en de Sonate in e opus 38 van Johannes Brahms bestemd. De werken werden in deze volgorde vertolkt. Liever was het mij geweest, wanneer een chrono logische opeenvolging was gehandhaafd, want nu kon de sonate van Brahms, hoe voortreffelijk ook gespeeld, niet meer als een artistieke climax aandoen. De sonate van Debussy was als muzikaal hoogtepunt onvergetelijk geworden. We hadden daar in speciaal in de „proloog" Debussy ontmoet in zijn menselijke bewogenheid en daarnaast toch ook weer als de kunstenaar, die de serenade en de finale het fenomeen muziek voor ons tot openbaarheid bracht. De uitvoeringen van beide werken munt ten uit door gaaf samenspel, waarbij men ook bewondering voor het uitnemende spel van de pianiste Miep van Luin kon krij gen. Als enige bezwaar voelde ik de sterke resonans van de zaal, waardoor de klank verhouding tussen violoncel en vleugel wel eens ongunstig werd beïnvloed. Maar dit kon geen afbreuk doen aan het succes van deze zeer geslaagde kamermuziek avond. F. Zwaanswijk gaan bewijzen, maar ook de radardienst van de kustwacht. De radardienst zal door de gegevens, die de stroommeter verzamelt en doorgeeft aan de wal via de meetbunker op de kop van de Zuiderpier een laboratorium vijf tienhonderd meter in zee bij mistig weer ook in staat zijn om aan het vaartuig, dat op de radar wordt binnengeloodst, gege vens te verstrekken over de stroomsnelheid. Voor het binnenvaren van de IJmuidense haven is dat uitermate belangrijk. De Nederlandse ambassadeur in Londen baron Bentinck, heeft maandagmiddag een bezoek gebracht aan de Engelse mi nister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd. Dit onderhoud had plaats één dag voor dat de Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Subandrio, in de Engel se hoofdstad arriveert Deze wordt woens dag voor een bezoek van twee dagen in Londen verwacht, op uitnodiging van de Engelse regering. Verwacht wordt, dat dr. Subandrio, die eerst in de Verenigde Staten is geweest, donderdag een onderhoud met minister Selwyn Lloyd zal hebben. Volgens een woordvoerder van de Indo nesische ambassade in Londen zal dr. Su bandrio vrijdag naar Bonn doorreizen. WASHINGTON, (Reuter) Indonesië heeft de Verenigde Staten voor een bedrag van een kleine zeventig miljoen dol lar hulp verzocht voor het uitvoeren van verschillende economische projecten. DJAKARTA (ANP) Bij de algemene beschouwingen van het Indonesische par lement over het wetsontwerp inzake natio nalisatie van de^ Nederlandse bedrijven, betoogde de Masjumi-afgevaardigde Mo hammad Sardjan, dat de positie van Indo nesië in het geschil met Nederland over Westelijk Nieuw-Guinea is verzwakt dooi de „overname" van de Nederlandse be langen tijdens de anti-Nederlandse cam pagne. De spreker schatte de waarde van deze belangen op 26 miljard roepiah en stelde de vraag, waar de regering het geld vandaan zal halen om schadevergoeding te betalen. De economische situatie in Indo nesië bereikt thans het gevaarlijke punt, aldus deze spreker. Een ander lid van de Masjumi-fractie, K. H. Tjikwan. uitte de vrees, dat de dooi de regering te betalen schadeloosstellingen een zware last zullen toevoegen aan de staatsbegroting, die toch al een groot te kort vertoont. Hij vroeg, welke basis zal worden gebruikt voor de vaststelling van het bedrag der compensatie, en voorts of de regering rekening heeft gehouden met een mogelijke weigering van de Neder landse eigenaren om bij het Indonesische hooggerechtshof in beroep te gaan, als zij niet tevreden zijn met het door de dooi de regering ingestelde commissie vastge stelde bedrag der schadeloosstelling. „Zij zouden er de voorkeur aan kunnen geven hun zaak voor te leggen aan het Inter nationale Hof van Justitie", zo betoogde Tjikwan. „Graag vrede, maar De derde spreker, eveneens van de Masjumi, Raden Suprapto leverde critiek op de bepalingen van het wetsontwerp en waarschuwde tegen de ernstige financiële consequenties van de nationalisatie. Hij verklaarde echter, dat zijn partij de rege ring zal steunen in haar streven naar het terugwinnen van Westelijk Nieuw-Guinea. Hij noemde de bezetting door Nederland van Westelijk Nieuw-Guinea een der hoofdoorzaken van de talloze problemen, waarvoor Indonesië zich op het ogenblik TRAPANI (Reuter) Alberto Castello. de 71-jarige gepensioneerde Amerikaanse evangelische predikant van Siciliaanse af komst, die vorige week was ontvoerd, is zondag vrijgekomen. Zijn ontvoerders had den een losprijs van vijf miljoen lire (on geveer dertigduizend gulden) gevraagd, maar de predikant, die moet leven van een pensioen van negentig dollar in de maand, kon dit bedrag niet opbrengen. De ont voerders waren waarschijnlijk misleid door de grote Amerikaanse auto, die de oud predikant bij zijn terugkeer naar Sicilië, drie maanden geleden, had meegenomen. Castello, die in een toestand van uit putting werd aangetroffen, had van zijn ontvoerders slechts brood, kaas en water gekregen. Toen zijn maal zaterdagavond niet werd gebracht rolde hij de grote keien, die de toegang van de grot blok keerden, weg en ontvluchtte. Castello, ver zwakt en geschokt door zijn belevenissen, zei dat hij zijn plan om zijn laatste jaren in zijn Siciliaanse geboortedorp, Menfi. door te brengen, had laten varen. ..Ik zal met de eerste boot naar New York terug- 1 gaan", verklaarde hij. ziet geplaatst en verklaarde het er mee eens te zijn, dat een der meest doeltref fende middelen om de Nederlandse greep op Indonesië te beperken, is hen te treffen on de achillespees van hun economie ...In de grond van de zaak zou Indonesië graag in vrede willen leven met de Nederlanders, doch dit. vreedzame voornemen wordt on mogelijk gemaakt zolang de Nederlanders een politiek van kolonialisme blijven voe ren door een deel van het Indonesische grondgebied onder hun laars te houden." De sprekers van de regeringsgezinde par tijen spraken over het algemeen hun goed keuring uit over het wetsontwerp. Ver scheidene leden uitten de wens, dat de nationalisatie ook zal worden toegepast op het Nederlandse kapitaalsaandeel in be drijven van gemengde nationaliteit. Het linkse parlementslid Werdojo, en Djalaluddin van de kleine Islamietische partij P.P.T.I. stelden verbreking der diplo matieke betrekkingen met Nederland voor. K. H. Siradjuddin Abas van de .Perti", eveneens een kleine islamietische groe pering, uitte de beschuldiging, dat het bui tenlandse kapitaal een grote rol heeft ge speeld door hulpverlening aan de opstan delingen van Sumatra en Celebes en andex-e rebellen. Hij vroeg de regering of het niet beter zou zijn de eigendommen van alle landen, die Nederland in de kwestie Nieuw Guinea in de UNO hebben gesteund, te nationaliseren. Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud van gezinnen van hand en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks wordt samengesteld door het Centraal Bu reau voor de Statistiek op basis 1951 100 onderging van 15 september tot 15 okto ber geen wijziging. Het indexcijfer inclusief A.O.W. bleef onvei-anderd staan op 120 en het indexcij fer exclusief A.O.W. op 116. Binnen de sector voeding steeg het indexcijfer voor aardappelen en groenten, terwijl voorts prijsstijgingen werden geregistreerd voor kaas en eieren. Deze stijgingen werden echter meer dan gecompenseerd door een vrij aanzienlijke daling van het indexcij fer voor fruit en een daling van de prijs voor koffie. Buiten de voedingssector tra den vrijwel geen prijsveranderingen op. Velleman koopt alles!!! Wat mooi en kostbaar is, zoals exclusieve meubelen antiek meubilair, kristal, Perz. tapijten, curiosa, goud en zilver, kunstvoorwerpen, etc. etc, U belt 14637 en ik kom bij U! Gratis taxatie. Alleen gevestigd: ZIJLSTRAAT 62 In alle maten SABELIS KERREBIJN Hofleverancier Antoniestr. 1931 Haarlem Tel. 11898 AMSTERDAM De eerste beursdag van deze week bracht voor de internationale waarden een zeer vaste stemming. Hieraan werkte mede de vei'laging van het officiële disconto van Zx/z tot. 3 percent, dat vrijdag nabeurs be kend werd. Ook de laatste slotkoersen van New York werkten op de Europese beur zen stimulerend. De handel was thans ech ter niet van grote omvang. Voor de Phi- lipsaandelen bestond weer goede vraag van ax-bitragezijde, terwijl het publiek aan de markt was. De aandelen schommelden rond de 396 en noteerden 5 punten boven de slotkoers van vrijdag. De 5 percent con verteerbare obligaties lagen 2 punten ho ger in de markt. Voor Unilever bestond goede vraag van publieke zijde hetwelk resulteerde in een koerswinst van onge veer 7 punten. AKU deed ook mee en monteerde 2 punten. Kon. Olie werd rond de 197 verhandeld, plus f 3,De olie waarden liggen de laatste dagen weer vast in de markt. Er doen ter beurze geruchten de ronde over een bonusuitkering van de maatschappij omdat het concern over een flinke agioreserve beschikt. KLM werd tegen de gehele marktverhouding in on- vex-anderd geadviseei-d. Zeer flauw in de markt van de scheep vaart. lagen aandelen Van Nievelt. De notering op 134 betekende 14 punten lager bij de laatste slotnotex-ing. Men sprak ter beurze, dat de dividendvooruitzichten van deze maatschappij niet best zijn en over de mogelijkheid dat dit scheepvaart- concei-n het dividend zal passeren. Een en ander had aanbod uitgelokt waartegenover alleen op lagere prijzen steun werd ge boden. Het hoogste koex-sverlies van de dag voor deze aandelen bedx-oeg ongeveer 18 punten. De overige scheepvaarten ston den min of meer onder invloed van de flauwe tendentie van aandelen Van Nie velt en lagen 1 tot 2 punten lager. Van de leidende cultures bestond vraag voor Deli, plus 1,30 en Senembah plus 3 punten. Grote drukte bestond er bij de opening van de markt in de staatsfondsenhoek waar de nieuwe 4V2 percent lening onge veer punt hoger op 99 werd verhan deld. Deze stijging dient in hoofdzaak te worden toegeschreven aan de discontover laging. De beurs is algemeen van mening dat. deze obligaties spoedig a pari verhan deld zullen worden. De overige staatsobli gaties waren prijshoudend tot vast. Voor de inschrijving op f 710.000 gewone aandelen van Grasso's Kon. Machinefa brieken n.v. bestond grote belangstelling. Voor het eerst wei-den vei"handeld claims Willem Smit Transformatoren. De advies prijs bedi-oeg 130 tegenover een theo- x-etische waarde van 134. Prolongatie 3 percent. (ANP) NEW YORK Een grote hoeveelheid gunstig bedrijfs nieuws bracht het koersniveau in nieuw gebied. Gunstige dividenddeclaraties van Du Pont, Florida Power and Light. Coca Cola International en Sears Roebuck, en een aandelensplitsing van 2V2 op 1 bij Johnson and Johnson brachten deze fond sen omhoog en hielpen de markt. I.aatbeurs dook United Fruit meer dan 3 dollar om laag op een dividend-verlaging. De tikkei-s wax-en enkele malen bij de ti-ansacties ten achter, onder andere bij het beursslot toen de markt vei-deeld was. De hoofdlijst was trouwens over het algemeen verdèeld. Goodyear-steeg .meer dan 6 dollar op een gerucht over aandelensplitsing. De "metaal- en autowaarden waren stijgend. De olies pi'ofiteerden van investeringsaar.kopen. Vraag naar banden ging gelijk op met de ontwikkeling van Goodvear. Genera] Port land Cement steeg 3 dollar en winsten van 2 of meer dollar deden zich bij vex-schei- dene andere fondsen voor. Het industrie gemiddelde kwam van 564.68 op 567.44; dat voor spoorwegen van 154.70 op 156,46 en dat voor openbare nutsbedrijven van 86.88 00 87.33 De omzet steeg van 4.390 000 tot 4.545.000 aandelen. Van de 1279 verhandel de fondsen sloten er 599 hoger en 453 lager. (UPI) Slotkoers Heden gisteren 13.45 ui 3-3%»/o Nederl. '47 90% 90 3% Nedl. 1962 64 93':'/,, 94Vie Woningbouw 6 °/o 109|4/m Pr. A'dam '56 I.. 85"/ia Pr. A'dam '56 II. 94% Pr. A'dam '56 III 94 Pr. R'dam '52 I.. 9714 Pr. R'dam '52 II. 96 Pr. R'dam '57 106% A.K.U 248% 246 Calvé Delft 370 370 Van Gelder Zonen 191 191 K. N. Hoogovens. 345 345 Nederl. Ford 189 190 N. Kabelfabriek 300 302 gew.Philips Gloeil. 396% 397 Pref.PhilipsGloeil. 178 Unilever 470% 470 Wilton Fyenoord 214% 214 Werf Gusto 160 Dordtsche Petrol. 824% 825 Kon. Petroleum.. f 196.90 f 197,60 Billiton 185 186 A'dam Rubber 66% 71 K.L.M f 107,— 106,50 Holl. Amer. Lijn. 161 160 K.N.S.M 164 164 N. Scheepv. Unie 144% 143% v. Nievelt Goudr. 137 137 Phs. v. Ommeren 273% 274 H.V.A 131% 134 Delimaatschappij f 131, 133, Amslerd. Bank.. 246 246 Nat, Handelsbank 136 137 Ned. Handel Mij 185 Rotterd. Bank 205 205 Twentsche Bank. 185 Anaconda Copper 57% 59% Bethlehem Steel. 51% 51 U.S. Steel 88% 88% General Motors 49% 49% Shell Union 81% 81% Tidewater 23% 23% Voor de rechtbank te Rotterdam heeft lieden de 35-jax-ige fabrieksarbeider A. de M. uit Gouda terechtgestaan, die in de nacht van 28 op 29 juli in de Krimpener- waard vier boerderijen en drie hooibergen opzettelijk in brand had gestoken, waar- door voor 300.000 a 400.000 schade wex-d aangericht. Daar twee psychiaters tot de conclusie wai-en gekomen dat de verdachte sterk verminderd toerekenbaar is, vroeg de of ficier van Justitie ontslag van rechtsver volging en ter beschikkingstelling van de regering. Op 2 december zal de rechtbank uitspraak doen. De Tweede Kamer heeft in haar voor lopig verslag over de begroting van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen ge vraagd, of de minister kan motiveren waarom het noodzakelijk is het. aantal amblenai-en dat onder zijn departement ressorteert met bijna duizend te doen toe nemen. De toeneming, zo antwoordt de minister thans, komt voor 873 van de 996 ambtenaren voor rekening van de univer siteiten en hogescholen. Zij wordt veroor zaakt door de toeneming van het aantal studenlcn en de daarmee samenhangende wijziging in ondex-wijsmethoden, en dooi de ontwikkeling van het wetenschappelijk onderzoek, hetgeen een gestadige uitbrei ding in het bijzonder van de wetenschap pelijke staven noodzakelijk maakt. Voorts wijst de minister op de pex-soneelsuitbrci- ding, voortvloeiende uit de oprichting van de technische hogeschool te Eindhoven. Bi.i de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot verhoging van de sa larissen en toelagen van de Raad van State en de Algemene Rekenkamer. In zijn toelichting merkt minister Struijcken op, dat de voorgestelde voorzieningen in de eerste plaats omvatten een herziening van de bezoldigingsbedragen, voorts toe kenning van een uitkering van 3 pet. van het jaarsalaris over 1955, en van een uit kering van 6 pet. van het salaris over het tijdvak van 1 september 1956 tot 1 januari 1957, welke onder meer aan het andere rijkspersoneel zijn toegekend. Vervolgens is in dit wetsontwerp de sala risverhoging van 6 pet. met ingang van 1 januari 1957 in het salaris geïncorporeerd. Hetzelfde is geschied met de compensa tie voor de premie voor de algemene ouderdomswet, met uitzondering voor die functionarissen, die de 65-jarige leeftijd zijn gepasseex-d. Ten slotte strekt het wetsontwerp ertoe aan de leden van de hoge colleges van staat in verband met de algemene huur verhoging met ingang van 1 augustus 1957 een compensatie te verstrekken ovex-.een- komstig de regeling voor het overige rijks personeel. Deze compensatie geschiedt in de vorm van een tijdelijke toelage. De Algemene Nederlandse Vex-eniging voor Vreemdelingenverkeer heeft tijdens een in Utrecht gehouden buitengewone al gemene vergadering prof, dr. ir. H. C. J. H. Gelissen tot haar nieuwe voorzitter ge kozen. Prof. Gelissen is de opvolger van mr. dr. L. N. Deckers, die sinds 1940 voorzitter is geweest van de A.N.V.V. en die in ver band met het bereiken van de 75-jarige leeftijd voor zijn functie heeft bedankt. Mr. Deckers werd met algemene stem men benoemd tot erelid van de vex-eni ging. Prof Gelissen werd op .15 mei 1895 te Venlo geboren. Aan de Technische Ho geschool te Delft promoveerde hij in 1923 cum laude tot doctor in de technische we tenschap. In 1930 werd hij benoemd tot directeur van de n. v. Provinciale Lim burgse Elektriciteits-Maatschappij. In hetzelfde jaar werd hij buitengewoon hoogleraar aan de Katholieke Economi sche Hogeschool te Tilbux-g. A.igtedijk, 17 te Beira verwacht v. Mozambique. Aardijk, 17 te Rotterdam. Ac.ila, 17 te Marseille verwacht, v. Port dc Bouc. Adonis, 17 260 111. w.z.w. Landscnd n. Amsterdam. Aegis. 17 v. La Guaira n. Pt.o. Cabello. Agamemnon. 17 te Bremen n. Rotterdam. Albireo, 17 330 m. o.e.o. Mogadiscio n. Mtwara. Alcor, 19 te Las Palrnas verwacht. Aldabi, 18 te Santos. Algenib, 17 te Bahia Blansa v. Buenos Aires. Alhena. 17 te Rio de Janeiro. Alioth, pass. 18 Kp. Finisterre n. Las Palrnas. Alkmaar, 17 te Puta Cardon verwacht. Almkerk. 17 v. Bulan n. Legaspi. Aludra, 18 te Marseille. Ameland, 17 32 m. n. Muskat n. Gibraltar. Amstclkroon. 18 te Suez. Amstellaan, pass. 17 Azoren n. Ceuta. Amstelsluis, 17 v. Ceuta n. Aden. Amstelstad. 17 40 m. n.o. Alexandrië n. Pt. Said Andi.jk, 17 510 in. z.o. Kp. Race n. Le Havre. Angolakust, 17 v. Amsterdam n. West-AIrika. Anncnkerk, 17 te Amsterdam. Antonia, 17 v Pladju n. Singapore. Arendskerk, pass. 17 Ceylon n. Singapore. Argos, 17 te Bremen v. IJ muiden. Ariadne, 17 Ic Amsterdam. Asteropc, 17 300 m. w. Landsend n. H. v, Holland. Astrid Naes, 17 te New York. Axeldijk, 17 te New York. Bali. 17 95 m. z.w. Kreta 11. Port Said. Balong. 17 v. Genua n. Amsterdam. Bantam, 17 v. Sandakan n. Sorong. Bennekom. 17 te Amsterdam. Bintang, 17 v. Halifax n. Boston M. Bloemfontein, pass. 17 Finisterre 11. Las Palrnas. Bonita. 13 te Panama n. Guayaquil. Breda. 16 40 m. z.w. Landsend n. Port of Spain. Britsum, 17 210 m. w.n.w. Malta n. Port Said. Bussum, 17 95 m. n.w. Alexandrië n. Rotterdam. Calamares. 17 v. Bolivar n. Los Angeles. Caltex Arnhem, 17 155 m. o. Malta n Pernis. Cnltex Eindhoven. 17 180 m. n.w. Perim n. Suez Call. Nederl., 17 340 m. n.n.o. Mahe n. Mauritius' Caltex Rotterdam 18 le Port Said. Calt. The Hague, pass. 17 Beachyhead n. Canvey Camcrounkust, 16 v. Dakar 11. Conakry. Carillo, 17 75 m. z. Acapulco n. Guayaquil. Castor. 16 890 m. n.o. Barbados n. Port of Spain Charis. 16 260 111. n.n.w. Inngua n. La Guaira. Cinulia, 16 v. Manchester 11. Curacao. Cistula. 18 te Balikpapan. Clavella, 17 v. Rotterdam n. Norrkoping. Cclyto, 17 200 m. w.n.w. Finisterre n. C.uragao. Concepcion, 16 v. Las Palrnas n. Ascencion. Cradle of Lib., 17 40 m. w. Kaapst. n. Ph.delphia Crania, 16 670 m, w.n.w. Kaapstad n. Durban. Drente. 18 te Tandjong Priok. Eenhoorn, pass. 17 Ouessant n. Crotone. Esso Amsterdam, pass. 17 cil. Sombrero n. Aruba, Etrema, 18 te Malta verwacht. Friesland SSM, 17 te Setubal. Gaasterkerk, 17 v. Bangkok n. Hongkong. Ganymedes. 18 te Rotterdam. Giessenkerk. 17 te Bremen verwacht v. Hamburg. Gooiland, 18 te Buenos Aires. Groote Kerk, 17 v. Aden n. Suez. Guineekust, 17 v. Duala n. Lagos. Heemskerk, 17 700 m. z.w. Cocos eil. n. Aden. Helena. 17 660 m. w.z.w. Scibys 11. Amsterdam. Helicon, 16 te Cartagena v. Aruba. He ra, 16 te Punta Arenas verwacht. Hilversum, 17 v. Pta. Cardon n. Landsend. Hoogkerk. 17 te Livorno v. Genua. Ivoorkust. 17 v. Conakry 11. Freetown. Japara KRL, 16 v. Piraeus n. Izmir. Java, 17 250 111. z.o. Singapore n. Labuan. Joh. v. Oldenharnev., pass. 17 Flores n. Surabaja. Kaap Hoorn, 17 90 m. w. Algiers n. Port. Said. Kara. 17 93 m. n.n.o. Finisterre n. Rotterdam. Karachi, 17 in Golf v. Oman n. Halifax. Karakorum. 17 80 m. n.w. Cochin n. Madras. Karimata, 17 te Halifax verwacht. Karimun, 17 v. Beyrouth 11. Port Said. Karsik, 17 t.e Fremantle verwacht. Kenia, 17 50 m. w. Ouessant n. Curaqao. Kieldrecht, 1 790 m. w. Kreta n. Port Said. Kinderdijk. 17 te Antwerpen. Kreeft, 17 145 m. n.o. Funchal n. Rotterdam. L.aertes. 17 v. Aden n. Engeland. Langkoeas. 17 te Penang verwacht. Lawak, pass. 17 Bizerta 11. Malaga. Leuvekerk, 18 te Karachi. Limburg 17 v. Taclodan n. Balikpapan. Loosdrecht. 17 v. Bahrein n. Kuwait. Lutterkerk, 17 170 m. n.w. Perim n. Dubai. Maas. 18 te Amsterdam. Maashaven, pass. 17 Beachyhead n. Las Palmai, Malea, 17 v. Chittagong 11. Pladju. Mapia. 17 330 m. w.n.w. Manilla n. Tsingtao. Mariekerk, pass. 17 Gibraltar n. Marseille. Maron. 17 v. Philadelphia n. New York. Meliskerk. 17 v. Antwerpen n. Hamburg. Mentor. 16 420 m. w. Bermudas n. Kp. Hait.ien. Merwelloyd, 17 v. Singapore n. Manilla. Molenkerk, 17 300 m. o.z.o. St. Helena n. L. Palmas. Munttoren. 17 v. Bandar Masluir n. Eastham. Musilloyd. 17 90 m. n.w. Port Said n. Genua. Mylady, 17 122 m. w.z.w. Lissabon n. Bordeaux. Na ess Commander, pass. 17 Gibraltar n. Fawley. Naess Lion, 17 42 m. z.z.w. Lissabon n. Port Said. Nanusa, 18 te Suez. Nieuw Amsterdam, 17 v. New York n. South.ton. Nieuw Holland. 17 v. Sydney n. Melbourne. Noordzee, 17 te Chaina verwacht v. Madras. Notos, 16 dw. Bona n. Tunis. Niikerk, 17 te Genua. Ondina, 17 te Pladju. Oranje. 17 90 m. o. Aden n. Colombo. Oranjefontein, 17 te Antwerpen. Orion, 18 te Rotterdam. Peperkust, 15 te Bremen. Pcrna, 17 200 m. o. Vizagapatnam n. Abadan. Poseidon, 17 te Georgetown. Prins Casimir. 17 630 m. w. Scillys n. Quebec, Prins Willem II, 17 te Montreal. Provenierssingcl. 17 v Morrisville n. Norfolk Purmerend. 18 te Piraeus. Raki 16 v. Bahrein, 18 te Khor El Mufatta ver#. Ueyniersz. 17 te Singapore verwacht. Riouw, 17 100 m. 0. Flores n. Beyrouth. Rita. 17 v. Pladju n. Port Swettenham. Rotti, 18 te Singapore verwacht v. Tegal. Ruys. 19 te Okinawa verwacht. Rijndam. 17 te Cobh. Salatiga. pass. 17 Miami n. New Orleans. Saloum, 18 v. Le Havre 11. Duinkerken. Sambas. 17 v. Penang n. Singapore. Sarangan, 18 te Colon. Scheldelloyd, 17 v. Antwerpen n. Hamburg. Schie, 17 90 m. o. Malta n. Alexandrië. Schiedijk, 18 v. Antwerpen 11. New York. Schouten, 16 v. Freetown n. Takoradi. Senegalkust. 17 te Bordeaux verwacht. Sigli, 17 v. Hollnndia te Blak verwacht. Slamat. 17 v. Newcastle (N.S.W.) n. Brisbane, Sloterdijk, 17 300 m. z. Kp. Race n. Antwerpen. Soestdijk. 16 te Hamburg verwacht v. Rotterdam. Sommelsdijk, 17 te Philadelphia. Stad Arnhem, 17 v. Antwerpen n. Lulea. Stad Delft. 18 te Rotterdam. Stad Göuda. 16 820 m. w. Landsend n. IJmuiden. Stad Haarlem. 17 240 m. z.w. Kp. St. Vincent n. Rotterdam. Stad Leiden. 17 240 m. o. Bermuda n. Landsend. Stad Rotterdam. 17 70 riv. z.w. K. Finist. n. A'dam. Stad Schiedam. 17 40 m. z.z.w. Lissabon n. R'dam. Stad Utrecht, 17 280 m. w. Ushant n. Baltimore, Stad Vlaardingen. 17 v. Narvik ri. Antwerpen. Statensingel. 17 v. Mobile n. Europa. Stan vac Benakat, 17 te Sungelgerong verwacht. Stanvac Malacca, 18 te Singapore verwacht. Statue of Liberty. 17 180 m. n.o. Lour. Marques naar Philadelphia. Steenwijk. 18 te Amsterdam. Stentor. 16 v. Amsterdam 11. Barbados. Steven, 17 te Napels. Straat Johore. 18 te Fremantle. Straat Lombok. 17 v. Mombasa n. Tanga. Straat Madura. 17 50 m. z.w. Albany n. Bunbury. Straat Singapore, 17 860 m. w.z.w. Kaap Leeuwin naar Melbourne. Tabinta. 17 120 m. n.w. Perim n. Suez. Talisse, 17 te Sandakan v. Biak. Tankhaven II. 17 v. Bangkok 11. Sungeigerong. Tarakan pass. 17 K. Canaveral n. Newport News. Tegelberg. 17 te Mauritius verwacht v. Penang- Tero. pass. 17 Ouessant n. Rosario. Theobaldius. pass. 17 Ras Al Hadd n. Singapore. Tiinegara. 17 740 111. w.n.w. Kaapst. n. Rio de Jan. Ttajanus, 16 60 m. n.n.o. Kp. Villano n. Leixoes. Utrecht, 17 110 111. n.o. Kp. Finisterre n. Bona. Van der Hagen. 17 240 m. z.o. Kp. Guardafui n. Penang. Van Heemskerk, 17 v. Hongkong n. Kobe. Van Neck, 17 190 m. w. Pt. Moresby n. Suva. Van Noort, 18 te Napier verwacht v. Lyttleton. Van Spilbergen. 19 te Matadi verw. v. Kaapstad. Van Waerwijck, 13 te Singapore v. Hongkong. Vivipara, 17 120 m. n.w. Perim n. Mena Al Ahm. Waal. pass. 17 Malta n. Tabarka. W. Alt, Jones, 17 600 m. w. K. St. Vine. n. Mena. Waterland. 17 te Ilheus verwacht v. Santos. Willem Barendsz, 17 940 m. n.w. St. Helena naar Kaapstad. Willemstad. 17 775 m. w.z.w. Madeira n. Madeira. Witmarsum, 17 te Hamilton verwacht. Wonogiri, 16 v. San Francisco n. Portland. Wonosari, 17 te Point de Galle n. Bclawan. Wonosobo, 17 te Bahrein. Ijssel, 17 v. Rhodes n. Izmir. Zaankerk. 18 v. Rotterdam 11. Sydney. Zeeland, 17 v. Port Swettenham n. Penang. Zonnewijck, 17 340 m. w. Landsend n. Londen. KLEINE VAART Alcctas. 17 40 m. n.o. Ouessant n. Hamburg. Bloemgracht. 16 te Amsterdam. Boreas, 16 100 m. z.w. Ushant n. Genua. Draco, 18 v. Oporto te Amsterdam verwacht, Elsa, 14 te Hamina v. Soernaes. Flcvo, 16 te Korsor n. Gdynia. Heerengracht, 17 te Antwerpen. Ilias, 16 10 m. z.z.w. Finisterre n. Palermo. Inspect. Mellema. 17 200 m. o. Dundee n. Dundee. Joost, 15 v. IJmuiden n. Karskaer. Julia Mary, 17 10 m. z. Finisterre n. Lissabon. Kaap Falga, 13 te Sundsvall v. Ostrand. Kp. St. Vincent, 13 te Harlingen v. Valdemarsvifc. Lijnbaansgr., 17 in Finse Scheren n. Mantyluoto. Marianne. 16 v. Malmö te Halmstad. Midas, 16 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Nero. 16 30 m. z.z.w. Nao 11. Barcelona. Pavo, 13 Kiel gepass. n. Sundsvall. Phidias. 17 20 m. z. Bindings 11. Rotterdam. Plato. 16 v. Malaga n. Lissabon. Ponza, 14 v. Rundvik n. Huil. Prinsengracht. 17 v. Vlisslngen n. Abö. Tilly. 17 t.a. Humber n. Huil. Twee Gebroeders, 17 te Hoek van Holl. n A'dam. SLEEPVAART Barentsz Zee. 15 v. Huil te Maassluis. Clyde. 18 v. Maassluis n. New Orleans. Friesland. 18 v Saigon n. Yokohama. Humber, 13 v. Algiers 11. Genua Noordzee, 18 40 m. z.t Bizerta. Oceaan. 18 v. Port Said. Oostzee. 18 40 m. n.w. Jamaica 11. Rio de Janeiro Poolzee, 18 1030 m. w.z.w. Fayal n. Vlissingen. Titan. 18 te Galveston. Tyne, 18 v. Maassluis n. Cork. Zeeland. 18 130 m. o. K. Halleras n. Khorramshar. Zwarte Zee, 18 te Fayal. KARPETTEN Uit onze zorgvuldig geselecteerde collectie etaleren wij een aantal Perzische en Engelse dessins, w.o. het nieuwe Kroonkarpet. Beshir, Kasrnir enz Karpetten met een klassieke traditie. EEN IDEALE VLOERBEDEKKING voor een teen-agers kamertje of een moderne eethoek is een kokos-karpet. Wij hebben ze in verschillende maten en kleurige frisse dessins. Zie onze etalage. •it Een gedeelte van onze nieuwe collectie gordijnstoffen is reeds aangekomen. Aparte beschaafde ontwerpen in verrassend mooie kleurenstellingen. Een lust om te zien! In onze bedden-afdeling: Alle bekende merken dekens en matrassen. r--., „r,7finfj W|-] sjapen INTERIEURVERZORGING «ARTELjORISSTR. 13-1> HAARLEM

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6