Twee zeelieden aan de arbeid in prachtige fotoboek „Zee" ER ZIJN HIER HAAST GEEN KINDEREN DIE MIJN LIEDJES NOG ZINGEN VAN DER MEULEN EN VAN KAMPEN Hervormd rusthuis op terrein van „De Rijp" Cobi Schrever voor Ned. Ver. voor Huisvrouwen Een kostelijk bezit voor lage prijs 35 1. Finale Grote Prijs van 't Gooi en Ommeland Jubileum bij toneel fonds Pieter Langendijk Sint Nicolaas wordt toch officieel ontvangen mist kring Apolloin nieuw uniform Zie de kunstmaan klaagt de Sint in Australië DINSDAG 18 NOVEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCIIE COURANT i ALS DE BEKRONING van de jarenlange samenwerking tussen de zee- fotograaf Cees van der Meuten uit Zandvoort en de zeeschrijver Anthony van Kampen uit Nieuwediep is het fotoboek „Zee", dat juist bij de uitgeverij C. de Boer Jr. in Hilversum is verschenen, beslist geslaagd te noemen. Hier zijn twee mensen in woord en beeld aan de arbeid, die het boeiende element, dat de zee is, in al zijn uitingen, lieflijk en roofzuchtig, verraderlijk en vertrouwd, haarscherp kunnen registreren. Cees van der Meulen als een dichter- met-de-lens, zoals hij wel meer wordt genoemd, en Anthony van Kampen met een welversneden pen. Twee vrienden van de zee, die dit foto boek, het kan niet anders, met liefde en plezier te zamen met lay-outman Dick Abbenes hebben samengesteld. Een boek met foto's, waarop de liefhebbers van de zee en de schepen, de havens en de dijken, de vuurtorens en de havenhoofden, de ladende, lossende en van stapel lopende schepen niet snel uitgekeken zullen raken. Plet enige bezwaar, dat men tegen dit prachtige fotoboek zou mogen hebben, is dat het wel wat té overladen is met foto's. Dit mag echter nauwelijks als critiek op het werk op zichzelf worden opgevat, Cees van der Meulen is van jongsaf door het water, de zilte zee, gebiologeerd. Voor al de laatste jaren heeft hij zich op het fotograferen van dat wonder, wat voor hem de zee is, toegelegd. Veelal in ruige beelden van door het zilte water stuivende reddingboten en sleepboten. Foto's, die hij maakt onder de moeilijkste omstandig heden. Vast aan mast Cees van der Meulen heeft veel voor het schieten van een goede en ruige zeeplaat over. Talryke malen heeft hij zich reeds vast laten binden aan de voormast van een reddingboot om een unieke plaat te maken van een met ruw weer worstelend schip. Het is vaak onbegrijpelijk, hoe hij er in slaagt om in die omstandigheden Sedert 1946 bestaan er plannen voor vestiging van een rusthuis voor bejaarden van de diaconieën van de Hervormde ge meenten van Haarlem en naaste omgeving in huize „De Rijp" aan de Bloemendaalse- weg, hoek Mollaan in Bloemendaal, welke villa vroeger bewoond werddoor de fa milie Stoop. De gemeenteraad van Bloe mendaal heeft deze plannen verscheidene malen besproken, maar een oplossing kon niet worden bereikt. Naar wij vernemen zijn er nieuwe plan nen in voorbereiding; het ligt in de bedoe ling, voor het doel niet de vroegere villa te bestemmen, maar het rusthuis meer zuidelijk op dit terrein om de moestuin op te trekken, zodat de vroegere sfeer van het oude Bloemendaal daar zo min moge lijk zal worden aangetast en waardoor tevens het contact tussen „De Rijp" en het Bloemendaalse Bos in stand kan blijven. heelhuids met een unieke serie platen aan de wal te stappen Cees van der Meulen. een kleine, slanke en nogal stille Zandvoorter, die voortkomt uit een oud varensgeslacht, is vanwege zijn afkomst als het ware erfelijk belast met het water. Datzelfde kan worden gezegd van Anthony van Kampen, die de soms dromerige en soms'ruige tekst schreef bij dit fotohoek- Uit de omvangrijke collectie' van Cees van der Meulen heeft men voor dit boek een selectie gemaakt, die representatief kan worden genoemd voor zijn sublieme „zeefotowerk". Hier zijn twee zeelieden aan het werk, die kans hebben gezien om hun liefde voor de meer dan driehonderd vijftig miljoen vierkante meter wereldzee eerlijk in beeld en woord tot uitdrukking te brengen, waarbij de nadruk vooral valt op een aantal ongelooflijk rake platen van een woedende zee. D. S. „U hebt ons met het zingen van oude balladen en volksliederen en met de wijze waarop u die brengt en aan elkaar praat, vanmiddag beslist een beetje gelukkiger gemaakt". Dit zei de presidente van de afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen mevrouw A. Hamaker-Willink, maandag middag tot mevrouw Cobi Schreyer uit Zwanenburg, die de geheel gevulde zaal van restaurant „Dreefzicht" in Haarlem met haar balladen en volksliedjes uit ver schillende landen en na de pauze in haar prachtig Westfries kostuum met volks liedjes uit verschillende provincies van ons land van het begin tot hut einde heeft geboeid en vermaakt. Mevrouw Schreyer deed haar programma zij begeleidde zichzelf op een gitaar aansluiten bij kleurendia's, die door één der leden, me vrouw A. C. van Ovei-zee-Endt uit Heem stede in diverse landen zijn gemaakt. Me vrouw Hamaker liet na de pauze even eens enkele van door haar gemaakte kleu rendia's zien. Cobi Schreyer heeft haar publiek op ont wapenende manier meegenomen naar Oostenrijk, Frankrijk, Zwitserland, Ita lië, Israel. Spanje Chili, Noord-Amerika en Engeland. Vooral de beide dansliederen uit Israel maakten veel indruk. Na afloop bood mevrouw Hamaker de zangeres bloemen aan. Wie Wat Waar 1959 handhaaft de traditie van de jaarboeken 1957 en 1958: het geeft helder en bondig een kroniek van het af gelopen jaar, een grondige be handeling van een bonte rij van onderwerpen die in de actuele belangstelling staan. Het is een bron van informaties, een sieraad voor de boekenkast, goed en goedkoop. Uitsluitend verkrijgbaar aan de kantoren van Haarlems Dagblad/Opi'. Haarl. Courant en IJmuider Courant Het is langzamerhand al traditie gewor den aan de jaarlijkse hengstenkeuring de show van jaarlingen en een avondmeeting te verbinden. Woensdag hebben al deze gebeurtenissen in het Hilversumse Sport park plaats. Voor de pure liefhebbers valt deze dag, die 's morgens half tien begint en 's avonds tien uur eindigt, enorm veel te genieten. In een vrijwel constante stroom verschijnen de volbloeds, harddra vers en jaarlingen in de baan, een stille strijd van de fokkers naar het zo fel be geerde predikaat „het beste paard van de show". De dag wordt besloten met een aantal koersen, waarvan de finale van de „Grote Prijs van 't Gooi en Ommeland" het hoog tepunt vormt. In tegenstelling met de series gaat de finale over de vrij lange afstand van 2400 m en juist deze afstand biedt de meeste kansen aan de oudere paarden. Stal Silver, die in de series al zeer succesvol was, is met Roland en zijn zusje Urania zeer sterk vertegenwoordigd en zal Sandra, Umber en Victrix V achter zich kunnen houden. Het internationale nummer is met 21 paarden zeer sterk bezet, doch daar ver scheidene zondag j.l. hebben gelopen zal het aantal uitvallers wel groot zijn. Een keuze is uitermate moeilijk, want zou het veld belangrijk uitdunnen dan heeft zelfs Fan Fan een eerste kans. Blijft het veld Donderdag 27 november herdenkt de heer J. W. Duits, Van Keulenstraat 10, Haarlem, de dag waarop hij vijfentwintig jaar ge leden bij Gerard Nielen's toneelfonds Pie ter Langendijk in dienst trad. De heer Duits kwam daar op veertien jarige leeftijd en heeft zich sindsdien op gewerkt tot een kracht, die bij leiding en amateurverenigingen zeer geliefd is. Don derdag 27 november zal het jubileum, na een mis en gezamenlijk ontbijt, in huise lijke kring worden gevierd. zo, dan is hij kansloos en komen Rosa Ilollandia, Ria Kitty, Radbout en Rose Marie voor de ereplaatsen in aanmerking. Het derde grote nummer is de serie draverij (31 paarden). De specialist in deze koersen Uranus Koff staat hierin op een zeer gunstige plaats, maar echter in veel beter gezelschap dan bij zijn vorige over winning. Uitloper, Urma Norton, Sagne d'Or en Uranium H zullen weinig voor hem onderdoen en ongetwijfeld ook in de voorste gelederen eindigen. In de stam boek-prijs valt de keuze op stal Koppes (Torenvalk S, Q William P), vóór de mount van de bekwame Duitse rijder Freundt (Victor Alsvin, Quick Magowan S). Out sider is Unemdé. Het openingsnummer kan een prooi wor- d i voor Wendola, die daartoe Wendy, Hollandia en Vuurvink S de baas moet blijven. 'v Zandvoort Sint Nicolaas zal toch in Zandvoort zijn intocht doen. Hij heeft gehoor gegeven aan de smeekbeden van vele teleurgestelde ouders en kinderen. Aanvankelijk zou de intocht achterwege blijven, omdat het Sint Nicolaas-actiecomité onvoldoende gelden beschikbaar had. Uit de bevolking is thans een intocht comité gevormd, dat woensdag vergadert. Intussen is de intocht reeds bepaald op zaterdag 29 november. Dan zal de burge meester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, 's tniddags om drie uur de Goed heiligman op het bordes van het raadhuis welkom heten. Het intocht-comité heeft reeds vele sug gesties uit de burgerij ontvangen. Dit jaar zal men gelet op de korte tijd van voor bereidingen niet aan de vele wensen te gemoet kunnen komen. Wel zal dit jaar voor het eerst ook Bentveld een officieel bezoek van de Sint krijgen. Aan de inwo ners is verzocht op de dag van de intocht van twaalf uur tot zonsondergang de vlag uit te steken. 1-Iet intocht-comité is van vele zijden reeds giften toegezegd. Men kan voor de intocht gelden beschikbaar stellen door storting bij de Nutsspaarbank aan de Gro te Krocht, of door overschrijving op post rekening 5180 van de Nutsspaarbank in Haarlem ten gunste van rekening 701895 ten name van het Sint Nicolaas-intochtcomi- té in Zandvoort. De Harmonie „Kunstkring Apollo" houdt zaterdagavond 22 november in de grote zaal van de Haarlemse Jongeman nen Vereniging aan de Lange Marga- rethastraat in Haarlem haar jaarlijkse feestavond. Het korps zal voor het eerst in zijn nieu we uniform optreden. Het programma vermeldt vóór de pauze een harmoniecon cert en daarna cabaret en dansen. FEESTAVOND MOTORCLUB De feestavond van de motorclub „Zand voort" zal dit jaar worden gehouden op zaterdag 22 november in restaurant „Zo- merlust". Aan de feestavond zal de tradi tionele „boerenkoolmaaltijd" voor de leden voorafgaan. Volgense mededelingen van de Utrechtse Sterrewacht zal op dinsdag 18 november de raket van de derde Russische kunst maan overkomen om 19.10 uur in het noordoosten op een hoogte van 25 graden. De kunstmaan zelf is tweemaal te zien. Eerst om 18.34 uur in het noordwesten op een hoogte van 20 graden, zich bewegend van zuidwest naar noordoost en daarna om 20.22 uur in het noordoosten op een hoogte van 30 graden, zich bewegende van noord west naar zuidoost. Sint Nicolaas is niet tevreden over de herdenking van zijn ge boortedag in Australië. Toen ik hem dezer dagen ont moette, was hij teleurgesteld. Hij voelde zich vermoeid, want de reis van Spanje naar Australië duurt een beetje langer dan naar Nederland. Bovendien is het om deze tijd van het jaar in Australië eigenlijk te warm om in zo'n bis schopskleed te lopen. Met een temperatuur van om én nabij negentig graden Fahrenheit, die dikwijls tot boven de honderd stijgt, valt het zelfs voor Zwarte Pieten niet mee, hoewel zij in het hete Morenland toch wel wat ge wend zijn. Wat erger is: Sint en z'n Pieten missen hier de lange, donkere schoorstenen, waar ze doorheen kunnen kruipen om cadeautjes bij haard of kachel neer te leggen. En die haard of kachel is natuurlijk nidden in de zomer ook ver te zoeken. Er zijn hier zovele huizen zonder schoorsteen, dat het een hele opgaaf wordt voor Piet om z'n baas te bewegen er een bezoek te brengen. Zelfs als er een schoorsteenmantel is, dan is die dikwijls loos. Schoen of klomp vindt men er niet en er klinkt geen lied van rond zo'n loze schoorsteen geschaarde kinderen. En al die huizen,waarvan de blin den, zoals in Australië gebruike lijk is, de hele dag en nacht ge sloten blijven, stralen natuurlijk gen licht uit. De sprankelende sprookjeslichten, zelfs al was het eer maar één in een eenzaam ge- tegen boerderij, ontbreken Er is nog méér ongemak, zei de Sint, toen ik, tussen twee hui zen in, een vraaggesprek met hem had. Wat voor ongemak? vroeg ik. Nou, kijk eens, zei Sinter klaas, terwijl hij zijn mijter een beetje naar achteren schoof en het zweet van z'n voorhoofd wiste: In Nederland wandelde ik zo gemakkelijk over de dak-m, maar hier staan alle huizen apart, ge scheiden door grote tuinen. Als ik in Nederland vijf huizen doe, kan ik er hier in dezelfde tijd maar één af. Ik werk wat we in Austra lië noemen „overtime" en uaw moet natuurlijk betaald worden. De Sint zag, dat ik verschrikt en verontwaardigd keek tegelijk en verduidelijkte zijn van een ma terialistische gezindheid blijkende opmerking met een uitlegging, die acceptabel leek: Er is hier. zo zei hij op sombere toon, veel con currentie. weet je. Niet van col lega-Sinterklazen, maar van Kerstmannetjes, die zich Santa Claus noemen, Sinterklaas, weet je. Ze lopen in rooie jakken met witte randen hier al rond in okto ber, tot Kerstmis toe. Dat vind ik oneerlijke concurrentie. Maar u hebt toch niet te klagen over populariteit onder de Nederlanders? waagde ik op te merken. Dat is betrekkelijk, luidde het antwoord. Zwarte Piet schud de heftig met z'n hoofd om de Sint bij te vallen, terwijl straal tjes transpiratie langs z'n wangen en hals liepen, zodat z'n Moriaan- se kleur begon te verbleken. Er zijn hier honderdduizend Nederlandse immigranten, ver volgde Sint Nicolaas op ietwat schoolmeesterachtige toon. Over het algemeen staan ze on verschillig tegenover het Sinter klaasfeest. De meeste kinderen kennen m'n liedjes niet eens, of niet meer. Dat is de schuld van de ouders, want die leren hun kinderen die liedjes niet. Mis schien hebben de kinderen ook geen zin om ze te leren. Op de scholen wordt er natuurlijk hele maal niets aan gedaan. Het is voor mij heus niet leuk voor een groep kinderen te staan en hen niet eens een behoorlijk Sinter klaasliedje te horen zingen. In West-Australië heeft de Neder landse vereniging eens besloten helemaal geen Sinterklaasfeest voor de kinderen te houden, om dat, zo zei het bestuur, de sfeer ontbreekt en de kinderen geen liedjes kunnen zingen. De Goedheilig man keek treurig voor zich uit. Hij had kennelijk verdriet over zoveel laksheid en onwetendheid, maar fleurde op, toen ik Tasmanië noemde. Tasmanië is een uitzondering, zei hij glimlachend. De burge meester van Launceston heeft me vorig jaar officieel ontvangen. Het was een grote optocht en een feest voor Nederlandse en Austra lische kinderen bij elkaar. Ook ben ik in Mildura geweest, achter in het binnenland van Nieuw Zuid Wales, tjonge wat een reis.en heet dat het was! Daar wonen maar twintig Nederlandse gezin nen. Ze hebben me ontvangen als een vorst. Een grote optocht door de stad. De gehele bevolking was uitgelopen om ons te zien. De volgende dag stonden er foto's van in de kranten. En was dat de enige plaats, waar u zo spontaan werd ontvan gen? vroeg ik. O nee, in Wollongong, de staalstad van Nieuw Zuid Wales, was het óók leuk. Daar kwamen vierhonderd kinderen bij elkaar om me te verwelkomen. Twee honderd kilometer naar het noor den, in Newcastle, vierhonderd kilometer naar 't zuiden, in Can berra, hadden we ook veel pret. In Canberra namen ze mee in een optocht door de federale hoofd stad. Versierde fietsen en auto's waren er ook bij. De Nederlandse vereniging organiseerde er een groot feest voor de kinderen met appelhappen, hardlopen, kange- roe-lopen en veel ijs.Ik ril er nog van als ik er aan denk Wat wilt u daarmee zeggen? vroeg ik. De Sint dacht een ogenblik na en antwoordde: Het huiselijke feest van Sinterklaasavond in Ne derland heeft een heel ander ka rakter dan het massafeest in Australië. Het is niet alleen de ijswafel, die de hete melk en warme chocolade heeft vervangen, het is ook het persoonlijke con tact, dat heeft plaats gemaakt voor een sociale bijeenkomst, soms een kinderfeest, zoals in Neder land op Koninginnedag zou zijn gehouden, of een dansavond voor vaders en moeders! Ik ben hier niet veel anders dan een gedenk waardige relikwie uit een voor bije tijd Klinkt dat niet een beetje cynisch? Het is de waarheid, zei Sint. Zwarte Piet was inmiddels aan z'n tweede ijslollie begonnen. Sin terklaas stak z'n staf in de groene berm van de straat, trok z'n toga uit en legde die op de drinkwater- bak, die hier op tal van plaatsen langs de weg voor de paarden zijn aangebracht en zei: De appel tjes van oranje groeien hier in zo'n overvloed het hele jaar door, ook in de achtertuin van vele Nederlandse gezinnen, dat de stoomboot uit Spanje geen attrac tie meer is voor de kinderen. De Sint en Spanje zijn typisch ver bonden met vorst en sneeuw en kou. met vuur in de haard of een snorrende kachel, met donkere winteravonden, maar die héb je niet in Australië, tenminste niet om deze tijd van het jaar. Daar door voel ik me als een kat in een vreemd pakhuis. De tijd zal komen, dat. ik een legendarische figuur zal zijn in de ware beteke nis van het woord: mijn naam zal in Australië nog slechts genoemd worden in boeken en kranten. De kinderen zullen hun schuchtere blikken slechts opslaan naar m'n concurrent. Vader Kerstmis, het mannetje in z'n rooie jak, dat zich Sinterklaas noemt maar het niet is! Het heerlijk avondje en de klop op de deur verdwijnen lang zaam maar zeker1, zoals het schip, dat de kinderen uit Nederland meenam naar Australië, achter de horizon verdween. Sint Nicolaas zuchtte toen hij dit zei. Zwarte Piet veegde het zweet van z'n voorhoofd. Ze trokken met gebogen ruggen ver der, nagestaard door enkele Australiërs, van wie ik er één hoorde zeggen: Die gaan zeker naar een gemaskerd bal....

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7