Soedan na staatsgreep even onafhankelijk van Nasser NAVO-conferentie stelt voor een satelliet af te vuren Kort en bondig Bestuurstalenten in Soedanees leger echter niet hoog geschat 7/lb NAAIMACHINES Betere zoetstof ontdekt Damesconfectie in het RAI-gebouzv MENING IN LONDEN: Minister Cals over de Nederlandse speelfilm Nieuwe sportauto Twee doden in het verkeer Boeddhistisch leider richt zich tot Paus Norstad zal zijn opperbevel niet reorganiseren Weinig compensatie voor verloren natuurgebieden Lichaam van verdwenen notaris na anderhalf jaar gevonden „Israël wil geen militair avontuur in Jordanië" Amerikaanse konvooi uit Berlijn aangekomen Pravda pleit voor een radicale oplossing GARAGE DEN HOUT Indonesische ambassade leverde Saulo uit DINSDAG 18 NOVEMBER 1958 (Van onze correspondent in Londen) Ook het voorlopige beeld, dat. men zich in Londen van de staatsgreep in Soedan kan vormen, is dat deze in géén geval pro- Nasser is. Het neutrale commentaar in Cairo bevestigt dit. Volgens sommigen is Nasser, wat. zijn bedoelingen met het Nijl- water betreft, voor het ogenblik in Soedan de pas afgesneden. Want dit is de kern kwestie. De in Soedan overheersende ka raktertrek is zonder twijfel het sterke on- afhankelijkheidsgevoel. Het hoofdmotief van generaal Abboed schijnt dan ook ge weest te zijn, zijn schoonvader, de pro- Westerse en anti-Egyptische premier Kha- lil, bij te staan en te voorkomen, dat de Soudanese politici voor Nasser's druk zouden zwichten en zodoende een voor Soedan nadelige oplossing van het Nijl- water-probleem te vermijden. Weliswaar werden in deze staatsgreep dezelfde be weegredenen als in Pakistan aangevoerd, maar de toestand in Soedan wordt in dit opzicht veel gunstiger geacht. Ook de steun van de invloedrijke religieuze leiders voor Abboed en de onderdrukking van de pro- Egyptische pers vormen een bewijs dat de nadruk wel degelijk op het Soedanese na tionalisme ligt. Opmerkelijk is ook, dat deze staatsgreep kennelijk aan de top is uitgevoerd en niet geleid wordt door een groep jonge officieren, zoals elders in het Nabije Oosten gebruikelijk was. Anti- Westerse gevoelens doen zich waarschijn lijk ook, doch in verzwakte mate gelden. Britse-en Amerikaanse hulp heeft in som mige kringen kwaad bloed gezet en wordt beschouwd als ongeoorloofde inmenging. De staatsgreep is nog bevorderd door het geharrewar tussen de twee coalitie-par tijen. De democratische partij weigerde de door de traditionele en anti-Egyptische Oemma-partij voorgestelde president Rah man el Mahdi onder de nieuwe door het parlement goed te keuren grondwet te aanvaarden en drong aan op een opperste raad van vijf man, in plaats van een presi dent.. Men heeft er overigens in Londen een hard hoofd in of de militaire leiders in staat zullen zijn het land te regeren, zoals ook betwijfeld wordt ten aanzien van Irak, Syrië en Pakistan. Nasser's voorbeeld werkt overal in het Nabije Oosten aan stekelijk, maar totnutoe bleek alleen hij over de nodige capaciteiten te beschikken, hoewel er ook in Egypte nog geen teken is van werkelijke sociale vooruitgang en opheffing van de afgrijselijke armoede. Advertentie Maak U niet dik.... Dal doel cacao ook niet... en tóch is ze voedzaam. Cacao kalmeert en is lekker tegelijk. U wéét het, maar vergeet het te vaak. Ver geet het nu eens niet en drink vandaag nog een kop van Houten cacao. Minister Cals acht de vooruitzichten voor de Nederlandse speelfilm bemoedi gend. In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van O.K. en W. noemt de minister de redenen voor zijn mening op. In de eerste plaats is er door de stichting van het produklie- fonds voor Nederlandse films, zoals ver wacht werd, een zekere continuïteit in de Nederlandse filmproduktie tot stand ge komen. In de tweede plaats is bij de ver vaardiging van Nederlandse speelfilms de medewerking ingeroepen van een aan tal Nederlandse kunstenaars, wier capaci teiten de beste beloften inhielden voor een produktie op behoorlijk niveau. Zo werden bij de laatste films op het gebied van regie camera, scenario, draaiboek en muziek bekende Nederlandse kunstenaars aange trokken, terwijl ook de produktieleiding in zeer ervaren handen werd gelegd. De recente vertoningen van films als „Dorp aan de rivier", en „Fanfare" heb ben naar het oordeel van de minister be wezen, dat zijn gematigd optimisme ge rechtvaardigd is. De minister en de leiding van het Nederlands Ballet De Tweede Kamer heeft in haar voor lopig verslag over de begroting van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen ge vraagd, welke de redenen zijn van het te- ugtreden van de leidster van het Neder- knls Ballet. Minister Cals heeft nu in zijn Memorie van Antwoord meegedeeld, dat tussen het 'estuur van het Nederlands ballet en me vrouw Sonia Gaskell overleg gaande is omtrent haar terugkeer. In dit stadium zouden mededelingen over deze subtiele aangelegenheid van nadelige invloed kun nen zijn op het resultaat van dit overleg. Dc minister is daarom van mening, dat hij zich van zulke mededelingen dient te ont houden. Daarbij komt dat het leger in Soedan klein is en minder bekwaam dan elders, zodat het de vraag blijft of het de nodige figuren voor een bestuurstaak zal kunnen op leveren. „Alleen pro-Soedan" (Reuter) Van Soedanese zijde is in het hoofdkwartier van de UNO te New York meegedeeld, dat generaal Abboed pro- Westers nóch pro-Nasser is, maar alleen „pro-Soedan". Egyptische officiële functionarissen na men een gereserveerde houding ten aan zien van de staatsgreep in Khartoem aan. Men toonde zich evenwel ingenomen met Abboeds verklaring, dat hij zal streven naar een verbetering van de betrekkingen met de V.A.R. Generaal Abboed heeft nog deelgenomen aan de woestijnoorlog van de Britten tegen de Duifse veldmaarschalk Rommel in Noord-Afrika. Hij wordt beschouwd als een a-politieke figuur. Radio-Omdoerman meldde, dat de lei ding van dc Ocmma- en de Democratische Volkspartij haar goedkeuring aan de staatsgreep gehecht hebben. Deze partijen vormden tot dusver ook samen de regering van Soedan. In de oppositie was de Natio nale Unie Partij, die lange tijd een hereni ging met Egypte heeft voorgestaan. Erkenning van V.A.R. CAIRO (UPI) De V.A.R. is van plan het nieuwe Soedanese regime te erkennen, in de hoop het eens te kunnen worden met de Soedan over de verdeling van het Nijl- water. Uit ingelichte kringen wordt ver nomen dat tot deze stap besloten is minder dan een etmaal na de in Khartoum uitge voerde militaire coup. Als de V.A.R. als eerste natie overgaat tot erkenning van het nieuwe Soedanese regime, dan maakt de regering van de V.A.R. een goede kans een mate van prestige te bereiken, dat zij bij de vroegere Soedanese regeringen nooit gehad heeft. Dit is de „Citeria", een sportauto die ondanks zijn Italiaans klinkende naam van Nederlands fabrikaat is. De. Hage naar H. van Beekum is de constructeur van het wagentje, dat met zijn achterin geplaatste 2 cilinder 4-tactmoler van 600 cc. een topsnelheid van 135 km. per uur kan bereiken. De „Citeria" heeft een carrosserie van kunststof op een chassis van naadloze stalen buizen. Er is plaats voor twee volwassenen en twee kinderen. Volgend voorjaar begint de serieproduktie, aanvankelijk met vier, later met vijftig per week. Prijs: ongeveer zeveneneenhalf duizend gulden. Op de dorpsweg te Maartensdijk is de 75-jarige H. Westbroek uit Hollandsche Rading, terwijl hij op de dorpsweg wandel de, door een 16-jarige bromfietser aange reden. Beiden kwamen te vallen. In het Stads- en Akademisch Ziekenhuis te Utrecht is de heer Westbroek overleden. Een van de drie Amerikaanse piloten, die zondagavond in Soesterberg bij een auto-ongeluk zwaar gewond werd, is aan zijn verwondingen bezweken. Hij was de bestuurder van de auto, de 20-jarige onge huwde G. T. B. De toestand van de twee andere piloten, R. P. en J. K. B„ is zeer zorgelijk. TOKIO, (AFP) Kosjo Otani, de leider van een der belangrijkste boeddhistische sekten van Japan, heeft zaterdag meege deeld, dat hij een boodschap heeft gezon den aan paus Joannes XXIII, waarin hij hem gelukwenst met zijn verkiezing en hem samenwerking heeft voorgesteld tus sen boeddhisten en christenen om te ko men tot een verbod van kernwapens en het behoud van de vrede. Op de vierde jaarlijkse conferentie van de Noordatlantische Verdragsorgani- satie, is gisteren eenstemmig het voorstel aangenomen van de Amerikaanse senator Jackson om een NAVO-satelliet voor on derzoek van de ruimte af te vuren. De kunstmaan zou het embleem van de At lantische gemeenschap dragen, en tegen 1960 om de aarde moeten cirkelen. Senator Jackson hield een rede ter gelegenheid van de aanbieding van het rapport van hCt~we- tenschappelijke en technische comité van de conferentie, dat werd ingeleid door het Nederlandse lid, dr. C. L. Patyn. „Wij zijn verbonden te land, ter zee en in de lucht en het wordt hoog tijd dat wij ook als verbondenen optreden in de we reldruimte. Er is een spoetnik nodig ge weest om ons de ogen te openen voor de stand van de wetenschap in de Atlantische gemeenschap, doch wij mogen niet op een tweede waarschuwing rekenen. De met kernwapens uitgeruste onderzeeboten en de schepping van een door atoomkracht voortgedreven koopvaardijvloot legt de At lantische gemeenschap verder de verplich ting op een stoutmoedig program op te stellen voor het onderzoek van de wereld zeeën", zo zei senator Jackson. Hoewel de NAVO uit zeemogendheden bestaat, aldus Jackson, is onze kennis van de oceanen miniem te noemen en beschikken wij slechts voor twee percent van de diepzee bodem over betrekkelijk juiste kaarten. Talenkennis Senator Jackson drong verder aan op bestudering van de talen van de onderont wikkelde Afrikaanse en Aziatische volken. Aan de Russische universiteiten bestaan uitgebreide programma's voor het onder richt in deze talen, met inbegrip van Indo nesisch, Birmees, Vietnamees en Maleis. Sommige scholen in Rusland onderwijzen zelfs aan kinderen van acht en negen jaar Chinees, Hindoestaans, Arabisch, Parpi en Oerdoe. Senator Jackson wees er op, dat de' Sovjet-Unie door haar goedkope aanbie dingen reeds de wereldmarkt voor tin, alu minium en hout heeft ontwricht. Dit eco nomische offensief der Russen kan heel wat gevaarlijker worden dan hun bewape ning, aldus Jackson. 's Middags werd het rapport goedge keurd. In het rapport, beveelt de parle mentaire vergadering de NAVO-raad aan het programma van „Science Fellowship" (beurs voor wetenschappelijke studie) uil te breiden en Let budget bedrag te vei- In de Tweede Kamer is gevraagd, hoe het verloren gaan van belangrijke nat uur- en recreatiegebieden in de duinstreek (De Beer. Petten) wordt gecompenseerd. Minister Cals heeft thans geantwoord, dat een compensatie voor natuurgebieden die vooral in het westen des lands verloren gaan, slechts in geringe mate zal kunnen worden verkregen door het schep pen van nieuwe natuurgebieden. In hoofdzaak zal deze compensatie moe ten bestaan in het verlenen van een status van natuurreservaat aan belangrijke ge bieden langs de kust, die tot dusverre niet als zodanig worden beheerd of waarvan het behoud niet voldoende is verzekerd. Welke terreinen daarvoor in aanmerking komen, is een vraag, die verschillende diensten in samenwerking in studie heb ben genomen en die voor wat de domein grond betreft de aandacht heeft van de minister van Financiën. Als eerste resul taat daarvan heeft reeds de stichting na tuurmonument „De Beer" de mededeling ontvangen, dat de Katse Plaat bij de mond van de Zandkreek buiten de geprojec teerde afsluitdam als vogelreservaat aan haar beheer zal worden overgedragen. hogen van vier tot acht miljoen dollar. Verder wordt de NAVO-raad aanbevolen bijzondere aandacht te schenken aan het opstellen van een gezamenlijk centrum voor het onderzoek van de wereldruimte, van de oceanen en voor het materialen onderzoek. Het wetenschappelijke comité wordt verzocht een'politiek voor onder dek op lange termijn yq§t te^tgll.ep. Het rapport beveelt uitwisseling van technische tóbrrichtingén aan. Praktisch onmogelijk (Reuter) Generaal Norstad, de opper bevelhebber van dc NAVO in Europa, ver klaarde ter vergadering in antwoord op de critiek op de militaire opbouw van de or ganisatie, dat hij niet van plan is wijzi ging in dc organisatie van zijn opperbevel voor te stellen. Norstad meent, dat alle NAVO-re- geringen het ermee eens zijn dat de hui dige permanente groep („standing group"), bestaande uit Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten, in Washington moet blijven zetelen met. het oog op de verbinding met het Amerikaanse departe ment van Defensie. Er zijn suggesties ge weest, aldus Norstad, dat er een com mandoverantwoordelijkheid op hoger ni veau zou moeten komen. Van militair standpunt bezien is dat wel wenselijk, doch het is de vraag of de NAVO-regeringen en -parlementen zo'n belangrijke verant woordelijkheid zouden willen afstaan. Ook al is het. van NAVO-standpunt bezien, wenselijk, het zal waarschijnlijk praktisch onmogelijk zijn. aldus Norstad. Aan de conferentie nemen de volgende Nederlandse parlementsleden deel: J. J. Fens (K.V.P.), E. A. Vermeer (P.v.d.A.). M. R. H. Calmeijer (C.H.), mr. F. G. van Dijk (V.V.D.), F. J. Goedhart 'P.v.d.A.), Th. D. J M. Koersen (K.V.P.), Chr. G. Matser (K.V.P.), dr. C. L. Patijn (P.v.d.A.). mr. A. B. Roosjen (A.R.), mevrouw J. F. Schou- wenaar-Franssen (V.V.D.). jonkvrouwe mr. C. W. I. Wltewaal van Stoetwegen (C.H.), J. Tjalma (A.R.). mr. J. in 't Veld (P.v.d.A.), E. Visch (K.V.P.) en Ch. J. I. M. Weiter (K.V.P.L De heer Fens is voorzitter van de conferentie, de heer Vermeer leider van de Nederlandse afvaardiging. In Nederland is een nationaal comité op gericht, dat de Nederlandse bijdrage zal voorbereiden aan het grote Atlantische Congres, dat in de komende zomer in Londen zal worden gehouden, als de NAVO tien jaar bestaat. Het comité zal op 25 no vember in het gebouw van de Tweede Kamer worden geïnstalleerd. Mr. H. R Nord is voorzitter en leden van het dage lijks bestuur zijn de heren u. M. E. Lou- nart. E. A. Vermeer, luitenant-generaal T. E. E. H. Mathon en J. Kortenhorst (se cretaris). allen leden van de Atlantische commissie. Dezer dagen is bij Kornwerderzand aan de Afsluitdijk een lichaam van een man aangespoeld, dat ongeveer anderhalf jaar in het water moet hebben gelegen. Uit het onderzoek is gebleken, dat het hier het stoffelijk overschot betreft vau de sinds maart 1957 verdwenen 65-jarige notaris J. J. van der Heij uit Heei'enveen. De heer Van der Heij was op een dag in maart van het vorig jaar met zijn auto weggereden en niet teruggekeerd. Alle na sporingen bleven vruchteloos. Vlak bij de plaats waar 't stoffelijk over schot werd aangetroffen heeft men de auto van de heer Van der Heij uit het water gehaald. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze. ENGEL, Gr. Houtstr. 181 - Tel. 14444 Mosje Do jan: JERUZALEM, (UPI) De vroegere chef-staf van het Israëlische leger, briga de-generaal Mosje Dajan, heeft vrijdag avond ontkend, dat Israel het voornemen zou koesteren de westelijke oever van de Jordaan te bezetten. „Israël", zo zei hij, „is daarvoor niet in de positie en moet niet het initiatief ne men in enig militair avontuur in Jor danië." „Bezetting van zelfs maar de wes telijke oever zou Israels economische en politieke problemen niet oplossen," aldus generaal Dajan. Hij verklaarde zich voor stander van individuele vergoeding aan Palestijnse vluchtelingen. a rli Advertentie Goed nieuws voor hen die geen suiker mogen gebruiken (diabetici, slanke lijn) I In Amerika is een nieuwe zoetstof ontdekt, met zulk een zuivere smaak dat men in de hele wereld enthousiast is. Aanvankelijk was dit nieuwe middel vrij kostbaar, maar door Chefaro wordt zij nu onder de naam Sucrose voor een billijke prijs beschikbaar gesteld. de nieuwe in Amerika onldekie zoetstof, waarover men in de hele wereld enthousiast is! BERLIJN (DPA-Reuter) Liet eerste Amerikaanse konvooi, met open wagens van West-Berlijn naar West-Duitsland sinds vrijdag, is maandag ongemoeid over Oostduits gebied gereden. Vrijdag werd een konvooi, dat uit drie gesloten vracht auto's bestond acht-en-een-hall uur door Russische posten vastgehouden omdat de Russen de inhoud wilden inspecteren, waartoe zij volgens de Amerikanen het recht niet hadden. MOSKOU (UPI) „Pravda", het or gaan van de Russische communistische partij, schrijft dat de Sovjet-Unie „onwrik baar" vastbesloten is haar bevoegdheden in Berlijn over te dragen aan de Oostduit- se autoriteiten. Volgens het blad is „de tijd gekomen om de kwestie Berlijn, in het belang van de consolidatie van de vrede en internationale veiligheid, radicaal op te lossen." Brandt KOPENHAGEN (UPI) Burgemees ter Willy Brandt van Wesl-Berlijn heeft in een interview met „Berlingske Tidende" verklaard dat de communistische dreige menten met een blokkade misschien een wanhopige poging betekenen om de stroom van vluchtelingen af te dammen, door de indruk te vestigen dat West-Ber- lijn spoedig in handen van de Russen komt. Als andere mogelijke doelstellingen van de nieuwe communistische zenuwoorlog, ziet Brandt een aanslag op de economi sche stabiliteit van West-Berlijn. Brandt zei bij herhaling te hebben gezegd dat een ieder die kapitaal uit Berlijn terugtrekt of bestellingen intrekt of bij Westberli.inse firma's geplaatst intrekt, de doelstellin gen der communisten dient. Brandt oefen de scherpe critiek op de Oostberlijnse be sprekingen van de Westduitse minister Schaffer. „We bevinden ons in de verve lende situatie dat Bonn ons de waarheid niet verteld heeft. We weten er maar de helft van en we willen alles weten. Ik zeg dit niet als een sociaal-democraat, maar als een Bcrlijner," aldus Brandt. Adenauer Bondskanselier Adenauer heeft gezegd dat de westelijke geallieerden Brandt hadden moeten waarschuwen dat hij geen eisen mag stellen, die van invloed zouden kunnen zijn op de status der bezettings autoriteiten in Berlijn. Een voorbeeld hier van ziet Adenauer in Brandt's eis dat Ber lijn in de Westduitse Bondsraad (Eerste Kamer) volledige stemrechten en volledi ge vertegenwoordiging dient te krijgen. (AFP) De Russische ambassadeur in Oost-Duitsland, Pervoekhin, is zondag in Oost-Berlijn teruggekeerd. Hij werd woensdag, na de persconferentie van de Oostduitse premier Grotewohl, naar Mos kou ontboden. Grotewohl sprak toen over de -status van-Berlijn. Dulles WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Dulles gaat vandaag voor een week met vakan tie, in vertrouwen dat de Berlijnse situatie stabiel zal blijven tijdens zijn afwezig heid. Gisteren zijn besprekingen over Berlijn gehouden op het Witte Huis en op het departement van Buitenlandse Zaken met de Amerikaanse ambassadeur in West-Duitsland Bruce en met de West duitse ambassadeur Grewe die later aan de pers vertelde dat de westerse mogend heden nog steeds een gedragslijn moeten vaststellen voor geval de Oostduitsers plot seling taken op zich nemen die thans door de Russen verricht worden. Amerikaanse autoriteiten verwachten op korte termijn geen drastische stappen. Maandag is de vierde DA(mes)CO(nfec- tie)VA(kbeurs) in het R.A.I. gebouw ge opend. Het geheel was dit jaar heel wat grootser opgezet dan vorige keren, wat ook wel noodzakelijk was, gezien het gro te aantal deelnemers dat ruim honderd twintig bedroeg. Het doel van de DACOVA is de inkopers gelegenheid te geven hun orders voor hel komende seizoen te plaatsen en ieder die daarvoor belangstelling heeft een blik te gunnen in alle confectie-nouveauté's voor het komende seizoen. Zij geeft een zeer duidelijk beeld van de nieuwe mode, mo derne stofsoorten en de verwerking daar van. We zagen voor u als nieuwe japon- stoffen: bedrukte piqué, (o.a. Delfts blauw), wollen piqué, bedrukte kant en 'n nieuwe soort katoen, die zwaarder en enigszins wollig aandoet door de chrylor garens, die er in meegeweven zijn. Deze garens zijn voorgekrompen, ze geven een effect van reliëf. Strepen zullen dit voor jaar veel te vinden zijn, ook ingeweven, die dan later weer bedrukt worden met een of ander motiefje. Voor het betere genre zijn de imprimé's vervangen door ingeweven motieven. De structuurweef sels veroveren een steeds grotere plaats, niet alleen bij de japonnen, maar ook bij de mantels en deux-pièces. De combina tie japon-mantel wordt ook steeds meer favoriet: wollen frotté en een fijne kam- garen zijn hiervoor wel bijzonder geschikt. Als stoffen voor mantels zagen we kam- garen met raffia-effect, tweede met rui ten, wollen fantasiestoffen met natté-ef- fect. bouclé's en dunne wollen stoffen. Bij de regenmantels zien we naast po plin ook veel dunne tweeds, 'geïmpreg neerde katoenen structuurweefsels en Schotse ruiten. Ook de plastics zijn ruim vertegenwoordigd en geven een grote keu ze wat dessinering betreft: streepjes, ruit jes, nopjes en grillige motieven. Nieuw is het kristalplastic, dat doet denken aan blaadjes gelatine. Naast de geliefde suède jasjes en leren jasjes met een geruwd oppervlak heeft men nu ook jasjes van glad leer, dat vaak gemetaliseerd is cn van leer, dat goed wasbaar is. Ook zeer praktisch is de 100 percent orlon mantel, die licht in het ge wicht is (800 gram) en in de wasmachine gewassen kan worden. Wat de modellen betreft zien we vaak een uitwerking van de empire-mode met de verhoogde taille- lijn, maar toch ook als reactie hierop de taille op de natuurlijke plaats. Vooral de tailleurs vertonen deze neiging, al is de taille niet streng ingesnoerd. Toch is het Uit vijfduizend ateliermeisjes werd de 19-jarige Rietje Droge te Amsterdam verkozen als de „nijverste"Zij opende maandag in het RAl-gebouw door het laten vallen van eev gordijn de vierde damesconfectie-vakbeurs. korte jasje bij de trolteur's ook bijzonder koket. In kleuren zien we nog steeds veel tinten groen, een zacht oranje, ivoor, citroengeel, banaan en een nieuwe tint rood, zoals de rode leemaarde. Katij Onderscheiding. De directeur van het Staatsbosbeheer, ir. F. W. Malsch, heeft zijn veertigjarig jubileum bij het Staats bosbeheer in besloten kring gevierd. De jubilaris is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Hulp van Simavi. In Zaandam is een zeewaardige polikliniekboot, de „Dr. G. Royer" te water gelaten en overgedragen aan de dienst Gezondheidszorg Nieuw- Guinea. De boot werd door de vereniging tot Medische Hulp aan Tropenland „Sima vi" geschonken door het medische werk op de Radja Empateilanden van Nederlands Nieuw-Guinea, een streek waar veel ma laria en tuberculose heersen en die zonder zeewaardige boot niet te bewerken is. Steunfraude. De politierechter te Am sterdam heeft een 36-jarige werkster tot 3 weken gevangenisstraf veroordeeld. Ja renlang had deze vrouw ten onrechte sinds 1954 van Sociale Zaken steun ontvangen, totaal bijna 10.000. Zij moet nu elke week 5.terugbetalen. Dief. Een apothekersbediende, die werd aangehouden wegens diefstallen ge pleegd in een Rotterdams ziekenhuis, blijkt voor ongeveer 2500,gestolen te hebben. Hij nam onder meer loonzakjes van col lega's, een schrijfmachine, een bandrecor der, en drie bromfietsen weg. Verder heeft hij 100 liter spixitus, zeep, slaolie, suiker, en geld uit kleding gestolen. Ir. J. Bakker Gzn. overleden. Op 69- jarige leeftijd is te Bergen (N.H.) overleden ir. J. Bakker Gzn, bekend mijnbouwdes- kundige en van 1921 tot 1946 hoofdinge nieur bij de staatsmijnen Wilhelmina en Maurits. Hem werd in 1955 de Waterschoot van der Gi-acht-penning uitgereikt als be wijs van waardering voor zijn werk op ge ologisch en mijnbouwkundig gebied. Staartbeschildering. De K.L.M. neemt een proef met een nieuwe beschildering op het roer van de vliegtuigen. Tot nu toe hebben alle vliegtuigen van de maat schappij een rood-wit-blauwe beschilde ring in horizontale vorm op het roer. Toen de „Arabische Zee" uit New Yox'k als een der eerste machines na de mistperiode op Schiphol landde, viel de nieuwe beschil dering van de staart onmiddellijk op. Op een achtergrond van donker en licht blauwe schuine strepen is in wit een aard bol geschilderd en op deze witte cirkel staan in fel rood de letters K.L.M. met daarboven in dezelfde kleur een kroon. Op de romp is achter de registratieletters thans in kleine horizontale vlakken een rood-wit-blauwe band aangebracht. Joodse l.o.-school. De enige lagere school voor Joods bijzonder lager onder wijs in ons' land, de Hoeksteenschool in de Van Ostadestraat in de Amsterdamse Pijp, die geheel herbouwd en opnieuw is inge richt, is zondagmiddag officieel geopend. Opperrabbijn A. Schuster verrichtte daar bij de i-ituele handelingen. Ter nagedach tenis van hen die niet terugkeerden na 1945 is een eenvoudige herdenkingssteen ge plaatst met het opschrift: „1940 Rachel beweent haar kinderen 1945". Meer eerstejaars. Uit voorlopige cij- fei*s, welke het Centi'aal Bureau voor de Statistiek heeft gepubliceerd, blijkt dat zich medio oktober bij de gezamenlijke universiteiten en hogescholen 5.750 eerste jaarsstudenten hadden laten inschrijven tegen 5.250 een jaar tevoren, een stijging met 9 percent dus. Bij de meeste facul teiten nam het aantal eerstejaars toe, in het bijzonder bij tandheelkunde (35 per cent), politieke en sociale wetenschappen (26 percent), wis- en natuurkunde, aard rijkskunde en letteren en wijsbegeerte (elk 17 percent) en landbouwkunde (13 per cent). Een daling gaven te zien: godge leerdheid (12 percent) en opvoedkunde (14 percent). Het aantal studenten in de economische wetenschappen bleef gelijk. Vice-president. Aan mr. L. A. Nypels, is op zijn verzoek met ingang van 1 ja nuari 1959 eervol ontslag verleend als vice- px-esident van de Hoge Raad der Neder landen. Omzetbelasting. De Federatie van Nedex-Iandse Organisaties voor het Per sonenvervoer (FNOP) heeft een brief ge richt tot de leden van de Eex-ste en Twee de Kamer, waarin vei'zocht. wordt de ver lenging van de tijdelijke omzetbelasting op motorvoertuigen en onderdelen van de hand te wijzen en voor de bedrijfstak een algehele vrijstelling van deze extrabelas ting fp bepleiten. Valse loten. De politie te Rotterdam waarschuwt voor een man die probeert loten te verkopen ten bate van tbc-patiën- ten. terwijl het ..Irish Freestate Hospital Sweepstake Tickets" van het jaar 1934 zijn. Advertentie Nog pittiqer, nog rulnlaer Is de DAUPHINE '5 9!! Thans leverbaar. Verbruik: 5,9 Ltr p. 100 km. Prijs, incl. prima verwarming 5745.-. 6 maanden fabrieksgarantie, incl. arb.loon. Telefoon 12138 en 15056 MANILLA (UPI) De Indonesische ambassade heeft vandaag Alfredo B. Sau lo. een der leiders van de Hoekhalahaps, een communistische organisatie, aan de Philippijnse regering uitgeleverd. De In donesische ambassadeur Pamontjak bracht Saulo, die zich woensdag op de Indone sische ambassade gemeld had om asiel te ontvangen, zelf in een auto van de ambas sade naar het ministerie van Buitenlandse Zaken. Saulo, „communist nummer 3" op de Philippijnen, had zich acht jaar in het oerwoud verborgen gehouden. Hij werd gezocht wegens rebellie, mooi-d, beroving en brandstichting. Onmiddellijk nadat Saulo zich op de am bassade gemeld had. wenste de Philippijn se regering zon uitlevering, stellend dat Saulo een gezochte misdadiger is aan wie de Indonesische ambassade geen wettig asiel kon verlenen. De J xdonesische am bassadeur verzocht toen tijd om de kwes tie te bestuderen. Bij veroordeling op aan klacht van rebellie kan maximaal 12 jaar gevangenisstraf volgen. Moord kan bestraft worden met elektrocutie.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9