Bestemming grond buiten bebouwde kommen geregeld Provinciale begroting heeft tekort van drie ton Wasïuw zoals het moet: U hoort er óók bij! diepbruine Moccona heeft een krachtiger koffïesmaak (oil of nylon A Dekkingsmiddel: slotuitkering uit het provinciefonds 1957 in warm water met DR1ETEX WOENSDAG 19 NOVEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT KROUWHS Eenrichtingverkeer voor voetgangers in Utrechts hoofdstraat PLANOLOGISCHE ONTWIKKELING NOORDHOLLAND Uitbreiding Centrale van het P.E.N. Zie de kunstmaan Duitse minister sprak op W.V.F.-congres in Den Haag Kerkelijk Nieuws 1 Warm aanbevolen voor stralend wit Nylon. Douwe Egberts MOCCONA poederkoffie De provinciale begroting 1959 van Noordholland vermeldt, wat de gewone dienst betreft, een totaalbedrag aan inkomsten en uitgaven aan van 29.482.689 (in 1958: 28.313.402); voor onvoorziene uitgaven is hierin begrepen een bedrag van 275.756 (vorig jaar 742.997). Er is een tekort van 300.000 dat door een slotuitkering van het provinciefonds gedekt wordt. In een brief aan de Provinciale Staten schrijven Gedeputeerde Staten, dat het op zichzelf een verblijdende omstandigheid is. dat de activiteit van de provincie, welke onder meer tot uiting komt in een uitzetting van de uitgaven, zich steeds uitbreidt. De uitkering uit het provinciefonds ver toont voor het eerst sedert 1948 een daling. Dit houdt een waarschuwing in, dat bij het voteren van uitgaven voorzichtigheid is geboden. Door de daling van de uitkering uit het provinciefonds wordt immers dui delijk gedemonstreerd, dat de economische terugslag in den lande, voor zoveel zich manifesterend in een lagere opbrengst van de conjunctuurgevoelige belastingen, door werkt in de provinciale inkomsten. Voor het sluitend maken van de begro ting hebben Gedeputeerde Staten, in afwij king van de tot nu toe gevolgde gewoonte, als dekkingsmiddel tevens geraamd een bedrag wegens slotuitkering uit het pro vinciefonds over het jaar 1957, welke naar verwachting ongeveer ƒ300.000 zal belopen. Gedeputeerde Staten merken op, dat zij zich er van bewust zijn, dat deze handel wijze in de gegeven omstandigheden niet zonder bedenking is. Immers, het uitgaven, peil is nu mede op die slotuitkering inge steld, terwijl het geenszins zeker is. of ook in de volgende jaren op een zodanige uit kering uit het provinciefonds over een vroeger jaar in dezelfde orde van grootte gerekend kan worden. Voor de provinciale begroting 1960 al thans is gezien de nadere raming van de opbrengst der rijksbelastingen over 1958 in het geheel geen slotuitkering te ver wachten. Dit kan betekenen, dat de be groting voor 1960 reeds een tekort van ongeveer 300.000 zal vertonen. Wordt daarbij gevoegd de weerslag van globaal f 500.000 aan rente en afschrijving, welke de op 1959 geraamde kapitaalsuitgaven 7.750.000) op de gewone dienst van de Wegenfondsbelasting voor 1960 zullen doen gevoelen, dan blijkt, dat bij overigens gelijkblijvende omstandigheden ten aanzien van de inkomsten en uitgaven thans reeds voor 1960 op een tekort van f 800.000 kan worden gerekend. Gedeputeerde Staten achten het ramen van de slotuitkering uit het provinciefonds verantwoord, indien voor de komende jaren het uitgavenpeil in de daarvoor in aanmerking komende gevallen, wordt ver laagd. Daarbij denken Gedeputeerde Staten aan de subsidie aan de gemeerften in de kosten van verpleging van geesteszieken. Voor 1959 wordt voor dit doel van de provincie een uitgaaf gevergd van niet minder dan 3.800.000. Hierbij wordt nog buiten beschouwing gelaten het feit, dat in de jaren 19531958 rechtstreeks aan de Provinciale Ziekenhuizen en daardoor in direct aan de gemeenten in deze sector be paalde schenkingen zijn gedaan ten be drage in totaal 3.500.000 tot 4.000.000. Vroeger hebben Gedeputeerde Staten reeds meegedeeld, dat met het subsidiëren op voet van de huidige regeling niet kan wor den doorgegaan. Binnenkort zal hierover een voorstel aan de Provinciale Staten worden gedaan. Indien tot een bepaalde verlaging wordt besloten, dan kunnen de gemeentebesturen bij de vaststelling der gemeentebegrotingen 1960 hiermee tijdig rekening houden. Paspoorten Gedeputeerde Staten delen mee, dat een daling van de inkomsten van het hoofd stuk algemeen beheer veroorzaakt wordt door het teruglopen van de paspcortleges met 105.000 als gevolg van het feit dat sinds 1 april 1958 Haarlem zelfstandig passen afgeeft, of verlengt en dat toeristen- kaarten zijn ingevoerd. Strandhoöjden hij Callantsoog Op de post zeeweringen is een bedrag van 218.700 meer geraamd dan voor 1958. Dit is voornamelijk toe te schrijven aan de aan het rijk te betalen bijdrage in de kosten van de verdediging der kust tegen de Noordzee, van een kustvak in de ge meente Callantsoog. De stijging houdt ver band met plannen van de Rijkswaterstaat tot zeewaartse verlenging van strandhoof- den langs het kustgedeelte. Advertentie 50 jaar ervaring TEIEFUNKEN RADIO VERKOOP EN REPARATIE Koninginneweg 6 Op de begroting is een bedrag van 75.000 uitgetrokken voor de vrije jeugd- vorming en een extra-bijdrage van 80.000 voor recreatie onder leiding van het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf Noordholland. Aan subsidies is uitgetrokken een bedrag van 6.984.861, zijnde 49 °/o van dc alge mene dekkingsmiddelen (inclusief de slot uitkering uit het provinciefonds over 1957). Op de primitieve begroting 1958 was hier voor geraamd 6.428.890. Er is dus een toename van 555.970. De subsidies namen van 1948 tot. 1959 toe van 3.890.000 tot 6.985.000 of 80 °/n, hetgeen een gemiddelde is van ruim 7 n/o per jaar. De aanleg en verbetering van provinciale wegen zal in de komende jaren zeer grote bedragen vergen. In de Wegenfondsbegro ting is hiervoor een bedrag van 33.000.000 opgenomen, waarvoor Gedeputeerde Staten in 1959 7.750.000 zouden willen verwer ken. Op het programma staat onder meer de aanleg van de westelijke randweg te Haarlem van de Heussensstraat naar de Zijlweg. Gedeputeerde Staten merken op dat niet slechts de financiering van deze kapitaalsuitgaven bijzondere zorg baart, maar evenzeer het feit, dat de uitgaven voor de wegen een voortdurende stijging vertonen. Tot dusver kon deze stijging worden opgevangen uit de hogere opbreng sten uit de Motorrijtuigenbelasting, maar Gedeputeerde Staten betwijfelen evenwel of dit in de komende jaren evenzeer moge lijk zal zijn. Een betere regeling van rijks wege met betrekking tot de wegenfinan ciering achten Gedeputeerde Staten dan ook drtigend geboden. In de hoofdstraat van Utrecht, de Lange Viestraat, wordt zaterdags voor voet gangers een éénrichtingverkeer inge voerd. Naar behoefte zal dit systeem ook worden uitgebreid tot de woensdagmid dagen en de avonden. Fietsers zullen in de voetgangersstroom niet worden toege laten. Het is er zaterdagmiddags zo druk, dat velen de winkels die zij willen bezoe ken, niet kunnen bereiken en in de opeen gepakte mensenmenigte naar andere stra ten worden gevoerd, waar zij niet moeten zijn. Menige klant, die met veel moeite ergens was binnengekomen, zag geen kans meer uit de winkel te komen. Ook liepen in het gedrang de etalagerui ten gevaar. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben aan de Provinciale Staten meege deeld, dat in de achter ons liggende pe riode voor het overgrote deel der provin cie het stadium is bereikt, dat de bestem ming van de grond buiten de bebouwde kommen in uitbreidingsplannen geregeld is. Intussen zullen in de komende jaren vele nieuwe plannen moeten worden vast gesteld, teneinde aan de steeds voortgaan de ontwikkeling leiding te kunnen blijven geven. Waar nodig zullen de plannen in re gionaal en bovenregionaal verband worden bezien. Wat het streekplan voor de Zaanstreek De werkzaamheden voor vergroting van het produktievermogen van de Centrale te Velsen van het Provinciaal Elektriciteits bedrijf van Noordholland en voor verzwa ring en uitbreiding van de netten, alsmede de vervanging van bovengrondse leiding door ondergrondse (kabelering) zullen in de komende jaren voortgang vinden, aldus hebben Gedeputeerde Staten van Noord holland aan de Provinciale Staten meege deeld. Van de beide nieuwe eenheden voor de Centrale zal de eerste in de tweede helft van 1959 in bedrijf worden gesteld en de tweede eenheid in de eerste helft van 1960. Dan zal het vermogen van de Cen trale met 250 MW zijn uitgebreid. De Cen trale zal dan weer volledig in de eigen energiebehoeften van het voorzieningsge- bied van het P.E.N. kunnen voorzien, zo dat thans door tekort aan vermogen nood zakelijke energie-inkoop dan zal komen te vervallen. Voor de energievoorziening voor de Nederlandse Spoorwegen zal de P.E.G.E.M. ook in de toekomst een belang rijke functie kunnen vervullen. Waterbedrijf Dank zij de in 1957 in bedrijf gestelde transportleiding van de n. v. Watertrans- portmaatschappij Rijn-Kennemerland is het Provinciaal Waterleidingbedrijf volle dig in staat aan de vraag van water te vol doen. De problemen, aan de smaak van het water verbonden eisen daarbij nog wel grote zorg, maar in ieder geval kan worden geconstateerd, dat aan de moeilijkheden met succes op korte termijn het hoofd is geboden. betreft delen Gedeputeerde Staten mee, dat het bij Koninklijk Besluit gedeeltelijk is goedgekeurd, onder verplichting het plan op bepaalde punten te herzien. Daar gebleken is, dat het plan op een aantal an dere onderdelen herziening behoeft, stel len Gedeputeerde Staten zich voor spoe dig met concrete voorstellen te komen. Het eerstvolgend nieuwe streekplan, dat Gedeputeerde Staten aan de orde stellen betreft Noord-Kennemerland en aan de voorbereiding van streekplannen voor West-Friesland en Waterland wordt in tussen ook voortgewerkt. In commissoriaal verband wordt reeds enige tijd met de gemeentebesturen in het Gooi overleg gepleegd over de mogelijk heden om de ontwikkeling zo veel moge lijk in de hand te houden en gedeeltelijk ook af te leiden naar elders. De resulta ten van dit overleg zullen van belang kun nen zijn voor de bestemmingsregelingen voor dit gebied. Voor de uitbreiding van de agglomeratie Amsterdam zullen spoedig nieuwe uitbrei dingsplannen gelding moeten krijgen. Voor wat de noordelijke uitbreiding be treft hebben Gedeputeerde Staten een structuurplan voor Amsterdam-Noord en omgeving in overweging en om advies ge zonden aan de betrokken gemeenten. Over het structuurplan van de zuidelijke uitbrei ding van Amsterdam vindt nog in com missoriaal verband overleg plaats met de betrokken gemeentebesturen. Bijzondere belangstelling hebben Gede puteerde Siaten ook voor de ontwikkeling van de inzichten met betrekking tot nieu we bestuursvormen bestemd om leiding te geven in regionaal verband. De nood zaak hiervan zowel als van een vaak zeer vergaande samenwerking op allerlei terrei nen tussen gemeenten, die stedebouwkun dig een zekere eenheid vormen, vindt steeds meer erkenning. Verder zal een herziening van sommige gemeentegren zen onvermijdelijk blijken, aldus Gedepu teerde Staten. Volgens mededelingen van de Utrechtse Sterrewacht zal vandaag de derde Russi sche kunstmaan twee keer overkomen Eerst, om 18.34 uur in het noord-westen op een hoogte van 20 graden, en daarna om 20.23 uur in het noord-oosten op een hoogte van 35 graden. Zij beweegt zich de eerste maal van zuid-west naar noord-oost en de tweede maal van noord-west naar zuid-oost. De Westduilse minister van Arbeid en Sociale Zaken, Blank, heeft op de confe rentie van de World Veterans Federation in de Ridderzaal te 's-Gravenhage ver klaard, te hopen dat de besprekingen zul len leiden tot het bevorderen van de wil tot samenwerking „om datgene, dat ons in het verleden scheidde uit de weg te rui men". De conferentie heeft tot doel van gedachten te wisselen over de wetgeving ten behoeve van oorlogslachtoffers en oud-strijders. Minister Blank zei voorts: „Zo lang wij ons ervan bewust zijn aan een gezamen lijke taak te werken, dan zal, wat wij ook op enig terrein bereiken, tegelijkertijd bij dragen tot het beveiligen van de vrede, een ideaal, waaraan de World Veterans Fede ration al zijn krachten wijdt. Men is zich in de bondsrepubliek ten volle ervan be wust, dat de Duitse bijdrage in het bijzon der belangrijk dient te zijn, want wij moe ten trachten een bijzonder pijnlijk verle den uit te wissen". Ned. Hcrv. Kerk Bedankt voor Stavenisse (toez.) M. Bergsma te Eemnes-Buiten. Beroepen te Middelburg (vac. wijlen F. Don) M. Enker, laatstelijk predikant in Is rael, thans woonachtig te 's Zand (Zeeland) te Gcldermalsen C. A. Helms te Hendrik Ido Ambacht. Bedankt voor Vorden W. Bloemendaal te Zevenhuizen (Z.H.). Aangenomen de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Emmen W. F. Dikboom te Zuidlaren. Beroepen te Tjerkwerd c.a.: B. Koole, kand. te Oud-Loosdrecht; te Vorden: J. J. van Zorge te Uithuizermeeden. Gcref. Kerken Beroepen te Ottoland .1. Niemantsver- driet, kand. te Barendrecht. Beroepen te Culemburg G. de Zeeuw te Schoonoord. Beroepen te Reitsum c.a.: C. H. van den Berg, kand. te Hilversum. Bedankt voor Geref. Gemeenten Tweetal te Dordrecht H. van Gilst te Dirksland en H. Rijksen te Vlaardingen. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Elburg-Doornspijk J. Brons te Mijdrecht en J. C. van Ravenswaaij te Scheveningen te Bunschoten J. Brons te Mijdrecht en L. Floor jr. t.e Almelo. Bedankt voor Nieuw-Amsterdam H. van der Schaaf te De Krim (O.). Beroepen te Urk: J. C. van Ravenswaaij te Scheveningen. Bedankt voor Leerdam: F. Bakker te Huizen (N.H.). Geref. Gemeenten in Nederland Beroepen te Scherpenzeel H. Liglenberg te Rotterdam-West. li Tot nu toe kon U witte Nylon of Enkalon onmogelijk wit houden, omdat de witheid tijdens het wassen verdween. Nu kunt U eindelijk Uw witte Nylon of Enkalon wassen zoalsi het moet, n.l. in een goed warm DRIETEX-sop. WASVOO#SCHRlH wjH, kledingttul<'t*,, ^ooWvanEnkcio., worm wosse" kood. ho" wo.or) waim'ddol. b„rocr b„ld Ofio'fl*1 9" kleurdfl kl«d'R»p; ke„ «chter een lou^oro. *0P- Leest U zelf maar het hierhif afgedrukte Enkalon wasvoorsehrift» U draagt nu Uw charmante witte Nylon of Enkalon met het meeste plezier, want alles blijft gegaran deerd stralend wit. Zelfs reeds geel geworden Nylon kunt U geleidelijk weer wit wassen met DRIETEX. Een warm boekje achter 7 glas... allemaal in de stemming voor Aiouona! koop het eens in glas: in één handomdraai Douwe Egberts weet uit eeuwenlange ervaring wélke koffie-melange de Nederlandse buis vrouw het liefst drinkt Als 's avonds alle regenjassen aan de kap- stokhangen en allehuisgenoten een goed plaats je bij de haard hebben gevonden is een kopje krachtige Moccona dubbel welkomSneeuw en regen zijn vergetenopgewekt wordt er genoten van verse, krachtige koffie, op de ideale manier gebrand en gezet door Douwe Egberts. En als een onverwachte gastde kou trotseert en letter lijk komt „aanwaaien" dan staat de gastvrouw al klaar met een kopje heerlijke Moccona. Onthoudt U het, als U straks gaat winkelen, of thuis het boodschappenlijstje invult? Moccona hóórt er bij, op zo'n lange winteravond! knuhtige de kUur zegt H all tfw"Q "Ipf normaal potje (of bus) f 2,34 grote bus f 8,65 33-33-fA

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4