Het Nederlands Ballet en de gemeente Haarlem gezond een: 3 ATLAS ^Brieven aan de redactie VICTORIA - WATER KNC behoudt leiding in Kennemerland Burgerlijke Stand van Haarlem Twee leden oudercommissie nemen afscheid A. J. van Houten lid van verdienste van „Zang en Vriendschap" Teraardebestelling G. Smit ^tsm ATLAS Ambtsaanvaarding van prof. dr. Zonneveld Kerkveiling bracht vijftien mille op Meikbezorger Meijer in Heemstede gehuldigd Jaarvergadering van „Ziekenzorg" „Tempi nostri" voor de V.U. Dr. G. Snijders opende bazaar voor wijk werk UIT STAD EN STREEK Gemeentebegroting 1959 is sluitend Vijftig jaar getrouwd „Moderne tuinaanleg" yjjfhuizèrt pi Vergadering dorps- vereniging is uitgesteld Intocht St. Nicolaas Reorganisatie van Centrum Halfweg Bekend echtpaar vijftig jaar getrouwd Voorlichtingsavond van vrijwillige brandweer WOENSDAG 19 NOVEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Het Nederlands Ballet, tot stand geko men met steun van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en dankzij de doelbewuste energie van Sonia Gaskell beschikkend over een internatio naal repertoire, heeft dinsdagavond een voorstelling gegeven in de Haarlemse Schouwburg, die tamelijk slecht werd be zocht. Zouden burgemeester en wethou ders van deze gemeente dus gelijk hebben met hun hiernavolgende conclusie, over genomen uit de toelichting op de begroting en daarin vermeld onder nummer 726? Die conclusie luidt: „Het geven van een hoger subsidie dan het voorgestelde be drag van vierduizend gulden wordt niet verantwoord geacht. De belangstelling van het Haarlemse publick voor ballet voorstellingen is gering. Als regel is de schouwburg bij deze voorstellingen matig bezet". Met alle verschuldigde eerbied aan een zo notabel college: dit is onzin. Zonder meer zijn hier niet alleen oorzaak en ge volg verwisseld, maar wordt ook de bedoe ling van de subsidiepolitiek ernstig mis kend. De steun aan de in theaters spelende gezelschappen wordt immers verleend om de cultuurspreiding te bevorderen, zowel horizontaal als verticaal, zoals dat heet in de tegenwoordig gangbare ambtelijke ter minologie. Is de belangstelling voor bal let jn Haarlem geringer als elders, dan moet daar een reden voor zijn. Want men gelooft toch niet, dat men hier met een natuurverschijnsel te doen heeft? Zeker in een stad, waar op grote schaal en op des kundige wyze onderricht in de danskunst wordt gegeven, zou men veeleer een aan zienlijke belangstelling mogen verwachten. De verklaring lijkt nogal eenvoudig: het gemeentebestuur van Haarlem heeft na gelaten die maatregelen te nemen, waar door in de stedelijke schouwburg artistiek verantwoorde balletvoorstellingen moge lijk zijn. Om slechts één punt te noemen: begeleiding door orkest is niet mogelijk. Het Nederlands Ballet treedt tegenwoor dig op in samenwerking met het Utrechts Stedelijk Orkest, het Gelders Orkest en het Kunstmaandorkest in vrijwel alle be langrijke kunstcentra van ons land. In Haarlem moet men zich echter bedienen van mechanische klankreproduktie. Wat doet dus het publiek met werkelijke be langstelling: het gaat naar Amsterdam, waar men de voorstellingen trouwens on der in vrijwel alle opzichten gunstiger om standigheden kan zien. Zoals het ook voor het bijwonen van operavoorstellingen naar Amsterdam gaat. Haarlem heeft dus wel een zeer voordelige wijze gevonden om de cultuurspreiding te bevorderen! Men vindt misschien het ballet niet de moeite waard om er veel drukte over te maken. Men vindt het misschien niet de moeite waard er rekening mee te houden, dat enigszins grootscheeps gemonteer de toneelvoorstelling hier niet gegeven kunnen worden tenzij in een onvolledig reisdecor. Men vindt het misschien niet de moeite van het betreuren waard, dat be langrijke evenementen uit het Holland Festival, waaronder nota bene de Neder landse Toneelmanifestatie, niet in Haar lem herhaald kunnen worden. Maar men mag niet zeggen, dat men geen aanleiding vindt bepaalde subsidies te verhogen „om dat er geen belangstelling is". Want dan bedriegt de zuinigheid de wijsheid dubbel. Advertentie Natuurlijk bronwater bevat vele geneeskrachtige minerale bestanddelen Meer dan 70 jaar de meest gevraagde tafeldrank De voor de eerste klasse competitie van het district Kennemerland gespeelde dam- wedstrijd ZandvoortKNC resulteerde in een (voorlopig) 513 overwinning voor KNC. Met dit resultaat is KNC op de goede weg naar het afdelingskampioen schap. De beslissing zal vermoedelijk op 24 november vallen wanneer KNC zijn concurrent VKD ontvangt. Het tiental van VKD is er namelijk in geslaagd BDC met 12—8 te kloppen. Door deze overwinning nam VKD de tweede plaats op de rang lijst over van BDC. De reserves van de Haarlemse damclub zijn er met inzet, van alle krachten in geslaagd damclub Hille- gom met een 12—8 nederlaag huiswaarts te zenden en daarmede de eerste winst punten veilig te stellen. De stand aan de top van de ranglijst luidt nu: 1. KNC, 9 uit 5; 2. VKD, 8 uit 5; 3. BDC 7 uit 5 en 4. Iiillegom 4 uit 5. Tweede klasse DCIJ 2 boekte wederom een ruime over winning. Nu werd Sportief 2 met 164 verslagen. Zowel HDC 3 als DCIJ 2 be reikte uit 6 wedstrijden een puntentotaal van 12. Op 26 november zal de eerste van een tweetal ontmoetingen tussen beide kampioenskandidaten in IJmuiden worden gespeeld. BEVALLEN van een zoon 16 novem ber: A. Leuven-Wiersema; 17 november R. Klein-Klinkhamer; E. Zegwaard-Kie kens. BEVALLEN van een dochter: 16 no vember: C. J. L. Alders-Prenen; G- J. Noortman-Behrens; 17 november: G. M Hermens-Janssens; J. Kiekens-Backer; J. Auerbach-Hendriks; 18 november A. C. M. van Wonderen-Stokman; A. M. C. de Vries-van Leuven. ONDERTROUWD: 12 november: C. Ger ritsen en H. Beldman; 18 november: F Kanik en A. B. Verpoorten; H. Westen dorp en A. Tholen; K. H. Hopman en E. Hoetmer GEHUWD: 18 november: P. M. van der Veen en A. ten Wolde; J. Smit en W- Dort- mundt; Th. M. Jansen en M. C. van Vliet; E. H. Paai en E. P. Knibbe. OVERLEDEN: 15 november:A. Kockel- koren. 81 j., Schotersingel; A. J. Lieffe- ring, 73 j., Jansstraat; 16 november: M. Uittenbosch, 56 j., Gasthuisvest; A. A- Wei gel-van Otterloo, 82 j., Kamperlaan; H. M. P. Houweling- Bijvoet, 86 j.. Korte Laken straat; 17 november: H. Vergragt, 90 j., Ternatestraat; A. van Wijngaarden, 73 j., Duvenvoordestraat; J. Bollnijt, 8 j., Haze- paterslaan. Wat de voorstelling betreft, die het Ne derlands Ballet gisteren in de Haarlemse schouwburg voor een klein publiek heeft gegeven, slechts een paar kanttekeningen. Van de vertoonde werken was alleen „De disgenoten" van Rudi van Dantzig op het Concert voor orkest van Béla Bartók een plaatselijke première, in de overige werken konden diverse wijzigingen in de rolbezet ting worden opgemerkt. De algemene in druk moet luiden, dat de nieuwbenoemde balletmeester Benjamin Harkarvy (die tij dens de afwezigheid van Sonia Gaskell de dubbele verantwoordelijkheid draagt), op goede resultaten van zijn training kan bogen. Zijn instudering van het „Concerto barocco" van George Balanchine op het Dubbelconcert van Bach heeft veel van de destijds door indirecte overdracht verloren geraakte stijlzuiverheid hersteld. Een te leurstelling was het optreden hierin van de Amerikaanse danseres Constance Garfield, die echter naar ik later vernam, met een voetblessure te kampen had. Leonie Kra mer is in het oog lopend bezig zich tot een soliste te ontwikkelen, maar zij heeft soms de neiging bij voorbeeld bij het draaien in attitude het tè mooi te willen doen. In afwijking van de vermelding in het programma was het Conrad van de Weete ring, die meewerkte in het middendeel. De rol van Marie Taglioni in de „Pas de Quatre" werd door Milly Gramberg aan wier talent men overigens niet behoeft te twijfelen met te weinig romantische pose vervuld. In „Graduation Ball" was ditkeer Hanny Bouman aan de beurt van optreden als de kostschooldirectrice. Men zag haar met genoegen. Sonja van Beers en Andrea Jungen de eerste kan als conferencière Marianne Hilarides nog geenszins doen vergeten danste nu spe lenderwijze met de gewenste vrijmoedig heid. In de „danswedstrijd" won de voort varende Ronald Snijders het royaal van de onzekere Maria Bovet, die haar virtuositeit nog onvoldoende onder controle heeft. De eerste helft van het programma werd door mechanisch gereproduceerde, de tweede gelukkig door levende muziek begeleid. Het is niet de schuld van de pianièten André Presser en Ab van Duuren. dat men de hele avond een orkest bleef missen. Ter vermijding van misverstand nog dit: on danks de gesignaleerde omstandigheden en kleine tekortkomingen neemt het Neder lands Ballet royaal en met verre voorsprong op de andere gezelschappen de eerste plaats in bij de verdediging van het bestaansrecht van de danskunst binnen onze grenzen. David Koning Harte nlust school Tijdens de ouderavond voor de ouders van de leerlingen van de onderbouw van de Hartenlustschqol werd dinsdag af scheid genomen van de heren G. Kruger en H. G. A. Brouwers, respectievelijk voorzitter en secretaris van de genoemde commissie. De heer Kruger dankte mede namens de heer Brouwers, die. verhinderd v/as deze avond aanwezig te zijn, de ouders voor de morele en financiële, steun van hen onder vonden en voor de prettige samenwerking tussen ouders, school en leerkrachten. Voorts dankte de heer Kruger het ge meentebestuur van Bloemendaal voor het genoten vertrouwen, dat hij mocht onder vinden in de afgelopen jaren als lid van de Ouderraad en van de Openbare Onder wijsraad in deze gemeente. Ook aan het lerarenkorps en concierge J. Backhuijs bracht spreker dank voor de loyale sa menwerking. De nieuwe voorzitter, mr. C. Vrij, richtte zich daarna in waarderen de woorden tot de heer Kruger. Hij was een goed ambassadeur voor de ouders van onze school, aldus mr. Vrij, met een sterk menselijk gevoel voor de goede verhou ding school-huis. Bij hem stond, evenals bij het schoolhoofd, de heer J. Buys, steeds het belang van de schooljeugd op de voorgrond. Het schoolhoofd, de heer J. Buys zei, dat de scheidende voorzitter geen man was die aan de weg timmerde, maar die een belangrijk aandeel heeft ge had in de enorme groei van de school in de laatste jaren. Hij had zeer veel over zowel voor de school als voor het open baar onderwijs en hij was op tactische wijze de vertolker van de wensen van de oudex-s. Namens de oudercommissie en de collega's bood de heer Buys een boeken- bon aan en aan mevrouw Kx-uger bloemen. Ook de heer Brouwers zal een boekenbon worden overhandigd. De heer Kruger sprak daarna nog een kort dankwoord. De heer A. J. van Houten uit Heemstede is benoemd tot lid van verdienste van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap" nadat hij enige tijd geleden om ge zondheidsredenen is afgetreden als voor zitter van de liedex-tafel. Een deputatie van het bestuur, waarbij zich namens de koor leden had gevoegd de oudste nog actieve zangex-, de 85-jarige heer L G- M. Ver- steynen. heeft ten huize van de heer Van Houten hem van deze onderscheiding in kennis gesteld. Op nog een nader te bepalen datum zal de heer Van Houten officieel afscheid ne men van de zangers in gebouw „Zang en Vriendschap", waarbij hem dan een pas send geschenk ter herinnering aan zijn voorzittersperiode zal worden aangeboden. Op de Noorderbegi-aafplaats in Haarlem is vanmiddag het stoffelijk overschot van de heer G. Smit, in leven oud-zendeling- lox-aar, teraarde besteld. Tevoren woonden velen de x-ouwdienst in de Noorderkex-k bij. De hervormde wijk- predikant, ds. R. Bijl, sprak woorden van troost en bemoediging tot de nabestaanden en ging hiex-bij uit van een tekstgedeelte uit Psalm 73: „Al zou mijn vlees en mijn hart bezwijken, mijns harten rots en mijn erfdeel is God voor eeuwig". Onder de aanwezigen waren de vroegere wijkpredikanten pi-of. dr. J. A. Rasker, thans hoogleraar in Leiden, en ds. P. J. Mackaay, secx-etaris van de hervormde raad voor uitwendige zending in Oegst- geest, voorts ds. W. M- van Aspex-en, her vormd predikant in Haarlem en vele voor aanstaande figuren uit zendingskringen. Het bestuur van de stichting Noorderkerk en school was vertegenwoordigd door on der andere vooi'zitter, de heer A. J. de Landmeter. Advertentie U bent zo gezond als U zich voelt. En voelt U zich wel eens oververmoeid, prikkelbaar, nerveus? Doeerdan wataan! Drink elke dag zuivere ATLAS bloed- wijn. Dan werkt U aan Uw gezondheid met 6 stimulerende medicamenten, die U in betere conditie brengen. De smaak is prima! echte medicinale bloedwijn - een smakelijk tonicum - Alteen verkrijgbaar bij de slijter-wijnhandelaar. Prijs f 4.25 per hele fles. Voor de handel EMCOVINOS SCHIEDA Prof. dr. J. I. S. Zonneveld uit Bloemen daal, tot voor kort verbonden aan de geo logische dienst te Haarlem, die onlangs benoemd is tot hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijks universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de natuurkundige aardrijkskunde de geomorfologie en de landbeschrijving, heeft maandagmiddag zijn ambt aanvaard. In zijn oratie constateerde prof. Zonne veld, dat de samengesteldheid van het object van de geografie en de verschil lende geaardheid der geografen er aan leiding toe was, dat vele uiteenlopende opvattingen konden ontstaan ten aanzien van de taak, grenzen en beschouwingen- wijze van deze wetenschap. Prof. Zonne veld is van mening, dat men de geografie niet op één beschouwingswijze moet vast leggen, hoe kenmerkend deze ook moge zijn en dat het niet juist zou zijn om voor de geografie als geheel óf het natuurlijke landschap óf de menselijke groep in de aai-drijkskunde centraal te stellen. In de geografie moeten de verschillende rich tingen van onderzoek gelijkelijk tot hun recht kunnen komen. Samenwerking in teamverband van in verschillende richtin gen gespecialiseerde geografen zal daar bij volgens hem nodig zijn, waarbij elk een bepaald aspect van het aardrijk voor zijn rekening neemt. In Nederland heeft men (in tegenstelling tot andere landen) reeds vijftig jaar lang een splitsing in de geografische opleiding, waardoor enerzijds fysisch-geografen en anderzijds sociaal-geogx-afen worden opge leid. Aan het slot van zijn x-ede noemde prof Zonneveld enkele gevallen, waarin sociale en fysische geografie vee' met elkaar te maken hebben en waarin deze beide rich tingen ten nauwste met elkaar verweven zijn. Eén van de meest sprekende gevallen noemde de nieuw benoemde hoogleraar de bodemvernieling, die sinds de vorige.eeuw in Noord-Amerika is opgetreden, maar die sinds de Romeinse tijd ook in Europa be kend is en waarin de mens door het ver storen van het evenwicht in de natuur fvsisch-geografische krachten ontketende, die in sterke mate hun weerslag hebben op sociaal-geografisch gebied. In gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg in Heemstede werd dinsdag avond de traditionele „kerkbollenveiling" gehouden, waarvan de opbx-engst voor de parochie van de H Bavo is bestemd. Zo als gebx-uikelijk hadden de parochianen opnieuw een bijna indrukwekkende hoe veelheid uiteenlopende voox-werpen voor deze verkoop afgestaan, welke zich reeds lang niet meer tot bloembollen beperkt. De collectie bestond dus uit een variatie van rijwielen, japonnen naar maat, fazanten, textiel, dranken, enzovoort, waar de vele aanwezigen met grote animo op hebben geboden. De heren Jan Beelen en Anton Roozen, die hierbij als „afslager" fungeerden zorg den ervoor, dat de meeste artikelen ver boven de eigenlijke waarde wei-den ver kocht. Vandaar dat pastoor C. Pouw laat in de avond kon mededelen, dat deze vei ling met de collecte van zondag in de kerk niet minder dan ongeveer vijftienduizend gulden had opgebx-acht. Voor welk mooie x-esultaat hij de pax-ochianen zijn gx-ote er- kentHiikheid betuigde. Huis aan huis hebben de bewoners van de Bronsteewcg in Heemstede dinsdag de vlag uitgestoken. De heer M. Meijer vier de namelijk de dag, dat hij veertig jaar geleden als bezox-ger in dienst tx-ad bij de melkinrichting „Bronstêe" in Heemstede. In die lange tijd is hij een bekende en ver trouwde figuur in deze omgeving gewor den. Hoezeer zijn werk gewaardeerd wordt bleek dinsdagmiddag op de receptie in het bedrijf. De directie van de melkinrichting „Bronstêe", de directie van de Heem- steedse IJscentrale, waarvan de heer Meijer bedrijfsleider is en de directeur van de melkinrichting „De Sierkan" n.v. in Haarlem, de heer J. Tammes, alsme de verscheidene personeelsleden van de ze inrichting, kwamen de jubilaris en zijn echtgenote geluk wensen. Maar daarnaast vormde zich zelfs tot ver buiten de deur een rij van klanten, die hun melkbezorger op deze feestelijke dag de hand wilden dx-ukken. Dokter J. J. van Luin, roemde, als tolk van de klanten kring, de heer Meijer om zijn prettige humeur en evenwichtigheid als een „psy chiater, die weinig geld kost" en bood hem om in stijl te blijven een „eitje voor een karweitje" aan. Op een plateau bevond zich een echt ei met als inhoud echter een bedrag, dat de klanten als blijk van erken telijkheid bijeengebracht hadden. Nog geruime tijd was het een komen en gaan van belangstellenden, die de heer Meijer en zijn vrouw met dit vrij zeld zame jubileum wilden felicitei-en. In de jaarlijkse algemene vergadering van het Algemeen Ziekenfonds „Zieken zorg" te Haarlem schonk de voorzitter, de heer G. Koot, aandacht aan de moei lijkheden, speciaal die zich op het terrein der vrijwillige verzekering bij het Zieken fondswezen nog voordoen. Hij merkte daarbij op, dat de premie, die voor Haar lem per 1 juli 1958 verhoogd wex-d tot 2.10 per week voorlopig nog ongewijzigd zal blijven, maar dat in de loop van 1959 op nieuw zal moeten worden nagegaan of we derom pi-emieverhoging noodzakelijk is, omdat gerekend moet worden op een nog verdere stijging van uitgaven voor de di verse hulpverleningen. De voorzitter deelde verder mede, dat een met de opticiens gesloten overeen komst in werking is getreden. Hierbij is bepaald, dat bij aanschaffing van een bril aan verzekerden minimum kortingen op verkoopprijzen van glazen en monturen zullen wox-den verleend. Voorts deelde de vooi-zitter mede, dat de 25 per cent kosten voor Sanatoriumverpleging, die niet door de hoofdverzekering wordt gedekt, door het Aanvullingsfonds wordt gedragen, waardoor zij, die mede zijn aangesloten bij dit fonds voor de volle kosten voor die verpleging zijn vex-zekerd. De voorzitter deelde mede, dat het to taal aantal verzekerden per 1 oktober 1958, 53390 bedroeg. Gedux-ende dit jaar viel enige tex-uggang te constatex-en als ge volg van afvoering van verzekerden, die zijn gekomen boven de zogenaamde loon- of inkomensgi-ens en doordat gemeente ambtenaren zich bij het Ambtenax-enfonds aansloten. De verslagen van de secretaris en dé financieel commissaris over 1957 werdén behandeld en goedgekeurd. Bij de bestuux-sverkiezing werden de he- x-en J. J Schneiders, financieel commis saris, en H. v. Donkelaar, 2e secretaris, herkozen en als bestuux-slid werd gekozen de heer L. J. Broeken. Het lid van de raad van toezicht, de heer K. A. Bor, werd herkozen en geko zen in die raad werd de heer A. van der Meulen. In de Renaissance-zaal van het Fi-ans Halsmuseum werd dinsdagavond de film „Tempi nostri" vertoond voor de leden van de Volks Universiteit. Bij de première van deze film hebben wij x-eeds over haar kwaliteiten geschreven, vaststellend dat de verschillende „korte verhalen", waarin zij uiteenvalt, een beeld geven van de mens in zijn tijd, een niet zeer indringend beeld, meer een vluchtige karakteristiek, maar toch genoeg representatief om aan te slaan. Vittorio de Sica toont er zijn onmisken bare humoristische talenten in als acteur en dan vooral in zijn hoedanigheid van charmeur. De humor is wel de grootste deugd van „Tempi nostri", alleszins een respectabel specimen van de Italiaanse filmkunst. Ontslag gevraagd. De president van het gerechtshof te Amsterdam, jhr. mr. P J. H. M. van der Does de Willebois. heeft om gezondheidsredenen met ingang van 1 januari ontslag uit zijn functie gevraagd. (Verkort weergegeven Onmenselijk. Over het ingezonden stuk je in Haarlems Dagblad d.d. 15 november van de heer J. J. J. Waldenmaier, getiteld: „Ongewenst", zou ik willen opmerken dat „ongewenst" wel zeer zacht uitgedi-ukt is voor zulk een schandelijke moordpax-tij door zogenaamde jagers bedreven. Wie mij wil voorhouden dat er nog genoeg eenden overschieten op onze wereld, zou ik willen antwoorden dat er ook nog genoeg ja, een teveel van dit soort heldhaftigen x-ond- lopen met een geweer. Ik hoop nooit meer iets van die aard te moeten lezen, het is onmenselijk! H. G. LOPEZ CARDOZO De titel „ongewenst" sloeg uiteraard op de klacht, dat het schieten gebeurde ten aanschouwe van de jeugd. Over de schiet partij zelf liet de inzender zich slechts zijdelings uit. Red. Vroedvrouw en vroede vader. Enige tijd geleden is er, blijkens uw verslag, in de Zandvoortse gemeenteraad hilariteit ge weest over enkele snaakse opmerkingen van een der vroede vaderen. Dat is vex-- heugend, want op z'n tijd past enige vro lijkheid als ondex-bx-eking van het ver moeiende regex-en. Beslist ongepast en geenszins vex-heugend echter is het, wan neer deze grapjes ten koste van een gi*oep landgenoten, en één daarvan in het bij zonder, gaan, die dag en (vooral) nacht hun plicht doen ten behoeve van de volks gezondheid en met resultaten waarop des kundigen in de gehele wereld jaloers zijn. En verbijsterend is het, wanneer uit de discussie blijkt, dat de vroede vadei-en zó slecht zijn ingelicht over het onderwerp Dinsdagavond heeft de Nederlands Her vormde predikant dr. G. snijders ln hei Wijkgebouw aan de Leidsestraat in Haar lem de jaarlijkse bazaar geopend, die wordt gehouden ten bate van het wijkwerk van de Nederlands Hervormde Gemeente. Dr. Snijders bi-acht dank aan allen die aan de totstandkoming van de bazaar hebben mee gewerkt. Dank zij de medewex-king van firma's uit Haarlem en omgeving en van velen uit de wijk is een grote verscheidenheid aan ar tikelen in de vorm van textiel „levens middelen en luxe ai'tikelen bijeengebracht. Vanavond is er nog gelegenheid de bazaar te bezoeken. Schadevergoeding. De nog resterende door het rijk te vex-goeden oorlogsschade bedraagt op het ogenblik ruim 350 miljoen gulden. Aan watersnoodschade moet het rijk nog verplichtingen tot een bedrag van 20 miljoen gulden nakomen. Dit heeft mi nister Hofstra aan de Tweede Kamer medegedeeld. waaraan zij hun beschouwingen wijden. Een der x-aadsleden stelde vast, dat een vroedvrouw geen standbeeld is en hoewel wij de stx-ekking van deze opmerking niet gans begrijpen, ze is stellig juist. Maar wij hebben eigenlijk die andere spreker op het oog, die zichzelf als voorstander van de vooruitgang kwalificeerde en die zei: „We hebben geen trekschuit meer en geen dili gence, dus hebben we eigenlijk ook geen vroedvrouw meer nodig". Wij vi-ezen dat de vooruitstrevendheid van deze bestuur der groter is dan zijn deskundigheid om van de hoffelijkheid tegenover iemand die al meer dan 25 jaar in gemeentedienst is. maar niet te spreken. Wij hebben zo het vermoeden, dat de heer Gosen bijvooi'beeld uit de intx-ee-rede van prof. dr. G. J. Kloosterman, hoogleraar in de verloskunde aan de Amstex-damse universiteit, gehou den in december 1957, toevallig een pas sage heeft gemist, welke luidde: „Of de bevalling zich normaal voltrekt, kan met voordeel gecontroleerd worden door haar, die in een dx-iejarige, geheel aan verlos kunde gewijde opleiding bij uitstek de specialiste in de normale vei'loskunde ge noemd mag worden: de Nederlandse vroedvrouw. En dat zij een eervolle plaats inneemt, blijkt uit het feit, dat ruim 40 °/o van alle bevallingen onder haar leiding plaatsvindt". (Oók in Zandvoort! S.W.-H.) Wij vrezen, dat de heer Gosen toch nog meer in de tijd van de trekschuit leeft, dan hij in zijn blinde liefde voor de vooruit gang zelf wel vermoedt. S. .T. H. Wiedhaup—Hagman, Red. Tijdschr. v. Prakt. Verloskunde. Nieuws in het kort IIaarlemmerliede en Spaarnwoude De gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude heeft evenals vorig jaar een sluitende begroting voor 1959. Voor on voorziene uitgaven is nog 36.512,53 be schikbaar (vorig jaar 30.286,17). De li quiditeitspositie van de gemeente is nog zeer bevxedigend. Er is geen vlottende schuld. De langlopende schuld is echter door het opnemen van geldleningen sedert vorig jaar toegenomen. De leningschuld per 1 januari 1959 is gei'aamd op 833.825,06. hetgeen overeenkomt met on geveer f 198.- per inwoner (vorig jaar 188.-. In kapitaalswerken is geïnvesteerd f 1.719.964,55, van welk bedrag 967.566.51 voor productieve doeleinden. De onzekei-- heid over het voortbestaan van de ge meente maakt het moeilijk een juist beeld te geven van de plannen, die naar de mening van B. en W. in de eerstkomen de jax-en tot uitvoering dienen te worden gebracht. Een bijzondere moeilijkheid die zich tengevolge van de plannen tot ophef fing der gemeente voordoet is het tekort aan administratief en technisch per soneel. Het is vrijwel onmogelijk bestaan de vacatures te doen vervullen. BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERLIEDE GEBOREN: Johanna Maria, dochter van H. van Bruggen en J. H. A. van Bx-uggen. GEHUWD: A. Mulder en W. M. Vink; G. F. Vingerhoed en C. D. M. Tosseram; C. de Jong en A. M. Bartelmans. OVERLEDEN: B. P. Vink, oud 83 jaar, weduwnaar van C. van Lieshout. Hüiegoto Hillegom heeft weer een gouden echt paar: de heer en mevrouw Van der Beek- Hageman uit de Hoofdstraat zijn op 26 no vember vijftig jaar getrouwd. De bruidegom, die over enkele dagen 76 jaar zal wox-den is nog zeer kras en maakt dagelijks fietstochtjes. Hij kwam met zijn ouders op zeer jeugdige leeftijd naar Hil legom en heeft hier altijd gewoond. De bx-uidegom wex-kte in het bollenvak, ondex-- meer bij gebrs. Van Til in Hillegom. Hier heeft hij 33 iaar zijn krachten gegeven. De bruid geniet ook een goede gezondheid en kan al haar werk nog doen. Ze wordt in december 75 jaar. Uit het huwelijk wer den zeven kinderen gebox-en, waarvan er vier overleden zijn. Het gouden echtpaar heeft achttien kleinkinderen. Filmavond. Op donderdagavond wordt in de Julianakerk in Haarlem de film „Die Nachtwache" (Nachtwake) van Harald Braun vertoond onder auspiciën van wijk- gemeente III van de Nedei'lands hervormde gemeente Schoten te Haarlem-Noord. De voorstelling begint om acht uur en is toe gankelijk voor personen boven veertien jaar. Sinterklaasactie Hartenlustschool. De Bloemendaalse Hartenlustschool heeft een inzameling van speelgoed gehouden voor de kindex-en van een Gezondheidshuis in Egmond. Aangezien er aan dit speelgoed nog wel een en ander moet worden opge knapt heeft een aantal vaders zich dins dag tijdens de ouderavond beschikbaar ge steld dit speelgoed gedurende enkele avon den in het handenarbeidlokaal van de Bornwaterschool te gaan repareren. Voor bejaarden. Het comité voor de bejaarden in de gemeente Bloemendaal oi-ganiseeert ieder jaar een gezellige mid dag voor de Bloemendaalse inwonex-s van zeventig jaar en ouder. Dit keer zal de feestmiddag op donderdag 11 december in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloe mendaal zijn. Het comité heeft de mede werking verkregen van Bert Brugman met zijn poppentheater, die een opera of ope rette met zijn poppen zal opvoeren. Be langstellende bejaax-den kunnen zich vóór 26 november opgeven bij het secretariaat, Bloemendaalsweg 188 in Overveen. Christen Vrouwenbond Overveen. Vrijdagavond 21 november houdt de afde ling Overveen van de Nederlandse Chris ten Vx-ouwenbond haar maandelijkse bij eenkomst in gebouw „Irene" aan de Els- woutslaan in Overveen. Rev. W. Köne- mann, zendeling van de Christian and Missionary Alliance vertoont dan de film „De schaduw van de Shangri-la", over de Baliem-vallei in Nieuw Guinea, waax-na mejuffrouw Elze Stringer, zendingsonder wijzeres met verlof, zal vertellen over haar werk onder de Kapankex-s. Feestavond. Het personeel van de ge meentelijke dienst Hout en Plantsoenen in Haai-lem komt zaterdag 22 november in café Die Raeckse bijeen voor de jaarlijkse feestavond. Het cabax-etgezelschap De Pompadours zal het programma verzorgen. Bënnebroek De leden van de afdeling Bennebroek van de Koninklijk Nederlandse Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde kwa men dinsdagavond in „Oud Bex-g en Dal" bijeen om te luistex-en naar een boeiende uiteenzetting van de heer H. Teeuwen uit Haarlem over moderne tuinaanleg. Voor af besprak de voorzitter, de heer J. Bijl van Duivenbode, een reeks ingezonden bloemen en vruchten waaronder een px-achtige collectie appelen en aardbeien. De heer Teeuwen wees er in zijn uiteen zetting op, dat de tuin voor de modex-ne mens veel betekent. Men kan tussen de bloemen en planten tot rust komen. Met tal van voorbeelden en tekeningen van tui nen en tuintjes, toonde hij aan, dat de tuin in harmonie moet zijn met de omgeving Er onstond een interessante discussie onder de vakmensen. Opbrengst klaprooscollecte De verleden week in Vijfhuizen en om geving gehouden klapx-ooscollecte ten ba te van het werk van het Nederlands Oor- logsgravencomité heeft een opbx-engst, ver boven die van verleden jaar. In 1957 werd namelijk 142.- ingezameld. De col lectanten wisten dit bedrag thans op te voeren tot ƒ215.-. Aanvankelijk zou de vereniging „Dorp Vijfhuizen" dinsdagavond haar jaarlijkse ledenvergadering houden. Daar op die avond een koorconcert is, zal de leden vergadering op dinsdag 2 december wor den gehouden. De Centx-ale Contact Commissie in Half weg zal St. Nicolaas zatex-dagmiddag om half drie verwelkomen bij de steiger van het voormalige pontje aan de Halfwegse ringvaart-oever, waar de bisschop per boot zal arriveren. De muziekvereniging „Eensgezind heid" zal de Sint voorafgaan bij zijn tocht te paard door de dorpen Zwanenburg en Halfweg. De gemeenteraad van Haarlemmerlie de en Spaarnwoude zal in zijn vergadering van 27 november een beslissing nemen omtrent de uiteindelijke bestemming van de terreinen nabij de Oranje Nassaustraat in Halfweg. Uit de vele plannen, die aan B. en W. zijn voorgelegd, is een tweetal gekozen dat naar de mening van het colle ge een bevredigende tegemoetkoming kan geven aan de verlangens van de raad. De kosten van uitvoering, die voor elk van beide plannen zijn geraamd, bedragen cir ca 55.000,-. B. en W. vragen de raad een krediet tot dit bedrag beschikbaar te stel len. Zandvoort Op 19 november 1908 traden in het raad huis van Zandvoort in het huwelijk Piet Visser en Antje van der Mije. Het bx-uids- paar, dat dus vandaag zijn gouden bruiloft viert, is in Zandvoort zeer bekend. Piet Vissei", die op 6 febx-uari 1884 werd gebo ren uit een der oudste Zandvoortse fami lies, is in de badplaats alom bekend onder zijn bijnaam „Piet Wolfie". Waar die van daan komt, weet hij niet; in tegenstelling met vele andex-e Zandvoorters, die niet graag bij hun bijnaam wox-den genoemd, heeft de bx-uidegom daartegen niet het minste bezwaar. Zijn echtgenote werd op 30 juni 1886 gebox-en in Wijk aan Zee, doch kwam reeds op vijfjarige leeftijd naar Zandvoort. Zij waren op school bij meester Van Volen aan de Hogeweg, de school die na vele verbouwingen het politiebureau is ge worden. De bx-uidegom geloofde het echter wel en was er meer niet dan wel. Reeds op jeugdige leeftijd trok hem de zee, hij zwierf langs het stx-and, was behulpzaam bij het schelpenvissen, was daarna dertien jaar bij de haringvisserij en ging vex-vol- gens voor eigen x-ekening schelpen vissen en vai-kens fokken. Dit laatste bedx-ijf zet hij ook nu nog al tijd voort, ondanks het klimmen van de jaren. Hij doet het met grote energie en wei-klust. Reeds veertig jaar lang haalt hij ten behoeve van zijn vai-kensteeltbedrijf langs de huizen de schillen op. Elke dag gaat hij langs de huizen om de voor de deur staande schillen op te halen en iedere dag begint hij daax-mee 's moi-gens om vijf uux-. „Je moet er vroeg bij zijn" zegt hij, „an ders pikt een ander ze voor je neus weg." Het „vroeg op en vroeg naar bed" is toch iets, dat dit bx-uidspaar zich in de loop der jax-en eigen heeft gemaakt. Elke avond om een uur of acht gaat het onder zeil, maar elke morgen staat de brui gom om half vijf op en is de bruid om zes uur reeds druk in de weer in haar ge zellige huisje aan de Hobbemastraat 5. Wellicht is dit hun geheim van de zonnige levensavond die zij thans doormaken. Bei den zijn nog ongelooflijk vitaal en er heerst in het huisje een sfeer van blijmoedigheid en opgewekte vrolijkheid. Het huwelijk bleef kindex-loos, doch de vele vrienden en kennissen zorgen er wel voor dat de gou den bruiloft wordt gevierd. Van alle kan ten werden bloemen en geschenken ge stuurd. De vrijwillige brandweer in Zandvoort geeft vrijdag in restaurant „Zomex-lust" een voorlichtingsavond. De heer D. J. P. Legro, commandeur bij de Rijksbrand weer Inspectie in Den Haag, zal spreken over het doven van brandende gasfles sen en het bestrijden van benzine- en olie- branden. Na de pauze zal de burgemeester van Zandvoox-t, mx\ H. M. van Fenema, een toespraak houden over de hulpverlening van de brandweer tijdens evenementen op het circuit. Voorts wordt een film vertoond over branden ontstaan door elektriciteit. WIJZIGING SECRETARIAAT Het bestuur van de r.k. Middenstands- vereniging „De Hanze" deelt mede, dat het secretariaat der vereniging gewijzigd is. Het is thans in handen van de heer J. J. M. F. van Loenen, Haarlemmerstraat 78

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9