Vice-voorzitter Hoge Autoriteit EGKS geeft nieuwe schrootfraudes toe Staking in België legt openbare leven lam i Victors® flU* bed Volgend jaar 1050 onderwijzers meer nodig bij het lager onderwijs Kamerjassen Coin de feu 33S0 Peek&Cloppenburg Vereveningsgeld van elf Duitse ondernemingen teruggeëist immms'x Personeel der gas- en elektriciteits bedrijven legt het bijltje er bij neer K> Systeembouw kan helpen bij het inhalen van de achterstand in de scholenbouw 11 T erugv ordering bi Pyjama 2975 Resultaten van controles Verklaring van L. Worms inzake de schrootfraude Geen boycot van Worms De moord op de Venlose taxichauffeur Onwaarschijnlijk verhaal van Duitse passagier Kerkelijk Nieuws Onvoldoende Altijd ovenvers - Altijd even lekker! Nota van minister Cals Vier doden in het verkeer Opvolger van prof. Van Slogteren Benoeming te verwachten VRIJDAG 21 NOVEMBER 1958 Aldus een samenvatting van hetgeen de vice-president van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S., de heer D. P. Spierenburg, donderdagmiddag tijdens een persconfe rentie te Den Haag heeft gezegd met be trekking tot de jongste ontwikkelingen in de zogenaamde „schrootaffaire", die aan het rollen is gebracht door de Nederlandse schroothandelaar Worms. Naar men weet, heeft een Nederlandse ambtenaar fraude gepleegd door verklaringen uit te schrij ven waardoor binnenlands schroot kon worden aangezien voor scheepssloop schroot, waarover (dus ten onrechte) ver evening is betaald. De desbetreffende par tijen werden verhandeld door de hierboven genoemde Hansa. Dat was eind november van het vorige jaar. Deze aangelegenheid heeft reeds enige ma len onderwerp van bespreking uitge maakt in het Euro pese Parlement. Het onderzoek in deze zaak is nog niet af gesloten en de heer Spierenburg wees er op, dat hetgeen hij de journalisten over deze affaire kon ver tellen, geenszins was te beschouwen als een definitieve slot verklaring; die zal binnen niet al te lange tijd, aldus de heer Spierenburg, de hem gedane mededelingen completeren. gistermiddag door De heer Spiex-enburg ging uitvoerig in op drie aspecten van de zaak. In de eerste plaats op de terugvordering van de ten onrechte uitbetaalde perekwatiebedragen. (De delegatie van bevoegdheden aan de Kas met name op het punt van de vast stelling van de perekwatieprijs en de con tributies zijn door het Hof van Justitie te vérgaand bevonden. De Kas is vervolgens in liquidatie gegaan. De Hoge Autoriteit zal thans zelf opnieuw beslissen over alle Advertentie V| r0Y°a lcheband,P^ met elash-c derne kwa\«e»t flanel m •slreepdessins y ntalons zuiver wol-royale Pas vorm - prachtige afwer- king. ln warme uni kleuren en rijke OC streepdessins no-iron - zware kwaliteit no-iron popHn. luxe afwerking met paspel zuiver w°l - *a"»e streepde 9®makkelijk/ D°svo rm ssins, Loop vrij binnen - Kijk vrif binnen door de Kas in het verleden behandelde gevallen, ten einde aan de door het Hof gestelde voorwaarden te voldoen). Ten einde, hangende de introductie van een rechtsactie, de belangen van de Kas veilig te stellen, is in december 1957 een voor Hansa bestemd bedrag van D. M. 2.000.000 geblokkeerd. De partijen schroot, waarop de door een Nederlandse ambtenaar ten onrechte af gegeven verklaringen betrekking hadden, zijn door de Hansa aan elf Duitse staal fabrikanten geleverd. Het zijn dus deze ondernemingen, die tegenover de Kas tot terugbetaling van deze bedragen verplicht zijn. Deze ondex-nemingen hebben dan op hun beurt recht van verhaal op hun leverancier Hansa. De Kas heeft echter aanvankelijk er de voorkeur aan gegeven rechtstreeks Hansa aan te spreken, in wiens optreden immers de feitelijke oorzaak gevonden moet wor den voor de ten onrechte gedane uit keringen. Dit hield in dat de betrokken staalondernemingen hun vorderingen tegen hun contractpartner Hansa aan de Kas zouden cederen. Begin oktober heeft de Hansa doen weten niet bereid te zijn goedschiks te be talen. De Kas heeft daarop besloten Hansa te doen dagvaarden voor de Duitse rech ter. De betrokken ondernemingen zijn me dio oktober verzocht hun vorderingen op Hansa aan de Kas te cederen. Sindsdien is gebleken dat bepaalde ondernemingen gemeend hebben aan de cessie van hun vorderingen voorwaarden te moeten ver binden. De Hoge Autoriteit heeft deze voor waarden onaanvaardbaar geacht en be sloten thans de onverschuldigd betaalde bedragen van de ondernemingen zelf terug te vorderen. De Hoge Autoriteit zal hier toe binnenkort individuele beschikkingen krachtens art. 92 van het Verdrag uitvaar digen. Wat de resultaten van de ingestelde con troles betreft, heeft de Hoge Autoriteit zich allereerst beziggehouden met de maat regelen nodig om herhaling in de toekomst te voorkomen, zonder daarbij te wachten op de uitspraak van de Nederlandse Justi tie in de zaak van de frauderende ambte naar. De Hoge Autoriteit heeft van de Kas vexTangd dat de bestaande reglementen verbeterd werden-en dat de controles .zou den worden verscherpt. Daarop zijn nieuwe voorschriften uitgewerkt, die door het be stuur van het O.C.C.F. en van de Kas zijn goedgekeurd. Wat nu de controles op het verleden be treft wees de heer Spierenburg er op, dat de voorzitter van de O.C.C.F., de heer Bentz van den Berg, een Zwitsers Accoun tantskantoor van internationale reputatie met deze controles heeft belast. Uit het interim rapport is gebleken dat slechts door een versnelde aanpak en een meer diepgaand onderzoek de nodige klaarheid kon worden geschapen. De Hoge Autoriteit heeft toen besloten om de ver dere controles geheel onder haar recht streekse verantwoordelijkheid te doen ge schieden. Zij heeft het accountantskantoor opdracht gegeven om naast de reeds lo pende controle op de c ntracten betref fende invoerschroot prioriteit te geven aan enkele gevallen van mogelijke onregel matigheden. die gesignaleerd waren, als ook aan een grondige controle op alle transacties in sloopschroot. Een eerste concreet geval van mogelijke onregelmatigheid had hieron betrekking, dat enkele handelaren hebben willen trachten om schroot afkomstig uit Poi-tugal te laten doorgaan voor schroot afkomstig uit West-Afrika. Het was de Haagse schroothandelaar, de heer Worms, die hier over correspondentie had overgelegd. Aan de hand van de scheepsbewegingen, de cognossementen en dat van in- en uit lading, is het Zwitserse accountantskan toor tot de slotsom gekomen dat het uit die correspondentie blijkende voornemen niet op de beoogde wijze is uitgevoerd. Een ander geval, waarbij volgens opgave van de heer Worms gevreesd kon worden, dat schroot waarvan de Hansa uitdrukke lijk had vastgelegd, dat het als binnen lands schroot moest gelden toch als in voerschroot voor perekwatie zou zijn aan- gen >ld. is eveneens onderzocht. De controle heeft uitgewezen, dat een dergelijke aanbieding niet heeft plaats gevonden. De Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zal ten aan zien van de terugvordering van ten onrechte uitgekeerde vereveningsgelden in het geval van de Duitse firma Hansa Rohstoff Verwertung de ondernemingen zelf die daarbij betrokken zijn aanspreken. Het onderzoek heeft nieuwe fraudes aan het licht gebracht. Er zijn maatregelen getroffen om herhaling van onregelmatigheden in de toekomst te voorkomen. Alle aanbiedingen aan het te Brussel zetelende Gemeen schappelijk Bureau van Schrootverbruikers, het Office Commun des Consomateurs de Ferraille (O.C.C.F.), dienen op voet van gelijkheid te worden behandeld en op de naleving hiervan wordt nauwlettend toegezien. In een commentaar op de verklaring van de heer Spierenburg inzake de schrootfraude en boycot zegt de heer L. Worms het volgende: „als de bedoelde verklaring elf maanden geleden was afge legd dan zou ik de resultaten van het on derzoek bemoedigend hebben genoemd. Nu bewijst het echter dat het onderzoek op zijn allerzachtst uitgedrukt niet ge schiedt met de spoed, grondigheid en des kundigheid, die het ernstige karakter van deze kwestie vereist. „Ik acht deze verklaring een bevesti ging van mijn vermoedens, dat er bepaal de krachten in de E.G.K.S. werkzaam zijn die een gevaar vormen voor onze Neder landse i-echtsopvattingen. In zijn huidige vorm vind ik de E.G.K.S. een gevaar voor onze traditionele vrijheden. Een verster king en meer aandacht voor het werk van het Europese parlement lijkt mij de les, die uit deze kwestie getrokken moet wor den. Ik wil mij dan ook wat de schrootfrau des betreft van verder commentaar ont houden en mijn vertrouwen blijven stel len in het Europese parlement. De vice- voorzitter van de E.G.K.S. verklaarde, dat het niet bewezen is, dat ik geboycot word. Mijn antwoord kan kort zijn: „ik verlaat mij in deze op mijn raadslieden, die dit bewijs wel zullen leveren". niet in orde is gevonden (nog niet vereiste documenten zijn overgelegd). alle Gebleken is dat twee handelaren (de heer Spierenburg wilde niet zeggen of dit Nederlanders betrof) niet in staat bleken voldoende documenten over te leggen zo dat ten onrechte perekwatie is uitbetaald. Deze zaken zijn nog in ondex-zoek. Het definitieve rapport over schroot uit derde landen zal eind december gereed komen. Over één punt wenste de heer Spieren burg, zoals hij zeide, geen enkele twijfel te laten: de zaak zal tot op de bodem wor den uitgezocht. Mochten er nog andere gevallen van onregelmatigheden aan het licht komen, dan zal de Hoge Autoriteit ook daartegen met kracht optreden; waar nodig zal zij zich tot de nationale rechter wenden. Was de afwijzing van aanbiedingen van de heer Worms gebaseerd op een afspraak tussen de schrootverbruikers van de Ge meenschap om hem van de handel uit te sluiten? Volgens artikel 65 van het Verdrag zou een dergelijke afspraak verboden zijn. Het door de Hoge Autoriteit onderzochte ma teriaal heeft geen bewijs opgeleverd van afspraken in de zin van artikel 65, aldus de heer Spierenburg. Heeft de directie van het O.C.C.F. de aanbiedingen vna de heer Worms discrimi nerend behandeld? Op dit punt. heeft, volgens de heer Spie renburg, de voox-zitter van het O.C.C.F., naar aanleiding van een demarche van de Hoge Autoriteit, toegezegd, dat alle aan biedingen van schroot onpartijdig en op voet van gelijkheid behandeld zouden worden. Tegelijkertijd heeft hij gesteld, dat van een discriminatoire afwijzing van de aanbiedingen van de heer Worms nooit sprake is geweest. Deze stelling vormt het onderwerp van een speciale controle. Sinds de betreffende toezegging heeft de heer Worms twee nieuwe aanbiedingen ge daan. In beide gevallen zijn er wegens moeilijkheden met de voor alle leveran ciers geldende termijnen geen transacties tot stand gekomen. De Hoge Autoriteit heeft, zo verklaarde de heer Spierenburg, het verloop van deze aanbiedingen nauw keurig gevolgd; uit dit verloop valt niet af te leiden dat het O.C.C.F. zich bij deze aanbiedingen niet gehouden zou hebben aan de harerzijds gedane toezegging. Het onderzoek" naar de moord op de veertigjarige Venlose taxichauffeur Emonts heeft totnogtoe weinig nieuws op geleverd. Slechts is komen vast te staan, dat de vermoedelijke dader, de 32-jarige Duitser M., de chauffeur vlak bij de Duit se grens verzocht heeft even te stoppen om dat hij in 'n café wilde informeren naar de weg naar Mönchen-Gladbach. De café houder K., die de Duitser te woord stond, vond dit een vreemde vraag, aangezien er ter plaatse maar één weg naar de ver derop gelegen Duitse grenspost loopt. Toen M. weer naar buiten kwam, heeft de chauffeur zijn wagen gekeerd. De Duit ser stapte in en de taxi verdween in de richting Swalmen. Nabij het buitengoed Groenewoud is de wagen koi-te tijd later tegen een boom ge reden. Omwonenden hebben twee schoten gehoord. Toen de inzittenden van een pas serende Duitse wagen stopten, vonden ze de vernielde auto, die met de neus pal te gen een boom was gebotst. In de wagen lag het lijk van de chauffeur, met twee schotwonden in het hoofd. Een eind ver derop strompelde de eveneens ernstig ge wonde Duitse passagier, die waarschijn lijk bij de botsing met zijn hoofd tegen de voorruit geslagen is. Dichtbij de vernielde auto lag het pistool waarmee de chauffeur gedood was. In de zakken van de Duitser vond men enkele patronen, die pasten bij deze revolver. De Duitser, die thans in een ziekenhuis in Roermond is opgenomen, beweert met de moord niets uitstaande te hebben. Hij verklaart dat er een derde inzittende was, die de chauffeur gedood heeft. Zijn onwaarschijnlijk verhaal vindt om het zacht te zeggen zeer weinig geloof. Maar anderzijds heeft de rijkspolitie, die het onderzoek leidt, totnogtoe blijkbaar nog geen afdoende bewijzen kunnen vin den voor de theorie, dat M. de chauffeur zelf vermoord heeft. Inmiddels doen in Venlo geruchten de ronde, dat er achter deze moordzaak een cocaïne- of een ju- welensmokkelaffaire zou zitten. Ophelde ring hieromtrent was vanochtend nog niet te krijgen. Ned. Herv. Kerk Bex-oepen door de Generade Synode voor Singapore (vac. J. Veen) M. C. Baart, zee manspredikant te Rouen (Fr.). Geref. Kerken Beroepen te Gouda (vac. J. M. Vlaming) W. Griffioen te Nijkerk; te Onderdendam J. Niemantsverdriet, kand. te Bax~endrecht. Aangenomen naar Leeuwarden-W. (3de pred.pl.) P. Riemersma te Bennekom. Geref. Gemeenten Beroepen te Dordrecht H. Rijksen te Vlaardingen. Anr-ert, ntit- S8É WONINGINRICHTING beverwijk Breestr.74-84 250 modelkamers Geopen.d;'$-I2.30en l4-I8u, Dinsdag 3-13 u. Advertentie Voorts is door de heer Worms gesteld, dat de bestaande regeling ten aanzien van scheepssloopschroot aanleiding gegeven zou hebben tot fraude en wel op de vol gende manier: de schattingen van de uit een bepaald schip te verwachten hoeveel heid schroot, waarop de aanvragen tot ver evening worden gebaseerd, zouden opzette lijk te hoog zijn gedaan. De hoeveelheden, die vervolgens niet uit de schepen kwa men, werden op de binnenlandse markt gekocht en tezamen met het werkelijke sloopschroot onder de verevening gebracht. Gebleken is, dat in het verleden niet overal door de bxxreaxis van de Kas vol doende de hand is gehouden aan de voor schriften en dat met name onvoldoende controle is uitgeoefend. Een definitief rap port inzake het scheepssloopschroot en het zogenaamde Austauschschrott wordt eind november verwacht. De te contx-oleren hoeveelheid aan derde landen schroot (zonder schroot uit Ameri ka en zonder het sleepssloopschx-oot) be draagt bijna 1,9 miljoen ton. Per 15 novem ber was deze hoeveelheid op 18.000 ton na gecontroleerd. Vast staat dat voor een aantal trans acties de zaak administratief niet of nog (Van onze correspondent in Brussel) De rooms-katholieke en socialistische vakbonden in België zijn gistermorgen be gonnen met een gemeenschappelijke alge mene staking in de elektriciteitscentrales en gasfabrieken. De laatste onderhandelin gen met de werkgevers liepen gisteroch tend vroeg zonder resultaat af. Om de allernoodzakelijkste stroomvoor ziening in stand te houden, hebben de gouverneurs van de negen provincies last gegeven dat de centrales stroom moeten leveren voor bakkerijen, ziekenhuizen, persbedrijven en levensmiddelenfabrieken. De bioscopen worden als een niet-essen- tieel bedrijf beschouwd en vanavond zal geen enkele filmvoorstelling doorgaan. Het conflict in de elektriciteits-industriè is ontstaan naai' aanleiding van een loon- verschil tussen de elektriciteitsbedrijven van Antwerpen en hun aangesloten be drijven in Vlaanderen enex-zijds en de ove rige centrales anderzijds. In Antwerpen verdienen de geschoolde arbeiders 6,6 per eent meer en de ongeschoolde twintig pex-- cent meer dan die in de andere steden. De beide vakbonden wensen, dat de lonen over het gehele land zullen worden gelijk gesteld. De werkgevers zijn van oordeel, dat de hogere lonen te Antwerpen verant woord zijn door een betere ox-ganisatie van de moderne centrales en een hoger rende ment. De aanpassing van de lonen zou lei den tot een gemiddelde loonsverhoging van tien en een half percent in de elek triciteitsindustrie en van twaalf percent in. de gasbedrijven. Die verhoging zou on vermijdelijk een weerslag hebben op de andere bedrijfstakken, waarvan de mees te nog sterk de invloed van de depressie ondergaan. In de metaalverwerkende in dustrieën bijvoorbeeld stagneren in vele sectoren de exportorders. Onredelijk? De eisen van de beide grote vakbonden zijn des te onredelijker, aldus de werk gevers, omdat het personeel van de elek triciteitsindustrie onbetwistbaar een be voorrechte positie heeft. Het profiteert van een grotex-e stabiliteit van tewerkstel ling in moderne, of gemodex-niseex'de, be- drijven, terwijl deze industrie, in het alge meen belang, streeft naar een verdere ver laging van de stïbomtarieven. Daar de po sities van de werkgevers en de vakbonden scherp tegenover elkaar staan, is de rege ring nog niet begonnen met nieuwe onder handelingen. Gisteravond echter heeft de minister van Economische Zaken tot laat in de nacht vergaderd met een af vaardiging van werkgevers uit de elektri citeitsindustrie. Naar schatting staakten gisteren dertien duizend arbeiders in de elektriciteits industrie, wat indirect tot gevolg heeft, dat driehonderdduizend arbeiders in andex-e sectoren het werk hebben moeten neerleg gen. Neemt de staking, zoals men verwacht, vandaag nog toe, dan zal het aantal uit vallende arbeiders de negenhondex-ddui- zend bereiken. (AFP/Belga/Reuter) In de meeste ste den zal de straatvex-lichting tot het uiterste worden beperkt. In Antwerpen zijn tien duizend scheepswerf- en andere ax-beiders werkloos. Men verwacht, dat het werk op de scheepswerven vandaag geheel stil komt te liggen. In Brussel ging een filmpremière die door koning Boudewijn zou worden bij- garandeert U de versheid Het volgend jaar zullen bij het gehele lager onderwijs 54.700 onderwijzers nodig zijn. Dat is 1050 meer dan er op 1 januari van dit jaar vereist waren. In 1960 zal het aantal onderwijzers dat nodig is vermoe delijk nogmaals met 750 toenemen en in 1961 met 150. Bij de berekening van deze getallen zijn de in 1956 geldende klasse delers uitgangspunt geweest. Aldus luidt de conclusie van „Zesde nota betreffende de behoefte aan onderwijzers bij het gehele lager onderwijs", die.minister Cals aan de Tweede Kamer heeft toegezonden. Te beginnen met 1982 zullen voortdurend minder leerkrachten vereist zijn. In 1967 neemt hun aantal weer enigermate toe. Be halve voor de grotere aantallen onderwij- zex-s, die in het bijzonder in de jaren tot en met 1961 nog voor uitbx-eiding noodzakelijk zijn, is een aanbod van nieuwe onderwij zers nodig wegens vertx-ek uit het lager on derwijs. Dit vertrek wordt gedeeltelijk ge compenseerd door aanbod van onderwij zers uit oudere jaargangen, maar moet jaarlijks voor 1.500 onderwijzers door een rechtstreeks aanbod van pas geslaagden worden opgevangen. Verlaging leerlingenschaal Voor de jaren 1959 en 1960 rekent de mi nister nog met een tekort van 150 en 50 onderwijzers. Van 1961 af zijn er echter overschotten te vei-wachten. De mogelijk heid tot verlaging van de leerlingenschaal zal daardoor vermoedelijk iets eex-der aan wezig zijn dan aanvankelijk werd veron dersteld. De minister wil in verband met deze verlaging de maatregelen ter bestrijding van het onderwijstekort onvermindei-d voortzetten. De toekenning van studie toelagen aan kweekschoolleex-lingen is in het afgelopen cursusjaar groter geweest aan in voorafgaande jaren. De propagan- da-actie heeft blijkens de cijfers der nieu we aanmeldingen bij de kweekscholen succes gehad. Bij het u.l.o. zal de toestand in de eerst komende jaren zox-gelijk blijven. Ook al zouden voldoende onderwijzers met de vol ledige onderwijsbevoegdheid voor het ge hele lager onderwijs aanwezig zijn, dan is daarmede het u.l.o. slechts ten dele ge baat. Minister Cals acht het daarom nood zakelijk, dat een gedeelte een of meer ulo-akten behaalt. Systeembouw voor scholen De minister heeft voorts een nota over het bouwvolume voor het onderwijs aan de Tweede Kamer gezonden. Daarin zegt hij, dat de systeembouw een waardevolle bijdrage zou kunnen leveren tot een ver sneld inhalen van de achterstand in de scholenbouw. Hij overweegt of hij thans niet een stap verder moet gaan en onder bepaalde omstandigheden slechts bouw volume beschikbaar te stellen, indien de bereidheid aanwezig is volgens een be paald systeem te bouwen. In het bouwprogramma voor 1959 voor het onderwijs is 8 miljoen voor het kleu- terondex-wijs uitgetrokken, 24 miljoen voor het gewoon lager en voortgezet gewoon lager onderwijs, 6 miljoen voor het bui tengewoon lager onderwijs, 21 miljoen voor het uitgebi-eid lager onderwijs, 6 miljoen voor kweekscholen en opleidings scholen voor kleuterleidsters, 32 miljoen voor het voorbereidend hoger en middel baar onderwijs, 35 miljoen voor het lager nijverheidsonderwijs voor jongens, 17 mil joen voor het nijverheidsonderwijs voor meisjes, 11 miljoen voor het uitgebreid lager nijverheidsonderwijs en middelbaar nijverheidsonderwijs voor jongens en 37 miljoen voor het hoger onderwijs. Het is niet uitgesloten dat in 1S59 in de sector van het g.l.o. en het v.g.l.o. meer zal kunnen worden geproduceerd dan thans in het bouwprogramma is voorgenomen. Dit onderwijs profiteert nog steeds van ruimte in de bouwcapaciteit door het ach terblijven van de bouw bij andere takken van onderwijs. Advertentie EEN SUCCESVOL GESCHENK VAN BLIJVENDE WAARDE VOOR 5 DEC. MAAKT L. VEERSTRAAT 13 TEL. 11178 In het ziekenhuis Coolsingel is de 49-ja- rige havenarbeider H. C. IJdo van de Prins Maux-itssingel te Rotterdam overle den. Maandag 10 november is hij 's mor gens vroeg in bewusteloze toestand naast zijn bromfiets onder aan een oprit van de Spaansebrug aangetroffen. In de afgelopen nacht is de 26-jarige Th. Reijnders uit Helden, toen hij van een ker mis te Beegden op zijn rijwiel naar huis terugkeerde, op de Hornerweg door een passei'ende auto aangex-eden en op slag gedood. De 20-jarige dpi. huzaar eerste klasse H. M. A. Schlimbach uit Eindhoven is op het kruispunt van de Kolonel van Roogen- weg en de Doornseweg te Leusden met zijn jeep geslipt. De bestuurder werd ern stig gewond. Tijdens het vervoer naar het Gewestelijk Militair Hospitaal in Amers foort is hij overleden. In het ziekenhuis Bethesda te Hooge- veen is overleden de 62-jarige H. Kroezen die woensdagavond het slachtoffer werd van een verkeersongeluk te Hoogeveen. Binnenkort is de benoeming te verwach ten van dr. J. P. H. van der Want uit Ben nekom tot directeur van het laboratorium voor bloembollenonderzoek in Lisse. Hij volgt professor dr. E. van Slogteren op, die onlangs eervol ontslag verkreeg. Dr. Van der Want is hoofd van de virologische afdeling van het Instituut voor Planten- ziektenkundig onderzoek in Wageningen. De heer Van der Want is in 1921 in Am sterdam gebox-en. Hij studeerde aan de landbouwhogeschool in Wageningen, waar hij in 1946 zijn studies beëindigde. In 1954 promoveerde hij op een proefschrift: „On derzoekingen over virusziekten van de boon". Dr. Van der Want heeft zich bezig gehouden met onderzoekingen naar de ta baks- en aardappelviren. Bij de oprichting van het Instituut voor Plantenziektenkun- dig onderzoek trad hij in dienst van dit in stituut. In januari 1956 werd hij waarne mend hoofd en in januari 1957 hoofd van de virologische afdeling. Hij heeft verschei dene wetenschappelijke publikaties op zijn naam staan. gewoond niet door. In de hoofdstad was de reclame- en etalageverlichting gedoofd. Met uitzondering van' drie theaters die een eigen genex-ator hebben, waren alle schouwburgen gesloten. Een music hall was geopend met acetyleenlantarens in de zaal en op het podium. In de eethuizen kon men slechts een en kele eenvoudige schotel kxnjgen. Voorts moesten de Brusselaars hun lichtkranten missen, De nachtclubs waren gesloten. Dit beeld zal men niet meer kunnen zien bij de papierfabriek in Veisen aan de noordoever van het Noordzeekanaal. Het beeld van de bedrijvigheid van draglines en bulldozers in de droge haven, die ter hoogte van de voor malige V eiser spoorbrug is gegraven. Want deze haven is in veertig uren een echte haven geworden. Hij staat nu vol water en zal over veertien dagen gereed zijn voor de ontvangst van de eerste Rijnaak, geladen met kolenstof voor de papierfabriek.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11