Twee aantrekkelijke plannen voor reorganisatie Oranje Nassaustraat Tegen caféhouder wegens ernstige mishandeling drie maanden geëist EERSTE UITVOERING VAN VIVALDI'S GLORIA B. en W. van Bloemendaal kunnen geen urgentielijst samenstellen Jacht op het landgoed Elswout van gisteren V R IJ D A G 21 NOVEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 Hart van Halfweg wordt eindelijk geopereerd Onderwerp van hartige debatten Aan onze schaak- spelende lezers f* T 1 NAPOLITAIN S HAARLEMSE RECHTBANK Kort nieuws Hogere hondenbelasting in Zandvoort Voor de stille armen in Zandvoort Feest bij „A. Thijm" DE BEURS Amsterdamse Beurs Het harI van Halfweg is de Oranje Nassaustraat en naaste omgeving. Mam in de onmiddellijke nabijheid, van dit hart woekert reeds jaar en dag een kwaad aardig gezwel: een terreinencomplex, dat. in zijn huiclige staat, voor velen al gerede aanleiding is geweest er misnoegd het hoofd over te schudden. Zelfs de grootste optimist zal hij de beschouwing van deze braakliggende gronden met de beste wil van de wereld geen plekje kunnen vinden, dat voor een prijzend knikje in aanmerking komt. Vervaarlijke kuilen, openbare modderbaden en allerlei rommel, waar zelfs de meest ambitieuze oudijzer- en voddenophaler zijn neus voor zou ophalen, kunnen misschien voor de minder kieskeurige jeugd, zekere aantrekkelijkheden hebben, voor de omwonenden en voorbijgangers betekenen zij alleen maar een hardnekkig opborrelende bron van ergernis. Zeker, reeds jaar en dag beijvert men zich dit weinig hartverheffende centrum van Halfweg, een gezicht te geven, dat beter in overeenstemming zou zijn met de rest van dit in aanzien groeiende dorp tussen de steeds meer tegen elkaar leunende gemeenten Amsterdam en Haarlem. Maar tot op heden is het hij het maken van plannen en het botsen van meningen gebleven. Verder dan de grenzen van het teken papier zijn de ideeën van de diverse goedwillende ontwerpers echter tot nu toe niet gekomen. In de gemeenteraad van Haarlemmer- liede en Spaarnwoude is de bestemming van de gewraakte terreinen aan de Oranje Nassaustraat al ettelijke malen het onder werp van een hartig debat geweest. De meningen bleken telkenmale te verdeeld om eindelijk spijkers met koppen te kun nen slaan. Een in augustus van dit jaar door B. en W. ingediend plan onderging hetzelfde lot als zijn voorgangers. De stemmen in die bewuste raadsvergadering staakten en daarna heeft het gemeentebestuur mede door de gewijzigde samenstelling van het college het desbetreffende voorstel in getrokken. Allerminst ontmoedigd hebben B. en W. zich thans opnieuw beraden over de bestemmingsmogelijkheden met betrek king tot bedoelde gronden aan de Oranje Nassaustraat. Uit de veelheid van sugges ties daaromtrent werd een tweetal ontwer pen gekozen, dat naar het oordeel van het gemeentebestuur de verlangens van de raad het meest nabij komt. In zijn vergade ring van 27 november zal de raad zich over beide plannen uitspreken en mogelijk aan een van de twee zijn goedkeuring hechten. In de hierbij afgedrukte tekeningen komt het aantrekkelijke karakter van zowel het ene als het andere ontwerp tot uiting. Ge makshalve hebben wij de door de dienst van gemeentewerken vastgelegde gedach ten omtrent de toekomstige omgeving van de Oranje Nassaustraat Plan I en Plan II genoemd. Oplossing van parkeerprobleem Hoewel verschillend van vorm, voorzien beide ontwerpen in ruime mate in de behoefte aan recreatiemogelijkheid voor de jeugd en parkeerruimte voor auto's en andere motorrijtuigen. Vooral met het oog op de huidige parkeermoeilijkheden aan de Oranje Nasèaustraat, met alle gevaren van dien, zouden deze open parkeerterreinen een ideale oplossing betekenen. In Plan A is ten zuiden van de Juliana- straat een parkje met vijver gedacht met daaraan aansluitend een speelgelegenheid. Ten noorden van de Julianastraat is een groot parkeerterrein geprojecteerd, dat om. sloten wordt door de door te tretcken Dr. Schaepmanstraat, de Oranje Nassaustraat en de Julianastraat. Ten oosten van dit parkeerterrein heeft de ontwerper zich een speelveld gedacht waarop de jeugd het voetballen en andere takken van veldsport beoefenen kan. Tussen de verlengde Dr. Schaepmanstraat en de bestaande bebou- De eerste inschrijvingen voor de schaakwedstrijd, tussen onze lezers en het Verenigd. Haarlems Schaakgenoot schap zijn al weer binnen. Inschrij vingen meest van de zogenaamde huisschakers, die de gelegenheid aan grepen om eens uit te komen tegen sen meer geroutineerd speler van een vereniging. Zoals men weet kunnen al onze abonnës deelnemen: gerouli- leerden en ongeoefenden, jeugdige ?n oudere spelers. De wedstrijd wordt, lespeeld op dinsdagavond 25 novem ber aanstaande in gebouw Cultura Jansstraat: nummer 83 in Haarlem. Voor iedere deelnemer uit onze lezerskring is er een deelnemer van iet V.H.S. en voor de beste prestaties is een tweetal pijzen beschikbaar: één van het bestuur van het. V.H.S. en één van de directie van Haarlems Dag blad/Oprechte Haarlemsche Courant. De wedstrijd, waaraan voor onze lezers geen kosten zijn verhonden, begint om acht uur. Men kan zeker zijn van een plaats aan een van de vele borden door het schrijven van een briefkaart of brief-aan: de Sport od actie Haarlems Dagblad, Grote Houtstraat 93 in Haarlem. Op de 'irief of briefkaart vermelden: Schaak- mtmoeting. Behalve naam en adres lient men tevens te vermelden of men '-uisschaker of clubspeler is. PLAN A Pi.M- •■H'U v, v Advertentie Af elk of puur Zwaar gevulde doos: f 3.- Los: f 1.- per 100 gram. ÉP?? Tegen een 39-,jarige caféhouder, die cr van verdacht werd in de nacht van 17 sep tember van dit .jaar op het Stationsplein in Haarlem een 29-,jarige autocoureur en instructeur van een slipschool in Zand- voort ernstig mishandeld te hebben, heeft de officier van Justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman drie maanden gevange nisstraf geëist. De coureur kon zich niet zo bar veel meer van het voorval herinneren. Hij gaf, als getuige gehoord, toe, dat hij die avond on hebbelijk was geweest tegen de vrouw van de caféhouder. De vrouw was haar man gaan waarschuwen en die was naar de ca fetaria gegaan waar de coureur zich be vond. Er was tussen beiden een woorden wisseling ontstaan en vervolgens waren zij naar buiten gegaan, waar de caféhouder de coureur onmiddellijk zou hebben neer geslagen. Enkele getuigen verklaarden bovendien, dat de verdachte direct daar na zijn tegenstander, die bewusteloos was, had opgepakt en met. het hoofd tegen de straat zou hebben gesmakt. De caféhouder ontkende dat. de coureur wist van niets, maar enkele getuigen kwa men vertellen, dat ze het gezien hadden. „Het was verschrikkelijk", vertelde er een, „ik heb me omgedraaid want ik kon het niet aanzien". Mr. G. W. F. van der Valk Bouman, de officier van Justitie, nam vooral het aan vallen van een verslagen tegenstander de verdachte bijzonder kwalijk. „Zoeiets doe je niet, dat is gemeen. Ik vind het rid derlijk als iemand voor zijn vrouw opkomt. Desnoods kan ik me begrijpen, dat je iemand die onbeschoft is opgetreden een klap geeft, hoewel het natuurlijk niet mag, maar iemand die bewusteloos is laat je niet nog eens een keer vallen". Weliswaar waardeerde mr. Van der Valk Bouman de sportieve houding van de ver dachte, die direct naar de toestand van het slachtoffer had geïnformeerd en die bo vendien de coureur een fruitmand had gestuurd, maar toch 'vroeg hij wegens ern stige mishandeling een gevangenisstraf voor de tijd van drie maanden. Mr. J. H. van Wijk bepleitte vrijspraak subsidiair clementie omdat de caféhouder naar zijn oordeel door de coureur was uit gelokt en omdat de raadsman opzet tot deze mishandeling niet bewezen achtte. De rechtbank zal op 4 december uit spraak doen. Enorme scheepsschroef. Een scheeps- schroevengieterii te Drunen heeft van de Tidewater Company te San Francisco een order ontvangen voor een scheepsschroef van 37 ton, een vijfbladenschroef met een diameter van 7.5 meter en een gewicht van 50 ton. Zij is bestemd voor een tur binetanker van 71.600 ton, die te Duin kerken wordt gebouwd. Prof. A. M. Sprenger overleden. In Wageningen is overleden prof. ir. A. M. Sprenger oud-hoogleraar aan de Land bouwhogeschool. Prof. Sprenger is 77 jaar geworden. In 1918 werd hij benoemd tol hoogleraar aan de Landbouwhogeschool, waar hij de algemene grondslagen voor de teelt van tuinbouwgewas- n doceerde. Hij was directeur van het laboratorium voor tuinbouwplantenteelt. In 1947 legde hij zijn hoogleraarschap neer. PLAN B wing zou dan nog een speelplaats aange legd Kunnen worden. Noordelijker is éen speelweide voor kleuters geprojecteerd. Andere vormgeving In het Plan B is op de plaats ten zuiden van de Julianastraat, waar in Plan A ruim te voor een plantsoen is getekend, een par keerterrein geprojecteerd. Voor het overige komen beide ontwerpen, althans wat de bestemming van het terrein ten zuiden van de Julianastraat betreft, met elkaar over een. Wat Plan B echter sterker van Plan A onderscheid is de vormgeving van het ge deelte benoorden de Julianastraat. In Plan B is de Dr. Schaepmanstraat niet doorge trokken. Het voetbalveld is gehandhaafd. Het overige gedeelte is bestemd voor een speelterrein met daarin een piasvijver en een zandbak en voorts een kleinere par keergelegenheid. Om en door dit complex heen zijn wandelpaden geprojecteerd. Ook in Plan B is benoorden de bestaande be bouwing aan de oostzijde van de Oranje Nassaustraat een speelweide voor kleuters getekend. Beide ontwerpen voorzien verder in de aanleg van groenstroken, trottoirs en rijwielpaden. De Kosten van uitvoering voor elk van deze ongetwijfeld aantrekkelijke plannen, waaruit de raad straks een keuze zal doen, bedragen volgens een globale berekening ongeveer 55.000. Met spanning wacht Halfweg de be slissing van zijn gemeenteraad af. Krijgt de bestemming van de gronden aan de Oranje Nassaustraat eindelijk haar be slag of zal aan het „gebed zonder eind" onverhoopt nog een verleugstukje komen? Advertentie een mem Cooymans-prodüct Als een van de maatregelen ter ver mindering van het tekort op de gemeen tebegroting voor 1959 stellen B. en W. van Zandvoort de raad voor, de tarieven voor de gemeentelijke hondenbelasting te ver hogen met f 5.- voor de gewone en 2.50 voor de waakhonden. Het tarief voor de hondenbelasting in Zandvoort bedraagt sinds 1938 ƒ10.- voor de eerste hond en f 15.- voor elke volgen de hond, gehouden door dezelfde persoon. Voor waakhonden bedraagt de belasting 5.- per jaar. De totale opbrengst van deze belasting wordt geraamd op f 12.000 - d.i. ƒ3500.- méér dan werd begroot. Dam bij werd rekening gehouden mei de mn gelijkheid, dat dooi de belastmgw Ivigiiv het aantal honden enigszins zal ai nemen In de donderdag gehouden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal is opnieuw aandacht gevraagd voor de ge- meentefinanciën en daarbij kwam aan de orde de vraag welke werken uitgevoerd moeten worden. De gedachtenwisseling ont stond naar aanleiding van het voorstel van B. en W. een extra-krediet van 20.000 ter beschikking te stellen voor verbetering van het kruispunt Busken HuetlaanProf. Van VlotenwegKorte KleverlaanKle verlaan. De vraag werd gesteld of het niet mogelijk was geweest het werk in één in plaats van twee gedeelten uit te voeren; dat had een besparing van kosten be tekend. Wethouder mr. H ij s z e 1 e r (Prot. Chr. Groep) deelde mee, dat het gemeentebe stuur graag vele werken wil uitvoeren, maar het Is onmogelijk omdat geld ont breekt. Het college krijgt de beschikking over „kleine porties" geld en is dat het geval dan wordt werk uitgevoerd, dat het noodzakelijkst is. Het is volgens spreker niet mogelijk een urgentielijst op te ma ken, want dan zou een bedrag van één miljoen gulden nodig zijn. Pas als een be drag beschikbaar is gaan B. en W. na welk werk uitgevoerd kan worden. Daardoor moest het werk bij de Busken Huetlaan in twee gedeelten uitgevoerd worden. Burgemeester dr. Peereboom V o 1 - 1 e r zetten uiteen, dat het niet gemakke lijk is een urgentielijst op te stellen. Er is veel achterstallig werk ontstaan door de bestedingsbeperking en doordat onvol doende aandacht besteed moest worden aan onderhoudswerken zullen de kosten bij uitvoering hiervan bijzonder hoog zijn. Het voorstel tot het beschikbaar stellen van het extra-krediet werd goedgekeurd en bij de behandeling der voorstellen tot verkoop van grond ten behoeve van de bouw van woningen werd gevraagd de grondprijzen te herzien. Dat zal verhoging der inkomsten betekenen. Wethouder mr. H ij s z e 1 e r merkte op bereid te zijn de raad een nota over de grondprijzen aan te bieden. Het voorstel tot verkoop van grond aan de P. J. B. Ruys de Perezlaan werd aan gehouden, omdat gebleken is, dat het te bouwen flatgebouw niet uit zes, maar uit negen woningen zal bestaan en besloten werd B. en W. een krediet te verlenen voor het. instellen van een bevolkingsonderzoek. De vergadering verenigde zich met de Het comité „Voor de stille armen" in Zandvoort heeft van heden af haar jaar lijkse inzameling voor de kerstdagen weer opengesteld. Het comité bestaat uit bur gemeester mr. H. M. van Fenema en de heren S. Slagveld en J. A. B. van Pagée. Bijdragen worden door laatstgenoemde heren resp: aan de adressen Koninginne weg 26 en Brederodestraat 35, gaarne in 'int- genomen Gelden kunnen ook wui' - -fori op poslrnkoningnummei 499196 t.n.v. de hcei S. Slagveld. nota inzake verbreding van de Klever- laan; met het gemeentebestuur van Haar lem zal overleg gepleegd worden over de mogelijkheid het rijwielverkeer in Haarlem zodanig te regelen, dat het in Bloemendaal op de linkerzijde komt. De kruising aan de Bloemendaalse zijde van de spoorweg overgang is zeer gevaarlijk voor overste kende wielrijders. Bij de voorstellen van B. en W. tot goedkeuring van de begroting 1959 van de Stichting Landgoed Elswout en van het be heersplan bosbouw van de stichting bracht mevrouw Fahreniort-Meuffels (V.V.D.) de ingezonden brief opgenomen in Haarlems Dagblad, over het jagen op wild op het landgoed ter sprake. Zij verzocht het college te bevorderen dat er niet ge schoten wordt als er kinderen in de buurt zijn. Is in dit geval artikel 161 van de politieverordening niet overtreden, waarin gesproken wordt over slachten van dieren? De burgemeester deelde mee, dat reeds maatregelen zijn getroffen voor de jacht in het volgend jaar. Er zijn twee dagen aangewezen en die vallen in de va kantie van de scholieren op Elswout. Ja gers met veel ervaring waren aan het ja gen en spreker meent dat de weergave in de ingezonden brief niet de juiste is. Van slachten is in ieder geval geen sprake en de desbetreffende bepaling in de politie verordening heeft niets met jagen te ma ken. Het voorstel om een krediet beschikbaar te stellen voor het maken van een par keergelegenheid op Elswout werd op ver zoek van ir. Tirion (V.V.D.) aangehouden. Volgens hem is het maken van parkeer ruimte niet urgent. Als zinrijke voorbereiding op de dicht bij zijnde adventsweken heeft op het don derdagavond door het Koor Katholiek Haarlem in de gemeentelijke Concertzaal gegeven concert het stralende Magnificat van Johann Sebastian Bach geklonken. De tekst van deze lofzang, eerst het persoon lijke getuigenis van Maria, de begenadigde onder de vrouwen, transformeerde Bach met zijn muziek tot een universele geloofs uitspraak van de ganse christenheid. Exta tische dankbaarheid voor de grote belofte en rotsvast vertrouwen in de inlossing daarvan, hymnische vreugde en verering werden in dit Magnificat geconcentreerd, omgeven en gedragen door de onvergan kelijke schoonheid der muziek. Deze uitvoering van Maria's Lofzang door het Koor katholiek Haarlem onder Albert de Klerks leiding heeft de talrijke toehoorders in contact gebracht met een muzikaal wonder, dat hier op aarde een zending te vervullen kreeg. Het sprak bij deze uitvoering een overtuigende, verruk kende en gelukkigmakende taal. in de fragmenten voor het koor en de vocale solisten, maar ook in het aandeel dat aan instrumentalisten van het Noordhollands Philharmonisch Orkest en de organist Louk Nelissen was toevertrouwd. Het was zeer te betreuren, dat een schaduw van de onvolmaaktheid even over de uitvoe ring kwam door een hardnekkige „hanger" van het orgel, waarvan de schadelijke werking door een handige registratie manoeuvre van de organist zo niet geheel, maar dan toch een tijdlang belangrijk weggewerkt kon worden. Het koor zong zijn veeleisende partij met fraaie klank. Het vrouwenkoor kon zich met het in rustig vloeiende melodische ontwikkeling vertolkte „Suscepit Israel" onderscheiden. Maar ook voor het mannenkoor past veel waardering, al zou een groter aantal zan gers dan nu medewerkte, vooral voor de werking van de polyfone, met name de fugatische gedeelten, van betekenis geble ken zijn. Indrukwekkend was de machtige koor klank voor het „Fecit potentiam" en het „Gloria Patri" .fragmenten, die sugges tieve hoogtepunten konden worden van innerlijke overtuiging. Bij de uitvoering van Bachs werk werd de sopraansolo voor treffelijk door Annette de la Bije vertolkt. De alt Roos Boelsma was door ziekte ver hinderd te komen. Haar plaats werd inge nomen door de zangeres Aafje Heynis, wier zang een aangrijpende indruk maak te, vooral bij de voordracht van het schone „Esurientes" met de begeleiding van de prachtig tegenmelodieën van de twee solo- fluiten. Voorts werden nog van betekenis het met sonore klank door de bas Hans van der Leeuw voorgedragen „Quia fecit" en het door de tenor Simon van der Geest soms wat ijl gezongen „Deposuit potentes". De uitstekende prestaties van de solo hoboïst en de trompettist in dit werk mo gen zeker niet onvermeld blijven. In het tweede gedeelte van dit concert heeft het rijke genie van de grote Antonio Vivaldi getriomfeerd. Het was de uitvoe ring van een „Gloria" van zijn hand. die ieder toehoorder met ontzag, maar ook met grote dankbaarheid vervulde voor de com ponist, wiens volledige erkenning in onze tijd haar beslag gaat krijgen. Steeds meer van het onbegrijpelijk omvangrijke oeuvre wordt openbaar en steeds brengt die open baarmaking verblijdende verrassingen. Zo gaf dit Gloria, dat donderdagavond zijn eerste uitvoering te Haarlem beleefde, on vergetelijke indrukken van overvloedige, veredelende en bevrijdende schoonheid. Droeg hier de tekst de volmaakte muziek of werd het woord met. zijn betekenis ge dragen door de klank? Het antwoord op deze vraag ligt besloten in de geniale een heid, die hier tot stand werd gebracht en waarmede het koor door zijn dirigent vol komen vertrouwd was gemaakt. De zangeressen en zangers overtroffen zichzelf met hun prachtig klinkende en bezielde vertolkingen. De solisten, de so praan Annette de la Bije en de alt Aafje Heynis, werden eveneens gegrepen dooi de sublieme melodieën, die de zang tot ongekende hoogte brachten. Het orkest Advertentie Jeanne Kruyver-Rubeling is na afloop van de voorstelling door de Rederijkers kamer „Alberdingk Thijm" hartelijk toe gesproken en danig in de bloemetjes ge zet vanwege het feit, dat zij 25 jaren lang haar beste dramatische krachten aan de ze toneelvereniging heeft gegeven. Zij vormde echter niet alleen het mid delpunt van een feestelijk epiloog, doch tevens van „Een Feestelijke Dag", het stuk dat A. T. op de planken bracht onder regie van Jan W. v.d. Ven. De rol van Lora Sutherland in dit huiselijke, sterk Amerikaans getinte familie-tragedietie heeft Jeanne Kruyver nog eens de gele genheid gegeven te tonen, dat zij een ge voelig talent heeft en weet te domineren ook in een zwak stuk als dit. Joop Kruy ver kan dat trouwens ook en hij was een sterke partner voor zijn vrouw in zijn rol van Ned Sutherland, die door de auteur niet minder lastig geconstrueerd was dan die van Lora. Een lastige constructie, die leidde tot een zeer zwak derde bedrijf, stelde zowel regisseur als spelers voor niet eenvoudi ge problemen, welke niet alle volkomen konden worden opgelost. Het psycholo gische probleem, dat door de figuur van Jane Cooper, Lora's zuster, zo navrant en geestig werd geopperd en gecommenta rieerd waarbij Willy Kreeft-Assink nog eens liet zien dat zij lang niet uitgespeeld is kreeg geen puntige oplossing en liet nogal wat vragen en twijfels achter. Erger nog de reacties der betrokke nen vormden tenslotte geen logische uit straling van de kern der probleemstelling en kwamen goeddeels in de lucht te hangen. Helen Conrad treffend vertolkt door Els v. d. Velden-de Waard bood als ne venfiguur heel wat meer mogelijkheden dan de auteur haar toestond, ofschoon de sterke karakterisering van Els v. d. Berg nog wat meer nam dan haar beperkt rant soen. Mia Spronk, Martin v. d. Berg en Bert Hendriks deden dat niet en men mag ook niet verwachten dat alle spelers een auteur verbeteren vooral niet wanneer de verwikkelingen zozeer in de dialoog zijn toegespitst dat men zelfs op de komma's moet letten. De kleine Ko van Leeuwen was een pitti ge jongeman, die misschien als Toby Sutherland geen schitterende carrière be looft te hebben, doch bij A.T. waarschijn lijk nog heel wat meer van zich zal laten horen en zien. Decor en lichteffecten verhoogden de sfeer aanzienlijk. J. L. speelde met transparante barokklank, le vendig en lenig van ritmiek of innig ex pressief, waarbij ik in het bijzonder denk aan de verstilde, pastorale sfeer, die de hobosolist bereikte bij de aanroeping „Do- mine Deus" door de sopraansoliste. Albert de Klerk heeft met het initiatief en ook met de uitvoering zelve een daad van grote betekenis gesteld. Ik ben ervan overtuigd, dat de dirigent velen aan zich zou verplichten, wanneer hij spoedig een herhaling van dit prachtige „Gloria" zou kunnen bewerken. Op de belangstelling van de toehoorders, die nu het voorrecht hadden Vivaldi's compositie te ondergaan en die daarvoor geestdriftig hun dank be tuigden, zou hij ongetwijfeld al kunnen rekenen. P. Zwoanswijk AMSTERDAM Hoewel de omzet in de aandelen Philips vel niet zal kunnen wedijveren met de ongeëvenaarde recordomzet voor deze aan delen van de vorige dag ad nominaal 1.281.000, was de stemming wederom vast. De koers van 411 bleef een punt onder de hoogste prijs, die tijdens de niet- officiële ochtendhandel voor de aandelen werd betaald. De koerswinst, ten opzichte van de slotkoers van de vorige dag, be droeg bij de opening ongeveer 8 punten. In het verdere beursverloop konden de aandelen zich op vrijwel het hoogste ni veau goed handhaven. Ook de vijf per cent converteerbare obligaties Philips boekten wederom een ruime winst. De grootste belangstelling kwam wederom van buitenlandse zijde. In aandelen Kon. Olie ging iets meer om dan de laatste dagen het geval is geweest. Het fonds liep op van f 198.50 tot 199,30 om op ongeveer 199 de markt te verlaten, tegen de vorige dag t 196,50. De aandelen noteerden om en nabij pariteit Amerika. AKU lag vooral bij de opening op 251 zeer goed in de markt, ten gevolge van publieke aankopen, met een koerswinst van ruim 4 punten. Gebrek aan affaire was oorzaak dat de koers terugliep tot 248. KLM werd een gulden hoger vernomen. Het zwarte schaap van de internationale waarden was het aandeel Unilever. Na een zeer zwakke opening op 463, min 5, trad een herstel in tot 466%. Het fonds verliet de beurs op ongeveer 465. Deze prijs is het beste be wijs, dat de bonus enzovoorts reeds lang in de koers van de aandelen was verdis conteerd. Ongunstige berichten over het margarineconcern waren absoluut niet aanwezig. Enige dekkingsaankopen zorgden er bij de opening voor dat de scheepvaarten over vrijwel de gehele linie een punt winst no teerden. In het verdere beursverloop moest deze winst, bij gebrek aan affaire, weer worden prijsgegeven. Over de cultuuraan delen viel niet veel te vertellen. Deze ble ven vrijwel onveranderd bij de vorige dag. De nieuwe staatslening was goed prijs houdend zonder meer, terwijl de overige staatsobligaties gemakkelijk in de markt lagen. In aandelen Hollandia Melkfabrie ken kwam nog geen notering tot stand in verband met het bod van 300 percent op deze aandelen. Pletterij Enthoven boekte een opmerkelijk succes met een koers winst van 10 punten. 202 bieden (192). De verwachtingen voor 1958 voor dit concern zijn, aldus mededelingen van de directie, zeer gunstig. De maatschappij beschikt over een zeer goede orderportefeuille. Pro longatie 3percent. (ANP) NEW YORK Het koersniveau schrompelde in na een recordhoogte te hebben bereikt. Het beurs- slot was onregelmatig. De tikkers bleven bij de affaire ten achter; bij de opening was dat ook het geval geweest. De chemie- waarden deden het beter dan de overige industriële fondsen. Bij de metaalwaarden waren de koperfondsen opvallend. De staalsector was verdeeld met U.S. Steel tegen het einde wat flauwer. Het verbod van een fusie tussen Bethlehem Steel en Youngstown Sheet and Tube beïnvloedde de beurs licht. Individuele lichtpunten wa ren Kern County in de oliesector, American Motors in de autosector. Air Reduction in de chemiesector, General Tire in de raket sector en Philip Morris in de tabaks sector. Het industriegemiddelde kwam van 565,97 op 566,24; dat voor spoorwegen van 157,91 op 156,19 en dat voor openbare nuts bedrijven van 87,25 op 87,44. Van de 1248 verhandelde fondsen sloten er 555 hoger en 470 lager. De aandelenomzet steeg van 4.090.000 tot 6.030.000 aandelen. (UPI) Slotkoers Heden gisteren 13.45 uu 3-3%°/n Nederl. '47 90% 905/i8 3% Nedl. 1962/64 94% 94% Woningbouw 6 110 Pr. A'dam '56 I.. 86% Pr. A'dam '56 II. 95 Pr. A'dam '56 III 95 Pr. R'dam '52 I.. 97% Pr. R'dam '52 II.. 96% Pr. R'dam '57.... 107 A.K.U 247% 242 Calvé Delft 265 360 Van Gelder Zonen 190 190 K. N Hoogovens 340 340 Nederl. Ford 193 190 N Kabelfabriek 305'/s 305 WW Philips Gloeil 409% 417 Pref PhilipsGloeil 184% Unilever 462% 464 Wilton Fyenoord 208% 208 Werf Gusto 158% 158% Dordtsche Petrol 830 828 Kon. Petroleum.. f 198,80 f 198, Billiton 195 195 A'dam Rubber 69% 69'/s K.L.M f 108, 108, Holl. Amer. Lijn. 158 155 K.N.S.M 162 160 N. Scheepv. Unie 143% 141% v. Nievelt Goudr. 135l/j 133 Phs. v. Ommeren 261 260 H.V.A 132% 131 Delimaatschappij f 131,90 f 130.90 Amsterd. Bank.. 248% 248% Nat. Handelsbank 125% 127 Ned. Handel Mij. 184 Rotterd. Bank 207 207 Twentsche Bank. 184 Anaconda Copper 59% 60 Bethlehem Steel.. 50% 50 U.S. Steel 89% 88 General Motors.. 49</ie 48% Shell Union 79% 79% Tidewater 23"/ib 23%

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 17