BERLIJN - een stad vol heimwee Subandrio drong aan op beter contact met het Westen Werken tegen de verveling in een modern Carthago TELEVISIE KAASEN BROOD Volgens Londen was Abboed Nasser-groep een slag vóór HOENSON OLIEHAARDEN De staatsgreep in Soedan Britten willen bedreigde gebieden koppelen Onder indruk van de Amerikaanse hulp, teleurgesteld over Britse? Joegoslavisch fysicus aan straling bezweken Welkom in Groot-Brittannië Héél Haarlem kijkt zaterdagmiddag in de lucht FIRMA J. A. KOK N.V. 19 Gelouterd vertier Tzveede Carthago Gouden eiland Ziekenfondspremie wordt 4,5 pet. Spaak oppert economisch orgaan naast de NAVO NA VO-parlement betuigt trouw aan Berlijn Temmer in circus Alfthoff door vijf tijgers gedood GRATIS STOFZUIGER Hij werd met 5 collega's in Parijs behandeld Desnoods zonder agenda in Genève zegt het Westen Dr. Martin Niemöller werd onheus bejegend VRIJDAG 21 NOVEMBER 195 8 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Bonn) BERLIJN, november. Wie in Bonn of Frankfort, ..Berlijn" zegt, bedoelt niet de door de politiek gedeelde stad of het huidige eiland in Oost-Duitsland. Hij bedoelt evenmin dat Berlijn weer hoofdstad in volle glorie moet worden en zetel van de Reichsbank. Nee, hij bedoelt er een verleden mee, waarin nog geen uitzicht was op de vijftien jaar van Hitiers duizendjarig rijk: waarin men als een struisvogel temidden van een levendige kunst het hoofd in het zand stak voor de politiek en waarin niemand had kunnen voorspellen dat er eens een streep dwars door deze wereldstad zou lopen, die twee werelden van elkaar zou scheiden. De Westduitsers en met hen de Westberlijners zouden willen terugspringen in de tijd: over Hitier en het wel en wee van na 1945 heen naar vóór 1933. naar vóór 1914 Tussen vijf en zeven in de namiddag dwalend over de fraaie Kurfürstendamm met zijn strijklicht en overdekte, verwarm de terrassen, waar het wereldstadbeeld nog werkelijkheid is. In de morgen kijkend van de brede, doodstille Strasse des 17 Juni naar de Brandenburger Tor en de Oost sector. Stappend over de drukke winkel straat Tauentzienstrasse in het westen of langs de zo uit Moskou of Kiev overge plante Stalinallee in het oosten overal en overal in deze stad, in oost. en west, komt boven de politieke en economische bedrijvigheid, de ruïnes en de fraaie nieu we gebouwen-uit.-'t-jaar-2000 het heimwee omhoog naar ,,toen alles anders was". Daar doet de fantastische Hansa-wijk noch de Russische ambassade op Unter den Lin den iets aan af. In deze stad heerst het verleden sterker dan waar ook in West- Duitsland. Misschien is juist daardoor wel West-Berlijn het oostelijk deel is doods en vervelend een stad om van te houden, een stad om naar terug te verlangen De Westberlijner heeft geen enkel ver langen naar lyriek of bombarie over zijn stad. Hij is een spotter, hij verstopt zijn gevoelens achter „schnoddrigkeit", het ont lopen van lof. Hij leeft op een eiland, misschien wel op een vulkaan, in elk geval in een stad die nu al dertien jaar lang belegerd wordt. Daar word je cynisch on der. Hij heeft slechts één wapen om zich te verdedigen tegen de dreigende verveling die in iedere ingesloten stad heerst: wer ken. Niet iedereen kan het zich veroorloven iedere avond naar de film te gaan ook al loopt „De brug van Kwai" hier voor de negende maand of iedere week naar het Schiller-theater, het Schlossparktheater. de Opera. Wel wil men zijn hart eens ophalen aan het cabaret, dat hier. zoals in de beste jaren na de. eerste wereldoorlog, bloeit en groeit. Bijvoorbeeld in de „Tingeltangel" van de bejaarde Willi Schaf-fer; zelf leerling van de nóg bejaarden Rudolf Nelson. Jp „Tingeltangel" kan men het ouderwetse cabaret horen en zien: politieke spot, voortreffelijke voordracht, desnoods Zarah Leander, en een goed glas wijn. Het is duur en daarom blijft de Westberlijner thuis, bij zijn televisietoestel. Daarom is West-Berlijn 's avonds na een uur of negen ietwat stil, ondanks het vele licht. Maar er leeft nog altijd veel in deze stad. Men bestrijdt de verveling niet alleen met wer ken, maar ook met een op hoog peil staand vertier. Wat dat aangaat, mist men in Berlijn niets. Eiland of geen eiland, com munisten of geen communisten: hier wordt toneel gespeeld en hier komen de grootste kunstenaars van het ogenblik, hier wordt congres na congres gehouden, het liefst in de hypermoderne Congreshal van de Ame rikaanse Stubbins, die de Westberlijner gekscherend de zwangere oester pleegt te noemen. De Westberlijner: spot met zijn eigen lot. In zijn boek ..Berlin, Schicksal einer Welt- dadt" zegt Walter Kiaulehn dat het lot van deze stad te vergelijken is met dat van Carthago, dat 75 jaar na zijn verwoesting door de Romeinen werd herbouwd door Caesar. Misschien, zo verzucht men in West-Berlijn, kan de stad in 25 jaar wor den opgebouwd. En de optimisten zeggen: binnen tien jaar is alles voor elkaar. Wie door West- en Oost-Berlijn zwerft, denkt eerder aan 75 jaar.... wat er ook voor fraais door Zweedse, Amerikaanse. Finse. Duitse. Braziliaanse cn Franse archi tecten is gebouwd in de Hansawijk, de stad van morgen. Er ligt nog te veel puin en er zijn nog te veel lege plekken in ieder deel van de stad. gat na gat, diepte na diepte, afgewisseld door met cokes opgevulde plekken (er mocht weer eens een blokkade komen grasveldjes en wat niet al. Naast de politieke werkelijkheid wekt deze reeks van wonden in het stadsbeeld de in druk, dat er van Berlijn maar langzaam iets terecht kan komen. Dat. wil niet zeggen, dat hier niet op Srote schaal gebouwd is: honderdduizend woningen in negen jaar. Dat komt neer op Advertentie Het adres la en blijft GROT6 HOUTSTR. 151 cn SMEDISTR. 7 Keuze uit wereldmerken De voorzitter van de Ziekenfondsraad leeft meegedeeld, dat de minister van So- jale Zaken en Volksgezondheid, overeen komstig het advies van de Sociaal-Econo mische Raad, besloten heeft de premie ioor de verplichte ziekenfondsverzekering voor het jaar 1959 vast te stellen op 4,5 Percent. Dit is 0,1 percent meer dan de Premie die gold voor dit jaar. woningen voor driehonderdduizend men sen. Iedere achtste Westberlijner woont in een nieuwe woning, ook al is die niet groot. En dan is er ook gebouwd aan de universi teit en aan de modernste kerken. De vrije wereld waardeert dat, evenals het feit dat de stad de blokkade in 1948 en 1949 322 dagen lang manmoedig heeft gedragen. Vele consulaten vindt men hier. vele han delsondernemingen en grote industrieën zijn gebleven. De wederopbouw en de be langstelling van het westelijke buitenland en de eigen industrie en handel, hebben er toe bijgedragen dat West-Berlijn een strijdbare stad is, zonder wapens overigens. Men koestert niet de illusie dat men wa pengeweld kan weerstaan. Dat is een zaak, zo zeggen de hoogste kringen, van de wes telijke landen. Men wil zijn best doen, de stad tot een gouden eiland te maken, maar Bonn. Washington en de Noordatlantische Verdragsorganisatie dragen uiteindelijk de verantwoordelijkheid voor het voortbestaan van deze stad, die zich in de komende vijf tien jaar als de politieke situatie onver anderd blijft hoopt te verheffen tot een der modernste steden van de wereld. Aan het begin van de Kurfürstendamm staat de nog altijd gehavende Gedachtnis- kirche, symbool van de vernietiging. De De Kurfürstendamm bij avond ultra-moderne St.Canisiuskerk am Lietzen- see daarentegen, is het symbool van de herrijzenis. De puinhopen mogen de indruk geven dat er nooit een eind zal komen aan de ellende; de opbouw van het kleine slot Bellevue bewijst het tegendeel, gelijk dat het geval is met de bij elkaar gespaar de schatten in de schilderijengalerij Dah- lem (waar men als Nederlander verbaasd en jaloers naar 26 Rembrandts kijkt, waar onder „de man met de gouden helm"). De koortsachtige bedrijvigheid lijkt soms al leen te geschieden om de verveling en de wanhoop te verdrijven, om elkaar moed te geven, maar zij is er borg voor dat er ge bouwd wordt aan een eiland van geluk, waar men werkelijk niet de hele dag met de gedachte leeft dat om de hoek Ulbricht en Kroesjtsjev klaar staan om hun slag te kunnen slaan. Toch bestaat die dreiging letterlijk: om de hoeken van Westberlijn's laatste straten begint een andere wereld, waarvoor het vrije Berlijn een doorn in het oog is. Maar ook bij deze voortdurende dreiging staat de Westberlijner gereed met zijn stereotype commentaar: „Nicht alles kann wunderbar sein. De WestberUjnse Congreshal, die de Berlifners een aantal bijzondere bij namen hebben gegeven: Dulles-hal, zwangere oester, omgekeerde hoge hoed.Deze Kongreshalle bevat een vergaderzaal voor 1250 mensen, een theater met 400 zitplaatsen en een restaurant. Het gebouw ligt bij de Ber- lijnse Tiergarten nabij de Brandenbur ger Tor, niet ver van de oostsector. LONDEN (UPI) In Londen heeft men op het ogenblik definitieve gegevens in handen gekregen, aldus meldt onze mede werker Harold Guard, die aantonen, dat de machtsoverneming in do Soedan door de militaire opperbevelhebber, generaal Ibra him Abboed. in allereerste instantie het gevolg is van de zekerheid, die men daar had, dat een pro-Egyptische kliek van plan was om zich op de plaats te nestelen van de regering-Abdallah Khalil. De Engelse autoriteiten zien de ontwik keling van de gebeurtenissen in Soedan als een onderdeel van de pogingen, ook elders geconstateerd, welke ten doel hebben het getij van Nasser's nationalisme, dat lang niet overal geliefd is, tegen te houden. De staatsgreep had ten doel te verhinderen, dat dit soort nationalisme Soedan zou over spoelen en het hart van Afrika zelf zou bereiken. In dit verband wordt er ook groot belang gehecht aan hel bezoek, dat de hertog en hertogin van Gloucester aan Ethiopië, •Somaliland en Aden brengen, als verte genwoordigers van de koningin van En geland. De koninklijke reis begon de vorige week in Addis Abeba, de hoofdstad van Ethio pië. Woensdag vlogen de hertog on herto gin naar Hargeis.ia, hoofdstad van Brits Somaliland, een gebied, dat al sedert lange tijd open heeft gelegen voor de propagan da van Nasser. Italië, dat op het ogenblik het voogdij schap voor de UNO over Somaliland uit oefent, tot. aan 2 december 1960, is verlan gend zijn macht lang voor die datum over te dragen en zet daarom vaart achter de plannen voor zelfregering. Die onafhankelijkheid, die op komst is, zo zegggen Engelse autoriteiten, dreigt een machtsvacuüm te doen ontstaan, dat opge vuld zou kunnen worden hetzij door een unie van Somaliland met Brits Somaliland of door Egypte en zijn vrienden. Dit vacuüm doet zich ook voor bij de kolonie en het protectoraat Aden. waar de stem van Nasser's nationalisme voort durend doorklinkt en bewonderd wordt. Deskundigen in Afrikaanse zaken zijn van opvatting, dat het doordringen van de invloed van Egypte in de Somalilanden de positie van de Soedan verder zou heb ben verzwakt. Dat zou op zijn beurt de hydrologische regelingen voor de boven- Nijl in de wielen gereden hebben Daarvan zouden Ethiopië, Oeganda en Kenya dan weer de terugslag hebben ondervonden. Het bezoek van de persoonlijke ver tegenwoordigers van koningin Elizabeth aan die landen is gevolgd op een belang rijke conferentie, twee weken geleden in Londen gehouden, waarop de kritieke toe stand besproken werd door de gouverneur van Aden: sir William Luce, van Somali land: Sir Theodore Pike, en van Kenya: Sir Evelyn Baring. De enige officiële inlichting, die de con ferentie opleverde, was, dat er plannen in de maak zijn voor „het uitwerken van een constitutie" in Brits Somaliland en in Aden. En verder was de meest gezagheb bende mededeling, die gedaan werd, die omtrent het instellen van een federatie van sultanaten en sjeikdommen, het protecto raat van Aden inbegrepen, in de lente van het volgende jaar. Thans overwegen ver antwoordelijke figuren de mogelijkheid, die federatie uit te breiden en er Somali land bij te voegen. Gezaghebbende kringen wilden niet ver der gaan dan te zeggen, dat er „enkele goe- PARIJS (Reuter) Op de conferentie van NAVO-parlemenlsleden te Parijs heeft de secretaris-generaal van de NAVO Paul- Henri Spaak, gepleit voor „een competenter lichaam dan de NAVO" om aan liet Rus sische streven naar wereldoverheersing op politiek en economisch gebied het hoofd te bieden. Hij zei dat liet Westen eeu orgaan mist om alle economische vraagstukken zowel van de economische als van de poli tieke kant te bekijken, zoals de Russen dat kunnen. De vele economische organisaties die het westen bezit, vindt Spaak „te abso luut en niet politiek genoeg geïnspireerd". Over de hulp aan de onderontwikkelde gebieden merkte Spaak op, dat deze nim mer de vorm van een vaderlijke gift mag hebben en dat het veel beter zou zijn, deze op commerciële basis te schoeien, zoals ook de Russen doen. De westelijke wereld zal ook aar, de cul turele vraagstukken meer aandacht moe ten besteden. Wij wensen niet in een we reld te leven, waarin alleen de economische problemen zijn opgelost, doch wensen een vrije wereld, waarin wij ook onze geeste lijke idealen kunnen uitleven, aldus de secretaris-generaal. (ANP) De conferentie heeft een reso lutie over Berlijn goedgekeurd, waarin wordt verklaard dat het voornemen der Sovjet-Unie afstand te doen van haar in ternationale verantwoordelijkheden met betrekking tot deze stad, een flagrante een. zijdige opzegging zou betekenen van een internationale overeenkomst, waarbij de NAVO zich niet zal neerleggen. Een derge lijke eenzijdige opzegging van de vier- landen-overeenkomst inzake Berlijn, aldus de resolutie, zou een doorzichtige poging van de Sovjet-Unie zijn een dictator aan Berlijn op te dringen, waaraan miljoenen mensen juist wensen te ontsnappen. Een dergelijke opzegging kan ook geen afbreuk doen aan de verplichting, die de vier mo gendheden indertijd op zich hebben geno men om tot een akkoord te komen over de hereniging van Duitsland. In de resolutie wordt verder opgemerkt, dat de veiligheid en het welzijn van Berlijn, alsmede de handhaving van de Franse. Britse en Ame rikaanse positie in die stad. bij de huidige internationale toestand onmisbare bestand delen vormen voor de vrede en de veilig heid van de vrije wereld. Tevens wordt er aan herinnerd, dat de Fransen, Britten en Amerikanen hebben verklaard hun strijd krachten in het gebied van Berlijn te zullen handhaven, zolang dit noodzakelijk is. De conferentie sprak in deze resolutie verder haar vertrouwen uit in het welsla gen van de onderhandelingen te Genève over het stopzetten van de kernproeven en in die welke in de commissie voor de ont wapening van de UNO worden gevoerd. (Reuter) De conferentie doet voorts een beroep op de NAVO-Raad en de secre taris-generaal om hernieuwd te streven naar een oplossing van de kwesties Cyprus en IJsland. De conferentie spreekt er haar leedwezen over uit, dat het overleg in de NAVO-Raad niet steeds heeft geleid tot de gewenste samenwerking. Het wordt nood zakelijk geacht dat die raad zijn techniek voor overleg blijft verbeteren. ULM, (UPI) De 25-jarige roofdieren lemmer Horst Freyer, werkend voor het circus van Franz Althoff, heeft donderdag door een nalatigheid zijn leven verloren. Hoewel hij reeds tweemaal in zijn leven door een tijger aangevallen was en dus ervaring had. ging hij met vijf tijgers werken zonder het circuspersoneel te waarschuwen, dat hij haar kooi binnen ging. Er waren geen veiligheidsmaatrege len getroffen. Pas op de ene kreet die Freyer nog kon uiten kwam het personeel aanrennen. Maar toen was het te laat. Freyer wilde vijf tijgers een piramide laten vormen. Hij had, hoewel elke temmer dit voorschrift kent. vergeten het perso neel te waarschuwen, dat de kooi bewaakt moest worden. Tien hij met zijn rug naai de tijgers stond sprong de anderhalf jaar oude tijgerin Brahma" hem op de rug en zette haar klauw in zijn hals. De temmer viel en toen sprongen de vier andere tij gerinnen ook op hem. Toen het circuspersoneel toesnelde en door schieten (in de lucht) en met hooi vorken de tijgers teruggedreven had, was de temmer dood. Zijn lichaam was onher kenbaar verminkt. De politie van Ulm. waar het circus Althoff zijn winterkwartieren heeft, is een onderzoek begonnen en heeft onder meer vernomen, dat de „grote katten" de gehele dag al onrustig waren geweest. In de ochtend had Freyer de kooi al een maal betreden. Brahma was toen tegen hem aan gesprongen en de temmer had moeten vluchten. Eerder in zijn loopbaan was Freyer al tweemaal door tijgers aan gevallen. Hij had de reputatie een ervaren temmer te zijn. Noch de circusdirectie noch de politie weten op het ogenblik hoe Freyer, in het licht van zijn ervaringen, vooral die van dezelfde morgen, zonder hulp de kooi kon binnengaan om met de onrustige tijgers te gaan „werken". Advertentie in bruikleen bij reparatie y/jgêgism gr. houtstraat •SGUqQ Tel. 1669S 132 de voorstellen" gereed liggen, waarmee dit beoogd wordt, zodat dc federatie van het protectoraat en de kolonie Aden met an dere staten, de mogelijkheid van toetreding openlaat voor een autonoom Somaliland. Zij zeiden, dat het dit aspect van de En gelse plannen was, dat de directe belang stelling van Kenya verklaarde. Vernomen wordt namelijk, dat een groot gedeelte van het Engelse defensie-plan voor het Nabije Oosten geconcentreerd is in Kenya en de ontwikkeling van Somaliland is weer van onmiddellijk belang voor Kenya. (Van onze correspondent in Londen) De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Subandrio, heeft don derdagavond op een persconferentie te Lon den verklaard, dat de Indonesische rege ring de kwestie-Nieuw Guinea dit jaar niet aan de Algemene Vergadering der UNO voorlegt omdat zij tot de slotsom is gekomen, dat Indonesië niet de vereiste twee-derde meerderheid voor haar stand punt zal kunnen krijgen. Ook is de Indo nesische regering van oordeel, dat de UNO het vx-aagstuk niet kan oplossen. Op de vraag hoe de kwestie dan wel diende te worden opgelost, antwoordde Suban drio dat zulks moeilijk te voorspellen is. Subandrio gaf volmondig toe, dat het plan tot onteigening van Nederlandse bedrij ven in Indonesië aanvankelijk een nadeli ge invloed had uitgeoefend op de sym pathie voor het land en de verstx-ekking van buitenlandse kredieten. Maar de Indo nesische regering had hierop gerekend. Hij verklaarde, dat nog nooit vóór 1956 buitenlands bezit was aangei-aakt en dat zijn regering het betreurt daartoe door de omstandigheden te zijn gedwongen. Su bandrio had dit in de Verenigde Staten en Groot-Brittannië allemaal uitgelegd. Hij zeide dit op een manier, alsof ieder een, die hij gesproken had, door deze uit leg volkomen bevredigd was. Subandrio verklaarde dat zijn twee daagse bespi-ekingen met zijn Britse col lega Selwyn Lloyd, met wie hij donder dag de lunch heeft gebruikt, en het kcyte gesprek, dat hij met de Britse premier Macmillan heeft gevoerd, slechts van al- PARIJS (Reuter) In het ziekenhuis van de Curie-stichting te Parijs wordt alles in het werk gesteld om het leven te redden van vijf leden van het personeel van het Joegoslavische instituut voor kernonderzoek te Vinca, die vijf weken geleden bloot hebben geslaan aan een straling, welke volgens Franse artsen veel groter was dan hetgeen als dodelijk wordt beschouwd. Een zesde slachtoffer, de 24- jarige technicus Vramic, is inmiddels over leden. Zijn lijk werd woensdag per vlieg tuig naar Belgrado vervoerd. In de eerste berichten, weergegeven door het blad „Paris Journal", was gespx-oken van zeven slachtoffers, van wie er twee zouden zijn bezweken. (Een woordvoerder van de Joegoslavische commissie voor kernenei-gie verklaarde donderdag echter dat de toestand van de „zeven" Joegosla- ven duidelijk vooruitgaat.) (UPI) Het blad meldde, dat zeven Joe goslavische atoomdeskundigen na een on geluk in een reactor in Joegoslavië naar Parijs gekomen waren. Het bleek toen, dat er vrijwel geen voorzorgsmaatregelen genomen waren tegen de besmetting van medereizigers of andere personen en dit ontketende een klein schandaal. In aller ijl. aldus Paris-Journal,werd de luchthaven ontsmet doch nimmer vernam men, of der den nadelige gevolgen hadden ondervon den. Geen feestrede CALCUTTA, (UPI) De Britse pro fessor J. B. S. Haldane, die zich een jaar geleden in Calcutta beschikbaar stelde voor px-oeven met radioactief materiaal, lijdt nu aan uitslag over zijn gehele lichaam. Hij wijt dit aan helium. „Ik was dom genoeg te geloven aan de propaganda van de Amerikanen die zeggen, dat helium onschadelijk is", zei hij op het jaarfeest van de Hindoesekte der Jains. Haldane was uitgenodigd om op te tre den als feestredenaar, maar kon hieraan geen gevolg geven wegens zijn ziekte. De professor, die nu 66 jaar is, was tijdens de oorlog voorzitter van de redactieraad van het Engelse communistische blad ..Daily Worker". Na professor en lector ge weest te zijn aan een aantal Engelse uni versiteiten ging hij naar India, waar hij nu professor is voor de research op het bureau voor de statistieken. GENèVE (Reuter) De Russische, Amerikaanse en Britse afgevaardigden naar de conferentie te Genève waar ge sproken wordt over een staking van de proeven met kexmwapens, hebben donder dag van gedachten gewisseld over een westelijk voorstel om de impasse over een agenda te doorbreken. Naar van gezag hebbende zijde werd vernomen heeft het Westen de mogelijkheid geopperd dat men met het werk begint zonder eerst een agen da op te stellen. Hoe de Russische reac tie op dit vooi'stel was, is niet bekend. Op de conferentie te Genève, waar ver tegenwoordigers van Oost en West de mo gelijkheden bespreken om een verras singsaanval te voorkomen, is men het donderdag weer niet eens kunnen worden over een agenda. De communistische af gevaardigden houden vast aan hun opvat ting dat men zowel over bepaalde ontwa peningsvraagstukken als over politieke kwesties moet spreken, terwijl er volgens het Westen uitsluitend over technische za ken moet worden gesproken. MOSKOU (UPI) Het Westen vist naar geheimen en weigert over praktische voor stellen te praten op de conferentie over verhindering van een onverhoedse aanval, zo schrijft de Izvestia, het orgaan van de Russische regering. gemene, verkennende aard zijn geweest. Men is niet op bepaalde plannen ingegaan, men heeft slechts het algemene klimaat besproken. Zorgvuldig zijn de gemeen schappelijke belangen tussen Indonesië en Groot-Brittannië afgebakend. „Wij weten waar zij beginnen en", zo voegde hij er op nogal scherpe toon aan toe, „ook waar zij ophouden". Mogelijk sprak hier een zekere teleur stelling uit over de Britse aarzeling om Indonesië op het gebied van financiële en militaire hulp zover tegemoet te komen als Djakarta blijkbaar had gehoopt. Maar Subandrio weigerde zich in bijzonderhe den te begeven omdat, zo zei hij, dit onbe leefd zou zijn tegenover 'minister Selwyn Lloyd. In elk geval was besloten tot zorg vuldiger persoonlijk contact tussen de bei de ministers. Er openen zich wijde perspectieven ten voordele van beide landen, zei hij. Enge land dient voor Indonesië bovendien als brug met de rest van de westelijke we reld. mei-kte hij nog op. Hieruit blijkt wel dat Subandrio zich in Londen heeft inge spannen om de Britse regering er van te overtuigen, dat de Indonesische regering niet alleen naar Moskou kijkt. Ook op de pei\sconferentie ontkende Su bandrio ten stelligste, dat Indonesië een speelbal zou zijn van het communisme. Subandrio verklaarde verder dat Indone sië de rebellie had overleefd en dat het ook de andere moeilijkheden te boven zal komen. Hij beschreeif deze als sympto men van het nationale groeiproces. Uit zijn betoog bleek ook dat de smokkelhan del een doorn in het oog van de Indonesi sche regering is. Subandrio zeide, dat het uiterst belangrijk was dal er een einde zou komen aan deze onwettige handel via Sin gapore. Subandrio, die in Seattle in de Verenig de Staten had deelgenomen aan de confe rentie van de raad voor het Colombo-plan was diep onder de indruk van de door de Verenigde Staten getoonde volledige me dewerking. Het was verheugend, dat de or ganisatie voor het Colombo-plan zich thans ontwikkelt tot een lichaam voor daadwer kelijke economische samenwerking. Subandrio bezoekt vandaag Bonn om daarna een tweedaags bezoek aan Moskou te brengen. Hij hoopt in februari naar Australië te gaan wanneer daar een nieu we regering aan het bewind is. Adx>ertentie LONDEN (Reuter en AFP) De Britse minister van Binnenlandse Zaken, Butler heeft in het Lagerhuis meegedeeld dat de zeer strenge regeling betreffende de toelating van vreemdelingen enigszins zal woi-den verzacht. Tot dusver mochten al leen vreemdelingen die een werkvergun- ning hebben zich in Groot-Brittannië ves tigen. Voortaan geldt deze regeling ook voor kunstenaars, mits zij over voldoende middelen voor hun verblijf beschikken en mits er tegen hen geen veiligheids- of an dere persoonlijke bezwaren bestaan. Het zelfde geldt voor de ouders van gevestig de vi'eemdelingen, mits deze niet tot last van de staatskas komen. Butler deelde mee dat er van de 1.357.000 vreemdelingen die in de afgelopen perio de in Groot-Brittannië waren aangekomen slechts 2.038 niet werden toegelaten. Het merendeel beschikte niet over een visum, een werkvex-gunning of over voldoende middelen van bestaan. Vele Lagerhuisleden lieten critiek hox-en op de immigratiewetten. In het bijzonder werd het geval van de Westduitse predi kant dr. Martin Niemöller genoemd, die onlangs, nauwelijks aangekomen terug keerde, omdat de Britse immigratiefunc tionarissen hem „als een verdachte en als een misdadiger" hadden behandeld. (UPI) De socialist Brockway zei dat van de vijf keer dat de px-edikant een be zoek wilde brengen aan Groot-Brittannië hij drie keer aan een ondervraging werd onderwoi-pen. De laatste keer, toen Nie möller voor predikbeurten was uitgeno digd, liet men hem vijftig minuten wach ten, zonder hem een stoel aan te bieden. De predikant heeft toen zijn predikbeurten afgezegd. Minister Butler, antwoordde dat dit in cident te wijten was aan een verkeerd ver staan telefoontje. Als hij even langer ge wacht had hadden we hem de hoffelijk heid kunnen betonen die we hem zo graag bewijzen, aldus Butler. Het debat was vaak scherp. „Als de twaalf apostelen morgen in Dover aan land kwamen", veronderstelde de socialist Les lie Hale, „zou Judas Iscariot de enige zijn die toegelaten zou worden, want zijn der tig zilverlingen zouden een waarborg zijn, dat hij zich voldoende lang zou kunnen onderhouden om hem de gelegenheid te geven een baantje als zwarte handelaar te vinden". Advertentie en doet mee aan de grote Hoenson oliehaarden Sint-Nicolaas-verrassing. De winnaar ontvangt gratis een exemplaar van het opzienbarende model Hoenson 300 de luxe. Vraag morgen ochtend direct om nadere Inlichtingen, hoe u aan deze grote Sint-Nicolaas-prijsvraag kunt deelnemen aan de Hoenson-dealers: KRUISSTRAAT S TELEFOON 18908 HAARLEM

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 19