LETTERS HPamdla em de olie^lboertjes Groter deel van nationaal inkomen voor aanschaffing van kapitaalgoederen nodig 1 VAN NIEL „Export lijkt zich vast naar grotere omvang te ontwikkelen" O.ïft-danSunïa Weer blijft nog hetzelfde Effecten -en Geldmarkt W ereldnieuws NAAIMACHINES Gevaren van ruime geld- en kapitaalmarkt GEEF DE LEKKERSTE CHOCOLADE ^Coclx ió Uet zo 2 Dalend obligatierendement stimulans voor aandelen Bod op aandelen Pradjekan Tangarang verhoogd Euraz wil geen nieuwe zaken in Nederland GEEF JE VROUW EEN TRAP! DE KLOMPENCENTRALE RENAULT „VIER" 1959!! GARAGE DEN HOUT Gegadigde gebruikte wagens jj Jaren later goed horloge 1 VAN NIEL Geen financiële frank in Frankrijk Centraal Orgaan over derde kwartaal r X. Dinosauliërs J Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland SJ 'is VRIJDAG 21 NOVEMBER 1958 HET GROOT SUCCES van de 4X percent staatslening 1958 waarop bij een gevraagd bedrag van 250 miljoen, 1250 miljoen werd ingeschreven, kan als een duidelijke aanwijzing worden beschouwd dat, in weerwil van de economische opleving welke in ons land ook volgens minister Zijlstra hier en daar zichtbaar wordt, van kapitaalschaarste nog geen sprake is. Want ook al waren de inschrijvingen niet alle van serieuze beleggers afkomstig, maar mede van hen die het uitsluitend om koers winst te doen was, het feit dat de koers in enkele dagen tijds reeds tot V/s percent boven de emissiekoers is gestegen, bewijst toch wel dat de vraag groter is dan het aanbod en dat men een rendement van goed 4'/i percent op betrekkelijk lange termijn thans bevredigend acht. De oude staatsfondsen hebben aanvankelijk wat onder de aankondiging van de nieuwe lening geleden, maar zich deze week weer kunnen herstellen. Zo zijn de 21.* percent cert. N.W.S. sinds het eind van de vorige maand van 59'X tot 60, de 3 percent Nederl. Grootboek van 68X tot 70 percent opgelopen en in het algemeen bestaat er op de obligatiemarkt een vaste tendens. Een nog veel groter aanbod bestaat er op de geldmarkt, de markt waar het geld slechts voor korte tijd wordt uitgezet en waar de rente (het disconto) de laatste t\jd opvallend gedaald is. Terwijl nog niet zo lang geleden voor driemaands schatkist- papier VA a 4 percent werd betaald, kan dit thans voor 2 percent grif plaatsing vinden en het tarief voor daggeld is ge durende de laatste drie weken van 2X tot 1V£ percent teruggebracht. Het kan dan ook niet verwonderen dat de Nederland- sche Bank zich daarbij heeft aangepast en het officieel wisseldisconto op 15 dezer van VA tot 3 percent heeft verlaagd, waarmee het thans 2 percent lager ligt dan de hoog ste stand tijdens de periode van beste dingsbeperking (16 aug. 1957). De regering, die in nog sterkere mate dan voorheen thans met haar monetair be leid op het economisch leven een grote invloed uitoefent, heeft ook in dit opzicht geen gemakkelijke taak. Anderhalf jaar geleden heeft zij maatregelen moeten ne men om het naar de ene kant verbroken evenwicht op de betalingsbalans te herstel len; nu het voordelig saldo op deze balans van maand tot maand stijgt, voelt zij zich genoopt naar de andere kant maatregelen te treffen. Als zodanig kan men de nieuwe discontoverlaging beschouwen, zomede de aflossing van de nog resterende schuld aan het Internationaal Monetair Fonds, waar bij de regering destijds ter versterking van onze positie een bedrag had opge nomen. Het is dus wel duidelijk dat de internationale positie van de Nederlandse gulden in betrekkelijk korte tijd belang rijk is verstevigd, zelfs in die mate dat men ze in Engeland thans als de hardste valuta van Europa beschouwt. Advertentie Op 11 november hebben de heren A. van Hoboken en Co. te Rotterdam en de heren Vermeer en Co. te Amsterdam me degedeeld dat zij namens principalen ge machtigd waren een bod uit te brengen op alle uitstaande aandelen n. v. Cultuur- tegen de koers van 205 percent. In een bericht aan aandeelhouders deelt het bestuur van de maatschappij thans mede, dat bij nader overleg met de reflec tant, die reeds over een meerderheids pakket beschikt deze, na kennis geno men te hebben van enkele verdere interne gegevens, aanleiding gevonden heeft het oorspronkelijke bod van 205 percent te verhogen tot 210 percent. Het bestuur meent, dat deze bieding in elk opzicht re delijk is, mede in aanmerking genomen fiscale claims, welke in geval van liquida tie der vennootschap zouden ontstaan. Di rectie en commissarissen menen daarom te mogen aanbevelen bovengenoemd bod te aanvaarden. De aandelen dienen uiter lijk op 4 december bij de heren Van Hobo ken en Co. en Vermeer en Co. te worden aangemeld. De directie van de n.v. Handelmaat schappij Europa-Azië (Euraz) voelt niets voor nieuwe zaken in Nederland hoewel cr te dien aanzien aanbiedingen genoeg ko men, aldus werd in de algemene jaarver gadering medegedeeld. Van een opleving van het bedrijf in de Congo is tot op heden geen sprake. Voor nieuwe investeringen aldaar ontbreken de nodige middelen en indien niet spoedig een opleving komt moet rekening gehou den worden met liquidatie van de vesti ging aldaar, aldus de directie. Het jaar 1958 zal voor het congo-bedrijf zeker weel een verlies opleveren. De zaken bij Poppers kinderkleding zijn thans prima en er wordt het dubbele ge kocht vergeleken bij voorafgaande maan den. De voorraden zijn bijna uitgeput en de directie van Euraz is op heden zeer te vreden. Het bedrijf in Indonesië is nog niet verloren, ook al is de zeggenschap hier over ontnomen. De debiteuren zijn vol waardig, terwijl de post krediteuren op de balans vermeld geen stille reserve in houdt. Euraz heeft in Indonesië geen schulden. De voorzitter, de heer F. H. W. Klein Bog, blijft optimistisch Op zich zelf zou dit slechts verheugend zijn, ware het niet dat ook aan zulk een monetaire positie gevaren zijn verbonden, temeer omdat zij voor een deel aan bij zondere en tijdelijke oorzaken le danken is. Het is niet in de laatste plaats de be perking van de industriële investeringen, waaraan de snelle verbetering van de Ne derlandse betalingsbalans te danken is, terwijl voorts de aanmerkelijke verminde ring van de bedrijfsvoorraden daarop grote invloed heeft uitgeoefend, zomede de nog altijd aanwezige buitenlandse belangstel ling voor de beste van onze aandelen. Weliswaar heeft de Nederlandse export zich in de loop van dit jaar niet ongunstig ontwikkeld, de teruggang van het invoer- saldo voor de eerste tien maanden van 3500 miljoen tot 1250 miljoen is toch grotendeels aan de verminderde invoer te ten, het produktie-apparaat te doen over eenstemmen met de eisen van deze tijd en geldmiddelen te verkrijgen voor het vin den van nieuwe afzetgebieden en de fi nanciering van exporten, welke alleen met behulp van exportkredieten kunnen wor den geëffectueerd. Deze grotere activiteit van het Nederlandse bedrijfsleven is van primair belang en dat zij thans uit ver schillende industriële emissies Vul- caansoord, Machinefabriek Hensen, Ver een. Machinefabrieken blijkt, is onge twijfeld een van de redenen waarom op de Amsterdamse beurs de vaste stemming voor aandelen aanhoudt, ook al zal men zich hier voor overdrijving moeten wach ten. Het is overigens duidelijk, dat, naar mate het rendement van obligaties daalt, ook de rendementseisen, welke men aan de aandelen stelt, worden gematigd, zodat ook uit dien hoofde de vraag naar goede aandelen verklaarbaar is. Nu de koersen van de gewone aandelen de laatste tijd vrij sterk zijn gestegen, richt de aandacht van de voorzichtige belegger zich uiter aard ook op de preferente winstdelende aandelen, waarbij men van een vast, pri mair dividend verzekerd is, maar tevens in een bepaalde verhouding tot. het divi dend van de gewone aandelen in de winst van hei bedrijf meedeelt. Het rendement van bedoelde aandelen bedraagt in som mig gevallen nog ongeveer V/2 percent, terwijl het conjunctuurrisico uiteraard aanmerkelijk kleiner is dan dat van de gewone aandelen. danken. Zoals wij reeds eerder deden op merken. zal deze invoer weer moeten stij gen naarmate het bedrijfsleven zich her stelt en in verband daarmee, zomede door dat geen verdere prijsdaling op de goede renmarkten wordt verwacht, de voorraden weer worden aangevuld. De cijfers voor de laatste maanden wijzen reeds in deze richting. De stijging van het voordelig sal do op de betalingsbalans, de sterke toe neming van de goud- en deviezenvoorraad bij de Nederlandsche Bank en de hierdoor veroorzaakte verruiming op de geld- en kapitaalmarkt zijn dus min of meer tijde lijke verschijnselen, welke nog niet aan stonds als symptomen van een grotere welvaart mogen worden aangemerkt, hoe wel zulks psychologisch wel verklaar baar is. Consumptie Dat hierin echter een gevaar schuilt, blijkt wel uit de aandrang welke reeds op de regering wordt uitgeoefend om de par ticuliere bestedingen te stimuleren, waar tegen op zich zelf beschouwd geen be zwaar bestaat, mits er, sèfix' stljgfrid^ .Jr>£o- duktie en grotere productiviteit aan voor af, of althans mee gepaard, gaat. Het feit dat de Nederlandse beroepsbevolking in veel sterkere mate toeneemt dan vroeger en dan in de meeste andere landen en onze welvaart voor een veel groter deel van de export afhankelijk is, stelt ons voor de noodzaak een groter deel van het na tionaal inkomen voor de aanschaffing van kapitaalgoederen aan te wenden. Hierdoor wordt verklaard dat de consumptie in ons land voor de oorlog ongeveer 75 percent van het bruto nationaal inkomen bedroeg, doch thans op ongeveer 60 percent moet worden aangenomen, een percentage, dat lager ligt dan in verschillende andere landen. Het is duidelijk dat ter vergroting van de nationale welvaart aan de moderni sering en de uitbreiding van het bedrijfs leven de voorrang moet worden gegeven boven een toeneming van de consumptie, welke alleen gevolg en geen oorzaak van nationale welvaart kan zijn. In zoverre is het een verheugend verschijnsel dat de ruimere kapitaalmarkt thans door ver schillende ondernemingen wordt aange grepen om het bedrijfskapitaal te vergro- Advertentie Maar dan een beste, van de Klompen centrale. Alle soorten en maten v.a. 1.75 per trede; keukentafels in di verse uitvoeringen v.a. 11-95; stoelen v.a. ƒ12.50; diverse krukjes v.a. ƒ2.25. Alle merken keukenuitzetten v.a. 89.— Enorme sortering kop en schotels- Als extra surprise ontvangt iedere ko per van tenminste 10— een fraaie KOP en SCHOTEL CADEAU Dr. Leüdsstr. 10 - Haarlem - Tel. 57720 Advertentie Reeds 9 jaar in fabricage en daardoor totaal geen kinderziektes. 6 maanden garantie incl. arbeidsloon. Zeer ruim voor 4 personen. Veilig: 4 portieren. Prima verwarming Zuiniger dan 1 op 17. Prijs 4490. Telefoon 12138 en 15056 Advertentie Gewoonlijk is er half febr., d.i. over drie maanden, geen behoorlijk wagen tje meer te krijgen. Neem dus nu uw kans waar. Wij beschikken momenteel over enige zeer goede gebruikte wagens. Wegens het seizoen is het verkoop personeel niet steeds aanwezig. Maak dus zo mogeliik een tel. afspraak 12138 of 15056. Advertentie Ë=S wanneer het geringe bedrag, dat u meer betaalde, allang in het vergeetboek is geraakt, zal het ==S juiste advies, dat u kreeg en de E= goede keus, die u deed, u nog steeds bij blijven. Als er sprake is van een HH (en dat spreekt vanzelf) benut dan het voordeel, dat =r u biedt in kwaliteit, advies en ook in prijs. Grote Houtstraat 86 - Haarlem Telefoon 10371 Speciaalzaak sinds 1883. Van de zijde van het Franse ministerie van Financiën is tegengesproken dat de regering enig plan zou hebben om de koers van de Franse frank te herzien. Een woordvoerder van het ministerie zei, dat de tegenwoordige ontwikkeling in de rich ting van prijsstabiliteit, de gunstige be talingsbalans van de laatste vijf maan den en het kleiner worden van het Franse tekort op de buitenlandse handel in de af gelopen maand de geruchten zouden moeten doen verdwijnen, dat Frankrijk een „monetaire herziening" of de invoe ring van een „financiële frank" zou over wegen. De laatste paar dagen hadden geruch ten. dat Frankrijk misschien plannen had om voor sommige transacties een „goed kopere" frank in te voeren een sterke stijging verooorzaakt van de goudprijzen en de niet-officiële wisselkoersen te Pa rijs. IN HET DERDE KWARTAAL heeft Nederland voor 3068 miljoen uitgevoerd en voor 3337 miljoen ingevoerd. Hieruit resulteerde een dekkingstekort van 269 mil joen; in het derde kwartaal van het vorige jaar bedroeg het tekort nog 844 miljoen. Het resultaat van de gang van zaken met betrekking tot de handels- en diensten balans zal wel zijn, dat over het gehele jaar 1958 een overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans van 1,5 miljard kan worden benaderd, zo meent het Centraal Orgaan voor de Economische Betrekkingen met het Buitenland in zijn verslag over het derde kwartaal. De zeer aanmerkelijke verbetering van onze handelsbalans is te danken aan drie faktoren: een sterke vermindering van de invoer, zowel naar waarde als naar omvang, vermeerdering van het exportvolume en verbetering van de ruilvoet. Uit de verheugende expansie van onze export mag men zeker nog'geen definitieve conclusies trekken, daar het wel meer voorkomt dat het derde kwartaal gunstiger uitvalt dan de voorafgaande twee kwartalen. Houdt men rekening met het dalende verloop der indexcijfers voor de uitvoer- prijzen, dan is er reden om aan te nemen dat naar omvang de uitvoer in het derde kwartaal ongeveer 10 percent groter was dan in de overeenkomstige periode een jaar tevoren. Voorts blijkt dan dat deze volume-vermeerdering in de laatste drie kwartalen een vrij gelijkmatige stijging naar deze grotere omvang te zien heeft ge geven, zodat men geneigd is aan te nemen dat zich een proces voltrekt, dat niet op toevallige situaties berust, maar op een aan de gang zijnde ontwikkeling, met na me op de verdere uitbouw van ons pro- duktieapparaat. ZOALS bekendbetekent het woord sau riër hetzelfde als „hagedis". Wanneer we óver Sauriërs spreken, worden daarmee in het. algemeen de voorwereldlijke hagedis sen bedoeld en/ïóel voornamelijk de reus achtige soorten. Voor die voorwereldlijke monsters is een aparte naam bedacht, te weten dinosauriërs, wat zoveel betekent, als „schrikaanjagendè hagedissen". Hieronder vallen echter niet alleen de zeer grote uit gestorven reptielen zoals de naam zou doen verwachten maar ook de kleinere. De compsognatus was bijvoorbeeld maar 70 cm lang en is door die ge ringe lengte waarschijnlijk niet eens zo schrikaanjagend geweest als de groepsnaam dinosauriër suggereert. Maar goed, er waren verschrikke lijke monsters onder deze dinosauriërs, die in twee groe- peji worden onderverdeeld, te weten de saurischia en de ornithischia. Tot de eerste groep behoorde de diplodo- cus die een lengte van 22 m bereikte en op vier poten in de moerassen van het weste lijke deel van Noord-Amerika rondploeter- de in het laatste gedeelte van de Jura- periode. In die tijd bevond zich in midden- Europa geen land, maar zee, waarin ple- siosauriërs, vishagedissen (ichthyosauriërs) en grote krokodilachtig en leefden, terwijl zich in de lucht de vliegende reptielen be- wogen. Deze laatsten bezaten lange, smalle vleugels, voorzien van een vlieg- huid, zoals ive die ook van de tegenwoor dige vleermuizen kennen. Deze vliegende reptielen waren niet allen van schrikwek kende a,fm.etingen, want, de pterodactylus had ongeveer de grootte van een mus, maar anderen waren inderdaad formi dabel, zoals de pteronodon, die een vlucht had van 8 m en een grote beenkam op het achterhoofd bezat, die een tegenwicht vormde voor de zware snavel. Een gewel dig roofdier was de tyrannosaurus, die op het einde van het Boven-Krijt (dus later dan de diplodocus) in Wyoming en Mon tana (V.S.) voorkwam. De hoogte van dit dier, dat op de zeer krachtige achterpoten liep, bedroeg ongeveer 5 m en de lengte van snuit tot staartpunt kan op ongeveer 15 m worden gesteld. Nog groter was de 18 m lange brontosaurus, een vreedzaam dier, dat zich te oordelen naar het gebit met algen voedde. Tot de andere groep van dinosauriërs, dus tot de ornithischia, worden de iguanodon, de stegosaurusen de triceratops gerekend. De eerste steun de, evenals de kangeroe, in rusttoestand op de zeer sterke, lange staart, die bij het lopen echter werd opgeheven, zodat tij dens de gang alleen de buitengewoon krachtige achterpoten de grond beroerden. Aan de voorpoten droeg het dier een sterke, onbuigbare, scherpe spoor, die als een geducht wapen tegen aanvallers kon worden aangewend. Desondanks moet het een vreedzaam dier zijn ge weest, want het eigenaardige gebit duidt er op, dat hij al leen van plantaardig voedsel leefde. Ditzelfde kan worden gezegd van de stegosau.rus, een zwaar gepantserd, plomp gebouwde landbewoner, waar van overblijfselen uit het Boven-Jura in Colorado zijn gevon den. Tegen aanvallen van vijanden was dit dier beschermd door pantser platen in de huid en door een kam van rechtop staande, geweldige, puntige beenplaten, die met een hoornlaag overtrokken waren over de gehele lengte van de hooggewelfde rug. De dikte van deze platen bedroeg soms 10 cm! Bovendien had het dier op de staart nog 4. lange, stevige stekels staan, die het als afweermiddel kon gebruiken. Ook de triceratops die aan het eind van de Krijtperiode in Noord-Amerika heeft ge leefd, was een plomp, zioaar dier dat een vreedzaam bestaan moet hebben geleid, al hoewel het grote pantserschild dat. de hals beschermde en de pantserplaten en hoorn stekels op andere plaatsen van het lichaam hem ongetwijfeld een schrikaanjagend uiterlijk hebben gegeven. Deze dinosauriërs, die vele tientallen miljoenen jaren xvaren uitgestorven, toen de mens op aarde verscheen, vind,en we terug in de voorstellingen die de mens zich van de draken hadden gevormd, duizen den jaren vöör hij met de fossiele restan ten van deze reptielen had kennis gemaakt. En juist dit is het grote mysterie in alle drakenvertellingen. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). 19. „Ik lees hier juist een raar bericht in de krant", zei een agent tegen zijn col lega: „Moet je horen: Het treinverkeer is ernstig vertraagd door een vechtpartij op het station. Uit de trein van 8.13 uur stapte een grijsaard, die zonder verklaarbare reden de reizigers met. geweerschoten van het perron verjoeg. Toen de politie hem wilde arresteren, kreeg hij hulp van en kele familieleden. Bij het ter perse gaan van ons blad was nog niet bekend of de politie er in geslaagd is, de wilde familie te arresteren". „Asjemenou", zei de andere agent. „Laten we maar eens op het station gaan kijken, of we daar helpen kunnen". Hun hulp was inderdaad nodig, want bri gadier Knip had juist het hoofdbureau op gebeld en verzocht dringend om verster kingen. „Ja, ja!" riep hij zenuwachtig. „Ik geef toe, dat het vreemd is; de hele politie macht. tegen één familie. Maar dit is geen gewone familie! Heus! We hebben tot diLS- ver maar ééntje van hen kunnen ar resteren!" Die ene was Pa.nda! Over de exportkredietverzekering wordt opgemerkt dat het Cenraal Orgaan, sinds het vertegenwoordigd is in de rijkscom missie voor export- en importgaranties (de commissie die toezicht uitoefent op de Nederlandsche Credietverzekerings Maat schappij) de overtuiging heeft gekregen dat een grotere invloed van het bedrijfs leven op de gang van zaken in de commis sie dient te worden gewaarborgd. Het Cen traal Orgaan zal ernaar streven een der gelijke noodzakelijke verandering tot stand te brengen. De Lost-West handel Over de oost-west handel schrijft het Centraal Orgaan, dat het bepaald een denkfout is, indien men de beginselen van een vrij handels- en betalingsverkeer, welke onder invloed van de O.E.E.S., G.A.T.T. en Internationale Monetaire Fonds in de vrije wereld steeds meer in gang vinden, zonder meer zou toepassen op het door staatshandel beheerste deel van de wereld, wier economie een totali tair, streng dirigistisch karakter draagt. Ook in het kader van de E.E.G. handelspo litiek.werdt op dit.probleem gewezen. Hier ligt een vraagstuk met betrekking tot de landen met staatshandel (Oost-Europa) en met een lage loonstandaara (Japan, Hongkong, India). Nederland heeft, al dan niet in Benelux-verband, ten opzichte van deze landen tot dusverre een politiek kun nen voeren, die de Nederlandse markt be schermt tegen een te bezwarende concur rentie met produkten, welker kost- en ver koopprijzen door geheel andere maatsta ven worden bepaald dan die welke in de wereld van het westen gebruikelijk zijn. Aangezien de regels voor het goederen verkeer binnen de E.E.G. van toepassing zijn op alle goederen, los van hun origine, die zich in de E.G.G. in het vrije verkeer bevinden, zou .leze politiek doorkruist kun nen worden voor zover de goederen, los van hun kwestie via een ander E.E.G.-land in Nederland worden ingevoerd. Neder land zou in een dergelijk geval wel een be roep kunnen doen op de ontsnappingsclau sule van art. 115 van het E.E.G.-verdrag. maar een gecoördineerde of gemeenschap pelijke handelspolitiek van de E.E.G. ten aanzien van de landen in kwestie is on getwijfeld de aangewezen oplossing, aldus het centraal orgaan. Zilvernotering verlaagd In navolging van Londen is de zilvernot.enng in Amsterdam met ingang van woensdag gebracht op 107,90 tot 113,40 per kg. fijn (was 108,90 tot 114,40 per kg. fijn), aldus deelt H. Drijfhout eri Zoon's Edelmetaalbedrijven n.v. mede. De goudnoteringen zijn onveranderd. Schoolmelk. Driehonderd kinderen van een school te Rio de Janeiro vertoonden na het drinken van schoolmelk, vergif tigingsverschijnselen. Zij zijn onder medische behandeling gesteld. Gestoord. De 44-jarige Johanna Kraft, die in een inrichting voor geestelijk ge stoorden te Berden, nabij Bremen, wordt verpleegd, heeft de hoofdprijs in een loterij, ter waarde van ongeveer 125.900 gulden, gewonnen. Kluizenaar. In 1928 vatte de kruier Matthew Sutcliffe in Halifax (Enge land) kou en ging hij naar bed. Daar bleef hij onopgemerkt tot gisteren, toen zijn bejaarde moeder, die hem ver zorgd had naar een ziekenhuis moest worden gebracht. Nu ligt ook Matthew in het ziekenhuis. Hij zegt: „Ik was thuis echt tevreden en wou eigenlijk nooit uitgaan". Op de vraag wat hij die dertig jaren gedaan heeft, antwoordde hij: „De kranten lezen en de voetbal uitslagen volgen. Liefdeloos. De 27-jarige Zwitserse eerste luitenant, Hans Ulrich Berli, die door zijn liefde voor een knappe spionne ging werken voor de Tsjechoslowaakse ge heime dienst, is te Zürich veroordeeld tot vier jaar strafkamp, oneervol ont slag uit de dienst en verlies van zijn burgerrechten voor de tijd van vijf jaar na zijn ontslag uit de gevangenis. Zijn vader was bij zijn leven opperbevelheb ber van de Zwitserse infanterie. Kiesknop. In de Amerikaanse steden Elgin (Illinois) en New Haven (Connecticut) zullen binnenkort telefoons zonder kies- schijf in gebruik worden genomen. De schijf is bij deze toestellen vervangen door tien drukknoppen, zoals op een re kenmachine. Het nieuwe systeem werkt sneller. Vertrokken. Professor R. Galeazzi-Lisi, de vroegere lijfarts van Paus Pius XII, is uit Rome in Brussel aangekomen. Er loopt bij de tuchtraad van artsen in Ro me een aanklacht tegen de professor, omdat hij tegen hoge vergoeding aan kranten bijzonderheden en foto's over de laatste levensdagen van de Paus had aangeboden. Volgens sommige berich ten tracht hij de steun te verkrijgen van een internationaal bekende rechtsge leerde. Willekeurig. De Nederlander Oldenbroek, algemeen secretaris van het Internatio nale Verbond van Vrije Vakverenigin gen (I.V.V.V.) heeft generaal Franco een telegram gezonden, waarin gepro testeerd wordt tegen de „willekeurige aanhouding en slechte behandeling van politici en figuren uit vakbondskringen" Pensioengerechtigd. Het Noorse instituut voor kernenergie bestudeert plannen voor de bouw van een nieuwe atoom zuil te Kjeller, aldus heeft Gunnar Ran- ders, de directeur van het instituut, meegedeeld. De bestaande zuil heeft reeds een recordtijd, bijna acht jaar, ge functioneerd, en daar zullen nog wel twee jaar bijkomen. Onderscheiding. Maarschalk Konstantin Rokossovsky, die in 1956 als minis ter van Defensie van Polen werd afge zet en naar de Sovjet-Unie terugkeerde heeft een Poolse militaire onderschei ding gekregen ter gelegenheid van de viering van het vijftien-jarig bestaan van het Poolse leger. Over de streep. De Westduitse arts dr. Siegmund Schmidt, auteur van het boek „Atomen bedreigen ons leven", heeft in een brief aan het Internationa le Gerechtshof te Den Haag een aan klacht ingediend tegen de landen die over kernwapens beschikken, omdat de proefnemingen hiermee de atmos feer in gevaarlijke' mate met radio-ac tieve afval hebben besmet. Volgens dr. Schmidt is de toelaatbare hoeveel heid radio-actief kobalt in de damp kring overschreden. Buitengewoon. De voorzitter van de Parlj- se gemeenteraad (in feite burgemees ter) Jean-Louis Vigier heeft aan de mecanicien Gilbert Triffoz, die de Al gerijnse bom van de derde etage van de Eiffeltoren naar de begane grond bracht, onderscheiden. Vigier heeft aan Triffoz de „Médaille de la Ville de Paris", die toegekend wordt voor bui tengewone diensten aan de stad bewe zen, uitgereikt. Advertentie Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Zakagenda's Omlegkalenders Bureau-agenda's Kunstkalenders Het zwaartepunt van het continentale hogedrukgebied is nu bij de Zwarte Zee aangekomen met een luchtdrukwaarde van 1050 millibar. Rondom het hogedruk gebied bevindt zich een groot aantal de- WEERRAPPORTEN ringen te verwachten. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze. ENGEL, Gr. Houtstr. 181 Tel. 14444 Zaterdag 22 november Zon op 8.10 uur, onder 16.41 uur. Maan op 15.04 uur, onder 3.52 uur. Maanstanden 26 nov. 11.16 uur volle maan. Temperaturen buiten- bo en binnenland, heden- g moi-gen 7 uur. Neerslag: g. ;S laatste 24 uur. c .g S-c Den Helder geheel bew. z 6 0 Ypenburg dichte mist windst. 3 0 Vlissingen licht bew. ono 4 0 Eelde mist windst. 2 0 Twente motregen nno 4 0,1 De Bilt geheel bew no 3 0 Eindhoven geheel bew nno 4 0,1 Vlv. Z.-Limb geheel bew. no 4 3 Helsinki geheel bew. w 2 0 Stockholm geheel bew wzw 1 0 Oslo geheel bew. nnw -2 0 Kopenhagen motregen wzw 4 o.l Aberdeen geheel bew. zzo 9 0 Londen motregen O 7 0,1 Amsterdam mist windst. 2 0,1 Brussel geheel bew. ono 4 0 Luxemburg zwaar bew. no 4 0 Parijs geheel bew. nno 3 0 Bordeaux mist windst. -1 0 Grenoble geheel bew. windst. 3 0 Nice zwaar bew. n 12 0 Berlijn motregen ono 3 3 Frankfort geheel bew no 6 0 München motregen O 4 0,1 Zürich motregen ozo 3 0 Genève geheel bew. n 2 0 Locarno half bew. O 0 0 Wenen geheel bew. ZZO 5 0,1 Innsbruck onbewolkt z -5 0 Rome regen O 15 0,1 Ajacclo geheel bew. n 17 0 Madrid onbewolkt windst. 2 0 Mallorca regen n 13 1 Algiers motregen zw 12 7

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2