Gillette EEN GELUKKIGE KINDERHAND KLM-doktersdienst betrekt nieuwe behuizing Nieuwe moeilijkheden met Ambonezen in Westkapelle Vertegenwoordiger zou 77 mille van werkgever vergokt hebben Oude vete in woonoord weer opgelaaid BREIWOL Gezichts- en halsverjonging HELENA H. BEGEMANN Eis: anderhalf jaar 7 Geef hem een Haarlemse rechtbank Op politieman ingereden: zes maanden geëist EEN SINTERKLAASVERHAAL DOOR H. G. CANNEGIETER Korte gedingen over boycot van de „goedkope vlaggen77 St. Nicolaas in Amsterdam Beethovencyclus onder Eduard van Beinum LUonoJna Vereniging van auteurs: geen lagere royalty voor pocketboeken VRIJDAG 21 NOVEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Advertentie f Aristocraat 66 I in luxe etui van imitatie kro- fp- kodille leer 22.50 Wees een goede sint door hem een luxe Gillette scheerapparaat te geven. Hij heeft er jaren- lang plezier van. En alleen Gillette geeft hem dat manlijk gevoel van perfect geschoren te zijn- Aristocraat Junior ia rood kunstleer etui 13.86 Rocket in sierlijk etui Geen middeleeuws martelwerktuig is het, dat de hierbij afgebeelde heer de monstreert, maar integendeel een hyper modern hulpmiddel tot verlichting van 's mensen lijden: een der vele nieuwe me dische en paramedische apparaten waar over de geneeskundige dienst van de K.L.M. sedert kort beschikken kan. Die dienst betrekt vandaag een nieuwe royale behuizing op het uiterste zuidwestpuntje van Schiphol's bebouwde kom. Elf jaar lang was hij ondergebracht in een houten barak die diverse wensen onvervuld liet Thans, nu men verhuisd is naar de bak stenen kolos waarin tot voor kort de Vlucht- produktie zetelde, krijgen de K.L.M.-art sen en hun personeel eindelijk voldoende armslag om hun vele taken volkomen be vredigend te kunnen vervullen. Men moet over deze Vliegmedische Dienst de oudste ter wereld niet ge ring denken. Het was wijlen directeur Al- bert Plesman, die vijfentwintig jaar gele den het initiatief nam tot de oprichting. Het begin was bescheiden: een dokter en twee verpleegsters. Nu omvat de staf op Schiphol zes artsen, twee laborantes, een apothekersassistente en dertig andere me dewerkers. Ook in Den Haag en in Cura cao heeft de K.L.M. een dokter in vast dienstverband terwijl zij voorts in vrijwel ieder land ter wereld beschikken kan over de diensten van een particuliere arts. Op Advertentie Zes maanden gevangenisstraf heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk töouman, donderdagmorgen geëist tegen een 51-jarige groenten- en fruithandelaar uit Lisse, die op 21 juni van dit jaar een rijkspolitieman uitschold, hem trachtte met een fles te slaan en hem later op de dag zelfs met zijn vrachtauto probeerde aan te rijden. Verdachte had op de bewuste dag 's avonds na half zeven zijn winkel nog open. De politieman was de zaak binnen gestapt om de handelaar er op attent te maken, dat hij de wettelijke bepalingen overtrad. Verdachte plaatste diverse min der vleiende opmerkingen aan het adres van de wachtmeester, ging met: gebalde vuisten voor hem staan en probeerde hem even later met een fles een klap te geven. De politieman verliet de zaak en stond elders in het dorp langs het trottoir een autonummer te noteren toen plotseling een vrachtauto recht op hem afkwam. Achter het stuur zat de groentehandelaar en slechts door een snelle sprong opzij kon de wachtmeester de wagen ontwijken. Twee collega's van de bijna aangereden politieman kwamen ter zitting diens ver haal bevestigen. President tot verdachte, die reeds meer veroordeeld is wegens belediging van een ambtenaar en diefstal: „U kunt moeilijk gezag verdragen". Verdachte zei niets meer te weten van wat hij gezegd had. Tijdens het onderzoek bad hij ontkend te hebben getracht de wachtmeester aan te rijden. De officier van Justitie sprak over zeer ernstige bedreiging, aantasting van het openbaar gezag, anarchistische nei gingen en eiste zes maanden gevangenis straf. De raadsman, mr. B. W. Stomps, ver zocht de rechtbank de zaak in handen van de rechter-commissaris te stellen en het psychiatrisch rapport af te wachten. De rechtbank stond dit toe. Schiphol verricht de dienst jaarlijks onge veer 125.000 medische handelingen en to taal bereikt zij rond dertigduizend men sen. Uiteraard is de geneeskundige dienst er in de eerste plaats ten bate van het K.L.M.-personeel. Een groot deel van het werk bestaat uiteraard uit specifiek vlieg medische taken, als periodieke keuringen van het vliegend personeel. Men verzorgt ook de keuringen voor personeel dat naar het buitenland wordt uitgezonden. Ook in den vreemde blijven deze employe's en hun gezinnen onder de hoede van de genees kundige dienst, die voorts eveneens toe zicht houdt op de ravitaillering van pas sagiers en bemanningen der vliegtuigen, drinkwateronderzoek verricht in plaatsen waar de K.L.M.-vliegtuigen landen en de supervisie heeft over het vervoer van zie ken. Voor dit alles is .een uitgebreide en zeer moderne apparatuur aanwezig. Ook beschikt men over een klein, maar efficiënt laboratorium, een eigen apotheek en een zeer modern geoutilleer de afdeling fysische therapie en revalida tie, waar men onder meer een der eerste installaties voor „onderwatermassage" in Nederland vindt. Er is voorts een uit gebreide polikliniek ingericht, waar per dag zo'n honderd tot honderd vijftig pa tiënten voor controle, kleine ingrepen en inentingen passeren, alsmede een afdeling voor röntgendiagnostiek, die het laatste woord op dit gebied mag heten. Vorsingswerk Tenslotte is in de nieuwe behuizing ook een bescheiden ruimte ingericht voor vor singswerk op medisch gebied, waar op het ogenblik al diverse onderzoekingen ge daan worden betreffende het lawaaipro- bleem van de moderne straalvliegtuigen. Met name wil men nagaan, wat de fysio logische en psychische uitwerking van dit lawaai op het grondpersoneel is nu het aantal straalvliegtuigen ook in de civiele luchtvaart hand over hand toeneemt. Te vens wordt hier gewerkt aan een nieuwe methode om het kooldioxvde-gehalte van de lucht in vliegtuigcabines vooral van belang op lange trajecten te bepalen. De vliegmedische dienst heeft tevens te zorgen voor het lichamelijk en geestelijk welzijn van de passagiers der K.L.M. Dit impliceert onder meer: het inrichten en bijhouden van de eérste-hulpkisten en „rampuitrustingen" aan boord van alle vliegtuigen en het bijbrengen van de eerste beginselen van hulp bij ongelukken aan het. cabinepersoneel. Al deze taken en activiteiten zijn nu in een gebouw gecon centreerd en wel op een zodanige manier, dat snel en efficiënt werken onder alle om standigheden mogelijk is. Rest ons nog te verklaren, wat het, vreemde apparaat op de foto voorstelt. Het is een van de nieuw ste hulpmiddelen om lijders aan „hoge" hernia's in de nek bijvoorbeeld ver lichting te geven. Zoals de fysische thera peut van de K.L.M. hier laat zien, hangt het hoofd van de patiënt in een kinband aan een soort van galgje, dat door middel van luchtdruk (door de patiënt zelf te regelen) hoger of lager gesteld kan wor den. Dc ruimte tussen de pijnlijke hals wervels kan op die manier iets vergroot worden, waardoor de pijn veelal minder wordt. SUVftl In mijn kinderjaren was Sinterklaas nog een ge heimzinnige figuur, die men nooit in levenden lijve te zien kreeg, zei grootvader Gerard in het verteluurtje tot zijn weetgrage kleinzoon. Hij reed niet overal rond en men ontmoette hem nergens op straat, vermoeid voort sjokkend met. de bisschopsmuts op één oor. Hij zat ook niet handjegevend in winkels en lunchrooms. We wisten, dat hij bestond, maar hij werkte in stilte onzichtbaar Maar vierde u dan geen Sinterklaas? Nou en of!, maar anders dan jullie tegenwoordig. Eén van onze vermaken was het loten om taarten en taaipoppen. Voor een dubbeltje kon je eraan meedoen. En hebt u wel eens een taart gewonnen, grootpa? Zélf nooit. Maar eenmaal heeft mijn dubbeltje een geweldige winst opgeleverd. Dat avontuur zal ik nooit vergeten Avontuur?! Wat was er dan met dat dubbeltje ge beurd? Dat zal ik je vertellen. Je weet, dat mijn ouders in een klein dorp woonden. Mijn vader was er burge meester. Ik was als jongheertje een vreemde eend in de bijt tussen de kinderen van eenvoudigen huize, met wie ik op school ging. Naast me zat een jongen uil het arm huis, een beetje een brutale bengel, die van alles de schuld kreeg, wanneer er kwajongensstreken uitgehaald waren. Ik begreep, hoe klein ik nog was, al gauw, dat dit kwam omdat hij een armeluisjongen was. De rijkere boerenzoontjes durfde Zwarte Piet niet aan Zwarte Piet?! Ja, dat was onze veldwachter, die deze bijnaam had vanwege zijn baard. Die baard was pikzwart. Ook onze meester droeg een baard, maar deze was zo lang en grijs, dat ik me Sinterklaas altijd voorstelde in de ge daante van meester. Meester had ook dat goedige van Sinterklaas, hij behandelde de jongen uit het armhuis even rechtvaardig als de rijkere jongens. Maar Zwarte Piet niet! Die jongen heette Gerrit net als ik Gerard. En om dat hij mijn naamgenoot was en naast me in de bank zat, had ik vaak met hem te doen. Toen we op Sinter klaasavond gingen loten, had Get zo werd hij bij af korting genoemd niet eens een dubbeltje. Ik kon zijn sneu gezicht niet verdragen en gaf hem mijn dubbeltje, het dubbeltje, dat mama mij voor het feest had meege geven. Ik mocht één keer een lot nemen, had ze gezegd. Meer niet. Maar al ging het mij aan het hart, dat ik nu van de spannende wedstrijd bij de bakker uitgesloten zou wezen mijn medelijden won het en Get nam zonder veel ophef het dubbeltje aan. Als ik win, krijg je 'net terug, beloofde hij mij. Onze dorpsbakker was een kleine korzelige man; kort aangebonden en altijd uit z'n humeur. Wij vonden het als kinderen eng een broodje bij hem te moeten halen. Maar nu glorieerde hij achter zijn toonbank, waarop een glazen goudvissenkom prijkte met netjes opgevouwen lootjes erin. Als er vijfentwintig lootjes verkocht waren, mocht: het trekken beginnen. Op één van de lootjes stond het woord PRIJS cn die prijs was een taart. Ér waren juist twintig lootjes verkocht, toen wij de winkel bin nentraden en daar we met ons vijven waren kon de lo terij dadelijk beginnen Maar u lootte toch niet mee, want u had uw dub beltje weggegeven? Je hebt gelijk, jongen. We zullen dus met z'n zessen zijn geweeöt. Hoe dit zij Get lootte de taart! Je hebt een gelukkige hand, bromde de bakker, die ongaarne zijn prijs afstond aan zo'n schoffie, terwijl de oudere en rijkere klanten het toekijken hadden. Wat deed nu Get met zijn taart? Gewoonlijk gingen we die bij de gelukkige winnaar aan huis opeten, wan neer we haar al niet onderweg veroberden. Maar Get had geen ouderlijk nuis en we konden toch moeilijk met z'n allen naar het armhuis gaan?! De armvader zou ons zien aankomen!! Zo'n strenge, hardhandige man.... we waren allemaal bang van hem, Get niet het minst! We verlustigden ons dus reeds in het vooruitzicht op de bank bij de brug onder het licht van de lantaarn een smulpartij aan te richten, maar toen we daar waren aangekomen, zei Gert, dat hij zich bedacht had en dat hij de taart onder ons nogmaals wou verloten en dan voor een stuiver de man. Als er tien jongens meededen, kon het doorgaan. Maar er had zich rond de gelukkige winnaar met de taart al zo'n gezelschap vergaderd, dat Gert gemakkelijk twintig stuivers ontving. Nu ging het bij omstaan. Keesje uit de verfwinkel nam de taart mee naar huis. Hel. eerste wat Get deed. was mij mijn dubbeltje terug geven. Mee naar de bakker! riep Lij. De hele schaar sjokte achter hem aan nogmaals de bakkerswinkel bin nen. Maar de meesten hadden hun geld al versnoept. De taarten waren op. Er waren nog maar twee taai- vrijers over voor de tombola. Het waren reuzen van taaimannen! Als die gewonnen zouden zijn, was de bak ker uitverkocht. Hoe groot was onze verbazing, toen Get zowel de ene als de andere in de wacht sleepte. De bakker was woe dend. Hij smeet de laatste taaivrijer naar de gelukkige winnaar toe met de schorre kreet: En nou mijn win kel uutü Nu er niets meer bij de bakker t.e halen viel, bleef de schenker nog over. In de dorpsherberg verlootte men ganzen en hazen voor een kwartje het lot. Hoewel wij als jongens nooit in de herberg kwamen, was Get nu zo overmoedig geworden, en zijn overmoed had ons zo aan gestoken, dat we ook bij deze loterij binnenvielen. Je stikte er haast van de rook en de bierlucht. Juist was een prachtige haas aan de beurt om verloot te worden. Get grabbelde vijf stuivers bijeen en kreeg een lot. En. iuist op dit lot viel de haas!! Beteuterd pakte de herbergier het zware beest aan, weifelend of hij het aan die kwajongen moest, geven, die daar, even beteuterd, naar zijn nieuwe overwinning 'te staren stond, onder iedere arm een reus van een taai- vrijer. Heb je die óók al gewonnen?! snauwde de veld wachter. Dat. kan geen eerlijk spul zijn!" Wie is die deugniet? vroeg een forse boerenknaap argwanend. Hij heult met de Kwaaie! 's Is Get uit het armhuis! zei een ander. De her- bergklanten vormden allengs een vijandige kring rond mijn arme naamgenoot. Daar hij met zijn taaireuzen al zwaar beladen was, nam ik de haas voor hem van de herbergier aan, die tegen het burgemeesterszoontje niet zo onhoffelijk durfde optreden. Ik bezweek bijna onder het gewicht van hel, griezelig met bloed bemorste dier. Durf je 't nóg eens wagen? 't Gaat nü om een gans! sprak een timmermansknecht uitdagend. Get, bang om door te weigeren de mensen nog meer tegen zich op te jagen, viste weer vijf stuivers uit zijn broekzak. En.wéér won zijn gelukkige hand. Nu ontketende zich een gejoel, dat mij het hart deed kloppen van benauwdheid. Da's geen eerlijk spul! Daar steekt de Duvel achter! Dat schoffie is behekst! hoorde ik roepen. En hoe ben je aan al dat geld gekomen, dat je zo maar mee loten kunt? Heeft de armvader je dat soms gegeven? hoonde de veldwachter. Laat mij die gans maar dragen; ik zal het wel uitzoeken, hoe dat allemaal zit. Mee!, duvelsvarkenü Ha, die gaat bij Zwarte Piet in de zak! spotte de timmerknecht. Het was een wonderlijke optocht, die zich van de herberg naar het gemeentehuis, dat als politiebureau dienstdeed, voortbewoog. Voorop Zwarte Piet met de gans over de schouder en met zijn rechterhand Get bij de kraag houdend, die met onder elke arm een taaiman meeslofte, daarachter ik, bezwijkend onder de bloederige haas en tot sluiting van de processie onze troep jongens, die verbouwereerd dit avontuur mee beleefden. Voor zijn deur stond meester naar de Sinterklaas- drukte te kijken. Wat hebben we nóu! vroeg hij de veldwachter. Deze legde hem het geval uit. Dit kón geen zuivere koffie wezen, al maar winnen en dat voor cen ten, waarvan de herkomst bedenkelijk lijkt Geloof je niet in de gelukkige hand? vroeg meester bedaard. Nog nooit had hij in mijn ogen zoveel op de Goedheilige geleken. Ja!, de gelukkige hand van de Kwaaie!! snauwde de veldwachter. En wat wou je nu met al die heerlijkheden doen, ventje? vroeg meester. Je gaat ze zeker verkopen? Nee meester, antwoordde Get snikkend, ik wou alles meenemen voor het armhuis. Daar krijgen ze nooit taai te eten en nooit hebben ze daar gans geproefd en nooit ha'as Hoor je 't nou? aldus wendde meester zich tot Zwarte Piet, noem je dat een inblazing van de duivel? Stommerds dat jullie zijn. Wie anders kan deze jongen met zulk een fortuinlijke hand hebben gezegend dan Sinterklaas, die vindt, dat arme mensen óók wel eens een gelukje toekomt! Vooruit, Piet, breng Get met gans en al nu maar gauw naar het huis, dan hebben ze daar ook eens een heerlijk avondje! Is dat. nu waar gebeurd? vroeg ik, toen grootvader zijn verhaal uithad. Zoiets moet je nooit vragen! ant woordde grootvader. De bewoners van het Ambonezenwoon- oord te Westkapelle, waarvan de veertig mannen al sinds enkele jaren elk gezag verwerpen en nog geen dag gewerkt heb ben, hebben opnieuw cle strijd aangebon den, zowel tegen de overheid, alsook on derling. Hun leiders hebben ten stadhuize laten weten dat zij elke vorm van mede werking zullen weigeren en dat de oude vete in het kamp weer is opgelaaid. De afdeling bevolking van Vv'estkapel- le's burgerlijke stand heeft onlangs in opdracht van het ministerie van Binnen landse Zaken aan de kampbewoners gevraagd, nadere gegevens te verstrekken over hun burgerlijke status. De destijds gedane opgaven bleken namelijk zeer summier en onvolledig te zijn. Na een langdurige bespreking in het kamp te heb ben gehouden, verschenen de kopstukken van de halsstarrige groep ten stadhuize. Zij deelden de burgemeester mede, dat zij geen nadere gegevens zouden verstrek ken. Elke vorm van medewerking wezen zij beslist van de hand. Voorts verklaar den zij, dat binnen de kampmuren op nieuw moeilijkheden te verwachten zijn. omdat de twee partijen, waarin de bewo ners verdeeld zijn, de strijdbijl weer zou den hebben opgegraven. Dat was reeds gebleken uit een aanval van de ene groep op de partij die in bet bezit van een bil jart was. Deze biljarttafel werd met mes sen en een bijl totaal vernield. Burge meester mr. M. Tydeman, die al heel wat ervaring met deze recalcitrante groep heeft opgedaan, heeft de vechtjassen laten weten, dat de overheid zich niet in het in terne conflict zal mengen, tenzij de wet wordt overtreden. Mannen luieren In Westkapelle verwondert men er zich overigens over, dat het de laatste tijd zo rustig is geweest, in het kamp. Al drie jaar lang wordt, er dooi de gezinshoofden van het woonoord niet. meer gewerkt en al dus deelden enkelen van hen ons lachend mede men heeft zich desondanks nog geen dag verveeld. Terwijl de kinderen naar school gaan en de vrouwen eten ko ken, kolen halen en inkopen doen, verslij ten zij hun uren en dagen met kaarten en biljarten. Daar zij geen volledige uitke ring ontvingen omdat zij elk werk weiger den, hebben de mannen zich destijds laten inschrijven als werkzoekenden. Daardoor krijgen zij toch een volledige uitkering, terwijl zij toch niet behoeven te werken, daar geen enkele werkgever deze hals starrige mensen wil aannemen. Slechts twee Ambonezen in dit kamp, die om bepaalde redenen niet de volledige uit kering krijgen, werken voor hun dagelijks brood. Het gemeentebestuur van Westka pelle hoopt, dat minister Klompé nu zal ingrijpen en de halsstarrige groep over verschillende kampen in ons land zal ver spreiden. Advertentie FOTOKOPIEËN - Nieuwste procédé Lichtdrukkerij de Rooij, Schagchelstr. 14 De Scheepvaart Vereeniging Zuid te Rotterdam en de Scheepvaart Vereeniging Noord te Amsterdam, welke verenigingen de ondernemingen in het havenbedrijf vertegenwoordigen, hebben zich door de aangekondigde boycotactie van de Pan- libhonco-schepen genoodzaakt gezien kor te gedingen aanhangig te maken tegen die vakorganisaties, die de boycot aanbevelen. De behandelingen van deze gedingen door de presidenten van de rechtbanken zal geschieden te Rotterdam op dinsdag middag 25 november om 14.15 uur in het gerechtsgebouw en te Amsterdam op don derdagmorgen 27 november om 11.30 uur in het Paleis van Justitie. De boycotactie, die uitgaat van de internationale trans portarbeidersfederatie (I.T.F., tegen sche pen varende onder de „goedkope vlag" wordt gehouden van 1 tot 4 december. De bedoeling is. dat. in die periode ook in Nederlandse haven deze schepen niet. ge lost of geladen zullen worden. Advertentie Morgen, zaterdag, komt Sint Nicolaas op zijn tocht door Nederland in Amster dam aan. Een kilometerslange optocht zal de Goedheiligman begeleiden op zijn route. Om één uur in de middag zal de stoet opgesteld worden op de Prins Hen drikkade en na aankomst van Sint. Nico laas vertrekken naar Leidse Bosje, over de volgende route: Damrak. Dam, Rokin, Rembrandtplein. Utrechtsestraat, Wete ringschans. Van half twee af is de binnen stad voor rijdend verkeer gesloten. Langs de route geldt een parkeerverbod. Succes in Londen (Van onze correspondent) Wegens ziekte van Otto Klemperer heeft Eduard van Beinum het grootste gedeelte van de Beethovencyclus, uitgevoerd door het bekende Philharmonia Orkest in de Royal Festival Hall te Londen, gediri geerd. Deze concertenreeks, waarin de Hongaarse pianiste Annie Fisher als so liste optrad, werd een groot succes voor Van Beinum, die door alle critici geprezen wordt om zijn klare visie op Beethoven „zonder franje" en vooral ook om zijn ze kere en toch bescheiden manier van diri geren. Dat hij geen dirigeerstok gebruikt is ook iets heel bijzonders voor het Engel se concertpubliek, dat Van Beinums tech niek buitengewoon waardeert. Het is al een paar jaar geleden, dat. Van Beinum afscheid nam van Londen als vas te dirigent van het London Philharmonic Orchestra, hij komt hier nog maar ar en toe als gastdirigent- Maar thans is nog eens onmiskenbaar gebleken, hoe Van Bei nums persoonlijkheid de Engelse toe hoorders uitstekend „ligt." en dat zij de grootste waardering koesteren voor zijn gedegen vakmanschap en artisticiteit. Een hoogtepunt van deze cyclus vormde dc Ze vende Symfonie. In mei zal Van Beinum met het Concert gebouw-Orkest een bezoek aan Engeland brengen. Advertentie Gratis patronen en onderricht TEMPELIERSSTRAAT 68 Het bestuur van de Vereniging van Let terkundigen is eenstemmig van oordeel, dat er geen reden bestaat om de honora riums van pocketboeken men zal zich herinneren dat deze kwestie speciaal wat bloemlezingen betreft door enige jonge dichters aan de orde is gesteld onder een andere regeling te doen vallen dan die van de overige uitgaven. Het bestuur dringt er daarom met klem bij de leden en ook bij de niet-georganiseerde schrijvers op aan geen contracten inzake pocketboe ken te ondertekenen, indien daarin een la ger percentage royalty is vastgesteld dan 10. Op zaterdagmiddag 6 december zal te Amsterdam een buitengewone vergade ring van de Vereniging van Letterkundi gen worden gehouden, waarin de hele ver dere problematiek van het pocketboek ter discussie zal worden gesteld. Advertentie door spierversteviging met Nemekinion Busteverbetering - plaatselijke vermagering. Middenlaan 9 - Haarlcm-Z. - Tel. 34857 In nauwelijks een kwartier behandelde de Haarlemse rechtbank donderdagmid dag de zaak tegen een 55-jarige vertegen woordiger, die ervan verdacht werd zijn werkgever, een bloembollenbedrijf in Hil- legom, voor een bedrag van 1.028.000 Bel gische francs (ruim 77.000.-) benadeeld te hebben. De verdachte gaf het tenlastegelegde vlot toe. Inderdaad hij had bij Belgische klanten van het hollenbedrijf geld ge- ind en daarna was hij het geld gaan ver gokken in de casino's aan de Belgische kust. Drie jaar had hij het volgehouden, totdat hij enkele maanden geleden was gesnapt. Op één vraag van de president, mr. H. W. Ferwerda, antwoordde de verdachte echter ontkennend. Hij had het geld beslist niet ten eigen bate of voordeel aangewend. „Ik heb er nooit baten of voordelen van gehad", zo zei hij, „het is allemaal opge gaan: ik kwam van heel klein kwaad tot heel groot erger". De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, roemde in zijn requisi toir het uitvoerige en uitstekende voorlich tingsrapport, dat over de verdachte was uitgebreid en waaruit bleek, dat de ver tegenwoordiger zijn gehele leven als een soort gok had beschouwd en moeilijk zijn avontuurlijke neiging kon onderdrukken. Toch vroeg de officier van Justitie we gens verduistering in dienstbetrekking een gevangenisstraf voor de tijd van anderhalf jaar met aftrek van het voorarrest. De raadsman, mr. K. A. F. J. Pliester, bestreed eerst op juridische gronden de dagvaarding en vervolgens meende hij, dat er tal van clementiefactoren aanwezig wa ren. Pleiter vroeg begrip voor het wan gedrag van zijn cliënt, waarna de recht bank de uitspraak bepaalde op 4 december.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7