Uitgaan in Haarlem Groen Co ®00G@000 MODERNISERINGEN IN DE KAMER SEELBJE^VELPON^beeldje FILATELIE I I "AKKERTJES" Op en om het Binnenhof 9 toneel muziek Duitse uitvinder Willv Sachs overleden Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders LEZEN EN LATEN LEZEN VRIJDAG 21 NOVEMBER 1958 Advertentie Een klein stukje natuur hygiënisch bereid uit natuurzuivere ingrediënten houdt U iedere dag 'fris en monter een medicinale versnapering onder voortdurende contróle van het laboratorium Dr. Van Hamei Roos Harmens Amsterdam Zaterdag 22 november. Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie geeft een voorstelling van „Brullen als 'n duif", blijspel in drie bedrijven (zes taferelen) van Lesley Storm onder regie van Cees Laseur, die tevens de vertaling verzorg de. Behalve de regisseur treden op Elisa beth Andersen, Frans van der Lingen, Kitty Kluppell, Gijsbert Tersteeg, Ineke Brinkman, Jules Croiset en John Koch. Zondag 23 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Wegens het grote succes geeft de Haagse Comedie een herhaling van „De Humorist" (The Entertainer), het laatste stuk van John Osborne. Aan dit spel, dat vertaald werd door Michel van der Plas en geregisseerd door Paul Steenbergen, werken mee: Ida Wasserman, Paul Steenbergen, Myra Ward, Joris Diels en Coen Flink. Zondag 23 november, Concertgebouw, 20 uur: Willem Goosen's Volkstoneel geeft een voorstelling van „De zonde in de vrouw" (vroeger bekend als „De duivel in de vrouw"). Maandag 24 november, Stadsschouwburg, 20 uur: In de abonnementsserie A geeft het Rotterdams Toneel een voorstelling van „Suiker" van Hugo Claus; Ton Lutz voert de regie. Medewerkenden zijn: Ina van Faassen, Guus Hermus, Leo den Hartogh, Jan Lemaire, Pim Dikkers, Ton Lutz, Onno Molenkamp en Rob van der Linden. Vrijdag 28 november, Stadsschouwburg, 20 uur: In de abonnementsserie F geeft de Nederlandse Comedie een voorstelling van ,,'n Tik van de zon" van N. C. Hunter in de vertaling van Th. Lammertse; de hoofdrol wordt vertolkt door Han Bentz van den Berg en verder werken mee Mary Dresselhuys, Femke Boersma, Ko Arnoldi, Paul Huf, Joan Remmelts, Jo sephine van Gasteren, Lous Borel. Zaterdag 22 november, Muziekschool, Nieu we Gracht, 20 uur: Op uitnodiging van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsvereniging geven Nelly Groenevelt (sopraan) met pianobegeleiding van Erna de Bruyn en Justine Koot (piano) een concert in de muziekschool van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Zaterdag 22 november, gebouw Lange Margarethastraat, 20 uur: De Kunstkring „Apollo." concerteert en voor- het eerst zijn de leden gestoken in uni form. Zondag 23 november, Frans Halsmuseum, 15 uur: Grammofoonplatenconcert (sa menstelling en toelichting van Jacques Moolenijzer); het programma vermeldt: ouverture De Hebriden van Mendels sohn, Pianoconcert van Schumann (solist Dinu Lipatti) en Vierde Symfonie van Mendelssohn. Maandag 24 november, Grote Kerk, 15.30 uur: Beiaardconcert door de staasbeiaar- dier Arie Peters. Dinsdag 25 november, Concertgebouw, 20 uur: Op de tweede avond van de „mees- terserie" geven Herman Krebbers (viool) en Robert Weisz (piano) een concert; op het programma staan werken van Han del. Beethoven en Franck. Vrijdag 28 november, Concertgebouw, 20.15 uur: Het derde concert in de V-serie van het Noordhollands Philharmonisch or kest, dat onder leiding staat van Marinus Adam. begint met de ouverture Prins Igor van Borodin. Theo Olof brengt het Advertentie Gesn tijd voor GRIEP Pas op voor gricpbacillen in de drukte van tram en trein, bus halte en station... Als U rillerig thuis komt vlug 'n"Akkcrtjc" ne men. "Akkertjes" bevatten pijn- verdrijvend, koortsverhelpend actief micro-poeder, dat sneller in de maag oplost, zonder dat een korreltje verloren kan gaan. Een "Akkertje" glijdt gemakkelijk naar binnen, nadat U het even in water hebt geweekt. Voor U geen tijdverlies door griepverdricc dank zij "Akkertjes" flitsen uw kluchten weg! ROSENHEIM, (DPA) De 63-jarige Willy Sachs, bekend als de uitvinder van de Sachs-motoren en de topedo-vrijloop- naaf> is in zijn slaapkamer op het land goed Rechenau bij Oberaudorf in Duits land dood aangetroffen. Willy Sachs was de eigenaar van de Fichtel- en Sachswer- Ke in Sehweinfurt. Zijn laatste produkt was de „Saxomat", "et automatische koppelingssysteem voor 'Ulo's. Hij kreeg in 1932 de leiding van het oedrijf in Schweinfurt, dat thans meer dan Khtduizend werknemers telt. In 1957 werd "3 onderscheiden met het Westduitse Kruis van verdienste. Vioolconcert van Mendelssohn ten gehore en het orkest besluit met de vierde sym fonie van Jan van Gilse. Vrijdag 28 november. Grote Kerk, 11.30 uur: Arie Peters geeft een beiaardconcert, dat werken bevat van Bronnemuller. Haydn, Jef van Hoof, Amory, C. Andriessen, Jan Wagenaar, Handel en Hamilton Harty. DIVERSEN Zaterdag 22 november, Concertgebouw, 20 uur: De geheelonthouders Toneelvereni ging ..Nieuw Leven" geeft een cabaret avond, waaraan medewerken Tiny en Tom van Maaren, Jos Carpay, de Osma ni's, Rita Corita en Coen, The Martelli's en het Olympia Trio. Maandag 24 november, restaurant Brink- mann. 20 uur: Ir. Ch. C. van der Vlis spreekt voor de leden van de Vereniging Haerlem over de Waalse kerk. Maandag 24 november, restaurant Brink- mann. 20 uur: Voor de afdeling Haarlem van de Vereniging voor Pedagogiek zal prof. dr. G. C. Nifterik spreken over „De problematiek van het mens-zijn". Dinsdag 25 november, restaurant Brink- mann, 20 uur: De afdeling Haarlem van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling houdt, een bijeenkomst, waarop Herman Jansen zal vertellen over „Hoe ontstaan de bergen?" Dinsdag 25 november, Minerva-theater, 20.15 uur: Op de derde bijeenkomst van de wereldreizigersserie vertelt mr. drs. Th. Regout over „Tot de uiterste grenzen der aarde". Woensdag 26 november, bovenzaal Concert gebouw, 20 uur: De heer Hans Kievid uit Zandvoort spreekt voor de afdeling Haarlem van de Kon. Ver. „Oost en West" over „Op het spoor der Indianen" (reis door Bolivia, Peru en Ecuador). Woensdag 26 november, Beatrixschool, Raafstraat, 20 uur: Voor de afdeling Haarlem van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling zal mr. Borger spreken over „Atoom, vriend of vijand" Donderdag 27 november, Gebouw Ver. van Vrijzinnig Hervormden. 20 uur: Op de tweede bijeenkomst van de vereniging Weten en Werken vertelt jhr. dr. J. C. Mollerus over zijn tocht met de Fokker Friedship (met film). AMATEURTONEEL Dinsdag 25 november. Stadsschouwburg, 20 uur: De Johez Operettevereniging geeft een voorstelling van de operette ..Gravin Maritza" van Franz Léhar. Woensdag 26 november, Stadsschouwburg. 20 uur: Onder regie van Johan Gretër geeft de Haarlemse Toneelclub een op voering van „In de schaduw van twijfel", spel in drie bedrijven van Norman King. Donderdag 27 november. Stadsschouwburg. 20 uur: Tweede voorstelling van „In de schaduw v?n twijfel" (zie woensdag). FILMVOORSTELLINGEN Zondag 23 november, Rembrandt, 11 uur: Vertoning der film „Het grote avontuur", alle leeftijden. Zondag 23 november, Studio, 11 uur: Ver toning van „Aïda" naar de gelijknamige opera van Verdi. Zondag 23 november, Lido, 11 uur: Ver toning der film „Carmen Jones", toegang boven 18 jaar. Donderdag 27 november, Minerva-theater. 20.15 uur: Voor Bijzonder Kerkewerk dei- hervormde gemeente Heemstede zal de film „The divided heart" vertoond wor den; toegang boven 14 jaar. VOLKSUNIVERSITEIT Maandag 24 november, Frans Halsmuseum, 20 uur: dr. .1. Meijer, leraar aan het Coornhertlyceum. houdt de eerste van een serie van drie voordrachten over „Van Israëlieten tot. Israëliërs". Dinsdag 25 november, Frans Halsmuseum, 20 uur: In de serie „Levende schrijvers" zal B. Ri.jdes de dichter Eduard Hoornik inleiden. Woensdag 26 november, Frans Hals museum, 20 uur: De heer J. Vriend houdt de tweede lezing in de cursus „Moderne architectuur". GELOOF EN WETENSCHAP Maandag 24 november. Bisschoppelijk Mu seum, 20 uur: De heer H.' van Haaren, conservator van het Bisschoppelijk Mu seum, houdt, zijn eerste voordracht, in de cursus „Middeleeuwse kunst in Noord- Nederland". Donderdag 27 november, muziekzaal res taurant Brinkmann: Dr. Paul Dibon uit Elisabeth Andersen en Frans van der Lingen in het blijspel Brullen als een duif" van Lesley Storm, dal zaterdag avond door de Haagse Comedie in Haarlem wordt gespeeld en waarin men voor het eerst na zijn ziekte van deze zomer Cees Laseur (die het stuk ook regisseerde) terugziet. Amsterdam houdt een lezing over „Al- bert Camus". TENTOONSTELLINGEN Woonhuis Jaeobus van Looy (Kleine Hout weg 103): Geopend iedere donderdag van 1012.30 en 13 30—17 uur. zondag va'p 1417 u. Aanwinste# collectie Regnault en tekeningen uit gemeentelijk bezit, tot 14 december van 1012.30 en van 13.30 17 uur (zondags van 1417 uur). Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 1015 uur en op zon- en feestdagen van 14—17 uur. Teylermuseum: Tekeningen uit de Hol landse Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fos sielen. mineralen, natuurkundige instru menten '0 17 uur Bisschoppelijk Museum, Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, 10—17 uur (zondagen 1316 uur). Cruquiusmuseum, historische machines, maquette van Nederland met waterstan den. 9—12.30, 13.30—16 uur. Galerie Espace: Expositie van gouaches van Wiesman, van 22 november tot 20 december, geopend van 1117 uur. Kunstzaal „Ten Bruggen-Cate": Tentoon stelling van werken van Johfra. van 22 november tot en met 14 decemberr dage lijks van 1117 uur geopend, des zondags van 1417 uur (woensdag gesloten). „In 't Goede Uur": Expositie van aquarel len van Bob Buys tot 1 december. Dage lijks en ook zondags van 1022 uur ge opend. De Waag. Genootschap „Kunst Zij Ons Doel" houdt een tentoonstelling van wer ken van Peter van den Braber. dagelijks van 1116 uur; zondag van 1316 uur. Geopend tot 30 november. Raadhuisstraat 1115, Heemstede: Rijden de tentoonstelling van het Bouwfonds Nederlandse gemeenten, op 27, 28 en 29 november, van 14.3021 uur. Vleeshal: Vogeltentoonstelling, in het bij zonder kanaries, op zaterdag en zondag van 2022 uur en op maandag 24 novem ber van 1017 uur. Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 Advertentie RUYS kantoormachines^ Vestigingen door geheel Nederland Enige jaren geleden reeds is de Tweede Kamer- tot een andere, en m.i. betere werkmethode overgegaan. Met name heb ik hier op het oog het algemeen politie ke debat, dat aan de financiële gedachten- wisseling over en vervolgens de hoofd- stuksgewijze behandeling van de Rijksbe groting vooraf pleegt te gaan. Gebroken is met het aloude, bepaald verouderde, ge bruik om bedoeld debat schriftelijk voor te bereiden, met behulp van een Voorlo pig Verslag naar aanleiding van een on derzoek in de afdelingen, waarop dan een Memorie van Antwoord placht te vol gen. Neen, de Tweede Kamer heeft ten langen leste aangedurfd zonder een der gelijke schriftelijke voorbereiding meteen een mondelinge gedachtenwisseling te houden. Thans zijn eindelijk ook de sena toren zover. Natuurlijk doen zij het nog voorzichtig aan en willen zij beginnen om in dit, opzicht bij wijze van proef bij het zustercollege aan de overzijde van het Binnenhof ter schole te gaan. Zodoende zal dan reeds op 2 december van dit jaar het algemene politieke steekspel in de Kamer van vijfenzeventig kunnen plaats vinden en zal de discussie niet een herhaling zijn van wat eerst al op papier ondernomen was. Hier gaat in elk geval op: goed voor beeld, doet goed volgen. Mislukt Onderwijl valt het op, dat niet steeds el ke vernieuwing ook een verbetering op levert. Ongetwijfeld ontbrak er aan de wij ze, waarop ook de door mr. Kortenhorst voorgezeten tak van onze volksvertegen woordiging de verschillende begrotings- ontwerpen onder handen nam. nog altijd heel wat. In de Voorlopige Verslagen, tot stand gebracht na het voorlopig onderzoek van de begrotingshoofdstukken in de des betreffende commissies, kon men een bij kans oeverloze zee van opmerkingen, deels van algemene, deels van wel zeer specia le aard aantreffen, die dan schriftelijke beantwoording dooi de minister in kwestie behoefden. En als het daarna eenmaal kwam tot de behandeling in het openbaar, dan begon het lieve leventje opnieuw. An ders uitgedrukt, in overwegende mate liep het op een verre van boeiend herkauwen uit, voor zover herkauwen overigens ooit boeiend kan zijn. Mr. Kortenhorst voelde er daarom alles voor, een oplossing te be vorderen, die wat meer levendigheid zou kunnen bevorderen. Van hun kant bestond er ook bij de ministers een streven om een aantrekkelijker wellicht tevens een voudiger en daardoor ook doeltreffender begrotingsbehandeling te bereiken. Van daar het streven om in het mondeling de bat niet meer alle mogelijke en onmoge lijke detailkwesties te doen aansnijden en om veeleer de openbare gedachtenwisse ling over hoofdpunten van het beleid te la ten lopen. Deze zijn daarom nu buiten de schrifte lijke voorbereiding gehouden. Maar ja, thans bleek in de praktijk, dat de minis ters het niet aan dorsten of konden om terstond op hetgeen uit de Kamer wordt en werd opgemerkt van antwoord te die nen, met het gevolg, dat nadat de Kamer zich in eerste aanleg heeft laten horen, schorsing van dev behandeling van het be- grotingsontwerp in kwestie plaats vindt en de eerste instantie over een andere begro ting aan de orde komt. De minister krijgt tijd en gelegenheid om zijn antwoord deugdelijk voor te bereiden, om, zoals het nu al in de wandeling heei, zijn mondelin ge memorie van antwoord in elkaar te zet ten. Doch nu moet men niet menen, dat daarop dan van haar kant de Kamer on middellijk ingaat. O neen, dat kan ook al niet, want tenslotte hebben de afgevaar digden op hun beurt weer behoefte aan be raad, dikwijls ook aan nader overleg in hun fracties. Het resultaat van dit alles is, dat thans de behandeling van de diverse hoofdstukken in bedenkelijke mate met horten en stoten gaat, dat er van enige overzichtelijkheid van de besprekingen nauwelijks meer sprake is en dat de leven digheid bovendien in de regel verre te zoe ken valt. Alles te samen genomen heeft de dit jaar nieuw toegepaste methode tot nu toe alleen maar bijzonder onbevredigende uitwerking gehad. Daarom valt dan ook te verwachten, dat men naarstiglijk zal zoeken naar iets, dat zonder de nadelen op te leveren van de manier, waarop vroeger de begrotingen werden behandeld, tegelij kertijd ook niet op- zulk een hinderlijk brokkenwerk zal neerkomen als thans valt waar te nemen. Nieuw-Guinea Op het eind van de vorige week deden er in de Haagse parlementaire en politieke samenleving onheilspellende geruch ten de ronde. Hei heette, dat het wel eens binnen luttele weken tot een binnenlandse politieke crisis kon komen. De Tweede Ka merfractie van de Partij van de Arbeid, zo kon men immers vernemen, wenste op een of andere wijze gewaarborgd te krijgen, dat de in de Dienstplichtwet aan te brengen verandering, waardoor in den vervolge dienstplichtigen te land voor de andere dienstplichtigen, dus bv. voor de Marine is dat reeds zo ook zonder hun toestemming naar Nederland-over zee kunnen worden uitgezonden, in de praktijk geen vrijbrief voor de Regering zou betekenen om hiertoe op grote, op on beperkte schaal over te gaan. Met name speelt, bij genoemde fractie de overweging Advertentie een rol, dat zij het uitermate bedenkelijk zou achten, indien bedoelde wetswijziging zou worden gebruikt voor massale troe penuitzending naar Nieuw-Guinea. Bin nen het Kabinet schijnt er aanvankelijk ernstig bezwaar te hebben bestaan om op enigerlei manier aan de hier weergegeven wensen van de politieke vrienden van de minister-president en van de vier overige tot de P.v.d.A. behorende ministers tege moet te komen. Dat zag er dus onheilspel lend uit, want het is nauwelijks denkbaar te achten, dat indien de fractie van de P.v.d.A., wanneer men niet bereid zou blijken op haar bezwaren in te gaan, haar stem tegen de voorgestelde wetswijziging zou uitbrengen, dan haar geestverwante ministers rustig zouden aanblijven. En het opstaan van dit vijftal zou terstond een ka binetscrisis in volle omvang betekenen. Inmiddels zou, naar verluidt, de politie ke barometer, wat minder slecht, zijn ko men te staan, sinds de eerst zo bezwaar den in het Kabinet er toch wat meer oren naar gekregen ouden hebben om de zaak te „plooien". De wetswijziging in kwestie heeft op zichzelf niets meer om het lijf, dan de Dienstplichtwet aan te passen bij hetgeen reeds sedert 1956 in de grondwet staat en om ook juridisch geen stukken te maken, als men een klein aantal dienst plichtigen van de landmacht, zonder dat hun toestemming gevraagd wordt, naar Nieuw-Guinea zou zenden. Dit zo zijnde moet er dus wel een formule te vinden zijn, aldus kennelijk de thans in minis terskring gekoesterde gedachtengang, die ook voor de fractie van de P.v.d.A. vol doende geruststellend kan zijn. Op zichzelf lijkt dit inderdaad niet zulk een heksentoer. Maar... helemaal afdoend is het natuurlijk niet, wanneer bv. van Regeringszijde zou worden verklaard, dat ingeval men wel op grotere schaal tot uit zending van troepen naar Nieuw-Guinea zou willen overgaan, daarover eerst met de desbetreffende Kamercommissies ge praat zal worden. Tussen een dergelijke toezegging en een vastlegging in de wet zelf ligt nog een aanmerkelijk verschil. Gebeurt dit laatste, dan bestaat meteen de zekerheid, dat niet alleen het tegen woordige Kabinet, maar ook een volgend Kabinet slechts op de grondslag van het in de wet bepaalde militairen naar Neder- land-over-zee kan uitsturen. Bijvoorbeeld om enige in theorie denkbare beperken de bepalingen te noemen als het gaat ter nakoming van verplichtingen, voort vloeiende uit ons lidmaatschap van de Verenigde Naties van de NAVO, of uit enige andere bondgenootschappelijke re geling. En dan zou voor de in het onder havige geval beoogde uitzending van een klein en beperkt aantal manschappen bo vendien nog een daartoe dienend speciaal wetje in het leven geroepen moeten wor den, ten einde het allemaal keurig rond te maken. Ziedaar wat mogelijk binnen de Tweede Kamerfractie van de P.v.d.A. op het ogenblik als een aantrekkelijke ge dachte leeft. Terstond kan dan echter de vraag rijzen, of andere groepen in de Ka mer voor iets dergelijks te vinden zouden zijn en of het tenslotte een juist beleid was, er bepaald op te staan, dat alles zo precies wordt geregeld als zoëven, in en kele grote lijnen, is geschetst. Niet te ver geten valt trouwens, dat als het voor 1960 niet tot een breuk komt, toch in elk ge val een ministeriële toezegging tot dat tijd stip haar waarde blijft behouden. En vervolgens zal dan het punt in kwestie on getwijfeld mede bij de Kabinetsformatie in 1960 ten volle onder -de ogen moeten worden gezien. Bij die gelegenheid kan de P.v.d.A. of wel harerzijds, zo zij opnieuw aan de samenstelling van een Kabinet zou deelnemen, een duit in het zakje doen. of wel van haar oppositie blijk geven. Be grijpelijkerwijze ontbreekt het hier en daar niet aan de opmerking, dat bij de grondwetsherziening in 1956 de P.v.d.A. geen strobreed in de weg heeft gelegd aan de grondwettelijke vrijheid inzake de bedoelde uitzending, welke toen in het le ven werd geroepen Doch, nu daarentegen, terwijl er niets anders aan de orde is, dan een wetje tot aanpassing aan het gewij zigde grondwetsartikel zit hij aldus sommige critici zwarigheden te maken. Inderdaad valt die tegenstelling in het oog. Intussen heb ik van P.v.d.A. zijde horen aanvoeren, dat inmiddels de hele situatie, met name met betrekking tot Nieuw-Guinea, ook internationaal, aan merkelijk gewijzigd is. Daarin zou dan al voldoende verklaring kunnen liggen ten opzichte van het thans door genoemde groep ingenomen, vergeleken bij twee jaar geleden, andere standpunt. Over de internationale zijde van het vraagstuk Nieuw-Guinea zal men uit de aard der zaak bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken zijn hart kunnen luchten. Doordat minister Luns be gin december in het buitenland moet zijn, zal het debat over Buitenlandse Zaken niet reeds op 2, doch pas op 8 december be ginnen. Is dat eenmaal achter de rug, dan komen Oorlog en Marine aan de beurt, alsook het ontwerpje ter wijziging van de Dienstplichtwet. Het is namelijk de be doeling, dit niet voorop te schuiven. Uit een oogpunt van hoge politiek is dit mis schien maar heel verstandig. Vooral ook, omdat men op die manier nog aardig wat tijd heeft om met behulp van rustig over leg tot uiteindelijke bepaling van de stand punten te komen I Dr. E. van Raalte Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschafte boeken. Romans: Belcampo. De fantasieën van Belcam- po; Corsari. Omnibus; Lennart. Maanlicht, ver- lellingen; van Nuis-Zuidema, De stenen bruid; Rogers. De chirurg van Co vent Garden; Schaper. Der letzte Advent: Spring, Dunkerley's: Boulle, Les voies du salut; Simenon, Maigret et l'homme du banc; Nemcova, La nonna; Vergani, Recila in collegio. Populair wetenschappelijke boeken: Brugmans, Psychologische methoden en begrippen: Wright, De Bijbel ontdekt in aarde en steen; Het sociale leven in al zijn facetten, dl. 2; Fiscaalrechtelijke toepassing der theorie van de vervangingswaar de; van den Bergh, Verzamelde staatsrechtelijke opstellen, dl. 3: Grall. James Dean en onze jeugd; Schuurmans Stekhoven. De wereld der microben en de mens: Jansen, Door goede voeding goed gezond: Oliver. Chinees eten thuis; Jansen, Theo rie en praktijk van de transistor, 70 schakelingen; Aras, De moderne schoenmakerij, dl. 2; de Rid der, Practisch Spaans, dl. 1; Brandt Corstius en Hoekstra, De muze vertelt; Elburg, Hebben en zijn, gedichten; Oxenaar De schilderkunst van onze tijd; Loeser. Chopin: Serauky, Georg Frie- drich Handel, dl. 4; Cotlow, Zanzaboekoe. op avontuur in Afrika; Geschiedenis der mensheid, dl. 3: de Graaf, Veurdroagen en veurlezen: WHO, world health organisation (brochure): Jaarbe- rioht no. 15 van het Vooraziatisch-Egvptisch ge- zeischap Ex oriente Lux, 1957-'58; Groningse volksalmanak voor 1958. ITALIë. De 40ste verjaardag van de overwinning bij Vittorio Veneto in de eerste wereldoorlog is o.m. gevierd door de uitgifte van drie postzegels. Het zijn een 15 lire (groen) met een detail van het fresco „De zege van Julius Caesar" van Andrea Mantegna, een 25 lire (pa relgrijs) met de wapens van Triest Rome en Trente en een 60 lire (rood- purper) met de klok van de gevallenen te Rovereto. FRANKRIJK. Ter herinnering aan het feit, dat 40 jaar geleden de wapenstil stand werd gesloten is een postzegel van 15 fr. (blmiw, donkergroen en licht- groen) in omloop gebracht. De zegel is ontworpen en gegraveerd door Gandon. VERENIGDE STATEN. Op de dag dat het territorium Alaska als 49ste staat in de Unie zal worden opgenomen zal een herdenkings(lucht-)postzegel wor den uitgegeven. De zegel vertoont de kaart van de nieuwe staat, waarop het sterrenbeeld de Grote Beer en de Pool ster, zoals die voorkomen op de vlag van Alaska, zijn afgebeeld. Het ont werp is van Richard. C. Lockwood. Er zullen 90 miljoen exemplaren worden gedrukt in de waarde 7 c. (blauw). NIEUW-ZEELAND. Op 5 januari van het volgend jaar verschijnt een post- pf- frtM WÊÊÊ^wÊÊM zegel van 3 d. ter gelegenheid van de opening van de Pa.n-Pacific Boy Scouts Jamboree. De zegel laat het embleem van de Jamboree zien- POLEN. Het 400-jarig bestaan van de Poolse postdienst was aanleiding tot uitgifte van een serie van vijf waarden. De 40 gr. beeldt de grafsteen van Pros per Prowano, de eerste postmeester, uit. Op de 60 gr. ziet men de Maria-kerk te Krakau en een pöstdiligenee met de sil houet van een vliegtuig op de achter grond, op de 95 gr. een pöstdiligenee met de silhouet van een autobus op de achtergrond, op de 2,10 zl. een postbode uit de middeleeuwen met een trein op de achtergrond en op de 3,40 zl. een middeleeuwse zeilboot met een moderne oceaanstomer op de achtergrond. NEDERLANDSE ANTILLEN. De post administratie van de Ned. Antillen geeft op 1 december a.s. een serie van vier postzegels uit met toeslag ten bate van het Rode Kruis. De waarden zijn: 6 2 cent (bruin), 7l/s 2llt cent (groen). 15 5 cent (oranje) en 22l/t 7Vs cent (blauw). Het ontwerp is van P. Wetse- laar uit Haarlem en bestaat uit een witte vlag met een rood kruis tegen een achtergrond, waarop de eilandengroe pen boven en beneden de wind zich lichter aftekenen. De serie zal ook aan de filatelistenloketten in Nederland ver krijgbaar worden gesteld tegen de prijs van f 1,36.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9