VOOR JULLIE utouw Afslanken Tlieuuie Technisch en huishoudelijk speelgoed in Amerika UITGAVEN Haargtolvee van overzee JALOERSE KINDEREN MOEILIJKE KINDEREN Voor de Primula's voor de tuin Geen gekreukte tailleband meer! ZATERDAG 2 2 NOVEMBER 1958 Erbij PAGINA VIJF OPGEHOELAHOEPELD Katy To van der Plas We kunnen allerlei soorten primula's of sleutelbloemen in de tuin kweken. Speciaal van de laaglijvende soorten zult u erg veel plezier hebben. Die voldoen uitstekend op de voorgrond in de border. Ze komen nog beter tot hun recht als u er een plekje in de rots voor kunt vinden. Ze moeten wel een goed vochtopgevende grondsoort heb ben. Ze verlangen ook een licht schaduw plekje, anders hangen ze in de felle zon al vroeg in het voorjaar slap. Als ze uitge bloeid zijn kunnen ze er eigenlijk helemaal niet legen. Daarom neemt men ze na de bloei ook wel op, om ze te scheuren en ze dan tijdens de zomermaanden op een Jicht schaduwplekje te poten. Voor primula's in de tuin behoeft u niet bang te zijn; u weet: primula obcenica kan voor sommige gevoe lige mensen wel eens gevaarlijk zijn, de tuinprimula's veroorzaken die hinderlijke uitslag echter niet. Er is dus niets tegen ben aan te planten. U kunt dat nu heel goed doen. Het is ook wel aardig uw lege bloembakken er mee te beplanten; volgend voor jaar hebt u dan al vroeg volop bloe men en u hoeft niet zo lang op de echte zomerbloemen te wachten. G. Kromdijk Iedere vrouw kan gelukkig zijn door dr. J. A. Schindlér is bij Van Holkema en Wa- rendorf te Amsterdam verschenen. De Amerikaanse arts, die reeds eerder psy chologische weloverwogen adviezen neer- NEW YORK (UPI) De hoelahoep rage teresse voor poppen is, blijkens de ver- in Amerika is dood. Deze mening is door koopcijfers, gedaald met ongeveer elf per- schreef over de kunst "van het leven, heeft een vooraanstaande Amerikaanse speel- cent in vergelijking met 1957. Dat zou wel zich thans speciaal tot de vrouwen ge- Soepfabrikant, Benjamin F. Michtom ver- eens het gevolg kunnen zijn van het uit- kondigd. Ondertussen heeft die rage de blijven van wat Michtom een heel nieuw richt en in bijna driehonderd bladzijden raadgevingen verweven, waarmee de verkoop van andere speelgoederen dit soort pop noemt. specifieke moeilijkheden van de vrouw in gezin en werkkring te lijf kunnen worden gegaan. De vrouw met drie levens door dr. C. H. Thigpen en dr. H. M. Cleckley (Scheltens en Giltay) is een fantastisch klinkend doch jaar ongunstig beïnvloed. Maar nu kun- Overigens zijn de speelgoedomzetten nen de speelgoedzaken weer al hun aan- over het geheel genomen wat minder (on- dacht aan andere dingen dan hoepels wij- geveer drie percent) geweest dan in het den, zo meent Michtom. vorige jaar. Men verwacht een goede Van die andere speelgoederen zijn de kersttijd, maar gelooft toch niet dat de technische artikelen het meest gewild, traditionele geschenkverkopen de lichte Het wemelt in de Amerikaanse speelgoed- achteruitgang zullen goed maken. Het vo- waar verhaal, geschreven door twee psy- winkels van maanraketten, kunstmanen, i'ige jaar was overigens een recordjaar op chiaters, die verslag doen van hun raad selachtige ervaring met Eva White de geleide projectielen, atoomkanonnen en dit gebied, met een totale speelgoedomzet dergelijke moderne zaken. De Amerikaan- ter waarde van één en een kwart miljard vrouw in wier lichaam drie verschillende se meisjes tonen dit jaar veel belangstel- dollar. Als oorzaak van de lichte daling persoonlijkheden om de voorrang streden. ling voor huishoudelijk speelgoed. Hun in- noemde Michtom de economische terug gang van het midden van het jaar en de kleine daling in het geboortecijfer, voor het eerst sinds de tweede wereldoorlog. Twee nieuwe haar- voor 1959 is de speelgoedindustrie echter drachten! In Amerika optimistisch. is de zogenaamde £je pr[jzen zjjn intussen gedaald. Schultzyin zwang gekomen. In Enge land „The mandarin chop". Het Ameri kaanse kapsel werd. ontworpen door Ann B. Davis voor het meisje Schultzy in een televisiespel. Stu denten van de uni- (Van onze medische medewerker) JALOERSHEID vormt een bron van ellende en verdriet in elk gezin. Indien volwassen personen jaloers zijn, is de oorzaak van hun jalouzie te recht of ten onrechte, vaak in het gedrag van de huwelijks partner te vinden. Kinderen zijn echter ook vaak jaloers, meer dan men gewoonlijk ge neigd is te veronderstellen, omdat de jaloersheid van kin deren zich op andere manieren uit dan bij volwassenen, zodat, indien men er niet speciaal op let, de jaloersheid van het kind niet als zodanig herkend wordt. Voor ouders en opvoeders is het echter van groot belang te weten op welke wijzen hun kinderen hun jaloersheid openbaren. En vooral moet men voorzichtig zijn in zijn optreden tegenover kinderen. Ze zijn vaak zeer fijngevoe lig, snel gekwetst, gauw op hun teentjes getrapt. Indien men een kind een cadeautje geeft en een ander kind in hetzelfde gezin vergeet, is het duidelijk, dat het laatste kind zich achterafgezet zal voelen. Een pruilbui zal het resultaat zijn, het kind wordt koppig, zeurderig. Maar een kind weet ook wel, op welke wijze het zijn ouders plagen kan, of wat het moet doen om de aandacht, te trekken. Op alle mogelijke manieren zal het kindje, dat. zich gekwetst voelt in zijn persoontje, dat meent, dat een broertje of zusje bepaalde voorrechten geniet, die het- zelf moet ontberen, trachten oe aandacht te trekken. Het wil weer de aandacht der ouders opeisen, omdat het meent, dat de ouders meer belangstelling hebben voor broertje of zusje. Het kind herinnert zich soms, dat het, 'oen het ziek was, nogal ver wend werd, het kreeg toen lekkere hapjes, men lette er °P dat het wel goed en genoeg at- Een dergelijk kind zal zijn •Jaloersheid tot uiting brengen door te weigeren zijn eten te verorberen. De ouders zullen sterk aandringen, later trach ten de ouders door lekkernijen of beloften het kind tot eten brengen. Indien het kind meent, dat nu wel weer genoeg aandacht aan zijn persoontje besteed wordt, zal het spoedig zijn weigering om te eten opgeven. Moeilijker wordt het evenwel, als het jaloerse kind naar andere middelen grijpt om de aandacht te trekken. Een kind van een paar jaar, dat thans zindelijk is. weet dat veel moeite en aandacht besteed wordt aan het jongere broer tje of zusje, dat nog geregeld op het potje moet worden ge zet. Een jaloers kind, dat al lang zindelijk is, kan dan rea geren door opnieuw onzinde lijk gaan worden, omdat het uit ervaring weet en beves tigd vindt in de houding der ouders tegenover het jongere kind, dat dan de ouders zich vaak met hem zullen gaan bezighouden. JALOERSE KINDEREN zijn lastige kinderen. In huis en op straat, onder alle mogelijke omstandigheden, wensen ze de aandacht te trekken. Indien vader of moeder te weinig tijd hebben, om op alle vragen van het kind antwoord te geven, indien het kind een standje krijgt, omdat het zich op straat, in de tram of bij ken nissen, onhebbelijk gedragen heeft, dan voelt het kind, dat zich misdragen heeft, zich nog meer verongelijkt en zoekt het zijn troost bij oma, of oom en tante. Het is daarom van groot belang voor ouders en opvoe ders, alles te vermijden, dat de jaloersheid bij kinderen zou kunnen opwekken. Dat is evenwel, met de beste wil van de wereld, niet altijd mogelijk. Indien moeder de baby moet verzorgen, moet voeden, of een schone luier moet aan doen, kan het oudere kind zich al achterafgezet voelen, gaan pruilen en door alle mogelijke gedragingen trach ten de belangstelling van moe der tot zich te trekken. Het kan weigeren te eten, klagen dat het (een moeilijk probleem voor ouders en huisarts) buik- oiin heeft, terwijl het eigenlijk slechts verlangt, dat men de baby in de steek Iaat en ein delijk wat aandacht aan hem of haar gaat schenken. MOEILIJK is het jaloers heid bij kinderen te herken nen, nog moeilijker is het deze te vermijden en te voorkomen. Indien een jonger broertje of zusje de aandacht der ouders, vooral van de moeder, sterk in beslag neemt, is het. ver standig, met het wat oudere kind te praten tijdens het kleden van de baby. Men wijst het oudere kind er dan op. dat de baby nog zo klein is, dat moeder haar moet helpen. Hot oudere kind voelt zijn belang rijkheid stijgen, het begrijpt en vergeeft het moeder, dat. zij zoveel aandacht aan de baby besteedt. Natuurlijk behoeft moeder haar of hem niet meer aan te kleden, dat kunnen zij zelf wel, die kleine baby kan dat nog niet. Zijn kinderen in een gezin wat ouder, dan is het nog meer dan vroeger nodig ja loersheid te vermijden, omdat dan de onderlinge verstand houding van broertjes en zus jes niet. vertroebeld wordt. Gewoonlijk wordt, aan de longste(n) in het gezin do meeste aandacht geschonken. Oudere kinderen, ook al go dragen ze zich soms nog ?o volwassen en eigenwijs, wor den dan snel jaloers op het jongere broertje of zusje. Door op hun eergevoel te werken, kan men dan de jaloersnoid genezen of voorkomen. Zij mogen boodschappen doen voor moeder, het oudste meis je mag moeder helpen afwas sen," zij mogen 's avonds wat later opblijven. Soms demonstreert het wat oudere kind zijn jaloersheid door voortdurend met zijn vriendjes op straat te blijven spelen, of duidelijk zijn voor keur te kennen te geven voor het gezin van zijn vriendjes of vriendinnetjes. Opvallend vaak is dan het vriendje of vriendinnetje enig kind. Het kind uit een gezin met broer tjes en zusjes verlangt dan IEDEREEEN kent. de ergernis van een versiteiten"van Cali- verkreukelde tailleband in rok of panta- fornië namen het da- lon- Het is immers zo, dat, al is de Kwaii- delijk over. Zij dra- teit tailleband nog zo stevig en goed, ze op gen het haar op het den duur, en zeker na een was- of stoom- voorhoofd kort en beurt, haar kracht verliest en geplooid winden het- hoven gaat fitten. op het hoofd met eenMen heeft na lang zoeken en experimen- kleine shawl op tot teven een oplossing gevonden, die deze er- een soort knot. De gemis de wereld uithelpt. foto links toont ons Het is een zeer dunne stalen strip, die de ontwerpster met alleen aan de voorzijde van het kleding- enige studenten in stuk in de tailleband aangebracht hoeft te een demonstratieve worden en tot in de zijnaden loopt. De ach- pose. Rechts vier terzijde ondervindt van bukken en buigen mannequins met het immers geen last en wordt daardoor ook door de Engelse niet in elkaar gedrukt. haarspecialist Alan Men heeft deze strip van een zeer dunne Harding ontworpen en buigzame kwaliteit gemaakt, van een kapsel. Zij showden" laklaagje voorzien en er rekening mee ge lief op de intematio- houden dat het geheel vocht- en wasbe- nale mode-beurs in stendig moet zijn. de Royal Albert Hall Op een voor dit doel speciaal georgani seerde persshow hebben we de bevesti- gingswijze en het effect, dat er met deze nieuwe tailleband bereikt werd, critisch kunnen bekijken. De stalen strips moeten in een strook linnen worden gevat, en kun nen door kleine gaatjes op de stof worden vastgehecht om schuiven te voorkomen. Voor de pantalon met voorsluiting heeft men twee strips, die gedeeltelijk over el kaar heen vallen, en voor de rok met zij sluiting is één strip van grotere lengte vol- naar de plaats en de positie doende. die zijn vriendje, het enig Het effect, dat men met deze stalen kind, inneemt. strip bereikt konden we duidelijk consta- MFT VFFT TArT kan men tere?' toen de mannec!uin eerst een rok MEI VEEL EALI kan men zonder en toen met de njeuwe stalen strip dan de jaloersheid doen ver- vert0onde. De ergernis van de omgekantel- dwjjnen, het kind moet zich de en verkreukelde taille is daarmee in- te Londen. nuttig voelen in het gezin, zich verantwoordelijk kunnen ge voelen binnen de kleine ge meenschap tegenover zijn ouders, maar vooral ten op zichte van zijn jongere broer tjes en zusjes. Als het kind te lang op straat blijft spelen, heeft het soms weinig zin het alleen maar standjes te geven. Vertel het kind, dat het op de jon gere kinderen thuis moet pas sen, omdat moeder boodschap pen moet doen, of draag het op zelf eens wat boodschap pen te doen. Men moet daar bij dan ook op het eergevoel van het kind werken, en het duidelijk maken, dat men de jongere kinderen natuurlijk niet op straat kan sturen om een boodschap te doen. Ophemelen van goede eigen schappen van een kind in tegenwoordigheid van andere kinderen moet. men vermijden do andere kinderen worden derdaad definitief verholpen. Mfpl lp Wie wil afslanken moet, volgens de Brit- se vereniging voor onderzoek van de ver snel jaloers Dan moet men bruiksmarkt, geen pillen, massage- ook h^n goede eigenschappen cremes, Turkse- en zweetbaden nemen, de revue laten passeren en er want ze hcbben van a]le j ujt_ op wijzen, dat, het natuurlijk wer]dng. heel prettig; is voor vader en Qe vereniging zegt in haar blad „Which" moeder, dat Jan op school zo dat de enjge manier om overtollig vet weg goed leert, maar dat moeder te krijgen is te leren hoe de eetgewoon- foch erg blij is dat Truus, die ten in n;eUwe redelijke banen te leiden, minder goed op school mee- Hier volgen enige van haar conclusies: komt, haar zo goed helpt bij Pillen: de meeste bevatten licht-laxe- het afwassen. rende middelen, die geen effect op het ge- t wicht hebben. Enkele in de handel ver krijgbare pillen zijn gevaarlijk en zouden Steeds moeten de ouders er alleen op doktersvoorschrift ingenomen op bedacht zijn, jaloersheid te mogen worden. voorkomen. Indien een kind Afslankende badzouten: niet effectvol- terecht of ten onrechte ja- Ier dan een heet bad. loers is, dan moet men trach- Turkse baden en plastic „zweet"-jas- ten door taktisch optreden, sen: ze ontnemen enig vocht aan het door te werken on het eerge- lichaam. Dat wordt echter spoedig door voel van het kind, de jaloers- normaal drinken vervangen. heid te genezen. Straf en Massage: kan geen invloed hebben op standjes helpen in deze ge- het lichaamsgewicht. vallen niet en bereiken eer- Cremes: er is geen creme die voor ver der het tegendeel. magering nuttig is gebleken. IN HET kabouterpaleis, dat midden in kabouterdorp staat, is het een drukte van belang. Er is een vergadering. De kabouterkoning en zijn bedienden en nog een heleboel andere kabouters pra ten en praten maar.. Af en toe slaat de koning met een houten hamer op de tafel en vraagt of iedereen stil wil zijn. Dan is het even stil, maar héél gauw beginnen de kabouters weer te praten. Wat is er toch aan dc hand? Dat zal ik jullie eens gaan vertellen. Al een week lang is de maan 's nachts niet te voorschijn gekomen om licht te geven en nu is het dus al zeven nach ten donker geweest. Er zijn in kabou terdorp ook geen lantaarnpalen om licht te geven. En het is zo donker, zo donker Er zijn nog wel een paar glimwormen gekomen om licht te geven, maar dat is ook niet voldoende. Het is erg, héél erg, vooral nu, want de kabouterkoning gaat over twee dagen trouwen met. een héél lief elfje. Dit elfje wordt dan de kabouterkoningin. Overdag zal er een groot feest zijn, maar ook 's nachts. Al le kabouters krijgen lekkere dingen, ge brande eikeltjes, geroosterd mos en nog veel meer lekkers. Dc koks van de koning zijn al drie dagen bezig met ko ken en bakken. En 's nachts zal er ook feest zijn en daarom moet de maan na tuurlijk ook meedoen. De maan moet. de hele nacht blijven kijken, zodat het kabouterdorp en het bos helemaal ver licht zullen worden. Niet elke nacht zien de kabouters de hele maan, soms maar een klein stukje. Altijd is de maan er al geweest, maar waar is hij nu? En de maan heeft nog wel zo aan de ko ning beloofd, dat hij zou kijken en de hele nacht licht uitstralen. Hij is al een week weg, wat verschrik kelijk. Dat is ook de reden, waarom er in het kabouterdórp zoveel gepraat wordt. Er moet toch iets gedaan wor den. Maar wat dan toch? Opeens vraagt één van de kabouters of hi i iets mag zeggen, hij heeft een plannetje. Dc koning kijkt verbaasd. Heeft.die kleine kabouter een plan? Dat is juist de enige kabouter die bijna nog niets gezegd heeft. Hij doet wel erg opgewonden. Hoe heet je? vraagt de koning. Ik eh, ik eh; ik heet Appelwang, om dat ik eh, altijd zulke rode wangen heb. hakkelt het kaboutertje. Ha, die Appelwang! roepen een paar brutale kabouters. Appelwang krijgt er een kleur van. Stilte! roept de koning bijna boos. Allemaal zijn ze plotseling héél erg stil. Kom eens naar voren Appelwang, zegt de koning nu veel vriendelijker. Appelwang gaat een beetje verlegen naar de koning toe en deze zet hem op een stoel, want hij is veel te klein om over alle kabouters heen te kijken. Vertel het maar, zegt de koning, die toch ook een beetje nieuwsgierig ge worden is. Alle kabouters zijn weer stil geworden. Ik had gedacht, eh hum, dat we een hele lange ladder moesten maken, héél erg lang. En twee kabouters moeten dan de ladder vasthouden en dan zet ten we de ladder tegen de hoogste boom en dan moet er iemand inklimmen om te zien wat de maan daar achter de wolken doet en eh, eh Maar plotseling breekt er zo'n lawaai los dat Appelwang zijn beide handjes voor z'n oren houdt en angstig in het rond kijkt. Prachtig, schitterend, een geweldig idee! roepen de kabouters door elkaar. Ook de koning roep hard mee Prach tig, heel mooi, fantastisch. Ze roepen en schreeuwen maar door elkaar. Ein delijk als de koning z'n hand omhoog steekt en vraagt of ze allen stil willen zijn, wordt het inderdaad stil. Zo, zegt de koning nog eens, een heel mooi idee. Hoe kom je eigenlijk aan dit plan?. Ik kreeg opeens een idee, zo maar, en toen dacht ik.. —Prachtig is het wat je dacht, valt de koning hem in de rede. Het doet et- niet veel toe, meer hoef ik niet te we ten. Nu gaan we eens verder praten. Je wilt dus een hele lange ladder hebben, maar waarvan moeten we die maken? We nemen stokken voor de zijkanten en dan maken we ertussen de treden. Die maken we van touw, dat is heel sterk. En. dan moeten we nog twee ka bouters hebben, die de ladder goed vasthouden. Ja, zegt de koning, wie moeten dat zijn? Zeg jij het maar Appelwang. Ik, ik, nee ik, ik, ik! roepen ze al lemaal door elkaar. Neen, allemaal kunnen jullie de lad der niet vasthouden. Appelwang zeg het maar. Appelwang kijkt eens rond en denkt diep na. Z'n vinger wijst in de kring van kaboutersjijenjij. Het zijn Doppie en Dappie, twee flinke ka bouters. En het zijn ook twee sterke kabouters. De andere kabouters kijken wel een beetje beteuterd. Ze hadden allemaal zo graag willen helpen. De ko ning die al die beteuterde gezichten ziet, zegt: Jullie mogen allemaal helpen want ik heb een heleboel kabouters no dig. De kabouters kijken elkaar glunderend aan. Allemaal helpen fijn. De.koning verdeelt de kabouters in twee groepen. De ene groep moet de stokken voor de ladder gaan maken en de andere groep de touwen. Zo hebben ze dus allemaal wat te doen. Na een poosje is het paleis leeg. Alleen de Koning, Appelwang, Doppie en Dappie staan nog even met elkaar te praten in de tuin van het pa leis. En in het bos? Daar hoor je alleen maar gezaag en geschaaf en nog een heleboel andere geluiden. ER WORDT hard gewerkt. Héél hard. De kabouters vergeten te eten. zoveel werk hebben ze. Ze werken de hele dag door en eindelijk tegen de avond, als het al een beetje donker wordt, komt de ladder klaar. Hij is prachtig gewor den. Er zitten wel honderd touwtreden aan en de stokken zijn zo mooi gemaakt Met z'n allen slepen ze de ladder naai de hoogste boom. die in het kabouter- bos staat. De ladder is ook héél zwaar. Maar eindelijk met veel zuchten en du wen staat de ladder tegen de boom. Plet wordt opeens erg stil en ze kijken alle maal naar de koning. Wie zal er in de ladder moeten klimmen? Daar heeft niemand nog aan gedacht. De koning kijkt strak voor zich uit en zegt dan opeens: Appelwang, jij hebt dit mooie plan bedacht, jij klimt in de boom en je gaat bij de maan kijken wat er aan de hand is en waarom hij vandaag wéér niet gekomen is. Moet ik...? hakkelt Appelwang. Ja, roepen ze door elkaar, jij moet de ladder op. Klim er meteen maar in, voordat het helemaal donker is .zegt de koning. Goed, zegt Appelwang, ik zal het proberen. EERST loopt Appelwang een beetje bibberend, maar al vlug gaat het be ter en kunnen ze hem bijna niet meer zien, zo hoog is hij al geklommen. Rus tig klimt hij verder, maar als hij bijna bovenaan is en met z'n muts bijna te gen een dikke wolk stoot, gaat z'n hart je toch even vlugger tikken. Nog vijf treden.... vier.... drie.... twee Daar staat Appelwang op de bovenste trede en kijkt voorzichtig om zich heen. Wat een wolken en wat staat hij hoog! Hij durft niet naar beneden te kijken. Hij kijkt nog eens, hier moet de maan toch ongeveer zijn. Opeens... wat een raar geluid is dat... gggggrrrrr gggggrrrrr. Appelwang kijkt verschrikt om zich heen. waar komt dat geluid vandaan en wie maakt dat geluid? Hij kijkt nog eens en.ja hoor, tussen twee wolken ligt de maan te slapen en te snurken, te snurken... gggggrrrrr... Appelwang begint hard te lachen, zo hard dat de maan wakker wordt en boos roept: Kabouter, wie ben jij en wat sta je me uit te lachen en wat kom je hier doen?" Ik ben Appelwang en ik woon in het kabouterbos hier beneden en we wach ten al zeven dagen op u, mijnheer de Maan, u bent al zeven dagen niet ge weest en er was geen licht en de ko ning gaat morgen trouwen en... en... Oaoaoahoegoi! roept de maan héél verschrikt uit. Hij is meteen klaar wak ker. Wat erg, dat ik de koning ver geten ben, ik heb het nog zo beloofd. Tja, je bent een verschrikkelijk luie maan. Overdag moet je slapen, maar 's avonds en 's nachts moet je licht ge ven en kijken. Ja, zegt de maan. Zal ik alles weer goed kunnen maken? Wanneer is er bruiloft? Nog één dag. Morgen zal het feest zijn. En morgennacht ook. Kun je dan te voorschijn komen? De koning en alle andere kabouters zullen dolblij zijn. Natuurlijk. Zeg maar tegen de ko ning, dat alles voor elkaar komt en dat het nooit weer zal gebeuren en dat ik héél, héél goed zal schijnen en licht ge ven. ALS APPELWANG beneden komt. be ginnen alle kabouters te juichen. Vlug vertelt hij alles en dan juichen de ka bouters nog harder. En blij dat ze zijn. Ook de koning is héél blij. Morgen gaat hij met het liefste elfje uit het bos trou wen en de maan zal weer komen en al les zal goed worden. En Appelwang krijgt een grote beloning. De koning stelt hem aan als eerste bediende van de koning. En dat is de hoogste baan in het kabouterdorp. Wat is iedereen blij. Toen de bruiloft in volle gang was en de maan helemaal te voorschijn was gekomen, zodat er een heleboel licht was, glimlachte de maan. Hij was ook blij, dat olies nog zo goed afgelopen was. En als je 's avonds als het donker is, naar boven kijkt, dan glimlacht de maan nog.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 17