oo^'Cêü (Pamela en de olie^boertjes J Wereldnieuws Kans op regen zeer gering Mislukking van Vrijhandelszone zal het vrije Europa splitsen Dr. Paul Rijk ens: H UIDCREME 't Silver Stoepke u ZATERDAG 22 NOVEMBER 1958 2 1 g Interieurverzorging Herkapitalisatie De Gruyter Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Concentratieplannen in het spoorwegbedrijf in Amerika Geen GATT-maatregelen tegen West-Duitsland De emissie Willem Smit Burgemeester Van Hall wil bemiddelen in heiersconflict voor hét gehele gezin geneest, verzorgt en geeft natuurlijke bescherming Gunstige ontwikkeling bij Thomassen en Drijver 6.%.9onlMÜa Heineken en Cobra over gang van zaken tevreden Liquidatie van Engelse oliebelangen in Israel Grieks voorstel aan de UNO: Cyprus onafhankelijk Makarios heeft idee van unie niet opgegeven Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 17 tot en met 21 november f 133,50 Scherp protest in Rome SAS-toestel moest zonder instructies landen Verkeerstorenpersoneel was in diepe slaap Tussentijdse verkiezing in Groot-Brittannië Conservatieve zege en liberale heropleving UeVf tj !k briv (D fj He.eL 1J?\ Natuurreservaten Aan een Iunchbfjeenkomst van het ge nootschap NederlandEngeland heeft de oud-voorzitter van de raad van bestuur van Unilever, dr. Paul Rijkcns, over En geland en de internationale politiek ge sproken en daarbij de Vrijhandelszone mede in het geding gebracht. Dr. Rijkcns meende na de oorlog noga! eens een dua lisme in de Britse buitenlandse politiek te hebben kunnen constateren. Nu eens kon men een zekere aarzeling bespeuren om leiding en verantwoordelijkheid te ris keren, dan weer leek het erop of men er naar streefde de vroegere machtspositie te herstellen. De speker ging in dit verband in op de oorzaken van de negatieve houding, welke Engeland ten aanzien van Europa meer malen had aangenomen. Engeland was een wereldmacht en had in de eerste plaats rekening te houden met Amerika en even tuele Amerikaanse gevoeligheden, maar ook met de gemenebestbelangen. Dr. Paul Rijkens gaf als zijn mening te kennen, dat Engeland dikwijls deze argu menten in het geding heeft gebracht, ook wanneer samenwerking met het overige Europa mogelijk geweest zou zijn, zonder enige schade aan de andere kant. Zonder eigen beginselen geweld aan te doen had Engeland deel hebben kunnen nemen aan de onderhandelingen over de Kolen- en Staalgemeenschap, de Europese Defensiegemeenschap en ook de Europese Economische Gemeenschap. De Europese partners waren immers bereid Engeland in een uitzonderingspositie te plaatsen, als het maar zich wilde doen horen. De ken tering kwam pas met de erkenning, dat een economische band met de E.E.G.-lan- den nog niet zo kwaad zou zijn. Maar in middels waren in Frankrijk de bezwaren tegen een dergelijke band in die mate toe genomen, dat er een mislukking dreigt. Advertentie üi BV 0 3 3 •SS <0 DE ARTISTIEKE weet wat hij wil een interieur waarin hij z'n persoonlijke smaak kan uit leven. Verantwoorde vormen en kleu ren Ook hij vindt in onze uitge breide kollektie alles wat met z'n aparte smaak overeen komt. Wat ook uw wensen zijn, de inrichting van uw woning is in goede handen bij Barteljorisstraat 15-17 Haarlem Commissarissen en directie van P. de Gruyter en Zoon n. v. zullen aan de buiten gewone algemene vergadering van aan deelhouders, die tegen 5 december bijeen geroepen wordt, voorstellen het gewone aandelenkapitaal te verhogen van 8.000.000.- tot 12.000.000.-, door uitgifte van 4.000.000,- bonusaandelen aan de houders van gewone aandelen, voor het eerst delen in de winst over het boekjaar 1959. De inspecteur der belastingen heeft verklaard, dat art. 1 van de wet op de Her kapitalisatie 1957 op deze bonusuitkering van toepassing is. In deze buitengewone algemene verga dering van aandeelhouders zal, behalve het genoemde voorstel tot herkapitalisa tie, ook worden gedaan een voorstel tot wijziging van de statuten, die onder meer ten doel heeft te bewerkstelligen, dat de rechten van preferente winstde- lende aandeelhouders bij de winstverde ling onaangetast blijven. Commissarissen en directie hebben te vens, met het oog op de betaling van de in komstenbelasting over de bonusaandelen, besloten tot uitkering aan de houders van gewone aandelen van een interim-divi dend in contanten van 12' '2 percent uit de winst van het boekjaar 1958, op welke uit kering de wet op de Herkapitalisatie 1957 eveneens van toepassing is. De houders van preferente winstdelende aandelen kunnen over het jaar 1958 het maximum dividend van 8 percent tegemoet zien. Koersen gouden munten H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbedrijvcn n.v. verstrekt de volgende informatiekoersen van gouden munten: gouden tientjes 23,45—29,45 (I 28.5029,50), gouden ponden 35,75—37,25 (t 35,75—37,501. gouden 20 Franse frs (Napo leons) 29,50—30,75 (onv.i, gouden 20 Zwitserse frs Vreneli 1 28,50-/ 29,50 28,75—29.75) en gouden 20 Belgische frs 28.2529,25 (onv.). De goud- en zilvernoteringen bleven onveranderd. H.A.L.-toeristenreizen Voor de komende winter heeft de Holland- Amerika Lijn het grootste aantal toeristenreizen sinds twintig jaar op het programma staan. Tus sen december 1958 en april 1959 zullen de passa giersschepen .Nieuw Amsterdam", „Statendam" en „Maasdam" vijftien reizen van acht tot zestien dagen van New York uit maken naar de Caraïbi- sche Zee. De Vrijhandelszone, aldus dr. Rijkcns, moet men niet te zeer afmeten naar de maatstaf van voor- of nadelen. Eerst na jaren kan men gevolgen zien, zowel eco nomisch als politiek gesproken. Mocht de Vrijhandelszone er niet komen, dan moet dit leiden lot een splitsing van het vrije Europa. Engeland zou voor de Benelux een gevaarlijke concurrent kunnen worden. Deze Benelux wordt thans in de meer pro tectionistische kring van Frankrijk en Ita lië getrokken. Thans is men in Engeland zover, dat de vrees voor een E.E.G. zonder Vrijhandels zone, vooral in het begin zeer sterk, be langrijk aan het afnemen is. Men hoort zelfs de mening verkondigen dat men even tueel ook zonder de anderen zich er wel doorheen zal slaan wat de vrijhandelszone betreft. Volgens dr. Rijkens zijn de risico's, verbonden aan een opsluiting in de E.E.G. en een splitsing van het Vrije Europa nog altijd groter dan de risico's van de Vrij handelszone, die op den duur de weg zou effenen voor het opvoeren van de vrij handel naar Afrika en zelfs naar Amerika. Naar aanleiding van de mogelijkheid dat de Pennsylvania Railroad en de New- York Central Railroad zullen besluiten tot een fusie, overleggen zeven andere spoorwegmaatschappijen in het oosten der Verenigde Staten wat haar te doen staat, indien een dergelijke fusie tol stand zou komen. Het onlangs begonnen overleg zal in januari worden voortgezet. De zeven spoorwegen (de Baltimore and Ohio, de Chesapeake and Ohio, de Erie, de New York, Chicago and Saint Louis, de Delaware and Hudson, de Delaware. Lackawanna and Western en de Reading) overwegen onder andere de mogelijkheid van een fusie van alle zeven maatschap pijen of van diverse combinaties van spoorwegen binnen en buiten deze groep om de concurrentie het hoofd te bieden, die te verwachten is na een eventuele fu sie van de Pennsylvania Railroad en de New York Central Railroad. De zevenendertig leden-staten van de G. A. T. T- (Algemene Overeenkomst in zake Tarieven en Handel) hebben van daag, de voorlaatste dag van hun confe rentie te Genève. nogmaals het vraag stuk van de Duitse invoerbeperkingen be handeld. Zoals bekend eist de G.A.T.T. volledige afschaffing van deze beperkingen die betrekking hebben op 2 percent van de Duitse invoer van industrieprodukten en 16 percent van de invoer van landbouw producten. De G.A.T.T. heeft kennis genomen van de enige weken geleden door West-Duits land aangeboden nieuwe liberalisatiemaat regelen. die voor een deel reeds van kracht gijn geworden ofc op 1januari 1959 en 1' januariI960 in'^wèrklng zullen treden. Wegens dit aanbod heeft de G.A.T.T. afge zien van het nemen van de vergeldings maatregelen. Bij de uitgifte van m>ninaal 1.750.000 gewone aandelen door Willem Smit en Co's Transformatorenfabriek n.v. te Nijmegen hebben nagenoeg alle aandeelhouders van hun recht op inschrijving gebruik gemaakt. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall. heeft in een onderhoud met de voorzitters van de landelijke federatie van heiwerkers en de msterdamse or ganisatie van heiers „Broederschap", zich bereid verklaard in het conflict te bemid delen mits de stakende heiers het werk hervatten. In een ledenvergadering van „Broeder schap" zal zondagmorgen over een voor stel tot werkhervatting op basis van het c.a.0.-uurloon dIus 25 percent worden be slist. Wordt dit aangenomen dan heeft de burgemeester volgens de federatievoor zitter toegezegd; op korte termiin bemid delingspogingen te zullen doen bij de be trokken instanties te Den Haag. Wordt hel voorstel aanvaard, dan zal dinsdag of woensdag het werk worden hervat. Van werkgeverszijde wordt erop ge wezen. dat sinds enkele weken de moge lijkheid bestaat, dat boven het c.a.o.-loon 25 percent kan worden betaald mits daar voor toestemming door het College van Rijksbemiddelaars is verleend. Deze toe stemming wordt alleen gegeven voor die gemeenten en objecten waar geen sta kingen of langzaam-aan-acties aan de gang zijn. Advertentie De achterstand, welke de omzet van Thomassen cn Drijver Blikemballagefa- brieken n.v. te Deventer enkele maanden geleden nog toonde ten opzichte van het vorig jaar, is inmiddels volledig ingelopen. Zowel in hoeveelheid als in geld uitge drukt. zijn de verkopen over de eerste tien maanden hoger dan die over de overeen komstige periode van 1957. Bovendien is de orderbezetting van de bedrijven thans hoger dan gebruikelijk is in de laatste maand van het jaar. De omzet van de n.v. Drenthina, dochter onderneming van Thomassen en Drijver, toont eveneens een gunstige ontwikkeling. De directie heeft dan ook het vertrouwen dat de resultaten der vennootschap over 1958 zeker niet minder zullen zijn dan die over 1957. Tevens kan vermeld worden, dat de liquiditeit een verdere verbetering te zien heeft gegeven. Advertentie Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 BUREAU-GARNITUREN Uitgebreide sortering vanaf 29.75 De ontwikkeling der zaken van Heine- ken's Bierbrouwerij Maatschappij is ge durende de thans verstreken periode van 1958 bevredigend geweest, aldus de voor zitter in de buitengewone aandeelhouders vergadering. De in deze vergadering aan de orde ge stelde voorstellen, te weten de verhoging van het maatschappelijk kapitaal van 25 miljoen gulden tot 50 miljoen gulden, de uitgifte van 10 miljoen gulden bonusaan delen, gepaard gaande met een belasting dividend, alsmede een aandelenemissie van 5 miljoen gulden a pari, waarvan de prospectus in de loop der volgende week tegemoet kan worden gezien, werden met algemene stemmen goedgekeurd. Desgevraagd deelde de directie mede, dat de nieuwe fabriek in Den Bosch een be slist noodzakelijke uitbreiding was. Het feit dat de binnenlandse omzetten, als ook de export, in de laatste jaren een flinke stijging te zien hadden gegeven, en uit breiding van de brouwerijen in Amster dam en Rotterdam niet mogelijk bleek, noodzaakte de bouw van een derde fabriek Tvelke op efficiënte produktie diende te zijn afgestemd. Vóór de oorlog bedroeg het percentage dat flessenbier van het to taal uitmaakte ongeveer 20 tot 25 percent,, op hel ogenblik is dit om en nabij de 60 per cent. Deze overgang verklaart de enor me omvang der investeringen welke na de oorlog plaatsvonden. In de hierna volgende buitengewone vergadering van de „Cobra" verklaarde de directie tevreden te zijn over de gang van zaken tot nu toe. Ook Indonesië „loopt nog". Isaac Wolfson, de British Petroleum Company en de Shell Petroleum Compa ny Limited maken bekend, dat namens belangen, verbonden met de Pazz Oil Company, een aanbod is gedaan tot over neming van het aandelen- en leningkapi taal van de Consolidated Refineries Limi ted, die de olieraffinaderij te Haifa in Is rael bezit. Dit aanbod, dat met medeweten van de regering van Israel is gedaan, is aanvaard door de British Petroleum en de Konink lijke/Shell Groep, die op het ogenblik het gehele kapitaal bezitten. Het contract wordt thans opgesteld. De Pazz Oil Company is eigendom van de Iwol Investments Limited, die eerder dit jaar is opgericht om de distributie en de verkoop van petroleumprodukten in Israel over te nemen van de Shell Company of Palestine Limited. Isaac Wolfson is presi dent-commissaris van de Iwol Invest ments Limited. Met de verkoop van de raffinaderij wordt de liquidatie van de En gelse oliebelangen in Israel voltooid. De raffinaderij te Haifa verwerkt op het ogenblik 1.3 miljoen ton olie per jaar en voorziet uitsluitend in de marktbehoeften van Israel. Zij heeft een capaciteit van 4 miljoen ton per jaar en naar verluidt heeft de regering van Israel het plan de raffinaderij op volle capaciteit te laten werken, indien een afzet voor de oliepro- dukten kan worden gevonden. (UPI) De New York Times meldt dat aartsbisschop Makarios, de leider dei- Griekse Cyprioten, gezegd heeft dat de Griekse UNO-delegatie een resolutie zal indienen, waarin gevraagd wordt Cyprus onafhankelijkheid te verlenen. Makarios waarschuwde dat .als Groot-Brittannië dit verzoek zou afwijzen, de situatie op Cyprus steeds slechter zal worden. Makarios zei dat de bevolking, als zij soeverein is 'ge worden, misschien toch uiteindelijk een unie met Griekenland zal wensen, een eis die Griekenland heeft opgegeven. Maar, zo zei hij. zulk een unie zou niet worden uitgevoerd zonder goedkeuring van de UNO. Makarios zei niet te kunnen garan deren dat Groot-Brittannië zijn militaire basis zou kunnen behouden op Cyprus en hij oefende critiek op de neutrale Ameri kaanse houding in de kwestie. WASHINGTON (Reuter) Lincoln White de woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, heeft gezegd, dat de Verenigde Staten nog geen standpunt hebben ingenomen ten aan zien van een bepaalde oplossing van de kwestie Cyprus. Hij zei dit naar aanleiding van een verklaring van aartsbisschop Ma karios in de New York Times, dat hij kon zeggen dat het State Department hem had aangemoedigd via de UNO onafhankelijk heid voor Cyprus te vragen. White zei niets te weten van een onderhoud van de aarts bisschop met de een of andere ambtenaar van het departement. Vrijdag 21 november 1958 Alg Kunstzijde Unie Van Berkel's Patent Van Gelder Zonen Kon Ned Hoogovens Ned Kabelfabriek Philips Unilever Wilton-Fijenoord Kon. Petroleum Holland-Amerika Lijn Kon. Ned Stoomboot Mij Ned. Scheepvaart Unie Van Ommerer Amsterdam Rubber H.V.A Deli Mij. 3 V-2 Staffellening 1947 3% Invest, cert Nederland 3% Nederland 1962—64 6% Nat. Woningbouwlening '57 Omzetten (nominaal) Vorige week (def.) Deze week (voorl.) Laagste Hoogste Laatste r< imrsi WCflil koers koers tijdvak t.o.v. 14 nov. 2411/z 251 243 2% 204 205 204 1 189 191 1901/4 340 349 342 3 300 307 302 3 3951/2 418(4 416^4 2434 4601/2 472% 461 2% 205 2141/2 205 10 195.70 199,30 f 197,65 f 3,70 154I4 162 155J4 -1/2 1601/2 1641/z I6O34 554 141 1451/2 14134 4 H 261 27334 261 4 661/2 71 6834 21/2 12914 13434 12954 2% 129,50 130.10 1.65 90 Vg 901/2 90.% 95% 95 74 9554 Vg 9334 941/2 943/is •Vin 109^ 110 110 y2 Aandelen Aandelen 20.109.686,- 19.607.646.- Obligaitse f 17.608.207, Obligaties 20.834.179, 20. Pas nadat de hele politiemacht er aan te pas was gekomenkon de familie Joppe worden gearresteerd. Het was de agenten echter duidelijk aan te zien, dat ondanks hun overmacht de arrestatie geen peule schilletje was geweest. De familie zelf, daarentegen, zag er nog monter uit. Uit een stevig dichtgebonden kist, die een zwaar toegetakelde agent neerzette, klonken strijdlustige kreten van Billy en Willy. „Sapristi!" hijgde de commissaris, toen hij zijn gehavende manschappen met de ar restanten zag binnenkomen. „Dat is niet mis! En wat was de reden? Waarom zijn ze met. vechten begonnen?" „Ik weet het niet, commissaris", antwoordde brigadier Knip. „Die oude riep steeds iets over Jen sens. Er is geen touw aan vast te knopen. Ik geloof, dat het buitenlanders zijn". „Zo.... bromde de commissaris, buiten landers Waarom komen die hier de boel op stelten zetten?" „Ze kunnen het niet helpen", zei Panda, een stapje naar voren komend. „Ze zijn nog nooit in een stad geweest en kennen de gebruiken hier niet. Ze kwamen hier om een oliebron te verkopen en toen„Een oliebron?!" herhaalde de commissaris verschrikt. Hij begon zorgelijk op zijn sigaar te kauwen. „Buitenlanders oliebronnen mom pelde hij, „dat lijkt op hogere politiek. Ik moet voorzichtig zijn, anders kost het me mijn promotie!" STOCKHOLM (UPI) Het vliegend personeel van de Scandinavische maat schappij S.A.S. heeft een zeer scherp pro test bij de Italiaanse regering ingediend over „een totaal gebrek aan oplettend heid" bij het personeel van de verkeers toren op het vliegveld van Rome. „Op 22 oktober," aldus het protest, „op dezelfde dag van de botsing in de lucht bij Nettu- no, bleek het personeel in de verkeersto ren in slaap te zijn. Een S.A.S.-vliegtuig op de route Beiroet-Kopenhagen zou die dag het Romeinse Ciampino-vliegveld aan doen. De bemanning trachtte herhaalde lijk radiocontact met de verkeerstoren te krijgen, maar kreeg geen antwoord. De landing werd derhalve zonder instructies van de toren gemaakt en daarna trachtte men in contact te komen met de grond dienst. Evenmin een antwoord. Nadat het vliegtuig zelf naar de betonnen banen was getaxied en tot stilstand gekomen ging de bemanning snel op onderzoek uit en vond het personeel in slaap." S.A.S.-piloten in Stockholm verklaren, dat zij altijd in onzekerheid verkeren wan neer zij „ten zuiden van de Alpen vlie gen." De bemanningen van de meeste vliegtuigen hebben dan ook een eigen vei ligheidsdienst gevormd voor het landen op vliegvelden in dat gebied. Het relaas over het slapende personeel op het vliegveld Ciampino is naar de in ternationale vereniging van vliegend per soneel, I.F.A.L.P.A. te Londen gezonden, tezamen met een rapport over gelijksoor tige incidenten, die tot verlies van men senlevens hadden kunnen leiden. De actie van het personeel van de S.A.S. is een on derdeel van een internationale actie tegen de vliegverkeersregeling in Italië, onder nomen naar aanleiding van het ongeluk bij Nettuno. Dat de Italiaanse vliegver- keersdienst zo slecht is wordt geweten aan het feit, dat het personeel staat onder het Italiaanse ministerie van Defensie. (Van onze correspondent in Londen) De conservatieven hebben bij de tussen tijdse verkiezing van het Schotse landelij ke district Aberdeenshire hun zetel behou den, maar met een afgebrokkelde meer derheid, vooral door het toedoen van de liberale kandidaat, die hier voor het eerst uitkwam en ruim 24 percent van de stem men verwierf. Dit is een prestatie, omdat de liberalen tijdens hun inmiddels weer gezakte, hausse in het begin van dit jaar gemiddeld vijftien percent van de stem men verwierven, een percentage dat. toen Macmillan aan populariteit won, tot ne gen inkromp. Volgens een opinie-onderzoek in het ge hele land, bézitten'de cojfèervaTiéVèft nog altijd een aanzienlijke voorsprong op hun tegenstandérs;- aan d£ gestadige, stij ging van het percentage is een einde ge komen. Advertentie ft/i r Jantje.'j rfKgHAmnq qweef t «jU- J W-.L qrU3—i Wat zou Jantje graag willen hebben? Laten wij vragen: Wal zou U graag willen hebben? Wat denkt U van: een gouden collier vanaf 18.50 een gouden fantasiering vanaf 19.75 een gouden hanger vanaf 17.50 een gouden armband vanaf 67.50 Er is vast iets voor U bij. Het huis met de CARILLON Sint's hoofdkwartier voor grote mensen. Grote Houtstraat 49 Tel. 20049 Schietstoel. De R.A.F. heeft haar nieuw ste en modernste straaljagers, „Sci mitar", „Sea Vixen" en „Hunter t-8" tijdelijk uit de dienst genomen om proe ven te nemen inzake de betrouwbaar heid van het type schietstoel in deze machines. Schuldig. De vijftien-jarige Caril Ann Fu- gate is te Lincoln in de Amerikaanse staat Nebraska door een uit zeven man nen en vijf vrouwen bestaande jury schuldig bevonden aan moord. Wegens hetzelfde feit is haar negentienjarige vriend Starkweather tot de elektrische stoel veroordeeld. Zij hebben de vorige winter samen elf mensen vermoord. Starkweather was nu een van de voor naamste getuigen a charge. Het meisje is tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Breuk. Het wordt te Tokio als vaststaand aangenomen, dat de Japanse kroon prins, Akihito, zal huwen met een niet- adellijk meisje, omdat een hoffunctio naris vrijdag een bezoek heeft gebracht aan de woning van Mitsjiko Sjoda, de 24-jarige dochter van een meelfabri kant. Een huwelijk van de kroonprins met dit meisje zou een breuk beteke nen in een traditie die meer dan 2600 jaar oud is. De aandelen van de meelfabriek zijn sterk gestegen. Mergoverbrenging. In het Parijse zie kenhuis-Curie is men er in geslaagd merg van donors over te brengen in het lichaam van vijf van de zeven Joego slavische technici die half oktober naar de Franse hoofdstad waren overge bracht, nadat zij in het centrum voor kernonderzoek te Vinca, nabij Belgrado aan sterke kernstraling hadden bloot gestaan. De toestand van de patiënten is aanzienlijk verbeterd. Wolven. Het aantal wolven in Oost-Slowa- kije heeft een hoogtepunt bereikt sedert 1948, aldus Tsjechoslowaakse persbe richten. De uitgehongerde wolven heb ben vee gedood en grote schade aange richt onder het grote wild. Spoetnik-stad. Enkele tientallen kilome ters ten oosten van Moskou zal een „Spoetnik-stad" gebouwd worden, zo meldt radio-Moskou. De stad zal onge veer 65.000 mensen woongelegenheid kunnen bieden. Men hoopt in 1963 met de bouw klaar te zijn. Oase-stad. In Canada ontwerpt men plan nen voor de bouw van een oase-stad te Frobisher baai, in het hart van het Ca nadese poolgebied. De stad zou onder een plastieken koepel met een doorsne de van 800 meter en een hoogte van 260 meter komen, waarin men hoge huizen zou moeten bouwen. Men zou de huizen afzonderlijk, of de gehele koepel kunnen verwarmen. Hoela. De Japanse regering heeft een on derzoek gelast naar de gevolgen van het hoela-hoepelen. Een Japanner die dit spel te intensief had bedreven, heeft een scheur in zijn maag gekregen. De Japanse politie heeft verboden met de hoela-hoepel op straat te spelen nadat een kind, dat ermee speelde, bij een ongeluk om het leven was gekomen. Melaatsen. Birma heeft op het ogenblik 59.000 melaatsen, zo heeft een rege ringswoordvoerder in het Birmaan»- parlement verklaard. Zeshonderd. De29-ja.rige Virgil Richard son uit New York, is gisteravond gé- elektrocuteerd. Hij was de 600st'e moor denaar die op de elektrische stoel van de Sing Sing-gevangenis het leven liet. Door juridische manoeuvres had Ri chardson driemaal uitstel van zijn exe cutie verkregen. Schaduw. De Westduitse minister van De fensie Strauss, heeft verklaard dat de Westduitse marine de groot-admiralen Dönitz en Rader niet als „lichtende voorbeelden" moet nemen. Strauss wees erop dat zowel Dönitz als Rader de anti-semitische politiek van de na zi-regering hadden gesteund. „Het feit dat de Duitse marine onder hun leiding gedurende de laatste oorlog het volke renrecht niet heeft geschonden, blijft hierdoor overschaduwd," zo voegde hij er aan toe. Münchhausen syndroom. In de „British Medical Journal" waarschuwen twee doktoren tegen een zestal patiënten, die er een gewoonte van maken, zich in ziekenhuizen te laten behandelen. Een van de zes voorgewende zieken heeft volgens de doktoren kans gezien zich 120 maal te laten opnemen. Elk hunner heeft ontelbare littekens van (ónnodi- ge) operaties, die zij hebben onder gaan. Er is een naam voor deze aan- stelleritis: „Münchhausen syndroom". Daarvan spreekt men als een patiënt voortdurend behandeling wenst van een ziekte die hij niet heeft, maar waarvan hij wel de symptomen kan vertonen. Een van de patiënten is in staat, spon taan bloedspuwingen te produceren. Een oud hogedrukgebied, dat het weer in Nederland de afgelopen week voortdu rend heeft bepaald, nam sterk in beteke nis af. Tegelijkertijd ontwikkelde er zich boven het noorden van Duitsland een nieuw centrum van hogedruk. Doordat te vens de luchtdruk boven Frankrijk lager werd. nam de oostelijke wind in ons land toe. De temperatuur van de lucht boven Duitsland is ongeveer gelijk aan die in Ne derland. In verband daarmee zal de tem peratuur zich op ongeveer hetzelfde peil kunnen handhaven, temeer daar er veel wolkenvelden meedrijven. Door de nabij heid van het nieuwe hogedrukgebied blijft de kans op regen erg klein. WEERRAPPORTEN Zondag 23 november Zon op 8.12 uur, onder 16.40 uur. Maan op 15.29 uur, onder 4.55 uur. Maandag 24 november Zon op 8.14 uur, onder 16.39 uur. Maan op 15.57 uur, onder 5.57 uur. Maanstanden 26 nov. 11.16 _iur volle maan. Het rijk heeft in oktober drie nieuwe na tuurreservaten aangekocht. Het zijn de „Eendenkooi Genningerbroek", de „Gron den in de RVK Nieuwstadt" en de „Oude- landsedijk", respectievelijk in Zwoller kerspel, Nieuwstadt en Nisse. Voorts zijn twee reservaten door aankoop vergroot, namelijk de „Molenpolder" in Maarsse- veen en de „Weerribben" in Oldemarkt. Temperaturen buiten- w M en binnenland, heden t S a g morgen 7 uur. Neerslag: a. si laatste 24 uur. s| p s Den Helder zwaar bew O 3 0 Ypenburg geheel bew. 0 2 0 Vlissingen geheel bew. ono 3 0 Eelde onbewolkt 0 -0 0 Twente geheel bew 0 3 0 De Bilt geheel bew no 2 0 Eindhoven geheel bew ono 3 0,1 Vlv. Z.-Limb geheel bew 0 4 0,1 Helsinki geheel bew wzw 4 0 Stockholm licht bew. w 4 0 Oslo mist windst. 0 0 Kopenhagen geheel bew w 5 0 Aberdeen geheel bew windst. 3 0 Londen zwaar bew. ono 8 0 Amsterdam zwaar bew ono 3 0 Brussel geheel bew ono 4 0 Luxemburg zwaar bew. ono 3 0 Parijs geheel bew. ono 6 0 Bordeaux onbewolkt windst. 0 0 Grenoble regen windst. 4 0,2 Nice regen nno 15 2 Berlijn geheel bew n 3 0 Frankfort geheel bew ono 5 0 München geheel bew ono 3 0 Zürich geheel bew no 4 0 Genève geheel bew. windst. 4 0 Locarno regen 0 7 1 Wenen motregen ono 3 0,5 Innsbruck onbewolkt verand. -4 0 Rome zwaar bew 0 16 0 Ajaccio regen nno 13 0,1 Madrid licht bew. windst. -1 0 Algiers lieht bew. zw 11 14

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2