OOST-BERLIJN - stilte en verveling Paard en wagen: symbool van communistische vooruitgang NAVO-parlement over gebruik van strategische kernwapens Politiek van Soedan nog onduidelijk JOHNNIE WALKER ^Hoe is het ontstaan?^ Levensgevaarlijk WITTE KRUIS HELPT WITTE KRUIS KLEINMEUBELEN v. DUIVENBODEN A rmelijke etalage s Partij puien Twee zielen Amerikaanse beschuldiging aan Hongaars adres Beslissing moet blijven berusten bij de politici Explosie op Birmese motor jonk; 34 doden Buitenlandse hulp opnieuw bezien Duitsers maakten nieuw schip van „Pasteur" Staking bij de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij TWA Dit woord: LOF ZATERDAG 2 2 NOVEMBER 1958 (Van onze correspondent in Bonn) BERLIJN, november. Zonder Oostmarken en zonder gebruik te maken van de ondergrondse of de S-bahn is het niet gemak kelijk in Oost-Berlijn wat aan de weet te komen. Men koopt dus Oostmarken, die in Oost-Berlijn één West-mark, in West-B er lijn nog geen 25 West-pfennig waard zijn, men stapt in de S-bahn, waar men, nog rijdende in West-Berlijn, het volgende opwekkende plakkaat leest: „De reinigingsbrigaden van de Berlijnse S-bahn strijden in de socialistische samenwerking voor de verbetering van de reiscultuur en de verfraaiing van het spoormaterieel. Gooi dus papier en dergelijke in de papiermanden. De collega's van de reinigingsbrigaden". Zo begint een ritje naar de heilstaat, die om de hoek van de laatste Westberlijnse straat ligt. Het is een typisch teken van een bureaucratische, zogenaamd kameraad schappelijke geest: „reiscultuur" en „rei nigingsbrigaden", maar in werkelijkheid heerst in iedere straat van Oost-Berlijn verveling en stilte. Het paard voor een oude wagen is het symbool van een voor uitgang, die nog niet overal is doorgedron genwaar men zich enerzijds beroemt op spoetniks en industriële hoogtepunten, daar loopt men anderzijds nog aan de lei band van het verleden. Het is fout alles in de communis tische wereld te verdoemen. Men zou zich daarmede zelf zand in de ogen strooien. Iedere Westberlijner kan u vertellen, dat er in de oostelijke sector een voortreffelijke opera is en dat het toneel, vooral daar waar men Brecht's stukken opvoert, niet te versmaden is. Daarmee houdt de lof echter op. Er valt niets meer goeds te zeggen. Op de straten en brede alleeën lijkt het altijd zondag: hier en daar een personen auto van een Russisch type, wat vracht wagens, en de, door gebrek aan motorise ring, nog niet afgedankte paardewagens. Hele straten liggen hier nog even braak als vlak na de oorlog. Hier en daar ziet men een troepje jonge mensen en oudere vrou wen puin ruimen. „Vrijwilligers", strevend naar het socialistische ideaal, hoort men later. De Stalinallee, de trots van het Oost- duitse S.E.D., geeft meer de indruk van een huizenrij uit een negentiende-eeuwse bad plaats, dan van een moderne, wijdse avenue. De georgische stijl van de Russen doet ouderwets aan. Zij geeft geen begrip van ruimte, lijkt allesbehalve efficiënt en appelleert niet aan de moderne mens, waar ook ter wereld. Beneden bevinden zich de winkels, waarvan de etalages er arme lijk uit zien, daarboven, in enige lagen, de woonruimten, gereserveerd voor partij leden. En over de Stalinallee zelf rolt wei nig verkeer. Zo is het in de oostelijke sector overal. De oude Alexanderplatz, eens een winkel centrum, doet rommelig aan. De vele Han- dels-Organisation-winkels, in staatshanden, schieten als paddestoelen uit de grond. Meer dan zestig percent van alle Oostber- lijnse winkels is al in staatshanden en het (Vervolg van pag. 1) is maar alleen een instrument van buiten landse politiek". Dezelfde afgevaardigde waarschuwde ook in krachtige termen tegen enigerlei pogingen van de militairen om de reeds zo grote beslissingsbevoegd heid, die zij nu inzake het gebruik van tactische atoomwapens bezitten, nog verder uit te breiden. Verwarring op dit gebied zou namelijk mogelijk zijn op grond van het besluit van de Noord; tlantische Raad van december 1957 om de I.R.B.M.'s „ter beschikking" van generaal Norstad en diens eventuele opvolgers tc stellen. Maar dit ter-beschikking-stellen betekende toen niet en mag ook in de toekomst niet be tekenen, dat daarmee tevens beslissings bevoegdheid betreffende het gebruik ervan is overgedragen. Het gevolg van dit debat en van nog veel fellere debatten achter gesloten deuren was dat de zoëven genoemde aanbevelingen van de heren Prior-Palmer en Calmeijer aanzienlijk werden gematigd. Uitdrukkelijk werd vastgesteld, dat de ge wenste directieven aan de bevelhebber niet zouden mogen leiden tot veranderingen in de bestaande politieke zeggenschap over het gebruik van strategische atoomwapens. En in plaats van de door generaal Cal meijer bepleite „effectieve machtsbevoegd heden" is er nog slechts sprake van de wenselijkheid, de bevelhebbers die vol machten te geven welke zij nodig hebben voor „het nemen van de voor onmiddellijke actie vereiste maatregelen" in geval van verrassingsaanvallen. Daardoor zijn de scherpste kantjes er af en hier mag wel even worden geconsta teerd dat een anderè parlementariër van militairen huize, de Nederlandse confe rentievoorzitter J. J. Fens, dankzij zijn hete: politiek inzicht daar veel toe heeft bijgedragen. Maar het debat heeft op nieuw geleerd, hoe nodig het is dat de burgerlijke autoriteiten in de NAVO- landen waakzaam blijven tegen elke po ging van militaire zijde tot verdere be- nerking van de politieke beslissingsbe voegdheid op dit in letterlijke zin zo levensgevaarlijke terrein. Simon Koste doel ligt eerder bij de honderd dan bij de zeventig percent. H.O., H.O., H.O.. het staat op iedere winkelpui, gelijk de leuzen van de S.E.D. om op het communistische nationale front te stemmen, de rode vlag gen zonder sikkel en hamer en de portret ten van partijgrootheden. Het is het beeld dat men in heel de oostelijke wereld, van Helmstedt tot Vladivostok kan aantreffen: de onpersoonlijke wereld waarin de indi vidu het onderspit delft. De mensen zwijgen, als het maar even kan. Ze kijken bewonderend naar westerse auto's, ook al komen die hier iedere dag, maar men ziet ze maar zelden naar het Westen gaan. Als ze gaan, zijn ze vluchte lingen.... Dat wil niet zeggen dat hier slechts armoede en verval heersen, wèl vervolging daar is geen uitzondering op. Er zijn in de oostelijke sector bijvoor beeld voortreffelijke restaurants, voor de nieuwe elite. Men ziet er behalve westerse zakenlieden, partijfunctionarissen, hoog leraren met hun vrouwelijke aanhang, uit Oost-Europa afkomstige delegatieleden, kortom, al diegenen die in staat zijn voor een wodka, een biertje, een diner met ka viaar en koffie de somma van 25 Oostmark op tafel te leggen. Dat kan de gemiddelde Oostberlijner niet. Voor hem is het prijs niveau hoog en zijn de inkomens daarmee niet in overeenstemming. En ook dit is een. verklaring voor de vluchtelingenstroom. Maar de mensen zelf, die toch ook be staan buiten dit allesbeheersende sy steem? Men ziet ze op straat, waar ze bereidwillig de weg wijzen. Men ziet ze als Volkspolizisten, die voorbijgangers on dervragen, waar iedereen bijstaat. Men kan ze tenslotte alleen spreken in een Westberlijns café, want in de oostelijke sector zwijgen ze als het graf. Tegenover een niet-Duitser komen ze in West-Berlijn tot vreemde met zelfspot gekruide „beken tenissen". „Men went aan alles en de mens is een gewillig dier", zei een van die Oost- duitse cafébezoekers. En een ex-nazi, reeds lang bevrijd volgens eigen zeggen van de oude zonden, greep de gelegenheid aan om zijn galgenhumor over de tijd vóór en na 1945 in het Duitsland kwijt te raken: „Ik was, hoe lang is het al niet geleden, S.A.- man. Vlak na de oorlog vroeg een Ameri kaan mij of ik tijdens de oorlog o o k in de U.S.A. had gezeten. Ik zei: „Zeker, mister. maar in mijn tijd was er nog geen U in. Of de Oostberlijner die men om politieke redenen zijn rijbewijs „Führerschein" had afgenomen: „Goed, maar dat is niet zo erg. Mijn Führer was ik toch al lang verloren, maar de Schein heb ik nog altijd bewaard". Ook in het Duits is „Schein" de glans, die men nauwelijks nog bezit Dag en nacht, zo verschillen West- en Oost-Berlijn van elkaar. De mensen op straat en in de restaurants zijn anders. De straten zelf vertonen een ander beeld. Het leven is over een afstand van driehonderd meter volkomen verschillend, alsof er twee werelden zijn in één stad. Alsof Berlijn anno 1958 er twee zielen op na houdt: een oosterse en een westerse ziel, een zwijg zame en een vrij uit sprekende. T •t !i «km h9 mm lit De Stalinallee, hel praalstuk van Oost- Berlijn. Men vindt dergelijke straten, die breed zijn en voorzien van -flinke trottoirs, precies zo in de grote Rus sische steden. De huizenblokken be vatten beneden winkels en er boven de meestal kleine woningen voor partijleden. Men ziet er wel wande laars, geen auto's Advertentie Rugpijn... maar ook andere plagende pijnen vaagt u prompt weg met WITTE KRUIS tabletten, poeders, cachets BOEDAPEST, (Reuter) De Verenigde Staten hebben de Hongaarse regering er van beschuldigd dat zij stelselmatig de gebruikelijke diplomatieke werkzaamheden van de Amerikaanse legatie in Boedapest belemmert- Amerikaanse diplomaten wor den lastig gevallen en het Hongaarse per soneel van de legatie staat bloot aan inti midatie, arrestatie en deportatie, aldus een Amerikaanse nota, waarin Hongaarse be schuldigingen dat Amerikaanse diploma ten in Hongarije zich aan spionage te bui ten gaan worden verworpen. Beschuldigin gen van Amerikaanse inmenging in de Hongaarse binnenlandse aangelegenheden zijn ongegrond aldus de nota, terwijl daar entegen, aanhoudende Russische inmen ging onomstotelijk vaststaat. De tegen woordige regering in Boedapest heeft, zo wordt hieraan toegevoegd, in de Russische heerschappij berust en de Russische be doelingen gesteund. PARIJS (ANP) De conferentie van de NAVO-parlemcntsleden te Parys heeft een resolutie van de Militaire Commissie aan genomen, waarin de Noordatlantische Raad wordt aanbevolen, bevelhebbers van de NAVO-strijdkrachten de volmachten te verstrekken, die zy nodig hebben om in geval van een verrassingsaanval vooral indien deze door de lucht geschiedt passende maatregelen te nemen voor een onmiddellijke tegenactie. Zonder een wij ziging te willen aanbrengen in het poli tieke toezicht op de strategische kern wapens, zo heet het in de resolutie, be veelt de conferentie de Noordatlantische Raad aan de betrokken commandanten duidelijke richtlijnen te verstrekken om trent de voorwaarden, waarop deze wa pens gebruikt kunnen worden. Deze zinsnede, waarin gewag wordt ge maakt van de politieke controle op het gebruik van kernwapens, werd op verzoek van verscheidene parlementsleden in de resolutie aangebracht, nadat in het oor spronkelijke ontwerp van de Militaire Commissie de Noordatlantische Raad zon der meer werd aangeraden de NAVO- commandanten richtlijnen te verstrekken voor het gebruik van kernwapens. Zoals de resolutie dus in zijn uiteindelijke vorm luidt, behoort de beslissing over het ge bruik van de strategische kernwapens uit drukkelijk bij de politici te berusten. In de resolutie wordt de Noordatlan tische Raad verder aanbevolen met spoed vliegtuigen te bouwen, die in staat zijn strijdkrachten te vervoeren naar een punt, waarvan de Noordatlantische Raad van oordeel is, dat het bedreigd wordt en voorts het transport van strijdkrachten door middel van onderzeese transport schepen onder het oog te zien. Verder wordt de raad in deze resolutie aanbevolen een navigatiebureau in het leven te roepen, dat de taken zal moeten verdelen en toewijzen voor alle beschik- jjllirillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf OMGANG Wat is een voorwaarde voor pret- tige omgang? Bergruimte. Althans volgens de weduwe, die in het maandblad van de Algemene Bond van Gepensioneerden De Wachter adverteert: Ambtnr. wed. 65 jr. P.G. zoekt bij dame inwoning (Den Haag of Rot- terdam) zit- en slaapk., keuken. enige bergruimte tevens voor pret- tige omgang. Br. Bur. De Wachter, de Ruyterstr. 65, Den Haag, onder nr. '60. IUITKOMST Voor dames die hard lopen, dun haar hebben en 't dikker willen doen lij- Si ken zonder dat dit te zien komt, zo- dat dus iedereen toch ziet dat zij dun haar hebben, brengt deze, in Ds Telegraaf uitkomst: Dames met dun haar, ons haar- werk Transform is een uitkomst voor u. Gegarandeerd onzichtbaar in het draven. Vraagt vrijblijvend inlichtingen en demonstratie. Klerks, Weteringschans 169, Am- sterdam. £aaC~laiia WEELDE In Elseviers Weekblad lees ik in Praetvaeria. |j „Een weelde van vormen en kleu- ren voor oor en oog". De kleuren voor het oor en de vor- men voor het oog of andersom? WONDERTJE In Limburgs Dagblad een wondertje van een leuk hondje: Te k. leuk jong hondje fox-terrier, tevens bouvier- Amsterdamstr. 54, Heerlen. GELIJK In een stuk over Selma Lagerlöf merkt het Algemeen Handels- blad op: „Haar vader was luitenant, dus militair". Ik heb het zorgvuldig nagegaan en kan tot mijn genoegen mededelen j| dat het resultaat van mijn onderzoe- kingen het Algemeen Handelsblad in het gelijk stelt: een luitenant is in- derdaad een militair. Talarius bare koopvaardijschepen, opdat in tijden van een crisis elke scheepvaartmaatschap pij en iedere bevelvoerder weet, wat hij moet doen. Tevens wordt aangeraden het verdrag van Brussel zodanig te wijLgen. dat West-Duitsland in staat wordt gesteld de kustvaartuigen te bouwen, die nodig zijn voor de bestrijding van onderzeeboten. In de resolutie wordt de Noordatlan tische Raad verder aanbevolen te bevor deren, dat in de toekomst meer, en regel matiger, bijeenkomsten van de ministers van Defensie van de NAVO-landen wor den gehouden, dat de grondstrijdkrachten van de NAVO op het vastgestelde mini mum worden gebracht en dat voldoende territoriale en binnenlandse strijdkrachten door de NAVO-regeringen worden ge handhaafd. Verder wordt het secretariaat-generaal van de conferentie uitgenodigd een verge lijkende studie te laten maken van het onderwijsprogramma en van het opvoe dingssysteem in de lidstaten. De Noord atlantische raad wordt verzocht het aan tal beurzen voor wetenschappelijk onder zoek uit te breiden en een programma op te stellen voor gezamenlijk onderzoek door de NAVO-landen van de interplanetaire ruimte, de oceanen en de materialen. NAVO-satelliet Dr. Theodor von Karman, de voorzitter van de Internationale Raad voor Aero- nautische Wetenschappen en stichter van de American Rocket Society, heeft op een persconferentie meegedeeld, dat de NAVO- landen voor gezamenlijke rekening een satelliet zullen bouwen, die voor 1960 door een Amerikaanse lanceerinstallatie zal worden afgevuurd. Met de bouw van deze satelliet, waaraan tweehonderd geleerden uit de NAVO-landen zullen medewerken, zal een bedrag gemoeid zijn van honderd duizend dollar. De Amerikaanse senator Jackson, voorzitter van de wetenschappe lijke en technische commissie van de con ferentie, verklaarde dat de satelliet het embleem van de Atlantische Gemeenschap, de vierpuntige blauwe ster. zal dragen. Het type satelliet waaraan gedacht wordt zal in het bijzonder de kennis moeten uit breiden op het gebied van weerkunde en verbindingen. Hierbij wordt gerekend op de medewerking van enige vooraanstaande Europese geleerden. De landen van de Atlantische gemeen schap zullen zich. op voorstel van de con ferentie in versterkte mate gaan toeleggen op de studie van Aziatische en Afrikaanse talen, ondermeer het Chinees. Indonesisch, Siamees, Hindoestani, Parsi en Oerdoe. (AFP) Op voorstel van de Amerikaanse vertegenwoordigers werd besloten de vol gende conferentie in oktober 1959 te Washington te houden. Men keurde voorts de begroting goed voor het komende jaar, die ongeveer 420.0G0 gulden beloopt. MOULMEIN (AFP) Bij de Birmaanse zuidkust zijn 34 personen, onder wie 26 vrouwen en kinderen, om het leven ge komen door een ontploffing aan boord van een motor jonk, waarmee zij op weg waren van Moulmein naar Tavoy. De jonk maakte deel uit van een groep schepen waarmee een detache ment militairen met hun gezinnen en hun bewapening werd vervoerd. KHARTOEM, (Reuter) —Het nieuwe Soedanese bewind zal alle overeenkom sten met het buitenland opnieuw bezien en die akkoorden welke ongunstig voor het land zijn, afwijzen. Dit heeft vrijdag de minister van Binnenlandse Zaken, gene- raal-majoor Ahmed Wahab, meegedeeld. Op het gebied der buitenlandse politiek zou Soedan niets doen wat afbreuk zou kunnen doen aan zijn onafhankelijkheid. Met zorg zou elk aanbod tot hulpverle ning ook van de zijde der Sovjet-Unie worden onderzocht. Dergelijke aanbiedin gen zouden worden aanvaard als zij geen inbreuk betekenden op de soevereiniteit van het land. (AFP) Het bezoek van een Russische delegatie aan Soedan, ter bespreking van de in beginsel door de vorige Soedanese regering aanvaarde economische hulp, is uitgesteld. Een reden is niet opgegeven, maar men vermoedt, dat dit verband houdt met het besluit van de nieuwe rege- i-ing alle plannen voor hulp, zowel van Amerikaanse als van Russische zijde, te herzien. (UPI) Het nieuwe bewind heeft zich in het geheel nog niet ingelaten met de Amerikaanse missie voor economische hulp, die in Khartoem vertoeft. Evenmin bemoeit zij zich met de Britse militairen, die gebruik maken van de luchthaven bij de hoofdstad. CAIRO (UPI) Het officieuze persbu reau van het Nabije Oosten heeft de woor den van een Soedanese autoriteit aange haald, die gezegd zou hebben, dat Soe dan Russische aanbiedingen voor econo mische hulp zou aanvaarden „als er geen verplichtingen aan zouden zijn verbon den". Te Belgrado is vrijdagavond officieel verklaard dat de regering van Joegoslavië besloten heeft diplomatieke erkkenning te verlenen aan het nieuwe regime in Soe dan. Hiermee is Joegoslavië het eerste communistische land dat de regering Ab- boed erkent. BREMEN, (UPI) Op 9 juli zal de „Bremen'1 (32.000 ton), het grootste passa giersschip, dat sinds de oorlog in West- Duitsland is gebouwd, haar maidentrip naar New York maken. De Noordduitse Lloyd heeft aangekondigd dat de „Bremen regelmatig diensten zal onderhouden tus sen Bremerhaven en New York, via Southampton en Cherbourg. De „Bremen" is het vroegere Franse passagiersschip „Pasteur". Dit schip werd in Bremen geheel verbouwd en gemoder niseerd. De oude „Bremen", winnaar van de Blauwe Wimpel, werd in 1941 door brand verwoest. De Deense diplomaat Povl Bang-Jen sen heeft het administratief UNO- tribunaal verzocht de zaak van zijn ontslag wegens insubordinatie opnieuw voor te leggen aan de secretaris-gene raal. Hij verklaarde dat een nieuwe openbare behandeling van zijn zaak de enige manier is waarop hij eer herstel kan vinden. Bang-Jensen's ont slag is voortgekomen uit zijn weigering om een lijst van namen, die betrekking hadden op een UNO-rapport over het Russische optreden tegen de opstand in Hongarije, ter beschikking van het secretariaat te stellen, omdat geheim houding bij het secretariaat niet te verwezenlijken zou zijn. William Cox, plaatsvervangend directeur van de juridische afdeling van het UNO- secretariaat heeft verklaard dat de aan klacht van Bang-Jensen ongegrond is. Cox zei dat Bang-Jensen de feiten verdraaid heeft in zijn toelichting voor het tribunaal De foto toont Bang- Jensen tijdens de zitting. 0p de <~Praa.tótoel Ondragelijk Het is al erg genoeg wanneer men in de koopdrukte van deze dagen geperst en ge streken tenslotte in de lift naar de speel goedafdeling belandt maar als de lift bediende dan onderweg zijn voertuig tot stilstand brengt tussen twee verdiepingen in en snikkend in uw armen valt, is dat- een ervaring die men moeilijk kan ver werken. De arme jongen weigerde hardnekkig, op welke knop dan ook te drukken en bleef hartverscheurend kreunen, terwijl de tra nen lussen zijn uniformknopen door een weg zochten naar de begane grond. Een mede-passagier, die vaak meereisde en deswege wist hoe het moest, slaagde er tenslotte in de overvolle lift op aarde te doen belanden- Wij geleidden de wenende jongeman naar de toiletruimte en hielden hem met het hoofd onder de waterkraan. Toen ging het wel weer. „De drukte en de zenuwtjes?", vroeg ik. Nee, dat was het niet. „Ik kan alles heb ben, meneer", zei hij. „Ze mogen me plat drukken en uitschelden en vierendelen en op de tenen gaan staan en ondersteboven lopen dat doet me niets. Maar er is één ding, dat geen mens verdraagt". „Wat dan?" vroegen wij leergierig. „Ik ben vijf jaar liftbediende", zei hij. „Teder jaar heeft 300 werkdagen. Iedere werkdag ga ik ongeveer veertig keer met de lift op en neer. Dat is dus tot nu toe zestigduizend keer geweest. En bij iedere reis - let wel, bij IEDERE - is er iemand die achter mijn rug zegt, zodra ik op het knopje omhoogof „omlaag" druk: ER GAAN VEEL MAKKE SCHAPEN IN EEN HOK. Zestigduizend keer heeft iemand achter mijn rug ten onrechte gedacht, dat hij origineel was. En vandaag, met deze druk te, waren er zelfs bij iedere reis twéé men sen die het zeiden. Omdat de tweede niet gehoord had dat de eerste het al had ge zegd. Begrijpt u het nu?" „Nee", zei ik. Maar bij nader inzien be grijp ik het tóch- Want ik ben voor de aardigheid vandaag tienmaal met de lift meegegaan. En verdraaid Het is zo. Neem de proef! R. Agteran Advertentie GOOD SCOTCH WHISKY Bom 1820 still going strong KANSAS CITY (Missouri) (UPI) Door een staking van 6700 man technisch per.- soneel van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij T.W.A., voortvloeiend uit een loongeschil, dreigt voor deze maat schappij een verlamming van zijn gehele luchtvloot. Wanneer de staking n:iet voor maandag eindigt zal het gehele personeel ongeveer 19.000 personen, met verdof (zon der doorbetaling van salaris) worden ge stuurd. Het standpunt van de maatschap pij is dat een eis van de bond inzake de gezagsverhoudingen binnen het bedrijf, onaanvaardbaar is, omdat ze de funda mentele bedrijfspolitiek raakt. De T.W.A. heeft al haar vluchten afge last, zowel op de binnenlandse als buiten landse lijnen. Vliegtuigen, die op de te rugreis uit Europa zijn, zullen hun vluch ten voltooien. Ondermeer werden vluch ten naar Shannon, Londen, Parijs, Frank fort en Rome afgelast. WASHINGTON (AFP) De staking der mecaniciens van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij „Capital Airlines", die 37 dagen heeft geduurd, is geëindigd. Er is overeenstemming bereikt over een nieuwe arbeidsovereenkomst. De maat schappij zal haar diensten zondag hervat ten. Advertentie Voor naar Ged. Oude Gracht 108-110 Haarlem - Telefoon 17165 Lof is datgene wat men zegt om iemand te prijzen, te loven. In vroeger tijd had het woord een regelmatig meervoud loven, maar sinds de 16e eeuw is dat niet meer in gebruik. Als meervoud van lof bezigt men nu het woord loftuitingen. Lof tuiten is eigen lijk: iemands lof uitbazuinen. Merk waardig is dat het werkwoord loftuiten, dat wij nooit meer gebruiken, in het Middelnederlands alléén in ongunstige zin voorkwam. Men bezigde het voor: stroopsmeren, vleien. Wanneer lof onzijdig gebruikt wordt betekent het ^f een avondgodsdienst oefening in de R.K. kerk óf een be paalde groente: Brussels lof, witlof. Het laatste woord hangt natuurlijk ^samen met loof: gebladerte.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3