Dertigduizend mensen in Indonesië willen naar Nederland komen Gerard Hengeveld solist bij symfonieorkest „Haerlem" Van Voorthuysenschool viert koperen jubileum uitbundig LEWENSTEIN -naaimachines Vogelshow van „De Celeerde Zanger in de Vleeshal in Haarlem HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Ambon-avond van Door de eeuwen trouw99 Om hun binding met Nederland te bevestigen en die met de republiek Indonesië te ontkennen UIT STAD EN STREEK Burgerlijke Stand van Haarlem Weg ZijlwegHeussens- straat zal J 7.600.000 kosten Causerie over de jazz door Pini Jacobs J. Buiter en J, de Vries spraken over water Een tijd van leven en van sterven Die goldene Brücke Incognito Drango Secretaris van Grondkamer neemt afscheid Afscheid Canadese ambassadeur Quo vadis Hercules Fanfare Journaals E. de Kat sprak over moderne schilderkunst Medische verzorging tijdens het weekeinde ZATERDAG 22 NOVEMBER 1958 De kwestie van de 37 uitgewezen Indo nesische verstekelingen is op de Ambon- avond, welke de stichting „Door de eeuwen trouw" vrijdag in hotel „De Leeuwerik" in Haarlem heeft gehouden, scherp aan de orde gesteld. De heer J. van Hulzen uit Zeist deed dat in een bewogen toespraak, waarin hij het besluit van de minister van Justitie, prof. dr. I. Samkalden, een schrijnend onrecht noemde, dat „door zijn rauwheid het Nederlandse volk diep heeft geschokt". De heer Van Hulzen wees het motief voor de uitwijzing van de verste kelingen, als zouden deze geen binding met Nederland hebben, van de hand zijn de niet in overeenstemming met de wer kelijkheid. „De stichting „Door de eeuwen trouw" vecht mogelijk voor een verloren zaak. Niet het slagen is echter belang rijk maar of wij deze strijd voor het recht en de vrijheid van Ambon met eerlijke middelen goed hebben gestreden", aldus de spreker. De bijeenkomst werd door de voorzit ter van de afdeling Haarlem en omstre ken van de stichting „Door de eeuwen trouw", mr. W. Broers geopend, die on dermeer onder de aandacht bracht dat er onder de jongeren een groeiende belang stelling voor het werk van de stichting valt waar. te nemen. Later op de avond werd meegedeeld dat op vrijdag 28 no vember, des avonds om acht uur, in hotel „Lion d'Or" aan de Kruisweg in Haar lem, een bijeenkomst zal worden gehou den met het doel in Haarlem een jonge renafdeling van de stichting op te richten. De heer Van Hulzen merkte aan het be gin van zijn rede op, dat de toelating van de 37 verstekelingen in Nederlands Nieuw- Guinea een brandende vraag heeft opge worpen. Namelijk deze of westelijk Nieuw Guinea nu wel of niet als deel van het koninkrijk der Nederlanden wordt be schouwd, nu de verstekelingen niet in Ne derland maar wel in Nieuw-Guinea mogen verblijven. „Wordt Nieuw-Guinea soms door de Nederlandse regering als een soort verbanningsoord voor ongewenste personen gebruikt?", zo vroeg de spre ker zich af. Hij hekelde ook de houding Nieuws in het kort Klaproosdag Bloemendaal. De collecte op Klaproosdag, die in de gemeente Bloe mendaal huis aan huis gehouden is heeft f 975 opgebracht. Klaverjassen voor bejaarden. De socië teit „Harmonie" in Hoofddorp houdt woensdagavond in „De Landbouw" een bridge- en klaverjasavond ten behoeve van eeen ontspanningsavond voor de bejaarden. Cabaretavond. Het cabaretgezelschap „De prikkers" geeft op zaterdag 29 novem ber in gebouw Domi te Overveen een cabaretavond, die om acht uur zal begin nen. Na afloop volgt er een bal. Hillegoms Dameskoor. Dezer dagen vierde het Hillegoms Dameskoor zijn 35- jarig bestaan. Dit gedenkwaardige feit en tevens het feit dat Cor. Igesz 35 jaar diri- gente is, werden gevierd op een goed ge slaagde feestavond in de intieme kring van koorleden, dirigente en pianiste. Bejaardenfeest. De gezellige bijeen komst, die vrijdag 28 november in het HJMV-gebouw aan de Lange Margaretha- straat in Haarlem voor bejaarden wordt gehouden, gaat, in tegenstelling tot een eerder bericht, niet uit van de Algemene Bond van ouden van dagen te Haarlem. Bejaardenverzekering. De afdeling Haarlem van de Algemene Nederlandse Bond van Gepensioneerden houdt op woensdag 26 november om drie uur een ledenvergadering in de Kegelbond, Tem peliersstraat 35 te Haarlem, waar over de bejaardenverzekering en het eindrapport van de commissie-Van Poelje zal ge sproken worden. Ontspanningsavonden. De afdeling Haarlem van de algemene bond van ouden van dagen houdt op dinsdag 25 november, woensdag 26 november en dinsdag 16 de cember in het gebouw St. Bavo te Haar lem ontspanningsavonden, waaraan wordt meegewerkt door „Musicorda" onder lei ding van de heer A. Douwes. Bloembollencultuur. De Koninklijke algemene vereniging voor Bloembollen cultuur houdt op maandag 22 december om half elf in de Haarlemse Kegelbond aan de Tempeliersstraat haar algemene vergade ring. De begroting voor 1959 wordt be handeld. Voorts komt een voorstel aan de orde tot wijziging van het handelsregle ment voor de bloembollenhandel. Advertentie DE EERSTE COOP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGINGiA ZIJLWÉG 63 - TELEFOON 1514T (2 LIJNEN) Verzorging van begrafenissen, crematies en transporten. Werkt uitsluitend in het belang van haar opdrachtgevers. Rouwkamers, Aula en Koffiekamers BEVALLEN van een zoon: 19 novem ber: J. Leeuw-Eerkens; A- Rurnpff-Dijk- tra; 20 A. Th. Bos-Nijssen; J. de Vries- Borra; 21 november: E. W. Hanhart-Mei- .•esonne. BEVALLEN van een dochter: 19 no vember: A. A. M. Bergman-van der Meer; 20 november: C. C. van der Peet-Kroon; C. C. C. Kniphorst-de Vries; F. A. M. van den Nouwland-Roelen; G- B. van der Vel- de-Spee. GEHUWD: 21 november: P. A. Wortel en N Klaassen; B. F. B. Th. Berndsen en M. A Kat; H. G. de Rooij en F. M. M. Geer- lings; M. Luttink en N. van der Knaap- OVERLEDEN: 19 november: F. Philip- pus, 90 j„ Gasthuisvest; W. M. Zuurhout, 44 j., Duvenvoordestraat; A. M. Weijers- Hetmann, 66 j„ Kolkstraat; 20 november: G. Leuven, 87 j., Kamperlaan; G. J. Spring- vpld. 64 j„ Ged. Schalkburgergracht; A. M de Ridder. 69 j.. Begijnhof. van de Australische minister, die de 37 In donesiërs verboden had Australisch grond gebied te betreden waar een K.L.M.-vlieg- tuig gereed stond om hen naar Nederlands Nieuw-Guinea over te brengen. Nog 30.000. Spreker was van mening dat de kwestie van de „37" nog lang niet van de baan was. „In Indonesië staan nog 30.000 mensen op de nominatie om naar Nederland te ko men. Zij allen willen hun binding met Ne- drland bevestigen en die met de republiek Indonesië ontkennen". De heer Van Hul zen noemde de zaak van Ambon een moei lijk op te lossen vraagstuk. Rechtens ech ter bestaat de republiek der Zuid-Moluk- ken nog steeds, meende hij. „Op Ceram in de Zuid-Molukken vechten Ambonezen nog steeds om hun vrijheid. De leuze „Am- bon moet vrij" vindt nog altijd weerklank bij de 80.000 Ambonezen, die zich in Ne derland bevinden. Hun strijd voor de vrij heid van land en volk gaat ook de stichting „Door de eeuwen trouw" aan, al is het dan ook een strijd met geestelijke wapens. Ons is het niet gegeven zelfs de ook maar aan te geven in welke hoek het eens voor de Ambonezen zal gaan dagen. Zoals bij de landman die zaait en een ander het gewas tot groei brengt en oogst, zo zullen wij wellicht het resultaat van onze arbeid niet meer meemaken. Een goede strijd en een goede getuigenis kunnen echter nim mer verloren gaan", aldus besloot de heer Van Hulzen zijn betoog. De oosterse dansgroep „Ramayana" en het Ambonees orkest „Bunga Tandjung" luisterden de avond verder sfeervol op. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben in de begroting van het wegen fonds voor 1959 en volgende jaren voor nieuw uit te voeren werken een bedrag van ruim 33.000.000 utigetrokken en voor 1959 zouden zij hiervan een bedrag van 7.750.000 willen verwerken, indien de hiertoe vereiste financieringsmiddelen kunnen worden aangetrokken. Het belangrijkste nieuwe werk waar mee het volgend jaar zal worden begon nen is de aanleg van het wegvak Zijlweg Heussensstraat, als onderdeel van de Westelijke Randweg, waarvan het ge deelte Zijlweg—Wagenweg reeds in ge bruik is. Voor 1959 wordt uitgetrokken voor de aankoop van gronden 500.000 en voor de werkzaamheden 1.500.000. In latere jaren zal nog nodig zijn 5.600.000 De totale kosten bedragen dus ƒ7.600.000. De lengte bedraagt 1.8 km. In het afge lopen jaar zijn de voorbereidende werk zaamheden voortgezet en ten behoeve van In het schoolgebouw van het Jac. P. Thijsse lyceum aan de Elswoutslaan in Overveen heeft de pianist Pim Jacobs, daarbij geassisteerd door twee andere le den van zijn trio voor driehonderdvijftig jongeren vrijdagavond een causerie ge houden over jazz, geïllustreerd door tal loze voorbeelden. Wegens het grote succes kwamen er diverse toegiften. Pim Jacobs is de pianist van dit trio, Ruud Jacobs is de bassist en Cees See de drummer. Dit trio, dat ook de muziek verzorgde van de documentaire „Glas" van Bert Haanstra, oogstte bij deze jazz-liefhebbers een dave rend succes en het aantal gespeelde ver zoeknummers was dan ook legio. de in het wegvak te maken kunstwerken is een begin gemaakt met een grond- en een geo-hydraulisch onderzoek. De Dr. A. van Voorthuysenschool aan de Friese Varkenmarkt in Haarlem heeft vrijdag het twaalfenhalf jarig bestaan ge vierd. Zowel 's morgens als 's middags was er feest voor de 96 leerlingen. De kin deren waren amper op school, of zij kre gen al feestmutsen op. Alsof het carnaval was, trokken zij zingend en zwaaiend met vlaggetjes door het schoolgebouw. De hele morgen werden in de versierde school al lerlei spelen gedaan: touwtje trekken, bal len gooien, ringwerpen, enz. Ook was er een grabbelton. Voor alle kinderen waren er aardige prijzen, zoals broches en ket tingen, ballen en damspelen. De kinderen werden getracteerd op snoep en limonade. 's Middags trad de goochelaar Truxini op. Voor de stomverbaasde kinderen to- Franz Beek, de componist van de Sym fonie in Es, waarmede het symfonieorkest „Haerlem" vrijdagavond in de gemeente lijke Concertzaal zijn programma begon, werd in 1730 in Mannheim geboren. Deze stad zou spoedig een der belangrijkste, zo niet het belangrijkste centrum worden van de ontwikkeling der toonkunst met een nieuw artistiek aspect. Door de invloed van figuren als Johann Stamitz, Franz Xaver Richter en Christian Cannabich kon men gaan spreken van een Mannheimse school, waarvan de beginselen zelfs door Haydn, Mozart en Beethoven werden aan vaard en toegepast in hun composities. De invloed van de nieuwe stijl was zo groot, dat de kunst van Johann Sebastian Bach vergeten werd tot haar herontdek king door de jonge Felix Mendelssohn Bar- tholdy in 1829. De componist Fx-anz Beek groeide op bij de bron van die „moderne" muziek. Het is daarom begrijpelijk, dat zijn symfonie in Es gekenmerkt wordt door de muzikale eigenaardigheden daar van, zoals de overwegende homofonie. Maar toch lijkt er een conservatief ele ment in bewaard gebleven door een ka raktertrek, die aan Pergolesi doet denken. Becks symfonie is een aantrekkelijk werk geworden, dat met zijn betrekkelijk be scheiden uitvoeringseisen voor het orkest van Haarlemse amateurs een doeltreffend en voldoening gevend object van studie en vertolking was. Afgezien van enkele on effenheden is de uitvoering, waarvan de dirigent Marinus Adam de leiding had, naar wens verlopen. Het mooie andante kon door de fraaie strijkersklank zelfs een hoogtepunt worden. Dat het symfonieorkest „Haerlem" bla zers onder zijn werkende leden telt, die kunnen bogen op een belangrijk ontwikkel de instrumentale techniek, werd door de gave vertolking van de Tarantelle opus 6 voor fluit en klarinet met orkest van Ca- mille Saint Saëns bewezen. De fluitist J. J. Poolman en de klarinettist H. J. Zedel waren in dit evenwichtige, sprankelende werk de solisten, voor wier vaardige spel men respect kon krijgen. Na de voordracht van de Tarantelle stond het orkest voor de moeilijke taak de pianist Gerard Hengeveld bij zijn ver- Hoe zegenrijk het water enerzijds kan zijn en hoe gevaarlijk anderzijds, hebben twee sprekers vrijdagavond in het Jeugd huis aan de Donkerelaan in Bloemendaal voor een aantal leden van de Buurtvereni ging „Bloemendaal" op duidelijke wijze uiteengezet. De heer J. Buiter, directeur van het gas- en waterbedrijf te Bloemendaal, hield voor de pauze een vakkundig betoog over de historie van de waterleiding door de eeuwen heen, de ontwikkeling daarvan in ons land en meer in het bijzonder in de pro vincie Noordholland en in Bloemendaal. Het was hem namelijk gebleken, dat vele Bloemendalers niet eens bekend zijn met het feit. dat Bloemendaal een eigen water leiding bezit. Ook gaf spreker een techni sche uiteenzetting van het nieuwe filterge bouw met pompinstallaties. Door dit ge bouw wordt het gehalte van het water aan zienlijk beter en dat komt de gezondheid van de mens, als hij dit water drinkt, ten goede. De heer Buiter illustreerde zijn causerie met enkele lantaarnplaatjes van het waterleidingbedrijf vroeger en nu. Na de pauze liet de heer J. G. de Vries- ex-voorzitter van de Bloemendaalse Red dingsbrigade, een minder optimistisch ge luid over het water horen. Hij sprak name lijk over de gevaren van de zee en het mooie werk dat de reddingsbrigade ver richt, om velen in den lande van de ver drinkingsdood te redden. Spreker memo reerde, dat er in juli, augustus en septem ber 218 mensen de verdrinkingsdood stierven en 424 mensen gered werden door de hulp van anderen. Uitvoerig ging de spreker in op het werk van de kustbri- gades en de binnenwaterbrigades, waar bij hij die van Bloemendaal en van Haar lem als voorbeeld nam. Ook aan de oplei ding van de leden van die brigades be steedde de spreker de nodige aandacht. Hij verduidelijke het gesproken woord met het vertonen van enkele plaatjes en tenslotte werd het filmpje over het werk van de Bloemendaalse Reddingsbrigade „Een uit velen" gedraaid, gemaakt door Th. Jansen. tolking van het eerste Pianoconcert van Ludwig van Beethoven te begeleiden. Ge rard Hengeveld moet vertrouwen gehad hebben in de capaciteiten van het orkest en dit vertrouwen is zeker niet beschaamd geworden. De directie van Marinus Adam werd een waarborg voor het verkrijgen van een goede eenheid van interpretatie met het spel van de solist, die Beethovens muziek in een intieme sfeer hield als van kamer muziek en daarbij zorgde voor het behoud van de muzikale spanning en voor een eenvoudige expressiviteit. Het orkest en zijn dirigent mochten terecht delen in het hartelijke succes, dat de uitvoering ver kreeg. Na de pauze werden de beide suites uit de muziek van Grieg voor „Peer Gynt" ge speeld, die ruim een week geleden op een avond van het Instituut voor Arbeidersont wikkeling ook door het orkest ten gehore werden gebracht. De uitvoeringen werden nu gekenmerkt door een grotere zeker heid, maar nochtans verdient het aanbe veling om te blijven werken aan een ver dere vervolmaking. P. Zwuanswijk verde hij vele voorwerpen te voorschijn of liet hij er verdwijnen. Het mooiste voor de kinderen was, dat zij de goochelaar nu en dan mochten helpen bij zijn fantasti sche verrichtingen. 's Avonds was er in het gymnastieklokaal een feestavond voor de ouders. Mede aan wezig waren: de gemeentelijk inspecteur voor het lager onderwijs, de heer E. J. Lodewijks, vertegenwoordigers van de Jeugdpsychiatrische dienst en de G.G.D., de volledige staf van de gemeentelijke Na zorg en vertegenwoordigers van andere scholen. De voorzitter van de oudercommissie, de heer Kooy, sprak een welkomstwoord en wees erop, dat de school nog steeds in een slechte toestand verkeert. De heer Lodewijks zei in antwoord hier op dat de gemeente voor de wensen ten aanzien van een betere huisvesting een open oog heeft. Gehoopt wordt binnenkort tot een oplossing te komen. „Ik wou dat ik de gave en het geld van de Goedheilig man bezat." De gemeentelijk inspecteur sprak met grote waardering over de op de Van Voorthuysenschool verrichte pioniers arbeid en over de toewijding en liefde, waarmee het onderwijzend personeel zich aan zijn taak wijdt. Hij wenste de onder wijskrachten tenslotte kracht en wijsheid toe. Een grote verrassing voor de ouders was de aanwezigheid van het oud-hoofd van de school, mevrouw G. Visser-Boer. Zij is geruime tijd geleden het slachtoffer geworden van een ernstig verkeersonge val. Hoewel zij nog niet was hersteld, kwam zij per auto uit Huis ter Heide. Me vrouw Visser bood de school een mooi ca deau aan. Namens de Haarlemse Ouder raad schonk de heer J. Vrug.t een geschenk onder couvert. Mevrouw A. Cornet-de Jong is vanaf de oprichting aan de school verbonden. Ook zij werd gehuldigd. Gelukwensen werden voorts aangeboden door de heer J. Witting, voorzitter van de r.k. oudervereniging „Het zorgenkind". Na een historisch overzicht van de school door het hoofd, de heer J. H. R. ter Vrugte, werd de avond verder in ge zellige stemming doorgebracht. De goo chelaar Antonini verrichtte een aantal toe ren en trad op met zijn sprekende poppen. (Frans Hals en Cinema Palace) Deze film naar het boek van Erich Maria Remarque (die zelf de rol speelt van prof. Jahn) geeft een beeld van de innerlijke conflicten van een soldaat, die weifelt tus sen gehoorzamen aan de collectieve plicht óf aan zijn persoonlijke moraal die hem het Nazi-regime doet verfoeien. Remarque heeft het probleem hoogst onbevredigend opgelost en de film kon het dus niet beter doen. De film geeft een treffend beeld van de verwarring in een ineenstortend rijk, waarin geloof, hoop en liefde (verbeeld door de professor, een Jood en de soldaat)) zich alleen nog handhaven. De gelovige professor sterft, de Jood houdt zijn hoop op een beter mensdom leved in de nok van een kerktoren, waar hij is ondergedoken, en de liefde van de soldaat en de dochter van een door de nazi's vermoorde arts wordt wreed door de dood verstoord. De dramatiek van de liefdesgeschiedenis is natuurlijk tot de bodem uitgeput. De film laat als geheel geen sterke indruk na ondanks enkele voortreffelijke gedeelten omdat de problematiek van de soldaat en de romantiek van zijn liefde niet samen smelten, Voor een deel is dat de schuld van de regisseur, voor een kleiner deel van het boek waarnaar hij moest werken. Camera werk en spel zijn zeer goed. (S t u d i o). Niet te verwarren met „Die letzte Brücke" zou men bijna geneigd zijn te zeggen als men de titel leest. Wie de film heeft gezien zal haar niet met een ander verwarren. Een vrouw wordt voor de keus gesteld trouw te blijven aan haar man, een coureur, die na een ongeluk, geen kansen meer krijgt en een auto-fabrikant, die haar protegeert. Het duurt lang te lang voor het tot een beslissing komt. De afloop is dan ook allesbehalve over tuigend. Een standaardprodukt van de Duitse studio's, zouden wij zeggen. Men heeft de driehoeksverhouding decent wil len uitwerken en er een originele oplos sing voor willen vinden. Dat ging niet zonder offers aan het tempo. De filmische verwezenlijking blijft dan ook bij de goede bedoelingen ten achter. (L i d o) Wie anders zou er voor in aan merking komen een complot van drukkers en smokkelaars van valse dollars ten be hoeve van een staatsgreep in een Zuid- amerikaanse republiek te ontrafelen dan Lemmy Caution, gepersonifieerd door Ed die Constantine? Zijn weg over het spoor, dat langs de Cote d'Azur kronkelt, wordt één zegetocht.Hij trekt de verdachten en hun vrouwelijke aanhang als een magneet naar zich toe en terwijl de mannelijke te genstanders na efficiënte kaakslagen als omgekeerde schildpadden op kostbare ta pijten liggen of schitterende vrouwen zich soezend naar hem overbuiten, denkt hij ■zakelijk -na over de volgende zet, staat op en dribbelt op zijn specifieke manier, die door de opgeschoten jeugd zo gaarne wordt nagevolgd, naar het volgende gevaar. Uiteraard voor de liefhebbers, deze film. R o x y Een wel erg ongewoon ge geven: een brandstichter en plunderaar moet vrede brengen in een stadje, waar iedereen zijn bloed wel kan drinken. Het onmogelijke moet worden waar gemaakt. Wij zullen niet vertellen of he'. gelukt en wie een rol spelen in deze niet-alledaagse opzet. Voldoende zij dat de sympathieke Tot en met maandag 24 november houdt de vogelvereniging „De gekleurde zanger" een grote vogelshow in de Vlees hal, in Haarlem waar men naast enkele honderden kanaries, die tot de beste in Nederland behoren, ook een zeer uitge breide collectie tropische vogels kan be wonderen. In de Vleeshal hebben de orga nisatoren al die vogels ondergebracht in bijzonder fraaie vitrines en volières, waardoor men een uitstekend overzicht heeft verkregen. Op deze expositie is ook de heer Klaas van Houten aanwezig, die zijn eerste na oorlogse voorstelling geeft op de tentoon stelling van „De gekleurde zanger". Ieder uur geeft de. heer Van Houten een voor stelling, waarbij men kan zien wat er met een grote dosis geduld van parkieten en papegaaien gedaan te krijgen is. De opening van de vogeltentoonstel ling had vrijdagavond plaats door de heer W. van Willige, directeur van de Stichting Haarlems Bloei. Hij begon met op te merken, dat het niet zo vi-eemd was, dat men voor de opening de directeur van Haarlems Bloei had uit genodigd: immers men bevond zich thans in de Vleeshal temidden van honderden vreemdelingen: vogels uit diverse delen van de aarde. De heer Van Willige ver klaarde, ofschoon hij weinig verstand van vogels zei te hebben, toch verheugd te zijn op deze manier kennis te kunnen maken met een genoeglijke vrijetijdsbesteding. Aan het slot van zijn toespraak verklaar de de directeur van Haarlems Bloei de tentoonstelling „vogelvrij", waarmee zij geopend was. Op de tentoonstelling van „De gekleur de zanger" in de Vleeshal in Haarlem is ook de heer Klaas van Houten aan wezig met zijn vogelshow. Op de foto's ziet men twee parkieten, die een gezel lig ritje maken met motor en zijspan en een van de „artiesten" op weg naar het slappe koord. De secretaris van de Grondkamer voor Noordholland, de heer C. A. J. Baar, zal op 1 december zijn werkzaamheden beëindi gen wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Op zaterdag 29 no vember kan men van half twaalf tot één uur ten kantore van de Grondkamer, Parklaan 14 in Haarlem, afscheid van hem nemen. De Canadese ambassadeur, de heer Thomas A. Stone, die na een ambtsperiode van zes jaar ons land gaat verlaten, zal met zijn gezin donderdag naar Engeland vertrekken en vandaar verder reizen naar zijn landgoed in Zuid-Carolina in de Ver enigde Staten. Jeff Chandler genoeg kwaliteiten in zich verenigt om een naar het. uiterlijk onbuig zaam man toch een gevoelige aard mee te geven. Die aard beslist de afloop van ..Drango". Van maandag tot en met don derdag een thriller „De doder is in d« stad". Dat belooft veel huivering en sen satie. (Minerva). Alleen in avondvoorstel lingen wordt tot en met maandag in dit theater een reprise gegeven van „Quo va- dis", waarin het oude Rome onder Nero herleeft. Zondagmiddag hebben Laurel en Hardy niets dan pech in „Niets dan pech". (L u x o r) De grote krachtfiguur uit de Griekse mythes fungeert als romantische held in een Italiaanse film, waarin zorg vuldig is gestreefd naar een zo simpel mogelijke en een breed publiek bevallende schildering van 's mans heroïeke daden. Dat het vrouwelijk element er een grote rol in speelt en bijvoorbeeld het legenda rische vrouwenvolkje der Amazones voor glamour en sex moet zorgen, wordt dan ook verklaarbaar. Enfin, de modernisering levert dan vooral een kijkspel op, dat is berekend op alle niet-ingewijden in de klassieken. (Rembrandt) Nee, de fanfares zijn nog niet verklonken, die de goede kwali teit van deze Nederlandse amusements- filrp verkondigen. En dus: nog een week erbij. In Spiegel van Nederland zijn deze week reportages over de Euromodeshow in het RAI-gebouw te Amsterdam, de rugbywed strijd NederlandDuitsland in Eindhoven, een cocktailwedstrijd voor barkeepers, dè nieuwe sportauto „Citeria" en de intocht van Sint Nicolaas in Den Haag. Alle on derwerpen boden aardige kansen aan de cameralieden, die er echter over het alge meen een te effen gebruik van maakten. Het Polygoonjournaal toonde ondermeer de Fokkerfabrieken in volle actie met de Friendship op de produktielijn, ter ge legenheid van de aflevering van de eerste exemplaren aan Air Lingus, eèn aantal prachtige opnamen van een crosscountry voor ruiters in Overijsel en een indruk van het moderne onderwijs aan doofstomme kinderen, welke de kinderpostzegelactie, die mede in de kosten daarvan moet bij dragen, slechts ten goede kan komen. Op de zesde bijeenkomst van de Stich ting „Geloof en Wetenschap" te Haarlem heeft vrijdagavond de heer E. de Kat in dé Renaissancezaal van het Frans Hals museum een voordracht met lichtbeelden gehouden over „Moderne schilderkunst". De spreker gaf in vogelvlucht een over zicht van de schilderkunst uit de afgelo pen halve eeuw en vertelde daarbij over het impressionisme, het kubisme, het ex pressionisme en tenslotte over de abstrac te kunst. De heer De Kat vertoonde een groot aantal afbeeldingen van werken, spe ciaal van Franse schilders en ook van Vin cent van Gogh en daarbij had hij gele genheid de aandacht te vestigen op de be doeling van de schilder. Het doel van de spreker was geweest te trachten het logi sche in de ontwikkeling der moderne schil derkunst aan te tonen. Daarin is de heer De Kat geslaagd. HAARLEM Artsen: Bij afwezigheid van de huis artsen raadplege men, uitsluitend tele fonisch, firma Mathot, telefoon 11990. Tandartsen: G. H. J. v. d. Drift, Kenne- merplein 1 rood, telefoon 17873. Dierenartsen: J. Westerman, Leidse- envaart 74, telefoon 12111. Apotheken: Marnix-apotheek, Marnix- straat 65, telefoon 56357; firma Loomeyer en Zoon, Barteljorisstraat 11, telefoon 10175 en Apotheek Klinkhamer, Ko ninginneweg 69, telefoon 11596. HEEMSTEDE Artsen: J. G. M. van Walsem, Bronsteè- weg 32, telefoon 38377 en P. M. van der Gugten, Heemsteedse Dreef 37, telefoon 39903. Wijkverpleegster: Zuster G. E. van der Hoek, Laan van Rozenburg 33, telefoon 36389 bij geen gehoor eventuele bood schappen in de bus (en in de week van zaterdag 22 tot en met vrijdag 28 november, des avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98. telefoon 38197 (en in de week van zaterdag 22 tot en met vrijdag 28 novmeber des avonds na zes uur). BLOEMENDAAL Artsen: Dokter J. A. Bosch, Bloemen- daalseweg 84. Bloemendaal, tel. 52655. Overveen: Dokter D. K. Heeringa, Mili- tairenweg 18. Overveen, tel. 56409. Aer denhout: Dokter W. E. Ulrici, Spiegelen- burghlaan 20, Aerdenhout, telef. 27888. Wijkverpleegsters: Zuster J. Th. Odinot, Rustenburgherweg 16, Bloemendaal, tel. 52129 en zuster A. G. Haagsma, Teding van Berkhoutlaan 15, tel. 26390 (b.g.g- 27343). Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot zaterdagmorgen 29 november voor spoedeisende gevallen geopend de Elswout Apotheek, Bloemen- daalseweg 341, Overveen, tel. 16760; de Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse- straatweg 145, Santpoort-Station, tel. 02560 8249 en de Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, Heemstede, tel 38197 (ook voor Aerdenhout). Advertentie Reeds voor f279. ELEKTRISCH IN KOFFER Wij ruilen Uw oude machine inl HAARLEM ANEGANG 29 TELEFOON 124/2

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6