Nieuwe regeling voor betaling der ziekenfondspremie FACIT balm 3x veiliger Brief van Friese predikanten over atoombewapening Medewerking van dorpshoofd leidde tot opsporing van wrak Couponsysteem vervalt; minder werk voor de werkgevers KERKELIJK LEVEN Patrouille in Nieuw Guinea 1.95 PUZZEL no. 7 Garage Verbeek ^Brieven aan de redactie F Sim j fiun Voor u het weet is het S december.... Japanners overtroffen de Eiffeltoren Doe de juiste keuze BON FHA3 Opa Kip overleden Koninklijk bezoek aan Technische Hogeschool ijl ij J TT B 1 jhifHM'llI'r IMff I'P-F'li^ïïBr ÏÏHIIJ Georganiseerde voetgangers verzekerd tegen ongevallen Ook Brits geleerde zag rode vlek op de maan Scheepsbouwerscongres over atoomaandrijving Vriendendienst ZATERDAG 22 NOVEMBER 1958 kerd zijn in de plaats komt van de coupons en tenminste eenmaal per maand wordt uitgereikt, zal niet alleen, de naam van de werkgever moeten vermelden, doch ook die van de werknemer. Hierdoor wordt het strikt persoonlijke van dit bewijsstuk ge garandeerd. Wat de betaling der ziekenfondspremie betreft, zullen de werkgevers voortaan de volledige premie op gelijke wijze als de premies der sociale verzekeringswetten aan de bedrijfsverenigingen afdragen. De ziekenfondsraad verwacht, dat de be drijfsverenigingen het systeem van pre mieheffing (veelal voorschotheffing per kwartaal) ook zullen volgen met betrek king tot de ziekenfondspremie. Voor het Vereveningsfonds betekent dit, dat het eerder zal beschikken over de gel den, die de algemene ziekenfondsen voor hun uitgaven behoeven. Dit betekent te vens, dat de thans noodzakelijk geachte likwiditeitsreserve van het Verevenings fonds kan worden beperkt. Sinds enkele jaren is aan grotere bedrij ven toegestaan op andere wijze dan doel verstrekking van coupons aan de zieken fondsen de nodige gegevens te verschaffen, betreffende begin en einde van de verze- keringsgerechtigheid van de werknemers. Tot nu toe gold dit uitsluitend voor werk gevers met honderd of meer werknemers. Het aantal werkgevers, dat van deze re geling gebruik maakt, bedraagt ongeveer 650, waarbij 350.000 werknemers zijn be trokken. Op grond van de nieuwe regeling zal aan dit systeem uitbreiding worden gege ven. Voortaan zullen werkgevers met ten minste 50 verzekeringsgerechtigde werk nemers op hun verzoek worden vrijge steld van het maandelijks verstrekken van korte werkgeversverklaringen. Hier door zullen nog 900.000 werknemers on der de ontheffingsregeling kunnen vallen. Ook voor werkgevers met minder dan 50 verzekeringsgerechtigde werknemers wordt een ontheffing mogelijk. Bij deze werkgevers zal de Ziekenfondsraad ech ter, alvorens te beslissen, zich ervan op de hoogte stellen, of de loonadministratie de garantie biedt voor de correctie uitvoe ring van de ontheffingsvoorwaarden. Bij een groot aantal aanvragen om ontheffing zal de Ziekenfondsraad geruime tijd no dig hebben voor de beoordeling. Totdat de werkgever de gevraagde ontheffing heeft gekregen, zal hij het algemene systeem der periodiek af te geven korte werkge versverklaringen moeten toepassen. Het nieuwe systeem zal volgens de Zie kenfondsraad de werkgevers een belang rijke hoeveelheid werk besparen. Men heeft niet meer te doen met de administra tie der schutbladen van de couponboekjes, die bij de periodieke afdracht der wette lijk verschuldigde ziekenfondspremie aan de bedrijfsverenigingen dienden als be wijs van betaling. Voorts zal de werkge ver slechts eenmaal per maand een be wijsstuk aan zijn werknemers behoeven af te gevën. AdvPrtentip De ideale elektrische koffiemolen van NEDERLANDS fabrikaat Abiolutn beveiliging tegen het met. Doo' hei drooien von Hei geslotendektel wordt de motor In werking aesteld. Absolute elektro-technische beveiliging Volkomen isolatie! door plastic huis - door de gesloten motor-door rubberlagers Absolute stekker-bevelllglng De oangespoten stekker kan niet breken of losraken en heeft een extra beschermrand. Een verrassing voor Iedere vrouw I Verkrijgbaar In de moderne pasteltinten i wit/blauw - wil/groen wit'grijs Enige predikanten uit Friesland hebben aan hun Friese collega's en gemeenten de volgende brief toegezonden: „Hoe staat u tegenover de atoombewa pening, persoonlijk en als leidinggevend college? Deze vraag is van zo'n groot for maat dat we er dag in dag uit als het ware in leven en ademen, er daardoor aan gewend raken en haar niet meer horen. Of we hebben haar overgedragen aan meer deskundige en bevoegde instanties maar dat is zelfbedrog. Deze vraag is te groot en te alomvattend om bij bepaalde instanties uitbesteed te kunnen worden. Ze vraagt en ontvangt van ons allemaal iedere dag een antwoord. Met deze brief willen wij onszelf, en u aan deze stand van zaken herinneren. Wij leven in een wereld, waarin onontkoom baar en voortdurend deze vraag aan ons gesteld wordt: „Hoe staat u persoonlijk tegenover de atoombewapening?" En we geven even onontkoombaar en voortdu rend antwoord. Ook wie zwijgt stemt toe. Komende van verschillende kanten, na melijk als principiële anti-militaristen én als mensen, die dat, even principieel, nooit hebben willen zijn, kwamen we. afgezien van de vragen van gebruik van geweld in het algemeen, tot de volgende gemeen schappelijke overtuiging. laatste moment een goed en niet te duur cadeau te vinden voor vader, zoon of broer. Het Jaarboek Wie Wat Waar 1959 is een voortreffelijk geschenk voor ieder die „bij de tijd" wil blijven. NU is er nog een voldoende aan tal verkrijgbaar. 288 bladzijden honderden illustraties stevige band Uitsluitend verkrijgbaar aan de kantoren van Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Courant en IJmuider Courant TOKIO (UPI) Voor de inwoners van Tokio is de driehonderd meter hoge Eif feltoren allang een stukje speelgoed zij hebben een 363 meter hoge toren, waarvan de stalen poten twintig meter diep in de rotsachtige bodem van het Shi- ba-park staan. Boven op het 363 meter lange gevaarte staat een televisiezend mast van 15 ton en 27 meter. Om de pro testerende luchtvaartautoriteiten te ge rieven zal men op de top een fraai licht baken bouwen de toren staat midden in een van de aanvliegroutes naar het inter nationaal vliegveld van Tokio. De toren is op i wee na het hoogste bouw werk ter wereld. 133 Meter boven de grond is een restau rant met een theehuis en dakterras ge bouwd waar men tienduizend bezoekers per dag hoopt te verwerken. Op 261 meter komt een observatieplatform waar het pu bliek geen toegang heeft. De ingenieurs die het gevaarte hebben ontworpen zeg gen dat de toren de zwaarste aardbevin gen en de hardste tyfoonwinden maxi male windsnelheid 335 km. per uur met gemak kan weerstaan. De nieuwe toren wordt deze week door twee tv-zenders in gebruik genomen en later nog door drie anderen. De rangorde van hoogste torens: eerst komt de Amerikaanse televisie-toren van Rosewell in Mexico, die 536 meter hoog is, dan volgt het Empire State Building van 491 meter. 1. Welk beroep oefende Columbus tot zijn 25ste jaar uit? bierbrouwer, wapen smid, mijnwerker, wolkammer, touw slager. 2. Hoe heette de moeder van Napoleon Bonaparte? Maria Ludovica, Maria Caro lina, Maria Laetitia, Maria Christina, Ma ria Lucia. 3. Welke stad in Frankrijk is vermaard om zijn zijdeweverijen? Lyon, Boulogne, Cherbourg, Bordeaux, Toulon. 4. Door wie werd de tulp voornamelijk in Nederland ingevoerd? A. Keuven, Ca- rolus Clusius, W. Siemens. J. Comenius, G. Vrolijk. 5. In welke stad in Duitsland werd Luther geboren en is hij ook overleden? Wiesbaden, Weimar, Maagdenburg, Eis- leben, Keulen. 6. Welk beroep oefende Tollens uit? meubelmaker, koopman, drukker, bier brouwer, wapensmid. 7. Een insectenetende plant is: bremraap, zonnedauw, ratelaar, warkruid, ereprijs. 8. Wie waren de uitvinders van het schilderen met olieverf? Rubens, v. Eyck, v. Dijck, Teniers. Bosschaert. 9. Wie schreef een historische roman over „Het Slot Loevestein"? Drost, Olt- mans, Masdorp. Schimmel, Geel. 10. Te Ulft en Terborg heeft men kalk branderijen, ijzerfabrieken, jutefabrieken. meelfabrieken, glasblazerijen. Oplossingen uiterlijk woensdagavond aan een van onze bureaus. Alleen brief kaarten! Prijzen 7,50, 5 en 2,50. Oplossing puzzel no 6: Horizontaal: 1. kaper, 6. spaan, 11. baron. 12. dis, 14. slaak. 16. Namen, 17. koker. 19. orgel, 21. ale, 22. dor, 24. ore, 26. ere. 27. giro, 29. ton, 31. Ems, 32. slee. 33. Ee. 34. om, 36. melde, 38. k.o.. 39. L.S.. 40. Ares. 42. roe, 43. lamp, 45. nadelig. 46. luister. 48. Lena, 49. Eem, 51. stijl, 53, ar, 55. et, 56, snaak, 58. ed, 59. me, 60. meel. 62. bas. 63. nap. 65. stok, 67. een, 68. dag. 70. aak. 72. Ede, 73, regie. 75. egaal, 78. lager. 80. leder, 82. arm, 83. zadel, 84. leger, 85. hamel. Verticaal: 1. kamer, 2. are, 3. pond, 4. en, 5. niks, 7. p.s., 8. aloë, 9. aar, 10. nagel, 11. balie, 12. do, 13. Se. 15. kerel, 16. nagel. 17. krom, 18. Rome, 20. leest. 23. Ot,, 25. Rs, 28. oordeel. 30. nergens. 31. edelman, 32. somtijds. 35. meent, 37. L.O., 38. kaste, 40. aal. 41. sla. 43. lis, 44. pel, 47. hamer, 50. ea, 52. zeker, 54, reëel, 56. sage, 57. kaal, 59. model. 61. engel. 62. ba, 64. pa, 66. te gel, 68. deeg. 69. darm, 71. klam, 74. Ide, 76. ga, 77. A.M.. 79. adé, 81. re. 83. z.a. Prijswinnaars: f 7.50 A. Klomp. P. Hein- straat 16, Hillegom: 5 E. Mulder, H. Dreef 94. Heemstede: f 2.50 S. Boosman, Slachthuisstraat 1 B, Haarlem. Advertentie Bl'daalseweg 5-7, Bloemrmlaal, Tel-52301 PERSONEN- en VRACHTAUTOMOBIELEN (Verkort weergegeven) Op 4 januari wordt de „Couponbeschik king Algemene Ziekenfondsen 1952" door de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid ingetrokken en zal krachtens een besluit van de Ziekenfondsraad een nieuwe regeling worden ingevoerd, het Aangiftebcsluit Verplichte Ziekenfonds verzekering betreffende hetgeen werkge ver en werknemer hebben te doen om aan te tonen, dat een werknemer, verplicht verzekerd is. Dezer dagen wordt aan ruim 400.000 werkgevers, die ongeveer 2 miljoen werknemers in dienst hebben, in een cir culaire van de Ziekenfondsraad een uit eenzetting gegeven van deze nieuwe rege ling. Aan het tot nu toe 17 jaar van kracht zijnde couponsysteem kleven een aantal bezwaren. Eén daarvan is, dat de coupon, die de werknemer van de werkgever aan het eind van een bepaalde werkperiode ontvangt., niet op naam van de verzeke ringsgerechtigde is gesteld, hetgeen ver onachtzaming en misbruik in de hand kan werken. In de tweede plaats betekent de wijze van betaling der ziekenfondspre mie, gedeeltelijk als voorschot aan de cen trale kas der verplichte verzekering, het Vereveningsfonds, door aankoop van de couponboekjes, gedeeltelijk door verreke ning achteraf via de bedrijfsverenigingen, een doorbreking van de uniformiteit, wel ke de Coördinatiewet Sociale Verzeke ring beoogt. van de nieuwe regeling verwacht de zie kenfondsraad, dat zij aan deze bezwaren tegemoet zal komen. De „korte werkge versverklaring", die tegenover het zieken fonds als bewijs van het verplicht verze- Advertentie „fk moet in het vliegtuig noor Buenos Aires s H - kan ik neg even geld Facit. Om welke buitenlandse valuta 't ook gaat, zij heeft het razendsnel omgerekend. Dat vliegtuig haalt hij mak kelijk! Na 15 minuten instruktie maakt iedereen alle bereke ningen op de tien Facit- toetsen; optellen, aftrekken, vermenigvuldigen, delen. In luttele seconden de juiste All-round rekenmachine* voor olie kantoren Op dit moment zijn meer dan 400.000 Facit rekenmachines in ge bruik op kantoren in 102 landen. Dit vol automatische Facit-model is de gemakkelijkste all round reken machine ter wereld. Deze machine kiest altijd de kortste tekenweg, spaart tijd bij vermenigvuldigingen - tot 40° o Ah iedere minuut, iedere seconde van belang is: Nieuw aFACITA" 'jögk telmachine NjÊfc*» ^geruisloos - moderrt^t^" y Zend mi| vrijblijvend volledige gegevens Nun: - Adres: - Woonplaat* Zenden aan: BS .IKMAN Sk SARTOÜIUS N.V, WITTE DE WH HSTR 16 - ROTTERDAM In Dreischor is gisteren overleden de 'Udste mannelijke inwoner van Nederland. Ie heer J. Kip. Op 18 maart vierde hij zijn 07de verjaardig. Opa Kip. die in Dreischor is geboren en ïetogen, is in vroeger dagen vlasser ge feest. Ter gelegeneid van zijn 105de ver jaardag kreeg Dreischor een Jan Kipstraat. Twee keer in zijn leven is opa Kip ge ëvacueerd geweest: tijdens de oorlog en na de watersnood. In de watersnooddagen. 'oen hij in Dordrecht was ondergebracht, is hij door de Koningin ontvangen. Op 4 april heeft hij een bezoek gebracht aan Amster dam. waar hij ten stadhuize werd ont vangen. Over het opsporen van het wrak van de in 1945 in de pasvallei 'Shangri La) in Nederlands Nieuw-Guinea verongelukte Amerikaanse leger-Dakota, waarvan wij destijds uitvoerig melding hebben ge maakt zijn thans van de bestuurspatrouil- le, die tot de plaats is doorgedrongen, in Den Haag nadere- gegevens ontvangen. Door de bemiddeling van een tolk werd, in het tot dusver onbekende gebied van de vallei, een jonge man bereid gevonden de patrouille naar het wrak van de Dako ta te brengen. Het dorpshoofd uit het gebied, Weimhie- rik, vertoonde zich aanvankelijk niet, om dat hij in de veronderstelling verkeerde dat de dood van de bij de ramp omgeko menen aan hem verweten zou worden en dat de patrouille gekomen was om hem te bestraffen. Nadat de nodige uitleg was ge geven verscheen het dorpshoofd met twee varkens als teken van zijn goede gezind heid en als tegengeschenk ontving hij een bijl. Uit zijn verslag viel op te maken, dat hij het is geweest, die de drie overle venden van de ramp de eerste dagen ver zorgd heeft. De Technische Hogeschool in Delft heefl gisteren de eer genoten van een officieel bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard. Er was een afwisselend pro gramma vastgesteld, waarbij gepoogd was in een kort tijdsbestek zoveel moge lijk aspecten van de hogeschool te tonen. Veel belangstelling werd getoond voor het restaureren en conserveren van waar devolle kunsthistorische stukken als vaan dels, Koptische weefsels, middeleeuws ta fellinnen. een primitief schilderij „Hiëro- nymus' verzoeking" en leeibehang. De Koningin bezichtigde vervolgens het la boratorium voor schecpsconstructies waar Prins Bernhard eerder dit jaar al met Prins Philip van Engeland een bezoek gebracht heeft. De Prins ging nu naar het laboratorium voor vervoerstechniek. Aan het slot van het bezoek aan dit labo ratorium werd de sleeptank bezichtigd, waarbij met de sleepwagen een rit boven het plastic model van een vrachtschip werd gemaakt. Na de lunch in gezelschap van een der tigtal hoogleraren, namen Koningin en Prins een kijkje in het nieuwe studenten sportcentrum. In de kantine van de sport hal werd de maquette bezichtigd van de kernreactor, die voor de T.H. zal worden gebouwd en waarvoor op 4 november de eerste paal geheid is. In het laboratorium voor technische na tuurkunde bezichtigden de gasten daarna, onder leiding van prof. ing. J. B. Wester- dijk het elektronenmiscroscoop. Ook werd nog 'n bezoek gebracht aan 'n elektronische tafelrekenmachine, waarvan het principe tot dusver een geheim is. Tenslotte bega ven Koningin en Prins zich nog naar een der studentenflats aan de Oudraedtweg. Na een moeizame beklimming van de bergrug „Molawesa" (de laatste 25 meter gingen vrijwel loodrecht omhoog) werd de plaats bereikt waar op een klein plateau het voorstuk van het vliegtuig en een deel van een vleugel liggen. Op een ander plateau vond men het achterstuk van de romp dat bij het ongeluk kennelijk is af gebroken. Tien meter lager lagen staart stukken en enkele losse onderdelen waar onder twee radiosets. Wat verder af vond men een vleugel. Uit de aanwezigheid van gesmolten metaal rond het voorstuk kon worden opgemaakt, dat er een hevige brand gewoed had Rond het voorstuk wer den stoffelijke resten van slachtoffers ge vonden. Zij werden begraven, waarna het graf werd voorzien van een eenvodig hou ten kruis. Aan het graf werd het „Onze vader" gebeden. Tenslotte werd een aantal bewijsstuk ken verzameld waaronder een fotocame ra, een stuk aluminium van de romp en een drinkbeker van een thermosfles. Zij zijn naar Nederland verzonden en zullen aan de Amerikaanse autoriteiten worden overgedragen. Aangezien uit luchtverkenningen is ge bleken dat het wrak van de in 1954 veron gelukte Short Sealand van de Christian and Missionairy Alliance (Amerikaanse zending) eveneens in de bergen ligt, welke de pas-vallei begrenzen, werd de plaatse lijke bevolking hieromtrent uitvoerig on dervraagd. Zij verklaarde echter nadruk kelijk niet van het bestaan van dit wrak op de hoogte te zijn. Aangezien dus niet over plaatselijke gidsen kan worden be schikt. is een patrouilletocht naar dit wrak slechts mogelijk met steun uit de lucht. Inmiddels zijn in Hollandia ^pn luite nant en een sergeant van het hoofdkwar tier der 25e infanterie-divisie op Honolulu aangekomen. Zij zullen zich binnenkort naar de plaats begeven, waar het wrak van de verongelukte Amerikaanse leger- Dakota gevonden is Advertentie Medicinale hendcréme Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers heeft besloten bij een verzekeringsmaatschappij een collectieve polis af te sluiten, waarbij met. ingang van 1 januari 1959 de leden van de vereniging verzekerd zijn voor het geval hun, uitsluitend als voetganger bin nen een der Beneluxlanden, een ongeval overkomt. Deze verzekering geldt in ge val van overlijden of van blijvende in validiteit. LONDEN (Reuter) Een Britse sterren kundige, dr. H. Percy Wilkins, heeft een „storing" op het maanoppervlak opge merkt, toen hij woensdagavond waar nemingen met zijn telescoop verrichtte. Het was volgens hem een „roodachtige vlek" welke hij waarnam, die bijzonder duidelijk te zien was. Onlangs is melding gemaakt van een Russische mededeling over waarneming van een vulkanische uitbarsting op de maan. HAMBURG (UPI) Meer dan duizend scheepsontwerpers en scheepsbouwkun dige ingenieurs zijn donderdag in Hamburg bijeengekomen voor een tweedaagse con ferentie over problemen betreffende ato- mische aandrijving van schepen en het gebruik van aluminium bij de constructie van zeeschepen. Aan de conferentie, die een onderdeel vormt van de jaarlijkse conventie van de Westduitse vereniging van scheepsbou wers, nemen deskundigen uit elf Europese landen en van de V.S. deel. De burgemeester van Hamburg, Edgar Engelhard, deed een beroep op de West duitse industrie om een „door kernener gie aangedreven koopvaardijschip spoedig te verwezenlijken". In Duitse scheepvaartkringen verwacht men, dat minstens twee of drie jaren zul len verlopen eer de Duitse scheepsbouw- industrie zover zal zijn. Het vervaardigen van, het dreigen met, en het gebruik van atoomwapenen met hun onvoorstelbaar groot en blind vernietigings vermogen is in wezen een lastering van Gods goedheid. Daarom behoren wij, de volkeren en de overheden, radicaal en des noods dus ook eenzijdig, af te zien van de bereidheid om zulke wapenen eventueel te gebruiken, van het dreigen ermee en van hun vervaardiging. Dit is kras gezegd maar niet zonder re den- Een atoomoorlog met H-wapens be- betekent zelfmoord van de mensheid en daarom ook moord op de medemens, want er blijft geen doel over waarvoor men het leven van de medemens zou mogen nemen. Vroeger kon men nog stellen dat er recht vaardige oorlogen waren waarmee dus de gerechtigheid gediend werd. Nu kan dat niet meer omdat de gerechtigheid, bijbels gesproken, altijd gerechtigheid is ten op zichte van de mens en nooit abstract, nooit een doel in zichzelf. Het is dus onmogelijk een rechtvaardi gen oorlog te voeren, die leidt tot de ver nietiging van de mensheid. Men kan daar toe alleen komen wanneer men Gods goed heid lastert, dat wil zeggen het niet waar wil hebben dat God een God-voor-de- mensen is, een God. die de mensen van. vlees en bloed gewild heeft hen ook nu nog' bemint en ben ook met Zijn gerechtigheid dienen wil. Terwijl God in Zijn goedheid het menselijke leven van het hoogste be lang acht. zijn wij bereid om het radicaal uit te roeien, waarbij zelfs de hele schep ping op het spel wordt gezet. Daarom rnéhen wij het bovenstaande zo scherp te moeten stellen. Voor deze ene demon zullen echter ze ven andere in de plaats komen, wanneer we bij dit negatieve blijven staan en niet positief ons inzetten voor de echte gerech tigheid en vrede in wier naam wij de atoombewapening verwerpen. Ons „neen" blijft een slag in de lucht wanneer niet blijkt dat het. voortkomt uit een vrolijk, ootmoedig en dapper „ja" op Gods be loften. die Hij verbindt aan Zijn gebod tot naastenliefde, gerechtigheid, verzoening Onze afwijzing van de atoombewapening wordt pas vruchtbaar door de offers, die wij bereid zijn te brengen in onze persoon lijke verhoudingen en. terwille van een rechtvaardige samenwerking, in wijdere verbanden. Wij kunnen de lastering van Gods goedheid alleen vermijden door op die goedheid te vertrouwen, volledig, en dat zal moeten blijken uit onze offerbereid heid en het aanvaarden van risico's voor onszelf. Hoewel we door het laatste, gezien de praktijk van ons leven, tot grote ootmoed gehouden zijn, menen wij toch enkele praktische conclusies aan het bovenstaan de te moeten verbinden. Wij zijn ons ervan bewust, dat boven- aangeduide overtuiging, in wezen een radicale koerswijziging, in de politieke werkelijkheid helaas slechts stap-voor-stap gerealiseerd zal kunnen worden. Maar die stappen zal men dan ook moeten doen. Dit vraagt van de politici hardnekkige en vindingrijke pogingen tot toenadering van de volkeren, waartoe wij hun door onze eigen bereidheid moed mogen geven. Wij moeten hun zeggen en hun zoveel moge lijk voorleven, dat het risico der verzoe ning te verkiezen is boven het risico der bedreiging. De stappen, die naar onze mening on middellijk gedaan kunnen en moeten wor den, zijn staking van de kernproeven, mede omdat geen staat of groep van staten het recht heeft om terwille van eigen ver meende veiligheid de levens- en bestaans voorwaarden van miljoenen ander men sen Ie schaden; uitvoerige en betrouwbare voorlichting van de volkeren omtrent de gevaren van kernontploffingen cn een vol strekte ontvankelijkheid in politieke en mi litaire kringen voor deze wetenschappelijke voorlichting en waarschuwingen; hulpver lening op grote schaal als dienst aan de gerechtigheid en dus zoveel mogelijk ont trokken aan het politieke schema van de koude oorlog; veelzijdig en openhartig contact tussen Oost en West, uit het besef dat deze uitdaging van het communisme op geestelijke wijze moet worden beant woord. Wij sturen u deze brief bij wijze van vriendendienst. Het is onszelf ook geble ken. dat wij elkaar nodig hebben om klaar heid te krijgen maar tevens bij wijze van getuigenis: wij moeten dit zeggen ook al zou u het overbodig of gevaarlijk vinden- Wilt u deze brief, afgezien van eigen standpunt, in uw omgeving aan de orde stellen? Wij verzoeken ieder, die met ons tot dezelfde overtuiging is gekomen, dit aan ons kenbaar te maken, om daardoor te zijner tijd gezamenlijk aan synoden en aan regering meer inzicht te geven in de wil van de gemeenten en van de burgers". en het is moeilijk om op hel Cultuur. Het is toch werkelijk ontstel lend, uit de verklaring van minister Cals van 17 nov. 1.1. te vernemen, dat er in onze tijd geen geld blijkt te zijn om onze oude cultuurmonumenten voor ondergang te behoeden. Toch schijnt mij het gemis aan geld niet de belangrijkste factor te zijn. Wél, een leegte in onze geest, die niet meer in staat is, de waarde van cultuur te onder scheiden. Onze tijdgeest is veranderd, de waarde van de cultuur menen we niet meer nodig te hebben. Maar we kunnen Inch niet al leen leven van brood, nut en techniek al leen! Alle ware uitingen van het „leven" hebben toch recht van bestaan. Cultuur is de ,ziel" van een volk. Nu wij weten, hoe zorgwekkend de toe stand is, kunnen en willen wij er ons toch niet bij neerleggen! Waar ieder mens in Nederland recht heeft op ouderdomsverzekering, wanneer men zelfs ieder 3de kind een extra toe slag wil geven: waarom dan de Kinderen van' onze cultuur onze ziel te laten verhongeren! Het is onze plicht en onze opdracht ook deze uitingen van onze levende geest on ze cultuurmonumenten, te blijven verzor gen en hun toekomst te verzekeren. Kernproeven. De aanwezigheid van vele radio-actieve deeltjes in de atmosfeer bo ven Europa, tengevolge van kernproeven is door de regeringen strikt geheim gehou den, hoewel het bestaan ervan in Genève besproken is. In tegenstelling tot Zweden, waar een rapport ter zake, publiek ge maakt is, wordt hier te lande het consig ne der geheimhouding in officiële kringen naarstiglijk betracht. Het Nederlandse volk weet dus van niets. Had nu onder meer het Haarlems dagblad het Zweedse rap port niet gepubliceerd en er nog eens ex tra de aandacht op gevestigd, dan zouden we rustig voortleven. O, we worden mis schien wel door een beetje angst gekweld, als we, als nu door Zweden, met onze neus op de feiten gedrukt worden, maar daar blijft hel dan ook bij. We schrikken wat op, omdat we niet wisten, dat 't zo erg was. Maar over een paar dagen is de schrik afgezakt, gaat hef. Nederlandse volk z'n gewone gangetje. Er is weer ander „groot nieuws" op de voorpagina's van de kran ten. En dan: Och, er is toch niets aan t6 doen. Komt die tijd, komen ook de zorgen. Tenzij er een luide kreet opgaat, welke het Nederlandse volk opschrikt uit zijn le thargie en in beweging brengt. Want alleen een massa-beweging kan aan de atoom-vooruitgang-in-de-verkeer- de-richting een halt toeroepen. De atoom wetenschap kan in haar ontwikkeling niet tegengehouden worden 't zou absurd zijn daarnaar te streven doch alleen met een ontwikkeling in de vredelievende rich ting is de wereld gebaat. Geen geheimzinnigheid ten aanzien van de gevaren. Zweden is ons weer eens een voorbeeld geweest. Zal Nederland het Zweedse voorbeeld volgen? Nog is 't tijd! J.C.R.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7