RECHTSE OVERWINNING BIJ DE FRANSE VERKIEZINGEN Gaullistisch getij komt krachtig opzetten Partij van de Arbeid stelt eisen aan het kabinet HET WEER $eë MORRIS 'êeforet/of Politie arresteert met hulp van voorbijganger twee inbrekers „Belemmeringen voor oplossing thans weg" Het gevaar op de weg Verwezenlijking voorwaarde van aanblijven van P.v.d.A.-ministers Soedan en de V.A.R Nevelig RiJPEVIA Marokkaanse vice-premier na geschil afgetreden TECHNISCH SPEELGOED SIGNAAL Nog net uit de brand Naar het strijdperk Prof. Hallstein besluit reis langs Europese hoofdsteden Het woord is aan Haarlemmer verduistert f 190.000 bij houthandel Zelfgemaakte raket ontplofte Wilde achtervolging in Haarlemse binnenstad 73e JAARGANG No 117 MAANDAG 24 NOVEMBER 1958 303e JAARGANG No 27o Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 |j J| g ia 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. 1 B B 1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- Ij 1 lil ff ÉT j| ÉT II 'K J| IT J| |T Jj Abonnement p. week 59 et., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendapleinn Tel. 57755 eUb eJL dia (^dP dis fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. "%55Bfig^ Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Even symbolisch als de onverwachte per soonlijke nederlaag van de linkse oppo sitie-leider en oud-premier PMF was de eclatante overwinning van de minister van Voorlichting, Jacques Soustelle. Men- dès France voerde een felle actie tegen de nieuwe grondwet en over het algemeen tegen de politiek van De Gaulle en Sou- stelle was het ultra-rechtse kamerlid, dat in mei in Algiers de steen aan het rollen bracht, waardoor de vierde republiek verbrijzeld zou worden. Het Franse volk, dat met 2 percent stemonthoudingen beter opkwam dan aanvankelijk werd gevreesd, heeft zich ontegenzeggelijk opnieuw uitge sproken voor de politieke opvattingen van De Gaulle, althans voor de denkbeelden, die hem door zekere partijleiders worden toegedicht. Veertig definitief Het evenwicht van de Kamer zal naar rechts worden verplaatst en vermoedelijk zullen er talrijke nieuwe gezichten ver schijnen. Definitief werd echter nog maar een veertigtal kandidaten gekozen, dat de volstrekte meerderheid op zich wist te verenigen. Tot die gelukkige winnaars behoren een half dozijn ministers, waar onder de rooms-katholiek Pflimlin, de conservatief Jaquinot en de rechtse gaul list Soustelle. Een andere oud-premier, de conservatief Joseph Laniel werd gisteren verslagen. Bij de eerste verkiezingen der vijfde republiek, die het gezicht van de toekom stige Nationale Vergadering zullen bepa len, waren er vele vraagtekens en onze kerheden. Voor een volledig en betrouw- Advertentie KHARTOEM (Reuter-AFP) De Ver enigde Staten hebben zaterdag en de Sov jet-Unie heeft zondag het nieuwe bewind in Soedan erkend. De Soedanese minister van Binnenlandse Zaken, generaal-ma- joor Ahmed Abdel Wahab, heeft zaterdag verklaard, dat het nieuwe regime bereid is met de regering van de Verenigde Ara bische Republiek openhartige besprekin gen te voeren over de bestaande proble men. Alle belemmeringen voor het berei ken van „redelijke, eerlijke oplossingen" zijn met het vorige regime verdwenen, zei hij. Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog en nevelig weer met slechts enkele ver spreide opklaringen. Weinig wind, dezelfde of iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S baar beeld van Frankrijks nieuwe parle ment zal men nog een week geduld moe ten hebben, wanneer ook de tweede ronde gehouden zal zijn. Volgende zondag zal er eveneens in Algerije worden gestemd, waar de verkiezingen slechts één ronde omvat ten. Maar de resultaten van gisteren vor men meer dan enkel een aanwijzing, want in de regel wordt de strekking der uit slagen van de eerste in de tweede ronde bevestigd. De kandidaten, die gisteren aan de kop stonden, doch nog geen volstrekte meerderheid behaalden, kunnen er vrijwel zeker van zijn de volgende week met een eenvoudige meerderheid, te worden ge kozen. Voor de 465 zetels, die te verdelen waren, haddèn zich ruim 4000 kandidaten laten inschrijven. Er mochten Fransen en Fran- gaises stemmen, zodat één zetel een kleine zestigduizend koppep vertegenwoordigt. Een noviteit was dat elke volksvertegen- woordiger-in-hope op zijn stembiljet werd begeleid door een plaatsvervanger, die au tomatisch bezit van zijn zetel mag nemen in geval van overlijden van de officiële deputé of wanneer die tot minister be noemd zou mogen worden. Een andere nieuwigheid van deze verkiezingen is ge weest, dat het arrondissementsstelsel uit de derde republiek in ere was hersteld. Tenslotte werd het kiezerscorps gecon fronteerd met. een ruim aantal nieuwe partijen of tenminste namen. Het grootste succes heeft wel de „Unie voor de nieuwe republiek" geboekt, een partij, die geleid wordt door de gaullistische voormannen als Soustelle. Debré en Chaban-Delmas Ofschoon De Gaulle zich officieel af zijdig heeft gehouden van alle organisa torische, politielétf en andere transacties in deze nieuwe partij, heeft het kiezersvolk in de UNR toch klaarblijkelijk de formatie gezien, die de gedachte van de generaal het betrouwbaarst uitdroeg. De UNR heeft zo de grote resten van de vroegere een heidspartij RPF binnen kunnen halen, een partij, ,die persoonlijk door De Gaulle geleid werd en later weer ontbonden. Vee] minder profijt van de gaullistische hoog conjunctuur heeft het „Centrum voor de republikeirise hervorming" getrokken, waarin zich de links georiënteerde volge lingen van de generaal verenigd hadden Politiek gezien heeft de nieuwe golf van gaullisme, die door Frankrijk slaat, zeker het rechtse kamp, ten koste van de libe rale en linkse stromingen versterkt. Gerine succes mocht eveneens worden behaald door een andere nieuwe nartij, de „Unie van democratische krachten", waarin de linkse radicalen van Mendès-France eri Mitterand, met afvallige socialisten zoals Daniel Mayer samenwerken. Een ultra rechtse formatie, „Christelijke democra tie", van de rooms katholieke oud-premier Georges Bidault heeft hier en daar wat vilegen van de völksrepiihiikeinen van Robert Schuman en Pierre Pflimlin af ge vangen. De consequenties van de verkiezingen zullen politiek ingrijpend zijn. al werd hel parlement der vijfde republiek door De Gaulle dan ook aan nauwe banden ge legd. De Gaulle zelf is opnieuw als over winnaar uit de strijd getreden en ver wacht mag worden dat de toekomstige re gering door één der leiders van de gaul listische centrumpartij, de UNR, zal wor den geleid. De kansen van Jacques Sou stelle, wiens naam aanvankelijk vaak werd genoemd, lijken echter enigszins te worden overtroffen door die van de huidige mi nister van Justitie, de rechtse gaullist Michel Debré, die ook de voornaamste auteur van de nieuwe grondwet der vijfde republiek is geweest. Advertentie S'uit een Ongevallenverzekering 25.(100.bq overlijden 50.000.— bii invaliditeit ontstaan door een ongeval in of buiten beroep, incl. risico van auto- en bromfietsrijden kost 37.50 per jaar Verzekeringen en Financiering Rio Grandelaan 53 Overveen, Tel. 52955 De Marokkaanse vice-premier Abder- rahim Boaebid, die ook minister van Eco nomie en Landbouw was, is afgetreden. Hij heeft een andere gezagsverhouding over leger en politie geëist en uitbreiding van het kabinet met linkse leden van de regerende Istiklalpartij. De kwestie van het leger ontstond voor namelijk door een opstand tegen de rege ring. koning Mohammed V, weigerde zijn zoon, die aan het hoofd staat van leger en politie, bevel te geven tegen de opstande lingen op te treden. De rebellenleider heeft zich later bij de autoriteiten gemeld. Advertentie met vakkundige voorlichting BARTELJORISSTRAAT 6 - TEL. 12145 De dertig passagiers van een autobus van de dienst Geldermalsen-Tiel kre gen de schrik van hun leven, toen er plotseling een grote steekvlam uit de motorkap schoot, die het voertuig in lichter laaie zette. Zij konden nog op het nippertje uit de bus komen, die geheel uitbrandde. In de Ahoxj-hal te Rotterdam hebben de Rotterdamse studenten een drie daags concours-hippique gehouden waaraan ook Prins Bernhard deelnam. De Prins bezette de eerste plaats in de dressuurproef. Vergezeld door Konin gin Juliana betrad Prins Bernhard zondagmiddag het strijdperk. Laatste bezoek: Den Haai „De vooruitzichten van het onderhoud tussen Adenauer en De Gaulle zijn, voor zover het de Vrijhandelszone betreft, niet ongunstig", zo verklaarde de voorzitter van de Europese Commissie voor de E.E.G., prof. dr. Walter Hallstein bij zijn aankomst in Den Haag. Prof. Hallstein zei dat' de besprekingen, die vanmorgen op het ministerie van Bui tenlandse Zaken zijn begonnen, een zuiver informatief karakter hebben en in zekere zin als een voorbereiding voor de zitting van de raad van ministers op 3 december kan worden beschouwd. Prof. Hallstein heeft de overige landen van de Europese Economische Gemeenschap reeds met een bezoek vereerd en zijn rondreis langs de Europese hoofdsteden zal dan ook van daag worden voltooid. Over het definitieve standpunt van de zes E.E.G.-landen kon hij zich in dit sta dium nog niet uitlaten, maar hij legde er de nadruk op dat er zowel aan een voorlo pige als aan een definitieve oplossing van de problemen hard wordt gewerkt. De zit ting van de raad van ministers op 3 decem ber zalin ieder geval veel gewicht in de schaal leggen, zo verklaarde hij. In de nacht van zaterdag op zondag is de Haarlemse binnenstad het toneel ge weest van een wilde achtervolging van drie inbrekers, waarbij een der achtervol gende politiemannen twee waarschuwings schoten uit zijn pistool loste en het de politic tenslotte onder andere met hulp van een burger gelukte twee vluchtelingen te arresteren. Om kwart over drie zag een voorbij ganger in de Koningstraat, dat er bij een kledingmagazijn een ruit stuk was. Hij vond dit verdacht en liep naar de Grote Houtstraat om te zien, of daar mogelijk politie surveilleerde. Inderdaad vond hij twee politiemannen, die zich onmiddellijk naar het bewuste perceel in de Koning straat begaven. Hier aangekomen zagen de agenten een manspersoon, die met zijn bovenlichaam door de vernielde ruit stak Addison Samenzweren is een spel dat is uitge vonden voor en door mensen van hoge rang, die niets omhanden hebben. De Amsterdamse politie heeft zaterdag de 63-jarige N. C. de T. uit Haarlem aan gehouden, die bekend heeft in enkele jaren totaal 190.000 te hebben verduisterd ten nadele van een houthandel te Amsterdam. Hij was bij deze houthandel werkzaam op de boekhouding. De fraude is ontdekt tij dens een controle van de boeken. De scha de wordt gedeeltelijk door een verzekering tegen fraude gedekt. Een vijftienjarige scholier is ernstig ge wond toen een raket, die hii had vervaar digd op een zolderkamer van de ouderlijke woning in de Cornelis Trooststraat te Am sterdam, vroegtijdig tot ontploffing kwam. In het ziekenhuis moest zijn linkerhand worden afgezet. en zich bij de nadering van de politie haastig naar buiten wrong en op de vlucht sloeg. Twee in de buurt op de uitkijk staande mannen volgden zijn voorbeeld. De agenten zetten de achtervolging in. Een hunner concentreerde zich op de in breker, die o^ zo'n uitzonderlijke manier het kledingmagazijn verlaten had. „Halt, politiesommeerde de agent, doch de man stoorde zich hier niet aan. Ook toen de politieman twee waarschuwings schoten uit z'ïn pistool loste, dacht de vluchteling er niet over zijn vaart te ver minderen. Op de Gedempte Oude Gracht trof de agent een politieauto aan, die met chauffeur en al als het ware gereed stond om bij de achtervolging behulpzaam te zijn. Toen de auto ter hoogte van de Frankestraat kwam, zagen de achtervol gers twee mannen in een gevecht gewik keld. Het bleek, dat de Haarlemmer, die de politiemannen gewaarschuwd had, op eigen gelegenheid de achtervolging op de inbreker had ingezet. In de Frankestraat kreeg hij hem te pakken en leverde hem aan de politie over. Deze bracht de in breker, een 34-jarige Haarlemse timmer man, naar het bureau over. Inmiddels was de andere politieman de twee mannen, die op de itkijk hadden ge staan, achterna gerend. Hij vorderde de fiets van een voorbijganger en na een wil de achtervolging door allerl straatjes en steegjes slaagde de agent er in één der mannen te arresteren. Dit bleek een 31- iarige Haarlemse oliemonteur te zijn. die eveneens naar het bureau werd over- gehracht. Beide arrestanten verkeerden onder in vloed van sterke drank. De derde man is nog voortvluchtig. In de vensterbank achter de ingeslagen ruit van het kledingmagazijn lag een sta peltje jongensbroekjes gereed om te worden meegenomen. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 CAMEL MONTY COATS ƒ45.— poogde men, volgens hem, de P.v.d.A. er opnieuw „onderdoor" te krijgen. Naar de mening van de heer Vermeer is bij de houding van de andere partijen de verkiezingsuitslag van de afgelopen zo mer in het geding: „Wij hebben verloren en dat wil men ons blijkbaar goed laten voelen. Men heeft geen andere oplossingen dan verkiezingen. Welnu, als men ons daarmee bang denkt te maken, dan is men ernaast. Ook na deze zomer vrezen wij geen verkiezingen." De heer Vermeer verklaarde dat de P.v.d.A. bereid is verantwoordelijkheid te dragen, maar dat zij weigert mee te re geren als anderen menen, dat haar verant woordelijkheidsgevoel zover gaat, dat zij vervreemdt van hen die haar hun ver trouwen gaven en geven op de grondslag van haar verkiezingsprogramma. Tegen huurverhoging In het verdere deel van zijn rede vroeg hij zich af, of de huurverhogingen van de afgelopen jaren de volkshuisvesting heb ben gediend, daar de bouwprijzen constant zijn gestegen en veel van het beoogde ef fect te niet hebben gedaan. „Meer dan één huurverhoging per kabinetsperiode van vier jaar wordt door ons niet aanvaard", zo zei de heer Vermeer. „Wij weigeren om ruimte die er mocht zijn voor een ver hoging van de lonen, gebruikt te zien worden voor een huurcompensatie, die voor een belangrijk deel de huiseigenaren ten goede komt". Voorts zei hij, dat de enorme winsten, die gemaakt worden, al leen ten goede komen aan een beperkte groep van bezitters. „Willen wij als socialisten niet achter raken bij de ontwikkeling die zich in de maatschappij voltrekt, dan moeten wij denkbeelden ontwikkelen die de bezits verhoudingen radicaal wijzigen en niet al leen de bezitsverhoudingen, maar ook de inkomstenverhoudingen en de machtsver houdingen", aldus de heer Vermeer. Hij stelde tenslotte, dat het hier minder gaat om bezitsvorming, maar eerst en vooral om bezitspreiding. (Van onze correspondent in Parijs) DE EERSTE RONDE DER ALGEMENE VERKIEZINGEN, die gisteren in Frankrijk gehouden is, heeft een grote overwinning voor de aanhangers van generaal Charles de Gaulle opgeleverd. De nieuwe partij, de „Unie voor de nieuwe republiek", die, ofschoon zonder diens officieel patronage, de plaats heeft ingenomen van De Gaulle's vroegere volksdemocratie de R.P.F., is, met ongeveer vijftien percent der stemmen, na de communisten de tweede partij van Frankrijk geworden. Tot de grote verliezers behoort dc middenstandsleider Pierre Poujade, die in twee jaar tijds zijn aanhang van twaalf percent tot nog geen één percent zag wegkwijnen. De communisten konden er niet in slagen de anderhalf miljoen stemmen, die zij bij het referendum van 28 september kwijtraakten, alle tenig te winnen. Hun percentage liep eveneens sterk terug, ofschoon zij met zeventien percent van het electoraat nog altijd de grootste partij van Fi ankrijk vormen. Zware klappen werden ook de radicalen toegebracht, in het bijzonder de partijgangers van Pierre Mendès-France, die zelf verslagen werd. De socialis ten, wieHeicler Guy Mollet zich in de mei-dagen tot de beginselen en opvattingen van De Gaulle bekeerde, hebben winst geboekt en de conservatieven en rooms- katholieken hebben hun stellingen goed verdedigd. „De Partij van de Arbeid, hoezeer ook bereid tot medeverantwoordelijkheid inzake het regeringsbeleid, kan deze niet langer op de tevoren voor haar geldende grondslag aanvaarden. Deze grondslag was de redelijke verwachting, dat ons verkiezingsprogram, voor zover dat weerklank heeft gevonden in het regerings- program, zou worden verwezenlijkt. Deze verwachting bestaat niet meer." Dit heeft mr. J. W. A. Burger, voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de P. v. d. A., verklaard op de centrale fakkeldragersdag van zijn partij in Utrecht. Hij zei voorts dat de P. v. d. A.-fractie het in de huidige veranderde omstandig heden slechts verantwoord acht dat de P. v. d. A.-ministers deel van het kabinet blijven uitmaken voor zover op korte termijn blijkt, dat het kabinetsbeleid vol doende vruchten afwerpt. Mr. Burger verklaarde te spreken namens zijn gehele fractie, nadat er overleg met de P. v. d. A.-ministers was gepleegd. Hij zei verder, dat hij zich genoodzaakt had gezien in de Tweede Kamer te kennen te geven, dat de positie van de P. v. d. A.-fractie tegenover het kabinet is veranderd ten gevolge van de amendering van de Wet Vervreemding Landbouwgronden, die strijdig is met het regeringsprogram. Dit program behelsde volgens mr. Bur ger de noodzaak van het treffen van blij vende voorzieningen tot prijsbeheersing van landbouwgronden, terwijl er voorts wettelijke voorzieningen werden aange kondigd ter voorkoming van versnippe ring van de bedrijven waar zulks ten koste van vele miljoen aan belastinggel den herverkaveling en saneringen heb ben plaatsgehad. Desondanks, zo zei mr. Burger, hebben de K.V.P. en A.R. het één zowel als het ander onmogelijk gemaakt door middel van amendementen op de Wet Vervreem ding Landbouwgronden. Daarmee kwam tevens elke garantie te vervallen omtrent de verwerkelijking van het overige re geringsprogram. Zeven voorwaarden Als essentiële punten voor het kabinets beleid beschouwt de Kamerfractie van de P.v.d.A.: Ten eerste: weduwen- en wezen voorziening zoals deze door minister Suur- hoff is aangekondigd. Ten tweede: een be lastingheffing op directe vermogensver meerdering, waaromtrent minister Hof- stra heeft verklaard een wetsontwerp in voorbereiding te hebben. Ten derde: een belastingverlaging voor ongehuwden, zo als door de Kamer in de motie-Peschar is gevraagd. Ten vierde: het alsnog veilig stellen van herverkavelde en nieuwgewon- nen landbouwgronden tegen versnippe ring, zowel ten gevolge van eigendoms overdracht als ten gevolge van vererving, zoals door minister Vondeling is aange kondigd. Ten vijfde het voorkomen van maatregelen die een verhoging van het levenspeil van minder draagkrachtigen in de weg zouden staan, zoals bij de jongste algemene beschouwingen door de fractie met name inzake het huur- en loonprijs- beleid is voorgestaan. Ten zesde: het ver werkelijken van een conjunctuurbeleid en het wettelijk vastleggen van de daartoe noodzakelijke bevoegdheden, zoals voor gesteld in het wetsontwerp tot verlenging van de tijdelijke verhoging van enige di recte belastingen, alsmede maatregelen met betrekking tot de vervroegde af schrijving en de investeringsaftrek. Ten zevende: een defensiebeleid dat althans na de volgende verkiezingen de mogelijkheid biedt van diensttijdverkorting en uitga- venvermindering. Tegen troepen naar N .-Guinea Voorts verklaarde mr. Burger, dat de P.v.d.A.-fractie overwegende bezwaren heeft tegen een wijziging van de Dienst plichtwet, waaruit zou voortvloeien dat dan dienstplichtigen van de landmacht naar. Nederlands Nieuw-Guinea worden uitgezonden. Mr. Burger besloot zijn verklaring met de uitspraak dat het geenszins ondenk baar is dat men het de P.v.d.A-fractie on mogelijk zou maken langer regeringsver antwoordelijkheid te dragen. „De voor dat geval door de fractie-voor zitter der K.V.P. aangeroerde mogelijkheid van vroegere verkiezingen begeren noch vrezen wij, zo zei hij, maar wel rijst de vraag, of het hierin gelegen bewijs van betekenis van de medewerking der P.v.d.A voor de regeerbaarheid van ons land niet had dienen te gelden, toen het regerings program welbewust werd doorkruist." Nieuwe middenstand Prof. dr. W. Banning sprak in deze bij eenkomst over het beginselprogram van de P.v.d.A. Hij wees er op, dat in Amerika de z.g. nieuwe middenstand in aantal het eigenlijke proletariaat reeds overtreft en dat men een dergelijke ontwikkeling ook in de andere geïndustrialiseerde landen kan vex'wachten. Een belangrijk deel van de nieuwe middenstand, dat de P.v.d.A. eens heeft gesteund, laat haar nu in de steek, aldus prof. Banning. Volgens hem zal de partij er rekening mee moeten houden, dat een socialisme, dat zou blijven steunen op het proletariaat alleen, gaat steunen op een minderheid van de bevolking. De heer Evert Vermeer, voorzitter van de Partij van de Arbeid, hield een rede voering, waarin hij o.m. zei: „De andere partijen probeerden in 1952 bij de formatie van een kabinet onze winst in een nederlaag om te zetten en dat spel ging ook na de kabinetsformatie voort." Ook bij de kabinetsformatie van 1956

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1