Raad voor Scheepvaart onderzoekt stranding „Boskoop" bij IJmuiden Bourguiba meldt complot van Egyptische officieren Ghana en Guinea willen kern vormen van unie in Afrika Herenvesten Peek&CIoppenburg ^Praatótoel In Algerijns bevrijdingsleger lijkt een machtsstrijd gaande te zijn Agent te paard vloerde Duitse t.v.-operateur DAAROM is Mascotte 3x beter Pullovers 1695 zit:*™"h *°«»- Negen mensen dakloos 0p de r Van dag tot dag N A V O^kunstinaan Duitser bekent moord op Venlose taxichauffeur MAANDAG 24 NOVEMBER 1958 o zuiver wol (import) Arosa"' gebreid in mo derne grove steek, nieuwe uni-kleuren met QQ75 fantasie V-hals Modifaliafull-fash ioned in moderne ton-sur-ton OQ75 dessins OvJ Suèdine (imitatie-leder) met wol in mo- 0^50 derne uitvoering Orlon origineel „du Pont' Speciale St. Nicolaas aanbieding GABES (Reuter) In Tunesië zijn ver scheidene Egyptische officieren gearres teerd, die geprobeerd hebben leden van hel Algerijnse nationale bevrijdingsfront in Tunesië over te halen tot een samen zwering tegen de Tunesische president. Bourguiba. Bourguiba heeft dit zondag in een rede te Gabes bekendgemaakt. Eerder deze week waren in Parijs be richten ontvangen, waarin was gezegd, dat 40 Tunesiërs waren gearresteerd, omdat zij aanhangers zouden zijn van Salah Ben Joessef, de vroegere secretaris-generaal van de Neo-Destoerpartij. Joessef, een persoonlijke vijand van Bourguiba, leeft in Cairo in ballingschap. Hij is er verschei dene malen van beschuldigd, dat hij sa menzweert tegen Bourguiba. Bourguiba verklaarde zondag, dat de ge arresteerde Egyptische officieren contact hadden opgenomen met „bepaalde ele menten", onder wie Algerijnen. Het kom- plot was ontdekt. Behalve de Egyptenaren zijn ook verscheidene mensen aangehou den, die de voorstellen van de Egyptena ren hadden aangehoord. Bourguiba waarschuwde het Tunesische volk waakzaam te zijn. Er is zelfs reeds een poging gedaan om me te vermoorden, zei hij. De president deelde voorts mede. dat Tunesië vóór het einde van het jaar wa pens zal ontvangen van landen van het westelijke en het oostelijke blok, en van neutrale landen. De landen die wapens le veren zullen deskundigen zenden om de Tunesische militairen te oefenen. Tunesië heeft een leger van 20.000 man nodig „en het zal dit leger hebben, wat ook de finan ciële moeilijkheden zijn," aldus Bourgui ba. Hij verklaarde, dat alle Tunesiërs pa raat moeten blijven om de veiligheid van het land te verdedigen. Die veiligheid blijft in gevaar zolang het Franse leger „arbitraire macht" bezit en „massaslach tingen" aan de Tunesische grenzen aan richt, zei hij. Doch niet alleen van de kant der Algerijns-Tunesische grens dreigt ge vaar, het gevaar komt ook uit het oosten door de „oude Egyptische overheersings- lust" en de „middelen, die een Arabisch land gebruikt om in ons land onlusten te veroorzaken door hetzij de publieke opinie te vervalsen als in 1955 of door mensen te zenden om het staatshoofd te vermoor- In de moord op de Venlose taxichauffeur H. Emons, die woensdagavond op een bos weg onder Swalmen, nabij de Duitse grens gepleegd werd, begint licht te komen. De chauffeur werd, zoals gemeld is, door twee revolverschoten in het hoofd ge dood. Zijn wagen botste tegen een boom en enige Duitse automobilisten vonden even later, nabij de plaats van het onge luk, een gewonde Duitser alsmede de re volver waarmee de moord begaan was. Aanvankelijk verklaarde de 32-jarige Duitser H.N. (en niet M. zoals eerder ge meld is) uit Bayreuth dat een derde per soon in de auto gezeten zou hebben, die de schoten had gelost. Onder de druk van het door de rijkspolitie verzamelde bewijs materiaal heeft de man echter in de loop van zaterdag bekend, dat hij de moord heeft begaan. Over de motieven voor zijn daad tast men nog in het duister. Een van de beide paspoorten die N. bij zich had, bleek vals te zijn. In Duitsland wordt hij gezocht voor verscheidene ande re delicten. Waarschijnlijk heeft hij ech ter nog meer op zijn kerfstok. Hij blijkt namelijk een grote angst te hebben voor uitlevering naar Duitsland. De politie denkt in dit verband aan de beruchte „autobahnmoorden", die enige jaren gele den in Duitsland schering en inslag wa ren. De rijkspolitie zet, samen met de Duitse „Kriminalpolizei" het onderzoek voort. In Alkmaar is hedenmorgen een blok van drie onbewoonbaar verklaarde, maar nog bewoonde huizen afgebrand. Van het huisraad kon weinig gered worden. Drie gezinnen, samen negen personen, zijn door de brand dakloos geworden. i Baars Het bericht van jongstleden zaterdag, dat de NAVO-landen voor gezamenlijke rekening een aardsatelliet willen laten vervaardigen en deze willen tooien met liet embleem van de Noordatlantische Ge meenschap (de vierpuntige blauwe ster), zou gemakkelijk tot misverstand kunnen leiden. Men zou er namelijk uit kunnen concluderen, dat de NAVO er naar streeft, de primeur te hebben van een nieuwe wij ze van reclame maken, namelijk adverte ren in de wereldruimte. We mogen im mers wel verwachten, dat er in 1960, als de NAVO-aardsatelliet gelanceerd wordt, al verscheidene andere satellieten om onze wereldbol zullen rondwentelen; van al dezulken zal de NAVO-kunstmaan zich dan onderscheiden door die vierpuntige blauwe ster, die er op aal worden geschil derd. Van de aarde af zal men, zelfs met de sterkste kijkers, dat embleem natuur lijk niet kunnen zien, maar het zou een ge ruststellende gedachte (al weten we niet, voor wie) kunnen zijn dat alle meteoorste nen en andere kleinere hemellichamen er door opmerkzaam zouden worden ge maakt op het bestaan van de Noordatlan tische Verdrags-Organisatie. Dit grapje gaat echter niet op, want de speciale NAVO-aardsatelliet is gelukkig méér dan een dwaze reclame-stunt. De gedachtengang, die tot het maken van het project heeft geleid, is namelijk de volgen de. Het lanceren van aardsatellieten is tot dusver uitsluitend ondernomen door de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie; de rest van de wereld is er niet aan te pas ge komen, en zal er, gezien de zeer hoge kos ten van dergelijke experimenten, ook in de toekomst nauwelijks aan te pas kunnen komen. Deze gang van zaken is niet alleen weinig bevorderlijk maar zelfs uitgespro ken nadelig voor het wetenschappelijk on derzoek in die andere landen, met name in West-Europa. De voorzitter van de werkgroep voor aeronautisch onderzoek van de NAVO, de natuurkundige professor Theodor von Karman (zelf geboren Europeaan, hoewel reeds lang Amerikaans staatsburger) heeft deze situatie met lede ogen aange zien en heeft zich daarom gezet aan het verwezenlijken van het denkbeeld om West-Europese geleerden bij de construc tie van een aardsatelliet in te schakelen. Daaruit is het plan voor de NAVO-kunst maan gegroeid. Bij de uitvoering van dat project dat niet bijzonder duur behoeft te zijn omdat de lanceer-installatie, het kostbaarste onderdeel van zo'n project, van de V.S. kan worden geleend zullen geleerden uit vrijwel alle NAVO-landen hun medewerking kunnen verlenen en dit zal ongetwijfeld stimulerend kunnen wer ken op het wetenschappelijk onderzoek in die landen. Dat de satelliet hoofdzakelijk zal worden ingericht voor metingen in de wereldruimte die op weerkundig gebied van groot belang kunnen zijn, bevestigt bovendien het niet-militaire karakter van het project. Het is zeer te wensen, dat de Nedei-land- se wetenschappelijke wereld spoedig en duidelijk blijk geeft van haar belangstel ling en haar verlangen om dit plan te helpen verwezenlijken, want ons land en onze wetenschap kunnen daarbij slechts gebaat zijn. AKKRA (Reuter) Ghana en Guinea hebben zich bereid verklaard samen de kern van een unie van Westatrikaanse staten te vormen. De regering van Ghana is, behoudens goedkeuring van het par lement, bereid aan het pas onafhanke lijk geworden Guinea een lening van honderd miljoen gulden te verstrekken. De beide landen zullen hun defensie en de buitenlandse en economische politiek in harmonie brengen. Als volgende stap beoogt men het opstellen van een ge meenschappelijke grondwet. Ghana is in 1957 onafhankelijk gewor den. Premier Nkroemah van Ghana streeft naar een federatie met Nigeria, Sierra Leone en Gambia, en mogelijk ook met de Ivoorkust, Togoland, Frans West-Afrika, Frans Equatoriaal Afrika, Spaans West- Afrika en het Spaanse eiland Fernado Po. Advertentie „Wild geraasin Amsterdam Bij de traditionele intocht van Sint Ni colaas in Amsterdam is zaterdagmiddag een onverkwikkelijk incident gebeurd. De Sint was om 2 uur per sleepboot „Span je" aan de kade voor de Sint Nicolaaskerk gearriveerd en vandaar zijn rijtoer door de hoofdstad begonnen. Omzwermd door gemotoriseerde zwarte pieten en bereden politie, reed hij, op een witte schimmel gezeten, het door duizenden jubelende kin deren omzoomde Damrak op. Daar stond een aantal persfotografen en cineasten, die de gebeurtenis vereeuwigen wilden en daartoe voor de stoet uit bleven lopen. Dit was blijkbaar niet naar de zin van een politieadjudant die de fotografen eerst en blijkbaar op zeer barse toon toevoeg de dat zij opzij moesten gaan. Toen het groepje fotojournalisten daaraan geen ge hoor gaf reed hij met zijn paard op hen in en trachtte hen van de weg af te drin gen. Bij de snelle wendingen die het po- litiepaard tijdens deze gevaarlijke charge maakte, raakte een filmoperateur, de heer Kerndorp van de Westduitse televisie, in de verdrukking en werd door hét paard omver geduwd. Bij zijnval verloor de man, behalve een schoen, ook zijn came ra, die met een klap op het plaveisel be landde. Een der lenzen van het toestel werd daarbij zwaar beschadigd. Ook sprong zijn filmmagazijn open, waardoor reeds gemaakte opnamen waardeloos wer den. Het gelukte de adjudant nochtans niet de fotografen, die, naar zij zeggen, van het organisatiecomité uitdrukkelijk volledige vrijheid van beweging gekregen hadden te verwijderen en ten slotte gaf hij zijn pogingen dan ook op. Het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Fotojourna listen zal een schriftelijke klacht tegen het optreden van de adjudant indienen bij de hoofdcommissaris van politie, de heer H. J. van der Molen, die reeds zaterdagmid dag heeft toegezegd, de zaak vandaag grondig te zullen onderzoeken. De intocht van Sint Nicolaas is overi gens bijzonder prettig en feestelijk verlo pen. Op de Dam ontving burgemeester mr. G. van Hall de bisschop, waarbij hij zelf het befaamde lied „Zie de maan schijnt door de bomen", aanhief, dat prompt door duizenden jonge stemmen werd overgenomen. Door de binnenstad ging de stoet waarin vele praalwagens met vliegende schotels en andere ruim tevaartfantasieën meereden naar het AMVJ gebouw aan het Leidsebosje. Daar deelde de Sint surprises en vermaningen uit aan zeshonderd jonge Amsterdammer tjes, nadat hij eerst nog, op het Wetering schanscircuit, staande was gehouden door het bestuur van het studentendispuut He- ra, in een voorhistorische automobiel, dat hem een enorme zak snoep aanbood ter verdeling onder een groep spastische kin deren, elders langs de route opgesteld. den., en zelfs door bepaalde Algerijnen te gebruiken, deze te ontwapenen en van hun leiders te scheiden." Bourguiba kondigde aan, dat het hoge gerechtshof maandag het proces zal be ginnen tegen de volgelingen van Salah Ben Joessef, die bij het Egyptische kom- plot zijn betrokken. De gearresteerde Egyptenaren zullen later terecht staan. Het hoofd van de voorlichtingsdienst van de V.A.R., Saad Afra, heeft president Bourguiba van Tunesië een leugenaar ge noemd. Er zijn geen Egyptische officie ren in Tunesië, zei hij. Salah Ben Joessef, de verbannen secretaris van de Tunesi sche Neo-Destoerpartij, heeft president Bourguiba'; beschuldigingen jegens hem en zijn volgelingen vals genoemd. ,.Ik heb nooit deelgenomen aan enig komplot tegen hem," verklaarde hij in Caïro waar hij woont. Tweespalt in F.L.N.? TUNIS Een woordvoerder van het Al gerijnse nationale bevrijdingsfront F.L.N. heeft zondag in Tunis met klem berichten tegengesproken over tweespalt en een re volte in het leger van de F.L.N. In Tune sische kringen was deze week verklaard, dat vijftien rebellenofficieren zijn gear resteerd, omdat zij een samenzwering hadden gesmeed om de F.L.N. het aan bod van generaal De Gaulle voor onder handelingen over een bestand, te laten aanvaarden. De F.L.N.-woordvoerder zei zondag, dat er weliswaar op zich zelf staande incidenten onder de in Tunesië ge legerde eenheden van het front zijn ge weest, maar dat die geen politiek karakter hadden. Een zware noordwester ranselde in de nacht van donderdag op vrijdag 17 ok tober de Nederlandse kust en bracht vele schepen in grote moeilijkheden. De 5910 bruto register ton metende „Boskoop" van de K.N.S.M. ondervond ook het geweld van de gierende wind en de opgezweepte golven. Het schip dat met stukgoederen geladen van Amsterdam op weg was naar Trinidad raakte omstreeks half twee des nachts een mijl ten zuiden van de Zuider- pier in IJmuiden aan lager wal en dreef af naar de tweede zandbank. De IJmui- dense sleepboten „Stentor", „Hector" en „Simson" van n.v. Bureau Wijsmuller, als mede de reddingboot „Neeltjc Jacoba" voeren uit om eventueel assistentie te ver lenen. De „Boskoop" slaagde er na vertwij felde pogingen in om zonder hulp van de sleepboten in dieper water terecht te ko men. Dit betekende echter niet dat het schip nu in veiligheid was. 's Morgens om acht uur verzocht het schip plotseling weer dringend om sleepbootassistentie. Bovengenoemde IJmuidense slepers voe ren onmiddellijk naar de opgegeven posi tie, vijftien mijl west van IJmuiden, waar het Amsterdamse schip met een gebroken roer en een scheur in het dek hulpeloos ronddreef. Het schip maakte water; de „Hector" had daarom pompen aan boord. De „Boskoop" werd ten slotte door de IJmuidense slepers in veiligheid gebracht. Deze geschiedenis herleefde vanmorgen in Amsterdam voor de Raad voor de Scheepvaart, die onder voorzitterschap van mr. C. J. Enschedé onderzocht of voor de moeilijkheden voor de „Boskoop" wel licht de met de navigatie belaste beman ningsleden aansprakelijk konden worden gesteld. Géén schuld De inspecteur-generaal voor de scheep vaart, de heer J. J. Metz, kwam tot de conclusie dat de 56-jarige kapitein D. S. van de „Boskoop" geen schuld treft aan de ramp, die het schip is overkomen. Hy maakte de kapitein zelfs een compliment voor de wijze waarop onder zeer moeilijke omstandigheden moest worden gemanoeu vreerd. „De gezagvoerder kon de ramp onmogelijk voorzien. Hij voerde de enig juiste navigatie om vrij te blijven van de gevaarlijke kust. Bewonderenswaardig", aldus de heer Metz. De kapitein verklaarde dat hij met de loods eerst in Amsterdam en later in de sluizen van IJmuiden had overlegd om ondanks het slechte weer toch uit te varen, omdat het weerbericht afnemende storm van windkracht 7 a vijf voorspelde. Boven dien was het volgens de kapitein verant woord omdat het schip zwaar was geladen en een behoorlijk motorvermogen had. „Het is wel eens meer gebeurd dat ik onder dergelijke omstandigheden ben binnen ge komen en uitgevaren", zei de kapitein. „Ongeveer drie tot vier scheepslengten (450 meter) buiten de pieren gebeurde het: een zware grondzee kwam van voren over zetten, het schip kreeg een enorme klap, trilde en bleef even nadreunen. De deklast raakte gedeeltelijk los. To enheb ik in een opwelling een halve minuut halve kracht gevaren, maar nadien kwam ik tot de con clusie, dat ik, om uit de kust te blijven, toch beter op volle kracht kon doorzetten." Hoe het roer is afgebroken, kon de kapi tein niet verklaren. Hij nam aan dat het roer bij vertrek in Amsterdam zoals gebruik is was gecontroleerd. De gezag voerder had de indruk dat het schip na de grondzee niet meer had gestoten. De 33-jarige binnenloods eerste klas W. A. M. onderschreef de verklaring van de kapitein. Hij had gedurende de rampnacht ook geen reden gezien om niet uit te varen, en was ook van mening dat de grondzee volkomen onverwacht was overgekomen. „Het schip ging geweldig te keer toen die „kruller" overkwam. Het was beangsti gend." Op de vraag of het stuur was gecontro leerd, kon de 38-jarige stuurman J. B. geen antwoord geven. „Het gebeurt meestal wel", zei hij. „Hoe gedroeg het schip zich bij die grondzee," vroeg een van de leden van de Raad voor de Scheepvaart aan de stuur man. „Hij heeft even geschud", luidde het antwoord. „Was dit abnormaal?" „Nee", antwoordde de stuurman. „Hoe verklaart u dan de bodem- en roerschade, toen het schip in dok stond?" „Dat zou ik niet kunnen verklaren", was het antwoord. De Raad voor de Scheepvaart doet zo spoedig mogelijk uitspraak. „Een lekker rustig opdrachtje", zullen de fotoverslaggevers gedacht hebben, toen zij zaterdag dit stemmige plaatje van Sinterklaas' blijde incomste in Amsterdam knipten. Maar even later moesten zij in grote haast een veilig heenkomen zoeken voor de wild- rondzwaaiende hoeven van een politie- paard, dat door zijn berijder een overijverige adjudant midden tussen de groep persfotografen gedreven werd. Toch vonden zij nog gelegenheid hun belager met zijn slachtoffer een Duitse televisiereporter, die men hier een buiteling ziet maken te ver eeuwigen op deze foto, die thans als bewijsmateriaal tegen de roekeloze politieman gebruikt zal worden. Ghana en Guinea zijn door Frans gebied van elkaar gescheiden. (UPI) Kwame Nkroemah en premier Sékou Touré van Guinea zeggen in een verklaring geïnspireerd te zijn door het voorbeeld van do dertien Amerikaanse koloniën. Verwondering De gemeenschappelijke verklaring heeft in Parijs en in Londen verwondering ge wekt. Men vraagt zich in de Britse hoofd stad af of Ghana uit het Gemeenebest wil treden, of juist een nieuwe staat wil in troduceren. In Parijs beschouwt men de verklaring als een aanduiding dat Guinea alle banden met Frankrijk zal verbreken en geen deel zal uitmaken van de Franse Gemeenschap. Door uittreding uit de franc-zone en toetreding tot het sterling- blok zou Guinea meer en meer onder Britse invloed komen. Frankrijk heeft Guinea nog niet erkend als onafhankelijke staat. In alle kranten heeft, temidden van het loeiende wereldnieuws, het deugddoende bericht gestaan dat een meneer die zijn zegelring in het water verloren had, deze, via de maag van een baars, heeft terug gekregen. Wij courantiers zijn in deze dingen pre cies: de meneer was W. Schutte, hij is 34 jaar, beroep: aannemer, domicilie: Zwolle; waarde van de ring: 75,Ik had nog graag geweten of de heer W. Schutte, 34- jarig, aanemer te Zwolle, gehuwd is, zo ja, met wie. of dit huwelijk met kinderrijk dom gezegend is, en zo ja de namen en leeftijden der koters s.v.pEn als het enigszins had gekxind: lengte en gewicht van meneer en mevrouw Schutte en voor de laatste dan nog wat maten. Ik zie niet in, waarom ik, als ik die nauwkeurig van Monroe, Bardot en Loren weet, die niet zou mogen weten van mevrouw Schutte. Overigens is de kern van het verhaal (de ring, het water, hap-zei-die-baars, de baars en wéér de ring aan de vinger van Schutte voornoemd) opwindend. Er zijn, naar een levenslang lezen van kranten (rubriek teruggevonden ringen) mij heeft geleerd, twee manieren om ver loren ringen terug te vinden: vissen en aardappelrooienMet vissen duurt het van 1 tot 20 dagen, dat men het geliefde sier- object weer in zijn bezit krijgt, bij aard appelrooien tussen 20 en 60 jaar, waaruit wel duidelijk blijkt, dat ge, wanneer ge toch een ring wilt verliezen, dat beter ergens in het water kunt doen dan bij het aardappelpoten. Houdt dit goed in gedach ten. Ik geef dit advies gratis. Doet er uw voordeel mee. Overigens is er één punt in deze belang wekkende historie die mij voor een raad sel plaatst. De kranten hebben gemeld dat het een baars was die de zegelring van W. Schut te aan W. Schutte terugbezorgde. Nu moet ik, om de zaak duidelijk te stellen, even van W. Schutte op onderge tekende (28 j., 1,74 m, 91 kilo, aannemer van stukjes, v.v-d., k.b.e., d.s.o, bt.) over gaan, Want deze ondergetekende is dol op baars. Ik herhaal: IS DOL OP BAARS, doch heeft reeds in geen jaren, in welk restaurant ook, ooit baars kunnen k r ij- g en, hetgeen hem tot de overtuiging bracht, dat de baars even uitgestorven was als de dodo, de wisent, de juttepeer en de aapjeskoetsier. Nu leert het verhaal van de ring mij, dat dit geenszins het geval is. Zodat voor mij, uit dit krantebericht, twee dingen resulteren: 1. vreugde om de vreugde van W. Schutte; 2. de vraag: WAAROM KAN IK NOOIT MEER ERGENS BAARS KRIJGEN? Elias Advertentie Loop vrij binnen - Kijk vrij binnen

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3