Karei van Manderlyceum in Haarlem Zuidoost officieel geopend Inschrijving voor schakende lezers is gesloten Wethouder van Onderwijs: Voorkeur voor het lyceum-schooltype is nog steeds groeiend" Voordelig verkleed De heer J. Goosens overleden Brom fietser bh' aan Hiding vrij ernstig gewond Haarlemse bloemenmeisjes terug uit Hamburg Sinds 1 januari 914 GEWONDEN IN HAARLEMS VERKEERSGEBIED LAAT LEVENSMOED GEEN OVERMOED WORDEN Stap naar oecumene Open avondmaal in enige Haarlemse kerken Weer Sm^erklaasmarkt op de Botermarkt Meisje bij autobotsing ernstig gewond Burgerlijke Stand van Haarlem UIT STAD EN STREEK B. en W. Heemstede weer met Volkskredietbank akkoord J. F. M. Pinxter neemt afscheid van de K.V.P. Ir. H. W. Steffelaar Muziekkorps Leger des Heils krijgt nieuwe instrumenten Verkeershuis aanbesteed „Sanctus Bavo" vierde zesde dies natalis Boeiende causerie van Michel van der Plas Leerlingenuitvoering van accordeonorkest Echtgenote van verdachte pleegde meineed Ruim de helft der bevolking van Nederland woont in steden Smokkelaars aangehouden met.hoelahoepels! Paus Joannes nam bezit van zijn bisschopskerk MAANDAG 24 NOVEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Haarlemse wethouder van Onder wijs, de heer D. J. A. Geluk, heeft zater dagmiddag het Karei van Manderlyceum aan de Oosterhoutlaan in Haarlem offi cieel geopend. Er bestond voor deze ge beurtenis grote belangstelling. Onder de aanwezigen bevonden zich onder meer verscheidene leden en oud-leden van de Haarlemse gemeenteraad, vertegenwoor digers van de gemeentebesturen van Heemstede, Haarlemmermeer en Zand- voort; de rijksinspecteur van het voorbe reidend hoger en middelbaar onderwijs, dr. L. M. van Dis, de rijksinspecteur van het lager onderwijs, de heer H. J. M. Bou- chette en verder tal van rectoren, direc teuren en hoofden van Haarlemse scholen. In zijn openingsrede gaf wethouder Ge luk een overzicht van de ontwikkeling en de stand van het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs in Haarlem. Hij merkte op dat het Karei van Manderly ceum pas nu enkele maanden na de in gebruikneming officieel geopend kon worden omdat men wilde wachten totdat de reorganisatie van het v.h.m.o. in Haar lem een zekere stabiliteit had bereikt. De officiële opening van het Lourens Coster-: lyceum aan de Raaks in Haarlem zal over twee weken volgen. Twee verschijnselen kunnen, zo bracht de wethouder onder de aandacht, bij het v.h.m.o. duidelijk wor den waargenomen: de grote stijging'van het aantal leerlingen bij dit onderwijs en de voorkeur voor het lyceum-schooltype. Tussen 1952 en 1957 steeg het aantal leer lingen bij het v.h..o. over geheel Neder land met dertig percent bij de jongens en veertig percent bij de meisjes. In Haar lem was deze stijging niet zo groot, n.l. dertien percent, omdat de Spaarnestad van oudsher reeds een hoog percentage leerlingen bij het v.h.m.o. heeft. De groei van het aantal v.h.m.o.-leerlingen in Haar lem is voornamelijk ten goede gekomen aan het bijzonder onderwijs, getuige de totstandkoming van het tweede Christe lijk lyceum „Marnix van St Aldegonde" en het Mendel-College, beide in Haarlem- Noord. In 1947 was de toevloed van leerlingen naar het openbaar m.o. zo groot dat men vast dreigde te lopen. In dat jaar bedroeg het aantal leerlingen, dat een gemeente lijke h.b.s. of lyceum bezocht 2029. In de daarop volgende jaren nam dit aantal weer af met 1954 als dieptepunt. Vervol gens vertoonde de toevloeiing van leerlin gen naar het openbaar v.h.m. weer een opwaartse lijn. Dit jaar volgen 2024 jon gens en meisjes in Haarlem een gemeen telijke h.b.s. of lyceum. Totaal bedroeg het aantal leerlingen bij het v.h.m.o. in Haarlem, dus met inbegrip van de chris telijke en rooms-katholieke scholen, in 1947 circa 4000 en in 1957 4500. In deze cijfers zijn niet begrepen het Kennemerlyceum en het Jac. P. Thijsselyceum. Als gevolg van de gestegen belangstelling werden het Coornhertlyceum gesticht en de tweede H.B.S.-b omgezet in het Lorentzlyceum. Van deze twee scholen was vooral de groei van het Cooi-nhertlyceum zeer opvallend. Dit jaar konden 90 leerlingen, die voor dit lyceum waren opgegeven, niet worden ge plaatst. Dit was ondermeer de reden waarom het gemeentebestuur tot de stich ting van een nieuw lyceum besloot, welke zou kunnen voorzien in de behoefte aan openbaar m.o. in zuidoost Haarlem en straks Zuid-Schalkwijk. Ook het Lourens Costerlyceum in de Haarlemse binnenstad zal in de stijgende vraag naar het lyceum type voorzien. Verdere reorganisaties van gemeentewege op het gebied van het m.o. zullen worden aangehouden met het oog op de komende nieuwe wet op het v.h.m.o. Randgemeenten De heer Geluk vestigde voorts de aan dacht op het hoge percentage leerlingen dat afkomstig uit de randgemeenten, in Haarlem een h.b.s. of lyceum bezoekt. „Men zou naar voren kunnen brengen dat deze randgemeenten zelf dienen over te gaan tot de stichting van scholen voor m.o., waardoor de Haarlemse scholen sterk ontlast zouden worden. Haarlem is echter van oudsher een centrum van het v.h.m.o. Het zou niet in overeenstemming met deze traditie zijn indien wij deze eer volle taak thans zouden afstoten," aldus de wethouder. Zich tot de rector van het Karei van Manderlyceum, de heer R. Prosée, wen dend, zei de heer Geluk dat deze geen ge ringe taak te wachten staat. Hij twijfel de er echter niet aan, dat onder het rec toraat van de heer Prosée het Karei van Manderlyceum in navolging van het Coornhertlyceum binnen niet te lange tijd tot de grote Haarlemse lycea zal beho ren. Daarbij sprak de wethouder de wens uit dat de heer Prosée niet al te grote moeilijkheden in de weg zullen worden ge legd verband houdende met het gebrek aan geschikte leerkrachten en de huisvesting Ook deelde de heer Geluk mede, dat een urgentieverklaring was aangevraagd voor de bouw van een gymnastieklokaal bij het lyceum. Hij hoopte dat de totstandkoming van dit lokaal, waaraan zeer dringend be hoefte bestaat, spoedig een feit zal zijn. Tenslotte wenste de* wethouder de heer Prosée veel succes bij zijn rectoraat toe en verklaarde hij het Karei van Mander lyceum voor geopend. Garantie De rijksinspecteur van het v.h.m.o., dr L. M. van Dis, onderschreef de door de vorige spreker vermelde moeilijkheden. „Er is één geluk", zo merkte dr. Van Dis op", de heer Prosée heeft nog zijn mede werkers kunnen uitkiezen. „Hij verklaar de verder dat zijn belangstelling voor de taak van de heer Prosée niet uitsluitend een ambtelijke was. „Bekwaamheid legt De inschrijving voor de schaakwed strijd tussen onze lezers en het Ver enigd Haarlems Schaakgenootschap, die morgenavond in gebouw Cultura aan de Jansstraat nummer 83 wordt gehouden (aanvang acht uur), is ge sloten. De inschrijvers krijgen geen nader persoonlijk bericht meermaar worden dinsdagavond verwacht. de basis voor een goed rectoraat. Als er bovendien nog een warm hart is dan is er een garantie", aldus dr. Van Dis, die, Ka- rel van Mander citerend, het nieuwe ly ceum de spreuk „Mensch soeckt veel, doch een is noodigh" wilde meegeven. Vervolgens voerden nog het woord de voorzitter van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, ir. G. A. Ro senthal; dr. K. Huibregtse namens de kring van rectoren en directeuren van scholen voor m.o. in Haarlem en omge ving; drs. E. van Meir, rector van het Kennemerlyceum; de heer J. Sandtke van het Coornhertlyceum als „mede-inwoner" van het gebouw aan de Oosterhoutlaan en de heer F. Hosselet namens de ouders. Voorts boden Francien Ittman, Astrid Hos selet en Pim Rooyers hun rector enige planten aan ter versiering van de klasse lokalen. De heer Prosée dankte de onderscheide ne sprekers voor hun gelukwensen en het in hem gestelde vertrouwen. Hij achtte het een voorrecht in deze rustige omge ving te kunnen werken aan de geestelijke vorming van het kind. De heer Prosée leg de er de nadruk op dat hij en zijn mede werkers grote waarde hechten aan de po sitieve aanleg van de leerling. Er zullen buiten de schooltijd speciale studie-uren worden ingevoerd, tijdens welke de leer ling alle steun en inlichtingen verband houdende met zijn studie zal kunnen krij gen. De huisvesting van het Karei van Manderlyceum. waar op het ogenblik 75 leerlingen in drie klassen de lessen vol gen, noemde hij een apart probleem voor de toekomst. De heer Prosée eindigde zijn dankwoord met een citaat uit een gedicht van Heyns, welke een woordspeling op de naamgever van het lyceum bevatte en welke hij van toepassing achtte op lera ren en leerlingen: „Toont wel met U vlijtigh leeren, Dat gh'een Man der Mannen zijt". Personeel van een Haarlems kleding magazijn vond vanmorgen twee oude costuums, overhemden en zelfs enkele paren vuile sokken. Het bleek, dat tussen zaterdagavond en maandagmorgen onbekenden waren binnengedrongen en zich van top tot teen in het nieuw hadden gestoken. Na zich op deze voordelige wijze te hebben verkleed, deden de dieven zich in de kantine te goed aan cola en chocolade repen. Uiteraard v'erdivenen zij zonder te betale i. Vlak voor de aanvang van de thuiswed strijd van zijn club is zondagmiddag op de tribune van het HFC-terrein aan de> Span jaardslaan in Haarlem de heer J. Goosens door een hartaanval getroffen "en kórtë tijd daarna overleden. De heer Goosens was vice-voorzitter van HFC in de seizoe nen 1914-1915, 1915-1916 en 1916-1917. De overledene, die de leeftijd van 75 jaar be reikte, is vierenzestig jaar lid van HFC geweest. Een groot voetballer is hij nim mer geweest. Wel speelde hij in het ver maarde tweede elftal van Rein van der Woude, maar na een ernstige ziekte moest de heer Goosens zijn HFC-loopbaan als actief voetballer opgeven. Grote verdien sten had de thans overledene daarna op or ganisatorisch terrein. Vooral in de moei lijke jaren van de eerste wereldoorlog toen hij het vice-voorzitterschap bekleed de. Ook op hogere leeftijd bleef de heer Goosens een grote belangstelling voor zijn vereniging behouden. Men zag hem dan ook vrijwel steeds bij de thuiswedstrijden van het eerste elftal en op de jaarlijkse hoogtijdagen van zijn club. Met de heer Goosens is een verdienstelijk en vooral trouw lid van HFC heengegaan. De begrafenis zal plaatsvinden op don derdag 27 november aanstaande om half twaalf op de algemene begraafplaats aan de Kleverlaan in Haarlem. Op de beschermde oversteekplaats op de Rijksstraatweg in Haarlem bij de Spaarn- hovenstraat is een bromfietser bij een bot sing met een overstekend meisje vrij ern stig gewond. Het meisje, veertien jaar oud en wonend aan de Rijksstraatweg begaf zich waar schijnlijk zonder voldoende op het ver keer te letten plotseling op de oversteek plaats. De bromfietser, die in noordelijke richting reed, was zo dicht genaderd, dat hij het meisje niet meer kon ontwijken. Bij de botsing vielen beiden. De brom fietser, een 22-jarige Haarlemse expeditie knecht moest met een bloedende hoofd wond en een hersenschudding in het St. Joannes de Deo ziekenhuis worden opge nomen. Het meisje kreeg slechts een schaafwondje aan de linkerknie. Gisteren is de directeur van de stichting Haarlems Bloei, de heer W. van Willige, met acht Haarlemse bloemenmeisjes van een kort bezoek aan Hamburg in de Spaarnestad teruggekeerd. De bloemen meisjes waren uil genodigd narcissen uit te reiken op een bijeenkomst, die een Ham- burgs reisbureau, dat vliegtochten door Europa orgajniseert, voor de deelnemers van die reizen tijdens het afgelopen week einde had gehouden. De Haarlemse gasten hebben de heen- en terugreis per vliegtuig gemaakt. WELLFARE-BAZAAR IN MARINE- HOSPITAAL Op donderdag 27 en vrijdag 28 november zal in het Marinehospitaal in Overveen weer de jaarlijkse welfare-bazaar gehou den worden, waar artikelen verkocht zul len worden ten bate van het Welfare-werk. Beide dagen zal de bazaar van twee tot vijf uur des middags geopend zijn. De opening zal donderdagmiddag geschieden door de eerste officier van het Marinehos pitaal, de luitenant ter zee eerste klasse K.M.R., C. A. E. van Rhee, aangezien de commandant verhinderd is zulks te doen. In de afgelopen week zijn in Haarlem en omstreken dertien ongelukken ge beurd, waarbij lichamelijk letsel werd veroorzaakt. Daardoor is het aantal gewonden dat in de periode van 1 januari tot heden in het Haarlemse verkeersgebied ge beurde gestegen tot negenhonderdveer tien. Bovendien waren er zestien dode lijke ongevallen. Nog steeds is de verkeersonveiligheid een bron van veel leed en grote mate riële schade. Bevordert de veiligheid van uzelf en uw medemensen door rote voorzichtigheid en verantwoorde lijk weggebruik. Naar wij van de zijde van de Oecumeni sche Raad van Kerken van Haarlem en omgeving vernemen, zal op haar verzoek een aantal kerken in Haarlem bij toer beurt een „open" avondmaal houden. De eerste bijeenkomst van deze aard een godsdienstoefening en een avondmaal waarvoor uitdrukkelijk ook leden van de andere kerken worden uitgenodigd wordt aanstaande zondag gehouden In de Bakenesserkcrk des avonds om zeven uur. Deze dienst gaat dus uit van de Hervorm de Gemeente. Andere kerken zullen vol gen. Tot nu toe hield iedere kerk avondmaal- diensten in zijn eigen gebouw met zijn eigen leden. Ten hoogste gebeurde het, dat eenvoudig allen, die een avondmaals dienst bijwoonden uitgenodigd werden aan te zitten. Steeds meer dringt echter de oecumenische gedachte door: moeten alle kerken nu altijd maar naast elkaar leven, zonder onderlinge binding of ont moeting. Vele leden van diverse kerken hebben op oecumenische bijeenkomsten, wel eens met leden van andere kerken avondmaal gehouden en op hen allen heeft het diepe indruk gemaakt. De Oecumeni sche Raad heeft enige vergaderingen ge wijd aan de mogelijkheden die er hiertoe in Haarlem zijn. Dat heeft geleid tot het genoemde verzoek aan de kerkeraden der aangesloten kerken, waarop de meeste met warme instemming hun medewerking hebben toegezegd. „Dit is een voldoening aan een behoef te, die zovelen voelen", aldus zei ons een der leden van de Oecumenische Raad, „de scheidsmuren der kerken lager té laten worden. Één kerk is een nog niet te ver wezenlijken ideaal, maar de kerken kun nen samenkomen, zij kunnen zoeken naar wat bindt en niet naar wat scheidt; zij kun nen samen het avondmaal vieren ter ge dachtenis van Christus, die voor allen heeft geleefd en voor allen is gestorven" Van dinsdag af tot en met vrijdag 5 de cember zal met het oog op het Sinterklaas feest dagelijks markt worden gehouden op de Botermarkt in Haarlem. Op 25 en 26 november en op 1 en 5 december zal deze markt tot zes uur 's avonds worden gehou den. Op de andere da^en zal het tot tien uur 's avonds markt zijn. Met het oog op deze Sinterklaasmarkt zal aanstaande woensdag en woensdag 3 de cember de automarkt van 18 tot 22 uur worden gehouden op de Nassaulaan tussen Ursulastraat en Nassaustraat. Bij een autobotsing op de kruising Flo- resstraat-Ternatestraat in Haarlem-noord is zaterdagmiddag om half een een der tienjarig meisje uit de Timorstraat ern stig aan het gezicht gewond. De bestuurder van een vrachtauto, die in de Floresstraat in de richting van het Soendaplein reed, gaf geen voorrang aan een personenauto, die in de Ternatestraat in zuidelijke richting reed. Op de kruising botsten de wagens tegen elkaar, waarbij de personenauto aan de voorzijde ernstig? schade opliep en van de vrachtwagen de achterbrug werd ontzet. Beide wagens moesten worden weggesleept. Door de schok sloeg een dertienjarig meisje uit de Timorstraat, dat naast de bestuurder van de personenauto zat met het hoofd tegen de voorruit. Zij kreeg ern stige snijwonden aan het gezicht en werd naar het Grote Gasthuis overgebracht. Vandaar vervoerde men haar naar de ouderlijke woning. BEVALLEN van een zoon: 20 novem ber: H. Wagner-Veldman; 21 november: J. D. van den Berg-Nederstigt; W. M. Loo- man-Stolwijk; 22 november: T. Luijt- Bergman. BEVALLEN van een dochter: 21 no vember: J. M. M- de Vries-van der Zwet; H. A. Koster-de Wilde; J- M. Beker-An- theunisse; A. I. N. van Krugten-van Dam; E Scheurman-Schmidt. ONDERTROUWD: 22 november: H. G. Deen en G. Assendelft; A. A. M. Deber- trand en E. U. Rientjes; J. Proper en T. Schipper. GEHUWD: 22 november: L- A. Heuze en C. M. Senten; H. Foppema en M. Rijke- boer. OVERLEDEN: 19 november: G. Haags- ma-van Foeken, 92 j., Crayenesterlaan; 20 november: M. C. Heeres-Eterman, 68 j., Jan van Zurenstraat; A. Jonker-van der Poel, 77 j., Leidsevaart; E. H. van Welsum- Spoor, 48 j., Cronjéstraat; 21 november: D. Ligtenberg, 78 j., Kamperlaan; H. W. Steffelaar, 52 j., Crayenesterlaan; M. P. van Diest-Kok, 73 j., Kenaupark; K. Jong kind, 51 j., Karei van Manderstraat. Nieuws in het kort Auto tegen paal. Zondagmiddag om half vier is een 46-jarige Haarlemse auto mobilist ter hoogte van de Schapenkamp bij het Spartelmeer in Bloemendaal bij het passeren tegen een paal van een bushalte gebotst, met het gevolg dat de auto om sloeg. Hij werd aan voorhoofd en kin gewond en kon, na in het Marinehospitaal verbonden te zijn, naar huis terugkeren. Brandje. Zondagavond om omstreeks half acht werd brand gemeld in een perceel aan de Kleverlaan in Bloemendaal. Het bleek, dat de vrouw des huizes een bran dend oliestel had omgestoten in de keuken, waardoor de gordijnen vlam vatten. De brandweren van Bloemendaal en Overveen, die gealarmeerd waren, behoefden niet meer in te grijpen, aangezien de bewoners er inmiddels in geslaagd waren de brand met behulp van dekens en matjes zelf te blussen. De keuken werd echter vrij ernstig beschadigd. Aanrijding. Zondagmiddag omstreeks één uur is op de Herenweg te Heemstede, ter hoogte van de Zandvoortselaan, een 25-jarige Heemstedenaar bij het passeren met zijn motor tegen een auto gereden, die uit Haarlem komende linksaf de Lanck- horstlaan insloeg. De motorrijder werd met een verbrijzelde pink naar het Grote Gasthuis in Haarlem vervoerd. Buurtvereniging „Overveen". Vrij dagavond zal de heer R. J. Junius Inger- man voor de leden van de buurtvereni ging „Overveen" in gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad in Overveen een le zing met lichtbeelden en muziek houden over het onderwerp „Het leven der Euro peanen in de Belgische Congo". Voetballer bestolen. Op het terrein van een voetbalvereniging aan de Bre- derodelaan in Bloemendaal is in het club huis uit de kleding van een twintigjarige student uit Velsen, terwijl deze op het veld was, een bedrag van 45.50 ontvreemd Jaarvergadering P. v. d. A. Woensdag avond zal de afdeling Bloemendaal van de Partij van de Arbeid haar jaarvergade ring in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan houden. Vrouwenbond Bloemendaal. Don derdagavond houdt de afdeling Bloemen daal van de Nederlandse Christen Vrou wenbond haar maandelijkse ledenverga dering in het Jeugdhuis aan de Donkere laan. Mevrouw ir. F. de BoerVan den Hoek uit Den Haag zal dan spreken over „Leerdams glas", waarbij een film zal worden vertoond. Verkoopdag. Ten bate van het bouw fonds van de gereformeerde kerk in Bloe mendaal zal dinsdagmiddag en -avond in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan een verkoopdag worden gehouden. Inbraak. In de nacht van vrijdag op zaterdag is er ingebroken in een perceel aan de Dr. D. Bakkerlaan in Bloemendaal. Men heeft zich via de keukendeur met een valse sleutel of door inklimming toegang tot de woning verschaft. Er wordt een bedrag van ongeveer 140, de inhoud van enige spaarpotten en ongeveer vierhonderd oude zilveren dubbeltjes, vermist. Als de gemeenteraad van Heemstede in zjjn vergadering van donderdag een des betreffend voorstel van B. en W. aan vaardt, zal Heemstede weer toetreden tot de Volkskredietbank voor Haarlem en omliggende gemeenten. Op 27 maart van dit jaar beeft de raad de gemeenschappe lijke regeling betreffende de Volkskrediet bank opgezegd. Daarna hebben vertegenwoordigers van gemeenten, die aan de gemeenschappelijke regeling deelnamen, besprekingen gevoerd De raad van bestuur heeft zich intussen op maatregelen beraden teneinde het so ciale doel van de bank ten volle tot zijn recht te doen komen, zonder dat de ex ploitatierekening van de bank ongunstig zou worden beïnvloed. Het gemeentebestuur van Haarlem wil de bank als vaste lening een miljoen gul den beschikbaar stellen tegen een rente van 454 percent. Als de gemeente Heem stede weer tot de bank zou toetreden, zou zij zich voor vijf jaren moeten binden B. en W. achten dit niet raadzaam en heb ben daarom hierover met het gemeente bestuur van Haarlem contact opgenomen Men wil thans de regeling zodanig wij zigen. dat zij voorshands wordt voortgezet tot en met 31 december 1960. waarna zij telkens geacht wordt, voor de duur van vijf jaren stilzwijgend te zijn verlengd. De deelnemende gemepnten hebben hierdoor de gelegenheid hun houding opnieuw te bepalen, als de resultaten van de bank op nieuw kunnen worden beoordeeld. B. en W. van Heemstede achten deze regeling bevredigend en stellen daarom de ge meenteraad voor, opnieuw tot de Volks kredietbank toe te treden. Op zondag 30 november zal de gemeen telijke centrale van de K.V.P. in Bloemen daal officieel afscheid nemen van de heer J. F. M. Pinxter, oud-raadslid der K.V.P in Bloemendaal. Op die dag zal des mor gens om negen uur tot zijn intentie een hoogmis worden opgedragen in de Paro chiekerk van de Allerheiligste Drieëenheid in Bloemendaal. Des middags om drie uur zal dan in de aula van de St. Joseph- school in Bloemendaal het officiële af scheid plaats hebben. Vrijdag is te Haarlem na een langdurige ziekte op 52-jarige leeftijd overleden ir. H. W. Steffelaar, ingenieur eerste klasse en waarnemend directeur bij de gemeentelij ke dienst van Bouw- en Woningtoezicht. De heer Steffelaar werd in 1906 te Nij megen geboren en studeerde, na zijn middelbare schoolopleiding, aan de tech nische hogeschool in Delft, waar hij in 1932 het ingenieursdiploma behaalde. Na in verscheidene functies te zijn werkzaam geweest, trad ir. Steffelaar in 1935 in dienst bij de A.N.W.B. in Den Haag, waar hij werd benoemd tot secretaris-ingenieur van de Wegencommissie. In 1945 kwam ir. Steffelaar in dienst bij het toenmalige mi nisterie van Wederopbouw, waar hij werk zaam was bij de centrale directie voor de volkshuisvesting, totdat hij op 1 april 1950 als ingenieur eerste klasse naar Haarlem kwam, waar hij werkzaam was als waar nemend directeur van de dienst van Bouw en Woningtoezicht. De crematie van het "stoffelijk overschot heeft woensdagmorgen plaats op Wes- terveld, na aankomst van trein 11.05 uur. Woensdagavond zal in het gebouw van het Leger des Heils in de Schagehelstraat te Haarlem aan het muziekkorps van het Leger nieuwe verzilverde instrumenten en vaantjes worden uitgereikt. Voorts zal het muziekkorps dan onder leiding van kapel meester Berend Schut enige nieuwe mar sen en selecties ten gehore brengen. Het Leger des Heils hoopt met zijn muziek korps de traditie van de zondagavondse muzikale wandeling door Grote Houtstraat, Anegang en Schagehelstraat nog lang te kunnen voortzetten. Namens de directeur van openbare wer ken te Haarlem is maandagmorgen in het stadhuis aanbesteed het bouwen van een kantoor voor „Haarlems Bloei" aan het Stationsplein te Haarlem. Ingekomen wa ren éénenveertig inschrijfbiljetten. Laag ste inschrijfster was de firma D. van Gulik uit Waarland voor 92.943 en de hoogste inschrijvers waren M. Nolet en Zoon te Haarlem voor 127.000. Een biljet van een n. v. uit Velsen-Noord, dat een be drag van ruim f 133.000 aangaf, werd on geldig verklaard. De gunning zal worden bekend gemaakt als de njksgoedkeuring verleend is. De Haarlemse r.k. studentenvereniging „Sanctus Bavo" heeft zondag haar zesde dies natalis gevierd. 's Morgens zaten de studenten en geno digden na een mis in het Trinititeitsly- ceum aan aan het gezamenlijk ontbijt. 's Middags sprak de praeses de heer H. Bonarius, op de buitengewone ledenver gadering in restaurant „Bolwerk", de diesrede uit. Hij sprak daarbij over de vormende taak van de studentenvereni ging, die het juiste klimaat moet berei den, waarin de leden een positieve levens houding kunnen bevechten. De dichter Michel van der Plas sprak vervolgens over „Waarom de moderne katholieke roman zo somber is". De moderne psychologische roman staat nog steeds in het middelpunt der belangstelling, aldus spreker. De laatste jaren hoort men het verwijt, dat de mo derne christelijke roman vrijwel uitsluitend de slechte mens, de zondaar, beschrijft en zo zelden de goede mens. de heilige. Heeft de katholieke schrijver juist niet uit hoof de van zijn plicht de taak het goede te accentueren? Volgens spreker is de gees telijkheid er op uit de gevnHens van eigen waarde en braafheid eerder te versterken dan te ontkrachten De moderne auteur is echter voor alles eerlijk. Een van de ge volgen van de zondeval is. 'dat de mens tot het kwade geneigd is. De verdoezeling van het feit, dat de mens verdoemd kan worden, noemde spreker een vorm van schijnheiligheid. De gemiddelde verbur gerlijkte christen is de lauwe,, die uit- "esnuwd zal worden. De moderne chris telijke auteur is er echter zeker van, dat God ingrijpt en zijn genade en liefde ter beschikking stelt. Voor de wijze waaron God dit doet. blijft de mens ten dele hlind. aldus de heer Van der Plas. Graham Greene heeft gezegd: ..De goed heid heeft slechts één keer een volmaakte incarnatie in een menselijk lichaam ge vonden en dat zal nooit meer opnieuw ge beuren, maar het kwaad kan er altijd een huis vinden". Het is de bedoeling van de auteur, dat ieder mens zich één weet met de zondige gemeenschap, die ook een gemeenschap van geredde zondaars kan zijn. De werke lijkheid is altijd dramatischer dan de ver beelding. aldus spreker, die wilde afreke nen met het denkbeeld, dat de schrijver personen, situaties en momenten van zonde en lijden schildert die in het mense lijk leven niet voorkomen. De mens wil zichzelf echter niet herkennen en zich niet zien aan de hand van het scherp getrokken voorbeeld. Hij wenst een droomliteratuur die buiten de realiteit staat. Goed en kwaad staan niet op veilige afstand van el kaar. Het zijn twee buurtsteden, die el kaar aanstaren, aldus de heer Van dei- Plas. De moderne christelijke auteur wil Gods eindeloze barmhartigheid tonen en leren de medemens met medelijden tege moet te gaan, omdat hij is, zoals hijzelf De mens moet zich gereed maken terug te keren tot zijn Schepper, zo besloot de heer Van der Plas zijn met grote aandacht ge volgde inleiding. Op de hierna volgende receptie bood al lereerst de eremoderator van „Sanctus Bavo", de rector van het Triniteitslyceum pater dr. M. van Straaten O.E.S.A., behal ve zijn gelukwensen mede namens zijn collega van het Mendelcollege, drs. J. C M. Hutjens, een geschenk onder couvert aan. Verder voerden onder andere het woord de vertegenwoordigers van het Haarlems Studenten Gildt, alsmede van de r.-k. studentenverenigingen in Den Haag, de Zaanstreek en Amsterdam. 's Avonds besloot „Sanctus Bavo" haar diesviering met een feestavond in „Zo- merlust" in Zandvoort. Ds. C. Goeman ontving beroep uit Den Haag Ds. C. Goeman, gereformeerd predikant te Haarlem-Zuid ontving een beroep van 's-Gravenhage-West. Het accordeonorkest Haarlem-Noord gaf zaterdagavond in gebouw St. Bavo in Haarlem een leerlingenuitvoering, waarbij leerlingen van een A, B en C-orkest onder leiding van de dirigent Jan Doornbosch een omvangrijk programma ten gehore hebben gebracht. Sommige orkestleden ga ven solistische bijdragen. De avond werd werder gevuld met het optreden van de Martonelly's (balanceernummer), de kunst fluiter Henk Bakker en de zangeressen Nelly Balk en Elsje Hofmans. Na afloop was er bal tot twee uur. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE SCXX»X»00!XCCCCCCO^X<XCC<X<KXXOC<X<XXCOOCOCOO:CO!»»KO Haarlemse politierechter Het aansluiten van telefoon in een wo ning aan de Ternatestraat in Haarlem- Noord was in september van het vorig jaar oorzaak van een scheldpartij. Een 32- jarige Haarlemse smid had zijn inwoon ster beledigd. Hiervoor moest hij zich vanmorgen voor de Haarlemse politie rechter verantwoorden. De zaak was enige maanden geleden reeds voor geweest, waarbij de echtgenote van verdachte had ontkend dat haar man de gewraakte woor den had gebezigd. Later bleek echter dat zij meineed had gepleegd. Zij werd hier voor door de rechtbank tot een voorwaar delijke straf veroordeeld. Drie getuigen hielden staande dat de smid wel degelijk had gescholden. De officier van Justitie achtte het tenlastegelege bewezen en vor derde een boete van vijftig gulden. De politierechter maakte er veertig gulden van. Winkeldiefstallen Een 55-jarige inwoonster van Aerden- hout, die tussen juli en september in enkele warenhuizen in Haarlem een zestal dames- vesten, een plastic tafelkleed, rubberhand schoenen en een verfkwast zonder betaling in haar boodschappentas had gestopt, werd conform de eis veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar veroordeeld, 75 boete onvoorwaardelijk en onder toezicht- stelling van de r.-k. reclassering. Verdachte vond het verschrikkelijk. Het was net of ze het moest doen, zei ze. Ze had nachten wakker gelegen, maar had haar daad aan niemand durven vertellen. Een 30-jarige Haarlemse huisvrouw, die ten nadele van een Haarlems kledingmaga zijn een kindermutsje had weggenomen, kreeg een boete van dertig gulder.. Zij be weerde dat ze er geen erg in had gehad dat het mutsje in haar tas was gekomen. Een 36-.iarige Amsterdamse schoenmaker die zijn vrouw en kind onverzorgd in de steek had gelaten, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes weken, nadat de officier twee maanden had geëist. Op 30 juni 1956, het tijdstip van de laatste algemene woningtelling, woonden bijna 6 miljoen Nederlanders, ruim de helft van de totale bevolking, in steden van verschillende grootte en 2,7 miljoen of een kwart in plattelandsgemeenten. Daarnaast woonde nog 1,8 miljoen of 15 pet. in kleinere en grotere geïndustriali seerde on gemengd agrarisch-industriële gemeenten, terwijl bijna 600.000 personen of 5 pet. in de forensengemeenten rond de grote steden en in de specifieke woonge bieden (Kennemerland, Het Gooi, Utrecht se heuvelrug) woonachtig waren. Dit blijkt uit een door het Centraal Bu reau voor de Statistiek uitgegeven publi- katie „Typologie van de Nederlandse ge meenten naar urbanisatiegraad". Van de bijna 6 miljoen stedelingen Th ons land leefden er 3lA miljoen in de grote steden boven 100.000 inwoners. In de 38 kleine plattelandsstadjes (2.000 tot 10.000 inwoners) waren ruim een kwart miljoen personen woonachtig. In Noordholland woont ruim 72 pet. van de bevolking in steden en nog eens 10 pet. in verstedelijkte forensengemeenten, ter wij] het platteland hier slechts 10 pet. van de totale bevolking omvat. In Zuidholland is eveneens 72 pet. van de bevolking in steden gedomilieerd, maar het platte land herbergt 14 pet. van de bevolking. De provincies Friesland, Drente en Zee land dragen nog een overwegend platte landskarakter. Hier woont meer dan de helft van de bevolking in plattelandsge meenten. Limburg en Noord-Brabant zijn de ge westen met het grootste aandeel van de bevolking in geïndustrialiseerde platte landsgemeenten (respectievelijk 35 en 21 pet. bij een rijksgemiddelde van 12 pet). Een vergelijking met de situatie op 31 mei 1947 leert, dat voor geheel Nederland het aandeel van de in plattelandsgemeen ten woonachtige bevolking is teruggelo pen van 29 tot 25 pet., terwijl het bevol kingsaandeel woonachtig in geïndustria liseerde plattelandsgemeenten is toegeno men van 8 pet. in 1947 tot 12 pet. in 1956. De Belgische douane te Maaseik heeft twee mannen uit Weesp aangehouden, die een vrachtauto met plastic hoelahoepels over de grens wilden smokkelen. De aan gehoudenen zeiden, dat de hoepels in Ne derland nog maar een kaar kwartjes op brachten en dat ze er in België drie gul den voor hoopten te krijgen. Nadat ze een boete hadden betaald werden de twee mannen weer op vrije voeten gesteld. ROME (AFP) Paus Joannes XXIII heeft zondagochtend als bisschop van Ro me bezit van zijn bisdom genomen in de aartsbasiliek St. Jan van Lateranen. De pauselijke auto stoet werd door Italiaanse motorpolitie begeleid. Langs de route stonden zeer vele belangstellenden. De klokken van alle kerken beierden een half uur lang. In een rede in het Italiaans vanaf zijn bisschopstroon zei de paus: „Helaas, Christus keert nog niet terug in de volheid van zijn triomf. Doch voor onze ogen neemt het aantal tekenen toe, dat de zie len van de mensen zich, vermoeid door ijdele zaken en ontgoocheld, naar de zui verste bron van waarheid en leven wen den. De wijdverspreide deelneming aan de vreugde der kerk over de opvolging van mannen die geroepen zijn tot de hoog ste en zwaarste apostolische post, is een zekere aanwijzing van geestelijke vooruit gang en overvloedige zegeningen". Op de terugweg naar het vaticaan be zocht de Paus nog de oude kerk van St. Clemens, waar hij bad voor de relieken van deze heilige die de derde Paus is ge weest. Paus Joannes wordt morgen 77 jaar.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5