RODEN! Gissingen in Bonn over Russische zenuwoorlog voor grote partijen in Beieren en Hessen Groentjes Enige exclusieve bankstellen Moskou houdt nota over Berlijn vast Stelsel van twee partijen wint veld Amsterdamse Beurs Plotselinge bekentenis van ex-legerpsycholoog Italiaan Veronese directeur der UNESCO Direct van fabriek MAANDAG 24 NOVEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Australië koos opnieuw de coalitie-Menzies Oppositie hekelt advies van r.'k. aartsbisschop Vice-president Nixon naar Londen voor besprekingen KAB-voorzitter over loon- en huurbeleid België wordt ook geplaagd door een vervoersstaking Geen lichtgeen trams en geen autobussen Verrassing in Bonn Scheepvaart 1 JggJg ;Tf|f K lei iie Zaken-annonces - iBl Li I EXTRA voordelig! RAï#&.v, (Van onze correspondent in Bonn) Het heeft te Bonn en West-Berlijn ver wondering gewekt, dat de Russen er het afgelopen weekeinde niet toe zijn overge gaan hun aangekondigde nota over de op zegging van de viermogendhedenovereen- komst nopens Berlijn aan de westelijke ambassadeurs te Moskou te overhandi gen. Te Bonn spreekt men van een zenuw oorlog. Ook wordt gezegd, dat de Russen geschrokken zouden zijn van de standvas tige westelijke reacties op Kroesjtsjevs verklaring over Berlijn van 12 november. De Westduitse regering had gerekend op de publikatie van de Russische nota tij dens het afgelopen weekeinde. Donderdag meende men algemeen, dat de publikatie de volgende dag zou geschieden. Vrijdag avond maakte bondskanselier Adenauer te München bekend, dat hij van ambassa deur Smirnov had vernomen, dat de nota zaterdag aan de landen, die met Duitsland in oorlog zijn geweest, zou worden over handigd. Het enige wat er zaterdag ge beurde was dat de ambassadeurs van Nederland, België en Oostenrijk weinig be langwekkende verklaringen over handels betrekkingen in ontvangst mochten ne men. De Oostberlijnse radio liet zaterdag middag om twaalf uur weten, dat de nota nog die dag bekend zou worden gemaakt... een uur later werd de diplomatieke aan val, vanwege de Russische ambassade te Oost-Berlijn, in elk geval voor het week einde, afgeblazen. Men meent in Bonn, dat men het vol gende bi.i de beoordeling van deze Russi sche zenuwoorlog moet overwegen. Ten eerste, dat de Russen verrast kunnen zijn door de felle westelijke reacties op de aan kondiging van de eenzijdige Russische op zegging van het akkoord over Berlijn. Ten tweede, dat de Sovjet-Unie uiteindelijk op een topconferentie aanstuurt. Niet de iso lering van Berlijn, maar het verkrijgen van een goed uitgangspunt voor een der gelijke conferentie zou het voornaamste doel zijn. Ten derde zou Moskou wel de nadruk leggen op een etappegewijze op zegging van de overeenkomst over Ber lijn. De overdracht van haar rechten aan de Oostduitse regering wil het zo soepel mogelijk laten verlopen. Scherpe acties zouden de Russen tot iedere prijs willen vermijden. NAVO-confcrentie De Westduitse regering overweegt een NAVO-conferentie te West-Berlijn bijeen te roepen, wanneer de toestand rond de oude hoofdstad werkelijk kritisch zou wor den. Hierover is reeds overleg gepleegd met de bondgenoten en de eerste voorbereidin gen zouden zelfs al zijn getroffen. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken heeft verklaard, dat er geen plannen zijn voor een conferentie van de minis ters van Buitenlandse Zaken der westelij ke Grote Drie. Inmiddels is de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentanozater dag te West-Berlijn aangekomen. Hij ver klaarde, dat de toestand ernstig is maar dat de positie van de stad kan worden be houden. Uit zijn verklaring en uit de stem ming te Bonn blijkt dat men in West-Duits- land niet van plan is de situatie rooskleu rig voor te stellen. Men wil de gehele we reld er van overtuigen, dat er iets aan de gang is, waarvoor men de ogen niet mag sluiten. De vrees bestaat te Bonn, dat bij voorbeeld de Amerikanen zich stilzwijgend bij de overdracht van de controle op het verkeer van West-Berlijn naar West-Duits land aan de Oostduitsers willen neerleg gen. Tweespalt in Washington? Te Washington zou hierover een verschil van mening bestaan tussen het departe ment van Buitenlandse Zaken, dat wil sus sen en het departement van Defensie, dat de Oostduitse volkspolitic desnoods met wapengeweld zou willen op zij dringen als zij Amerikaanse militairen zou controle ren. Te Bonn zegt men dat ieder toege ven een stap op de weg naar erkenning van het Oostduitse regime betekent. Er is evenwel een reden voor de Amerikaan se aarzeling. Te Washington zou men door de laatste, zeer gematigde Westduit se nota aan Moskou de indruk hebben ge- CANBERRA (Reuter) De regerings coalitie van liberalen en plattelandspartij in Australië, die onder leiding van pre mier Menzies reeds negen jaar aan het bewind is, zal het land opnieuw voor drie jaar leiden. Bij de federale verkiezingen van heden heeft zij in het nieuwe huis van afgevaardigden een goede meerderheid gekregen. SYDNEY (UPI) De regeringscoalitie van liberalen en plattelandspartij is als overwinnaar uit de Australische parle mentsverkiezingen te voorschijn gekomen en zal dus aan haar vierde regeringspe riode kunnen beginnen. Toen het tellen der stemmen zaterdagavond werd gestaakt bleek, dat, wat de verkiezingen voor het huis van afgevaardigden aangaat de libe ralen aan de winnende hand waren in 57 districten, de plattelandspartij in 17 en de socialisten in 43 districten. Onbeslist was toen nog de bezetting van zeven zetels (to taal aantal zetels: 124). (Reuter) De leider van de Australi sche labourpartij, dr. Herbert Evatt, heeft zondag de Australische coalitieregering van Liberalen en plattelandspartij ervan beschuldigd, dat zij met de roomskatho- lieke aartsbisschop van Melbourne heeft samengezworen om het aantal stemmen voor Labour bij de zaterdag gehouden verkiezingen te drukken Evatt baseerde zijn beschuldiging op een herderlijk schrijven van de aartsbis schop, dr. Daniel Mannix, waarin gezegd werd, dat een overwinning van de labour partij een overwinning voor het commu nisme zou betekenen. De overwinning van de regering bij de verkiezingen is voor een groot deel het ge volg van „openlijke en bedrieglijke mis leiding van het Australische volk", aldus Evatt. kregen, dat Bonn niet meer onvoorwaar delijk vasthoudt aan verwerping van ieder overleg met de Oostduitsers. Ade nauer heeft aan deze aarzeling het afge lopen weekeinde tijdens gesprekken met de Amerikaanse ambassadeur Bruce een einde willen maken: niet buigen voor Oost-Duitsland aldus luidt het parool van Bonn. Van Oostduitse zijde en van Russische zijde zegt men dat de toestand veel ernsti ger wordt voorgesteld als zij is. Daarbij lijkt het er verdacht veel op, dat men de westelijke tegenstander in slaap wil sus sen. Daarop wijst bijvoorbeeld het norma le afsluiten van een Oost-Westduitse han delsovereenkomst over de ruil van bruin kool tegen steenkool en het normale wer ken van Russische officieren in de lucht- veiligheidscent-rale voor Berlijn. Ook is te gengesproken dat Russische militairen Oost-Berlijn zouden hebben verlaten. Minder vluchtelingen In West-Berlijn is van onrust tengevol ge van de zenuwoorlog nog altijd geen sprake, ook al wordt niet ontkend, dat hiel en daar enige mensen spaartegoeden heb ben opgevraagd. (Reuter) In de afgelopen week zijn er ruim vijfhonderd Oostduitsers minder in West-Berlijn en West-Duitsland aangeko men dan in de daaraan voorafgaande week, zo meldt het Westduitse ministerie voor de Vluchtelingen. In West-Berlijn kwamen 1.492 vluchtelingen aan; in de bondsrepubliek 1.423. De Westduitse ambassadeur in Moskou, Hans Kroll zal vandaag naar Bonn vliegen waar hij morgen de besprekingen tussen Von Brentano, en de ambassadeurs in Bonn van Londen, Washington, Parijs en Rome over de kwestie-Berlijn zal bijwo nen. BERLIJN, (UPI) Genraal Hodges, bevelhebber van het Amerikaanse leger in Europa, zal binnenkort naar Washing ton vertrekken voor besprekingen op het Witte Huis en in het Pentagon. (Departe- men Defensie). (Van onze correspondent in Bonn) De Landdagverkiezingen in Beieren en Hessen hebben de hang naar het twee par tijenstelsel in West-Duitsland bevestigd. De grote partijen, de CDU, CSU en de SPD hebben; 'evenals enkele 'maanden gelëdèn in Noordrijn-Wegtfflüen. én Sleeswjjk-Hol- stein, zondag aan liet langste eind getrok ken ten koste van de kleinere Deutsche Partei en de liberale FDP. Er gingen in deze beide deelstaten 9,5 miljoen mensen naar de stembus. De kiezersopkomst was WASHINGTON (Reuter) Vice-presi dent Nixon van de Verenigde Staten zal vandaag naar Londen vliegen voor een officieel bezoek van vier dagen. Hij zal met de Britse leiders de kwestie-Berlijn, ae Europese Vrijhandelszone en andere vraagstukken bespreken. Het officiële doel van zijn reis is Eisenhower woensdag te vertegenwoordigen bij de inwijding van de Amerikaanse kapel van de Sint Paul. (UPI) „Dit is geen goodwill-bezoek in de gewone betekenis van het woord", zei Nixon. „Daarvoor onderhouden wij te nauwe betrekkingen en bovendien zou het arrogant zijn". Op de te Groningen gehouden vergade ring van de Utrechtse Diocesane Bond van de K.A.B. heeft de verbondszoorzitter, de heer J. A. Middelhuis, aan het slot van de ochtendbijeenkomst een rede gehouden over enkele actuele problemen in Neder land. Hij zei een ronde-tafelgesprek over het verbond van de arbeid onvruchtbaar te vinden. Een dergelijk verbond kan men overigens vinden in de K.A.B.zo zeide hij. De sterke bevolkingstoeneming stelt Ne derland voor een aantal ingrijpende pro blemen, onder meer ten aanzien van de werkgelegenheid. Daarom kon de K.A.B. destijds ook meegaan met de bestedings beperking. omdat een herhaling van de werkloosheid uit de jaren dertig, hoe dan ook, voorkomen moest worden. De maat regelen hebben gunstig gewerkt, aldus spreker. De economische toestand is wat gunstiger geworden, de gulden is weer hard. Langzamerhand komt de tijd, dat bepaalde zaken geleidelijk aan gereali seerd kunnen worden. Hij wees daarbij op de leniging van de noden van de weduwen en wezen, de verkorting van de arbeids tijd, om een zinvolle vrije-tijdsbesteding. Over het huurvraagstuk zei de heer Mid delhuis, dat de huur een essentieel deel is van het pakket voor levensonderhoud. De lonen zijn destijds zoveel mogelijk be perkt, mede op basis van de aanvanke lijk „bevroren huren" Hij betwijfelde, of met een 60 pet. huurverhoging, zoals be pleit wordt, de woningnood opgelost zal zijn. Het geven van nog eens weer toesla gen op het loon vond de heer Middelhuis geen gezonde loonpolitiek. Hij is van oor deel, dat men voorzichtig moet zijn met een eventuele huurverhoging. redelik, ongeveer tachtig percent. In Hes sen zal de geziene sociaal-democraat Zinn, die de afgelopen acht jaar de regering leidde, tot minister-president worden her kozen. De uitslag luidt als volgt (tussen haak jes de resultaten van -1-954): SPD 46.9 (42,6) 48 (44) CDU 32 (24,1 32 (24) FDP 9.6 (20.5) 9 (21) BHE 7.4 (7,7) 7 (7) Van onze correspondent in Brussel) Brussel was gedurende het weekeinde in het duister gehuld. Slechts een of twee bioscopen, die over een eigen krachtcen trale beschikken, konden voorstellingen geven. Het bezoek aan de café's was vrij druk, daar vele Brusselaars een glaasje bij kaarslicht willen ledigen. Ook in de an dere delen van België was de staking van de elektriciteits- en gasbedrijven zeer hin derlijk voor het openbare leven. In som mige steden werden de richtlijnen van de gouverneurs van de provincies echter min der streng toegepast en was er wat meer licht. De onderhandelingen tussen de werkgevers en de vakbonden hebben ge durende het weekeinde geen resultaat op geleverd. Vanochtend zijn ook de twintigduizend arbeiders van de trams en de buurtspoor wegen voor twee dagen in staking gegaan, waardoor het vanmorgen in Brussel onge kend druk was. Het trampersoneel eist een betere pensioenregeling en be houd van de tien frank loonsverhoging per dag die het gedurende de wereldten toonstelling ontving. Daar de Brusselse trammaatschappij een gemengd bedrijf is. waarin de staat de helft van het kapitaal bezit, zal een loonsverhoging voor de tram- lieden door de belastingbetaler moeten worden betaald. De werkgevers trachten zo lang als mogelijk stand te houden om een verhoging van de kostprijzen te ver mijden. Geen van beide stakingen heeft de sym pathie van de openbare mening, hoewel de inwoners van de grote steden in België geneigd zijn de kant van de stakers te kie zen wanneer hun sociale eisen op het eer ste gezicht verdedigbaar lijken- Arbeiders van de gas- en elektriciteitsbedrijven, zijn op twee na de best-betaalde van het land. met een geringe kans op werkloosheid en een gemiddeld loon voor geschoolden van drie gulden per uur. Vandaag zal eerste minister Eyskens een bijeenkomst van de vakbondvertegenwoor digers met de werknemers voorzitten. Mis schien ziet men dan morgen in ieder op zicht wat meer licht in de zaak. (BELGA) Van de eerste ochtenduren af waren ontelbare voertuigen op twee of vier wielen op weg naar het stadscentrum met duizenden arbeiders, die anders met trams of bussen naar hun werk kwamen Ontelbere autobestuurders zonder de no dige ervaring brachten vertragingen en op sommige plaatsen verkeersopstoppingen te. weeg. De Brusselse politie moest alle krachten mobiliseren. Op alle belangrijke kruispun ten wordt het verkeer door agenten ge regeld. Zelfs tijdens de wereldtentoonstel ling werd in de hoofdstad nooit zulk druk verkeer waargenomen. Percentages Zetels In de vorige Hessische regering vormde de SPD met de BHE (Vluchtelingenblok) een coalitie. Hoewel de socialisten ditmaal de helft van het totale aantal zetels ver overden, zullen zij wel weer met de BHE gaan regeren. Tinnen soldaten Voor de CDU is deze uitslag ongetwij feld teleurstellend. Adenauer heeft veel moeite gedaan om „het rode bastion Hes sen" te veroveren, waarbij hij ondermeer pogingen deed de Deutsche Partei aan ze tels te helpen, hetgeen in de CDU tot tegenstellingen leidde. De Deutsche Partei kreeg evenwel minder dan vijf percent der stemmen en kwam daardoor niet in aan merking voor een zetel. De populaire en bekwame Zinn heeft in de afgelopen acht jaar ook volgens de CDU goed geregeerd. Hij voerde de verkiezingsstrijd met Ameri kaanse methoden, onder meer met veel show en met speldjes „Ich bin für Zinn", waarvan de CDU'ers dan plachten te ma ken „Ich bin für Zinn-soldaten" (tinnen soldatenIn het sterk geïndustrialiseer de Hessen heeft dit blijkbaar zoden aan de dijk gezet. Slotkoers Heden vrijdag 13.45 uu 3-3%% Nederl. '47 9GH 901/!» 3 ®/n Nedl. 1962/64 94 94s/w Woningbouw 6% 110 110 Pr. A'dam '56 I.. 87 Pr. A'dam '56 II.. 95 Pr. A'dam '56 III 95 Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II. 96% Pr. R'dam '57.... 107% A.K.U 243 243 Calvé Delft 361 360 Van Gelder Zonen 190 Vi 191 K. N. Hoogovens. 342 340 Nederl. Ford 194 194 N. Kabelfabriek 302 302 gew.Philips Gloeil. 417H 413 Pref PhilipsGloeil. 188 Unilever 461 </2 459 Wilton Fyenoord 205 206 Werf Gusto 157% 157 Uordtsche Petrol. 826% 805 Kon. Petroleum.. f 197,90 f 193,30 Billiton 190% 190 A'dam Rubber. 69 69 K.L.M f 107,70 105, Holl. Amer. Lijn 15 5% 153 K.N.S.M 161 155 N. Scheepv. Unie 142 140 v. Nievelt Goudr. 135 132V2 Phs. v. Ommeren 261 260 H.V.A 129'/? 129 Uelimaatschappij f 130,20 f 130,50 \msterd. Bank 247% 247 Nat. Handelsbank 128 128 Ned. Handel Mij 182 Va Rotterd. Bank.... 204 204 Twentsche Bank. 186 Anaconda Copper 59^ 60% Bethlehem Steel 50% 49% U.S. Steel 87% 87% Teneral Motors.. 48% 47% Shell Union 79 78 "idewater - 23«/«e 23 (Von onze correspondent in Bonn) Robert Schneider, de man die eens chef psycholoog van het Westduitse leger was dank zij een reeks oplichterijen en verval singen, is zaterdag voor de rechtbank te Bonn plotseling gaan bekennen na gedu rende twee maanden te hebben ontkend. De biecht van Schneider komt er op neer, dat hij toegeeft veertien van de hem ver weten zeventien gevallen van oorkonde vervalsing en vijf van de zeven gevallen van bedrog te hebben gepleegd. Terwijl iedereen in de rechtszaal opnieuw het in duizenderlei bochten wringen van de bij zonder handige Schneider verwachtte, zei hij bij het begin van de zitting: „Het is verschrikkelijk moeilijk om alles te zeggen, ik was tot dusver zo negatief om dat ik geen vertrouwen in de rechtbank kon vinden. Ik had het gevoel, dat men mij hier tot een gewoontemisdadiger wilde be stempelen en mij geen intelligentie wilde toeschrijven". Echt zijn volgens Schnei der zijn einddiploma middelbare school en zijn doctorsbul in de psychologie, maar doctor in de medicijnen is hij niet. Hij stu deerde slechts vier jaar medicijnen, ver valste een verklaring, waardoor hij het kon doen voorkomen als of hij meer jaren had gestudeerd en fabriceerde tenslotte een benoemingsooi'konde voor arts. Al deze en vele andere vervalsingen had men voet stoots geaccepteerd. Hoe simpeler zij er uit zagen, zei Schneider, hoe makkelijker de mensen er in liepen. Hij deed ook uit de doeken, dat hij in zijn soldatenboekje aan het vervalsen was geslagen en zich onder meer het IJzeren Kruis had toebe deeld, hoewel hij nooit enige oorlogson derscheiding heeft ontvangen. PARIJS (Reuter-AFP) Dr. Vittorino Veronese, een Italiaanse advocaat, is za terdag met 55 tegen 20 stemmen bij vier onthoudingen door de algemene conferen tie van de organisatie der UNO voor onderwijs, wetenschap en cultuur (UNESCO) tot directeur-generaal der or ganisatie gekozen ter vervanging van de aftredende Amerikaan dr. Luther Evans. Dr. Veronese's ambtstermijn is zes jaar, te beginnen aan het einde van de huidige zitting van de algemene conferentie. De nieuwe directeur-generaal was tot dusver voorzitter van de uitvoerende raad van de UNESCO. Eerder op de dag was het ontslag van dr. Evans met 54 tegen 24 stemmen aan vaard, nadat een Russische resolutie was verworpen, waarin werd voorgesteld het ontslag pas van kracht te laten worden aan het einde van de ambtstermijn van dr. Evans, dat wil zeggen over zes maan den. De communistische en Arabische lan den steunden de Amerikaan wegens diens reorganisatie van de UNESCO in de afge lopen paar jaar, waarbij deze landen een krachtiger stem kregen in de organisatie. De 48-jarige dr. Veronese was een be kend tegenstander van het fascisme in zijn.land: Na.de val van Mussolini- werd hij voorzitter van het r.-k. instituut voor sociaal werk. Daarna was hij tot 1952 voor zitter van de Italiaanse „Katholieke Ac tie". Verscheidene malen heeft hij zijn land op internationale conferenties verte genwoordigd. Adonis. 23 v. Amsterdam 11 Antwerpen Aegis, 23 v. Curacao n. Mobile. Abida, 24 te Saigon. Alcor. 23 te Antwerpen v. Las Palmas. Alheria, 23 te Montevideo verwacht. A.lioth, 22 275 m. z.z.w. Las Palmas n. Rio Alphacca, 24 te Paranagua. Almkerk, 23 te Hongkong. Alnati, 24 te Hamburg. Aludra, 23 v. Genua n. Port Said. Amerskerk 22 v. Amsterdam n. Lissabon. Ampenan, 23 v. Houston 11. Beaumont. Amsteldiik. 23 te Rotterdam. Amstellaan, 23 v. Ceuta n. Port Said. Amstelpark, 23 ten anker Port Said, loods. Amstelsluis, 23 24 m. n.o. Aléxandrië n. Aden. Amstelvaart, 23 210 m. z.w. Makassar 11. Makassar Angolakust, pass. 23 Las Palmas n. Freetown. Annenkerk, 2,3 v. Bremen n. Hamburg. Arendskerk, 23 v. Singapore ii. Manilla. Asterope, 22 v. Rotterdam n. Hampton Roads. Averdijk, 23 te Rotterdam. Attis, 23 .30 m. z.w. Wight n. Ciudad Trujillo. Bali, 23 275 m. n.w. Perim n. Berbera. Balong, 23 te IJmuiden verwacht v. Genua. Banda. 24 te Vera Cruz. Banggai, 23 tc Los Angeles. Bawean, 22 v. Amsterdam n. Antwerpen. Bennekom, 24 v. Hamburg n. Antwerpen. Billiton. 22 v. San Francisco n. Manilla. Boissevain, 23 te Moji. Breda. 21 480 m. w.z.w. Fayal n. Port of Spain. Britsum, 23 rede Port Said v. Rotterdam. Bussum, pass. 23 Gibraltar n. Rotterdam. Calamares. 23 te Los Angeles. Caltex Arnhem. 23 53 111. n.o. Ouessant n. Pernis. Caltex Delft, 22 v. Rotterdam n. Bahrein. Caltex Eindhoven, 23 295 m. o.z.o. Malta n. Pernis. Caltex Pernis, 23 1220 m. n.w. Fremantle naar Fremantle. Calt. Rotterdam, 23 120 m. o.n.o. Aden n. Perz. G. Caltex The Hague, 23 v. Rotterdam n. Aruba. Caltex Utrecht. 24 v. Bahrein n. Abadan. Camitia. pass. 23 Minicoy n. Calcutta. Castor, 24 te Paramaribo. Ceronia. 26 te Singapore verwacht. Charis, 23 v. Pampatar n. Trinidad. Cirrus. 22 v. proeftocht terug te Rotterdam. Cistula. 2.3 100 m. o. Timor 11. Sydney. Clavella, 23 te Norrkoping. Cradle of Liberty, 2.3 220 m. n.w. Arcencion naav Philadelphia. Dongedijk, 23 te New Westminster verwacht. Dorestad, 21 60 m. w. Guadeloupe n. Rotterdam. Drente, 23 v. Djakarta n. Semarang. Eenhoorn, 24 te Crotone verwacht v. Antweipen. F.na, 23 v. Recife n. Vitoria. Eos, 23 te Tanger verwacht. Esso Nederland, 24 te Rastanura. Etrema, 23 70 m. w.n.w. Sicilië n. Genua. Farmsum, 24 te New Orleans. Friesland SSM. 23 te Rotterdam. Ganymedes, 23 30 m. n.o. Ouesant n. Funchal. Geertje Buisman. 23 te Helsinki v. Amsterdam. Giessenkerk, 23 v. Rotterdam n. Antwerpen. Gloria Maris, 25 te Suez verwacht. Graveland. 23 te Amsterdam. Groote Kerk, 23 v. Port Said n. Genua. Hathor, pass. 23 Ouessant n. Hamburg. Hector. 2.3 te Malta. Helicon. 22 te Nassau verwacht v. Barranquilla. Hera, 23 te La Libertad verwacht. Hermes. 24 te San Juan. Hilversum. 21 610 m. n.o. Guadeloupe n. L'end. Hispania. 23 v. IJmuiden n. Bilbao. Holland, 23 v. Lorenco Marques n. Beira. Hydra, 21 v. Amsterdam n. Hamburg. Ivoorkust, 23 te Lagos verw. v. Freetown. Jagersfontein. 23 v. East-London n. Pt. Elisabeth. Japara KRL, 24 te Port Said. Jason, 21 700 m. n.o. Sombrero n. Antwerpen. Jos. Frering, pass. 24 Kp. Finisterre n. Monrovia. Jupiter. 21 v. Beyrouth n. Lattakia. Kalydon, 24 v. Kalmar n. Rotterdam. Kara, 23 te Heysham v. Rotterdam. Karachi, 23 t.a. Suez. Karakorum, 23 80 mijl z.o. Vizagapatnam naar Calcutta. Karimata, 21 50 m. o.z.o. Paramaribo n. Curacao. Karimun, 24 v. Aden n. Damman. Karsik. 23 300 m. z.w. Adelaide n. Auckland. Kosicia, 23 te Baytown v. Thameshavcn. Keizerswaard, 2 3v. Havana n. New York. Kelletia, 23 te Thameshaven v. Rotterdam. Kertosono, pass. 23 Ouessant n. Houston. Khasiella, 23 v. Texascity n. Quebec. Kieldrecht, 24 te Aden. Koningswaard, 23 ten anker rede St. Nazaire. Koratia, 24 te Buenos Aires. Kosicia, pass. 23 Key West n. Thameshaven. Krebsia. 23 te Curacao. Kreeft, 23 v. Rotterdam n. Narvik. Kylix, 2.3 v. Cardon n. New York. Laarderkerk, 24 te AnIwerpen. Langkoeas. 24 to Surabaja verwacht. Laurenskerk, 23 80 m. w. Gibraltar v. Londen. Lekhaven, 24 te Bahia. Lekkcrkerk. 23 te Bandar Abbas n. Bushire. Lelykerk. 23 v. Abadan n. Kuwait. L. Vrouwckerk, 23 30 m. n. K. Finish n. Hamburg. Lissekerk, 23 400 m. o.z.o. Malta n. Duinkerken. I.uksefjel, 23 v. Montreal n. Derince. Maasdam, 23 v. New York n. Halifax. Maasland, 23 tc Amsterdam. Maetsuvcker, 23 te Fremantle. Malea, 23 200 m. 11. Pladju n. Pladju. Mapia, 23 le Tsingtao verwacht. Meerkerk, 23 v. Bremen n. Antwerpen. Mentor, 22 v. Ciudad Trujillo n. Venezuela Mississippilloyd. 23 te Basrah v. Abadan. Modjokcrto, 23 v. Colobo-rcde n. Aden. Muiderkerk. 23 v. Hamburg n. Antwerpen. Munttoren, 23 135 m. n.w. Perim n. Eastham. Naess Lion, 24 te Port Said v. Amsterdam. Nanusa, 24 te Napels v. Port Said. Nieuw Amsterdam, 24 te Southampton. Noordam, 24 te Hoek v. Holl. verw. n. Rotterdam. Noordwijk. 23 v. New Orleans n. Antwerpen. Ni.ikerk, 23 te Port Said. Ommcnkerk, 23 te Beira. Ondina, 23 te Balikpapan v. Pladju. Ootmarsum, pass. 23 sluis Hamburg n. Antw. Oranje, 24 v. Penang n. Singapore. Oranjestad, 23 v. Port dc France n. Barbados. Orestes, 23 te Amsterdam. Osiris. 23 tc Curacao. Ossendrecht, 23 v. Baltimore n. Amsterdam. Ovula, 23 v. Tandjong Priok n. Pladju. Peperkust, 23 te Amsterdam. Foelau Laut. 24 te Gorontalo v. Makassar. Prins Alexander, 22 v. Rotterdam n. Leixoes. Prins der Nederlanden 24 te La Gualra. Prins Fred. Willem, 23 v. Pt.. Alfred n. Le Havre. Prins Willem V, 24 te Valencia. Provenierssingel, 21 365 m. n.n.w. Bermudas naar Hamburg. Pygmalion. 21 650 m. z.w. Landsend n Rotterdam. Ridderkerk, 23 rede Colombo. Rita, 24 te Pladju. Koebiah, 23 te Hamburg vcrw. v. Amsterdam. Saidja, 24 te Singapore. Scheldclloyd, 23 v. Bremen n. Rotterdam. Schie, 24 te Lattakia. Senegalkust, 23 20 m. 11.0. Las Palmas n. Dakar. Seven Seas, 22 v. Rotterdam n. Bremerhaven. Sloterdijk, 24 te Antwrepen verwacht. Sc.estdijk, 23 v. Rotterdam n. Antwerpen. Stad Arnhem, 22 tc Lul'ea. Stad Delft, 22 v. Rotterdam n. Hampton Roads. Stad Gouda. 22 v. IJmuiden n. Baltimore. Stad Haarlem. 23 te Rotterdam. Stad Leiden. 23 120 m. o.n.o. Floris n. Landsend. Stad Utrecht. 23 600 m. z.z.o. K. Race n. Baltimore. Stad Vlaarding.. 23 70 m. n.w. Tersch.b. n. Antw. Statue of Liberty. 21 350 m. n.w. Kaapstad naar Philadelphia. Straat Bali. 23 v. Penang n. Mauritius. Straat Banka. 24 te Cochin. Straat Mozambique, 24 tc Penang. Straat Soenda, 24 te Tristandacunha. Sunetta, 23 te Manilla verwacht. Tabinta, 23 86 m. z.o. Kreta n. Genua. Tankhaven I. 23 te Bangkok v. Sungcigerong. Tappanzee. 23 ten anker Outerbar Shat Al Anb Tara. 23 te Bremen. Tawali. 23 v. Genua n. Marseille. Telamon. 23 v. Breinen n. Antwerpen. Teucer, 23 rede Port Said. Thelidomus. 23 240 m. o.z.o. Formosa n. Anacortes Tiba, 23 te Santos. Tibial 29 te Trinidad verwacht. Tjinegara, 24 te Kaapstad, Tjipanas, 24 te Kobe verwacht. Tjiwangi. 23 v. Singapore n. Hongkong. Tomocyclus, 23 v. New York n. Curacao. Tomori. 23 40 m. w. Sabang n. Belawan. Triton, 23 te Nassau verwacht. Trompenberg, 23 te Batonrouge verwacht. Utrecht, 23 te Marseille verwacht v. Bona. Van Heemskerk. 24 le Yokohama. Vasum, 24 te Port Said verw. v. Eastham. Vivipara, 23 te Mena Al Ahmadi. Waal, pass. 23 Gibraltar n. Rotten Waibalong. 26 tc Mogadiscio verw. v. Berbera, >ass. 23 Gibraltar n. Rotterdam. W. Alton Jones, 23 te Port Said n. Mena. Waterman, 24 tc Amsterdam verwacht. Westerdam, 23 100 m. o.n.o. Nantucket n. N. York Westland, 23 te Montevideo Wieldrecht. 23 tc New York. Willemstad, 23 te Plymouth verw .v. Madeira. Woensdrecht, 23 tc Providence. Aonnekerk, pass. 23 Ouessan! 11. Amsterdam. Zuiderkerk, 23 te Bremen verw. v. Rotterdam. KLEINE VAART Bloemgracht, 22 bij loodsboot Antw. n. Vlissingen Boreas, 22 80 m. n.o. Kp. Nao 11. Genua. Draco, 22 tc Hamburg 11. Aalborg. Elsa, 21 in Kielerkanaal n. Zaandam. Flevo, 21 v. Gdynia n. Kopenhagen. Heerengracht, 21 10 m. z. Oland n. Kotka Joost. 21 v. Karskaer tc Fagerviken. June, 19 v. Partington te Waterford. Jupiter, 21 v. Belfast n. Swansea. Kaap Falga, 22 dw. Kamperduin n. Amsterdam. Kaap. St. Vincent 20 Kiel gepass. 11. Ostrand Manto. 21 25 111. z.z.o. Laicantc n. Savona. Mare Liberum. 22 dw. Guernsey n. Rochefort. Marianne, 21 te Skagen n. Rouen. Midas, 22 v. Kopenhagen n. Amsterdam. Nero, 21 v. Valencia n. Malaga. Netta, 20 dw. Kp. Tenes n. Bone. Ponza. 20 v. Rundvik te Huil. Quo Vadis, 23 op Westerscheldc n. Antwerpen. St.rabo. 21 v. Rotterdam n. Bilbao. Thaletas. 21 v. Rotterdam n. Oran. Tilly, pass. 22 cil. Juist n. Ostrand. Westerdok. 22 120 m. n.n.o. Villano 11. Barcelona SLEEPVAART Clyde. 20 te Falmouth. Noordzee. 24 v. Southampton te Delfzijl. Oceaan, 19 te Genua. Oostzee. 24 160 m. n. Bonaire n. Rio de Janeiro, Poolzee, 24 400 111. z.w. Fayal n. Vlissingen. Rode Zee. 20 te Montevideo. Tync, 24 v. Belfast n. IJmuiden. Zeeland 24 300 m. z.o. Kp. Sable n. Khorramshar, Huish. personeel ge%. Gevr. HULP voor de linnen naaikamer. Aanm. Wester- houtpark 34. WERKSTER gevr. van 8 lot 12.30. Aanm. Wagenweg 47. Gevr. NETTE WERKSTERS voor ochtend- en avonduren. Omg. Florapark. J. L. Florie, Dr. Leydsstraat 125. WERKSTER gevr., 2 ocht. p. week. Ged. Oude Gracht 100 boven. KOUWTJE aan komen vlie gen. Telef. 10441. FRANS CRAPAUDJE en buffet. Br. G 3270. Gevr. ELEKTR. TREIN spoor HO. Br. met prijsopg. enz. G 3300. Te koop gevr. een RONDE TAFEL. Rijpma. Rio Grandc- laan 53. Overveen Tel. 52955. Fa. Kok. Kruisstraat 5. vraagt DIENSTMEISJE voor de win kel. 8.305 u. Aanm. dinsd. luss. 4—6 u. NET MEISJE gevr. v. hele g. of intern. Goed kunn.-ko ken en v. g. g. v. Rustig ge zin z. k. Kuis voorz. v. oliest. Aanm. Hazepaterslaan 1, H.Z. NET MEISJE gevr. v. d. dag zelfst. k. werken, prettige werkkring. Kleverparkweg rro. 16Ö Wegens huwelijk der tegen woordige 1ste KAPSTER ge vraagd. C. A. de Vries, Lange Nieuwstraat 497, IJmuiden, Telef. 7302 (02550). Gevr. een FL. VERKOOP STER. Levensmiddelenbe- drijf W. Pols, v. Nesstraat 78, Haarlem-N. Gevr. HUISNAAISTER of modinette. Mevr. De Zanger, Borskilaan 16, Bloemendaal (bij station). Telef. 55197. JONGEDAME voor admini stratie op klein kantoor. Br. met voll. inlicht. G 3290. MAGAZIJNBEDIENDE, (mnl.) 16 jaar ter oplei ding. Lingerieatelier Nobelt, Parklaan 125, Haarlem, Tele foon 17432. VERKOOPSTER voor gram mofoon afdeling gevraagd. Van den Berg, Zijlstraat 87. Hui$h. pers. aangeb. JUFFR. b.z.a. als hulp in de huish. Br. G 3280. Huizen gevraagd HUIS te koop gevr. Leeg te aanvaard. Tot f 9000 vrij op naam. Br. G 3269. V. W. DE LUXE. Br. m. om schrijving en pr. G 3263 Te koop aangeboden TELEVISIETAFEL f 45, el. koffiemolen Philips f 20, nw. Allard Piersonstraat 13, Te lefoon 15989. Wegens aanschaf grotere wa gen FORD TAUNUS 15 M 956 m. kachel. In pr. staat. Dietsveld 34. BRAB. KACHEL. Gasthuis laan 174. WRINGER BOK en was ketel. Rijksstraatweg 218. Na 6 uur. CITROëN 11 NORMAAL '54 met nieuwe motor. Het ge heel in prima staat. Tele foon 21529. Weg. vertrek te koop noten SLAAPKAMER, best. uit lits jumeaux, 3-deurs kast, 2 nachtk., 1 tafel, 2 stoelen en toilettafel, evt. ook bankstel. Mevr. De Zwarte, Bredero. destraat 110, Zandvoort, Tel. 02507-3083. KLEIN B. CAMERA Agfa Silette, lens Agnar 3.5. Nieuwste uitv. Maar even ge. bruikt. Compl. met paraat, tas f 85. (Winkelprijs f 124). Platanenlaan 75, Bloemen daal. Telef. 56768. Remington Rand SCHRIJF. MACHINE Portable. In goe. de staat te koop aangeb. Prijs f 145. Telef. 57318. Z.g.a.n. SIMCA ARONDE '54, kleur zwart met schuifdak, achteruitrijlamp, bermlamp, sierplaten op wielen, bekl, chroom en banden nieuw, 19.000 km gelopen. Meenink, Molenveldlaan 14, Santpoort, Telel. 02560-7453. 4 STOELEN, 2 fauteuils, rookstoel, dressoir en wat kleingoed. Schreveliusstraat 60. Dinsdag van 7-10 u. n.m. Geen handelaren. Prima PETR. KACHEL, De mon vergasser en enkele kooktoestellen. Saenredam. straat'59* Na 6 uur. ANT. LINNENKAST f 150. Telef. 50228. Spoed. Te koop van partic. MORRIS MINOR 1954, in pracht, staat. Ligusterlaan 22, Tel. 26469. Tussen 18 en 20 u. SKODA 1950 in pr. st. Schee. persstraat 55. Te koop agb, mooi POPPE- HUIS, 4 kamers, trap en ter- rasje. Einsteinstraat 24 hs. Tel. 36918 •- CITROëN 2 c.v. '53. v. Zegge- lenplein 8. Tc koop aangeboden UNIEK AANBOD Pracht T.V. Super 53 cm van 1350 voor 765.Schitt. Erres T.V. Super 43 cm 630.beide m. antenne. Philips radio-wisselaar comb. iets bijz. v. ƒ1250.- v. ƒ460.-. Ook te zien na 7 u. Zuidpolderstr.56rd, H.0. De Orint brengt voor te huizen. verenigingen, clubs enz. welke gezamenlijk St. Nicolaas vieren een keur van leuke APARTE GESCHEN KEN a f 2 en f 3, Oosters handwerk. Komt ziet en overtuigt u. R. C. v. Eif, Paarlaarsteeg 8. tel. 14615. BIJ DOLF: vingerplanten en begonia's 35 ct. Kalanchoë 75 ets. Soendaplein 31, tel. 51630 Wezelman n.v. voor RADIO en T.V. Schreveliusstraat 12, telef. 14947. Pracht, gr. TELEFUNKEN RADIO met druktoetsen, als nw. slechts f 145. Palmstraat 5 zwart. NW. BABYBOX m. vlonder f 15.50, boxkleed f 7.95, kin derstoel, ledikantje 55 x 110 f 19.75. Fr. Halsstraat 4, tel, 17352, linkerbel. ROKERSHOEST en ochtend- hoest geneest U spoedig met Domproost, 40 tabletten i 1.45 Bij apoth. en drogist. Bezitter huurmachtiging personen, zoekt WONING te huur of te koop. Overname geen bezwaar. Br. G 3259. Huizen aangeboden Te koop: 4-KAMER-FLAT. Leeg. Prima stand. Hypothe ken aanwezig. Inl. J. Krui- ning. tel. 15644. Kamers gevraagd Dame, b.b.h.h. vr. gemeub. ZIT-SL.KAMER m. warme maalt, per 1 jan '59. Omg. Schouwb., Houtplein of cen trum. Br. G 3288. Jongeman zoekt per 1 dec. ZIT-SL.KAMER met c.v.. st- gcl. en v. wast. Voll. pen sion. Br. G 3307. Kamérs aangeboden ZONN. KAMER(S) ook par terre met keukengebr. of w. maaltijd. Alle comfort. Tele foon 27362. Aangeboden H'stede 2 gem, KAMERS, badkamer, gebr. keuken., c.v. Tel. 35281. Te huur voor dame of ouder echtp. te Overveen een ge stoffeerde ETAGE best. uit 2 grote kamers, badk. keuken eigen toilet, gr. balkon als alleen inw. kiel. gas, water, elektra f 175 p. m. Br. G 3266 Diversen VERLOREN in bus 4 of van halte Ramplaan tot Tuindorp bril in bruin etui. B. Kuur- stra. Zuiderluindorplaan 14. Té kóóp gevraagd WIJ KOPEN BOEKEN tegen aantrekkelijke prijzen. Ro mans. Kunst. Encyclopedieën Pocketbooks enz. - Boekh Eureka. Kruisweg hoek Stationsplein. Tel 21677. Diversen SNELSTOMERIJ RAPID, Spaarnwouderstraat 114. Colbert- costuum 2.75. Mantel 2.75, Japon (eenv.) 1.75, Rok 1.25, Pan talon 1.25. Truien en jumpers 0.90. Verhuur SINT- en PIETCOS. TUUMS, geheel compleet pei stel f 15 Wilhelminastr. 16, tel. 16884. SPORT- en LICHAAMS MASSAGE. Gedipl. masseur S. J. Steenkist, Merwedestr. 25, Haarlem, Tel. 60377 (des gewenst aan huis). Behan deling volgens afspraak. In Santpoort STALLING voor 3 a 4 pers.wagens aan. geb. Prijs f 20 p. m. incl. wek. wasbeurt. Br. No. 9523. BONTWERKSTER repareert en moderniseert uw bont werk. Mevr. Huijboom, Ver- spronckweg 20. Telef. 14635. De genezende hoestdrank die tevens Uw weerstand verhoogt sterk geconcentreerd en Huiskamers die al" mo del gediend hebben f 290 f 375, 1 525, f 650, f 895 en 1 1090, pracht slaapbanken met 2 clubs f 595 ook kunt u de betaling spreiden. Mcubcltoonkamcrs WESTERHOUTPARK 8 Haarlem. Tel. 18840 '•"yS ■w, Weg d'r mee

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6