Ontwerp van atoomduikboot wordt bestudeerd OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER VERKIEZINGEN IN ALGERIJE Nixon en Dulles: het Westen handhaaft zich in Berlijn Gas- en elektriciteitsstaking in België afgelopen Critiek van dr. S. Mansholt op methode van comité-Maudling Bouwkosten geschat op flOO miljoen T elevisiesatelliet van luchtmacht der V.S. MINISTER STAF ONTHULT: Staking bij luchtvaartmij in Amerika verboden Den Haag bezorgd over boycot der „goedkope vlaggen" Ongewenste complicaties op ander gebied gevreesd Amsterdamse heiers morgen aan het werk Het woord is aan Vier doden in het verkeer Rust tijdens jacht GAAT U VERHUIZEN? Ulbricht: Russische nota deze week te verwachten iée MORRIS before[/otftfuf// Rustig weer Regering wenst winstdeling voor de arbeiders Er is thans een periode van rust nodig" Russische reeds in de ruimte Soedan gaat gemeenschap met Frankrijk aan 73e JAARGANG No 118 DINSDAG 25 NOVEMBER 1958 303e JAARGANG No 271 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein„ Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15, Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Minister Staf heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld dat de ontwikke lingen van het gebruik van atomische energie op het terrein van de voort stuwing nauwlettend worden gevolgd. De mogelijkheid van het ontwerpen van een onderzeeboot met kernvoortstuwing wordt bestudeerd. De bouwkosten voor een eerste onderzeeboot van dit type zijn nog niet bekend, maar worden geschat op ongeveer 100 miljoen. In het algemeen kan worden gezegd, al dus de minister, dat voor alle schepen, waarvan het onbeperkt zeehouden zonder de noodzaak tot brandstoflading van belang is, de voortstuwing door kernenergie een aanzienlijke verbetering van het militair rendement zal betekenen. De minister zal, wat de uitvoering betreft zijn aandacht voorshands tot de onderzee boten moeten beperken. De mogelijkheden van samenwerking met Amerikaanse in stanties worden thans nagegaan. Geleide projectielen Over geleide projectielen zegt de minister, dat de eerste „Honest John"-raketten in 1959 ter beschikking zullen komen. Geleide projectielen voor legerkorpsartillerie met groter bereik zijn voor de toekomst in de NAVO-plannen opgenomen. Over het tijd stip waarop zij beschikbaar zullen komen, zijn nog geen gegevens bekend. De minister meent dat de invoering van raketten en geleide wapens geen ingrij pende wijziging in de taakverdeling tussen de Koninklijke Landmacht en Koninklijke NEW YORK (Reuter) Een rechter te New York heeft een tijdelijk stakmgsver- bod uitgesproken voor bijna 1500 vliegers van de grote Amerikaanse luchtvaartmaat schappij „American Airlines". De vliegers waren van plan te middernacht in staking te gaan. Twee andere Amerikaanse maat schappijen, de „Eastern Airlines" en de „Trans World Airlines", hebben hun dien sten opgeschort wegens stakingen van tech_ nisch personeel. Luchtmacht teweeg zal brengen, hoewel ten aanzien van enkele deeltaken een ver schuiving kan plaats hebben. Het legerplan 1960, zo deelt minister Staf voorts mee, houdt een compromis in tussen hetgeen door de NAVO, in het bijzonder de geallieerde opperbevelhebber in Europa, wordt verlangd en hetgeen Nederland financieel kan realiseren. Saceur heeft er mee ingestemd, dat tegenover de vorming van een tweede parate divisie één der mobilisabele divisies niet meer volledig zal worden uitgebouwd. De hervorming van de divisie-organisatie heeft ertoe geleid, dat de Nederlandse divisies qua organisatie en gevechtsleiding beter dan tevoren voor hun eventueel toekomstige taken zullen zijn berekend. Het jaarlijks beschikbare continent dienstplichtigen, gepaard aan de huidige duur van de eerste oefening, maakt het onmogelijk de beide parate divisies geheel volledig aanwezig te doen zijn. Beter dan Russische Bij veelvuldige NAVO-oefeningen is ge bleken dat de geoefendheid der Neder landse onderzeebootbestrijdingseenheden van de Koninklijke Marine op hetzelfde peil staat als die van gelijksoortige een heden der grote bondgenoten, verklaart minister Staf. Op grond van hetgeen be kend is omtrent de bovenwaterslagkracht van de Russische vloot en de Nederlandse kruisers stelt minister Staf, dat mag wor den aangenomen, dat juist op de punten die een snelle beslissing in het zeegevecht bewerkstelligen (vuursnelheid en trefzeker heid), de Nederlandse kruisers de Russi sche schepen overtreffen. Oefenen in het buitenland De onderhandelingen met de Duitse auto riteiten ten aanzien van het oefenen van troepen in Duitsland, worden nog voort gezet. Het deelnemen aan manoeuvres van Duitse onderdelen is niet uitgesloten. Hier door wordt niet afdoende in het oefenen van grotere verbanden voorzien. Daarom heeft de minister opdracht gegeven ook mogelijkheden in andere landen te bestu deren. Ofschoon het overleg terzake nog niet is geëindigd, moet het niet uilgesloten worden geacht, dat door een oefenterrein in Frankrijk, dat goede mogelijkheden biedt, in de gevoelde behoefte zal kunnen worden voorzien. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen heeft op vragen van het K.V.P. Tweede Kamerlid mr. Rool- vink geantwoord dat waarschijnlijk ook Nederlandse havens betrokken zullen wor den in de per 1 december aangekondigde boycot tegen de reders van schepen, va rende onder een zg. „goedkope vlag" als deze boycot doorgang vindt. „De regering," aldus de bewindsman, „deelt de bezorgdheid, die door het ver schijnsel van de zg. „goedkope vlaggen" wordt gewekt en is eveneens van oordeel dat voor de in dit verschijnsel gelegen be dreiging van een gezonde ontwikkeling der wereldscheepvaart een oplossing moet worden gevonden. Niettemin is de Neder landse regering van oordeel, dat de voor genomen boycot tot zeer ongewenste ver wikkelingen zal leiden op andere terreinen dan cue, weiKe men met de actie beoogt te bestrijken. Het vraagstuk der „goedkope vlaggen" vormt nog steeds een punt van overleg tussen zeevarende landen, zonder dat dit tot dusver tot een oplossing heeft geleid. De brede schakering van inzichten en be langen die bestaan in de betrokken lan den, verhinderde tot dusver, dat zich een groep van voldoende omvang aftekende om te waarborgen, dat te nemen maat regelen effect sorteren. De regering wil nogmaals nagaan op welke wijze in inter nationaal overleg uitzicht op een oplossing kan worden geopend. De Amsterdamse heiers, die in staking waren, zullen woensdagmorgen het werk hervatten. De heiwerkersvereniging „Broederschap" zal aan de patroons ver zoeken een schriftelijke verklaring aan de heiers te geven, dat geen gebruik zal worden gemaakt van het bij de uitspra ken in de twee korte gedingen verleende recht tot inning van de dwangsommen van 25 gulden per man en per dag, dat ge staakt of niet normaal gewerkt werd. Edward Young: Alle mensen leven in de illusie dat alle mensen sterfelijk zijn behalve zijzelf. Te Hengelo is vanmorgen de 34- jarige bromfietser H. E. S. om het leven gekomen. Hij was op weg naar zijn werk en is hierbij in aanraking gekomen met een vrachtauto met aanhanger. Hij viel met het hoofd op de rijweg en was op slag dood. De chauffeur heeft niets van het on geluk gemerkt. Het slachtoffer was een gerepatrieerde en had een maand geleden een woning te Hengelo betrokken. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. Op de weg Raalte-Lemelerveld is een 13-jarige zoon van de landbouwer Van der Kolk uit Lemelerveld het slacht offer geworden van een verkeersongeval. De jongen, die de ambachtschool te Raalte bezocht, was met een aantal vriendjes op de fiets op weg naar huis. De jongens waren aan het stoeien op de fiets, waarbij P. van der Kolk op de rijweg kwam. De chauffeur van een vrachtauto kon hem niet meer ontwijken. De jongen werd aan gereden en was op slag dood. De 43-jarige W. Visser te Zeist Is, toen hij op zijn bromfiets linksaf wilde slaan, door een tegemoetkomende vracht auto aangereden en ernstig gewond. In het Zeister ziekenhuis is hij later overleden. In Apeldoorn is op de Arnhemse- weg de bejaarde voetganger H. J. Met horst, toen hij plotseling de weg overstak, door een auto aangereden en gedood. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben op uitnodiging van de Belgische koninklijke familie een jachtpartij bij gewoond in de Ardennen nabij Bas- togne. Een foto, gemaakt tijdens een rustpoos in de bossen. Links de prin ses De Rethy, in het midden Koningin Juliana in gesprek met een hofdame. Advertentie Wij garanderen u een goede verhuizing uitgevoerd door vakkundig personeel Vraag eens inlichtingen F. DAMIAANS EN ZN. Zijlvest 41 - Haarlem - Tel. 12456-14155-52514 LONDEN (Reuter) De Amerikaanse vice-president Nixon, heeft op een lunch in Londen gezegd, dat de Amerikaanse regering onomwonden blijk heeft gegeven van haar vaste wil in Berlyn te blyven, totdat er een oplossing voor de Duitse kwestie is gevonden, die voor het Duitse volk aanvaardbaar is. Ik ben er van over tuigd dat de Britse en Amerikaanse rege ring gezamenlijk deze politiek zullen voortzetten, zo zei hij. Nixon verklaarde verheugd te zijn te kunnen constateren, dat beide landen op het ogenblik nauwer dan ooit sedert de tweede wereldoorlog verbonden zijn in hun doelstellingen. Hy wees er verder op dat de uitdaging van het internationale communisme zowel samenwerking op economisch als militair gebied tussen de NAVO-landen vereist. WASHINGTON (Reuter/AFP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft verklaard dat naar zijn mening een bijeenkomst van vertegen woordigers der westelijke „grote drie" over Berlijn nu niet noodzakelijk is. Hij zei met nadruk dat er geen verschil van mening De voorzitter van de commissie der Europese Economische Gemeenschap, prof. W. Hallstein, heeft zijn reis naar de hoofdsteden der zes E.E.G.-landen besloten met een bezoek aan Den Haag, waar hij onder meer met minister Luns geconfereerd heeft. Na zijn be sprekingen verklaarde Hallstein (links op de foto) te verwachten, dat het Beneluxvoorstel, dat ten doel heeft, de vastgelopen onderhandelingen over het Vrijhandelsgébied weer op gang te krijgen, goede kans van slagen maakt. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439' WINTERSPORTKLEDING Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog, zwaarbe wolkt en nevelig weer. Weinig wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S (Van onze correspondent in Brussel) Vannacht om een uur is een oplossing gevonden voor het arbeidsconflict in de Belgische gas- en elektriciteitsbedrijven. De paritaire commissie heeft gisteren de gehele dag vergaderd onder voorzitter schap van -erste minister Eyskens, bij gestaan door de ministers van Arbeid en van Economische Zaken. De premier is erin geslaagd het conflict spoedig op te lossen. De oplossing werd gevonden in het ver lenen van een algemene produktiviteits- premie van 2000 frank (150 gulden) voor de meeste aroeiders. Een deel van de premie wordt op 1 december, de rest op 1 februari betaald. Er komt voorts een verschuiving van de categorie ongeschool de arbeiders naar hogere loon catego rieën, terwijl de salarissen van de kantoor- employé's worden aangepast, zodat er een evenwicht blijft bestaan met de lonen der arbeiders. De geschoolde arbeiders, die niet onder een van de nieuwe arbeids- kwalificaties vallen, krijgen een premie ineens van 1000 frank (76 gulden). De regering heeft echter sterk aangedrongen op het organiseren van een sociaal sys teem, waardoor de arbeiders kunnen de len in de verhoging van de winst van het bedrijf en van de produktiviteit. In het communiqué över het akkoord staat: „Teneinde de herhaling van voor 's lands economische welzijn nadelige con flicten te voorkomen, nodigt de regering de beide partijen uit in het raam van pari taire onderhandelingen een overeenkomst te sluiten die aan de arbeiders een billij ke deelneming verzekert in de welvaart van hun tak van bedrijf. De regering wenst dat het probleem zonder uitstel wordt bestudeerd en vraagt met aan drang dat de partijen ieder sociaal conflict zullen vermijden, tot de nieuwe overeen komst, welke een duurzame sociale vre de in de gas- en elektriciteitsindustrie tot stand moet brengen. Het loonverschil van de elektriciteitsbe drijven in het Antwerpse met de rest van het land wordt verminderd, maar blijft niettemin bestaan. De staking van het trampersoneel duurt vandaag nog voort, maar zou vanavond worden beëindigd als de 48-uur vol is.Het ontbreken van trams in het centrum van Brussel veroorzaakte gisteren de gehele dag, en voornamelijk op de spitsux-en, on- uitwarbare verkeersopstoppingen. Men vermoedt, dat het aantal auto's, dat giste ren het personeel van de fabrieken en kan toren vervoerde, het normale verkeer ver dubbelde. De straten waren levensgevaarlijk en pas in de avonduren was Brussel weer een uitgestorven stad zonder licht, maar vanavond zal Brussel dus weer trams en licht hebben. tussen deze drie mogendheden en de West- duitse bondsrepubliek over deze kwestie bestaat. LONDEN (Reuter) Ook de woord voerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard niet te weten van een vex-zoek, van welke zijde dan ook, om een conferentie over Berlijn te beleggen. BONN (Reuter) Dr. Hans Kroll, de Westduitse ambassadeur in Moskou, heeft in Bonn verklaard, dat de toestand in Ber lijn naar zijn mening ernstig is. Wel zei hij vertrouwen te hebben in de afloop. Dr. Kroll neemt deel aan een conferentie te Bonn met de Westduitse ambassadeurs te Rome, Washington, Parijs en Londen. BERLIJN (Reuter) De Oostduitse communistische partijleider Ulbricht heeft tegenover de Londense Daily Mail ver klaard dat hij dacht hem te kunnen ver zekeren dat de Russische nota over Ber lijn nog deze week ovei'handigd zal worden. Volgens Ulbricht is Oost-Duits- land, „met zijn hoofdstad Berlijn", een soevereine staat waarin niet langer een bezettende macht of bezettingsrechten bestaan. Wie naar Berlijn wil x-eizen moet toestemming van de Oostduitse regering hebben. Zo staan de zaken. Onze politiek om Berlijn tot een vredesstad te maken zal voor geen enkele Berlijner nadelig zijn", aldus Ulbricht. (AFP) De Amerikanen in Berlijn heb ben bij de Russen geprotesteerd tegen het in beslag nemen door een Oostduitse politieman van een Amerikaanse film camera. Het incident gebeurde zondag op de grens van Oost- en West-Berlijn. Vol gens de Amerikanen is de politieman op Westberlijns gebied doorgedrongen. De camera is later teruggegeven, zonder film. Advertentie Tijdens een persconferentie in Den Haag in het gebouw van de voorlichtingsdienst der Europese gemeenschappen, heeft dr. Mansholt, vice-voorzitter van de Commissie der Europese Gemeenschappen, een overzicht gegeven van de landbouwpolitiek in het kader van de Europese eenwording. Dr. Mansholt kwam hierbij tot de conclusie, dat er in Streza een zeer gezonde basis is gelegd voor verder overleg en dat de huidige stand van zaken gunstig is. Dr. Mansholt noemde het overleg, dat thans tussen de zes E.E.G.-landen wordt gevoerd, zeer vruchtbaar en zei, dat Denemarken optredend ook namens Zweden en Noorwegen welwillend tegenover de voor stellen van de Zes staan. Alleen van Engeland is een negatieve reactie ontvangen. Naar aanleiding van het rumoer, dat zijn rede te Stuttgart in ons land heeft ge wekt, zeide dr. Mansholt, dat hij weer de verantwoordelijkheid zou willen nemen voor het na 1945 in Nederland gevoerde landbouwbeleid. „Dat was niét fout, ex- was geen andere uitweg", zei de spreker, die er met nadruk op wees, dat wat toen gedwongen in nationaal verband moest gebeuren zo geschiedde omdat er toen geen kans was de problemen in internationaal verband op te lossen. Thans is er een totaal nieuwe situatie, waarin gestreefd wordt naar een gemeenschappelijke landbouw politiek. Voor dezelfde doeleinden van na 1945 moeten nu andere wegen worden be wandeld. Thans gaat het ex-om, de natio nale landbouw-ontwikkelingen zo te lei den, dat er een zeker evenwicht ontstaat tussen de gemeenschappelijke landbouw- produktie en -afzet. In dit streven moet de aanpasisngstijd van twaalf tot vijftien jaar te lang worden geacht", zei dr. Mansholt. „Wij denken aan de helft van die tijd". Een te langdurige aanpassingsperiode zou het streven kunnen ontkrachten. De heer Mansholt noemde de gevolgde methode van onderhandelen over de vrij- Onze reisredacteur, W. L. Brugsma, is op zijn Afrikaanse tournee in Al giers aangekomen voor een reportage over de verkiezingen in Algerije, die op 28, 29 en 30 november worden gehouden. Met het oog daarop onder breken wij voor korte tijd zijn serie artikelen over de Franse gebieden in Zwart Afrika. De publikatie daarvan zal na de Algerijnse verkiezingen worden hervat. (Zie pagina 3.) WASHINGTON, (UPI) Op 15 decem ber zal de Amerikaanse luchtmacht trach ten een 200 tot 225 kilo wegende aardsatel- liet met een televisiecamera te lanceren, aldus bericht het blad „Aviation Week". Dit zal geschieden op de luchtmachtbasis Vandenberg in Californië. Het blad sluit de mogelijkheid niet uit dat de Sovjet Unie reeds een satelliet met televisiecamera heeft gelanceerd. Door een satelliet met camera te lanceren in de draairichting van de aarde, met een snelheid, die met de draaiing van de aarde overeenkomt, zou men van een hoogte van ongeveer 35.500 km. regelmatig een be paald punt van de aarde in het oog kunnen houden. In dit verband acht „Aviation Week" het van belang, dat op 24 september te Cape Canaveral een signaal werd ontvangen op de 40.007 megacycles band. Deze golfleng te wordt door Sovjetgeleerden gebruikt. Het signaal werd gedurende drie uur ont vangen. handelszone tussen de zeventien OEES- landen onvruchtbaar. Men kan een zo complexprobleem en dan over alles tege lijk daarvan sprekend, niets bereiken. „Wij zagen dat in maart al", zo zei de heer Mansholt. Er is echter geen sprake van, zo vervolgde hij, dat op 1 januari een split sing in Eux-opa zal ontstaan. Zoveel ge beurt er op die datum niet, zei hij, dat het dusdanige gevolgen zou hebben. Wij zijn vex-heugd over het voorstel, waarmee de drie Beneluxlanden de im passe willen doorbreken, zo zei de heer Mansholt. Wij hebben begrip voor de zes EEG-landen, die in het overleg over de vrijhandelszone noch ja noch nee wilden zeggen omdat het onmogelijk was de con sequenties te overzien. „Het heeft zeker niet van onwil afgehangen, maar van het feit, dat het onderzoek niet gereed kón zijn". Wel toonde de spreker zich verbaasd over de aandacht, die het Beneluxvoox-stel ge niet. Dit voorstel wijkt namelijk maar wei nig af van een indertijd door de Commissie gepropageerd voorstel dat nauwelijks effect heeft gehad. „Ik geloof in ieder geval niet," zei de heer Mansholt, „dat wij op dezelfde wijze in de commissie-Maudling moeten voortgaan. Er is nu een periode van rust nodig." De spreker noemde de reis van de voorzitter van de Commissie, Hallstein, in dit verband nuttig. Over het in de Raad van Ministers met critiek ontvangen budget van de Commis sie, zei de heer Mansholt bezwaren te heb ben tegen de wijze waarop die critiek is geuit. Die begroting is met de grootste zorg opgebouwd, zei hij, en men heeft het rap port, dat het begeleidde, niet eens in dis cussie genomen. Gewoon op grond van het totaalcijfer heeft men op vex-laging aange drongen. „Ik heb geen bezwaar tegen even tuele verlaging, maar wel als die blinde lings wordt voorgesteld op grond van een totaalbedrag." Overigens zei de heer Mans holt zelf met zorg de begroting tegemoet te zien van de Raad van Ministers Advertentie Enorme sortering ST. NICOLAAS-GESCHENKEN IA ('Mil I llt'llldllA ELEGANTE TASSEN EN BY0UX GR. HOUTSTRAAT 18a HAARLEM TELEFOON 20415 Bij aankoop boven ƒ10. geven wij een gezellige surprise BAMAKO (UPI) Frans-Soedan, een Frans gebied in West-Afrika, dat twee maal zo groot is als het moederland, heeft als eerste van de elf Franse bezittingen in het zwarte werelddeel, om opneming in een federale unie met Frankrijk verzocht. Het eiland Madagascar heeft de vorige maand een soortgelijke verklaring afge legd. Knnstmaandroom ACCRA (AFP) Ghana is van plan over twaalf jaar een kunstmaan te lan ceren, aldus is officieel te Accra bekend gemaakt. De voorbereidingen voor de lan cering zullen in 1970 zyn voltooid.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1