Geheim westelijk plan voor Berlijn gereed OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Regering heeft nog geen standpunt inzake de huren bepaald Kerstgave voor de „Stille Armen" Bonn bereidt zich voor op het pareren van mogelijke Russische manoeuvres Houding van de P.v.d.A. betreurd Trieste aanblik van (Jan) de Winter A.O.W.-premieontvangst in 1957 f 191 miljoen meer dan uitkering Vandaag begint gesprek De GauIIe-Adenauer FALCON WOLLEN TWEEDJASSEN Weinig verandering Ruim twintig auto's verduisterd 'n Apart geschenk? De Urient Haarlem - Tel. 14516 Kabinetscrisis in Marokko Senegal kiest gemeenschap met Frankrijk MINISTER WITTE IN TWEEDE KAMER: VOUS ÊTES EN.... lAijyn Tlituiiiiiis ELEGANTE TASSEN EN BY0UX Bij aankoop boven 'f 10.— geven wij een gezellige surprise TECHNISCH SPEELGOED SIGNAAL Minister Hofstra en prof. Lieftinck naar Suriname Het woord is aan... Minister Suurhoff: C.a.o. draagt bij tot sanering van het bouwbedrijf Resolutie aanvaard inzake voorlichting door UNO Darul Islam-terreur Bij grotere werkgelegenheid in 1959 nog 100.000 werklozen 73e JAARGANG No 119 WOENSDAG 26 NOVEMBER 1958 303e JAARGANG No 272 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. TeL 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het Westduitse kabinet heeft dinsdag beraadslaagd onder voorzitterschap van Adenauer over de conferentie, die van daag begint tussen premier De Gaulle en de bondskanselier, en daarby de compro misvoorstellen ter verwerkelijking van de Vrijhandelszone bespreken. Naar in Bonn verluidt komt het Duitse standpunt over een met de compromisvoorstellen van de voorzitter der uitvoerende commissie van de Europese Economische Gemeenschap, Hallstein, en van de Beneluxlanden, welke een soepele aanpassing tussen de landen van de E-E.G. en de andere leden van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking tot doel hebben. Franse ambtenaren hebben dinsdag niet veel hoop gegeven, dat de besprekingen over een Vrijhandelszone van zeventien landen spoedig worden hervat Frankrijk zal speciale tarieven en contingenteringen voorstellen ter vermindering van de discri minatie door de E.E.G. van niet bij de Euromarkt aangesloten landen. Deze Franse voorstellen zullen De Gaulle en Adenauer woensdag bespreken, aldus de Franse ambtenaren. Ook de ministers van Buitenlandse Zaken van de zes zullen ze op 3 december te Brussel ter sprake wor den gebracht. Frankrijk blijft van oordeel, dat het plan voor een Vrijhandelszone als zodanig of een dergelijke vorm van samenwerking dood is. Dit staat in scherpe tegenstelling tot de uitlating van de voorzitter van de Europese Commissie van de E.E.G., prof. Hallstein, over de grote verwachtingen waarmee hij dinsdag naar Brussel terug keert. De Franse ambtenaren wijzen er verder op, dat de aanvaarding van een voorlopige regeling van de problemen, die na 1 januari 1959 ontstaan, Frankrijk niet op lange termijn bindt aan het beginsel van een associatie in de lijn van een Vrijhan delszone. Er dienen volgens de Franse regering praktische maatregelen te worden genomen voor de gevallen van discrimi natie die zich blijken voor te doen nadat de gevolgen van de inwerkingtreding van de E.E.G. zich doen gevoelen. Dr. Kwame Nkroemah (rechts), de minister-president van de onafhanke lijke Afrikaanse staat Ghana en pre mier Sékou Touré, premier van de voormalige Franse kolonie Guinea hebben in Accra, de hoofdstad van Ghana een gezamenlijke verklaring ondertekend, waarin zij hun staten de kern noemen van een Unie van West- afrikaanse staten. Deze foto werd ge maakt tijdens de ondertekening van de verklaring in de residentie van de Britse gouverneur-generaal te Accra. (Radiografisch overgebrachte opname) (Van onze correspondent in Bonn) De Verenigde Staten, Groot-Brlttannië en Frankrijk hebben de laatste dagen, zo is het te West-Berlijn bekend geworden, na koortsachtige werkzaamheden een ge heim plan opgesteld in geval van Russi sche zijde daadwerkelijk pogingen zullen worden gedaan hen uit de oude Duitse hoofdstad te verdringen. Men is onder meer van plan de eventuele benoeming van een Oostduitser tot een opvolger van de huidige Russische gedelegeerde in de commissie van de luchtveiligheidscentra- le te Berlijn af te wijzen. Te Bonn deelde men mee, dat de zaak thans rond is alle maatregelen kunnen ieder moment worden uitgevoerd. Men beschouwt dit plan als de winst die het Russische uitstel met de publikatie van de besluiten over Berlijn aan het Westen heeft opgeleverd. Te Bonn heeft de minister van Buiten landse Zaken Von Brentano gisteren be raadslaagd met de Westduitse ambassa deurs te Moskou, Washington, Londen, Parijs en Rome. Daarbij kwamen in het bijzonder mogelijke Russische plannen ter sprake om de Westduitse betrouwbaar heid in de ogen van de westelijke bondge noten in een kwaad daglicht te stellen. Zo zouden van Russische zijde pogingen worden gedaan in de naaste toekomst ge sprekken aan te knopen met vooraan staande Westduitse persoonlijkheden, ten einde daarmee in westelijke kringen wan trouwen tegen Bonn te zaaien. De actie tegen de minister van Justitie Schaffer, die in 1956 en 1957 met Oostduit sers heeft gesproken, past in dit schema. Ook hield men zich bezig met het inter view van de Russische minister-president Kroesjtsjev met de Amerikaanse journa list Walter Lippmann, die zei dat de Ame rikanen niets begrijpen van de Duitse een- heidspolitiek en dat Duitsland zich in ge val van oorlog tegen het Westen zal keren. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt en nevelig weer met hier en daar wat motregen, maar later in het noordoosten van het land mogelijk enkele op klaringen. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige noordoostelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S In dit geheel van Duitse voorzichtigheid zich niet bloot te geven, past ook het be sluit van de Bondsdag om niet voor Kerst mis buitenlandse politieke aangelegenhe den te bespreken. Men acht het niet raad zaam de Russen een denkbeeld te geven van de huidige binnenlandse politieke te genstellingen in de bonds-republiek. Op scherp (UPI) De westelijke geallieerden hebben besloten hun Berlijnse garnizoe nen te bevoorraden door middel van meer dan zeshonderd vier-motorige vliegtuigen, indien de Oostduitsers de verbindingen tus sen Berlijn en het Westen verlammen. De drie landen hebben een krachtig gemeen schappelijk plan van actie opgesteld, met als uitgangspunt dat de stad zonodig met tanks en kanonnen verdedigd moet wor den, zo wordt uit diplomatieke bron ver nomen. De westerse mogendheden gelo ven er echter niet aan dat de Russen zullen trachten Berlijn met geweld te bezetten. De westerse grote drie zullen geen Oost- duitse controles dulden. De westerse kon vooien zullen niet trachten zich schietend een weg te banen langs Oostduitse grens posten. Zij zullen terugkeren en de bevoor rading van West-Berlijn overlaten aan een luchtbrug in vertrouwen dat de Russen en Oostduitsers de drie luchtcorridors over Oost-Duitsland ongemoeid zullen laten. Als dat vertrouwen echter beschaamd wordt, is het Westen kennelijk bereid het risco van een oorlog te nemen om de be voorrading van West-Berlijn te kunnen voortzetten. Westerse diplomaten verkla ren dat het Westen zijn vliegtuigen zal ver dedigen tegen aanvallen. Verkoop bracht Heemstedenaar zeventig mille op De Heemsteedse politie heeft een 24- jarige handelaar uit Heemstede aangeliou- de-, die in twee maanden tyd kans heeft gezien 23 auto's te verduisteren, die hy had gehuurd van verscheidene autover huurders in Heemstede, Haarlem, Amster dam en Amstelveen. De man had de aldus „verkregen" wagens voor in totaal f 70.000 doorverkocht aan een handelaar in Oude Wetering. Toen de Heemstedenaar werd aangehouden had hij van dit bedrag nog 7000 over. De man legde een volledige bekentenis af. Hij had meer dan de helft van het geld besteed om tien eigenaars van door hem gehuurde wagens te betalen. De huur van de auto's had hem bij elkaar tienduizend guldeh gekost en van de rest van het geld (ongeveer twintig mille) had hij oude schulden afbetaald en plezierig geleefd. De politie heeft in Oude Wetering vijf auto's kunnen achterhalen. De andere wa ren doorverkocht, maar konden ook nog worden opgespoord. De politie heeft het gehele wagenpark in beslag genomen. Advertentie 1001 Oosterse HANDWERKARTIKELEN Ongekend lage prijzen voor Europa. PAARLAARSTEEG 8 RABAT (AFP) Premier Balafrej van Marokko zou zijn ontslag hebben inge diend, hetgeen koning Mohammed I zou hebben aanvaard. De premier heeft met de koning gesproken over de toestand die ontstaan is door het ontslag van vice-pre mier Boeabid. Voortaan mogen slechts Marokkanen kranten uitgeven, zo blijkt uit een nieuw handvest van openbare vrijheden. Poli tieke partijen, slechts door Marokkanen op te richten, mogen niet met buitenlands geld werken en dienstplichtigen of ambte naren als lid aannemen. Binnen een maand moeten alle buitenlandse organisa ties in Marokko bijzonderheden over hun werkwijze verstrekken. Daarna kunnen ze bij decreet eventueel worden ontbonden. DAKAR, (Reuter) De Senegalese Na tionale Vergadering heeft in navolging van het Soedanese parlement, eenstemmig voor een onafhankelijk republiek binnen de Franse gemeenschap gestemd. De mogelijkheid hiertoe is neergelegd in de nieuwe Franse grondwet van De Gaulle. Senegal wil zich voorts aansluiten bij een federatie van het vroegere Frans-West - en Equatoriaal Afrika, welke gebieden eenzelfde keus gemaakt hebben. PARIJS, (AFP) Het besluit van Gha na en Guinea, om een kern voor een „Ver enigde Staten van West-Afrika" te vor men, zal volgens waarnemers grote weer klank vinden in West-Afrika, waar het streven naar onafhankelijkheid onge twijfeld zal worden aangewakkerd. (Van onze Kamerverslaggever) In de Tweede Kamer heeft de heer Bom- mer gisteren nog eens herhaald, dat de P. v.d. A.-fractie geen reden ziet voor een huurverhoging vóór midden-1960. Dat vond de heer Van Eibergen (A.R.) geen nieuws, want dat was al verklaard bij de huurverhoging per 1 augustus 1957. Met de handhaving van dit standpunt, ook nu nog, verwaarloost de P. v.d. A. het feit, dat de regering heeft gezegd, dat de huursubsi- dielast ondraaglijk wordt, zei hij. Daarom staan onder de brief, waarin advies wordt gevraagd aan de S.E.R. over huurverho ging, ook de handtekeningen van dr. Drees en van minister Suurhoff. De verklaring van de heer Bomraer vindt de K.V.P., aldus de heer Andriessen, betreurenswaardig uit een oogpunt van landsbelang. Zij is afgelegd op een onge lukkig ogenblik. Zij kan alleen een ver hoging van de politieke spanning tussen de socialistische fractie en het kabinet tot gevolg hebben. Minister Witte vond het jammer dat de P. v.d. A. bij voorbaat een gesprek over een eventuele huurverhoging heeft ge blokkeerd, terwijl het kabinet, in afwach ting van het advies van de S.E.R., nog niet eens haar standpunt heeft bepaald. In het regeringsprogram van 1956 staat niet, dat alleen een huurverhoging tot 1 augustus 1957 zou worden nagestreefd en dat er daarna niets meer zou gebeuren. Het re geringsprogram laat daaromtrent vrij heid. In het debat trokken ook de opmerkin gen van de heer Bommer (P. v.d. A.) over de particuliere bouw de aandacht Als de ze in de toekomst nog een rol wil spelen, zei hij, zal ruen moeten zoeken naar nieu we bedrijfsvormen. Hij wil geen huiseige naren met enkele percelen. Het particu lier initiatief, betoogde hij, moet zich bun delen tot kapitaalkrachtige bouwonderne mingen. Daarbij moet de waarborg wor den gegeven, dat zij niet enkel het maken van winst nastreven. Dat kan worden ge regeld in de Woningwet. Als dat gebeurd is, zou de heer Bommer bereid zijn aan de particuliere bouw dezelfde financiële steun te verlenen als aan de woningwet- bouw. Zij kunnen dan in wedijver bouwen en van elkaar leren. Minister Witte zag ook in, dat nieuwe tijden nieuwe vormen eisen, maar hij ver zet zich niet zo tegen de oude vormen. De Advertentie met Luxe Lederwaren en Parapluies Grote Houtstr. 125-127, Haarlem, Tel. 20889 Hoewel alles om hem heen wordt afge broken is de hoofdadministrateur van het Nederlandse paviljoen op de ex- Expo, de heer Jan de Winter, nog steeds op zijn post, om allerlei admini stratieve kwesties af te wikkelen. Advertentie Enorme sortering ST. NICOLAAS-GESCHENKEN GR HOUTSTRAAT 18a HAARLEM TELEFOON 10-11S Advertentie met vakkundige voorlichting BARTELJORISSTRAAT 6 - TEL. 12143 De minister van Financiën, de heer H. J. Hofstra, zal begin februari een bezoek aan Suriname brengen. De oud-minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, gaat in april daarheen. Beiden zullen met de landsregering financiële aangelegenheden bespreken. huisjesmelker, had de heer Van Eibergen (AR) al gezegd, is aan het uitsterven. Bij vele gemeenten heeft minister Wit te de neiging bespeurd dure woningen te bouwen, duurder dan voor het doel nodig is. Als de huren dan te hoog zijn voor de genen voor wie de woningen zijn bedoeld, dringt men aan op meer rijkssubsidie. Dat is een gevolg van de onjuiste finan ciële verhouding tussen rijk en gemeen ten, waardoor de gemeenten geen eigen verantwoordelijkheid meer dragen voor hun inkomsten en uitgaven. Onder die om standigheden kan de regering de gemeen ten geen grotere vrijheid bij de woning bouw toestaan. De begroting van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. ElbertHubbart: Een conservatief mens is te laf om te vechten en te lui om te lopen. Het vorige jaar hebben de ontvangsten aan premies voor de A.O.W. de uitgekeer de bedragen met ongeveer 191 miljoen gulden overschreden. In dat jaar bedroe gen de premieontvangsten ongeveer 1046 miljoen gulden, terwijl de uitkeringsbe dragen 855 miljoen gulden beliepen. In het laatste bedrag zijn de administratie kosten begrepen. Dit heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid aan de Tweede Kamer medegedeeld. „Al weten ze: armoe is geen schande Zij zijn het arm zijn ongewend Zij zijn de stillen in den lande Zo stil, dat geen van ons hen kent" Zo luidt een couplet van een nagelaten gedicht van Albert Verwey. Het betreft de mensen, die nooit eens iets extra's kunnen kopen, die naar buiten de schijn ophouden, dat zij nog niet zo arm zijn, die zich generen met hun behoeftige omstandigheden te koop te lopen. Zegt U nu niet: „Dan moeten zij maar bij de Gemeente aankloppen". Het zijn mensen, die vroeger misschien in goede doen verkeerd hebben, maar door omstandigheden buiten hun schuld, financieel steeds meer achteruit zijn gegaan. Zij hebben, misschien geleidelijk aan, allerlei voorwerpen ten gelde gemaakt om het hoofd boven water te houden. Beseft U wel, hoe moeilijk het is voor dergelijke mensen, om bij de „Steun" aan te kloppen. Ook onder de gerepatrieerden bevinden zich „Stille Armen". Toont U van Uw beste zijde en geeft met milde hand. Door Uw bijdrage (groot of klein) wordt het Comité „Stille Armen" in staat gesteld, genoemde mensen met Kerstmis een bedrag te schenken, waardoor zij even uit de vaak hopeloos lijkende omstandigheden worden opgeheven, immers, zij worden niet vergeten! Uw bijdrage kunt U storten op gironummer 273107 van deze Courant of bij de Twentsche Bank n.v. Zijlstraat, alhier, ten name van het Comité „Stille Armen", (gironummer 4000). Hoe groter de opbrengst, des te meer mensen kunnen wij helpen. Het Comité voor de Stille Armen': Mr. A. Beets, Voorz. van de Sociale Raad; Mr. J. M. Wicherink, Secr. van de Sociale Raad; Ds. J. S. van Arkel, Pred. Ger. Kerk; Mr. P. E. Barbas, Oud-secretaris Sociale Raad; D. Boer, Dir. N.V. Focus; Ds. S. M. A. Daalder, Pred. Doopsgez. Gemeente; H. Deinum, Bestuurslid Sociale Raad; P. A. Dykema, Voorz. Diaconie Doopsgez. Gem-; Mr. P. Fuhri Snethlage, Bestuurslid Sociale Raad; Mr. F. v. d. Goot, Advocaat en procureur; W. F. Happé, Weth. Openbare Werken; D. G. Hazekamp, Bestuurslid Sociale Raad; Ds. L. Hoorweg, Pred. Geref. Kerk; P. J. Kapteijn, Dir. Union Chocoladefabr.; Pastoor J. W. Keij, Past. Oud-Kalh. Gemeente; S. Koster, Hoofdred. Haarlems Dagblad-Oprechte Haarlemsche Courant; P. B. M. Muringer, Vice-pres. St. Vtn- centius Ver.; J. v. Nispen-v. Wely, Pres. U.V.V.; F. S. Noord- hoff. Voorz. „Humanitas"; A. J. M. v. Os, Voorz. Conf. Stille Armen; Mr. H. E. Phaff, Gemeentesecretaris; J. Plaat, Alge meen Handelsblad; A. Ph. Romeiin. Diaken Herv. Kerk; Drs. H. W. M. van Run. Hoofdred. N. Haarl. Courant; Mevr. Mr. E. A. J. Scheltema-Conradi, Weth. Sociale Zaken; Mevr. C. Steen buis-Polman. Bestuurslid Centr. Genootschap Kinderuitzending; D. H. Suerink. Dir. Gem. Dienst v. Sociale Zaken; D. Verbaan, Voorz. bestuurdersb. Haarlem van N.V.V.; Th. J. H. Verhoeven, Pres. St. Vincentius Ver.; J. Vernhout. Bestuurslid Sociale Raad; Ds. G. Waardenburg, Pred. Herv. Kerk; Ds. J. W. van Wery, Pred. Rem. Ger. Gemeente; Mr. Th. A- Wesstra, Oud-Voorzitter Sociale Raad en oud-gemeentesecretaris; W. van Willige, Dir. Haarlems Bloei; W. N. Zijlstra, Deken van Haarlem. Minister Suurhoff acht het een uiterst belangrijke stap in de richting van een sa nering van het bouwbedrijf dat thans een c.a.o. tot stand is gekomen. Hij verwacht dat het euvel van de zwarte lonen, dat een verontrustende omvang had aangenomen, nu kan worden teruggedrongen en dat nu de mogelijkheden voor juiste tariefionen aanwezig zijn de arbeidsproduktiviteit aanmerkelijk zal stijgen. De minister deelt dit mee in antwoord op opmerkingen uit de Tweede Kamer over zijn begroting. Algemeen kan gesteld worden, dat de arbeidsproduktiviteit in de streken, waar het „zwarte" loon vóór 16 juni 1958 hoger lag dan het thans volgens de c.a.o. gelden de loon, in een aantal gevallen teruggelo pen is, aldus de minister. Het sterkst doet zich dit verschijnsel voor in de grote ste den, waar de niet bij de c.a.o. betrokken organisaties de kans aangrepen om zoveel mogelijk onrust te zaaien. Dit kon tevoren voorzien worden omdat elk saneringspro ces in het bouwbedrijf met zulke moeilijk heden gepaard zou zijn gegaan. Op grond van de thans beschikbare gegevens ver klaart de bewindsman dat in verschillen de delen van het land de zwarte lonen niet of nagenoeg niet meer voorkomen. Moei lijkheden zijn er nog in drie grote steden in het westen des lands en in enkele an dere „kner-gebieden, zoals Eindhoven, Zuid-Limburg en Utrecht. NEW YORK (Reuter) In de bestuurs- en begrotingscommissie van de UNO is dinsdag een door de V.S. en Engeland in gediende resolutie goedgekeurd, waarin getracht wordt de voorlichting van de UNO te verbeteren. In de resolutie wordt er bij de Algemene Vergadering op aangedrongen secretaris generaal Dag Hammarskjoeld te verzoeken in 1959 de aanbevelingen van een com missie van deskundigen uit te voeren. Het gaat hier in het bijzonder om een accent verlegging van de voorlichting via massa communicatiemiddelen naar de voorlich ting via public relations. Hammarskjoeld moet volgens de reso lutie op de komende zitting van de Alge mene Vergadering verslag uitbrengen van de gemaakte vorderingen. Adverlenlie fijnste kaas uit Zwitserland Importi Fa E. von Vlier Eza - Amsterdam DJAKARTA (Reuter) Volgens berich ten in de Indonesische pers, zouden ben den van de Darul Islam-beweging in het zuiden van Celebes 112 dorpsbewoners om het leven hebben gebracht, terwijl in Ma kassar 56 personen werden vermoord. Regeringstroepen hebben een achtervol ging van de benden ingezet. Raming Centraal Planbureau Over de arbeidsvoorziening merkt mi nister Suurhoff in zijn antwoord aan de Tweede Kamer inzake zyn begroting op, dat de meest recente prognose van de ge middelde geregistreerde arbeidsreserve over 1959 is opgesteld door het Centraal Planbureau en dat die gelyk is aan het voor 1958 verwachte cyfer, namelijk on geveer 100.000 mannen en vrouwen. Hierin zullen naar schatting 95.000 mannen zyn begrepen. Deze prognose impliceert, dat de gehele aanwas van de beroepsbevolking in 1959 in het arbeidsproces zou worden opgeno men. Zulks is slechts nogelijk bij een vrij belangrijke toeneming van de werkge legenheid ten opzichte van 1958. Deze wordt door het Centraal Planbureau voor mannen en vrouwen tesamen dan ook op rond 45.000 geraamd. Met nadruk zij erop gewezen, dat de uitkomsten van de op basis van bovengenoemde veronderstel lingen uitgevoerde berekeningen moeten worden gezien als het resultaat van een eerste verkenning. Minister Suurhoff deelt mede, dat het beleid er op gericht blijft alle werklozen, die hiervoor in aanmerking komen en ook geschikt zijn, op aanvullende werkgelegen- heidsobjecten te plaatsen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1