Horen en zien Fransman stal vier jaar lang uit Nederlandse archieven Verbod van aardappelteelt in duinstreek van kracht geworden Gevangene ontsnapt Pactum VAN NIEL MADOEF EN MIRZA GupaEUEEDBAAR HOUT van Geta Bever Agenda voor Haarlem aankondigingen en nabeschouwingen Tien maanden geëist RENAULT „VIER" 1959!! r 5 december 1958 BELTON COB 9 radio televisie Film met veel voor Een Sint Nicolaassuite De radio geeft donderdag T elevisieprogramma KAMERJASSEN van ƒ39.75 tot ƒ67.50 Extraatje voor het spoorwegpersoneel Apotheker procedeert tegen uitzetting uit de West GARAGE DEN HOUT GEGADIGDEN GEBRUIKTE WAGENS, Na fatale aanrijding drie maanden geëist tegen soldaat Russen brachten Deense en Duitse vissers op Examens Autobusgarage en kleermakerij afgebrand Sporen van Romeinse nederzetting Zet een AGFA camera op uw „verlanglijstje" Uitgaan in het weekeinde (UIT HET ENGELS VERTAALD) DOOR WOENSDAG 26 NOVEMB ER 1958 Het filmprogramma van dinsdagavond werd ditmaal voorzien van een nogal ge lieerde inleiding. Journaal en weer- overzicht waren de gebruikelijke herau ten. Daarop volgde de heer J. G. Wert- heim, die na een toelichting op de binnen kort te beginnen cursus vanwege de stich ting Openbaar Kunstbezit plaats maakte V00r een documentaire over het wat, het waarom, het waar en het wanneer van de Bescherming Bevolking. De kijkers, die na deze instructieve, maar niet zo bijzonder aantrekkelijke ver toning, de ogen naar hun beeldscherm wendden, ontwaarden Patti Page in ge zelschap van de Pavo Five Singers voor een vocaal intermezzo. En toen pas kwam zij, Martine Carol, op wie wij eerlijk ge legd, hadden zitten wachten teneinde haar „ade te slaan in de film „Pas op voor blondjes". Dit bleek een heel aangename Franse thriller te zijn met een paar mooie moorden en een gewaagde spannende ont- kn0ping Beeldschermer In opdracht van de VARA hebben vijf componisten namelijk Meindert Boekei, Kors Monster, Karei Mengelberg, Max Vredenburg en Adriaan Bonsel een Sint Nicolaassuite gecomponeerd, die op vrijdag 5 december door hel Radio Amateur Har monieorkest onder leiding van Jan Zwa german zal worden uitgevoerd. Advertentie is een veelzeggend en charmant cadeau. Het schept sfeer en is de gids naar een wereld vol geur en charme. Wij helpen u gaarne bij uw keuze uit: Guerlain, Dior, Caron, Patou, Carven, Rochas, Chanel, Schiaparelli, Balmain en Lancöme PARFUMS - BIJOUX GROTE HOUTSTR. 92 - HAARLEM HILVERSUM I 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed sn liturg kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de rieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Dans- muz, NCRV: 14.00 Promenade-ork. 14.30 Meisjes koor. 14.50 Omr.orkest en solist. 15.40 Vocaal ens. ltj.00 Bijbellezing. 16.30 Strijkkwai-tet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Amus.- muz. 18.15 Stemmen van Overzee. 18.30 Kamer koor. 18.50 Sociaal perspectief, caus. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Clavecim- belrecital. 19.30 Radiokrant. 19.50 C.H.U., polit. C3us. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II. 295 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. V?RO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de huisvr. 9.10 De groente man. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, caus. 11.15 Radio-philharm.ork. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Mil. orkest. 1355 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.35 Zijn zeven wouwen, hoorsp. 15.15 Voor de vrouw. 16.00 Van her tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muz. 18.45 Sport- praatje. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Jephta, oratorium (deel 2). 21.50 Tertulia bij Anita en Juanita, caus. 22.10 Lichte muziek.- 22.35 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. van New York. 23.25—24.00 Discotaria. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Amus.ork. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 10m 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Jeugd en muziek. 14.30 Franse les. 14.45 Jeugd en muziek (verv.). 15.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Vlaamse volksliederen. 18.30 Voor óe soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Rep. 19.40 Gram. 20.10 Klankb. 20.40 Verz.progr. 22.00 Nieuws. 22.15 Int Radio-universiteit. 22.30 Experimentele muz. 22.5523.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Sportpanorama. 20.50 Lichte muziek. 21.05 —22.05 Alles gaat naar wens. Advertentie ST. NICOLAAS-GESCHENKEN Gen. Cronjéstraat 40-44 - Tel. 54679 Het gehele personeel van de Nederland ss Spoorwegen zal een extra uitkering ont vangen als blijk van waardering voor de wijze waarop het personeel zijn taak heeft verricht. Deze extra uitkering be staat uit zestig gulden voor de gehuwden en dertig gulden voor de ongehuwden. De uitbetaling zal geschieden op 19 decem ber. De officier van Justitie bij de recht bank te 's Gravenhage heeft een gevan genisstraf van tien maanden met aftrek van voorarrest gevorderd tegen een 33-ja rige Fransman uit Nice die in de jaren 1954-1958, naar hij zelf toegeeft, vele dui zenden brieven, briefomslagen en andere documenten heeft gestolen uit het Alge meen Rijksarchief, het Economisch Histo risch Archief en vele provinciale archieven in onder meer Maastricht, Groningen, Haarlem, Arnhem en Leeuwarden. De officier was van oordeel dat de Fransman zich bewust moet zijn geweest van zijn kwade trouw, omdat hij zich bij zijn strooptochten langs de archieven uit gaf voor advocaat, doctor of professor. Reeds in 1946 wa.c hij in Frankrijk met zijn diefstallen begonnen. Daarna had hij ook in België, Luxemburg, Duitsland en Zwitserland geopereerd. Nederland was zijn laatste operatiegebied en daardoor was het mogelijk geweest nog veel van het gestolene te achterhalen. De officier had zich er ten zeerste over verwonderd dat het Postmuseum van de Fransman voor 15.000 archiefstukken ge kocht had die gestolen waren uit het Al gemeen Rijksarchief. De directie van het Postmuseum, over deze kwestie gehoord, verklaarde gemeend te hebben dat de overheidsarchieven periodiek uitgedund werden en dat de Fransman de documen ten had opgekocht. Omdat het Postmu seum de documenten als belangrijk be schouwde had men ze van de Fransman gekocht. De officier van Justitie te Amsterdam heeft conclusie genomen in een civiel ge ding van de apotheker J. R. A. S. over zijn uitzetting uit Curagao in 1956. De of ficier was van oordeel, dat deze uitzetting als onrechtmatig moet worden beschouwd. Zij is gebaseerd op een besluit van de gou verneur van 1945. De apotheker was ech ter sedert 1942 in de Nederlandse Antillen gevestigd en het besluit van 1945 heeft geen terugwerkende kracht. De heer S. had in oktober 1957 het civiel geding aanhangig gemaakt tegen de ge zaghebber van Curagao, M. P. Gorsira, en tegen de oud-gouverneur der Neder landse Antillen, de tegenwoordige minis ter van Binnenlandse Zaken, mr. A. A. M. Struijcken, voorts tegen de Nederlandse Antillen en tegen de Staat der Nederlan den. De officier was van oordeel, dat de ge zaghebber en de oud-gouverneur niet per soonlijk aansprakelijk zijn. De Staat dei- Nederlanden heeft alleen het toezicht op uitzetting. Volgens het statuut is de uit zetting een zaak der landsregering. De Nederlandse Antillen zijn wel aan sprakelijk en derhalve schadeplichtig. Ten aanzien van het herstel van de vorige toe stand, hetgeen is gevraagd was de officier van mening, dat dit een zuivere beleids kwestie is die zich onttrekt aan het oor deel van de rechter. Op 20 januari zal de rechtbank uitspraak doen. Advertentie Reeds 9 jaar in fabricage en daardoor totaal geen kinderziektes. 6 maanden garantie incl. arbeidsloon Zeer ruim voor 4 personen. Veilig: 4 portieren. Prima verwarming Zuiniger dan 1 op 17. Prijs 4490. Telefoon 12138 en 15056 Advertentie NU is er keus en niet duur. VAN T VOORJAAR weinig keus en prijzig. U komt niet voor niets, als u van te voren even een telef. afspraak maakt. GARAGE DEN HOUT Telefoon 12138 en 15056. „Vreemd", zei de officier, „dat het Post museum dan inkoopt via deze Fransman. Men had zich toch beter rechtstreeks met de overheidsarchieven in verbinding kun nen stellen? Tevens zou dan gebleken zijn dat er al in geen tien jaar meer een uit dunning heeft plaatsgehad in het rijksar chief." Een inspecteur van politie uit Den Haag die naar Frankrijk was gereisd om daar de zaak te onderzoeken, verklaarde dat de omvang van de diefstallen in Frankrijk aanmerkelijk groter is dan in Nederland. In een psychiatrisch rapport werd ge zegd dat als de verdachte een Nederlan der zou zijn een psychiatrische behande ling zou zijn aanbevolen. De vader van de verdachte heeft nu toegezegd dat zijn zoon, als hij in Frankrijk terug zal zijn, een behandeling door een psychiater zal ondergaan. De verdediger, mr. P. A. Roggen, be toogde dat de verdachte een man is met een bijzonder gevoelige natuur, die zeer lijdt onder zijn gevangenschap. De rechtbank zal op 9 december vonnis wijzen. Voor het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag stond een 20-jarige soldaat uit Haarlemmermeer terecht, aan wie ten laste was gelegd, dat hij als bestuurder van een militaire vrachtauto met te grote snelheid een bocht in de Zuiderzeestraat weg nabij Nijkerk heeft genomen. Hier door begon zijn auto te slippen en ramde een bromfiets, tengevolge waarvan de berijder en zijn duopassagiere overleden. In eerste instantie sprak de krijgsraad te Arnhem de soldaat vrij, omdat hem geen roekeloosheid verweten kon wor den en het ongeluk aan ondeskundigheid te wijten zou zijn geweest. De auditeur militair kwam tegen deze uitspraak in be roep. Bij de behandeling bleek dat de sol daat nadat hij zijn militair rijbewijs had behaald, chauffeur werd'op een hem onbe kend voertuig. Onder toezicht van in structeurs reed hij hiermee totaal onge veer tweehonderd kilometer, waarna hij in staat werd geacht er alleen mee te rij den. Tijdens de eerste rit met de zware vrachtwagen gebeurde het fatale ongeluk. De advocaat-fiscaal zei de uitspraak van de krijgsraad niet te begrijpen en achtte bewezen, dat door grove schuld van de sol daat twee mensen om het leven zijn geko men. Hij meende dat de strafmaat in over eenstemming moest zijn met dit ernstige gevolg en vroeg drie maanden gevangenis straf met een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. De raadsman van de soldaat, zijn com pagniescommandant, noemde hem een zeer serieuze jongeman, die steeds zijn best heeft gedaan zo voorzichtig mogelijk te rijden. Hij was van mening, dat de sol daat niet te hard heeft gereden, maar dat zijn onervarendheid hem parten heeft ge speeld toen de zware wagen begon te slip pen. Op 16 december zal het Hoog Militair Gerechtshof uitspraak dóén. RöNNE, Bornholm (UPI) Een Deense en een Duitse vissersboot zijn zaterdag door een Russisch oorlogsschip in de Oost zee opgebracht, vertellen Deense vissers. Vier gewapende mariniers van een Sov jet-motortorpedoboot hebben zich aan boord begeven van de kotter Clara Marie uit Rönne. De Clara Marie viste samen met de Tom West, ook een boot uit Rön ne. De Tom West ontsnapte, maar moest zijn meeste netten achterlaten. Van de drie opvarenden van de Clara Marie is se dert zaterdag niets meer vernomen. De boot werd gesleept naar Pillap in Polen. Vol gens de Deense vissers is ook een Duitse vissersboot opgebracht. Het was voor het eerst sedert zes maanden dat een Deen se vissersboot door de Russen gepakt werd. Groningen. Geslaagd voor het kandidaatsexa men economische wetenschappen: P W. Goed koop Bloemendaal. Dinsdagmiddag is de garage van de Rot terdamse Tramweg Maatschappij te Mid- delharnis vrijwel geheel afgebrand. Twee autobussen en een hoeveelheid banden en ander materiaal gingen ver loren. De oorzaak van de brand is niet be kend. In Apeldoorn is dinsdagavond de kleer makerij van de firma Koster in vlammen opgegaan. Een vrij grote partij stoffen ging verloren. In Rotterdam zijn sporen van een ne derzetting uit de Romeinse tijd gevonden bij het graven van een sleuf voor de pijp leiding tussen Pernis en het Ruhrgebied. Dat hier van een woongebied sprake is, blijkt volgens deskundigen van de Geolo gische Dienst te Haarlem en de Dienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort uit fosfaatsporen en een groot aantal scherven van verschillende aard. Op een tiental meters afstand van de vondst bevinden zich de funderingen van het middeleeuwse kasteel Valckesteijn. „Hoera!" juichte Mirza opgewonden. „Het is gelukt. Nu kan die lelijke tovenaar ons geen kwaad meer doen!" Hij kwam met Madoef achter de zuil vandaan en keek neer op de muls, die woedend, maar hulpeloos voor hun voeten heen en weer trippelde. „Kom maar voor de dag allemaal!" juichte Mirza. „Er Is geen gevaar meer Shamin zal voor zijn straf voortaan zelf een muis blijven, en wij zijn gered uit zijn boze macht!" 112113 Advertentie VOOR DUIZEND EH ÉÉH DOELEINDEN De minister van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening laat, met het oog op de belangen van de bloembollenexport, de teelt van aardappelen in de bollenstreek van Wassenaar tot Bergen (N.H.) niet lan ger toe. Dit blijkt uit een dinsdag in de staatscourant gepubliceerde beschikking, die vandaag in werking treedt. De minister baseert zyn maatregel op grond van de overweging, dat de gebrui kelijke wisselteelt van aardappelen en bloembollen ongewenst is, omdat hierdoor besmetting kan optreden met aardappel- moeheid door het aardappelcystenaaltje. De minister wil voorkomen dat buiten landse maatregelen tot wering van aard appelmoeheid de afzet van de bloembollen gaan bemoeilijken, indien garantie voor een geheel gezond gewas en produkt niet meer zou kunnen worden gegeven. Advertentie dè dag om met een nieuwe hobby te beginnen Kijk maar eens goed tussen de pakjes straksals er een stevig, blankhouten kistje tussen schuil gaat, dan is dat uw grootste surprise een nieuwe AGFA cameraI AGFA helpt de Sint dit jaar door al z'n camera's te verpakken in een kloek kistje, dat ook uitermate geschikt is voor het opbergen van foto's en negatieven. Begin op vijf december met de boeiende hobby van foto graferen. Het teeltverbod, waarover overeenstem ming bestaat met het agrarische bedrijfs leven, is reeds thans afgekomen om de be langhebbende telers gelegenheid te geven zich tijdig op de uitvoering in het volgen de seizoen voor te bereiden. Het verbod van het telen van aard appelen geldt voor het in de volgende ge meenten liggende gebied: Wassenaar; Voorschoten; Oegstgeest, met uitzondering van het gedeelte, gelegen ten oosten van de Haarlemmertrekvaart; Warmond, voor zoveel gelegen ten westen van de War- monder Lee en de Kagerplassen; Valken burg (Z.H.); Katwijk; Rijnsburg; Noord- wijk; Voorhout: Sassenheim; Noordwijker- hout; Lisse; Hillegom; Bennebroek; Heem stede; Bloemendaal; Zand voort; Haarlem, voor zoveel gebieden gelegen ten westen van het Spaarne; Velsen, met uitzondering van de gedeelten: a. omsloten door Noord zeekanaal, tunnel, rijksweg nr. 9 van Haar lem naar Alkmaar en de gemeentegrens met Beverwijk; en b. omsloten door Noord zeekanaal, Zijkanaal c., Zijkanaal b., Vel- ser tocht en een rechte lijn in noordelijke richting van het punt, waar de Velser tocht op de rijksweg AmsterdamVelsen uitkomt naar het Noordzeekanaal; Bever wijk, met uitzondering van het gedeelte ten oosten van de rijksweg nr. 9 van Haar lem naar Alkmaar; Heemskerk, met uit zondering van het gedeelte ten oosten van de rijksweg nr. 9 van Haarlem naar Alk maar; Uitgeest, voor zoveel gelegen ten westen van de rijksweg nr. 9 van Haarlem naar Alkmaar, tweede Brugsloot, Wijen bus, Wijde Laan, Uitgeestermeer en Alk- maardermeer; Castricum; Limmen; Aker sloot, voor zoveel gelegen ten westen van het Alkmaardermeer en het Noordhol- Iandsch kanaal en ten zuiden van de Ka- naalweg; Heiloo, voor zoveel gelegen ten zuiden van de Kanaalweg, Stationsweg en Zeeweg; Egmond-binnen, met uitzondering van het gedeelte, omsloten door Hoever- vaart, weg naar de Oude vaart, Hoever- weg, Wimmenumervaart en de gemeente grenzen met Bergen, Alkmaar en Heiloo; Bergen, voor zoveel omsloten door de ge meentegrens met Egmond-binnen, Wim menumervaart, Roosloot, Heerenweg, Zee weg, Noordzee. Zaterdag 29 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep „Puck" geeft een voorstelling van „De Hamlet van Step ney Green" van Bernard Kops onder regie van Egbert van Paridon. De hoofd rollen worden vertolkt door Ellen de Thouars en Herman Bouber. Zondag 30 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep „Puck" geeft een voorstelling van „De Vrek" van Molière, dat geregisseerd wordt door Gas Baas. De hoofdrol wordt gespeeld door Eric van Ingen. 25. Hij hield plotseling op. Waarschijnlijk zag ook hij de wonderlijke uitdrukking op het gezicht van juffrouw Higgins. Ze leek hoofdzakelijk geschrokken en mis schien was er ook iets van ontsteltenis in haar blik. Cheviot vervolgde echter een ogenblik later: „Ik wil niet doen alsof ik u op dit gebied iets zou kunnen le ren, juffrouw Higgins, maar ik heb nu eenmaal be langstelling voor het werk van andere mensen en daar om zou ik u willen vragen: zijn zulke meisjes moeilijk te krijgen voor restaurant-werk?" Meneer Lamartine merkte op: „Daphne vindt het stellig niet prettig om in haar vakantie over zaken te praten". „De meeste mensen praten graag over hun werk", zei Cheviot, „vindt u het erg, juffrouw Higgins, dat ik u die vraag stelde?" „Nee, maar ik vroeg me af, hoe u..." Ze hield op eens op en leek niet op haar gemak. „Het spijt me, als ik een verkeerd onderwerp heb aangesneden", zei Cheviot. „Laten we uw zaak in de stad met rust laten en verder praten over Jenny en dat andere meisje. Zoals ik al opmerkte, is het héél jammer, dat mevrouw Rattan Jenny moest vervan gen door dit onhandige kind. Ik neem echter aan, dat het hier voor zo'n meisje uit Londen een beetje té stil was en dat ze hier niemand had om mee te praten.." „Ja," zei juffrouw Higgins, „dat eh.._. zal 't wel geweest zijn". Hoewel ik heus vrij intelligent ben, snapte ik niet, wat de bedoeling van deze conversatie tussen Cheviot en juffrouw Higgins was. Het was voor mij, alsof zij «ich in een geheime code met elkaar onderhielden. Meestal gingen we vrij vroeg naar bed. Maar die avond scheen Cheviot vastbesloten te zijn om laat op te blijven. Juffrouw Goulby trok zich terug en een kwartiertje later verdween ook dr. Session. Meneer Lamartine liet ons duidelijk merken, dat hij graag al leen met juffrouw Higgins zou zijn, maar Cheviot deed alsof hij niets merkte en bleef stokstijf zitten. Ik ging naar boven om de baby te helpen en was daarmee ongeveer een half uurtje bezig. Toen ik weer beneden kwam, zat het drietal nog in de conversatiekamer. Me neer Lamartine toonde duidelijke tekenen van onrust maar juffrouw Higgins en Cheviot waren heel gedul dig. Mevrouw Rattan kwam de kamer binnen en was erg verrast ons zó laat nog beneden te vinden. „Als u nog opblijft, wilt u dan de ramen sluiten en het licht uitdoen?" vroeg ze. Ik verwachtte de toevoeging, dat elektrisch licht duur was, maar ze scheen zich te be heersen. Ze snoof even minachtend en verdween dan zonder goedenacht te zeggen. Ik begon me te vervelen en voelde me slaperig wor den. Het is helemaal niet leuk een echtgenoot te heb ben die opeens zo raadselachtig doet. Meneer Lamartine verveelde zich misschien nog meer dan ik. Om vijf minuten over elf stond hij op en zei op betekenisvolle toon: „Welslaap lekker, Daphne," en in onze richting wierp hij een verwijten de blik. Onmiddellijk na zijn vertrek schenen Cheviot én juffrouw Higgins tot leven te komen. Juffrouw Higgins sprak het eerst. „Dus Jenny heeft u verteld dat ze onder mij gewerkt heeft en dat we heel goede vrienden werden?" „Inderdaad", loog Cheviot. „Daar weet ik alles van". Jenny had ons niets van dien aard meegedeeld. Che viot moest het vermoed hebben, ik herinnerde me op eens, dat Jenny ons vertelde, dat ze uit de buurt van Edgware Road, in Londen kwam. Cheviot merkte op: „Ik heb me afgevraagd, waar om u het geheim hield. Ik weet, dat Jenny 't niet aan mevrouw Rattan vertelde, dat ze u goed kende, en dat u het was, die haar de tip gaf, dat dit baantje vrij kwam, maar ik snap niet, waaróm mevrouw Rattan dat niet mocht weten". „Het kwam eigenlijk alleen hierdoor, dat we in het restautantbedrijf als regel géén meisjes aannemen, die door een klant worden aanbevolen. Meestal deugen zulke meisjes niet voor het werk, ze nemen een airtje aan enwel't leek ons beter, dat mevrouw Rat tan niet wist, dat Jenny en ik goede bekenden waren". Cheviot zei, dat hij het begreep, maar er klonk twij fel in zijn stem. „Tenslotte vonden we 't heel amusant", vervolgde juffrouw Higgins. „Ik bedoel dat spelletje van ons. Ik vind zo'n komedie kostelijk en iedereen scheen om de tuin geleid te worden." „Ja, dat moet amusant geweest zijn", zei Cheviot Hij lachte, maar in mijn oren klonk zijn lach onécht. „Maar waarom gaat u er nu méé door?" voegde hij eraan toe. „Ik heb goed begrepen, dat u hierover niet met de anderen wilde praten en dat u wachtte tot iedereen naar bed was gegaan, zelfs meneer Lamar tine". „Ze zouden me zo'n dwaas vinden, nietwaar?" zei ze. „Ze zouden 't een vreemd spelletje vinden, dat Jen ny en ik deden alsof we elkaar niet kenden. Boven dien zou mevrouw Rattan ook woedend op mij zijn, precies zoals ze 't is op Jenny, die haar plotseling in de steek liet". Cheviot antwoordde: „Ja, juist, ik begrijp het. Maar was u niet verbaasd, dat Jenny er zo opeens tussen uit trok zonder u er iets van te zeggen?" „Ja, inderdaad, ik was heel verbaasd en ik ben nu ook een beetje verontwaardigd. Ze heeft u blijkbaar alles over ons verteld en ze vond het dus helemaal niet zó belangrijk, dat niemand iets van onze vriendschap wist. Natuux-lijk had ze mij wel eens kunnen vertellen, wat ze van plan was. Het is een beetje vreemd zo plotseling te verdwijnen, nietwaar? Het is een feit, dat zulke meisjes vaak van betrekking veranderen, ze gaan eenvoudig weg, als het hun niet langer bevalt. Maar het was vreemd, dat ze juist op dat moment weg ging, toen ze nog geen vrije middag had gehad en dus nog geen gelegenheid had gekregen om Joe op te zoe ken...." Ze vertelde ons, dat ze de volgende dag haar vriend zou gaan opzoeken", zei Cheviot „O ja? Wel, dan is het zéker heel merkwaardig, dat ze er voordien tussen uit trok. Ik bedoel hierheen. Ik weet er natuurlijk alles van en daarom gaf ik haar ook de tip, dat dit baantje vrij kwam. En nu is ze op eens vertrokken, zonder hem te zien.." Cheviot zei argeloos: „Misschien werd ze bang. Naar ik begrepen heb, had haar vriend wél een appel tje met haar te schillen". „Er is bij zo'n gesprek in de gevangenis altijd een bewaker aanwezig", zei juffrouw Higgins. „Tenmin ste dat heb ik begrepen. En dat lijkt me goed ook. An ders zou hij haar waarschijnlijk vermoord hebben". „Zei ze dat zelf?'* vroeg Cheviot, „Meende ze heus, dat hij sQ'n soort jrnan wasZ" (Wordt vervolgd) Advertentie WOENSDAG 26 NOVEMBER Concertzaal (bovenzaal): Kon. Ver. Oost en West: Lezing Hans Kievit over „Op het spoor der Indianen", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Groede Uur" (Korte Houtstraat 1): Expositie van aquarellen van Bob Buys, tot 22 uur. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Expositie van gouaches van Hans Wies man, 11 tot 17 uur. „De Waag" (Spaarne 29): Kunst Zij Ons Doel: Expositie van schilderijen en schet sen van Peter van den Braken, 11 tot 16 uur. FILMS Cinema Palace: „Een tijd van leven en van sterven", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Een tijd van leven en van sterven", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Lemmy Caution incognito", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Her cules", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Fanfare", alle leef tijden, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De dader is in de stad", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Die goldene Brücke", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „De bezeten jacht". 14 jaar, 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Grammofoonplaten- concert. van werk van Mozart, 21 tot 22 uur. Beatrixschool (Raafstraat): Inst. voor. Arbeidersontwikkeling: Causerie mr. Bor ger over: „Atoom, vriend of vijand", 20 uur. Joodse gemeente (Kenaupark 7): WIZO- bazaar, 10 tot 22 uur. Frans Halsmuseum: De heer J. J. Vriend geeft een tweede lezing over moderne ar chitectuur, 20 uur. (V.U.). DONDERDAG 27 NOVEMBER Stadsschouwburg: Haarlemse Toneel club met „In de schaduw van twijfel", 20 uur. Frans Halsmuseum: Pianorecital door George Ereon, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Expositie van aquarellen van Bob Buys, tot 22 uur. Huis Van Looy (Kamperlaan): Expositie van aanwinsten uit de collectie-Regnault, alsmede tekeningen en aquarellen uit ge meentelijk bezit, 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Expositie van gouaches van Hans Wies man, 11 tot 17 uur. „De Waag" (Spaarne 29): Kunst Zij Ons Doel: Expositie van schilderijen en schet sen van Peter van den Braken, 11 toj; 16 uur. FILMS Cinema Palace: „Een tijd van leven en van sterven", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Een tijd van leven en van sterven", 18 jaar, 14.30. 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Lemmy Cau tion incognito", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De vrouwen om Puccini", alle leeftijden, 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „The Divided Heart", 14 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Fanfare", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De dader is in de stad", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theat.r: „Die goldene Brücke", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „Vrouwenkamp Bor neo", 18 jaar, 20 uur. DIVERSEN Hotel De Leeuwerik: Tornado Huishoud- show, 14.30 uur en 19.45 uur. Gebouw Ver. Vrijzinnig Hervormden: Jhr. dr. J. C. Mollerus vertelt voor leden van „Weten en werken" over zijn tocht met de Fokker Friendship, 20 uur. Brinkmann: Dr. Paul Dibon uit Amster dam houdt voor de stichting „Geloof en Wetenschap" een lezing over „Albert Ca mus", 20 uur. „In 't Goede Uur": Grammofoonplaten- concert van werk van Mozart, 21 tot 22 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9