Lion d'Or Neon DAT WAREN BIJZONDERE PEPERNOTEN zal nu nog meer voldoen! IgROUUEl) (fUwSuab*2 Jungham DONDERDAG 27 NOVEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Sint Nicolaasfeest in het Concertgebouw H.O.T. gaf voorstelling van De gelaarsde kat SI SI VRUCHTENLIMONADE Vele bezwaren tegen uitbreidingsplan Bentveld ijde inkomst van Sint in Haarlem-Oost Uitspraken rechtbank De meest bekende parfums van GUERLAIN worden U Inbrekers bezochten zes schuren langs Randweg Jaarvergadering Partij van de Arbeid te Bloemendaal KLEINE WEKKERS Gebouw aanbesteed voor ministerie van Landbouw Omdat Burgervlotbrug, tussen Alk- bleek te zijn, moest St. Nicolaas zijn maar en Den Helder, voor de stoom- toevlucht nemen tot een waterfiets, om boot uit Spanje moeilijk bereikbaar in dit dorpje zijn goede gaven te kunnen uitdelen. In het Concertgebouw in Haarlem wor den dit jaar weer negentien Sinterklaas feesten gevierd. Voor de zevenenveertigste keer worden die voorbereid door de com missie uit de Nederlandse Onderwijzers Vereniging, afdeling Haarlem. En voor de vijfentwintigste keer verzorgt de regisseur van de Haarlemse Onderwijzers Toneel vereniging, de heer Henk Bakker, bijna alle toneelvoorstellingen. Zo ook die van „De Gelaarsde Kat", die door leden van de H.O.T. woensdagmiddag in het Concertge bouw voor leerlingen van de vijfde klassen van verschillende lagere scholen in Haar lem, opgevoerd werd. Hoewel het nog wel een paar nachtjes slapen is, voordat de goede Sint verjaart, kwamen de meeste jongens en meisjes (èn hun ouders) woensdagmiddag al gauw in de feeststemming, doordat zij zowel voor de voorstelling als tussen de bedrijven door vrolijk „Zie ginds komt de stoomboot" en „Zie de maan schijnt door de bomen" moesten zingen, maar vooral de opvoering van het zo bekende sprookje werkte aan het welslagen van deze middag mee. Het was in alle opzichten een geslaagde voor stelling. Een groot voordeel was onder meer dat alle acteurs en actrices duidelijk articuleerden, zodat de tekst ook voor de kinderen, die achterin de zaal zaten dui delijk te volgen was. Een aardige vondst waren de liedjes, die de soms net iets té lang geworden monoloog, even onderbra ken. Het was een verzorgde voorstelling, want ook aan het kiezen van decors en kostuums was grote aandacht besteed. De Haarlemse Onderwijzers Toneelvereniging zal met de opvoering van dit sprookje heel wat kinderen in Haarlem een prettig Sin terklaasfeest bezorgen. Advertentie Nü gevifaliseerd. Si-Si Vruchtenlimonade is zó populair, dat de fabrikanten nü al geen sap van de vorige sinaasappeloogst meer verwerken. Zij voegen nog alleen het heerlijk-geurende sap van de verse sinaasappeloogst aan Si-Si toe. En echte kristalsuiker. En het verfrissende CO 2, waar door Si-Si zo geurig sprankelt en verkwik kend is. Proef nu de nieuwe gevitaliseerde Si-Si en geniet. Drie-kwart liter kost slechts 57 cent. Een vijftigtal bewoners van Bentveld heeft bij de gemeenteraad van Zandvoort bezwaren ingediend tegen het partiële uitbreidingsplan, dat de bebouwing regelt voor de gronden, begrensd door de Bra menlaan, Duinrooslaan, de Bodaan-stich- ting en de terreinen van de Amsterdamse Waterleiding. De bewoners zijn van oor deel, dat bij uitvoering van dit plan het landschapsschoon ernstig wordt aange tast. Het betreffende terrein is bebost en biedt een mooie speelgelegenheid voor kinderen. Voor ouderen is het terrein een ideale wandelruimte. Enkele bewoners wijzen erop dat zij er bij de keuze van de plaats voor hun woning van zijn uitge gaan, dat op de gronden ten westen van de Bramenlaan een bouwverbod van kracht was. Hierdoor stonden de prijzen van de gronden aan de Bramenlaan zelfs hoger genoteerd dan voor de gronden aan de Par- nassialaan. Voorst wordt erop gewe zen dat het verdwijnen van de bebossing schadelijke gevolgen heeft voor de met ho ge kosten aangelegde tuinen. De reques- tranten zijn van oordeel dat de sfeer van Bentveld als rustige villawijk niet mag worden aangetast. De kinderen van Haarlem-Oost kunnen nu gerust zijn. Na alles wat zij gehoord en in een gunstiger geval hebben gezien van Sint Nicolaas hier en Sint Nicolaas daar of het nu in een andere stad of een ander deel van Haarlem was hebben zij woens dagmiddag de Spaanse bisschop in alle glorie in hun stadsdeel ingehaald. Nog maar amper vertrokken van de school in de Bernard Zweersstraat, zag de Sint zijn open zwarte calèche met rose por tieren getrokken door vurige paarden die werden gemend door een koetsier in livrei omspoeld door een vloedgolf van kinde ren. De groteren renden zo lang mogelijk mee, om maar zo weinig mogelijk van de ganse intocht te missen, onderweg buite lend en vechtend om de pepernoten, die de vijf zwarte knechten gekleed in kleuri ge pakken, kwistig over de schare uitstrooi den. De kleintjes, aan de hand of op de arm van moeder of grote zus, keken langs de route het spektakel met niet helemaal be grijpende gezichtjes aan. Het pittige tam boerkorps van de speeltuinvereniging „Frans Hals" en een geluidswagen zorg den voor een vrolijke muzikale begeleiding en politiemannen te paard c#i op de fiets hielden een oogje in het zeil. Op sommige punten in de route hield, volgens het schema van het Wijkcomité Haarlem-Oost, dat het feest in samenwer king met de winkeliersverenigingen in Amsterdamstraat, Spaarnwouderstraat en Van Zeggelenplein had georganiseerd, de Sint met zijn aanhankelijke volgelingen even stil om beloftenvolle en eventueel ver manende woorden te spreken. Zo ook in de Amsterdamstraat, waar honderden lampjes brandden en tientallen vlaggen uithingen terwijl uit de luidspre kers kinderstemmen zongen van de wind, die door de bomen waait". Men bood Sint Nicolaas een glas (bis- schops?)wijn aan en, nadat hij er goed keurend van geproefd had, kon de goed heiligman met alle gerustheid des harten zeggen: „Ik ben zó vriendelijk door jullie ontvangen, dat ik beloof - volgend jaar hier terug te komen." Zaterdag zal Sint Nicolaas de gast zijn van de buurtvereniging „Haarlem-Oost". Op zondag 7 december zal de buurtver eniging in het gebouw „Sint Jan" aan het Teylerplein het Sint-Nicolaas feest vieren met de kinderen van drie jaar af. De Haarlemse rechtbank heeft een zes- endertigjarige monteur uit Amsterdam, die op 30 mei van dit jaar des avonds om tien uur op de kruising Spaarne-Korte Veerstraat te Haarlem met zijn auto in botsing was gekomen met een melkauto, veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand en intrekking van het rijbewijs gedurende twee jaar. Uit verklaringen van getuigen was gebleken, dat de monteur on der invloed van drank verkeerde. Een vierendertigjarige melkrijder uit Haarlem, die als bestuurder van de melk auto bij de botsing was betrokken werd vrijgesproken. Veertien dagen geleden had de officier van Justitie wegens het be sturen onder invloed een gevangenisstraf van een week en intrekking van het rij bewijs gedurende zes maanden geëist. Eveneens sprak de rechtbank een drie ëntwintigjarige student uit Heemstede vrij die in de n cht van 18 op 19 september met zijn scooter slingerend over de Leid- sevaartweg in Haarlem had gereden, ter wijl hij onder invloed van drank zou zijn geweest, aldus de dagvaarding. De eis luidde een gevangenisstraf van twee we ken. Een vijfenveertigjarige caféhouder uit Lisse, wie tenlaste was gelegd op 4 sep tember onder invloed van drank met zijn auto op de Glipperweg in Heemstede te hebben gereden, werd vex-oordeeld tot een gevangenisstraf van een maand en intrek king van het rijbewijs gedurende twee jaar. Advertentie Koninginneweg 6 Tel. 14024 g^emsiï Wil ik u maar even voorgaan Sinterklaas? vroeg de hotelbe diende. Hij liep een brede trap op met een dikke, zachte loper. Sinterklaas volgde moeizaam. Bij elke trede hijgde hij een beetje. Hij was blij, dat hij nu in zijn hotel was. Wat een reis! En wat een drukke dagen zouden er nog volgen! Kamer vierendertig. Alstu blieft, Sinterklaas! De bediende draaide het licht op. Is alles naar uw zin? Wenst u nog iets? Ja jongeman. Die bagage van me je weet wel, die drie zak ken, die Zwarte piet bij zich heeft kunnen die weer, net als verleden jaar, in de proviandkel ders staan? Jazeker, Sinterklaas, ik zal er dadelijk voor zorgen. Goed, goed.In die twee gro te zakken zit speelgoed en in die leren zak zitten pepernoten. Die moeten vooral lekker vers blij ven, dus zet ze maar op een goed koud plaatsje., In orde, Sinterklaas. De bediende liep zo snel hij kon, naar beneden, waar Zwarte Piet nog stond te wachten met de drie zakken naast zich. San.en brach ten ze de zware vracht naar de kelders. Die mooie leren zak met pepernoten werd extra zorgvul dig neergezet op een koude plaats helemaal achterin. Wacht even! Ik hem open zal maken, zei Piet. Anders de pe pernoten muf gaan smaken, ja? Zo, zei hij, toen hij klaar was. Ik nou m'n bed maar opzoe ken, want wij morgen zo'n drukke dag hebben. Welterusten! Al spoedig werd het stil in het grote deftige hotel. De gasten wa ren zo langzamerhand allen naar bed gegaan. In de proviandkel ders stonden, eenzaam in de kou, de zakken van Sinterklaas. Hè, wat roken die pepernoten lekker de hele kelder rook er naar. Wat stil, wat griezelig stil en donker was het in zo'n grote kelder. Nee, tóchhet was er niet helemaal stil! Er was dui delijk een heel hoog stemmetje te horen. Wat ruikt mijn neusje? Hm, hm, wat een fijn gebak dat komt uit deze leren zak! Een klein figuurtje stond te snuf felen voor Sinterklaas z'n mooie zak en toen kwamen er steeds meer van die wezentjes. Mui zen! Moeten we dat niet eens proe ven? vroeg een brutaaltje. Zo iets fijns heb je vast nog nooit gegeten Wat een boffie, gichelde een muizenjongedame. Anders is 't hier zo'n kale boel, je kunt nooit ergens bij. Nou, wie durft er in te klimmen? Wat zijn dat nu voor dingen? piepte een muizenkindje. Een oude muis wist het nog van het vorige jaar. Pepernoten zijn dat! De mensenkindex-tjes hebben weer eens feest! Dan komt Sint Nicolaas en dan strooit zijn knecht deze dingen over de grond. Komt er nooit een Sint Nico laas voor de muisjes? vroeg het kleintje weer. Voor ons! Laat me niet lachen! Nou maar waarom zou Sin terklaas eigenlijk alleen maar voor de mensenkinderen ko men? 't Is voor ons nét zo goed Sinterklaas, hoor! De muizenmeneer, die dat ge zegd had, zwaaide met een ele gant gebaar zijn poten over de rand van de zak en begon zich tegoed te doen. Zijn voorbeeld werd al dadelijk door alle ande re muizen gevolgd. Zit er échte peper in? vroeg een klein muisje aax-zelend. Want dan lust ik ze niet, hoor. Ik heb eens een beetje van de peper gesnoept en toen moest ik steeds maar niezen! Ze heten alleen maar zo, klein tje, stelde een grote muis hem gerust. VeiTÜkkelijk! Een dikke mui zendame zat maar te smikke len. Maar zo slecht voor m'n lijn. O, ik kan niet meer! Ik ben verzadigd, zeg je dan, piepte een muisje helemaal on derin. Piepertje! Ben je beneden? werd er geroepen. Alles wrie melde op en over elkaar je zou je kinderen hier gewoon kwijtraken! Ja, Moe, klonk er een ge dempt stemmetje op de bodem van de zak. Ze waren al op de bodem! De zak zat nu vol mui zen, wel honderd maar veel pepernoten waren er niet meer.. Boven op z'n kamer zat Zwarte Piet rechtop in bed. De klok had al zeven uur geslagen en dat was voor Piet tijd om op te staan. Hup, daar stond hij naast zijn bed. Hij sloeg een kamerjas om en liep op z'n blote voeten de gang in. Piet was dat altijd zo ge wend om op z'n blote voeten te lopen en dat hinderde ook niets, want het gaf niet af, hoor. Ik eens even naar bagage kij ken, zeï hij, want per slot had hij voor de drie zakken te zor gen. Ze stonden er nog netjes, al le drie. Piet liep naar de peper- notenzak toe, die daar zo ver weg stond, bond hem dicht, en zette hem naast de twee andere. Zo nu wij straks gauw weg kunnen gaan, dacht hij. En weg was hij weer, r.aar boven. Maar in de pepernotenzak heer ste paniek! Wat is er toch ge beurd? werd er geroepen. Wij zijn opgesloten! gilden enkele muisjes, die bovenaan zaten. Hoe is dat dan gekomen? Ieder piepte radeloos door elkaar. Vraag het aan m'n staart! schreeuwde een driftig muisje. Een oude muis maande tot kalm te. Wie heeft ons dan opgeslo ten? vroeg hij. Ik heb een paar zwarte han den gezien.fluisterde er éen ge heimzinnig. Hoe kan dat nu? Een mens is toch rose? Niet allemaal, klonk het ge barsten stemmetje van een oude muis. De knecht van Sint Ni colaas is zwart, dat heb ik ver leden jaar gezien! Dan was het die knecht! Ja, dan was het vast die knecht! De zak bewoog heftig van al dat la waai. Ik geloof, piepte er éen, dat hij op blote voeten liep. Wij had den hem anders toch gehoord? We komen vast wel eens vrij, troostte een dikkerd. Maar la ten we er allemaal aan denken, dat we ons niet bewegen en niets zeggen, als we worden opgetild en weggedragen. Zó zal niemand iets merken, en als de zak mor gen opengaat in een andere kel der, kunnen we rustig ontsnappen Het was nu toch écht Sinterklaas! De kinderen van de Bos en Duin- school hadden de hele ochtend al van louter spanning op hun bank jes zitten wiebelen. Een wonder. Vanmiddag was er immers feest en Sint Nicolaas zou zelf met Piet op school komen! Eindelijk, éindelijk werd het dan toch mid dag. De versierde gymnastiek zaal leek wel een bijenkorf. Op gewonden kinderen en dan nog vele ouders en natuurlijk de juf frouwen en meesters wachtten op Sint Nicolaas en zijn knecht. Daar klonk ti-ompetgeschal! Sta tig kwam een schimmel het schoolplein opwandelen. En daar boven op zat Sint Nicolaas. In de gymnastiekzaal werd luid een welkomstlied gezongen, toen de Goedheiligman en zijn knecht binnentraden. Een man bracht nog een paar grote zakken bin nen, en zette die op het podium. Oóóóh! riep een meisje op de vooi'ste rij vol angstige eerbied. In die zak ga je mee naar Spanje! Nietes! riep een jongen. D'r zit speelgoed in! En in die leren zak, die Zwar te Piet draagt, zitten peperno ten! fluisterde een ander jonge tje. Zwarte Piet flikkerde eens met zijn zwarte ogen en zette de zak met een veelbetekenende grijns neexv Stilte! Stilte! riep juffrouw Knoet met een streng gezicht. Het werd zó stil, dat je, bij wijze van spreken, een muis kon ho ren trippelen, want wie zou het nu in z'n hoofd halen om onge hoorzaam of stout te zijn? Geachte Sinterklaas, sprak het hoofd van de school plechtig, wij zijn zéér verheugd, u dit jaar persoonlijk met uw trouwe knecht in ons midden te mogen hebben. Wij achten ons zéér be voorrecht. Er kwamen nog veel meer van die deftige woorden, maar de kinderen begonnen alweer te wie belen, want hun gedachten waren bij de drie grote zakken op het podium. Zwarte Piet kon ook de helft van de welkomstrede niet vex-staan en bekeek aandachtig de mooie klimpalen, wandrekken en touw ladders. Piet hield veel van gym nastiek en hij kon het uitstekend. Palmboompje klimmen had hij vroeger in Spanje vaak genoeg gedaan, en nu klom hij geregeld op alle daken. In zijn zwarte bol rijpte een plan netje. Dat pepex-noten strooien wou hij nu eens anders! Als hij straks een., ja, dat zou hij doen. Het werd een middag om nooit te vergeten! De speelgoedzak- ken werden opengemaakt en de kinderen moesten om de beurt bij Sinterklaas komen. Er werd ge zongen er was een toneelstukje, en nog veel meer. Maar het hoogtepunt van de mid dag moest nog komen: het pe pernoten strooien van Zwarte Piet! Die malle Zwarte Piet! Vóórdat je het in de gaten had, klom hij als een aap in de touwladder. He lemaal in de nok van de zaal pak te hij zijn zak. Hij kon dat maar met één hand, want met de ande re moest hij het touw vasthouden. Handjes pepernoten strooien, dat ging dus niet zó maar, geen nood, ze waren toch allemaal om op te eten, dus waarom zouden ze niet alle tegelijk naar beneden komen? Hiep, hiep hoera! schreeuwde Piet in een vrolijke bui. En daar keerde hij de hele zak onderste boven! Maar., wat kwamen daar voor rare pepernoten naar beneden? Grijze pepernoten met staartjes wie had zoiets óóit gezien? Zwarte Piet zag ze zelf blijkbaar ook voor 't eerst, want hij keek, of hij spoken zag. Muizen waren het, doodgewone muizen! De diertjes wisten niet, waar ze naar toe moesten. Maar in de gymnas tiekzaal ontstond een tumult, dat met geen pen te beschrijven is. Binnen een minuut hingen de wandrekken vol met gillende da mes. Die aardige juffrouw Bim- mel, die je nooit school liet blij ven, zat boven op de bok! En, zo waar, aan de ringen hing juf frouw Knoet, die je altijd zo aan je oorlelletjes kon trekken, als je dom was geweest. Ze wist niet, hóe hoog ze haar benen houden moest, ze maakte bijna een keu rig zwaantje. De hoofdonderwij zer, die natuurlijk niet bang was voor muizen, zette gauw met een paar andere onderwijzers de deu ren open, en joeg de muizen met moeite naar buiten. Het was wel niet, zoals het hoor de, maar eigenlijk kon niemand op den duur toch zijn lachen meer houden. Die ondeugende Zwarte Piet, daar helemaal bo ven in de touwladder, begon er mee, en toen lachte tenslotte tenslotte iedereen. En helemaal voox-aan zat een klein jongetje en dat vertelde maar ik weet niet of het waar was, hoor dat hij de baard van Sintex'klaas hard had zien bibberen. Sinterklaas had dus zeker óók ge lachen en was (een héél enkel keertje maar) toch blijkbaar ook wel eens een héél klein beet je ondeugend.. Loes Wijnberg f Advertentie een fraai zakflacon leren etui gebracht ODE, SHALIMAR, MITSOUKO, L'HEURE BLEUE, VOL DE IN UIT, SOUS LE VENT, JICKY, FLEUR DE FEU. Vanaf fl 14 HAARLEM Maison LEONARD, Wagenweg 29 Louis PIÈRLÓT. Zijlstraat 88 Van NIEL, Grote Houtstraat 92 PARIS HEEMSTEDE Parfumerie ELIZABETH, Zandvoortselaan 75 ZANDVOORT joh. A. SUYKERBUYK, Thorbeckestraat 11 Ones" Getuigen. De Haarlemse politie ver zoekt getuigen van het ongeluk, dat maan dagmiddag om vijf minuten voor vijf pastoor Van Houten uit Hillegom in de Grote Houtstraat bij het Verwulft in Haar lem overkwam en waarbij deze een pols brak, zich alsnog te melden. GROENTENVEILING-NOTERINGEN. De noteringen op de groentenveiling te Beverwijk waren woensdag: andijvie 14 40, bospeen 18—35, waspeen 10—16, prei 1024, knollen 1022, boerekool 816, spruitkool 2666, rode kool 814. In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in een zestal schui-en op kwe kerijen langs de Westelijke Randweg ter -hoogte van de Lox-entzkade in Haarlem. Uit de eerste schuur verdween een ra diotoestelletje, uit de tweede drie kippen, twee konijnen en een palingfuik, uit de derde tien konijnen, uit de vierde een weegschaal, twee hakmessen, een bank schroef, een slijpsteentje, een petroleum- vergasser, een geolied dekzeil en gereed schappen, uit de vijfde schuur twee zoge naamde jerrycans met elk twintig liter benzine en tien groentesnijmessen. Uit de zesde schuur, waarin werd ingebroken, vermist men niets. De dieven lieten langs de Randweg een spoor van kippeveren achter. In het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemendaal heeft de afdeling Bloe mendaal en Santpoort van de Partij van de Ai'beid woensdagavond haar ledenver gadering gehouden. Daar de secretaris, de heer M. J. Spaandex-man wegens ziekte verhinderd was de vergadering bij te wo nen, las de voorzitter van de afdeling, de heer H- Stapel het jaarverslag voor. Het ledental liep terug van 197 tot 174. De uitslag van de verkiezingen, waardoor de partij één zetel in de Bloemdaalse raad prijs moest geven, wordt ten zeerste be treurd. Zowel het jaarverslag van de se- cretaris als dat van de penningmeester, de heer J. Bleeker, werd goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat de heer Blee ker de wens te kennnen heeft gegeven na zeven jaar deze functie te hebben vervuld, als penningmeester te willen aftreden. De heer Stapel sprak de scheidende penning meester waarderend tot en bood hem na mens de afdeling een boekwerk aan. Voor lopig blijft de bestuursfunctie vacant. Mr. H. W. Vliegen las het verslag van de raadsfractie voor en ook een gedeelte van de rede die de heer C. Schulz bij zijn afscheid in de raadsvergadering gehouden heeft. Na de pauze werd het beginselpro gramma, dat reeds in de groepen Cen trum, Overveen en Bloemendaal-Noord behandeld was, besproken door de heer J. Buys, die eerste een korte inleiding over dit programma hield. Advertentie van voorname vorm, met enkel of dubbeltonige wekker. In vele prijsklassen, reeds v.a. f 14.75 Bij Uw horloger-juwelier De Rijksgebouwendienst heeft aanbe steed het bouwen van een kantoorgebouw voor het ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening aan de Bezui- denhoutseweg in Den Haag. De laagste in- schrijfster was de n. v. Industriële en Aannemersmij. V.A.M. uit Den Haag voor 2.591.800.-. Advertentie Zalen voor vergaderingen en recepties. HOTEL CAFé RESTAURANT SLUITING GEMEENTELIJKE DIENSTEN TE HILLEGOM Met het oog op het zilveren ambtsju bileum van de burgemeester van Hillegom zullen alle gemeentelijke kantoren en bedrijven op maandag 1 december de ge hele dag gesloten zijn. Voor het doen van aangiften voor de burgerlijke stand (geboorte, overlijden en huwelijk) bestaat gelegenheid van half tien tot half elf.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11