Perez max Factor Pleidooi van D. Spierenburg voor vrije concurrentie op EGKS-markt „In de schaduw van de twijfel" Van Ommeren emitteert f 7,5 miljoen niet-royeerbare certificaten ^KELTUM PLEET^ ZILFA PLEET J Pianorecital door George Exon Uitbreidingsplan Amster dam-Noord aanvaard Gouverneur Platteel stuurt naaste medewerker terug Geen teelt van bollen en knollen na zandaardappelen Inlichtingen gevraagd van chauffeur Tien jaar geëist tegen postbode uit Monster HOLLYWOOD helpt elke Sinterklaas uit de droom Bovenaan haar verlanglijstje staan MAX FACTOR'S (W hi-fi LIPSTICK HOLLYWOOD AMATEURTONEEL Geslaagd voor aannemer Kort nieuws Valse gouden tientjes die eigenlijk niet vals zijn Toezicht van Rijnland op boezemkaden W. VOET ZONEN VRIJDAG 2 8 NOVEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT li IN EEN REDE TE AMSTERDAM tijdens een bijeenkomst van het Christelijk \ationaal Vakverbond heeft de heer D. P. Spierenburg, vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. gesproken over de resultaten van de afgelopen zes jaar. H(j zei daarbij onder meer de vrije importpolitiek voor de Europese mijnen nood zakelijk te achten. Er dient zei hij concurrentie te komen op de Europese liolenmarkt omdat door kunstmatig hoog gehouden verkoopprijzen elke stimulans tot rationalisatie, modernisatie en concentratie ontbreekt. „Nog nooit is bewezen dat een gezonde concurrentie de energiemarkt zou schaden. Deze concurrentie heeft ^et name in de kolenproducerende landen immers nog nooit bestaan. Het experiment Is nog nooit gewaagd. De Hoge Autoriteit moet mijns inziens het experiment wagen omdat het in beginsel in het verdrag gewild is". De heer Spierenburg wees erop dat hij er geen misverstand over wilde laten be staan dat gezonde concurrentie niet be tekent: ongebreidelde concurrentie. Dat wil het verdrag ook niet. Het verdrag be vat regels voor de concurrentie en geeft de Hoge Autoriteit bevoegdheden om in te grijpen als de toestand op de markt dit noodzakelijk maakt. Met betrekking tot de concurrentie tussen steenkool en olie ver klaarde de heer Spierenburg het naar zijn mening onjuist te achten dat steenkool zwaardere fiscale lasten te dragen heeft dan olie, zoals bijvoorbeeld op dit moment in Duitsland. De vice-voorzitter van de Hoge Autori teit besloot met te zeggen dat nog veel meer bereikt zal kunnen worden. Daar voor is tevens nodig een soepeler inter pretatie van de te starre prijsvoorschriften en een krachtig beleid tegen de kartels voorzover zij een gezonde concurrentie op de gemeenschappelijke markt in de weg staan. Bovendien: harmonisatie van de economische politiek der zes landen met het beleid van de Hoge Autoriteit in de ministerraad. En geen directe bemoeienis van de regeringen met het prijsniveau van Advertentie Een grote collectie kleine geschenken van blijvende waarde vindt u bij Hef Perzisch Tapijthuls Amsterdam Rokin 116 Rotterdam Utrecht Den Haag Arnhem Hilversum De Amsterdamse gemeenteraad heeft woensdagavond nog eens uitvoerig gespro ken over de toekomst van de stad benoor den het IJ. Aanleiding hiertoe was het voorstel tot het vaststellen van het uit- breidingsplan-in-hoofdzaak voor dit stads deel. Op het indertijd door de raad aan vaarde ontwerp voor dit plan waren niet minder dan 25 bezwaarschriften binnen gekomen. Deels zullen B. en W- aan deze "szwaren tegemoet komen, deels acht het college de bezwaren niet steekhoudend. Over het in de plannen opgenomen z.g. •boogkanaal om de Noord", deelde wet houder mr. G. van 't Huil mee, dat dit kanaal zeker niet op korte termijn zal worden gegraven. Daarom had hij nog ?een oordeel over vraagstukken als vesti ging van zware industrie en het maken van insteekhavens aan dit kanaal. Een kanaal om de Zuid, zoals een der raads leden had bepleit, zal vanwege te grote moeilijkheden niet te verwezenlijken zijn. Wel is rekening gehouden met een binnen- caartkanaal om de west, een verbindig 'ussen het Noordzeekanaal en de Amstel. Ten aanzien van wensen der Nederlandse en Scheepsbouwmaatschappij voor het openhouden van uitbreidingsgebieden 'n westelijke richting ten behoeve van reparatie van 100.000 tons-tankschepen in de toekomst, zei de wethouder, dat over de omvang van de bouw dezer vaartui gen nog geen voldoende zekerheid bestaat. Mochten zulke zeer grote tankschepen zich te zijner tijd aandienen, dan zal er ze ker 'n mogelijkheid bestaan ten behoeve van deze schepen terreinen ter plaatse beschik bar te stellen van de N.D.S.M. Het uitbreidingsplan werd zonder hoof delijke stemming aangenomen. ^De gouverneur van Nederlands Nieuw- 3uinea, dr. P. J. Platteel, heeft de heer L. T M. de Wit, directeur Culturele Zaken en Onderwijs en lid van de Raad van Diensthoofden in Hollandia, teruggezon den naar Nederland, waar hij dezer da gen zal arriveren. Medegedeeld is dat de heer De Wit dusdanig heeft gehandeld, jiat de gouverneur niet langer vertrouwen *an steilen in deze naaste medewerker, "et Tweede Kamerlid de heer Stufkens lpv.d.A.) heeft eind oktober over deze kwestie vragen gesteld aan de minister Van Zaken Overzee. Deze heeft daarop oog niet geantwoord. kolen en staal. Daarnaast dient de coör dinatie van de invoerpolitiek met kracht te worden bevorderd in het kader van een gecoördineerd energiebeleid. „In die rich ting", aldus de heer Spierenburg, „zie ik de verdere ontplooiing van een gemeen schappelijke markt waar de concurrentie geregeld is niet door belanghebbenden maar door spelregels. Het toezicht op de naleving van deze snelregels zal dan uit sluitend een zaak moeten zijn van de in stantie die daartoe is aangewezen: de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, waarbij het de taak van het Europese parlement is de Hoge Autoriteit bij de uitvoering van het ver drag te controleren. Een sterke Hoge Auto riteit moet staan tegenover een parlement dat zijn taak vervult op een wijze die het vertrouwen, in de democratische instel lingen bij onze volken versterkt, naast een hof dat volkomen onafhankelijk recht spreekt en een ministerraad die zich haar taak als orgaan der gemeenschap steeds bewust is". Importerende landen stellen aan plant- of kweekmateriaal de eis, dat het vrij is van aardappelcystenaaltjes, teneinde te voorkomen dat aardappelmoeheid wordt ingevoerd. Om aan deze eis te voldoen is het noodzakelijk, dat in Nederland elke besmetting van de grond, waarop bol- en knolvormige bloemgewassen, houtige ge wassen en vaste planten wox-den geteeld, wordt voorkomen. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, dr. A. Vondeling, heeft daarom een beschikking in de staatscou rant van heden gepubliceerd. Krachtens deze beschikking worden de genoemde ge wassen voor zover ze voor handelsdoel einden worden gekweekt en voor uitplant elders zijn bestemd, aangewezen als plan ten, bedoeld in artikel la van het besluit bestrijding aardappelmoeheid. De teelt van deze gewassen na aardappelen wordt verboden. Van dit verbod wordt ontheffing ver leend voor zover de teelt vóór 1 januari 1959 de datum waarop de beschikking in werking treedt was begonnen. In bepaalde streken van Nederland waar ge vaar voor besmetting met aardappel cystenaaltjes uitgesloten wordt geacht, kan in de toekomst ontheffing van het verbod worden verleend. Op maandag 29 september, 's morgens om 6.20 uur, is de bestuurder van een vrachtauto, komende uit de richting Be verwijk en gaande naar Haarlem, op de Velser veerpont: ingegaan op het verzoek van twee mannen hun een lift te geven. De mannen zijn in Haarlem uitgestapt. Een hunner deed het op de pont voor komen dat zij met spoed naar Halfweg moesten omdat daar hun vrachtauto was gestrand. Daar beide mannen betrokken blijken te zijn bij het plegen van misdrij ven. verzoekt de commissaris van politic te Velsen de vrachtautochauffeur zich bekend te maken bij de politie te Velsen, telefoon 6444, of bij de dichtst bijzijnde politiepost. Zijn vrouw van het leven beroofd De Haagse rechtbank heeft zich giste ren bezig gehouden met de behandeling van de zaak tegen een 46-jarige postbode uit Monster, die op 2 april zijn vrouw in de echtelijke woning met een hamer heeft neergeslagen en haar daarna heeft ge wurgd. Hij heeft steeds ontkend, dit met voorbedachten rade te hebben gedaan. Volgens zijn verklaring stond zijn vrouw op de ladder naar de vliering, wachtend tot hij haar zou komen helpen een kinder ledikant naar beneden te brengen. Hij was langs haar op de ladder naar boven geklommen, met een hamer en een paar spijkers in de hand, om het luik van de vliering vast te zetten. „Toen mijn vrouw een vinnige opmerking tegen mij maakte, was het alsof er iets in mijn hoofd ontplof te. Blind van woede sloeg ik met de hamer in het wilde weg op haar hoofd", aldus verklaarde de verdachte voor de recht bank. Hij zei voorts, dat hij door voortdu rende onenigheid met zijn vrouw in een toestand van zenuwoverspanning had ver keerd. Van het begin af was het huwelijk een mislukking geweest. De vrouw liep zelfs een keer weg, waarna de verdachte rela ties aanknoopte met een Monsterse wedu we. De weduwe wilde in principe niet met een gescheiden man trouwen. De verdach te zou hierop eens gezegd hebben: „Dan zullen we nog wel zien". Een buurman van de verdachte, ver klaarde dat de verdachte tegen hem had gezegd: „Ik zou er zes jaar voor over hebben, als ik van haar af was". De ver dachte had met de buurman ook wel eens gesproken over het feit, dat een paar jaar geleden een buurvrouw van de vliering- trap gevallen en daarna overleden was. Arsenicum in huis Uitvoerig ging de rechtbank in op het feit, dat bij de verdachte thuis door de re cherche enige flesjes arsenicum waren. De verdachte zei, dat hij deze aangeschaft had om zijn vissen te behandelen tegen po liepen. Deskundige viskwekers hebben daar nooit van gehoord, werd hem voor gehouden. De verdachte had, na zijn vrouw van het leven te hebben beroofd, een ongeluk geënsceneerd, opdat men zou denken dat zijn vrouw van de ladder gevallen was. Een getuige-deskundige verklaarde dat de vrouw door verstikking ten gevolge van wurging om het leven is gekomen. Een psychiater achtte de verdachte volledig toerekeningsvatbaar. De officier van Justitie achtte de voor bedachte rade niet bewezen, omdat het toch wel mogelijk is, dat de verdachte de hamer inderdaad mee naar boven nam om het vlieringluik te repareren. De subsi diair ten laste gelegde opzettelijke dood slag achtte de officier echter in alle op zichten volledig bewezen. Dat de verdach te in een plotselinge woedeuitbarsting per ongeluk zijn vrouw van het leven heeft be roofd is volkomen onaannemelijk. Na zijn gruwelijke daad vluchtte hij niet in paniek weg, zoals hij beweert, doch en sceneerde hij een ongeluk. Daarna verliet hij zijn huis en ging hij een praatje ma ken met zijn buurman. Toen hij weer te rugkwam in de echtelijke woning voerde hij een komedie op: hij haalde twee buur vrouwen naar binnen en wees hen op zijn gruwelijke „ontdekking". Hij werd pas on rustig toen de politie te lang haar zijn zin boven bleef. De officier van Justitie wees voorts op de totale afwezigheid van berouw bij de verdachte, die alleen maar spijt voelt over de gevolgen van zijn daad, niet over de daad zelf. Dc officier eiste tenslotte tien jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. F. H. Piket, achtte de opzet tot doden niet bewezen, alleen zware mishandeling. Op 11 december zal de rechtbank uit spraak dcon. Advertentie max Factor Advertentie FOTOKOPIEËN - Nieuwste procédé Lichtdrukkerij de Róoij, Schagchelstr. 14 CREME PUFF, Max Factor's ongeëvenaarde combinatie van weldadige crèmes en het aller fijnste poeder schenkt moderne schoonheid in modern tempo. Hetmeestbegeerde cadeau voor de vrouw van deze tijd! Crama Puff 4,86 en 7,96. HI-FI LIPSTICK, de enige met volmaakt natuurzuivere "high fidelity" kleuren. De lipstick die alle andere soorten ouderwets heeft gemaakt.Hartveroverende kleuren die niet verzwakken, niet vervlakken, niet vervagen. hl-fi lipstick 4.96 an 3.96. MAX FACTOR Hollywood Imp.: Marfac N.V. Huddestraat 5 - Amsterdam Ten laste van Phs. van Ommeren n.v. te Rotterdam stellen de Rotterdamsche Bank n.v. en de Nederlandsche Handel- Maatschappy n.v. op woensdag 10 decem ber de inschrijving open op 7.500.000 niet-royeerbare certificaten aan toonder van gewone aandelen groot f 1.000, ten volle delende in dc resultaten over 1959 en volgende boekjaren. Koers van uitgifte is 160 percent. De storting is op 2 januari a.s. Dc inschrijving is uitsluitend voor houders van: a) 4 percent preferente wihstdelende aandelen; b) originele ge wone aandelen; c) niet-royeerbare certifi caten van gewone aandelen a f 1.000. In levering van zeven claimbewijzen geeft recht tot inschrijving op één certificaat a 1.000. Aanvang claimhandel dinsdag 2 december a.s. Officiële beursnotering is aangevraagd. Over het doel der emissie zegt het pros pectus dat, hoewel de algemene econo mische toestand en vooral de aanmerke lijke baisse op de vrachtenmarkt onver mijdelijk moet leiden tot grotere terug houdendheid met betrekking tot nieuwe investeringen, zich uiteraard in het zich steeds ontwikkelend bedrijf van de n.v. desiderata blijven voordoen. Zo zullen de tankopslagbedrijven aan de Botlek en in Amsterdam van aanzienlijk grotere om vang worden. Er werden nog diverse bin- nentankvaartuigen besteld door de zuster maatschappijen van de vennootschap in Nederland en elders. De bouw van een nieuw hoofdkantoor te Rotterdam, waar mede plus minus 16 miljoen is gemoeid, is urgent. De uitgaven in verband met het nieuwbouwprogramma der zeeschepen moeten ongeveer 10 miljoen hoger wor den geraamd dan destijds geschiedde. De bestelling van het derde 32.000-tons tank schip welke sedert 1956 plaats vond, werd intussen omgezet in de bouwopdracht van een modern vrachtschip. Het prospectus wijst verder op de ontwikkelingen in Euro poort, welke voor het bedrijf met inves teringen gepaard kunnen gaan. Over het in 1956 gewag gemaakte in vesteringsplan groot 175 miljoen zegt het prospectus dat de concernverplichtin gen na verschillende mutaties die tot ver hoging tot een maximum van 200 mil joen leidden, per ultimo september 1958 door winstinhoudingen en vrijgekomen af schrijvingen gedaald waren tot f 111 mil joen. Ter gedeeltelijke dekking hebben enige dochter- en zustermaatschappijen in het buitenland plaatselijke voorzieningen getroffen. De directie stelt zich voor, dat voor het overige de benodigde middelen, behalve uit afschrijvingen en winstinhou dingen, naast de onderhavige emissie, ge vonden zullen worden uit een lening ten bedrage van 15 miljoen, af te sluiten met institutionele beleggers. De plaatsing van deze lening, rentende 5 percent, is reeds verzekerd. Blijkens de tussentijdse geconsolideerde verlies- en winstrekening per 1 januari tot 30 juni 1958 bedraagt het saldo winst 10.687.894. Over geheel 1957 was dit 25.323.600. Het laat zich aanzien, dat de resultaten over geheel 1958 en, voor zover te overzien, in volgende jaren, gunstig zul len zijn. De directie meent verder te mo gen verwachten dat, mede gezien de struc tuur van het bedrijf, in de nabije toekomst ook over het vergrote kapitaal bevredigen de dividenden zullen kunnen worden uit gekeerd. Voor de aannemerscursus Haarlem uit gaande van de stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf zijn geslaagd de heren J. H. van der Beek, H. Komduur, J. J. Kors 'met lof), R. Waleveld, J. H. de Wit, P. de Wit, allen uit Haarlem; C. C. de Bruin en A. J. Blom beiden uit Heemstede; G. Tib- bert. Bloemendaal; P. F. Scholz, Sant poort; J. A. Bakker, Hillegom, A. A. E. Min, Limmen; P. J. de Nijs en J. T. Res, beiden uit Castricum en M. Masereeuw, IJmuiden. De uitreiking van de diploma's geschiedt op maandag 1 december, des avonds om acht uur, in een der zalen van restaurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haar lem. Kroonduif. In de Rotterdamse dier gaarde Blijdorp heeft een kroonduif het levenslicht aanschouwd. Deze vogelsoort krijgt slechts uiterst zelden in gevangen schap jongen, die in leven blijven. De laat ste keer, dat er in een Nederlandse dieren tuin een kroonduif geboren werd, was in 1936 in Artis. Met het spel van Norman King „In de schaduw van twijfel" heeft de Haarlemse Toneel Club woensdag- en donderdagavond het bewijs geleverd van het vermogen tot het geven van een voorstelling op een zeer verantwoord artistiek niveau. Dat is dan ook een logisch uitvloeisel van de ver houding, waarin het gegeven van de spe lers staat tot die van het uitgekozen stuk. Ditmaal gold het een intelligent toneelspel met een meestal bedwongen onderstroom van emotionaliteit, een zeer eigentijds stuk dat zich leent voor de welbewuste analyti sche speelwijze zoals we die kennen uit de psychologische thriller. Men neemt zo'n stuk niet op het repertoire, wanneer men er het intellect niet in waar kan maken. Toch is dat niet alleen een kwestie van wat ik zou willen noemen een afstraling van overwegend verstandelijke eigenschap pen. Er komt wel degelijk een overdracht aan te pas van het eigen ik aan de door de auteur gecreëerde persoon. Men stelt zich zelf daartoe in dienst en zie, daar begint toch een zelfstandig leven, in toon, in gebaar, in mimiek. De rollen in „In de schaduw van twijfel" bouwt, men vanuit de verstandelijke benadering op. Dat waar borgt de beheersing van het gevoel, dat soms in felle woordenstrijd doorbreekt. De primus inter pares van de voorstel ling was Leo Straus. De fysicus, weten schapsman, de bezaten geleerde, die hij voorstelde, was precies de man, zoals wij ons die voorstelden. Hij voegde er nog de Er wordt op het ogenblik een onderzoek ingesteld naar de herkomst van de vele valse gouden tientjes, die in de handel zijn gebracht. Men vermoedt dat ze in Italië, waar het goud veel goedkoper is dan in ons land, zijn vervaardigd. Bij gro te hoeveelheden zijn ze de Nederlandse grens overgebracht. Mede door het ruime re aanbod is de prijs, die niet zo lang ge leden nog vijftig gulden was, vrij sterk gedaald. De valse gouden tientjes zijn bij de Rijksmunt te Utrecht onderzocht. De mun ten moeten zo vakkundig zijn nagemaakt dat het volgens de rijksmuntmeester bij zonder moeilijk is uit te maken wat echt en wat vals is. De goudlegering is gelijk aan die van de echte munten en* ook aan de opschriften is geen enkele afwijking te bespeuren. De valse munters hebben de jaartallen 1897 (Koningin met hangend haar) en 1935 gebruikt, want juist van die jaren zijn er veel in omloop. Het gouden tientje is geen' gangbare munt soort meer, zodat men eigenlijk niet van valse munterij kan spreken, eerder van oplichting. Men suggereert de kopers dat zij met ech te curiosa hebben te doen. Door de clan destiene invoer worden ook de invoerrech ten, die op goud worden geheven, ontdo ken. Vandaar dat ook de douanerecherche weest). Over dit resultaat heeft de verga- belangstelling heeft voor deze zaak. dering haar voldoening uitgesproken. van de liefde van zijn vrouw afhankelijke echtgenoot aan toe. Zij werden een on deelbaar geheel. Fascinerend de metamor fose van Straus in de verkeerd bejegende doctor! Hoezeer werd hij die in alle ex pressie, in heel zijn verschijning! Ook voor mevrouw M. G. v. d. Broek-Flemming heb ik grote waardering, zo bescheiden en toch kordaat toegewijd als zij de naar een ander levensplan gedrongen vrouw van de ge leerde ten tonele bracht. Er was trouwens in het totaal sprake van een ideale bezet ting. Het echtpaar Gladys-Hughie was echt en precies op maat, zoals mevrouw P. Eb- binge Wubben-De Graaf en mr. H. J. M. Cokart het ons offreerde. Een natuurlijk sympathiek-meelevende en vooral mee voelende Frank kreeg door de heer P. B. Domhoff nog een dimensie meer: die van de zwijgende minnaar, zo eerlijk ais goud. De rol van Manning was mr. M. C. Wijt op het lijf geschreven. Ik zag hem zelden zo goed als scherp interrogator en bijna meedogenloos vasthoudende ontraadselaar van het geheim, dat hem zo intrigeerde. Mr. J. Roggeveen suggereerde rond de per soon van Cantrup de ondefinieerbare sfeer, die achterdocht wekte aangaande de waar heid, die hij verzweeg. Mej. M. G. van Rooden moest de eenzijdige Liz tot leven wekken. Ze deed dat net niet. Deels door het feit, dat ik haar slecht verstond, deels ook door het ontbreken van de innerlijke rust, die de voedingsbodem vormt voor elke creatie. Ik geef toe dat. ze met haar ról wel wat verlegen zal geweest zijn. De auteur deed er een onhandige poging mee om wat melodramatische stemming te ver wekken en dat detoneerde nogal. Over de regie van Johan Greter kan ik kort zijn: hij had kennelijk als een trouw waker over het verloop zijn zorgzame blik ken laten gaan. Hij hield alles binnen het afgewogen beeld dat de scène vereiste. Lofwaardig dus. Men gaat naar huis met de indruk van knap spel. P. W. Franse De Verenigde vergadering van Rijn land heeft te Leiden de begroting voor het jaar 1959 vastgesteld, waarbij de omslag onvei'anderd is geraamd op 12 per ha. ongebouwd en 1,63 percent der belastbare opbx-engst van het gebouwd eigendom. De vei'gadering heeft kennis genomen van de laatste wijziging van het reglement van Rijnland, bij een Koninklijk besluit gepu bliceerd. De Kroon werd hiertoe geroepen omdat de Provinciale Staten van Zuid-Hol land en Noordholland het niet eens hadden kunnen worden; de Kroon heeft nu, zoals ook voorheen, voor het Zuid-Hollandse standpunt gekozen en daarmede uitge maakt, dat Rijnland toezicht zal hebben op de boezemwaterkerende kaden ook in Noordholland en dat Rijnland ook de be grotingen en rekeningen van alle polders in Rijnland zal hebben goed te keuren (ge lijk ook voorheen, tot 1951, het geval is ge- Advertentie en Grote Houtstraat 16S Folders op aanvraag. In de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum concerteerde donderdagavond de jonge Amerikaanse pianist George Exon. Zijn programma vei-meldde werken van Beethoven: 32 variaties in c; Schu bert: Impromptu's in As en Es; Brahms: Sonate in f, opus 5, en na de pauze de Bagatellen van de hedendaagse Engelse componisten Alan Rawsthorne wellui dende, overzichtelijke stukken, wat neu traal van karakter en een omvangrijke groep werken van Chopin, te weten acht Etudes en het Schei-zo in bes. Van dit zeer overladen programma heb ik alleen het eerste gedeelte bijgewoond, op zichzelf al bijna een volledig recital, in ieder geval ruim voldoende om Exon's kwaliteiten als uitvoerend musicus vast te stellen. Ongetwijfeld is hij een consciën tieuze werker, daaxwan getuigde de opval lende trefzekerheid van zijn spel. Helaas bleek zijn technisch kunnen in ruimere zin ontoereikend. Het ontbx-ak de pianist namelijk aan een eigen visie op de muziek en aldus ook aan een greep op het instru ment en een volledig uitbuiten van de speelmogelijkheden, om kort te gaan al die elementen van kracht en verfijning, die pas in het spel komen wanneer de be hoefte daaraan door de vertolker gevoeld wordt op grond van zijn muzikale voor- stellingsveiTTiogen. Bijzonder opvallend was het gebrek aan een persoonlijk contact met de muziek wel in de beide ovei'bekende stukken van Schubert: in feite kwam de pianist hier niet uit boven het niveau dat een serieuze amateur kan bei-eiken, hetgeen van een podium af uiteraard ontoereikend genoemd moet worden. De plastiek, die ongeacht stijl en periode-van-ontstaan nodig is om de muziek gestalte te geven en voor de hoorder te laten leven, was te enenmale afwezig. Een duidelijk voorbeeld hiervan was de wijze waarop de pianist het hoofd motief van Brahms' Sonate, een gehar naste exclamatie, keer op keer ritmisch afzwakte in strijd met de notatie van de componist. Toch is Exon iemand die niet alleen van zijn instrument maar ook van de muziek houdt, zoals men in schaarse ogenblikken bijvoorbeeld aan het einde van het „andante molto" een sfeer van verwachting scheppend voor de inzet van de finale kon hox-en. Maar vóói-dat hij van zijn liefde voor de muziek werkelijk aan anderen iets kan mededelen, zal er nog heel wat moeten gebeuren. Sas Bunge

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11