Verkiezing in Algerije begonnen RIVELLA héérlijk volop appels eten! Belangrijk akkoord over walvisvaart ESSO WAAKT TEGEN SLIJTAGE O Nasser overdekt Bourguiba en koning Hoessein met boon WIE ZOET IS KRIJGT LEKKERS, Thijs de Tuinman zegt I. Kan Integratie" is vijftien jaar te laat het motto bij de stembusstrijd Nuttige St. Nicolaas- geschenken 13 np o rtres tri c ti es tussen VAR en Soedan opgeheven Kanselruil en gezamenlijk avondmaal van lutherse en hervormde kerken Achterschip van de „Nyon" is thans geborgen Voorschip wordt op de rotsen achtergelaten Postmuseum kocht gestolen brieven van bona fide handelaar Heruitgave van brieven van Mozart Alleen ESSO BENZINE geeft Uw motor de EXTRA bescherming van BOVENSMERING. 's Winters belangrijker dan ooit! jj Esso Extra (Winter Grade) voor zomerprestaties in de winter! Vlegelachtig W aardig U itz onderingen Moeders, 1 minuui alstublieft d&ndeH da/n andetó Verzending van kerst- en nieuwjaarpost Wereldraad van Kerken hielp 200.000 refugiés VRIJDAG 2 8 NOVEMBER 195 8 CAIRO (UPI) In een redevoering van rUini drie uur, gehouden voor 20.000 ge delegeerden op een coöperatief congres in (•giro, heeft Nasser donderdag een aan val op de Verenigde Staten en het overige Westen gedaan, die bijzonder fel was. Hij beweerde, dat het Westen poogt de Ara- Aivertentie bischc wereld te ontwrichten en dat het zelfs moorden beraamt. Nasser sprak voorts met lof over de Soedanesc revolu tie en koning Hoessein van Jordanië en president Bourguiba van Tunesië werden door hem „huurlingen van het imperialis tische Westen" genoemd. Hij onthulde, dat Egypte donderdag restricties ten aanzien van de import uit Soedan heeft opgeheven, nadat Soedan woensdag reeds het zelfde had gedaan met betrekking tot de import uit Egypte. „Ondanks de berichten, volgens welke de Soedanese coup pro-Westers was, heb ben we vertrouwen in het patriottisme van het Soedanese leger en van generaal Ab- boed en hebben we de overtuiging dat zij de coup hebben uitgevoerd tot heil van de Soedan en niet van het Westen", aldus Nasser. De felste passages van zijn speech werden gevormd door zijn uitlatingen over het Westen, Hoessein en Bourguiba. Over de laatstgenoemde zeide hij: „Deze heer Bourguiba is een man, die tegen ons gehuurd is. Iedere week is alles wat hij doet ons te beledigen zoals hij verkiest of liever, zoals de Amerikanen, Engelsen en Fransen verkiezen... Het is niet nodig daarop te antwoorden". Nasser zeide, dat de door de Verenigde Arabische Republiek gegeven steun ver meden heeft, dat Algerije onder de invloed van Bourguiba raakte en een oplossing voor beëindiging van de oorlog accepteer de, welke zou stroken met de Franse wen sen. Nasser maakte zich vrolijk over „dat andere heerschap" Hoessein en het re cente incident, waarin Syrische jagers diens vliegtuig achtervolgden. „Hij vloeg op de grond, onder de grond en ik weet niet waar nog meer", aldus Nasser, die aan deze opmerking toevoegde, dat het vliegtuig van Hoessein geen toestemming had om ge bied van de V.A.R over te steken, maar dat de straaljagers hem gemakkelijk had den kunnen neerschieten als de piloten dat gewild hadden. Nasser verklaarde, dat de processen in Bagdad onthuld hebben hoe de Amerika nen en Engelsen hebben samengezworen tegen Syrië, om dat land er van te weer houden een fusie met Egypte aan te gaan. Nasser stelde nog deze punten: „We steunen de federatie tussen Ghana en Guinea, omdat we geloven, dat dit een stap is naar de bevrijding van geheel Afri ka". „De enige oplossing voor de Palestijn se vluchtelingen, is dat zij naar huis te rugkeren en de UNO dient zich daarop te concentreren". „De Britten proberen het Arabisch na tionalisme uit te wissen in Aden en Bahrein". „De Fi-ansen voeren een uitroeiingsoor log in Algerije, zoals de Indianen zijn uit geroeid door de Amerikanen". „De V.A.R. steunt Marokko wat betreft zijn eis, dat de buitenlandse bases wor den opgeheven". LONDEN (Reuter) Na afloop van de te Londen gehouden conferentie over de walvisvangst, waaraan werd deelgenomen door Noorwegen, Japan, Engeland, de Sovjet-Unie en Nederland, is bekendge maakt, dat de Sovjet-Unie een contingent krijgt van twintig percent van de totale jaarlijkse walvisvangst. Over de verde ling van de resterende tachtig procent zul len de vijf landen verder overleggen. Zij willen nog vóór 1 juni aanstaande een overeenkomst sluiten. De afgevaardigden zullen een aanbeveling inzake deze ver deling aan hun regeringen doen. Het is de bedoeling, dat de contingentering zal gel den gedurende een periode van zeven jaar, beginnend in het seizoen 1959-'6Q. Voorts zullen de delegaties hun regeringen voor stellen aan het aantal vloten, dat door de vijf landen in de Zuidelijke IJszee wordt geëxploiteerd, een beperking op te leggen. De Sovjet-Unie zal haar bestaande vloten met niet meer dan drie nieuwe fabrieks- schepen mogen uitbreiden en de andere vier landen mogen hun gezamenlijke aan tal fabrieksschepen niet meer verhogen. De gedelegeerden kwamen overeen, dat de voor te stellen overeenkomst zal komen te vervallen, wanneer een vloot van een zes de land gaat deelnemen aan de walvis vangst in de zuidelijke ijszee onder de con ventie. In het thans beginnende seizoen zal Noorwegen 9 expedities, Japan minstens 6, Engeland 3, de Sovjet-Unie 2, en Ne derland 1 expeditie in de zuidelijke ijszee hebben. Naar verluidt bereidt de Sovjet- Unie nog drie expedities voor. Engeland en Noorwegen hadden de con ferentie bijeengeroepen om te komen tot het vaststellen van een vangquotum voor elk der aan de walvisvangst deelnemende landen. Het onbreken van individuele con tingenten leidt namelijk tot een scherpe wedijver tussen de expedities, die de kos ten opdrijft. Met ingang van 1 oktober zijn zowel in de kerkorde van de Evangelisch Lutherse Kerk als in die van de Nederlandse Her vormde Kerk bepalingen opgenomen, die het mogelijk maken, dat in gemeenten van beide kerken gemeenschappelijk het heilig avondmaal gevierd wordt en predi kanten van de lutherse kerk in de her vormde kerk voorgaan en omgekeerd. Om deze ontwikkeling in de verhouding tussen beide kerken in een bijzondere dienst tot uitdrukking te brengen is er overleg geweest tussen de synodale commissie van de Evangelisch Lutherse en het moderamen van de Nederlands Hervormde Kerk. Ingevolge dit overleg hebben de kerkeraden van de Evange- lisch-Lutherse Gemeente en van de Her vormde Gemeente te Amsterdam besloten op zondag 7 december 1958 des avonds te zeven uur in de Lutherse Oude Kerk aan het Spui te Amsterdam een gemeenschap pelijke avondmaaldienst te beleggen. De viering van het Heilig Avondmaal zal plaats vinden volgens de Lutherse litur gie. In de dienst zullen voorgaan ds. J. A. Stellwag, dr. A. A. Koolhaas, praeses van de hervormde synode, dr. J. P. van Heest, voorzitter der synodale commissie van de Evangelisch Lutherse Kerk en ds. J. R. Wolfensberger. De Nederlandse zeesleepboten „Sim- som" en „Hector" uit IJmuiden zijn er donderdagavond om zeven uur in ge slaagd het achterste gedeelte van het Zwit serse schip „Nyon", dat anderhalve week geleden op de oostkust van Schotland is ge strand. vlot te brengen. De 5058 ton meten de „Nyon" is door bergers met snijappa- raten doormidden gebrand. Het voor schip wordt op de rotsen achtergelaten en is als verloren te beschouwen. Het achter schip van de „Nyon", dat drijft op de wa terdichte schotten, is door de sleepboten naar Newcastle gesleept. Op 15 november liep de „Nyon" op de rotsen bij St. Abb's Head aan de Schotse oostkust. Nadat eerst was getracht het ge hele schip met behulp van sleepboten en zware bergingspompen vlot te krijgen, is het schip in het weekeinde van 22 en 23 no vember met behulp van snijbranders ach ter de brug in tweeën gesneden. Het was niet mogelijk het gehele schip vlot te brengen met de 2400 pk. van de Nederland se sleepboten „Simson" en „Hector" en de 2000 pk. van de Engelse sleepboten „George V" en „Beamish", daar het voor schip van de „Nyon" op de rotsen rust en ernstige lekkage had opgelopen. De gaten in de romp waren niet te dichten, hoewel hiervoor negen ton cement aan boord was gebracht. De machine, het roer en de schroef van de „Nyon" waren echter nog intact. Daarom werd besloten uitslui tend het achterschip te bergen. De stalen platen in de bodem van het schip konden niet met snijbranders worden bewerkt, zodat explosieven moesten worden ge bruikt om de twee delen geheel van elkaar te scheiden. Advertentie HORLOGES KLOKKEN RINGEN ARMBANDEN COLLIERS OORHANGERS JUWELIER HORLOGER BARTELJORISSTRAAT 2 HAARLEM TEL. 13004 Op 25 november is door de Haagse rechtbank een diefstal uit het rijksarchief berecht. Uit het verslag van deze recht zitting in de dagbladen kan worden opge maakt, dat het Postmuseum deze stuk ken rechtstreeks van de dief, een Frans man zou hebben gekocht. Het museum deelt thans mede dat. het met deze Frans man geen enkel contact heeft gehad. De gestolen archiefstukken een collectie oude brieven werden aangekocht van een Haagse handelaar, die sedert jaren specialist is in dergelijke, stukken. Brieven zoals in deze collectie voorkwamen, waren reeds jaren in de handel en o.m. in veiling catalogi afgebeeld. Zij gaven voor het mu seumbestuur dan ook geen aanleiding tot de verdenking dat zij uit het Rijksarchief gestolen konden zijn. De internationale stichting Mozarteum in Salzburg zal met het oog op de heruitga ve van werken van Mozart ook diens brie ven en die van zijn naaste familieleden pu bliceren. Sommige brieven van Mozart werden tot nu toe slechts gedeeltelijk of in het ge heel nog niet gepubliceerd, hoewel zij voor de kennis van de mens Mozart van buitengewoon groot belang zijn. In deze, uit drie of vier delen bestaande uitgave, die door de musicoloog prof. O. E. Deutsch, in samenwerking met dr. W. A. Bauer, wordt verzorgd, zullen de brief- teksten in chronologische volgorde worden opgenomen. Een extra deel zal uit de com mentaren en het register bestaan. De in ternationale stichting Mozarteum in Salzburg in Oostenrijk, heeft alle eige naars van al dan niet eerder gepubliceerde brieven van Mozart of diens naaste fa milieleden opgeroepen om haar brieven in het origineel of door middel van fotoco- pieën toegankelijk te maken. Advertentie MET ESSO BENT U BETER UIT! 99 (Van onze reisredacteur) ALGIERS, 28 november. Vandaag zijn in de uithoeken van Algerije's negentien kiesdistricten de eerste werkelijk algemene verkiezingen, die Algerije ooit gekend heelt, begonnen. Deze verkiezingen, die morgen en vooral zondag in de meer bereikbare gedeelten en vooral in de steden bun hoogtepunt zullen krijgen, zijn de eerste waarin alle Franse en Algerijnse burgers zonder onder scheid van ras, geloof of geslacht, in één kiescollege hun afgevaardigden in het Franse parlement zullen kiezen. Een grote dag dus? Voorafgegaan door gepas sioneerde debatten tussen nationalisten en integrationisten van alle schakeringen? Het heeft niet zo mogen zijn. De gematigde nationalisten, die De Gaulle zo graag in het Franse parlement had willen zien, hebben, bekneld tussen het F.L.N. en het Franse leger, verstek laten gaan. De stembusstrijd wordt uitgevochten tussen integrationisten, wier programma's veelal slechts microscopisch waarneembare verschillen vertonen. Van de 47 kandi daten-lijsten zijn er slechts drie, die zich min of meer openlijk tegen d integratie van Algerije bij Frankrijk uitspreken. Het zijn de links-gaullistische lijst van dr. De- latte in Constantine, die zich als derde macht aandient op een programma van vrede, broederschap en beschaving, de lijst van Mancho, eveneens in Constantine, gevormd door vakbondmensen, die de be vrijding van de politieke gevangenen, stopzetting der nachtelijke razzia's en res pect voor de menselijke waardigheid eist, en tenslotte in het plaatsje Batna, waar vier jaar geleden de Algerijnse revolutie begon, de lijst van Malpel, oud-burge meester van Batna. die een Frans-Alge rijnse associatie met ruime autonomie voor Algerije verlangt. De stemmen, die deze drie Fransen met hun mohamme daanse lijstgenoten op zich verenigen, zul len misschien een vingerwijzing geven omtrent de werkelijke gevoelens van de mohammedaanse bevolking, die, nadat haar hoop in De Gaulle even was opge vlamd, deze verkiezingen verder met zo veel lauwheid, verwarring of ironie te gemoet ziet. dat, wanneer het leger haar niet naar dc stembussen brengt, naar schatting meer dan 75 percent verstek zal laten gaan, want zij heeft geen werkelijke belangstelling voor de integratie, die door alle andere lijsten wordt voorgestaan. Een verrassend resultaat moet men de dertiende mei inderdaad toeschrijven: het beginsel van die werkelijke integratie is door de Franse bevolking, al of niet nood gedwongen, eindelijk wel aanvaard. Op de, overigens lauw bezochte, verkiezingsbij eenkomsten hebben alle kandidaten op één lijst na onaangevochten de integra tie bepleit en niet alleen de bevestiging van Algerije's territoriale integratie bij Frankrijk („de Middellandse Zee stroomt door Frankrijk, zoals de Seine door Parijs stroomt", zegt men hier zonder glimlach) maar ook de persoonlijke verheffing van de Algerijnen tot Franse staatsburgers in de volste zin van het woord. Dat zowel de territoriale als de persoonlijke integratie on gigantische obstakels zal stuiten is een andere zaak. het woord versiert de pro gramma's vanaf dat van de studenten leider Lagaillarde tot dat van de voor malige tenniskampioen Robert Abdesse- lam. Tussen die twee lijstaanvoerders mag dan geen verschil van mening bestaan over de gedachten „55 miljoen Fransen tussen Duinkerken en Tamanrasset", er bestaal wel verschil van aanpak. De ex- parachutistenofficier Pierre Lagaillarde. die aan het hoofd van andere fascistische vlegeltjes op 13 mei het gebouw van het gouvernement-generaal bestormde, legt van achter zijn met moeite gekweekte ringbaardie in de bars van Algiers uit. dat hij van de parlementaire democratie eigen lijk weinig hebben moet. Hij staat voor namelijk kandidaat, om bij de geringste aanleiding straks met veel kabaal de As- semblée Nationale uit te marcheren. Hij drinkt veel whiskey, snort met auto's dooi de stad om pamfletten over de voorbij gangers rit te strooien, ruikt overal buiten lands verraad en maakt in het algemeen de indruk teveel indianenboeken gelezen te hebben. Als tegenwicht voor de spor tieve aantrekkingskracht van Abdessolam heeft hij voorts een bekende mohamme daanse voetballer oo zijn lijst geplaatst, hetgeen, in vergelijking met de van de straat geraapte Algerijnen (nachtwakers, politiespionnen, analfabeten of toevallige passanten), waarmee sommige andere Europese kandidaten hun lijsten hebben opgesierd, nog niet eens zo gek is. Er zön gelukkig ook waardiger combi naties tot stand gekomen. Die van Robert Abdesselam is er één. Hij omvat mejuf frouw Nafissa Sid Cara, dochter van de gewezen mohammedaanse voorzitter van het hoogste Comité van openbaar welzijn (de arts Sid Cara) en voorts twee hoog leraren, de jurist Mare Lauriol en de ara bist Philippe Marcais. Onder voorzitter schap van Abdesselam, die een Europese moeder heeft en de christelijke godsdienst belijdt, maar hier niettemin als „musel- man" optreedt, hebben deze kandidaten dezer dagen het hoe en waarom van hun integratieprogramma uiteengezet, op een manier waartegen zelfs de felste anti kolonialist moeilijk morele bezwaren zou kunnen maken. Want deze kandidaten be schouwen zichzelf ook als anti-kolonia listen. Daarom wensen zij bovenal de vol ledige emancipatie van Algerijnen en meer nog van de Algerijnsen. volledig ge lijke rechten en plichten. Zij stellen en zeker niet zonder reden dat die emanci patie zich veel beter en veel sneller kan voltrekken binnen Frankrijk dan in een arme, fanatick-nationalistische staat. Zij zien in de Frans-Algerijnse integratie, aanhakend bij de Franse gemeenschap, de eerste en beslissende stap naar het Eur- afrika van morgen. Zij eisen op ferme toon dat Frankrijk zijn beloften in Alge rije waar maakt. Zij erkennen geen „Al gerijnse persoonlijkheid", maar wel een aantal ..mohammedaanse bijzonderheden". En de jurist Lauriol omtimmert deze ar gumenten met een solide juridische be kisting, waar geen speld tussen te krijgen is. Hun programma omvat 'n feite een uit stekend beleid voor Algerije, althans, wan neer men vijftien jaar geladen met dit be leid begonnen zou zijn. Inmiddels zijn er in Algerije zelf en daarbuiten een aantal realiteiten gegroeid, die dit beleid in de weg staan. En aan de soms opkomende Franse neiging om de realiteit aan de prin cipes aan te passen, ontsnapnen ook deze fatsoenlijke intellectuelen niet. Frans Al gerije wordt niet alleen door de prikkel draadversperringen van het Franse leger od de Tunesische en Marokkaanse grenzen van de buitenwereld afgesloten, het is, ge lijk zijn tegenvoeter op het continent. Zuid-Afrika, een geestelijk geïsoleerd gebied. Helaas behoren de lijst-Abdesselam en de waardige campagne die hij voert, tot de uitzonderingen in Algerije's politieke arena. Reeds de samenstelling van de lijs ten die de schijnbare eenheid van de der tiende mei aan gruizels sloeg, duidde aan dat de krachtpatsers van het forum, voor standers van Frankrijks vernieuwing, in egoïsme, zeteljagerij, woordbreuk en ge konkel de vierde republiek nog een lesje konden geven. De botte leugens, verdacht makingen en provinciaalse stupiditeiten waarmee de kandidaten elkaar, en vooral de enkele lijsten van beter niveau, te lijf gaan, voorspellen weinig goeds omtrent hun bijdrage aan Frankrijks parlement Advertentie Één minuut voor RIVELLA de frisse, gezonde gezinsdrank. Rijk aan natuurlijke opbouwstoffen, zonder conserveermiddelen, kleur-.en synthetische smaakstoffen. Een zuiver natuurproduct uit melk, sprankelend goudgeef. Drink hel koel! EEN FRIESCHE VLAG-D0H0 PRODUCT i van straks. De 67 gedeputeerden uit Al gerije zullen niet alleen De Gaulle's speur tocht naar een realistische oplossing van het Algerijns probleem bemoeilijken, het overgrote merendeel hunner zal straks het aanzien van het Franse parlement niet vergroten. Waarbij de troost, dat dit nieuwe parlement aanmerkelijk minder te vertellen zal hebben dan het vorige, slechts een magere is. (AFP en UPI) Generaal De Gaulle zal van 3 tot 8 december weer een bezoek aan Algerije brengen. Luchtpostcorrespondentie (geen postpak ketten) voor buiteneuropese bestemmingen waarvan het gewenst is. dat zij de geadres seerden vóór 25 december, respectievelijk vóór 1 januari 1959 bereikt, moet uiterlijk op de achter de landen vermelde data wor den ter post bezorgd: Kerstmis Nieuwjaar Amerika (New York) 14 dec. 21 dec. Argentinië (Buenos Aires) 16 dec. 21 dec. Australië (Sydney) 12 dec. 19 dec. Canada (Montreal) 14 dec. 21 dec. Chili (Santiago) 16 dec. 21 dec. Egypte (Cairo) 15 dec. 21 dec. India (Bombay, Calcutta) 15 dec. 21 dec. Indonesië (Djakarta) 16 dec. 21 dec. Israel (Tel Aviv, Haifa) 16 dec. 21 dec. Japan (Tokio) 15 dec. 21 dec. Malaya (Singapore) 16 dec. 21 dec. Mexico (Mexico City) 14 dec. 21 dec. Ned. Antillen (Willemstad, Oranjestad) 18 dec. 22 dec. Ned. Nw-Guinea (P.iak) 16 dec. 23 dec. Nw Zeeland (Auckland) 12 dec. 19 dec. Pakistan (Karachi) 16 dec. 21 dec. Suriname (Paramaribo) 18 dec. 22 dec. Thailand (Bangkok) 16 dec. 21 dec. Uruguay (Montevideo) 16 dec. 21 dec. Venezuela (Caracas) 15 dec. 22 dec. Unie van Zuid-Afrika (Johannesburg) 13 dec. 20 dec. Aan invoerrechten onderworpen goede ren voor Zuid-Afrika moeten vóór 9 en 16 december ter post bezorgd worden. De overkomstduur is in het algemeen be rekend tot de achter de landen vermelde plaatsen. Voor andere bestemmingen in de ge noemde landen is in sommige gevallen een vroegere verzending nodig. Advertentie Moderne bijzettafeltjes 9.75 Moderne kapstokken 17.75 Smyrnakleedjes 35 x 80 9.25 Moderne krantenbak 9.75 Smyrna kussens m. kapok 11.75 Poefs 32.50 Weefstof kleedjes 35x80 9.75 Tegeltafeltjes 17.90 Smyrna kleedjes 50 x50 8.50 HAARLEM KRUISSTRAAT 11 TEL. 11491 De wereldraad van kerken heeft sinds zijn oprichting in 1948 al 200.000 vluchte lingen geholpen. De wereldraad, die een speciale afdeling heeft voor vluchtelingen hulp, neemt een zeer belangrijke plaats in onder de 35 organisaties, die zich met vluchtelingenhulp bezighouden en die samen per jaar ongeveer 200 miljoen dol lar uitgeven voor het vluchtelingenwerk. Dit verklaarde de secretaris van de Stich ting Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen, de heer R. W. Kijlstra, don derdagmiddag tijdens een te Utrecht ge houden persconferentie. Onder de Amerikaanse Refugee Relief Act, die bestemd is voor slachtoffers van de oorlog en van de watersnood en voor repatrianten, hielp de Wereldraad 7022 personen bij hun emigratie van Nederland naar Amerika. De hulp van de Wereldraad bestaat voornamelijk uit het vinden van de nodige sponsors voor de emigranten. Deze sponsors zoeken werkgelegenheid en onderdak voor hen en zij staan er garant voor, dat de immigranten niet ten laste van de Amerikaanse staat zullen komen. De heer Kijlstra deelde mede, dat de Stichting Oecumenische hulp aan vluch telingen niet alleen aanvragen behandelt van mensen, die tot een van de bij de Wereldraad aangesloten kerken behoren, maar ook van mensen, die niet geholpen kunnen worden door een van de andere bestaande organisaties op dit gebied. Het lid-zijn van een kerkgenootschap wordt bovendien niet als eis gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13