De leraren moeten ophouden mij te beschuldigen" Uitgaan in Haarlem L SENSATIE ZONDER VEEL GROND HORLOGES UURWERKEN ZEGELRINGEN „SUISSE" Wat is zondag uw eerste sigaret Verhoging van hun salarissen past niet in het algemeen beleid Horlogerie ^Brieven aan dc redactie Op en om het Binnenhof 15 55 BOZE MINISTER CALS IN TWEEDE KAMER Wel verhoging bij lager nijverheidsonderwijs UNIEKE SINT NICOLA AS-AANBIEDING Eindhovense politie gaat brommers opvoeden Oude man gedood door gasverstikking Olie uit de zeebodem bij Oost-Nieuw-Guinea GEERVLIET HOORTOESTELLEN LEZEN EN LATEN LEZEN Overdadige luxe in nieuwe raadhuis van Oostburg Overleg over salarissen middelbare ambtenaren VRIJDAG 28 NOVEMBER 1958 (Van onze Kamerverslaggever) Verongelijkt en verontwaardigd verklaarde minister Cals gisteravond in de Tweede Kamer dat hij bereid is in een behoorlijke sfeer het gesprek met de leraren over hun salaris voort te zetten. Maar, zei hij, laat men het mij niet onmogelijk maken. Men moet ophouden mij te beschuldigen van oneerlijkheid, laffe leugens en van een vuile taktiek. Ik wil graag met de leraren praten, maar maak het mij niet onmogelijk door dag-in dag-uit verdachtmakingen en beledi gingen in de lerarenbladen te schrijven. Het overleg kan ook niet hervat worden als deleraren zeggen: Wij moeten eerst dezelfde verhoging hebben als de hogere ambtenaren in 1956 (de topsalarissen) en anders praten we niet. Het overleg is door de leraren afgebroken, constateerde de minister. Zij verklaarden in de laatste vergadering van het georganiseerde overleg hun actie in het openbaar te zullen voortzetten. Met de instelling van de commissie, die een onderzoek zou instellen naar de sala rissen der leraren en die der academisch gevormde ambtenaren zijn de leraren ak koord gegaan, zei de bewindsman. Drie deskundige leraren waren in de commissie vertegenwoordigd. Het rapport is van de zijde van de leraren eerst waardevol ge noemd. Naderhand werd echter gesproken van boerenbedrog Het gaat niet om de grootte van het bedrag dat met de salarisverhoging voor de leraren bij het v.h.m.o. gemoeid zou zijn. Dat is een bedrag van ongeveer twee uui- joen gulden, evenals voor de leraren bij het lager nijverheidsonderwijs. Financieel on aanvaardbaar zijn wel de consequenties, die met de salarisverhoging gemoeid zou den zijn, doordat ook andere groepen van ambtenarensalarissen in beweging zouden komen. De salarisverhoging voor de leraren zou niet passen in het algemene salaris- beleid van de regering. Dat is de moei lijkheid. Als er ruimte komt voor loons verhoging, ligt de zaak anders, aldus minis ter Cals. Als ik met de leraren tot een op lossing kan komen, die in het algemene regeringsbeleid aanvaardbaar is, ligt de zaak ook anders. Met de salarisverhoging voor de Ieraren bij het lager nijverheidsonderwijs staat het anders. Deze kwestie zal minister Cals terstond voorleggen wanneer de algemene Advertentie LONGINES - ROAMER en vele andere merken Engelse tafelklokken, electrische klokjes, pendules, koekoeks klokjes met volledige garantie zéér modern, in een rijke verscheidenheid B ARTELJ ORISSTR A AT 1 HAARLEM - TELEF. 13131 De Eindhovense verkeerspolitie zal in ja nuari een grote actie gaan voeren om de bromfietsberijders tot meer begrip voor de verkeersveiligheid te brengen. Deze actie, waaraan ook de politie in de omliggende dorpen meedoet, wordt in drie fasen ge houden. Voor elke fase is een affiche ont worpen. Gedurende de eerste fase zal de politie speciaal letten op de toegestande maxi mumsnelheid (40 km), op te snel rijden in drukke straten en het nakomen der ver keersregels, in het bijzonder de voorrangs- regel. Tegen bromfietsen, die zich in het verkeer misdragen, zal streng worden op getreden. De Eindhovense politie heeft tot deze actie besloten op grond van het angstwek kend groot aantal verkeersongevallen, waarbij bromfietsers betrokken zijn. In de eerste tien maanden van dit jaar werden in Eindhoven 2 bromfietsers gedood, 53 zwaar gewond en 82 licht gewond. De meeste ongevallen ontstonden, doordat de bromfietsberijder voorrang nam waar hij voorrang had te verlenen. Een geval is klassiek geworden. Het betrof een brom fietser die zijn vehikel niet kon starten noch stoppen. Hij werd door zijn huisge noten op de brommer afgeduwd en de mensen, waar hij op bezoek ging, moes ten hem maar opvangen. Op een kwade dag werd hij aangereden en ernstig ge wond. Een 74-jarige alleenwonende man uit danen is donderdag in zijn woning door iasverstikking om het leven gekomen. Een broer van het slachtoffer, eveneens in Vianen woonachtig, wilde de man don derdagavond een bezoek brengen, maar vond tot zijn Verbazing deuren en gordij nen gesloten. Met de hulp van buren for ceerde hij de buitendeur. De bewoner werd dood in de keuken aangetroffen. De slang van een gascomfoor in deze keuken was !osgeraakt van de muurkraan. commissie van het personeel bij het onder wijs voor salariskwesties tot stand is ge komen. Dat zal binnen enkele weken het geval zjjn. Dan kan het georganiseerd overleg over deze zaak beginnen. Het con ceptbesluit voor de salarisverhoging ligt reeds gereed en als de centrale commissie voor het georganiseerd overleg ermee ak koord gaat, kan nog vóór het eind van het jaar het b°?luit worden afgekondigd. Systeemhouiv scholen bepleit voor Algemeen is er ook gisteren weer in de Tweede Kamer over geklaagd dat er te weinig scholen zijn voor nijverheidsonder wijs. In behandeling zijn thans aanvragen voor de bouw van nijverheidsscholen tot 600 miljoen gulden. Dit jaar wordt voor 61 miljoen gebouwd. Op die manier duurt het inhalen van het tekort nog tien jaar, verzuchtte de heer Engelbertink (K.V.P.) Doe er iets aan met systeembouw, betoogde mejuffrouw Ten Broecke Hoekstra (V.V.D.), want er zijn uitstekende voorbeelden van systeembouw. Gemeente- en schoolbestu ren moeten door voorlichting ervan worden overtuigd dat systeembouw een goede op lossing is. Minister Cals was dankbaar voor de steun die de systeembouw had gekregen De toe stand is zorgelijk. Dat wilde hij niet ver bloemen. Een land dat arm is aan grond stoffen, moet zijn kracht zoeken in de hoge kwaliteit van zijn produkten. De basis daarvoor is goed onderwijs. Hoe kan de industrialisatie worden volgehouden als we niet zorgen dat er gauw voldoende scholen komen? Op vele scholen zijn nog open plaatsen, die door plaatselijke samenwer king kunnen worden gevuld. Getracht wordt het tekort aan leerkrach ten te verkleinen door propagandacampag nes. waarbij jongemensen worden opge wekt een functie te zoeken bij het onder wijs. Bij de beoordeling van het tekort aan leraren moet men bedenken dat vóór de oorlog van de 14-jarig.en 43 percent voort gezet onderwijs ging volgen en in 1956 ruim 81 percent. Die vergrote belangstel ling is normaal niet op te vangen. Met allerlei kleine middelen wordt getracht verbetering in de noodtoestand te brengen. Geen college voor geschillen Verschillende sprekers hadden geklaagd over het onbevredigende georganiseerd overleg. De heer Stokman (K.V.P.) had het denkbeeld geopperd het georganiseerd overleg uit te breiden met een college voor geschillen, waar de leraren zich op kunnen beroepen. Dat college zou bindende uit spraken moeten doen. Daarvan zou de regering slechts mogen afwijken op grond van een gedocumenteerde motivering aan de Kamer, die beide standpunten moet kennen. De heer Toxopeus (V.V.D.) zag in het denkbeeld van de heer Stokman geen op lossing, omdat artikel 72 van de Grondwet bepaalt dat de regering verantwoordelijk is voor de regeling van de ambtelijke salarissen. Dat sluit de verantwoordelijk heid bij een andere instantie uit. Ook minister Cals zag in het denkbeeld van de heer Stokman geen oplossing, om dat de wet bepaalt dat in het georganiseerd overleg gelegenheid wordt gegeven tot het horen van de partijen en meer niet. Een echt onderhandelingspodium is het georga niseerd overleg niet. Dat is de opzet niet. De regering kan haar vrijheid van hande len niet uit handen geven, omdat zij de financiële verantwoordelijkheid draagt. Er kan daarom geen sprake zijn van binding aan een uitspraak van een arbitragecollege. Een beleidsvraag, in dit geval over het salarisbeleid, kan niet worden beslist door een arbitrage-commissie. Tegen middernacht brak minister Cals zijn rede af. Dinsdag zet hij de beantwoor ding der verschillende sprekers voort. PORT MORESBY, (UPI) Een Austra- dische zeekapitein heeft gerapporteerd, dat hij met verschillende van zijn beman ningsleden en passagiers olie heeft zien opborrelen uit de bodem van de zee in de Golf van Huon bij Lae op de noordoost kust van Nieuw Guinea, het Australische deel. Hij is er zeker van, dat de olie niet afkomstig was van zijn schip. Dit vermeldt de „New Guinea Courier". (Verkort weergegeven) Melk. Gisteravond stond naar ik aan neem in alle Nederlandse dagbladen een pracht-advertentie van een volle pagina. Met het simpele doel om ons meer melk te laten drinken. Mijns inziens zou dit doel beter kunnen worden nagestreefd door 'n flinke prijsverlaging. Dat melk goed voor ons is weten we allang! Onze grootouders hadden al bekers met „Melk is goed voor elk" erop en dit is zo gebleven. Ook zou dan de roombot.erprijs wellicht weer kun nen zakken. We zouden graag een „pakje extra" willen nemen, als ze maar niet zo duur was. Dit is de raad van een dood gewone huisvrouw: verlaag de prijzen en iaat dure propaganda achterwege. E. J. MOOYMOOY, Saenredamstr. 106, H'lem. Advertentie Zondag: rustpunt in 't jachtige leven. Ja, dan is de eerste sigaret in alle rust en vol behagen opgestoken het veelbelovende begin van „uw eigen genoegen". Dat is het goede moment om te proeven hoe superieur de Roxy-sigaretten zijn. Voor de befaamde Roxy-melange zijn 21 edeie, milde tabakken met zorg uitgekozen en gemêleerd. Vandaar dat weldadige, fluweelzachte ka rakter, dat lichte, geurige aroma, die eigen prettige smaak! Koop voor zondag een pakje Roxy en proef aandachtig. En gun uzelf voortaan elke dag deze „sigaret voor kieskeurige rokers". Niet voor niets zeggen miljoenen dagelijks: ,,'n Roxy? Jagraag!" TONEEL Zaterdag 29 november, Stadsschouwburg 20 uur: De Toneelgroep „Puck" geeft een voorstelling van „De Hamlet van Step ney Green" van Bernard Kops onder regie van Egbert van Paridon in de ver taling van Rosey Pool. De hoofdrollen worden vertolkt door Jeannette v. d. Heyden, Ellen de Thouars en Herman Bouber. Zondag 30 november, Stadsschouwburg 20 uur: De toneelgroep „Puck" geeft een voorstelling van „De vrek" van Molière, dat geregisseerd wordt door Cas Baas. De hoofdrol wordt vertolkt door Eric van Ingen. Verder spelen onder anderen mee: Walter Kous, Wim van den Heu vel, Jeannette van der Heyden en Ada Thijsse. Roger Chailloux ontwierp de decors. Maandag 1 december, Stadsschouwburg 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft de eerste van een serie abonnementsvoor stellingen van ,,'n Tik van de zon" van N. C. Hunter. Het stuk wordt geregis seerd door Joan Rcmmeits, die tevens een van de rollen speelt. De hoofdrollen worden vertolkt door Mary Dresselhuys en Plan Bentz van den Berg. Dinsdag 2 december, Stadsschouwburg 20 uur: De tweede abonnementsvoorstel ling (C) van ,,'n Tik van de zon" van N. C. Hunter door de Nederlandse Comedie onder regie van Joan Remmelts. De decors van dit stuk werden door Frisco Wiegersma ontworpen. Woensdag 3 december, Stadsschouwburg 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft nogmaals een abonnementsvoorstelling (D) van ,,'n Tik van de zon" door N. C. Hunter, waarin de bijrollen worden ge speeld door onder anderen Ko Arnolds, Ger Smit en Femke Boersma. Donderdag 4 december, Stadsschouwburg 20 uur: De Nederlandse Comedie besluit de serie abonnementsvoorstellingen van ,,'n Tik van de zon" van N. C. Hunter. MUZIEK Zondag 30 november, Frans Halsmuseum, 15 uur: Grammofoonplatenconcert met toelichting door Jacques Moolenijzer van werk van Mozart (Volksuniversiteit). Maandag 1 december, Grote Kerk, 15.30 16.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Het programma wordt op de dag van uitvoering bekend gemaakt. Vrijdag 5 december, Grote Kerk, 11.30— Advertentie - ~.tj—r- U hoort er weer bij door beter te horen zorgen onopvallend, dat geen woord U ontgaat. Ruime keus uit de beste merken: Philips, Audium.Aditonc, Multitone N.V. instr: handel v/h Fa. P. GEERVLIET - Keizersgracht 4H A'dam-C. - Tel. 37728 Haar'em - Koningstraat 11 - Telefoon 1617] Vraagt geheel vrijblijvend onze brochures 12.30 uur: Nogmaals geeft de staasbeiaar- dier Arie Peters een concert. Het pro gramma vermeldt werken van De Groot, Clément en Couperin. Dagelijks, In 't Goede IJur, 21—22 uur: Klassiek grammofoonplatenconcert. VOLKSUNIVERSITEIT Maandag 1 december, Frans Halsmuseum, 20 uur: Dr. J. Meijer houdt zijn tweede voordracht over „Van Israëlieten tot Israëliërs". Woensdag 3 december, Frans Halsmuseum, 20 uur: De heer J. J. Vriend houdt een lezing over moderne architectuur. Het is de laatste van een serie van drie. GELOOF EN WETENSCHAP Maandag 2 december, Brinkmann, 20 uur: B. J. Bertina houdt zijn tweede voor dracht over „De filmkunst". DIVERSEN Zaterdag 29 november, Gebouw Domi (Zandvoorterpad): Het gezelschap „De Prikkers" geeft een cabaretavond. Maandag 1 tot en met 4 december Raaks 3) 20 en 21.30 uur: Onder auspiciën van Plet Pauzetheater wordt een muzikale show „Met zee meer min" opgevoerd met medewerking van Ellen Craamer Hedy d'Aconda, Marijke Morley en Jan Langereis. Muziek van Han Reiziger. De opbrengst is ten bate van de Prins Bcrn- hardstichting. Dinsdag 2 december (H.B.S. A aan de Raaks), 19.45 uur: Een muziekavond van de Haarlemse Discoclub. Het programma omvat uitsluitend klassieke werken. FILMVOORSTELLINGEN Zondag 30 november, Lidotheater, 11 uur Een voorstelling van de film „Carmen Jones", 18 jaar. Zondag 30 november, Rembrandt-theater 11 uur: Een reprise van de film „Plet grote avontuur". Zondag 30 november, Studiothcater, 11 uur: „De prairie verdwijnt". TENTOONSTELLINGEN Woonhuis Jacobus van Looy (flieine Hout weg 103): Geopend iedere donderdag van 1012.30 en 13.3017 uur; zondag van 14—17 u. Aanwinsten collectie Regnault en tekeningen uit gemeentelijk bezit, tot 14 december van 1012.30 en van 13.30 17 uur (zondags van 1417 uur). Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden Onder mper de meesterwerken van Fr\ans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 1015 uur en op zon- en feestdagen van 1417 uur. Te-brmuseum: Tekeningen ui( de Hol landse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fos sielen m:ner: !'-'n natuurkundige instru menton. 1" 17 uur Bisschoppelijk Museum, Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, 10—17 uur (zondagen 1316 uur). Cruquiusmuseum, historische machines, maquette van Nederland met waterstan den, 9—12.30. 13.30—16 uur. Uit mijn Rotterdamse gymnasiastentijd is mij nog altijd bijgebleven, dat het wel kon gebeuren, dat er dicht bij de plaats, waar toen het Erasmianum gevestigd was, namelijk aan de Coolsingel. heel wat volk op een hoop was gelopen. En wanneer men dan bij omstanders navroeg, wat er pre cies gaande was, kreeg men te horen: „Wat te doen, wat te doen... een hondje in het water". Dusdanige mededeling maakte dan wel duidelijk, dat er in feite niets an ders dan sensatielust in het spel was ge weest, die langs de boorden van de Cool singel tot zekere opwinding had geleid. Zo nu is het, naar het mij wil voorko men, onlangs geweest, toen in kranten van uiteenlopende politieke richting de brave lezers werden opgeschrikt door de schil dering van hetgeen er zich in de Tweede Kamer ter gelegenheid van de behande ling van de begroting van minister Witte zou hebben afgespeeld. I-lier en daar wis ten vaardige penvoerders het zelfs te doen voorkomen, alsof er zieh een heel ernsti ge botsing tussen die, minister en de woordvoerder van de P.v.d.A., de heer Bommer zou hebben voorgedaan. Zulks, aangezien genoemd Kamerlid onomwon den te kennen had gegeven niets voor een nieuwe huurverhoging vóór 1960 te ge voelen, waarop dan volgens hen, die er zich over wensten op te winden, dat er ,zich een hondje in het water bevond de minister geantwoord zou hebben, dat het. indien een dergelijk standpunt werd inge nomen, wel eens op een hoogst ernstige botsing zou kunnen uitlopen. Vrij spoedig nadat de krantenlezers in kwestie het hier bedoelde sensatieverhaal opgediend hadden gekregen, drong reeds tot mij door, dat de hele zaak in werke lijkheid lang niet zoveel reden tot opwin ding gaf, als in een deel van de pers was kenbaar gemaakt. En inderdaad, wie in nuchtere, tevens rustige objectiviteit na gaat, wat er over de problematiek van huurverhoging enerzijds door de heer Bommer, anderzijds door de minister is gezegd, moet wel tot de slotsom komen, dat er zich helemaal niets verontrustends in het debat had voorgedaan. Een niet on aardig verhaaltje, dat ik dezer dagen in dit verband uit gemeenlijk zeer goed in gelichte kring in Den Haag opving, kwam op het volgende neer. Dezelfde ochtend, waarop al in een enkel blad het opschud- dingwekkend verhaal over de „botsing Wit te-Bommer" was verschenen, vond er een bijeenkomst van de ministerraad plaats. Daar zou aan minister Witte door een of meer zijner ambtgenoten gevraagd zijn, wat er zich toch in de Kamer had voorge daan. De minister was zich er helemaal niet bewust van, dat er inderdaad iets ernstigs aan de hand was geweest, doch ze kerheidshalve liet hij fluks het stenogram van het door hem gesprokene opvragen om na te gaan, of zijn woorden werkelijk re den hadden kunnen opleveren om in de pers de sensatie te veroorzaken, welke te weeg was gebracht. Terstond merkte hij, bij lezing van het stenogram, dat er zich in feite niets van betekenis had voor gedaan. Trouwens, in het begin van deze week, viel dit ook nog heel goed op te ma ken uit hetgeen de heer Bommer in twee de aanleg zeide. Alles te samen genomen was er dan ook, zo meen ik wel te mogen vaststellen, niets meer en niets belangrij- kers gebeurd dan dat er een hondje in het water was. Eisen van P.v.d.A. Zie ik het wel, dan heeft men in het hier bedoelde geval te doen gehad met een soort van paniek-journalistiek. Als enige verzachtende omstandigheid hiervoor kan misschien gelden, dat er sinds enige we ken ongetwijfeld nogal wat leven in onze binnenlandse politieke brouwerij is ont slaan, doordat de Partij van de Arbeid het nodig heeft geoordeeld duidelijk te laten uitkomen, dat zij niet langer bereid is om meer dan zij juist en wenselijk acht, over zich heen te laten lopen. Een bevestiging van die opvatting viel onmiskenbaar te beluisteren in hetgeen zo wel de voorzitter van de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer, mr. Burger, als de partijvoorzitter, de heer Vermeer de vo rige week op de in Utrecht gehouden bij eenkomst van de Fakkeldragers van de partij hebben gezegd. Op een zevental punten, zo klonk het, zal de P.v.d.A. bin nenkort moeten kunnen vaststellen, dat men in voldoende, dus redelijke, mate met haar verlangens rekening wil houden, en zo niet, dan breekt het tijdstip aan, waarop de tot de P.v.d.A. behorende ministers van hun zetels zullen hebben op te staan. Al dus, kort samengevat, de kern van het door de P.v.d.A. ingenomen standpunt. Van dat standpunt gaven de beide zo even genoemde Kamerleden blijk in te genwoordigheid niet alleen van de socialis tische Eerste Minister maar ook van de overige socialistische leden van het Ka- binet-Drees. Dit konden mr. Burger en de heer Evert Vermeer ook gerustelijk doen, sinds zij, uit een met minister Drees ge voerd gesprek wisten, dat hunnerzijds de met de P.v.d.A. geestverwante ministers inderdaad zullen opstaan, wanneer er ge handeld zou worden in strijd met het thans door mr. Burger en zijn aanhang ingeno men standpunt en met de door hen op de voorgrond geplaatste wensen. Partij en Kabinet De vraag kan natuurlijk rijzen of het op de weg van een partij ligt om bij voorbaat tot ministers, welke van die partij deel uit maken, te zeggen, dat zij hun minister schap er aan moeten geven, wanneer, vol gens de zienswijze van de partij het ogen blik daarvoor zou zijn aangebroken. For- t•4V*j£\.M'r'-. meel genomen is dit inderdaad niet een juiste figuur. Tenslotte hebben de minis ters zeer zeker hun eigen verantwoorde lijkheid en behoren zij zich door hun par tijgenoten niet als marionetten te laten be handelen. Maar in het wezen van de zaak is het voor bewindslieden, welke tot een Kabinet zijn toegetreden in overeenstem ming met de te dien opzichte door hun partijgenoten in de Kamer gekoesterde opvattingen niet mogelijk aan te blijven, wanneer zij weten, dat juist bij hun poli tieke vrienden in het parlement het ver trouwen is gaan ontbreken in het Kabinet, waarin die ministers gezeten zijn. Alles te samen genomen komt het mij dan ook voor, dat er ter Fakkeldragers-bijeen komst toch waarlijk geen staatkundige noch een staatsrechtelijke doodzonde is begaan, toen daar heel openlijk te kennen werd gegeven, wanneer het voor de P.v.d.A. niet langer mogelijk zou zijn achter het tegenwoordige Kabinet te staan. Kansen op een crisis Uit de aard der zaak heeft de sinds lut tele weken door de P.v.d.A. gevolgde ge dragslijn, te weten die van „wij slikken het niet meer: denkt er aan, tot hiertoe en niet verder," de vraag doen rijzen of wij mogelijk al dicht bij een botsing met. en daarop eventueel tenslotte ook binnen het kabinet staan. Op het ogenblik acht ik het gevaar voor een dergelijke crisis nog niet zo heel groot In de eerste plaats is op de bijeenkomst van de Fakkeldragers ook wel onderstreept, dat de P.v.d.A. be reid blijft mede regeringsverantwoorde lijkheid te dragen, doch alleen niet, indien men al te zeer over haar zou heenlopen. Verder staat vast, dat van haar zijde de Ka tholieke Volkspartij er waarlijk niet op ge brand is het weldra tot een breuk te laten komen en dat zij er bepaald de voorkeur aan zou geven, wanneer het tegenwoordi ge Kabinet het tot 1.960 zou kunnen uitzin gen. Het een en het ander rechtvaardigt m.i., dat, bij een zekere mate van goede wil alsook van takt, ernstige politieke ver wikkelingen te vermijden vallen en zo doende de ploeg van Drees het nog wel verder zal kunnen houden. Intussen is na tuurlijk niet voor ontkenning vatbaar, dat er zich een toeneming aan spanningen is gaan voordoen en dat de kansen op een crisis zijn toegenomen. Maar tussen de vaststelling van dat feit en de voorspel ling, dat binnenkort de bom zal barsten, ligt nog wel een zekere afstand. Van staatssecretaris tot Kamerlid Nu mejuffrouw mr. Zeelenberg voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer heeft bedankt, aangezien zij het niet langer met haar Rotterdams wethouderschap wil combineren begrijpelijkerwijze acht zij die combinatie ongewenst heeft de oud- Staatssecretaris mr. F. Kranenburg haar op het Binnenhof opgevolgd. In de zoeven genoemde functie bleek hij niet meer vol doende het parlementaire vertrouwen te genieten, om te kunnen aanblijven. Daar in is echter helemaal geen reden gelegen, waarom hij geen deel van de volksverte genwoordiging zou kunnen uitmaken. In het algemeen komt het in ons land helaas zelden voor, dat afgetreden ministers of staatssecretarissen (weer) deel van de Staten-Generaal gaan uitmaken. Nu mr. Kranenburg, naar verluidt, bereid is ge bleken om als Kamerlid te gaan optreden, meen ik te moeten opmerken, dat zulks in beginsel alleszins toe te juichen valt. Dit geheel los van het door hem als Staats secretaris aan de dag gelegde beleid, dat hier namelijk volkomen buiten staat Dr. E. van Raalte Herman Bouber (staande) met Ellen de Thouars en Silvain Poons in „De Hamlet van Stepney Green" van Bernard Kops. Galerie Espace: Expositie van gouaches van Wiesman, tot 20 december, geopend van 1117 uur. Kunstzaal „Ten Bruggen-Cate": Tentoon stelling van werken van Johfra tot 15 december dagelijks van 1117 uur ge opend, des zondags van 1417 uur (woensdag gesloten). „In 't Guede Uur": Expositie van aquarel len van Bob Buys tot 1 december. Dage lijks en ook zondags van 1022 uur ge opend. De Waag, Genootschap „Kunst Zij Ons Doel" houdt een tentoonstelling van wer ken van Peter van den Braber, dagelijks van 11—16 uur; zondag van 13—16 uur. Geopend tot 30 november. Raadhuisstraat 1115, Heemstede: Rijden de tentoonstelling van het Bouwfonds Nederlandse gemeenten, op 27, 28 en 29 november, van 14.3021 uur. Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van Anna Terpstra van 1 tot 14 decem ber dagelijks geopend van 914 en van 1922 uur. Des zondags 1422 uur. Concertgebouw: Poppententoonstelling van stichting „Vriendenhulp Zieke Bejaar den", op zondag 30 november van 1623 uur, op maandag 1 december van 11 tot 17.30 en van 19 tot 23 uur en op dinsdag 2 december van 11 tot 17.30 en van 19 tot 22 uur. Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschaf te boeken. Romans: Boeye. De vierde wijk. gevolgd door: Achter de frontlijn: de Bruvn en v. d. Hoek, Sprong in de toekomst; Dostojewski, Verzamelde werken, dl. 1; Nabokov, Pnin; Romains, Het twee de bestaan van Jacques Godard; Visser, Boeboe- boek, een bundel spookhistories en griezelverha len: Thiess, Die Geschichte eines unruhigen Som- mérs: Moravia, Bitter honeymoon, and other sto ries: Le roman des douze; Simenon, Maigret et son mort; Serantini, I bastardi. Papulair wetenschapp. boeken: Gilhuis, Terwijl ik nog ben: Leffelaar, Het kaartenhuis in Dixie; Ramaer, Europa's toekomst: één markt; de Baan, Kosten van verwerving: buitengewone lasten: Pause, Dr. Helen Keller: Woodhouse, Intieme gesprekken met dieren; Schutte, Huiselijke zie kenverzorging: Howe. Italiaans eten thuis; de Rid der. Practisch Spaans, dl. 2; Mak, Uyt ionsten versacmt, retoricale studiën; Melles, Joost van den Vondel; Braasem en Hoornik, De donkere lier; van de Woestijne. Verzamelde gedichten; Creswell A short acount of early muslim archi tecture; Spanjaard, De symphonie van Anton Bruckner: Taptoe Delft; Huibregtse, Achter de hoge Atlas; Trotzki. De geschiedenis der Russi sche revolutie; Urquart, De slag om Arnhem: Couvee, Leve de Willemien; Crul. Religieuze poë zie; de Graaff, Free economy and distribution: Verslag van de Gemeentelijke musea over 1957. In een schrijven aan het gemeentebe stuur van Oostburg in Zeeuwsch Vlaande ren hebben Gedeputeerde Staten van Zee land critiek geleverd op de te luxueuze bouw en inrichting van het nieuwe raad huis, dat onder andere prijkt met een prachtige glas-in-loodwand en meer bu reaus en (witte) telefoons rijk is dan amb tenaren. Het summum vormt echter de burgemeesterskamer die „iets heeft van een troonzaal". Het gemeentebestuur zal hiervan de consequenties moeten dragen, aldus de brief van Gedeputeerde Staten. Een van die consequenties is, dat het aan genomen plan tot uitbreiding van de straatverlichting niet door het provinciaal bestuur is goedgekeurd. Raadsleden van de P.v.d.A. en gemeen tebelangen die destijds ook tegen de lu xueuze inrichting hadden gestemd zeggen thans dat dit alles te voorzien was. Reeds bij de officiële opening in augustus had de commissaris der Koningin laten blijken dat het raadhuis met teveel overdaad was ingericht. Een radioreporter die verslag gaf van de opening, had zijn verbazing niet kunnen onderdrukken. Hij merkte op, dat dit nieuwe gebouw de vergelijking met het lang niet sobere provinciehuis te Arn hem glansrijk kan doorstaan (Oostburg telt 3600 zielen). Burgemeester mr. K. Hoekzema, die na de afwijzing van zijn raadhuisplan door Gedeputeerde Staten zelf toestemming tot de bouw in Den Haag had verworven trok toen fel van leer tegen de geleverde cri tiek. De raadsleden die destijds het voorstel hebben gesteund, blijven hun voorzitter trouw en stellen thans voor, tegen het op treden van Gedeputeerde Staten te protes teren. „Laten we stallantaarns als nood verlichting aanbrengen langs de straten," opperde een der leden. Maar dat vonden de vroede vaderen toch wel wat al te gor tig. In het georganiseerd overleg is gisteren opnieuw onderhandeld over de salarissen van middelbare ambtenaren. Voor deze groep (van adjunctcommies A tot en met hoofdcommies A) wordt alsnog een ver hoging van 3 percent, met ingang van 1 april 1958, verlangd. Bij de salarisherzie ning van 1 april werd alleen voor hen, die op het maximum stonden, een verhoging toegekend. Minister Struijcken, die aan het overleg deelnam, zal zich over deze kwestie be raden.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 15