Victoria GISPEN Zelffinanciering voor verdere belangrijk midde industrialisatie Daladier trekt zich uit de politiek terug Zeesleper „Noordholland" weer op honk in IJmuiden's haven Kapitaalsuitgaven per werknemer stijgend Laatste man van München GEZONDE REACTIE OP EFFECTENBEURZEN Wereldkatoen verbruik daalt Altijd Altijd ovenvers - even lekker! Thans in Engeland Aandelen op afbetaling V riendschapsverdrag IndonesiëMalaya Motorrijder lag urenlang zwaar gewond langs de weg Nederland moet in Canada meer reclame maken Hallstein wellicht leider in nieuw gesprek EEG-OEES Beemsterbrug bij Purmer- end wordt verbeterd Scheepvaart NA WERELDREIS VAN ANDERHALF JAAR Doden in het verkeer V R I.I DAG 28 NOVEMBER 1958 1/ Van onze financiële medewerker) HET IS MOEILIJK NA TE GAAN welke oorzaken de scherpe reactie, welke in het begin van deze week op de Newyorkse beurs intrad, moet worden toegeschreven. Doorgaans werken, evenals bij een hausse, allerlei oorzaken samen. Het heette dat de economische opleving, welke op de aandelenmarkt een van de bewegingsr'actoren was, minder snelle vorderingen maakt dan men meende te mogen verwachten. De recente discontoverhoging heeft vermoedelijk overeenkomstig de bedoeling als een waarschuwing gewerkt tegen een overdreven beursoptimisme, dat ook wij reeds enige tijd hebben gesignaleerd, terwijl voorts de politieke onrust rondom Berlijn het hare tot de vrij scherpe koersdaling in New York zal hebben bijgedragen. Maar welke oorzaken er ook zijn, uit een markttechnisch oogpunt was die koersdaling een gezonde correctie op een koersniveau dat nog nauwelijks met rendementsoverwegin gen verband hield en voor een groot deel op verwachtingen van een snel economisch herstel en mede van een verdere dollarinflatie was gebaseerd. Intussen heeft de markt zich weer krachtig hersteld, waarmee zij van een groot weerstandsvermogen heeft blijk gegeven. Een vraagstuk, waarmee men zich in de V.S. bezighoudt, maar dat ook voor Europa en ons land geldt, is de handha ving van een verantwoord evenwicht tus sen de particuliere bestedingen en de ka pitaalvorming, welke aan de uitbouw en modernisering van de bedrijven, zowel van de industriële als van de agrarische, ten goede moet komen. Terwijl in de V.S. een aanmerkelijke toeneming van de par ticuliere bestedingen kan worden gecon stateerd, waarbij voor de niet-duurzame goederen zelfs een recordstand werd be reikt vraagt men zich in de wereld van de staalindustrie af hoe men in de komen de jaren aan de middelen moet komen, welke nodig zijn voor de vergroting van de capaciteit, voortvloeiende uit de aan was van de bevolking. De toekomstige ontwikkeling van de ren testand houdt hiermee natuurlijk ten nauwste verband en dit vraagstuk is uiter aard ook voor de effectenbeurzen van gro te betekenis. De jongste koersstijging, hier zowel als elders, is immers voor een deel gevolg van de gedaalde rentetarieven. Ter wijl het disconto in de V.S. onlangs is ver hoogd, ging de Nederlandsche Bank tot een verdere verlaging over, waarop Enge land met een verlaging van 4Vz tot 4 per cent is gevolgd. Hierdoor wordt de verbe terde monetaire positie van de Europese landen tegenover de V.S. gedemonstreerd, maar tevens dat men van hogerhand de toevloed van buitenlands kapitaal ietwat poogt af te remmen, omdat zij wegens haar tijdelijk karakter een gevaar voor de nationale economie kan opleveren. Ook de gunstige verhouding, welke er tussen de invoer en de uitvoer bestaat, is niet van blijvende aard, zoals dezer dagen nog eens door de ministers Hofstra en Zijlstra is geaccentueerd. Ook het Centraal Or gaan voor de Economische Betrekkingen met het Buitenland vestigt hierop in haar rapport over het derde kwartaal de aan dacht, omdat bij een opleving van de con junctuur in eerste instantie een vermeer dering van de invoer moet worden ver wacht tegen waarschijnlijk snel aantrek kende grondstoffenprijzen. Het aspect van handels- en betalingsbalans kan dus in korte tijd radicaal worden gewijzigd en wij zullen daarom zuinig met ons kapitaal moeten omspringen, willen wij voor de ook in ons land immers snel groeiende be volking het peil van de materiële welvaart handhaven en verhogen. Uitkeringswinst In dit verband heeft prof. Groeneveld van de Economische Hogeschool te Nij megen dezer dagen de wel zeer juiste op merking gemaakt dat verouderde begrip pen omtrent kapitaal en kapitaalwinst de Nederlandse economie grote schade kun nen doen. Kapitaalwinst kan niet met uit keringswinst worden gelijkgesteld, maar moet voor een groot deel middel zijn tot zelffinanciering als een van de belangrij ke middelen tot verdere industrialisatie. Niet alleen de bevolkingsgroei, maar ook de snelle vorderingen van de technische en de technologische wetenschap dringen tot een voortdurende vernieuwing van het produktie-apparaat, dat in ons land meer en meer op de kwaliteitsverbetering, de zogenaamde fijnmechaniek, moet worden afgestemd. In de kapitaalintensieve bedrijven moe ten steeds grotere bedragen per werkne mer worden geïnvesteerd om de produk- tiemiddelen aan de eisen van deze tijd te doen beantwoorden. In de V.S. komt de in vestering in sommige bedrijven (petro leum, tabak, alcohol) reeds op 50.000 per werknemer en ook voor de landbouw wordt een dergelijk bedrag aangenomen. In de scheepvaart van Noorwegen komt men per werknemer op Kr. I miljoen '/amiljoen), in de Noorse aluminium- industrie op Kr. V* miljoen Vt miljoen) en daar de fiscus veelal geen afschrijving op vervangingswaarde toelaat, zullen de ondernemingen in hun grote kapitaalsuit gaven door extra reserveringen moeten voorzien. Dit geldt temeer omdat de ren tabiliteit van de nieuwe investeringen veel al aanmerkelijk kleiner is dan van de oude. Men treft hiervan een duidelijk voor beeld aan in het de vorige week versche nen prospectus van de Vereenigde Machi nefabriek (Stork Werkspoor), welke zo als men weet 15 miljoen obligaties heb ben uitgegeven. In de jaren 1952-1957 is door dit concern voor rond 100 miljoen geïnvesteerd, terwijl het exploitatiesaldo in die jaren nagenoeg gelijk is gebleven en het is dus maar goed dat men de ogen schijnlijk grote winsten niet voor de uit koming van hoge dividenden heeft ge bruikt, maar in genoemde jaren 90 mil joen heeft afgeschreven en nog eens 45 miljoen heeft gereserveerd, terwijl aan deelhouders de laatste jaren 10 percent di vidend hebben ontvangen. De aloude misvatting dat winst kan wor den verteerd, dat wil zeggen voor con sumptie kan worden besteed, is daarom vooral in deze tijd een ernstige bedreiging voor de Nederlandse volkswelvaart en ten aanzien van de vraag welk deel van het nationaal inkomen voor de consumptie mag worden bestemd, zal men, zoals prof. Groeneveld heeft opgemerkt, uiterst voor zichtig moeten zijn teneinde te voorkomen dat een voordeel op korte termijn in een nadeel op lange termijn verkeert. Vermogensaanwasbelasting In dit verband is het alleszins verklaar baar dat tegen een vermogensaanwasbe lasting, welke bij minister Hofstra in stu die is, grote bezwaren worden ingebracht niet het minst omdat de opbrengst van zulk een belasting via de uitgaven van de Staat, dan wel via de verlaging van de zo genaamde vrijgezellenbelasting zal wor den verteerd. De betrekkelijke ruime kapitaalmarkt kan makkelijk tot de conclusie leiden dat we vooreerst op een nog ietwat dalende rentestand zullen mogen rekenen, een in druk, die ook door het succes van de nieu we staatslening is versterkt. Men zal hier bij echter moeten bedenken dat de thans door de regering gevraagde 250 miljoen geen deel uitmaken van het voor 1959 te De Internationale Federatie van Ka toen- en Aanverwante Textiel Industrieën heeft er bij alle belangrijke katoenverbou- wende en exporterende landen op aange drongen met financiële hulp en op andere wijze bij te dragen tot het streven naar bevordering van het verbruik van katoe nen textielgoederen. Het katoenverbruik vormt dit jaar nog 65 percent van het totale verbruik van textielvezels in de wereld, maar het aan deel van katoen daalt langzaam. De concur rentie van andere vezels stijgt en tevens blijft de groei van de algemene textielaf- zet achter bij die van vele andere ver- bruiksgoederen. In vele landen wordt in in het geheel niets gedaan aan het bevor deren van de afzet van textielgoederen en de federatie acht het van groot belang, dat hiermede onmidd^miV wordt begonnen. Advertentie brosse chocolade biscuits garandeert U de versheid In Engeland is de verkoop begonnen van aandelen in een nieuw beleggings fonds, de British Shareholders" trust, oen met steun van de United Dominions Trust opgerichte onderneming, die zich ten doel stelt het kopen van aandelen bij de spaarders populair te maken. De prijs van de aandelen is laag gehouden en be draagt 10 shilling per stuk. Met behulp van een uitgebreide advertentiecampagne hoopt het nieuwe beleggingsfonds 5 mil joen aandelen te kunnen plaatsen. Men kan de aandelen ook op afbetaling kopen, Waarbij dan voor een termijn van twaalf maanden een rente van vijf percent geldt, voor een termijn van anderhalf jaar een rente van 7l/s percent, en een termijn van 24 maanden 10 percent. Het recht op divi dend gaat echter onmiddellijk in. DJAKARTA, (UPI) In Djakarta is of ficieel bekendgemaakt, dat in de nabije toekomst een vriendschapsverdrag en een cultureel verdrag tussen Malaya en Indo nesië zullen worden gesloten. Het com muniqué werd uitgegeven voor het ver trek van een Maleise missie, die zeven da gen als gast van de regering in Indonesië verbleef. Het was ondertekend door Dato Abdoel Razak, plaatsvervangend pre mier van Indonesië. In het communiqué werden de onderlin ge belangen onderschreven en de wense lijkheid van nauwere samenwerking naar voren gebracht. Volgens het commu niqué is reeds overeenstemming bereikt over enkele voorzieningen, die in de toe komstige verdragen zullen worden neer gelegd, zoals gelijke spelling en gebruik van de Maleise en Indonesische taal. die nauw verwant zijn. dekken tekort, maar op de dekking van het tekort voor 1958 betrekking heeft, zo dat de Staat in de loop van het volgend jaar nog tenminste 800 miljoen zal moe ten lenen. De lagere publiekrechtelijke or ganen blijven ook in de markt, zoals wel blijkt uit de thans aangekondigde 4'/z per cent lening van 100 miljoen a 97f4 per cent door de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Voor het komende jaar zul len deze organen naar schatting 900 mil joen moeten opnemen. In een onlangs gepubliceerde becijfering van de minister van Financiën heeft deze de kapitaalbehoeften voor 1959 in totaal op 2450 miljoen geraamd, een bedrag, dat naar zijn mening ook als besparing door spaarbanken, fondsen en dergelijke zal kunnen worden opgebracht. De kapi taalbehoeften van het bedrijfsleven zijn in die calculatie echter op niet meer dan 550 miljoen geschat en het is zeer de vraag of dit bedrag voldoende zal zijn om de noodzakelijke investeringen in het ko mende jaar te financieren. Het feit dat de emissiestroom in ons land aanhoudt, be wijst wel dat, naarmate de voorraden moe ten worden aangevuld en de produktie moet worden verhoogd, grote kapitalen nodig zijn; om niet te spreken van de ex portkredieten, welke moeten worden ver strekt om buitenlandse orders te kunnen bemachtigen, zoals dit blijkens het pros pectus ook bij de Vereenigde Machinefa brieken het geval is. Prof. Groeneveld heeft dus wel gelijk: we zullen met ons kapitaal voorzichtig moeten omspringen! De 34-jariige A. de Boer uit Haarlem heeft in de nacht van woensdag op don derdag van half een tot kwart over vier zwaar gewond in de berm van de weg tussen Velsen en Haarlem ter hoogte van Beeckesteyn gelegen. Hij was, misleid door de mist, met zijn motor in de berm gereden en over de kop geslagen. Een wielrijder vond later de zwaar gewonde motorrijder. Met een scheenbeenfractuur, een dijbeenfractuur, een sleutelbeenfrac tuur, een hersenschudding, een hoofdwond bij het rechteroog en inwendige bloedin gen is het slachtoffer in ernstige toestand naar het Antoniusziekenhuis in IJmuiden- Oost vervoerd. Op de algemene ledenvergadering van de Nederlands-Canadese Kamer van Koophandel heeft de vice-voorzitter der Kamer, de heer H. J. Knotternerus, mee gedeeld dat de Nederlandse uitvoer naar Canada in 1957 niet gunstig is geweest. Het ziet er echter naar uit, dat Nederland in het lopende jaar in Canada tot betere resultaten zal komen. In het eerste halfjaar van 1958 nam de Nederlandse uitvoer naar dit land met 1,1 miljoen dollar toe tot 12,7 miljoen dollar. Toch ligt de Nederlandse uitvoer naar Ca nada nog steeds op een te laag niveau en het dekkingspercentage van de Nederland se invoer uit Canada, dat toch al ongunstig was, is in de eerste helft van dit jaar nog aanzienlijk gedaald. De spreker zei te menen dat ver dere uitbreiding van de export van Ne derlandse consumptiegoederen naar Cana da mogelijk zal zijn, wanneer veel meer dan tot nu toe reclame wordt gemaakt voor het Nederlandse produkt. Advertentie Kom kiezen uit meer dan honderd serviezen GROTE HOUTSTRAAT 82-84 - HAARLEM SINDS 1876 Advertentie CULEMBORG PARIJS (UPI) Oud-premier Edouard Daladier, de laatste overlevende „man van München", heeft zich donderdag verbit terd uit de politiek teruggetrokken, ter zijde geworpen door de gaullistische ver kiezingsvloedgolf. Daladier is ook afgetre den als burgemeester van Avignon, een functie, die in Frankrijk dikwijls gelijk opgaat met het zijn van afgevaardigde voor dat kiesdistrict, waarin het burge meesterschap wordt uitgeoefend. Dat kies district ligt, in het geval van Daladier, in het departement van Vaucluse. Hij heeft, met een onderbreking van enkele jaren na de oorlog, ongeveer veer tig jaren in de Kamer later Nationale Ver gadering gezeten. Hij stond daar bekend als de „stier van Vaucluse", niet alleen vanwege zijn stierennek, maar ook, omdat hij meestal een krachtig geluid liet horen, wat niet inhield, dat hij altijd zo kracht dadig optrad, dat heeft München wel be wezen. Bij de verkiezingen van zondag kwam hij niet verder dan de derde plaats, met 7,è46 stemmen, achter de communist Raoul Puaux met 9.659 stemmen en de neo- Gaullist Henri Mazo met 11.469 stemmen. Als Daladier zijn kandidatuur voor de komende zondag gehandhaafd zou hebben, zou het mogelijk zijn geweest, dat de com munist gekozen zou zijn geworden en hij zou dan zelf in ieder geval toch een sma delijke nederlaag hebben geleden. „Verschrikkelijke avonturen" Daarom heeft Daladier zich teruggetrok ken. Ook trad hij af als burgemeester en toen hij dat meedeelde, zei hij, dat „in Frankrijk een nieuwe rechtervleugel, agressief en bekrompen, triomfeert, door zich vast te klampen aan de naam en het prestige van generaal De Gaulle." „De vor ming van een nieuwe regering," voegde hij daaraan toe, „zal moeilijk zijn. Spoedig zullen er daarna, daar ben ik zeker van, verschrikkelijke avonturen komen." De laatste politieke verklaring van Daladier houdt ook in, dat hij zich voorgoed uit de politiek terugtrekt. Hij is 74. De twee andere regeringsleiders, die de overeenkomst van München tekenden (het „Diktaat" werd het ook wel genoemd) van 1938 zijn al meer dan tien jaren dood: het zijn Neville Chamberlain van Engeland en Adolf Hitler. Toen Chamberlain met het „vodje papier" thuiskwam, Tsjecho- slowakije werd er door aan Hitier uitge leverd zei hij, dat dit „vrede voor ons tijdperk" betekende. Daladier ging terug naar Parijs met lood in de schoenen. Hij verwachtte, dat er daar onlusten uit zouden breken en dat men hem zou stenigen. Inplaats daarvan werd hij door een luidjuichende menigte langs de hele route van Le Bourget tot in het hartje van Parijs begroet. De mensen wil den vredetegen elke prijs, die zij dan ook betaald hebben. De oorlog brak twee jaar later uit en Daladier bracht die oorlogstijd in Duitse gevangenschap door. Mendès-France ook burgemeester af LOUVIERS (AFP) Pierre Mendès- France, een der voornaamste niet-commu- nistische tegenstanders van premier de Gaulle, die in de eerste ronde van de par lementsverkiezingen werd verslagen, heeft donderdag ontslag genomen als burge meester van Louviers, een stad van ruim tienduizend inwoners in het departement Eure. (Reuter) In een vraaggesprek met het linkse blad „L'Express" heeft Mendès- France verklaard, dat hij „vier jaar lang het voorwerp van aanhoudende aanvallen en laster" is geweest, die op de duur hun uitwerking op de kiezers van zijn district niet konden missen. Voorts weet hij zijn nederlaag aan de algemene neiging van de huidige Franse politiek. In diplomatieke kringen te Parijs wordt voorspeld dat prof. Walter Hallstein, de Westduitse voorzitter van de Europese Commissie der E.E.G., spoedig de Britse paymaster general „Reginald Maudling zal opvolgen als voornaamste onderhan delaar over een „multilalerale associa tie" tussen de zes landen van de E.E.G en de elf overige landen van de O.E.E.S. In Europese kringen in Brussel scheen men donderdag wel iets voor het Frans- Duitse denkbeeld te gevoelen. Men wees er evenwel op, dat Hallstein niet de plaats van Maudling kan innemen. De Maudling-commissie is immers benoemd met de nadrukkelijke opdracht over een Europese Vrijhandelszone volgens een door Engeland ingediend plan te onderhan delen. Nu zou er echter sprake zijn van on derhandelingen over een „multilaterale associatie" van E.E.G.-landen met de an dere landen van de O.E.E.S. De minister raad zal op 3 december te Brussel beslis sen of de zes aan hun O.E.E.S.-partners uit stel van de onderhandelingen over een nieuw Europese Vrijhandelsassociatie gedurende vijf tot zes maanden moeten voorstellen. Als dit besloten wordt, zal Hallstein, naar men in Beneluxkringen verwacht, informeel contact opnemen van de elf O.E.E.S-landen die niet tot de E.E.G. behoren op een eventuele verken nende reis langs de hoofdsteden van die landen. In het tijdsverloop van zes maan den zouden de Zes tot onderlinge overeen stemming over het nieuwe ontwerp moe ten komen. In de binnenkort te houden vergadering van de Provinciale Staten van Noordhol land zal een voorstel van Gedeputeerde Staten aan de orde komen om aan de ge meente Purmerenci een bijdrage te verle nen in de bouw van een nieuwe Beem- sterbrug en wel veertig procent van een derde van de op 840.000 gex-aamde kos ten, tot een maximum van /112.000 en over te gaan tot de bouw van een hulp brug met een rijbreedte van zeven meter en bijbehorende wegaansluitingen, waar van de kosten worden geraamd op 200.000. De hulpbrug zal binnen drie maanden na haar voltooiing om niet in eigendom worden overgedragen aan de ge meente Purmerend en de verharding van de noordelijke wegaansluiting op de Beem- sterringdijk in eigendom worden overge dragen aan het waterschap de Beemster. Met het rijk zal een overeenkomst worden aangegaan inzake het verlenen van een bijdrage in de kosten van de bouw van een hulpbrug. Het rijk heeft reeds toege zegd medewerking te verlenen en is ook bereid bij te dragen in de kosten van de bouw van de nieuwe Beemsterbrug. Tot de bouw van de bruggen wordt over gegaan, omdat zolang de verbetering bij Purmei-end in het kader van de verbete ring van de provinciale wegen tussen Het Schouw en Hoorn via Purmerend niet tot stand is gekomen, het verkeer gebruik zal moeten maken van de bestaande wegen en de Beemsterbrug, die in zeer slechte toe stand verkeert. De zeesleper „Noordholland" is vanmorgen tegen achten met kapitein leun Hoek op de brug in ljmuiden binnengelopen na een wereldreis van anderhalf jaar. Het eerste deel van de reis voerde kapitein Oene Edelenbosch het com mando over het vlaggeschip van de Wijsmullervloot. De „Noordholland heeft tijdens zijn wereldreis opmerkelijke prestaties geleverd: een sleepreis van tien duizend mijl over zeven zeeën met een drijvend olieboortoren-eiland en een reis van elfduizend mijl met een cutterzuiger van Honolulu naar Suez. De „Noord holland" vertrok 28 juni 1957 uit ljmuiden met een snijkopzuiger op sleeptouw, die bestemd was voor Paramaribo. Het schip stoomde daarna naar New-Orleans en nam daar een lege bak en een sleepboot op sleeptouw naar Maracaibo. (Vervolg van pag. 1) Geen voorrang verleend Donderdagavond is de bromfietser W. Westbroek uit Bunnik, die van een bezoek aan zijn ouders naar huis terug wilde ke ren, in Driebergen-Rijsenburg aangere den door een auto, aan welke hij geen voorrang verleende. Hij was onmiddellijk ood. Een half jaar geleden was W. gehuwd Brommer onder trein Donderdagochtend vroeg is een brom fietser op de Vondelingenweg te Rotter dam aangereden door een olietrein en om het leven gekomen. Het was de 38-jarige schilder H. de Rooy uit de Beyerlandse- laan te Rotterdam. Bij de Pernisseweg waar de spooxdijn over de weg loopt, is de bromfietser te kort voor de lokomotief over gestoken. Hij werd ongeveer twintig me ter meegesleurd en viel tussen de rails. Alle wagons van de trein reden over hem heen. De machinist van de trein heeft niets van de aanrijding gemerkt en is doorgereden. Tegen auto gelopen Aan de Noorderhaven in Gi-oningen is donderdag de 75-jarige G. Olster uit Mee- den het slachtoffer geworden van zijn eigen onvoorzichtigheid. Hij verliet plotse ling het voetpad, toen op de rijweg een vrachtauto naderde. De man kwam in aan raking met het rechter spatbord, en bot ste daarna tegen de laadbak van de auto op. In het Akademisch ziekenhuis is hij 's avonds overleden. De eerste reis naar Maracaibo zal de be manning van de „Noordholland" nog lang heugen De bak sloeg lek, maar dank zij een waterdicht schot kon de sleep toch behouden op de plaats van bestemming worden gebracht. De „Noordholland" maakte daarna opnieuw een reis naar Ma racaibo, nu met twee bakken en twee sleepboten aan de sleepdraad. Met de lege boot werd vervolgens een reis naar Europa aanvaard met als doel Southampton. Hier lag een baggermolen en een bak gereed om naar Hamilton in Cana da te woi-den versleept. In New York heeft de „Noordholland" na deze trip een onder houdsbeurt ondergaan. Op 15 februari van dit jaar aanvaardde het schip de tiendui- zendmijlstocht met. het indrukwekkende boortoi-eneiland. dat bijna drieëntwintig meter boven water uitstak. Dit eiland werd naar de Perzische Golf gesleept. Vooi'dat deze reis begon, had de „Noordholland" er reeds 23.000 mijlen opzitten. Met de losse boot stoomde de „Noordhol land" naar de Atlantische Oceaan voor een „rendez-vous" met de „Cycloop". Een deel van de bemanning stapte in Las Palmas over op de „Cycloop" en een deel van de bemanning van de „Cycloop" nam de leeg gekomen plaatsen aan boord van de ..Noordholland" in. Tijdens de reis is ook een deel van de bemanning met die van de „Friesland" verwisseld. De „Noordholland" bracht nog een cut terzuiger naar Barbados en een cutterzui ger van Honolulu naar Suez en stoomde tenslotte half november van Suez naar IJmuiden terug. In het zicht van de thuis haven wendde het schip opnieuw de steven om de bergers van de „Nvon" nog even bij te staan Dat bleek later echter niet nodig te zijn. Aagtekerk, 27 v. Mombassa n. Aden. Abbekerk. 27 v. Bremen n. Hamburg. Abida, 28 te Miri verwacht v. Saigon. Acila. verm. 28 v. Marseille n. Berre. Adonis. 27 v. Bremen n. Hamburg. Albireo, 27 v. Tanga n. Zanzibar. Aldabi. 27 v. Bahia n. Las Palmas. Algol, 27 te Montevideo verwacht. Alhena, 27 te Buenos Aires verw. v. Montevideo. Aludra. pass. 27 Kreta n. Port Said. Ameland, 27 110 m. z.w. Kreta n. Gibraltar. Amerskerk. 27 te Las Palmas verw. v. Lissabon. Amsteldiep, 27 50 m. n.w. Ouessant n. Mexico. Amsteldijk. 27 v. R'dam n. Antw. en N. Orleans. Amstelkroon, pass. 27 Lissabon n. Liverpool. Amstellaan, 27 50 m. w. Malta n. Port Said. A mstelsluis, 27 140 m. o.z.o. Port Sudan n. Aden. Amstelveen. 28 te Montreal verwacht. Annenkerk. 27 v. Hamburg n. Antwerpen. Appingedijk, 27 te Trinidad verwacht v. N. York. Arendsdijk, 29 tc Antwerpen verwacht. Artemis. 28 te Mobile. Asmidiske. 27 360 m. w. L'end. 29 te R'dam verw. Attis. 27 200 m. n.o. Flores n. Ciudad Trujillo. Axeldijk. 27 v. Norfolk n. Baltimore. Bali, 27 197 m. o. Aden n. Belawan. Batu, 27 te Belawan verwacht v. Penang. Baud. 27 250 m. z.w. Hongkong n. Singapore. Beninkust, 27 te Hamburg Breda. 27 te Port of Spain. Britsum, 27 180 m. n.o. Djeddah n. Aden. Bussum, 28 te Hoek v. Holland verw. v. Pt. Said. Caltex Delft. pass. 27 Algiers n. Port Said. Caltex Leiden, 28 v. Rotterdam n. Thameshaven. Caltex Rotterdam. 28 te Bahrein. Calt. The Hague. 27 95 m. n.o. St. Maria n. Aruba. Calt. Utrecht. 27 v. Abadan n. Kurnell bij Sydney. Camerounkust 27 v. Takoradi n. Capecoast. Camitia, 28 te Calcutta. Carillo, 27 300 m. z.w. Tehuantepec n. L. Angeles. Cartago. 28 te Guayaquil. Casamance, 27 215 m. z.o. L. Palm. n. Bordeaux. Charis, 27 te Curasao verwacht. Cinulia. 29 te Curacao verwacht. Cistula, 3/12 te Sydney verwacht. Clavella 29 te Rotterdam verwacht Cieodora. 27 te Saigon v. Singapore. Congokust. 27 te Amsterdam verwacht. Corilla. 29 te Calcutta verwacht. Cradle of Liberty, 27 960 m. w. Kp. Verdische eil. naar Philadelphia. Crania, 26 120 m. w.n.w. Kaapstad n. Curagao. Daphnis. 28 te Willemstad. Dc Eerens, 28 te Dubai verwacht. Dinteldijk, 27 te Bremen. Eemland, 28 te Las Palmas. Eenhoorn, 27 v. Eleusis n. Piraeus. Eos, 27 40 m. n.n.w. Kp. Mendego n. Antwerpen. Esso Nederland, 27 170 m. o. Rastanura n. Suez. Etrema, verm. 27 v. St. Louis n. Berre. Friesland SSM. 27 v. Rotterdam n. Setubal. Gaasterland, 27 et Rio de Janeiro verwacht. Ganymedes, 27 te Funchal v Amsterdam. Giessenkerk, 27 te Hamburg. Groote Beer 27 1300 m w. Kaap Leeuwin naar Fremantle. Guineekust, 27 v. Abidjan n. Monrovia. Hector, 28 te Piraeus. Heemskerk, 27 te Aden. Helder, 27 330 m. z.w. Landsend n. Antwerpen. Hoogkerk. 27 te Aden. Houtman. 27 te Wellington verwacht. Hydra pass. 27 Vlissingen n. Antwerpen. Iberia. 28 te Rotterdam. Japara KRL, pass. 27 Djeddah n. Ummsaid. Java, 28 te Tabaco verwacht. Joh. v. Oldenbarnev., 27 90 m. o. Minicoy n. Aden. Jupiter, 26 50 m. n. Cyprus n. Naxos. Kabylia, 29 te Curagao verwacht. Kalinga. 27 v. Curagao n. New York. Kalvdon, 27 v. Rotterdam n. Gothenburg. Kara, 27 te Avonmouth verwacht v. Heysham. Karachi. 27 33 m. n.w. Malea n. Halifax. Karimata, 27 te Syracuse. Karimun. 28 te Damman. Katelysia, 8/12 te Sydney verwacht Kelletia. 27 te Stanlow. Kellia 27 100 m. n.n.w. Landsend n. Curagao. Kenia, 28 te Curagao. Kermia, 27 te San Lorenzo verwacht. Khasiella, 2/12 te Quebec verwacht. Koningswaard, 27 145 m. n.o. Finist. n. Curagao. Kopionella, 27 450 m. n.w. Lissabon n. Curagao. Kosicia, 5/12 te Thameshaven verwacht Krebsia. 8/12 te Rotterdam verwacht Kreeft. 27 v. Narvik n. Rotterdam. Kryptos. 6/12 te Curagao verwacht. Rylix. 28 te New York. Lnarderkerk, 27 te Hamburg. Laertes, pass. 27 Kp. St. Vincent n. Dublin. Laurenskerk. 27 150 m. w.n.w. Malta n. Triëst Lc-khaven, 27 v. Bahia n. Las Palmas. Leopoldskerk. 27 v. Suez n. Port Said. Lieve Vrouwekerk. 27 te Hamb. verw. v. Algiers. Lindekerk, 27 te Rotterdam. Leuvekerk, 27 te Perim n. Akaba. Loenerkerk, 27 480 m. o.z.o. Socotra n. Aden. Lombok. 28 te Tacoma. Maas, 28 v. Rotterdam n. Napels. Maasdam. 27 550 m.n.o. Kp. Race n. South.ton. Maaskerk. pass. 27 Vlissingen n. Antwerpen Macoma. 27 80 m. o. Billiton n. Sorong. Maetsuycker. 27 v. Framantle n. Singapore. Malea, 27 te Djakarta. Mariekerk, 28 te Port Said. Medon, 27 te Maracaibo verw v. New Orleans. Memnon, 28 te Aruba. Merwellovd, 27 820 m. n.w. Wake eil. n. Balboa. Molenkerk. 27 v. Las Palmas n. Duinkerken. Munttoren, 27 v. Port Said n. Eastham. Naess Tiger, 27 270 m. z.o. Pt Sudan n. Houston. Notos. 26 te Ormylia. Nijkerk, 27 te Port Sudan verwacht v. Suez. OÏdekerk, 27 v. Port Said n. Genua. Ondina, 27 te Bunju verwacht. Ootmarsum. 27 25 m. z.o. Wight n. Houston. Oranje Nassau. 27 570 m. z.w. Faval n. Barbados. Oranjestad. 27 te Paramaribo. Orion, 27 180 m. z.w. Ouessant n. Algiers. Ouwerkerk. 27 v. Yokohama n. Nagoya. Overijssel. 27 v. Rotterdam n. Port Said. Ovula, pass. 27 Banka n. Tandjong Priok. Perna. 29 te Abadan verwacht P. G. Thulin. 28 le Philadelphia. Polydorus. 28 te Aden. Foseidon. 27 v. Paramaribo n. Amsterdam. Prins Casimir, 27 te Quebec verw. v. Rotterdam. Frins Willem van Oranje, 28 te Montreal. Pr d. Nederlanden, 26 v. Barbados n. Plymouth. Pr. Fred. Hendr., 27 60 m. n. Belle Isle n Montreal. Prins Willem II. 26 te Hamilton. Prins Willem IV. 26 te Detroit. Provenierssingel, 27 330 m. n. Azor. n. Hamburg. Purmerend, 27 v. Istanbul n. Spezia. Randfontein, 27 te Schiedam. F.empang. 27 te Shanghai. Rita. 29 te Penang verwacht. Roepat, 27 te Belawan. Riindam. 27 te Le Havre. Salatiga. 26 v. Galveston n. New Orleans. Samarinda. 27 v. Cristobal n. Aruba. Sarpedon. 27 te La Guaira verwacht. Seheldelloyd, verm. 29 v. Rotterdam n. Malakka. Schelpwijk, 28 te Curagao. Scherpendrecht, 27 115 m. w. Cyprus n. Napels. Sehiedijk, 27 te New York verw. v. Antwerpen. Schouten. 28 te Lobito. Sloterdijk. 27 v. Rotterdam n. Hamburg. Soestdijk. 27 170 m. w. Landsend n. New York. Solon, 27 te Kingston. Stad Amsterdam. 27 v IJmuiden n. Pepel. Stad Arnhem. 27 12 m. w. Gotland n. Amsterdam. Stad Haarlem. 27 v. Rotterdam n. Gibraltar. Stad Leiden 27 100 m. w. Scillys n. Liverpool. Stad Rotterdam. 27 v. Rotterdam n. Savona. Stad Schiedam. 28 v. Rotterdam n. Savona. Stad Utrecht. 28 te Baltimore. Stad Vlaardingen, 29 v. Antwerpen n. Genua. Stanvac Lirik. 27 te Tj. Uban verwacht. Stanvac Pendopo. 27 te Sungeigerong. Straat Banka, 27 te Colombo verwacht. Straat Johore. 27 te Singapore verw. v. Fremantle. Straat Singapore. 27 v. Melbourne n. Sydney. Straat Soenda, 28 te Kaapstad. Straat Torres, 28 te Sydney. Tahama, pass. 27 Azoren n. Punta Cardon. Tara. 28 te Rotterdam. Tawali, 27 te Lissabon. Teiresias, 27 v. Hongkong n. Singapore. Thelidomus, 9/12 te Anacortes verwacht. Theobaldius. 27 te Singapore verwacht Tiberius. 27 20 m. z. Eddystone n. Paramaribo. Tibia, 28 te Trinidad. Tomocyclus, 28 te Curagao. Traianus, 26 1000 m. w.z.w. Madeira n. La Guaira. Utrecht, 27 v. Genua n. Port Said. Van Linschoten, 28 te Dar Es Salaam. Van Neck, 27 te Lautoka. Van Noort, 27 820 m. o. Sydney n. Sydney. Van Riebeeck, 27 60 m. o. Hainan n. Singapore. Vasum, 3/12 te Mena Al Ahmadi verwacht. W. Alton Jones. 27 120 m. o. Massua n. Mena. Waal 27 60 m. n.o. Ouesant n. Rotterdam. Westland. 28 te Santos. Willemstad. 27 v. Amsterdam n. Hamburg. Zaankerk. 27 tc Genua. Zcnnewijk. 27 55 m. z.w. Wight n. Golf v. Mexico.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 17