Bennebroek groeit in snel tempo tot aantrekkelijk forensenoord 5 z m c S D UJ Nixon's bezoek aan Londen: een betuiging van verbroedering Russisch standpunt in Londen onaanvaardbaar geacht Rustiek dorp oefent als woongemeente veel aantrekkingskracht uit f198.- Z Macmillan reageert kalm op Ghana's plan Schaakclub „Santpoort" SATURN 2 aanrechtcentrifuge Burgerlijke Stand van Haarlem Ir. J, M. van Duin bedankt, wegens vertrek, voor raad DERK DE VRIES een sigaar van TOPKWALITEIT ARMADA 20 ct BOEKANIER 22 ct Kwinkslagen dragen bij tot de goede stemming Nieuw Russisch voorstel in Genève besproken Volgens de Times wil Kroesjtsjev de Russische troepen uit de yeerste linie verwijderen VRIJDAG 28 NOVEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET DORP BENNEBROEK, aan de zuidrand van Kennemcrland, maakt in de na-oorlogse jaren een geruisloze, maar snelle ontwikkeling door. Eigenlijk is deze ontwikkeling vlak voor de oorlog ingezet. Maar pas in de laatste jaren tekent zij zich geleidelijk af. Bennebroek is een aantrekkelijk forensendorp ge worden. De ontwikkeling van onbetekenende plattelandsgemeente tot veelge prezen villadorp verloopt in een snel tempo, leder jaar breidt zich het inwonertal door vestigingen van elders uit. Nu al zijn de forensen verre in de meerderheid in vergelijking tot de geboren en getogen Bennebroekers. En in de komende vier jaren zullen de „vreemdelingen" in groten getale hier een nieuwe woning in een rustige omgeving betrekken. Jarenlang heeft het leven zich in Ben nebroek in alle rust afgespeeld. Op de rijk beboste buitengoederen, zoals „De Harte- •.amp" en het „Huis te Bennebroek", ves- jigden zich aristocratische families. Tegen net einde van de zeventiende eeuw kwa aien de blekers, die met de tuinders gro tendeels de kleine bevolking vormden. De ^meente, die in 1653 zelfstandig werd, behoort tot de kleinste van ons land en beslaat slechts een oppervlakte van 175 ha. Enkele tientallen jaren geleden was bit gebied voor het grootste gedeelte nog overdekt, met veel groen. Tijdens de uit breiding van het dorp hebben vele bomen de kruin moeten buigen en voor de bouw van huizen het veld moeten ruimen. Een sroot geluk is, dat de gronden niet ten offer zijn gevallen aan de bloembollencul- tuur. De familie Willink, die de meeste gronden in bezit had, heeft zich altijd met succes verzet tegen afgraven van de duin- -rond. Door deze maatregel wordt slechts Óp enkele stukken grond in de gemeente de bloembollencultuur uitgeoefend. De Bennebroekers zullen thans wel dankbaar sijn voor de onverbiddelijke houding van de familie Willink. Want door deze hou ding is het dorp behouden als uitloper van bet bosrijke Kennemcrland en is het geen verlengstuk geworden van de aan uiter lijk schoon arme bollenstreek. Door de ontwikkeling tot forensenoord is het dorp een nog hechter deel van Kennemerland geworden en is het nauwer verbonden met gemeenten als Heemstede en Bloemen dal. De zuidgrens van Bennebroek is nog duidelijker dan vroeger een scherpe scheidslijn. Opmerkelijke uitbreiding In 1928 is de eerste opmerkelijke uit breiding van het inwonertal tot stand ge komen, toen de psychiatrische inrichting „Vogelenzang" in gebruik werd genomen. In 1925 bestond het inwonertal nog slechts git 1516 mensen. Vijftien jaar later, op 1 januari 1940, wat dit aantal bijna verdub beld: 2914 inwoners. En op 1 januari van dit jaar stonden 4071 inwoners ingeschre ven. Voor een gemeente met een kleine oppervlakte en betrekkelijk weinig moge lijkheden voor woningbouw is dit een spectaculaire groei. Temeer, daar een ruime bebouwing wordt toegepast. Enkele percentages zijn verhelderend voor de ontwikkeling van deze gemeente tot forensendorp. Nog geen dertig percent van de bevolking neemt deel aan het ar beidsproces in de gemeente. Ruim vijftig percent is elders werkzaam. Bijna een kwart, 23 percent, neemt geen deel aan 't arbeidsproces en renteniert dus of leeft van de ouderdomsvoorziening. Deze percentages wijzigen zich snel ten gunste van de „vreemdelingen". De wo ningbouw is namelijk vrijwel afgestemd op de forensen. De huidige ontwikkeling is enkele jaren voor de laatste oorlog ingezet, toen werd begonnen met de bouw in het Duin en de Krakeling. Hier verrezen riante landhui- ren, die de rustieke sfeer van het dorp lecht deden wedervaren. Zowel het Duin als de Krakeling zijn thans grotendeels volgebouwd. Het gaat goed met het clubleven van de schakers. Het ledental vermeerderde de laatste tijd belangrijk en nadert nu de 45. Elke dinsdagavond is het nu vol in het Badhuis Spaarnberg aan de Wüstelaan, waar in de onderlinge competitie sportief om de zo begeerde punten wordt gestre den, ten einde een zo goed mogelijke plaats op de ranglijsten voor de groepen I, II en III te verkrijgen. Ook in de bondscompe- litie gaat het best. Santpoort I behaalde in de reeds gespeelde eerste-klasse-wedstrij- den van de N.H.S.B. de volle winst; De aanleg van een derde wijk is in volle gang. Deze heeft, de naam „Bloemhof" ge kregen en komt ten zuiden van de Zwar- teweg. Kortelings zijn de eerste winkels van het nieuwe project gereedgekomen. In het plan „Bloemhof" worden ongeveer driehonderd particuliere middenstands woningen gebouwd. Met de bouw van zes tig huizen zal in het voorjaar worden be gonnen. In de loop van volgend jaar zal vermoedelijk een tweede gedeelte van het plan worden uitgevoerd: de bouw van 85 woningen. Het ligt in de bedoeling de wijk in ongeveer vier jaren vol te bouwen. Tus sen de ruime bebouwing worden enkele groenstroken en een vijver aangelegd. Ge streefd wordt naar veel variatie in de be bouwing, zodat het aantrekkelijke karakter van de gemeente ten volle wordt gehand haafd en zelfs nog wordt verhoogd. In de nieuwe wijk zal een brede weg worden aangelegd, die door een nieuwe brug over de Leidsevaart wordt verbonden met de Bekslaan. Hierdoor krijgt het verkeer over de Centenbrug een noodzakelijke verlich ting. De bouwactiviteit in Bennebroek speelt zich hoofdzakelijk af in de particu liere sector. Want wegens het haast geheel ontbreken van industrie heeft de gemeente dit jaar in het geheel geen bouwvolume beschikbaar gekregen. Het dorp is vooral in trek bij functiona rissen van de K.L.M. en vooraanstaande personen uit de bloembollencultuur. Voor al in het Duin en de Krakeling wonen vele vliegers, van wie een aantal buitenlander is. Ook wonen er topfunctionarissen uit 't bedrijfsleven, bijvoorbeeld managers van belangrijke ondernemingen. Men kan zelfs spreken van een vreemdclingenkolonie: diverse nationaliteiten zijn vertegenwoor digd. Advertentie importeur METEMIJ Middenweg 108 Tel. 54845-56341 Arhsterdam-O. BEVALLEN van een zoon: 26 novem ber: H. J. C. van der Meule-Boelhouwer; C. Schrader-Herders; G. C. L. Martens- van den Eijnden; 27 november:H. Geuke- Pommerel; T. Flooren-de Vos; L. van der Unden-Boots; J. J- Posthouwer-Lemmens; H. J. T. Koek-van Egmond. BEVALLEN van een dochter: 25 no vember: E. M. M. van Nikkelen Kuijper- Beelissen; 26 november: R. Decendre-Zu- man; M. A. de Bondt-Borst; S. C. van der Pligt-Gijs. ONDERTROUWD: 26 november: J. Brus_ wen W. M. Hendriks; 27 november: Hen- brik baron van Imhoff en Johanna Alida Scheltema. OVERLEDEN: 24 november: H. de Knegt, 79 j„ Hazepaterslaan; 25 november: M- C. Kievit, 74 j., Westerhoutpark; A. Pe- dret-Sanders, 66 j., Gasthuis B. E. M. Lampe, 36 uren, Kamper-laan; P. de Boer, j., Zomervaart; B. J. van Liemt, 70 j., Gr. Houtstraat; G. Huizinga-Blokker. 64 J.van Nesstraat; C- W. J. Lommerse-Hol- len, 70 j., Kamperlaan. GEHUWD: 27 november: A. P. M. van ben Haak en H. C. H. Groot Huize; P. H. ven den Eijkhof en A. Jagers; G. H. Was- sink en Y-I. Bijster; G. H. Lammerée en L Driessen; S. D. Idzerda en J. M. de Man; P L. de Nijs en I. I. de Jong; S. A. Her- tenstein en C. van den Bussche; C. Ger ritsen en H. Beldman; R. A. Poorter en A. M. E- Eichholtz; H. Ch. van der Klei en G. L. Veringa. Met ingang van 1 december is ir. J. M. van Duin, ingenieur eerste klasse bij het arrondissement Haarlem van de Rijkswa terstaat, benoemd tot arrondissementsin genieur in Hoorn. Ir. Van Duin zal de lei ding krijgen over een arrondissement, dat zich uitstrekt van Schellingwoude tot de noordkust van het eiland Texel. Tot zijn opvolder in Haarlem is benoemd ir. P. J. Kaldenbach uit 's I-Iertogenbosch. Door deze benoeming zal ir. Van Duin, die als Christel ijk-historisch afgevaardig de lid is van de protestants-christelijke fractie in de Haarlemse gemeenteraad, per 1 januari bedanken voor het raadslid maatschap. Zijn opvolger in de raad wordt de heer D. Dijksman. Deze is in 1907 in Gouda ge boren. Na enige kantoorfuncties te heb ben bekleed trad hij in 1926 in dienst bij de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, waarvan hij thans administrateur is. Verder is de heer Dijks man voorzitter van de diaconie van de Hervormde gemeente Spaarndam-Haar- lem-noord, secretaris van de Vereniging tot stichting en instandhouding van scho len met de bijbel, secretaris-penningmees ter van de bouwfondscommissie Sions- kerk, bestuurslid van de protestants-chris telijke Gezinszorg Haarlem en bestuurs lid van de Vereniging Christelijk Nijver heidsonderwijs. Hij is geïnteresseerd in onderwijskwesties en maatschappelijk werk. Het oude deel van het dorp ondergaat geleidelijk noodzakelijke verbeterin gen. Zoals de Reek, die thans van een nieuwe bestrating en riolering wordt voorzien. Advertentie LONDEN, (Reuter) De Amerikaanse vice-president Nixon zat donderdagavond in een netelig parket toen hij, een uur voordat hij koningin Elizabeth als zijn gast op een „Thanksgiving"-diner in de Ameri kaanse ambassade te Londen zou ontvan gen, ontdekte dat zijn smoking niet met zijn bagage was meegekomen. Verscheidene ambassadefunctionarissen boden de hunne aan, zodat Nixon na veel passen en meten een draaglijke pasvorm vond in de sm.oking van zijn persadvi- seur, James Bassett. Deze op zijn beurt, zag kans te elfder ure een geschikte smo king voor het diner van een rechercheur van Scotland Yard te lenen. Mevrouw Nixon wees alle verantwoor delijkheid af: „Ik pak altijd zelf voor mijn man in. Nu heb ik het een ander later, doen, maar dat was eens en voor altijd", zei ze. Zoals steeds duidelijker uit de weder zijdse redevoeringen en de algemene reac tie van het publiek blijkt, wordt het be zoek van Nixon van beide kanten aange grepen als een demonstratie van Brits- Amerikaanse verbroedering en kameraad schap. Men doet zijn uiterste best allerlei vaak afgezaagde en onbillijke critiek die een hardnekkig leven is beschoren, te doen plaatsmaken voor algemene welwillend heid. Zo hekelde Nixon aan het banket in de historische Guildhs.ll voor 700 gasten de ergerlijke Amerikaanse gewoonte zich minachtend uit te laten over het Britse De ontwikkeling vraagt van het ge meentebestuur uiteraard een weloverwo gen beleid. „Wij moeten onze gemeente aantrekkelijk houden", aldus de burge meester, de heer D. Thomassen a Thues- sink van der Hoop van Slochteren. „Enkele tientallen jaren geleden was er veel meer groen dan thans. De beplanting mag niet verder worden aangetast. Om ieder boom pje vechten we" De gemeentesecretaris, de heer S. P. J. R. Schutte, voegt eraan toe, dat onlangs nog een paar honderd boompjes in de wijk de Krakeling zijn ge plant. De gemeente is zeer zuinig op de plantsoenen. Trouwens: de bewoners wer ker er volop aan mee, de schoonheid van het dorp te behouden. Ook de particuliere tuinen zijn veelal mooi aangelegd en ver keren in uitstekende staat. De gemeente doet weinig moeite om nieuwe bewoners aan te trekken. „In tegendeel, er is maar een beperkte voor raad grond voor woningbouw. Voor de nieuwe villa's bestaat echter voldoende animo. Men prefereert hier de rust en de ideale ligging ten opzichte van de steden, van bossen, duinen en strand", zei de bur gemeester. Het streven van de gemeente is erop ge richt het oude deel van het dorp zo te ver beteren, dat het ten opzichte van de nieuwe bebouwing niet te veel uit de toon valt. Aan de Schoollaan zijn bijvoorbeeld al enkele verbeteringen aangebracht. Plantsoenstroken zijn aangelegd, straten zijn verbeterd. Met de verbetering van de Reek is men bijvoorbeeld pas begonnen. De straatverlichting, die dag en nacht brandt, is uitstekend. Door de aanleg van een sportterrein en een speelwei zijn mogelijkheden voor de vrijetijdsbesteding geschapen. De oude, bestaande verenigingen ondervinden uiter aard niet zo'n grote belangstelling van de nieuwe inwoners, die dikwijls hun vertier elders zoeken. Aan diverse activiteiten verlenen de nieuwelingen echter hun steun, bijvoorbeeld aan het werk van de Culturele Kring. De functionarissen van de K.L.M. hebben eigen sportclubjes voor badminton en volleybal. Dringende behoefte heeft de gemeente aan een nieuw raadhuis. Thans worden de plannen hiervoor nader uitgewerkt. „We hebben de hoop, dat er voor de bouw van het gemeentehuis spoedig gunstige perspectieven zijn", aldus de burgemeester. Behalve de bescherming van het natuur schoon en de aanleg van straten en plant soenen, eist het onderwijs de aandacht van het gemeentebestuur op. Twee kleuter scholen zullen spoedig worden gebouwd, een nieuwe r.-k. meisjesschool is gereed gekomen. Plannen bestaan om de r.-k. v.g.l.o.-school voor meisjes om te zetten in een Nijverheidsschool. In de nabije toe komst zal ook de noodzakelijkheid van 'n dorpshuis blijken. „Helaas biedt de gemeente geen onbe perkte mogelijkheden tot uitbreiding. Het In Bennebroek vindt men vele villa's die soms rijkelijk met groen zijn om zoomd. In de Krakeling staat deze villa. inwonertal kan uiteindelijk maar tot zeven a achtduizend mensen stijgen. Dan is de grens bereikt. Wc moeten daarom aan de woningbouw zeer strenge eisen stellen. Maar gelukkig hebben de inwoners zélf de gemeente mooi gemaakt. En het gemeen tebestuur stimuleert dit", zei de burge meester tenslotte. GENèVE, (AFP-Reuter) De Ameri kaanse, Britse en Russische afgevaardig den naar de Geneefse conferentie over een staking van de proeven met kernwapens hebben donderdag besloten, geen officiële bijeenkomst te houden. Op een informele bijeenkomst diende de Rus Tsarapkin een nieuw voorstel in. Premier Macmillan heeft in antwoord op een vraag in het Britse Lagerhuis ver klaard dat Groot-Brittannië bereid is de vestiging van controleposten met een in ternationale bezetting op zijn grondgebied toe te laten, wanneer men komt tot een ak koord om de proeven met kernwapens te staken onder internationaal toezicht. West-Berlijn komt in kerststemming, ondanks de dreigende onweerswolken die zich samenpakken boven de voor malige Duitse hoofdstad. Op de Kur- fürstendamm, de Kalverstraat van Ber lijn, getuigen duizenden lichtjes van het naderend feest- kolonialisme door ruiterlijk te erkennen, dat dit ook veel groots en goeds heeft ver richt- Prins Philip, die zijn reputatie van geestige tafelredenaar glansrijk handhaaf de, trachtte de wonde te verzachten ver oorzaakt door Montgomery's gedenkschrif ten, door onder daverend gelach op te merken, dat het Brits-Amerikaanse bond genootschap zelfs de uitlatingen van de veldmaarschalk heeft overleefd. Premier Macmillan sprak uitdrukkelijk over de bewondering van het Britse volk voor Eisenhouwer. Macmillan zei verder, dat de Verenigde Staten Groot-Brittan- nie's grootste klant zijn en onderstreepte dat, ondanks de economische inzinking in Amerika de Britse export naar dat land in het afgelopen jaar met twaalf percent is toegenomen. Maar, zo voegde hij er onder hilariteit aan toe, tevreden zijn wij nog niet. Macmillan nam deze gelegenheid te baat om opnieuw de onderlinge onafhan kelijkheid „interdependance'' tussen Ame rika en de andere delen der vrije wereld te verkondigen. De tijd, dat zij zelfstandig konden optreden is voor goed voorbij. Nixon hield een voor een tafelrede wel iswaar lange, doch indrukwekkende en hooggestemde toespraak, waarin hij nog maals de westelijke doeleinden als ant woord op het communisme formuleerde, daarbij de nadruk leggende op de geeste lijke en culturele waarden. Hij waarschuw de, dat de volken in de koloniale sfeer niet voor de keus gesteld mogen worden tussen brood en vrijheid. Kroesjtsjev's econo mische uitdaging aan het Westen kan slechts worden verwelkomd, omdat de we reld er door deze vredelievende mededin ging alleen maar beter van zal kunnen worden, zei Nixon, die gewaagde van een overwinning van de overvloed. Zijn speech lokte een warme, geestdriftige bijval uit Het bezoek dat zozeer tot de verbeelding van de Britten spreekt, is in alle opzich ten een succes. LONDEN (Reuter) De verklaring van Ghana en Guinea van zondag, dat deze landen van plan zijn een unie te vor men, is voor de Britse premier als een verrassing gekomen, maar hij acht het een belangwekkende ontwikkeling, die ook voor het Gemenebest van belang kan zijn. Premier Macmillan zei dit donderdag in het Lagerhuis toen hem vragen over deze kwestie werden gesteld. Hij had de indruk, dat alle bijzonderheden voor de unie, aie de kern van een unie van Westafrikaan- se staten zou moeten worden, nog moe ten worden uitgewerkt. Hij twijfelde er niet aan, dat Ghana het Gemenebest op de hoogte zou houden van de onderhande lingen. De conservatieve afgevaardigde Robinson had aan Macmillan gevraagd, of het met het oog op de vriendschappelijke betrek kingen met Frankrijk niet wenselijk was, dat Macmillan nadrukkelijk verklaarde, dat het initiatief voor de unie niet van Engeland was uitgegaan. Macmillan zei, dat premier Nkroemah van Ghana hem pas zaterdag had mede gedeeld, dat er plannen voor een unie waren en dat zondag een gemeenschappe lijke verklaring van Ghana en Guinea kon worden verwacht. Volgens Macmillan hield deze verklaring niet in dat er al een unie van de twee landen tot stand was ge komen, aangezien daarin gesproken wordt over harmonisering van de politiek der twee staten. Macmillan wees er voorts op, dat de ver klaring van Ghana en Guinea nadrukke lijk de betrekkingen tussen Guinea en de Franse gemeenschap noemt. GESLAAGD Voor het diploma A Ziekenverpleging zijn geslaagd de zusters O. Gleusteen, M. Ch. Henar, L. W. C. Holst, M. M. Hoving, S. de Jong, A. Jongerbloed, A. R. Kop, H. A. v. d. Leer, C. E. Lörzing, T. G. v. d. Outenaer. C. T. Schroor, A. Ch. Sjoerdsma, T. Smitskamp, M. Tichelman, M. T. F. Toxopeus, A. H. v. Zwanenburg, allen van het St. Elisabethsgasthuis in Haarlem. (Van onze correspondent in Londen) Op de Russische nota over West-Berlijn is in Londen van regeringszijde nog geen commentaar gegeven. Niettemin is de eer ste indruk in officiële kringen, dat de taal in elk geval gematigder is dan die van Kroesjtsjev's verklaring van twee weken geleden. Verder wordt in Londen opge merkt, dat de Sovjet-Unie uitgaat van de stelling dat de viermogendhedenovereen- komst inzake Berlijn geen rechtskracht meer zou bezitten, een voor het Westen on aanvaardbare gedachte. Eveneens onaan vaardbaar is, dat Kroesjtsjev thans, bij wijze van gunst, het Westen toegang tot Berlijn aanbiedt en viermogendhedenon- derhandelingen daarover. Het antwoord daarop kan niet anders zijn, dan dat er geen grond is voor een dergelijk aanbod, omdat het Westen reeds alle rechten inzake Berlijn bezit. Indien de Sovjet-Unie haar met de andere mo gendheden aangegane verplichtingen een zijdig verkiest op te zeggen, dan komen deze in feite ter beschikking van de drie anderen. Zij kunnen echter niet zomaar aan de Duitse Democratische Republiek worden overgedragen. Verder wordt gezegd, dat Kroesjtsjevs bewering dat de bevolking van West-Ber lijn het vertrek der westelijke bondgeno ten met vreugde zou begroeten, niet op gaat. De Westberlijners hebben hierover hun eigen oordeel, zo luidt het oordeel in Londen. Tegenover Kroesjtsjevs opvatting dat de natuurlijke oplossing voor het Ber- lijnse vraagstuk is, dat de stad deel wordt van het omringende gebied, staat de Brit se mening, dat er maar één ding werke lijk natuurlijk is, namelijk dat Berlijn hoofdstad zal worden van een herenigd Duitsland. In diplomatieke kringen wordt ook nog de opmeiking gehoord, dat er geen enkele reden is om het internationa le controlesysteem van Berlijn te wijzi gen en nog minder op te geven, zonder een enkele tegemoetkoming van Russische zijde. De Times vergelijkt de crisis over Ber lijn met die van 1948 en merkt op, dat Kroesjtsjev voorzichtiger en handiger is dan Stalin destijds was. Hij riskeert geen openlijke militaire uitdaging nu beide zij den over kernwapens beschikken. Als er botsingen in het verschil liggen, dan zorgt hij ervoor, dat de Russische troepen zijn teruggetrokken van de verbindingslijnen van het Westen naar Berlijn. Indien een conflict uitbreekt, dan zou het zijn tussen westelijke en Oostduitse strijdkrachten, met de legers van de landen van het War- schau-verdrag op de achtergrond. Moskou kan aan de touwtjes trekken, maar is niet automatisch gebonden zelf op te treden. Kroesjtsjev hoopt werkelijk, aldus de Times, rechtstreekse botsingen te voorko men. Hij tracht zijn doel te bereiken door politiek manoeuvreren, druk en propagan da en heeft meer op het oog dan enkel Berlijn. Hij weet vantevoren dat zijn voor stel door het Westen zal worden verwor pen. Kroesjtsjev is als een visser, die krui mels op het water strooit, gevolgd door lokaas en haak. Zijn onmiddellijk doel is te kunnen zeggen dat het Westen, door een vriendschappelijk voorstel te ver werpen, toekomstige moeilijkheden alleen aan zichzelf zal hebben te wijten. Hij hoopt op de sympathie van neutrale landen, die misschien worden aangetrokken door het vage aanbod van een UNO-vertegenwoor- diging in een gedemilitariseerd Berlijn. Hij laat na te spreken over UNO-strijd- krachten. De Times zegt, dat niet kan wor den vertrouwd, dat de communisten de status van vrije stad langer zullen eerbie digen dan zij dit wensen. De Times gelooft dat als de Russen in derdaad een gevaarlijke crisis willen ver mijden, een van hun verder liggende doe len moet zijn de westelijke mogendheden te gewennen aan overleg met de Oostduit se autoriteiten, waarbij het mogelijk is dat de Russen en Oost-Duitsland voorlo pig niet zullen aandringen op volledige westelijke erkenning van de Oostduitse re gering. Uit zijn nota blijkt herhaaldelijk hoe vurig Kroesjtsjev wenst, dat het Wes ten meer betrekkingen met Oost-Duits land aanknoopt. Dit zou dan moeten lèi- den tot het denkbeeld van een confedera tie en later weer tot een vredesverdrag voor een neutraal Duitsland. Hoewel de nota het kenmerk draagt van onbuigzaam heid is het mogelijk, dat het verdere doel is onderhandelingen over Duitsland op gang te brengen. De nota zal ettelijke ma len moeten worden bestudeerd voor men er zeker van kan zijn of nieuwe bespre kingen een belofte inhouden, maar de wes telijke mogendheden moéten met deze mo gelijkheid rekening houden, aldus de Times. De enige werkelijke plaats van Berlijn is in een Duitsland, dat op vrije voorwaarden wordt verenigd, aldus het blad. Het enige dagblad, dat zelfs ogenblik kelijk op demilitarisatie van Berlijn aandringt, is de Daily Express. Het blad meldt dat Macmillan een persoonlijke brief aan Kroesjtsjev heeft gestuurd op verzoek van Adenauer die er op had aan gedrongen, dat tenminste een van de Gro te Drie bij Kroesjtsjev zou protesteren. De Daily Mail zegt dat de ervaring heeft geleerd hoe het zogenaamde vrije steden vergaat, die altijd oorzaken zijn van moei lijkheden, conflicten en oorlog. Als tegen voorstel suggereert het blad echter om van geheel Berlijn een vrije stad te ma ken met UNO-waarborgen en UNO-contro- le op de corridor met het Westen. Met een Oost-Berlijn, vrij van Russen, zal men be ter kunnen opschieten, terwijl het ook ge makkelijker door het Westen zal kunnen worden beïnvloed.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 25