and réa Panda en de olie^boertjes Wereldnieuws Koudere en drogere lucht Herziening van Nederlandse subsidie' politiek lijkt O.E.E.S. gewenst NAAIMACHINES 2 UNICA-LEERDAM KRISTAL <jr houlslraaf 163 Nederland zevende op de wereldkoopvaardij-ranglijst PEIGNOIRS Nederland is 's werelds grootste eierenexporteur Uitvoerwaarde dit jaar ongeveer f 60 miljoen „Wereldhaven" stelt klein dividend in het vooruitzicht Handschoenen Stretch Nyion Peek&Cloppenburg Pleidooi voor verlaging van de vennootschapsbelasting Vergadering Pondok-Gedeh ocli ió liet zo r~ Magnetische polen .J Heineken en Bols in nieuwe vennootschap Lening V.M.F. overtekend HAAR" liefste wens Aanmaning terugbetaling vereveningsgelden Vihamij verwacht over '58 bevredigend resultaat Excelsior-directie niet ontevreden Directeur van Slavenburg's Bank treedt af 03fc.9ontunïia VRIJDAG 2 8 NOVEMBER 195 8 IN EEN RAPPORT over de economische toestand in Nederland merkt de O.E.E.S. op dat de vooruitzichten voor de uitvoer en voor de lopende rekening van de betalingsbalans gedurende de rest van dit jaar bevredigend lijken. Daar de autori teiten echter grotere reserves dan thans beschikbaar zijn, gewenst achten met het ook op mogelijke toekomstige perioden van onstabiliteit, moet het als waarschijnlijk worden beschouwd, dat een vrij voorzichtige politiek zal worden gevolgd om de economische expansie weer op gang te brengen. De binnenlandse vraag is geleidelijk gestegen, ten dele géstimuleerd door de gestegen staatsuitgaven en het begrotings tekort. Een krachtiger herstel van de produktie zal hoofdzakelijk afhangen van de investeringen in vaste activa door het bedrijfsleven, voorts van de investeringen in voorraden en van een aanhouden van de gunstige ontwikkeling van de uitvoer. In 1959 zullen de voorraden waarschijn lijk een normaler peil bereiken, hetgeen betekent, dat er weer enige voorraadvor- ming zal plaatsvinden. De vooruitzichten met betrekking tot de investeringen in vaste activa van het bedrijfsleven zijn veel minder duidelijk. Deze investeringen zullen wellicht worden gestimuleerd door het her stel van de investeringsaftrek, die wellicht te niet zal worden gedaan door het feit, dat de hogere vennootschapsbelasting ge durende het belastingjaar 1959 gehand haafd zal worden. Wat de scherpe stijging van de subsidie betalingen door de Nederlandse overheid betreft, merkt de O.E.E.S. op, dat de sub sidies in 1958 ongeveer 10 percent van de totale begrotingsuitgaven van de regering vormen. Met het oog hierop komt het de O.E.E.S. gewenst voor, dat de officiële politiek ten aanzien van de subsidies wordt herzien. Investeringen Bezien vanuit een oogpunt van politiek op langere termijn acht de O.E.E.S. het voorts belangrijk, dat de huidige daling van de investeringen van het bedrijfsleven Advertentie De wereldkoopvaardyvloot was einde juni 1958 gegroeid tot de recordomvang van 118.034.000 ton, zo blijkt uit de statis tieken van Lloyd's Register of Shipping. De wereldvloot nam in de periode van 1 juli 1957 tot 30 juli 1958 met 7.778.000 ton toe. Nederland had eind juni 1958 de op zes na grootste koopvaardijvloot. De Ne derlandse vloot nam in het op 30 juni ge ëindigde jaar met 264.000 ton toe tot 4,6 miljoen ton. De Verenigde Staten hadden de grootste vloot, die echter in de onderhavige jaar periode 321.000 ton kleiner werd. De Ame rikaanse vloot mat eind juni 25.590.000 ton scheepsruimte. De vloot van het Gemene best. die op de tweede plaats kwam, groei de 623.000 ton tot 24.655.000 ton. De vloot van Engeland alleen nam met 428.000 ton toe tot 20.286.000 ton. Onder de goedkope vlag van Liberia voer einde juni een vloot van 10.079.000 ton; stijging 2.612.000 ton. Op de derde plaats kwam de Noorse vloot, die met bijna 900.000 ton toenam tot. 9.385.000 ton. Vijfde was de Japanse vloot die met 1.050.000 ton tot 5.465.000 ton toe nam. Op de zesde plaats was Italië met een vloot van 4.9 miljoen ton, die in het afgelopen jaar 348.000 ton groeide. Na Nederland kwamen de volgende lan den: Panama met 4.358.000 ton (toeneming van 229.000 ton), Frankrijk met 4.338.000 ton (toeneming 328.000 ton), Duitsland met 4.077.000 ton (toeneming 472.000 ton). Zwe den met 3.303.000 ton (toeneming 256.000 ton), Rusland met 2.966.000 ton (toeneming 257.000 ton) en Denemarken met 2.035.000 ton (toeneming 117.000 ton). Sedert 1939 is de wereldvloot 49 miljoen ton groter geworden. De Amerikaanse vloot nam van deze groei 14 miljoen ton voor haar rekening, Liberia 10 miljoen ton, Noorwegen 4,5 miljoen ton, Panama 3,5 miljoen ton en Engeland 2,5 miljoen ton. Verreweg de meeste der na de oorlog ge bouwde schepen hadden een grootte van tussen 10.000 en 15.000 ton. Hiervan waren 74 percent olietankschepen. Advertentie niet lang aanhoudt. Wil men een econo misch groeitempo verzekeren, dat rekening houdt met de snel-groeiende bevolking van Nederland, dan dient de volgende expansie fase het resultaat, te zijn van een nieuwe uitbreiding der produktieve investeringen en van een verdere groei van de uitvoer. Wat de subsidies betreft wordt in het rapport, nog opgemerkt, dat het moeilijk is na te gaan in welke mate de stabiliteit van het indexcijfer van de kosten van levens onderhoud de afgelopen twaalf maanden het resultaat is geweest van de sterke stijging der subsidiebetalingen. Nederland is thans de grootste eieren- exporteur ter wereld. Ongeveer zestig percent van onze nationale eierproduktic wordt geëxporteerd. De waarde van deze uitvoer bedroeg vorig jaar 520 miljoen gulden, een bedrag dat dit jaar nog wel met tien miljoen zal worden overschreden. Dit deelde de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening dr. ir. A. Vondeling mede in een toespraak, waar mee hij woensdagmiddag in Barneveld de nationale pluimveetentoonstelling opende. Hij legde echter tevens de nadruk op de grote kwetsbaarheid van onze eierproduk- tie en -export en achtte het van de groot ste betekenis, dat de marktverhoudingen wat stabieler worden. Veel perspectief biedt in dit opzicht, zo meende de be windsman, het verdrag der zes Europese landen, waarvan men een flinke verrui ming van de goederenruil mag verwach ten. De overheid, aldus ir. Vondeling, is de pluimveehouderij met dat al grote dank verschuldigd voor haar bijdrage in de na tionale welvaart, door deze bedrijfstak ge heel „op eigen kracht" geleverd. Indirect zou de regering de pluimveehouderij ech ter krachtdadig blijven steunen, o.a. door verruiming van het vakonderwijs, intensi vering van het wetenschappelijk onder zoek en andere initiatieven. Daarna opende de minister de expositie in de nieuwe pluimveehal, die ruim 7000 m 2 vloeroppervlak beslaat en 1550 inzen dingen pluimvee (van sport- en bedrijfs- kwekers) alsmede 80 stands omvat. Advertentie NE VEDA wol n klasse apart! i) Voor 2 Nevêda wikkels 6 leuke borduurkaartjes' Neveda, Rokin 118, Amsterdam In een tussentijdse mededeling aan aan deelhouders deelt de n.v. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen Bouwbedrijf De Wereldhaven te Rotter dam mede, dat over de eerste tien maan den van 1958 een netto winst werd be haald van 166.895,Het laat zich aan zien, dat een klein dividend in het voor uitzicht kan worden gesteld. Het bouwbedrijf zal het komende jaar grote bedragen moeten investeren doordat besloten is te beginnen met. het grote kan torenflatgebouw aan de Westerblaak. De verkoop van flats is van grote invloed op de liquiditeit, omdat deze onbelast staan. De dochtermaatschappij n.v. Tivoli heeft een grondreservering aan de Hoogstraat verkregen. Laurenshotels hadden zeer bevredigende financiële uitkomsten. De exploitatie van het Flevogebouw voldoet aan de verwach tingen. Advertentie uitsluitend met zuiver wollen tricot gevoerd. Gladde Nappa mooie soepele kwaliteit 995 Real pigskin vlot model 1R95 Antika met tricot strips ideale 1Q95 autohandschoen 10 met wol J,u" all°°nse imporf gb- Loop vrij binnen - Kijk vrij binnen De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rotterdam heeft een adres ge zonden aan de leden van de Tweede Ka mer naar aanleiding van het wetsontwerp tot verlenging van de tijdelijke verhoging van enige directe belastingen en de maat regelen inzake de vervroegde afschrijving en de investeringsaftrek. Betoogd wordt dat de in 1957 in het kader van de beper king der bestedingen getroffen maatrege len in het licht van de toenmalige om standigheden gerechtvaardigd mogen zijn geweest, maar dat de kentering in de eco nomische situatie welke zich thans open baart in de ontspanning op de arbeids markt, de verruiming van de geld- en ka pitaalmarkt en de verbetering van de be talingsbalans echter tot een herziening van het beleid noodzaken. Met haar voorstel len inzake de investeringsaftrek en de vervroegde afschrijvingen geeft de rege ring blijk dat zij dit ook wel inziet, doch zij gaat naar de mening van de Kamer van Koophandel in die richting niet ver ge noeg. Het in de rijksbegroting voor 1959 vervatte voorstel tot verlenging van de tijdelijke verhoging van de vennootschaps belasting ter gedeeltelijke financiering van het begrotingstekort van ruim 1.5 miljard gulden acht de Kamer niet passend in het kader van de voor de toekomstige ontwik keling van de nationale economie nood zakelijke verhoging der besparingen. De Kamer acht dit voorstel bovendien niet juist, aangezien zij zich verzet tegen de betreurenswaardige neiging, de vennoot schapsbelasting als een sluitpost bij het opstellen van het staatsbudget te hanteren. De Kamer vraagt zich af of het naar ver houding kleine bedrag van circa 100 mil joen gulden, dat uit de verlenging van de tijdelijke verhoging van de vennootschaps belasting wordt verkregen, niet door an dere middelen gefinancierd zou kunnen worden. Daarbij denkt zij bovendien aan de dringende eis tot bezuinigingen op het staatsbudget, welke tenminste parallel moeten gaan met de eisen welke aan het bedrijfsleven worden gesteld. De Kamer hoopt dan ook dat de tijdelijke verhoging van de vennootschapsbelasting ongedaan zal worden gemaakt. Op de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der n.v. Cultuurmaat schappij „Pondok-Gedeh" werden de jaar stukken goedgekeurd. Besloten werd over 1957 geen dividend uit te keren. De balans- post „beleggingen" ad 195.471 per 31 de cember 1957 bestaat uit courante effecten. Een deel van dit bezit moest echter wor den gerealiseerd in verband met de kosten 62.500,—) van de repatriëring. Het be stuur wenst het kantoor in Nederland in stand te houden en heeft zodanige bezui nigingen doorgevoerd dat de uitgaven in 1958 gedekt zullen worden door de interest op de effectenportefeuille. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze. rMGEL, Gr. Houtstr, 181 - Tel. 1444^ WE HEBBEN vroeger al eens verteld van de magneetsteen, die in het oude China de „leidsteen" werd genoemd, omdat hij aan een draad opgehangen, of op hout drijvend in het water neergelegd steeds naar het zuiden wees. Wij zeggen welis waar, dat de magneet zich naar het noor den richt, ,..aar hierin zit geen enkele tegenspraak, want wanneer één pool van de magneet naar een bepaalde richting wijst, zal de tegenpool uiteraard de tegen overgestelde richting aan geven. Ook de Chinezen wis ten dat de magneet verschei dene polen had en dat het ver schil maakte, of een ijzeren staaf met de éne, dan wel met de andere pool werd be streken. Door al dergelijke kleine proefjes waren zij ook tot de ontdekking gekomen, dat magneet naalden nooit precies naar het zuiden wij zen, maar in die tijd een kleine afwijking in oostelijke richting vertoonden. Dit ver schijnsel, door de westerse wetenschap met de term. „declinatie" aangeduid, werd door de bescheiden Chinezen niet aan de natuur geweten, maar aan fouten bij het vervaar dig van magneten. Wanneer zij de decli natie het eerst hebben opgemerkt, is on bekend. In ieder geval moet het reeds vrij vroeg zijn geweest, want in een encyclo pedisch werk van omstreeks 1000 na Chr. wordt dit verschijnsel reeds beschreven. Toen in het westen de tijd vai. de grote zeereizen ivas aangebroken, raakte men ook hier bekend met de fwijking van de magneetnaald. Columbus, die zijn kompas iedere dag met de stand, van de poolster vergeleek, bemerkte dat de naald, die voor de Azoren een afwijking naar het oosten had vertoond, na het passeren van deze eilanden naar het westen afweek. Op het moment zelf werd deze verandering van de declinatie niet zo rustig bekeken als wij het hier neerschrijven, want de bemanning van Columbus' kleine vloot, zag hierin on heilspellende voortekenen. Tol op dal mo ment was in het roesten de declinatie toe geschreven aan de poolster en een ver andering in dit verschijnsel zou dus met geweldige kosmische krachten moeten samenhangen, althans in de ogen van de schepelingen, die nog steeds van mening waren dat zij hun ongeluk tegemoet zeil den. Twee eeuwen later kwam men er ach ter, dat de oorzaak van de declinatie niet in de poolster of in andere buitenaardse krachten gezocht moest worden, maar in de aarde zelf. Op het eind van de 16de eeuw, toen de tech niek zo ver gevorderd was, dat enigszins zuivere instru menten. konden worden ver vaardigd, ontdekte een En gelse instrumentmaker, dat de noord pool van een. gevoelig opengestelde mag neetnaald niet alleen een horizontale af wijking vertoonde, maar bovendien een verticale. De naald wees namelijk enigs zins naar beneden. Het trekken van een conclusie was nu niet zo moeilijk meer, maar toch heeft het nog tot het midden van de vorige eeuw geduurd eer de ma thematicus Gauss wiskundio kon aantonen, dat de aarde zelf de hoofdoorzaak van de declinatie is en dat een fractie daarvan niet beneden het aardoppervlak moet wor den gezocht. Zoals bekend, wordt de decli natie veroorzaakt door de magnetische po len, zodat de waarden van de declinatie verschillend zijn naar gelang men zich op andere plaatsen van de aardbol bevindt. Ziezo, nu hebben we een stevig funda- mentje opgetrokken om een kleine be schouwing over vroegere geologische pe rioden te kunnen steunen. Daarover een volgende keer. Ii. Petition (Nadruk verboden). Door de n.v. Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij en de n.v. Amsteroamsche Likeurstokerij ,,'t Lootsje" der Erven Lucas Bols is opgericht de n.v. handel- en ex ploitatie maatschappij Schoonhoven. De vennootschap is gevestigd te Rotterdam, maar kan ook elders kantoren en filialen vestigen. Haar doel is het administreren, kopen en verkopen, huren en verhuren van onroerende goederen, koffiehuizen, restau rants en hotels, alsmede van al hetgeen daarmede in de meest uitgebreide zin ver band houdt. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 100.000, verdeeld in 100 aan delen elk groot 1000. Geplaatst en in con tanten volgestort zijn 20 aandelen, en wel 10 bij ieder der oprichtsters, die tevens de directie voeren. Emittenten delen mede, dat op de 5 per cent 20-jarige obligatielening ten laste van de Verenigde Machinefabrieken n.v., groot f 15 miljoen, voor een zodanig bedrag is ingeschreven, dat de toewijzing slechts zeer gering kan zijn. 25. „Volg mij", sprak de heer Sneutjes, die de familie Joppe zo gauw mogelijk uit de buurt van de andere gasten wilde hebben. „Ik zal u persoonlijk uw kamer wijzen". „Zijn er dan nog meer kamers in dit huis?" zei Moeke, „hoe bestaat het! Als hier zo veel ruimte is, hadden we best, de kippen en het varken m.ee kunnen nemen". De directeur slikte witjes. „Hmah begon hij, maar achtte het toen maar wij zer, hier niet op in te gaan. „Is dit nu onze kamer?" vroeg Moeke, toen zij een vier kant hokje betraden. „Nee eh me vrouw, dit is de lift", antwoordde de direc teur, „die zal ons naar uw kamer brengen". „Hoe bestaat het!" riep Moeke uit, „een kamer, die je naar een kamer brengt! „Ja, ja.", zei de heer Sneutjes, vaag glimlachend, „ik zal even het. hek sluiten, dan zult u het zien". Maar in zijn zenuwen dacht hij niet aan Groova, die was achtergebleven om een kamermeisje te bekijken. „Kom, Groova", zei Panda, de grijsaard aan de mouw trekkend. Groova keerde zich glim lachend om, maar toen verdween opeens de lach van zijn gezicht. Hij hief zijn ge weer en snelde briesend naar de lift. „Stadse fratsen!" loeide hij, „als ik even niet oplet, zetten ze stiekum mijn familie achter de tralies! Maar zo stads laat een Joppe zich niet fratsen!" Advertentie maar dan eerst even zien bij EVELYN,' elegante tassen en byoux GR.HOUTSTR .18A TEL.204i5 - HAARLEM Bi.i aankoop boven 10.— geven wij EEN GEZELLIGE SURPRISE De Hoge Autoriteit heeft twaalf Duitse staalbedrijven, die door onregelmatighe den van een Nederlandse ambtenaar ten onrechte vereveningsgelden voor inge voerd schroot ontvangen hebben, aange maand deze bedragen vóór 20 december terug te betalen. De Hoge Autoriteit voeg de daaraan toe, dat zij zich anders ver plicht zou zien, daarop beslag te doen leggen. (Belga). Van de zijde der directie van de n.v. Verenigde Industrie- en Handelmaat schappij Vihamij te Arnhem deelt men ons mede, dat de ontwikkeling der zaken in de eerste negen maanden van het lo pende boekjaar niet onbevredigend is ge weest. In het derde kwartaal kwamen de omzetten nagenoeg op het peil van het vorige boekjaar. Êen stijging der kosten zoals die zich in 1957 voordeed, kon tot staan worden gebracht. Men is van me ning, dat over het jaar 1958 een bevredi gend resultaat zal worden bereikt. In de buitengewone vergadering van aandeelhouders van de n.v. Metaalbuizen- fabriek Maatschappij „Excelsior" is de voorgestelde statutenwijziging waarover op' 4 november geen beslissing kon vallen daar het quorum niet aanwezig was, met algemene stemmen aangenomen. Gevraagd naar de gang van zaken heeft de in de vorige vergadering benoemde heer H. Meijer meegedeeld, dat uitgaande van de in deze vergadering gestelde prog noses de gang van zaken bevredigend is te noemen. De resultaten zijn zelfs iets beter dan bewuste prognoses aangaven en de orderportefeuille is voor enige maanden gevuld. De heer T. Slavenburg, directeur van n. v. Slavenburg's Bank, die op 9 decem ber zijn 70ste verjaardag hoopt te vieren, zal de dag tevoren, op een buitengewone vergadering van aandeelhouders als direc teur van de vennootschap aftreden. Aan aandeelhouders zal worden voorgesteld hem te benoemen tot commissaris. De heer T. Slavenburg is sedert 1925 direc teur van de door hem opgerichte n. v. Sla venburg's Bank, die thans 30 bijkantoren heeft. Advertentie Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 ZAK-AGENDA'S vanaf 95 ct. BALLPOINTS vanaf 60 ct. tot 52.50 Toezegging. Werkgevers en werknemers van de Belgische bus- en trammaat schappijen zijn tot overeenstemming gekomen over een eis tot loonsverho ging. Een algemene loonsverhoging van twee tot vier percent is toegezegd Gelofte. Oud-premier Oe Noe van Birma is volgens zijn gelofte in een boeddhis tisch klooster kaal geschoren en in een geel gewaad gestoken. Hij mag zich een weck niet met wereldse zaken be zighouden en gaat er in gezelschap van andere priesters op uit met een bedel nap. In opdracht van de nieuwe pre mier generaal Ne Win vertrekt Oe Noe volgende week naar Peking om te trachten het Cbinees-Birmaanse grens geschil tot een oplossing te brengen. Zuivering. Bij zuiveringsoperaties 0p West-Cyprus zijn twintig actieve leden van de EOKA, onder wie verscheidene dorpscommandanten, gevangen geno men. Het hooggerechtshof in Nicosia heeft de doodvonnissen van drie Grieks Cyprioten bevestigd. Zij zouden drie Turken met jachtgeweren hebben dood geschoten. Activist. Een 76-jarige Amerikaan is in een ziekenhuis te New York met een elektrisch apparaat uitgerust, dat, naar men hoopt, zijn hart weer activeert, in- dien het zou blijven stilstaan. Het ap- paraatje, dat automatisch werkt, zendt dan een schok door de wand van de borstkas. Apostel. De 37-jarige Italiaan Danilo Dol- ci, bijgenaamd „de apostel van de ar men", is te Palermo veroordeeld tot negen maanden en twintig dagen ge vangenisstraf wegens deelneming aan een tegen de werkloosheid gerichte de monstratie op Sicilië. Deze demonstra tie werd tweeëneenhalf jaar geleden ge houden. Een jaar geleden kreeg Dolci een Leninprijs voor zijn sociale activi teit. Schotland. De Schotse hoge raad in Edin burgh heeft de uitspraak gedaan dat jonge mensen van de leeftijd van zestien jaar af en afkomstig uit het buitenland, in Schotland in het huwelijk mogen worden verbonden, ook indien ze hier voor in hun eigen land geen toestem ming kregen. Deze uitspraak werd ge daan in een proefproces van een Ne derlands paar dat twee jaar geleden naar Schotland kwam om te huwen. De president van het hof verklaarde: „on ze wet beschouwt ouderlijke toestem ming niet als iets dat een huwelijk nietig kan maken, maar als iets dat met de viering van de huwelijksplechtigheid te maken heeft". Overleden. Georgi Damjanov, de zestigja rige voorzitter van het presidium van de Bulgaarse Nationale Vergadering (een functie die overeenkomt met die van staatshoofd) is plotseling in Sofia over leden. Hij was reeds vroeg revolutionair en communist. In 1929 sloot hij zijn stu die aan de Russische militaire academie af, waarna hij in het Rode leger diende. Na de oorlog werd hij eerst minister van Defensie van Bulgarije en later presi dent. Voorzichtig. Het plan een ballon naar de stratosfeer te sturen, om de planeet Mars te bestuderen, is opgegeven tot de oorzaak ontdekt is van het openscheuren van de kolossale ballon waarmee woens dag twe geleerden ongeveer dertig kilo meter wilden stijden. Men acht het risi co te groot nu reeds de reserve-ballon te gebruiken. Miniatuur. Australische technici hebben een miniatuur televisiecamera met een gewicht van 450 gram uitgevonden, die zal helpen bij de diagnose van kan ker en andere ziekten. Ondergronds. Volgens persbureau Tass is in de republiek Kazakhstan (Midden- Azië) een ondergrondse zee van heet water met een oppervlakte van onge veer 500 vierkante km. ontdekt. Lapmiddel. De Argentijnse regering heeft de stakende spoorwegmensen onder militaire wetgeving gesteld om te voorkomen dat de Argentijnse spoor wegen geheel stilgelegd zullen worden, Spionnagekoorts: Een Tsjecho-Slowaakse rechtbank heeft vier Tsjechoslowaken tot gevangenisstraffen van elf tot twee- eneenhalf jaar veroordeeld wegens spionage voor het Westen en hulp aan spionnen, door de politie geen in lichtingen te verschaffen over spiona- geactiviteit. „Onnauwkeurig" India heeft de aan dacht van de Russische regering ge vestigd op „bepaalde klaarblijkelijke onnauwkeurigheden" van een kaart in het Russische weekblad „Nieuwe tij den", waar op bepaalde delen van In dia als Chinees gebied worden aange geven. Het is de derde keer sedert 1955 dat de betwiste kaart in een com munistisch blad is gepubliceerd. Van de Zwarte Zee via Duitsland strekt zich een groot hogedrukgebied naar Schot land uit. De hoogste luchtdrukwaarden worden bij de Zwarte Zee aangetroffen, maar ook bij Schotland bevindt zich een hogedrukcentrum. Over Scandinavië en Finland trokken enkele storingen, waar door de koude daar weer afnam. In vrij wel geheel Rusland heerst echter strenge vorst. In ons land veroorzaakt het hoge drukgebied een zwakke oostelijke wind, waarmee geleidelijk iets koudere en dro gere lucht wordt aangevoerd. Vorst van betekenis zal door deze luchtstroming ech ter niet ontstaan. De kans op opklaringen wordt wat groter. WEERRAPPORTEN Zaterdag 29 november Zon op 8.22 uur, onder 16.34 uur. Maan op 19.37 uur, onder 10.30 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 28 november Hoog water 4.46 en 16.56 uur. Laag water 0.28 en 12.44 uur. Zaterdag 29 november Hoog water 5.19 en 17.31 uur. Laag water 0.59 en 13.13 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- a en binnenlandheden 5 8 morgen 7 uur. Neerslag: d 'u 6 laatst» 24 uur. 11 1 h Den Helder geheel bew. 0 6 Dj Ypenburg mist no 7 0,2 Vlissingen mist no 7 0,4 Eelde geheel bew. 0 3 0 Twente geheel bew. 0 5 0,2 De Bilt geheel bew. no 6 1 Eindhoven geheel bew. windst. 6 2 Vlv. Z.-Limb mist windst. 5 0,1 Helsinki geheel bew. wnw 1 6 Stockholm geheel bew. w 2 0,1 Oslo mist windst. -0 1 Kopenhagen geheel bew. w 4 0 Aberdeen geheel bew. windst. -2 0 Londen motregen no 8 0,1 Amsterdam geheel bew. no 6 1 Brussel mist windst. 6 1 Luxemburg motregen no 3 0.3 Parijs motregen windst. 3 0,2 Bordeaux geheel bew. no 4 0 Grenoble geheel bew. ono 4 0 Nice half bew. nno 10 0 Berlijn zwaar bew. ono 2 0 Frankfort motregen 0 5 0,1 München motregen windst. 1 4 Zürich motregen n 1 0.2 Genève geheel bew. n 3 0 Locarno geheel bew. ozo 7 0 Wenen geheel bew. zo 1 0,1 Innsbruck onbewolkt windst. -1 0 Rome half bew. ono 10 0 Ajaccio zwaar bew. no 10 0 Madrid geheel bew. n 8 0.2 Mallorca zwaar bew. no 16 5 Algiers regen w 13 21

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2