Analyses van Lippman zetten Washington aan het denken a töCiï &F ÖFrlFÖFn fijö r VAN NIEL I BGQWZSTRTPLIKUY WDCVBNM!" Naaimachine Kinderrechter van Darmstadt pakt de zaken nieuw aan Van dag tot dag j Van twee wallen NAAR SCHAAP LOPEN Geleide democratie is stap vooruit gebleken &p de* raatótoel Zijn vonnissen behelzen ongeveer tegenovergestelde van misdrijf 3 DE J ZWITSERSE Chocolade uit Nieuw- Guinea voor de Koningin DE SIGARET DIE IEDERÉÉN LEKKER VINDT! „M ild" staat er op het Triumph pakje. HET MILDE MIDDEN TUSSEN AMERIKAAN EN VIRGINIA! Houden V.S. wel rekening met de macht van Lenins dogma? Subandrio tot „Die Welt" Optimisme over bezoek van Amerikaanse toeristen Examens NUTTIGE CADfAUX Kerkelijk Nieuws VRIJDAG 28 NOVEMBER 1958 Wat Nasser tot dusverre niet is gelukt, schijnt Sukarno beter af te gaan: het eten van twee wallen, de communistische en de Amerikaanse. Het is voor Sukarno nooit moeilijk ge weest om steun los te krijgen van het com munistische bloc en nadat de Indonesische strijdmacht de interne opstand op Suma tra en Celebes zoveel mogelijk onderdrukt had is het voor de regering van Indonesië veel gemakkelijker geworden ook steun van de Amerikanen te ontvangen. Kennelijk wenst Washington te voor komen, dat Djakarta zich eenzijdig op de communisten gaat oriënteren. Door ook steun te verlenen, hopen de Amerikanen zelf ook een stem in het kapittel te hou den. Daar komt nog bij, dat te Washington de mening heeft postgevat, dat het Indo nesische leger onder Nasution een anti-communistische macht vormt. Voor die opvatting bestaat wel enige grond en wanneer men voorts bedenkt, dat in de laatste tijd diverse nieuwe staten in Zuid- oost-Azië onder het bewind van militairen gekomen zijn, kan men zich te gereder voorstellen, dat Amerika goede contacten wil onderhouden met het Indonesische leger. Van het een komt echter het ander: zou men alleen het leger van Amerikaanse steun doen profiteren, dan zouden de be velhebbers van luchtmacht en vloot Na sution een Amerikaanse marionet kunnen noemen en dat zou het aanzien van het leger in Indonesië zeker niet ten goede komen. Luchtmacht en marine krijgen dus ook een deel van de Amerikaanse militaire steun. Nederland, dat gezien Nieuw-Guinea de militaire versterking van Indonesië met een zekere bezorgdheid gadeslaat, moet er vooral voor beducht zijn, dat nieuwe wapenzendingen uit het communistische kamp de Amerikanen ertoe zullen aanzet ten zelf ook nog met meer over de brug te komen. De koude oorlog in deze stre ken zou het karakter kunnen krijgen van een macaber „combat de générosité" tus sen Washington en Moskou, waar Djakar ta dankbaar van kan profiteren. Wat de economische steun betreft: ook de We reldbank te Washington toont de laatste tijd een groter bereidheid welwillend te luisteren naar Indonesië's aanvragen om hulp. Uit de verzekeringen, die Dulles onlangs aan minister Luns heeft gegeven, is nog maals duidelijk gebleken, dat de wapens die Amerika verstrekt niet voor agressie gebruikt mogen worden. En als agressie zou men te Washington ook een aanval op Nieuw-Guinea beschouwen. Het staat echter wel vast, dat de Russen en hun bondgenoten een actie tegen Nieuw-Guinea zouden voorstellen als een interne Indo nesische aangelegenheid. En de vergroting van Sukarno's militaire apparaat verhoogt op zijn minst gesproken de kans op ver hoogde spanning in dat deel van de wereld. Zelfs al zou Indonesië de nieuwe wapens niet gebruiken, dan zal toch het bezit er van Sukarno's drang in de richting van Nieuw Guinea kunnen versterken. Vooral namelijk wanneer de wereld zich bewust wordt van de dreiging van een militair conflict, waarin Oost en West door wapen leveranties betrokken kunnen raken, zal de neiging bij diverse staten (Amerika niet uitgezonderd) groter kunnen worden om op hernieuwde onderhandelingen en een eventueel compromis aan te sturen. Ook in het gezelschap van de UNO zou den de Indonesiërs groter belangstelling voor hun streven kunnen wekken, wanneer zij de wereld de vrees konden inboezemen, dat gebruik van wapens tot de mogelijk heden behoorde in dit dispuut. Tot dus verre heeft de Algemene Vergadering al tijd nog gediscussieerd in de overtuiging, dat de wereldvrede door de kwestie over Nieuw-Guinea niet in gevaar werd ge bracht. Aan deze kalmerende overtuiging lijkt Sukarno op weg een einde te maken. Advertentie vakman, beroemd om de preciese afwerking van zijn product, maakt voor U poederdozen in verfijnde dessins, alsook parfum- flacons voor uw parfum. Mogen wij U de collectie tonen? j| PARFUMS - BDOUX j Grote Houtstraat 92 - Haarlem Het eerste tablet chocolade, dat in Ne erland is gemaakt van uit Nederlands Nieuw-Guinea afkomstige cacao, is aan de Koningin aangeboden. De cacao komt van het eiland Japen. De ontginning en aanplanting wordt ver richt door Papoea's. In het begin van dit laar besloeg de beplante oppervlakte 175 hectare. Van de cacao zijn enkele tabletten ge maakt, waarvan het eerste aan de Ko ningin is aangeboden. Advertentie 55 Abacadabra? Ja - maar gewone woorden schieten dan ook te kort: hier Is iets anders dan anders aan de hand! Triumph (U weet wel: de sigaret In het blauwe doosje) Is herboren. En hoe! Het doosje werd een pakje en de sigaret zelf Is ook totdil veranderd! En in dit geval betekent dat: deze sigaret is Virginia en ame- rikaan tegelijk. De tabakken voor de nieuwe Triumph zijn zo behandeld en gemelangeerd dat zij al het goede van beide soorten in zich verenigen. De moderne, milde sigaret.... de nieuwe Triumph.... voor alle rokers een prettige ontdekking. Haai een pakje! TRIUMPH (Van onze correspondent in Washington) Men kan een orthodox christen er niet van overtuigen, dat hij de duivel moet ver trouwen. Evenmin vermag men de com munistische machthebbers ervan te over tuigen, dat zij vertrouwen kunnen hebben in de kapitalistische staten. Twee heel verschillende figuren, de bekende Jezuïet John Courtney Murray en de befaamde kroniekschrijver Walter Lippmann, hebben de laatste tijd dergelijke stellingen naar voren gebracht en aldus Washington aan het denken gezet. Dat betekent nog niet, dat zij Washington bekeerd hebben, maar men begint hier toch meer dan tevoren in te zien, dat men bij het uitstippelen van de Amerikaanse politiek zich allereerst moet afvragen: op welke dogma's base ren de Russen hun politieke acties? Lippmann (na een bijzonder belangrijk gesprek met Kroesjtsjev) en Murray, op grond van eigen scherpzinnige analyses, zijn het in elk geval over een voornaam aspect eens: ook na Stalins dood zijn de leiders in Moskou en Peking leninist ge bleven. Hun geloof in de geleidelijk komen de wereldheerschappij van het communis me is even absoluut als dat in een na tuurwet. Naar Lenins verwachting zullen de ka pitalistische staten zich met geweld tegen de zege van het communisme verzetten en op die kapitalistische aanvallen moeten de communisten voorbereid zijn. Hoofdzaak is daarbij, dat men de gemaakte „vorde ringen" weet te beschermen. Lenin voor spelde „verschrikkelijke botsingen", maar de communistische leiders van heden zullen doen wat zij vermogen om een wereldoorlog met kernwapens te voorko- men. Zulk een oorlog zou de gehele men selijke samenleving en dus ook hun eigen communistische prestaties kunnen ver delgen. De communisten van heden gelo ven wel in de botsingen, die hun profeet heeft voorspeld, maar de allerverschrik kelijkste botsing moet worden vermeden. Deze immers zou allerminst bevorderlijk zijn voor de communistische zege en deze overwinning wordt volgens het com munistische dogma met geringere hor ten en stoten toch bereikt. Volgens Murray eist het communisti sche geloof een politiek van maximale vei ligheid en minimaal risico voor de Sovjet- Unie. Noch hij, noch Lippmann verwacht, dat de Sovjet-Unie bij verrassing een gro te oorlog met kernwapens tegen Amerika zal beginnen. De vergeldingscapaciteit van Amerika maakt zulk een oorlog veel te riskant. Wèl echter zullen de commu nisten hun invloed en macht overal uit breiden waar zij daar (met economische of bescheidener militaire middelen) de kans toe zien. Voor Amerika blijft het geboden de vergeldingskracht van zijn strategische luchtmacht op peil te houden, maar daar naast dienen de Verenigde Staten paraat te zijn voor de kleinere gewapende con flicten, die veel meer waarschijnlijk lijken dan een massale derde wereldoorlog. Daar echter de economie wellicht het sterkste wapen is van de Sovjet-Unie, propageert Lippmann een spectaculaire Amerikaan se actie ten bate van India. Zou India, met Amerikaanse hulp, een toonbeeld kunnen worden van snelle vooruitgang, zonder het communistische drilsysteem, dan zou zulks een grote invloed kunnen hebben op het streven van vele, weinig ontwikkelde staten in Azië en Afrika, die thans meer en meer onder de indruk dreigen te raken van wat men in Rusland en China doet. Het is goed dat er te Washington althans gediscussieerd wordt over de stellingen van Lippmann en Murray. Doch daarmee is er nog geen vaste lijn gekomen in de politiek van de regering. Zo kon McElroy, de minister van defensie, kortgeleden nog verkondigen dat Amerika zich nu in hoofdzaak moest gaan toeleggen op de intercontinentale raket (en dus op de oor log die het minst waarschijnlijk lijkt). Toen McElroy's woorden vooral in het buiten land hevige consternatie wekten, probeer de het State Department snel „tegenroer" te geven. Dergelijke incidenten wekken weieens de indruk, dat Amerika niet weet waar het naar streeft en dat militaire methoden nog te vaak gekozen worden om dat de financiële begroting een bepaalde tactiek wenselijk maakt. Het besef begint door te dringen, dat het onbegonnen werk is de dogmatische com munisten ervan te overtuigen dat het Wes ten geen aanval wil en zal beginnen. Maar het werk is te Washington nog nauwelijks begonnen aan een economische en mili taire ontplooiing, die, rekening houdend met het dogmatische geloof der commu nisten, effectief weerstand biedt tegen een communistische expansie, die waarlijk dreigend genoeg is Advertentie ■T, ;i£ v.'.-. BEVERWIJK - HAARLEM ZAANDAM Kruisstraat 25 - Haarlem - Tel. 12921 ARTUR RODZINSKI OVERLEDEN. BOSTON (UPI) De dirigent Artur Rodzinski is donderdagavond in het Mas sachusetts General hospital van Boston overleden. Hij werd zesenzestig jaar. BONN (Reuter) Het onafhankelijke te Hamburg verschijnende dagblad „Die Welt" citeerde woensdag de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Su bandrio, die in eer. interview had gezegd, dat de Westerse democratie in de Aziati sche landen ingestort was." Volgens een artikel in „Die Welt" was het interview gehouden toen dr. Subandrio vorige week in Bonn was na zijn bezoeken aan Washington en Londen en vóór zijn ver trek naar Moskou. Het blad schreef dat het grootste deel van het vraaggesprek niet voor publikatie bestemd was. Het blad deed de suggestie dat West-Duitsland bijstand moet verlenen aan Indonesië dat in groot gevaar is door de communisten te worden „opgeslokt." Indien er thans vije verkiezingen in In donesië zouden worden gehouden, zouden de communisten aan de macht komen met de hulp van het Westerse parlementaire systeem," aldus „Die Welt.". Het blad citeerde dr. Subandrio als volgt: „Na mijn besprekingen met minis ter Dulles zijn vele verschillen uit de weg geruimd. Ik verwacht dat thans nauwere betrekkingen zullen worden gevestigd. Het is thans wel duidelijk, dat de Westerse de mocratie in alle Aziatische landen inge stort is. Ik geloof, dat gebeurtenissen in andere landen de Amerikanen ervan heb ben overtuigd, dat Indonesië een stap voor waarts deed toen het een geleide democra tie koos. Wij hebben tenminste de partijen en het parlement behouden.." In het artikel werd gezegd, dat ofschoon Indonesië de laatste tijd meer begrip in het Westen ondervond, er vraagstukken bleven bestaan waarvoor het zich mis schien tot Moskou zou moeten richten om steun. Volgens het blad behoorde hier toe „het vraagstuk West-Nieuw-Guinea" waarin de Westerse landen weigeren zich achter het standpunt van Indonesië te scharen, omdat zij niet tegen hun Neder landse bondgenoten willen ingaan. Over dit onderwerp merkte dr. Suban drio volgens het blad op: „Voor ons is dit vraagstuk groter dan het vraagstuk van schadevergoeding voor de genationaliseer de Nederlandse bedrijven misschien voor de Nederlanders is." Verder was er nog het vraagstuk van het zoeken van een andere stapelplaats voor Indonesische export na de breuk met Nederland. Hij zei dat Indonesië een an dere plaats zocht voor Amsterdam. Lon den heeft de grootste mogelijkheden. Uit oogpunt van realiteit is Londen het beste. Maar er is nog niets beslist. Wij zullen al le mogelijkheden bestuderen, zelfs in Joe goslavië in verband met de doorvoer naar het oosten. oaaoKxxjooooooooocoxxxjoocoxwïoooocoo^oceooooococeoco WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de beaorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE OOOOXOCCO- CCOO30C oooooooooooooooooocooooooooooooooooooó Op een in de Verenigde Staten gehouden congres van de Amerikaanse vereniging van reisbureaudirecteuren is een felle aanval gedaan op de hotellerie in West- Europa, die niet of te weinig zou zijn in gesteld op de eisen van het Amerikaanse toerisme. Er werd zelfs gedreigd dat de Amerikaanse reisbureaus „met een boog om Europa zullen trekken" indien de toe stand niet verbetert. De directeur van de Amsterdamse V.V.V. de heer J. N. Strij kers is desondanks vrij optimistisch voor de toekomst. Hij heeft onlangs de Ame rikaanse toeristenmarkt onderzocht en daarbij geconstateerd dat Nederland als toeristenland in de V.S. nog altijd zeer veel goodwill heeft. „Willen wij echter niet achterop raken, dan zal de hotelca paciteit dienen te worden vergroot en aan gepast een de minimum eisen van de Ame rikaanse toerist: een niet te luxe kamer met bad of douche en een toilet. Met na me in Amsterdam moeten er minstens 2000 bedden bijkomen in de eerstvolgende vijf jaren." In Amsterdam wordt wat betreft de uit breiding en de aanpassing reeds het een en ander gedaan. Verscheidene hotels zijn er ai toe overgegaan, hun kamers om te bouwen. De heer Strijkers is van mening, dat gestreefd dient te worden naar het opstellen van vastgestelde programma's voor de Amerikaanse vakantieganger, waardoor deze langer in ons land zal ver toeven. De gemiddelde verblijfsduur van de Amerikaan in ons land bedraagt op het ogenblik slechts bijna twee dagen. Mogelijkheden voor intensivering van het Amerikaanse toeristenbezoek aan Ne derland ziet de heer Strijkers ook in de volgend jaar te houden herdenking van Hudsons reis uit Amsterdam naar de naar hem genoemde baai, waar hij de stad Al bany heeft gesticht, thans 350 jaar gele den. De schoolkinderen in die stad is ge vraagd opstellen te schrijven over deze gebeurtenis. Voorts zullen bepaalde vormen van pu bliciteit in Amerika door de V.V.V. in sa menwerking met de Holland-Amerika Lijn en de K.L.M. ter hand worden genomen. Over de juiste vorm wordt nog overleg ge pleegd. Tenslotte deelde de heer Strijkers mee, dat de grote Amerikaanse vervoers maatschappijen zeer optimistisch zijn over het komende seizoen. Er zijn reeds talrijke boekingen naar Europa verricht. Rotterdam. Economische Hogeschool. Geslaagd voor het doctoraalexamen M. Davidse, Beverwijk. RRRRRR Het is een zeer vreemde zaak, maar ik ben er zeker van dat er geen vergissing in het spel is. Ik heb uitstekende oren ik be doel, ik ben niet doof en ik hoorde die jongedame naast mij aan de eetbar duide lijk zeggen: „Een broodje taai-taai, alstu blieft". Hoe kan dat nou? Het is inderdaad Sinterklaastijd en taai taai is inderdaad een smakelijk traditie gebak, maar om één uur 's middags en dan nog wel op een broodje Bovendien: de serveerster vroeg of er uitjes bij moesten en dat móést! Brood, taai-taai en uitjes.... Het kan bijna niet waar zijn en toch is het waar. Ik heb er afschuwelijke nachtmerries van gehad en Wacht even. Daar is die jongedame weer. Ik ken haar uit duizenden, vanwege die nachtmerries. Ik loop haar achterna. Ze gaat de cafetaria binnen. Ze zet zich. Ik ook. Ze bestelt, en ze zegt: „Een kopje koffie eneven kijkenBrood met wajjeme wojst". O- De Hollandse R. De R van westelijk- Nederlandse jongedames, de R van radio en televisie omjoepstejs. De R die een J moet zijn vanwege het Beschaafd Nedej- lands. Ik zoek nu naar een aardige jongedame met een rollende R, die tartaar eet en mij onverbloemd noemen zal R. Agteran Advertentie KUNSTNIJVERHEID 1> TEL.20O56 Jj. DARMSTADT, (UPI) Elke zondag kan men vier opgeschoten kinderen het kerk hof in Darmstadt zien betreden, die bloe men bij zich hebben en mos. Ze maken even een praatje met de opzichter en dan gaan ze naar de graven van vier soldaten: twee Russen, een Pool en een Fransman. Het zijn soldaten, die in de laatste wereld oorlog sneuvelden en in Darmstadt be graven werden. De vier kinderen trekken er het onkruid uit, maken de graven mooi met mos en bloemen. Dan wachten ze even tot de opzichter komt kijken en vindt dat het zo goed is. Deze vier kinderen zijn enkele van de vele „gevallen" van de kinderrechter Karl Holzschuh, een magistraat, die in zijn von nissen met een geheel nieuwe aanpak van de jeugdcriminaliteit is begonnen. Aanvan kelijk hebben velen smalend gesproken over de „borstplaatjesrechter" maar thans zil het tijdens iedere zitting van deze kin derrechter vol met deskundigen van elders: rechters uit binnen- en buitenland, psy chologen en sociale werkers en werksters De vier jongelui, waarover hierboven gesproken werd. zijn ertoe „veroordeeld" elke zondag een graf te verzorgen. De bloemen kopen zij van zakgeld en het mos gaan ze in het bos zoeken- Zij zijn veroor deeld, omdat ze op het fabrieksterrein van een steenhouwerij zerken hadden bescha digd. De schade, die ze de steenhouwer hebben berokkend, betalen ze ook uit zak geld terug. Een ander „geval" van rechter Holz schuh: een meisje stond terecht omdat ze geld had gestolen om er snoep voor te kopen. Rechter Holzschuh veroordeelde haar tot het besteden van de helft van haar zakgeld voor snoepjes voor een kinder tehuis gedurende lange tijd. Dat de „borstplaatjesrechter" niet zo zachtzinnig is als deze bijnaam wil, bleek toen een jongeman van achttien voor hem kwam, die met zijn auto een oude man had aangereden, als gevolg waarvan deze overleed. De jonge woesteling werd „ver oordeeld" om gedurende zijn vrije uren te werken inde operatieafdeling van het ziekenhuis. Dan kon hij eens zien wat voor ellende zijn manier van rijden teweeg brengt. Na een jaar besloot de aldus ge strafte jongeman ziekenverpleger te wor den. Een 18-jarige alcoholist werd veroor deeld als hulpverpleger te gaan werken in een instituut voor bijstand aan alcoholis ten. Er was het geval van een meisje van 14 jaar, dat telkens geld stal bij de ouders van een vriendinnetje. Voor „straf" moest ze toen twaalf zondagen achtereen een oude blinde vrouw tijdens haar wandeling begeleiden. Het oudje woonde in een blin dentehuis en was al maanden niet meer op straat geweest. Het meisje kreeg zo veel plezier in haar begeleidingstaak, dat ze de vrouw herhaaldelijk ook door de week kwam afhalen. Toen haar straftijd om was, blééf zij zondags komen en nam iedere keer een andere blinde mee uit. Dan was er een jongen, die met een windbuks een vriendje in het oog had ge raakt. Als straf moest hij iedere zondag een bejaarde blinde naar een promenade concert begeleiden. Rechter Holzschuh had dat speciaal uitgezocht, omdat hij wist, dat de jongen van muziek hield. Zorgvuldigheid Enige duizenden vonnissen heeft rechter Holzschuh reeds uitgesproken en er zijn er geen twee precies gelijk. Twee jongens die aan het vechten waren geweest nadat ze een wildwest-film hadden gezien, wer den naar een film over Albert Schweitzer gestuurd en moesten er na afloop een op stel over schrijven. Onlangs veroordeelde de rechter een jongen om twintig mark te schenken aan een weeshuis, en om het weeshuis te bezoeken- Na het bezoek was hij niet tevreden voordat hij vijftig mark mocht geven uit de spaarpot die voor een fiets bestemd was. In de acht jaar sinds rechter Holzschuh zijn oorspronkelijke vonnissen begon uit te spreken heeft men wel afgeleerd om hem te lachen. Men heeft ontdekt, dat het suc ces van zijn methode goeddeels schuilt in de zorgvuldigheid, waarmee hij zich oriën teert over de dader. Geen detail acht hij te onbelangrijk. Zijn vonnissen zijn steeds „voorwaardelijke veroordelingen" tot een vrijheidsstraf, te ondergaan in een jeugd gevangenis. Uit die jeugdgevangenis blij ven zijn „patiënten", als ze zijn voorwaar den vervullen. Voor het overige is rechter Holzschuh een realist, die met alle afschuw voor de oude „Prügelstraffen" meent dat een draai om de oren wonderen kan doen. En de jeugd? Lacht zij om rechter Holz schuh? De medewerkers van deze rechter verklappen, dat vele van zijn „gevallen" hem ook later blijven bezoeken en raad plegen, als ze het leven eens moeilijk vin den. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Santpoort (wijkgem. Dorp) (toez.) J. C. Remijn te Geertruidenberg. Beroepen te Wijk bij Heusden D. van den Berg te Oud-Alblas. Baptisten Gemeenten Beroepen te Groningen-Noord S. Zijl stra te Eindhoven. Advertentie Uit de Opregte Vrijdagsche Haarlemsche Courant van 26 November 1858 EENE GELDERSCHE MEID, gezond en sterk, wordt gevraagd voor een talrijk Gezin. Zij moet een goeden Burgerpot kun nen Koken en van eenvou dige, goede Zeden zijn. Het Loon is, buiten Verval 70 's jaars, met 2,50 opslag per Kwartaal. Brieven franco, Letter Z, bij den Boekhandelaar C. J. van Leeuwen te Woerden. (Advertentie)

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3