Horen en zien r BREIMACHINES J lmmmrn (Gevangene ontsnapt Sint terlenka YELU MADOEF EN MIRZA Agenda voor Haarlem Drie exposities in Haarlem Elizabeth aankondigingen en nabeschouwingen 'AKKERTJES' GESCHENKEN 5 radio televisie Nog meer naar wens De radio geeft zaterdag T elevisie programma Tekeningen en aanwinsten (collectie Regnault) Duistere symboliek van Johfra WINTERJASSEN van 68.- tot 225.- Happy station Positieve vormgeving van Hans Wiesman Uitverkoop van 15 januari tot 6 februari Kerkelijk Nieuws VloubHmR (UIT HET ENGELS VERTAALD) DOOM. BELTON COBB Jeugdige „nachtwacht" voor panden in aanbouw Initiatief van Hengelose politie-agente VRIJDAG 28 NOVEMBER 1958 Mary Dresselhuys was gisteravond in het AVRO-televisieprogramma „Alles gaat naar wens" ronduit geweldig. Zij heeft van dit door de wederom onbenullig en jongensachtig doende Dimitri Frenkel Frank geleide programma een „one wo man show" gemaakt en over alle flauwi teiten en het volstrekte gebrek aan esprit van Frenkel Frank heengespeeld want spelen was het. Natuurlijk moet zo'n man zich op de achtergrond houden, maar nu elk van zijn opmerkingen ver beneden de kwaliteit van het „slachtoffer" ligt, kan men toch wel van een storend optreden spreken. De vorige keer legde Bomans er zich bij neer, die gaf het op om leuk te zijn. Maar Mary Dresselhuys was gisteren onver woestbaar. Zij maèkte het programma en vrijwel tot het einde hield zij vol. Toen zei ook zij tegen Frenkel Frank: „Nou goed, ik doe alles wat u zegt". Maar dat was ook meteen het afscheid, een uur la ter dan was aangekondigd. Het was de ac trice wèl naar de zin gemaakt: zij mocht suiker geven aan een pony, speelde Cho pin, hetgeen Johan Patist even later kwam goedmaken met een overigens nog al wrakke vertolking van hetzelfde stuk, Dick Holthaus spelde haar een nieuwe jurk op, de derde klas van de toneelschool kreeg van Georgette Rejewski voor haar ogen een van de lessen waar zij vroeger zelf zo van had genoten, haar oude vriendin Saar Bessem trad op met een van haar beroem de kinderopera's, Paul Steenbergen en Ida Wasserman speelden voor haar een stuk je uit „De Cirkel" (want toneelspelers zien eikaars werk zo zelden) en ze kreeg thee vers uit Engeland van een K.L.M.-stewar dess, met Joan Remmelts demonstreerde ze verrukkelijk hoe verschillend men één tekst kan spelen (ze had de tekst van vier regels zélf gemaakt „zeer verrijkend" zei ze) en tot slot zag ze het filmjour naal van haar eigen trouwen. In het voorprogramma zong Yoka Ber- retty met Ger Smit wijsjes van Noel Co ward, door Ernst van Altena uitstekend vertaald en door Jack Bow plezierig ge ïllustreerd. In het sportpanorama sprak Arie van Vliet met dokter Hans Tetzner over doping, waarbij hij de ondervrager goed in toom hield. Beeldschermer ■cv-'*"- BRRR... brrr... brrr..» Even'n boodschap om dc hoek even in de tocht tussen twee deu ren iedereen kan kouvatten, maar lang verkouden blijven is daarom nog niet nodig! Neem een "Akkertje". "Akkertjes" los sen sneller op in de maag, geen- korreltje van het geneeskrachtige micro poeder gaat verloren.Weg koorts, weg rillingen, wèg griep en verkoudheid. "Akkertjes' -dat is pas snelle hulp! flitsen uw kluchten wegï HILVERSUM I. 402 M. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz 13.45 Voor de jeugd. 14.10 Ac cordeonorkest. lt.30 Kron. van letteren en kun sten. 14.55 Mannenkoor. 15.15 Gram. 15.40 Boek- bespr. 15.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 10.20 Voor de jeugd. 17.00 Engelse les. 17.20 Gevar. progr. 18.05 Journalistiek weekoverzicht. 18.15 De springplank. 18.35 Gram. 18.45 Vragenbeantw. 19.10 Act. 19.20 Lichtbaken, caus. 19.35 Radio-philh.-ork. en solist. 20.30 Ja, met mij. 20.35 Gevar. progr. 21.55 De knipperbol, caus. 22.05 Amus.muz. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Es peranto. 23.25—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 lijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.45 Annemarieke, hoorsp. 11.15 Buitenl. weekoverz. 11.30 Pianoreci tal. 12.00 Promenade-ork. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Dansmuz. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel spel. 13.40 Sportnieuws. 14.05 Voor de jeugd. 14.45 Dilettantenkoor. 14.55 Streekuitz. 15.20 Het werk van de Dr. Wiardi Beekman Stichting, lezing. 15.35 Radio-philharm.ork., koor en sol. 16.25 Boekbespr. 18.45 Jazz. 17.00 Vers van de pers. 17.30 Act. 18.00 Nieuws en comment. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Machten en mensen, caus. 1945 Deze week, caus. 19.50 Iets voor niets, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Thuis best?, schets. 20.13 Gevar. progr. 21.30 Soc. comm. 21.45 Twintig vragen. 22.10 Instr. sextet. 22.35 Anecdotes 22.55 Gram. 23.15 Nieuws. 23.30—24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio almanak. 14.30 Radiojourn. 15.00 Accordeonreciial. 15.15 Gram. 15.45 Accordeonrecital (verv.). 16.00 Gram. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Dag klapper en lit. kal. 17.20 Liturgische zangen. 17.30 Schlagers. 18.00 Orgelconc. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Cabaretprogr. 21.00 Gram. 21.15 Ork.conc. 21.45 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Ork.concert. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Gram. VOOR ZATERDAG VARA: 1700—17.40 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. KRO: 20.20 Cabaret. 21.00 Schlagers. 21.15 TV-spel: Moord met gesloten deuren. 21.45 Vraag- en antwoordspel. Advertentie doet dit jaar niemand de das om. Hij geeft alleen maar Kreukvrij - wasbaar 3.95 ZELFBINDERS niet strijken 4.95 Tot 14 december zijn in het Huis van Looy de werken te zien, die voor Haar lem op de veiling van de collectie Reg nault bemachtigd werden. De beschikbare gelden zullen het wel nodig gemaakt heb ben, dat men zich tot een keuze uit het werk van Nederlanders beperkte. Het lijkt me goed dat toen gezocht is naar uitbrei ding van de vertegenwoordiging van en kele belangrijke figuren, daar anders een bescheiden collectie al gauw een verbrok keld karakter krijgt. Al enige jaren gele den heeft men beslag weten te leggen op enkele goede werken uit de Bergense school, die nu door de nabuurschap van het waarlijk monumentale landschap van Matthieu Wiegman en de grote aquarel van Piet Wiegman nog meer betekenis zul len krijgen. Ook het schilderijtje uit diens Blaricumse tijd van Herman Kruyder is een prachtige aanvulling van het Haar lemse bezit aan werken van deze steeds meer gewaardeerde figuur. Sluijters' gro te naakt is ongetwijfeld een zijner belang rijkste doeken uit een bepaalde periode en vergroot ons inzicht in zijn ontwikke ling. Mij ligt de geest van een dergelijk werk niet zozeer. Liever is mij het blad studietekeningen naar zijn moeder van Kees Verwey, dat Haarlem verworven heeft. Men heeft de nieuwe aanwinsten om ringd met tekeningen en aquarellen uit gemeentelijk bezit en zo is weer een aan trekkelijke tentoonstelling ontstaan. Altijd weer kan ik voor de reisschetsen van Van Looy enthousiast worden. In de buurt daarvan ontmoet men een heerlijke col lectie schetsen van Is. Israels, wiens spits heid Herman Moerkerk soms wist te eve naren. Van G. H. G. von Brucken Fock zag ik nog niet zoveel als hier thans ge toond wordt. Van de vertegenwoordigde thans levende Haarlemmers excelleren Otto B. de Kat met een geestige tekening naar Verwey en een levendig geaquarel leerd tuintje, Verwey met een tekening naar Boot en een geaquarelleerd stilleven, verder Boot, Steyn, Verboog, Verpoorten, Damave, Anneke Höfte, allen met op echt Nederlandse tradities aansluitend werk. Met anderen bewijst Chapon dat men hier ook andere kanten op kan. Te provincialis tisch zou het karakter van de Haarlemse verzameling worden, wanneer men aan werk als dat van hem en van de eveneens vertegenwoordigde Rober voorbijging. Eenzaam hangt hier een gouache van Ap pel. Vermoedelijk zullen het toch slechts kunstenaars uit Haarlem en omgeving zijn, die deze eenzaamheid moeten helpen opheffen. Bij het verder collectioneren moet beperking nu eenmaal een richtlijn zijn. Dat die beperking er niet een van de kwaliteit behoeft te zijn, stemt ons toch wel trots. Tot 15 december is in de kunstzaal „Ten Bruggen-Cate" in Haarlem -N. werk van Johfra te zien. Naar aanleiding van een tentoonstelling van een surrealistische schilder in dezelfde zaal heb ik al melding gedaan van enig werk van Johfra, dat men toen in Amsterdam kon aantreffen. Een vergelijking viel toen slecht voor hem uit. Johfra exposeerde toen ook surrealisti sche verbeeldingen. Eigenlijk is dat een nog te groot woord, want zijn schilderij tjes zijn in mijn geheugen blijven hangen als smakeloze en zelfs weerzinwekkende fantasietjes. Men is thans zo verstandig geweest zich te beperken tot Johfra's archaïsche en nogal Duits-romantische landschappen. Taferelen gelijk deze kunnen ons soms wel even ontroeren, omdat ze zoiets hebben van grootmoeders tijd. Hun betrekkelijke waar de is voornamelijk curieus te noemen. Wil link heeft met een op die van Johfra ge lijkende, maar tot veel grotere perfectie opgevoerde techniek voor de oorlog zijn beangstigende wereldbeeld opgeroepen. Te midden van Johfra's werk krijg ik het alleen maar benauwd door de akelige duf heid, die ons uit zijn schilderijtjes tege moet komt. Er schuilen mogelijk bedoelin gen achter dit werk, maar Johfra's sym boliek blijft een zeer duistere. In illustra ties is hij duidelijker, maar verre van be vrijdend door de afstotende, gladde peu terigheid, waarmee alles gedaan werd. Ik kan me best voorstellen dat in deze tijd van nog zo moeilijk te begrijpen uitingsvormen de ongeschoolde tentoon stellingsbezoeker even het gevoel krijgt, dat een en ander toch wel knap gedaan is. Men heeft slechts te vergelijken met een oudere kunst, waar Johfra kennelijk naar terug verwijst, om te zien hoe weinig echt geïnspireerd alles toch is ontstaan. Als niet gedoeld werd op zogenaamde „hoge re gedachten" en als wij niet de naar mijn smaak overigens dubieuze successen van zekere surrealisten hadden mogen mee maken, dan zou werk als dit direct als banaal gezien worden. Ik geloof er beslist niet in. Advertentie Gen. Cronjéstraat 40 - 44 - Tel. 54679 Zondag 30 november zal het wekelijks „Happy-Station"-programma een fees telijk tintje dragen: dan zal namelijk herdacht worden dat dertig jaar ge leden Edward Startz voor het eerst zijn programma via de korte golven uit zond, destijds over de Philips PCJ- zender van 10 kW een wereldpri meur. En nog steeds is het Eddie Startz die het programma zelf verzorgt, nu in het organisatorische verband van Radio Nederland Wereldomroep en over uiteraard veel sterkere zenders. Dit record zal waarschijnlijk door geen enkele radioman overtroffen kunnen worden. Iedere zondag bereikt de nu negenenvijftigjarige zijn vele luister aars met uitzendingen op verschillende tijden van de dag, aangepast aan de gunstigste tijd van ontvangst en ook aan de luisteraars. GROTE HOUTSTRAAT 96 Telef. 12210 Tot 20 december exposeert Galerie Ex- pace aan het Klein Heiligland te Haarlem gouaches van Hans Wiesman. Dat is zijn eerste eigen tentoonstelling. En mogelijk staat men hierover even verbaasd als' men Espace binnenkomt. Want Wiesmans werk vertoont de zekerheid van de erva rene. Goed herinner ik me nog zijn jaren geleden bij Leffelaar geëxposeerde gra fiek. Sindsdien heb ik het als een gemis gevoeld van hem niets meer tegen te ko men. Wiesman is doorgegaan op zijn nieuw-expressionistische uitdrukkingswij ze, die hij in die grafiek toen al vertoonde. Bepaald fraai is de gebruikte benaming niet, maar ze zegt wel iets voor hen, die de ontwikkeling der moderne kunst met be langstelling volgen. Het expressionisme kent nogal uiteenlopende uitdrukkings wijzen, die alle het gevolg zijn van het streven een gevoel zo sterk en direct mo gelijk aan de beschouwer over te dragen. Puntige vormen en felle kleuren leken het „Vogels" door Hans Wiesman felst uitdrukking te geven aan ons „tijds gevoel". Na de laatste oorlog ondergingen we veel op eenzelfde manier als ten tijde van het onstaan van het expressionisme, zo'n veertig jaar voordien. De zich zo noemen de „experimentelen" namen een op die van de expressionisten gelijkende vrij heid. Anderen bezonnen zich toch nog op wat was, om misschien zekerder een aan deze tijd eigen vorm van uitdrukken te vin den. En daarmee kwamen zij in hun werk ons gemeenlijk duidelijker voor. Ik geloof dat bij Wiesman die behoefte aan duide lijkheid voorstond. De zo krachtige indruk, die Wiesmans gouaches maken, steunt danook op een ze kere ingehoudenheid. Hier geen felle kre ten, maar een zeer stellig zeggen der din gen. Zijn sterke kleurwerking verkreeg hij door beperking in het aantal tegenstellin gen. Zijn vormen moeten tevoren goed overwogen zijn geweest en konden daar door zonder te grote geremdheid neerge schilderd worden, waarmee een affiche achtig uiterlijk voorkomen is. Merkwaar dig eigenlijk, dat deze kunstenaar zo tegen exposeren opzag, daar deze tentoonstel ling juist een indruk van zekerheid geeft. Uit dit werk straalt ernst en het is mis schien Wiesmans verantwoordelijkheids gevoel dat hem beducht maakte voor een dergelijk optreden. Dan mogen we ook nog meer van hem verwachten en zo kan ik in hem een van onze werkelijk belangrijke kunstenaars vermoeden. Hoewel alles hier op een betrekkelijk ge lijk peil staat, heb ik toch enige voorkeu ren. In de eerste plaats was dat dan „Bil jarters" een werk waaruit voor mij een grote vaardigheid spreekt. Warm heeft me „Mensen en dieren" mij ge maakt. Een compositie van vogels treft door de beweging. Ik geloof dat die voor keuren worden opgeroepen door een echt gevoel, dat achter Wiesmans werk staat. Bob Buys Advertentie K N I T T A X KUIPERS - KL. HOUTSTRAAT 112 TEL. 11142 - HAARLEM Ja, professor Azamir zat heel terneergeslagen in afwachting; maar hij kon ook niet iveten, wat er onderwijl in het hol van de tovenaar gebeurde. Mirza nam de beide flessen met toverdrank op en gooide die in scherven, zodat de gevaarlijke vloeistof over de grond liep. „Ziezo", zei hij voldaan. „Nu kun jij daar geen kwade streken meer mee uithalen, slechte tovenaar! En jij blijft voortaan maar een onschadelijke muisdat is je straf!" 116—117 Bij beschikking van de staatssecretaris van Economische Zaken is op 14 juli 1958 aan het hoofdbedrijfschap detailhandel de uitvoering van artikel 3 van de Uitver- kopenwet 1956 overgedragen. Hierdoor kreeg het hoofdbedrijfschap de bevoegd heid de tijdsruimten vast te stellen waar binnen het geoorloofd is een verkoop aan te kondigen onder de aanduiding uitver koop of opruiming. Daar het hoofdbedrijf schap van deze bevoegdheid nog geen ge bruik heeft gemaakt, blijft de Uitverkopen- beschikking 1957 van kracht, hetgeen tot gevolg heeft dat de uitverkoopperiode ge lijk is aan die van het vorige jaar. De eerstkomende uitverkoopperiode be gint op hetzelfde tijdstip als vorig jaar, namelijk 15 januari en duurt tot en met 5 februari. Ned. Herv. Kerk Beroepen door de Provinciale Kerkver gadering voor Veenendaal W. Goedhart, voorganger van de Evangelisatie „Sola Fide" aldaar. Beroepen te Sliedrecht (3de pred.pl.) H. A van Slooten te Onstwedde. Bedankt voor Ouddorp (Z.H.) P. de Jong te Kootwijk. Baptisten Gemeenten Beroepen te Treebeek F. E. Huizinga te Hengelo. Geref. Gemeenten Bedankt voor Veen en voor Werkendam H. van Gilst te Dirksland. Geref. Gemeenten Tweetal te Benthuizen W. C. Lamain te Grand-Rapids (U.S.A.) en C. Molenaar te Leiden. Advertentie WONINGINRICHTING BEVERWIJK Breestr. 74-84 250 modelkamers Geopend: 8-12,30en 14-l8u. Dinsdag 8-13 u. 27. Er blijven dan over: juffrouw Higgins. juffrouw Goulby, mevrouw Rattan, dr. Session en Lamartine. Juffrouw Goulby is al geëlimineerd, en er zijn dus nog vier over. Als jij juffrouw Higgins verwerpt, dan moeten we gaan denken over Lamartine, de dokter en mevrouw Rattan. Ik zie voor hen echter geen enkel motief." We argumenteerden nog enige tijd samen hoe wel ik niet véél te argumenteren had en tenslotte was Cheviot zelfs nog laat voor Jenny's begrafenis. Hij verkleedde zich in allerijl en waarschuwde dr. Ses sion, die met hem mee zou rijden in de auto. Ik vrees, dat Cheviot niet bepaald in de juiste stemming op de begrafenis aankwam... Het was een droevig gebeuren en toen hij terugkwam, was hij evenmin in de juiste stemming om nog bui ten te gaan lunchen. We besloten dus na de lunch te starten en aten in sombere stemming de reeds klaar gemaakte boterhammen in onze slaapkamer op. Toen we ons tenslotte naar de auto begaven, troffen we juf frouw Goulby alleen in de hal aan; ze scheen niet van plan te zijn om uit te gaan. Cheviot zei vrolijk: „Wat juffrouw Goulby, roepen de wilde bloemen u vandaag niet naar buiten?" „Ik ben vanmorgen uit geweest", antwoordde ze. „Ik kwam terug voor de lunch en straks ga ik weer weg, maar dan in mijn wagentje, omdat ik een wat grotere afstand wil afleggen. Ik wil verderop in noor delijke richting gaan om naar een heel speciaal exem plaar te zoeken". „U zult daar niet met de auto kunnen komen", zei Cheviot. „Er zijn geen wegen door die moerassen daar". „Ik ga zo ver als ik kan, en daarna wandel ik", zei juffrouw Goulby. „Vrij gevaarlijk", meende Cheviot, „ik zou het u niet aanraden". De uitdrukking van juffrouw Goulby's gezicht toonde duidelijk aan, dat ze niet om advies gevraagd had. Maar haar toon was niet onvriendelijk, toen ze zei: „Om u de waarheid te zeggen, ben ik ook wel een beetje nerveus. Maar men moet een risico durven ne men in het belang van de wetenschap. Ik zal echter heel voorzichtig zijn". „Ik heb altijd begrepen, dat je met voorzichtigheid in die streek niet veel opschiet", hield Cheviot .vol. „Wat er uitziet als stevige grond, blijkt een drassig moeras te zijn en wat er uitziet als drassige grond, behoéft dat niet te zijn, maar kan 't wel zijn. Je bent dus nooit zeker en eerder of later zink je weg in de modder. „O, maakt u mij altublieft niet angstiger dan ik al ben", riep ze uit. „Ik heb deze tocht al zo lang mogelijk uitgesteld, maar nu moét ik gaan". Ze lachte even nerveus en voegde eraan toe: „Als ik tegen etenstijd niet terug ben, moet u maar een reddingsploeg naar me laten zoeken, meneer Burmann!" We reden in de richting van de rivier, maar ter wijl we nog op de heide waren, hoorde ik opeens een vreemd geluid in de verte. „Liefste, wat is dat?" vroeg ik. „Wat, waar?" Ik liet hem stilhouden en hij luisterde. „Ik geloof, dat het wéér de sirene van de gevange nis is", zei hij, ,,'t Zou die sirene kunnen zijn, de wind komt uit die richting. In dat geval is er wéér een ge vangene uitgebroken". Ik huiverde even. Ik vond het bepaald geen prettig idee. Ik dacht aan alles wat er gebeurd was. Cheviot scheen mijn gedachten te raden. „Goed, dat we van middag niet over de heide gaan zwerven", zei hij. „Hoewel ik niet denk, dat deze ontsnapte lang vrij rond zal lopen. Het gevangenis-personeel is er natuur lijk extra snel bij, na die laatste ontsnapping". Hij babbelde nog wat door. Het was alsof hij mij gerust wilde stellen. „Natuurlijk heeft het feit, dat Joe Moss weggekomen is, andere gevangenen een aan moediging gegeven om het ook te proberen. Vandaar een volgende ontsnapping, zo spoedig na die eerste. Ik hoop, dat juffrouw Goulby die man niet tegen het lijf loopt. De gebruikelijke opzet bij een ontsnapping is hier, zich te begeven naar het moeras-gedeelte, waar zij zich wilde ophouden. Een ontsnapte kan daar honger lijden en misschien verdrinken, maar een fel le achtervolging is in dat terrein volkomen onmoge lijk. Kom, laten we er niet meer over piekeren lieve ling. Waarschijnlijk wordt de man spoedig weer in gepikt en tegen de tijd, dat wij over de heide terug keren, zit hij weer veilig achter slot en grendel". We waren een heel eind van Dartmoor verwijderd en zaten op een beboste heuvel met een prachtig uit zicht op de rivier, de Dart, die zich beneden door het dal slingerde. Alles was vredig en rustig om ons heen. Het was zo vredig en mooi, dat ik helemaal niet meer aan nare dingen dacht en zelfs niet meer piekerde over de vraag, wie Jenny vermoord had. Ook Cheviot scheen er niet meer over na te denken. Als er made liefjes waren geweest, zou hij deze thans stellig tot een ketting aaneen zijn gaan rijgenWe waren opeens écht met vakantie en genoten van het niets doen en van de natuur. Toen opeens precies als op die dag in de wei met blauwe klokjes, toen meneer Shanks ons kwam sto ren werd ook thans onze rust verstoord. Dit keer was het een vrouw. Een merkwaardige, slordige ver schijning, in een tweed mantelpak. Ze kwam uit het bos tevoorschijn en ze scheen ons aanvankelijk hele maal niet op te merken. Cheviot merkte spottend op: „Kijk, kijk, daar komt een wilde bos-vrouw aan. Ze lijkt me een beetje getikt. Ik geloof, dat ze ons niet in de gaten heeft". Ze had ons echter al in het oog gekregen en kwam thans regelrecht op ons af. Van dichterbij zag ze er nog dwazer uit. Ze leek opgewonden. Ze bleef vlak voor ons stilstaan en riep uit: „Ik heb het, ik heb het, ik heb het. Ik klemde John-Arthur tegen mij aan. Tenslotte was dit, na een ontsnapte gevangene en een moord, wel een beetje te veel. Cheviot antwoordde echter vriendelijk, cp zachte toon, zoals men met een geeste lijk-gestoorde praat: „Maar dat is prachtig! Dat is heel knap, nietwaar?" „Ik heb er over neel Engeland naar gezocht" riep ze uit, „en nu heb ik het eindelijk gevonden. Een half uur geleden. Na maanden en maanden, 't Is de groot ste ontdekking van mijn leven!" Cheviot zei, dat het heel fijn voor haar was. Ik vond het nogal dom van hem, om interesse te tonen, want daardoor zou dit rare mens aangemoedigd worden om bij ons te blijven hangen. „Wat hebt u gevonden?" vroeg Cheviot. „De Axyacanthus Carabile Maximus" antwoord de de vrouw. „Onbekend in dit land sinds veertig jaar. Maar sommigen van ons meenden, dat hij nog wel voorkwam. En nu heb ik' het bewezen. Ik heb twee vol maakte exemplaren gevonden". (Wordt vervolgd) Advertentie VOOR DE MODERNE VROUW Sb SCHOONHEIDSPREPARATEN LOTIONS PARFUMS in iedere prijsklasse Zandvoortselaan 75 Heemstede Telefoon 36827 Ruime vrije parkeergelegenheid De enige vrouwelijke politie-agent die Hengelo rijk is, mej. H. Smit, spant zich al lange tijd in om de jeugd in haar vrije tijd op doelmatige wijze actief bezig te houden om op deze wijze het vandalisme te bestrijden. In het afgelopen jaar orga niseerde zij voor jongens en meisjes fiets en wandeltochten. Thans experimenteert zij met een nieuw idee, waarvoor vooral de bouwwereld belangstelling heeft. Enkele jongelui van wie bekend is dat zij nogal eens vernielingen op bouwwer ken aanrichtten werden door haar op het politiebureau ontboden. De jongens en meisjes kregen eerst een „preek", moes ten vervolgens een opstel maken en kre gen tot slot, om weer „vriendje met de agente te worden" (iets wat de jongelui erg op prijs stellen) een opdracht. Deze luidde: vorm een club en wijs elke avond enkele jongens aan die er voor zorgen, dat andere jongens en meisjes geen ver nielingen op bouwwerken aanrichten. Als beloning werd hun een feestmiddag in de komende kerstvakantie in het vooruitzicht gesteld. Nu zijn enkele „bouwclubs" gevormd die uitstekend functioneren. Alle jongens en meisjes uit de omgeving van bouwwer ken komen straks op het feest, tenminste als zij niet op de zwarte lijst van de nieuw bakken bewakers staan. VRIJDAG 28 NOVEMBER Stadsschouwburg: De Nederlandse Co- medie met ,,'n Tik van de zon", 20 uur. Concertgebouw: N. Ph. O.-concert, 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Expositie Bob Buys, tot 22 uur. „De Waag" (Spaarne 29): Expositie Peter van den Braken, tot 16 uur. „Galerie Espace" (Klein Heiligland 36): Expositie Hans Wiesman, tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „Liane, het meisje uit het oerwoud", 14 j., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De Mau-Mau slaat toe", 18 j., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De zwarte baretten", 14 j., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Dr. Corda", 18 j., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Zar und Zimmermann", a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Fan fare", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De trommels van Fu-Manchu", 14 j., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Bombers B 52", 14 j., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT: Theater Monopole: „Het hart van Sint Pauli", 14 j., 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammofoon- platenprogramma, 2122 uur. Dansschool Schroder (Raamsingel): Dutch Swing College, 20 uur. H.J.M.V.-gebouw: Feestavond Algemene Bond voor Bejaarden, 20 uur. ZATERDAG 29 NOVEMBER Stadsschouwburg: Toneelgroep Puck met „De Hamlet van Stepney Green", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy (Kamperlaan): Expositie aanwinsten collectiq Regnault, 1012.30 en 13.30—17 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Expositie Bob Buys, tot 22 uur. „Galerie Espace" (Klein Heiligland 36): Expositie Hans Wiesman 1117 uur. „De Waag" (Spaarne 29): Expositie Peter van den Braken, 1116 uur. FILMS Cinema Palace: „Liane, het meisje uit het oerwoud", 14 j„ 14, 16.15, 19 en 21.15 u. Frans Halstheater: „De Mau-Mau slaat toe", 18 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Thea ter: „De zwarte baretten", 14 j„ 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Dr. Corda", 18 j., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Zar und Zimmermann", a.l., 19 en 21.15 u. Rembrandt Theater: „Fanfare", a.l., 14, 16-15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De trommen van de Fu-Manchu", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Bombers B 52", 14 j., 14.15, 19 en 21.15 uur ZANDVOORT: Theater Monopole: „Het hart van Sint Pauli", 14 j., 20 uur. DIVERSEN Gebouw „Domi" (Zandvoorterpad): Ca baretavond „De Prikkers", 20 uur. „In 't Goede Uur": Klassiek grammofoon- platenprogramma, 2122 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5