Confessionele fracties willen tijdige voorlichting over uitbreidingsplan Drs. Voogd zet P.v.d.A.-standpunt over bijzonder onderwijs uiteen KINDEREN BEWAREN JUBILEA BIJ DE LAATSTE SCHOOLBEL IIIëéé Beslissing uitgesteld: K.V.P.-motie ingetrokken, na tijdelijk compromis Jutiqham Vergeet bij alle Sinterklaasvoorbereidingen niet 111. HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 OPENBARE WERKEN IN HAARLEMSE RAAD Weldra eerste fase van verjonging van De Hout Verkoop van huizen Poppen parade in Haarlems Concertgebouw REUMAFONDS Puik van pluimvee in Heemstede MAJORICA 1 Douane maakte duizenden kilo's boter buit VRIJDAG 28 NOVEMBER 1958 HET ANTWOORD, dat wethouder II appé donderdagmiddag in de Haar lemse raad tijdens de behandeling van het hoofdstuk openbare werken van de gemeentebegroting had gegeven op opmerkingen, die onder meer door de heer Van Liemt waren gemaakt, vermocht de K.V.P.-fractievoorzitter niet geheel te bevredigen. Met name achtte hij de toezeggingen van de wethouder met betrekking tot het vroegtijdig inlichten van de raad over uitbreidingsplannen- niet voldoende, zodat hij een motie ter tafel bracht, waarin een inventarisatie van verlangens werd bepleit, evenals het scheppen van een gelegenheid voor de raad om cfoor middel van situeringsrapporten van zijn wensen te doen blijk even en waarbij gesteld werd, dat dit alleen mogelijk is. wanneer de plannen in bun diverse stadia van ontwikkeling zullen worden getoetst aan de mening van de raad. Deze motie, die behalve door de K.V.P.ook'door de Prot. chr.-groep werd gesteund, noemde wethouder Happé deels overbodig, deels onaanvaard baar. De indieners wensten hun motie aanvankelijk niet in te trekken. Zij deden dit pas, nadat de wethouder had toegezegd met een nota over de procedure vatl de' uitbreidingsplannen te zullen komen, waarbij met hun bezwaren rekening zou worden gehouden. Aanvankelijk leek het erop, dat wethou der Happé de heer Van Liemt en de zij nen zou tevredenstellen. De wethouder er kende, dat B. en W. bij de voorbereiding van het uitbreidingsplan Schalkwijk niet ver genoeg hadden doorgedacht. De ge wone procedure was, dat een plan eerst Ier visie werd gelegd en daarna aan de raad werd voorgelegd. In het onderhavige geval was men daar van afgeweken: B. cn W. wilden dit plan pas dan door de raad laten vaststellen, nadat alle varian ten bekend waren en zouden zijn inge last. Wethouder Happé beloofde te dezen aanzien beterschap en zegde toe, dat het plan nog voor de tervisielegging in de raad zou komen. In het algemeen echter meende de wet houder, dat tevoren voldoende overleg wordt gepleegd met alle bij het plan be trokken instanties. Men moest echter een totaalbeeld krijgen: als men met alle ver langens zou rekening houden, kwam het er op neer, dat in de eerste wijk alle voor zieningen zouden zijn aangebracht en de woningen pas in de drie andere wijken aan bod zouden komen. De heer Van Liemt was met dit antwoord niet geheel tevre den en diende zijn motie in, waarop de heer Happé waarschuwde dat men de voorbe reidende taak van B. en W. niet voldoende onderscheidde van de beoordelende taak van de raad. Concessie Hij-deed nog een concessie, de raad zou zich in het vervolg reeds kunnen uitspre ken, als ergens een schetsplan van aan wezig is, ja zelfs reeds in het eerste sta dium, waarin een inventarisatie mogelijk is. De-heer Van Liemt stelde de wethou der voor vertrouwen te hebben in de wijs heid van de raad ten aanzien van de be handeling van de prille plannen, maar handhaafde zijn motie. De heer Spek (Prot. Chr.), die de motie eveneens steun de, zei nog dat men zich door aanvaarding niet zou binden aan de uitvoering van de verlangens van de instanties, die belang hebben bij een bepaald plan, maar dat men in de gelegenheid zou zijn kennis van die verlangens te nemen. De andere fracties, met uitzondering van de liberalen, die een bemiddelende positie trachtten in te ne men, verklaarden geen behoefte aan de motie te hebben. Wethouder Happé was zelfs een beetje boos: „Aannemen van de motie, na de toezeggingen van B. en W., is een bewijs van wantrouwen ten opzich te van het college." Tenslotte stelde hij voor de zaak nog even uit te stellen, in af- Advertenlie De uitslag van de donderdag in liet Notarishuis ts Haarlem gehouden veiling luidt: Percelen Pijlslaan 114, 116. 118 en 120 21.700 makelaar S. L. Mok qq; Zandvoortselaan 42, Heemstede 8100 J. W. v. d. Bosch qq; Pijnboom- straat 49 I 24.400 J. Jonkman qq; Brouwersstraat 39 2625 mevr. C. M. Tijsterman-Van Goor: Van Dortstraat 36 vervallen: Voorzorgstraat 17 7025 J- J. Haye qq; Billitonstraat 42 vervallen; Spion- kopstraat 34 4630 H. Koopman; Driehuizerkerk- weg 58 H, Driehuis, gem. Velsen vervallen; Scho- tevweg 76 zw. en rd. 8200 J. J. van Andel; Ha- eestraat 21 en 23 2240 J. Boon; Reigerstraat 104 6100 N.N.; Gen. Jou bertst raat, 42 zw. en rd. 6425 M. Franken; De Clerqstraat 97 3500 mevr. C. M. ujsterman-Van Goor; Delftlaan 113 opgehouden voor 21.000. wachting van een nota van B. en W„ waar in rekening gehouden zou worden met de bezwaren van de indieners. Deze laatsten trokken daarop hun motie in. In zijn antwoord aan de raad kwam 'de wethouder verder nog te spreken over de Wethouder W. F. Happé achterstand bij openbare werken. B. en W. zouden nagaan, of de dienst enige uitbrei ding zou kunnen ondergaan om het rende ment op te voeren. Dit zou moeten ge schieden in overeenstemming met het uit voeringsniveau, waardoor constant zou kunnen worden gewerkt. Overigens is de produktie van openbare werken per hoofd hoog in vergelijking met andere gemeen ten. aldus de wethouder. Voor miljoenen- werken zal de gemeente een beroep moe ten blijven doen op Den Haag. Dit geldt onder meer voor de rioolwaterzuiverings installatie. Een begin met. het zuiverder maken van het boezemwater zou kunnen bestaan in de aanleg van een gemaaltje bij de Kleverlaan, dat de doorstroming zou bevorderen. Hieromtrent is reeds overleg geweest met de Provinciale Wa terstaat. Het basisplan Stationsplein is uitgangs punt voor veel variërende mogelijkheden, Diverse instanties kijken reeds met in teresse naar het Stationsplein. De eerste fase wacht overigens nog steeds op rijks goedkeuring. Structuurplan Wat het structuurplan betreft merkte de wethouder op. dat dit wat de nieuwere wij ken betreft reeds geheel vastligt. Alleen de binnenstad is nog een witte vlek. Er zal een functionele plattegrond voor de bin nenstad moeten komen. Hiervoor zijn reeds enige verkeerstellingen gehouden en zal een enquête worden gehouden bij be drijven. De Stichting Maatschappelijk Werk Noordholland maakt een rapport over de sociale structuur. De heer Happé toonde zich een tegenstander van een voor lopig structuurplan, omdat dit een harts tochtelijke strijd tussen belanghebbenden tot gevolg zou kunnen hebben. De sanering van het Rozenprieel komt nog niet spoedig aan de orde. Wel zal ho pelijk dit jaar nog een begin worden ge maakt met de eerste fase van het verjon gingsplan voor De Hout, dat ten laste komt van de kapitaalsdienst. De kwestie van de Noorderbrug (voetbrug of niet) zal nog eens wor den bekeken. In antwoord op vragen van de heer Proper (Comm.) deelde de wethouder mee, dat hij viaducten bij Pijlslaan en Westergracht niet zo belang rijk vond als bij de Friese Varkenmarkt. Een particulier bureau is begonnen met de studie voor het viaduct bij de Ooster- singelgracht. Werk aan nieuwe straten kan inderdaad worden uitbesteed: dit is on langs reeds in een aantal gevallen ge daan. Tot slot deelde wethouder Schip pers nog mee, dat als begin van een toe komstige verplaatsing van de groentevei ling aan de Koudenhorn, overwogen zal worden of de fustcentrale verplaatst kan worden naar de Waarderpolder. Dit in te genstelling tot hetgeen onlangs op schrif telijke vragen van de heer Proper is ge- Advertentie HORLOGES dankbare geschenken voor dames en heren in velerlei uit voeringen, reeds vanaf f 3G.50 (heren) en f48.50 (dames) Bij Uw horloger-juwelier De heer Voogd (Arb.) heeft bij de al gemene beschouwingen over het hoofd stuk onderwijs van de begroting in de Haarlemse raad donderdagmiddag nog eens het standpunt van zijn fractie ten aanzien van de bijzondere scholen uiteen gezet, met als achtergrond de recente aanvragen voor een rooms-katholieke de tailhandelvakschool en een tweede prote stants-christelijke huishoudschool. De Partij van de Arbeid, aldus de heer Voogd is voor een gelijke waardering van open baar en bijzonder onderwijs. Dit houdt een erkenning in van ieders geestelijke vrijheid en tevens een beschikbaarstellen van voldoende financiële middelen. In de praktijk komt het er op neer, dat de P.v.d.A. bij het lager onderwijs de wette lijke voorschriften loyaal en royaal wil zien toegepast. Bij de bijzondere school typen ligt de zaak even anders: waar het praktisch onmogelijk is een groot aantal scholen van één type te hebben, wil de fractie van de heei Voogd eerst een be roep doen op samenwerking tussen ver schillende groeperingen. De socialistische spreker kantte zich in dit verband tegen het woord „neutralistisch": hij sprak lie ver van algemene scholen. Voorts hield de heer Voogd een pleidooi voor grote differentiatie in het. onderwijs, ofschoon de situatie met betrekking hier toe in Haarlem reeds veel gunstiger ligt dan in andere gemeenten. Het werk van het diagnostisch team noemde spreker zeer belangrijk, waardoor vogrkomen wordt dat kinderen op verkeerde scholen worden geplaatst. Hij vroeg nogmaals om aanstelling van een tweede jeugdpsychia- ter. Met betrekking tot het middelbaar on derwijs vroeg de heer Voogd een nota over de gevolgen, die de nieuwe voorstellen van minister Cals voor Haarlem zouden heb ben. De heer Knape (K.V.P.) betreurde de moeilijkheden op het gebied van de scho lenbouw. Hij drong aan op meer urgentie- dat er behoeftige gezinnen zijn, waarin een beschei den gave een grote verlichting van zorgen kan brengen. Stort nog heden uw bijdrage op gironummer 275107 onder vermelding „Stille Armen". verklaringen en op het gereedmaken van veel bestedingsklare plannen. Met betrekking tot het kleuteronder wijs vroeg de K.V.P.-spreker aandacht voor een openbare kleuterschool tussen Raamsingel en Bos en Vaartkwartier. De ze school staat hoog op de urgentielijst en drs. J. J. Voogd (Arb.) de heer Knape wilde, om langer wachten te voorkomen, de school liever in een be staand gebouw gevestigd zien. dan in een verre toekomst in een nieuw gebouw. Voorts vroeg de heer Knape, of er een lijst was van schoolgebouwen, die voor restau ratie in aanmerking komen. Spreker was het niet eens met de opmer king van B. en W., dat de bouw van scho len voor het bijzonder nijverheidsonder wijs een kwestie was van schoolbestuur en van Den Haag. „Het is ook een taak van B. en W. en van de raad", meende hij. Tenslotte stelde hij voor de schilde rijen, die op een zolder van het Frans Halsmuseum staan, in schoollokalen op te hangen. De tuinzaal van het gemeentelijke Con certgebouw in Haarlem zal in de komende dagen een waar poppendomein zijn. Op zon dag tot en met dinsdag houdt de stichting „Vrienden-Hulp Zieke Bejaarden" er een poppententoonstelling. Meer dan honderd poppen in nationale klederdracht uit de ge hele wereld zullen er te bewonderen zijn. Een aparte trekpleister zal de collectie vormen, welke Koningin Juliana ter be zichtiging beschikbaar heeft gesteld. Een groot aantal poppen zal worden verkocht en verloot. Tijdens de tentoonstelling zijn er diver se attracties o.a. zal het amateur cabaret gezelschap „De Jonge Acht" uit Amster dam optreden. De baten van de tentoon stelling zijn bestemd voor de bouw en in richting van een verpleeghuis voor chroni sche zieke bejaarden in Zuid-Kennemer- land. Het is een sombere dag. De paar bomen voor de kin derbewaarplaats aan de Van Wickevoort Crommelinstraat in Haarlem-Noord zijn al kaal. Voor de meeste ramen hangen geen gordijnen. De muren zijn vaal geel. Van het hek, dat de grote speel plaats omzoomt, is de verf bijna geheel afgeschilferd. Het is koud en het mist. Aanvankelijk geloofden wij. dat daardoor vooral die som bere indruk, die we van dit gebouw kregen, werd be paald. Maar dat was niet zo. Ook binnen deden de grijze muren, hoewel ze door het personeel met de door de kinderen zelf gemaakte teke ningen en poppen versierd waren, koud aan. Evenals het meubilair, dat dringend een verfkwast nodig heeft. Gelukkig hebben de vele kinderen, die hier dagelijks vele prettige uren doorbren gen, er geen erg in. Zij spe len opgewekt lussen die doffe muren en rennen vro lijk om de tafels en de stoe len heen. Mejuffrouw E. T. Zwiebel, de nog jonge directrice, leidt ons die middag rond. Eerst gaan we naar de baby's. Op het ogenblik zijn er vijf in de Van Wickevoort Crommelin straat. Ze zitten het is half drie als we er zijn net op het. potje. Vijf blonde kinderen op een rijtje. De directrice vertelt ons, dat al de kinderen 's ochtends om half negen gebracht worden en om half vijf gehaald. Het zijn meestal kinderen van moeders, die buitenshuis werken, een bedrijf aan huis hebben of door gebrek aan woonruimte de kinderen zelf niet kunnen verzorgen. Zo'n bewaarplaats is vaak een grote uitkomst. De kinderen staan voortdurend onder me disch toezicht, 's Middags moeten ze allemaal slapen van ongeveer kwart over twaalf tot twee uur Dan heerst er dus grote rust in het gebouw. Maar om half drie breekt het lawaai weer los. Vooral de kinderen van twee tot vier jaar, die van schreeuwen, smijten en ren nen houden, zijn luidruchtig. Het is de tweede groep kinderen, die de directrice ons laat zien. Evenals de baby's hebben ze een eigen lokaal en een eigen leidstér. Als we binnenkomen moéten we even onze oren dicht houden. Overal wordt gegild, met blokjes gegooid, gewipt en in het wandrek geklom men. De kinderen hebben een enorme pret. „Ja, ze mogen hier alles", verzekert ons mejuffrouw Zwiebel, „behalve elkaar een kopje kleiner maken", voegt ze er lachend aan toe. Bij de derde en vierde groep, kinderen van vier tot. zes jaar, is het veel rustiger. Ook zij hebben ieder een eigen lokaal en bovendien een gemeenschappelijke „slaapzaal". Zij rennen en gillen niet, maar zitten rustig te plakken of te knippen. Ze boetseren een stoomboot of plakken een Sinterklaas of Zwarte Piet. We schreven opzettelijk slaapzaal tussen aanhalings tekens. Eigenlijk is dat grote vertrek, dat: vroeger een bal kon was, maar nu overdekt is, geen kamer. Het is er ijs koud, de stenen muren zijn nog niet behangen, op de grond ligt geen kleurige mat, men loopt over de tegels en er zijn geen gordijnen. Ja, ondanks het grote en thousiasme waarmee ieder kind in deze bewaarplaats wordt ontvangen, ontbreekt er heel wat kleur en fleur in dit grote gebouw, waar toch dagelijks vele kinderen zo veel uren moeten doorbren gen en waar elke dag op nieuw de directrice en haar personeel al het. mogelijke doen, om die sombere indruk, die men van de bewaarplaats krijgt, teniet te doen. De Stichting Kinderbewaar plaatsen Haarlem is zoals zoveel van dergelijke sociaal uiterst nuttige instellingen voor het grootste deel afhan kelijk van overheidssubsidie. De bijdragen van de ouders kunnen het werk alleen niet instandhouden. Zoals men zich herinnert is onlangs in de gemeenteraad de kwestie van de subsidiëring ter sprake gebracht, waarbij be sloten is de subsidie voor ge vallen met een sociale indi catie te verhogen, in afwach ting van een definitieve re geling. Thans heeft het be stuur van de stichting B. en W. verzocht liever in aan merking te mogen komen voor een vaste jaarlijkse subsidie, die overeen komt met de bedragen, die de laatste jaren zijn ontvangen. Deze vaste inkomsten zijn in elk geval niet voldoende. De rest moet worden aangevuld met opbrengsten van ver kopingen, bazaars en bridge drives. Om de aandacht op het werk van de kinderbe waarplaatsen te vestigen heeft de stichting een bijzon der aantrekkelijk en fleurig foldertje verspreid met leuke foto's van de kinderen en het werk in de bewaarplaat sen, verricht door een staf toegewijde maar (noodge dwongen) te laag gehono reerde helpsters. De Haarlemse ontspan ningsvereniging Z.Z.Z. (Zet Zorgen Zijwaarts) die vorig jaar haar 12V2-jarig bestaan vierde heeft zaterdagavond 29 november weer feest. Dan is er namelijk de huldiging van twee bestuursleden, die gedurende 12'A jaar hun functie hebben vervuld. Dat betreft in de eerste plaats de voorzitter, de heer D. C. Wijbregt- Een man, die met hart en ziel voor de vereniging werkt. Onder zijn bekwame leiding is er een gezonde vereniging opge bouwd met een flink aantal leden. Er is overigens nog ruimte voor uitbreiding. ZZZ verschaft niet alleen de le den goede ontspanning, maar doet ook veel voor de jeugd, zoals het organiseren van Sint-Nicolaasmiddagen en in de zomer uitstapjes per bus. Het andere jubilerende bestuurslid is mevrouw W. Ardesch-Mourik. Vooral bij de jeugd is zij erg gezien. Niets is Tante Mien teveel om de kinderen te amuseren. Zomers gaat zij met een groep ergens in Nederland kamperen en de organisatie Iaat dan niets te wensen over. De huldiging van deze ge ziene bestuursleden ge schiedt zaterdag op de to neelavond van ZZZ in ho tel „De Leeuwerik". En passant vermelden wij nog, dat het secretariaat van de vereniging berust bij de heer C. H. Koomen, Eiken straat 23. Haarlem die ook gaarne nieuwe! leden in schrijft. Een bekend en bemind onderwijzer neemt zaterdag avond 29 november in res taurant „Dreefzicht" in Haarlem afscheid. Het is de heer D. R. J. Koster, ruim 36 jaar verbonden aan de Bronst.ee ulo-school in Heemstede, waarvan vele jaren als plaatsvervangend hoofd. Als hij ingaande 1 december met pensioen gaat hij is vijfenzestig lig gen er in totaal 45 jaren bij het onderwijs achter hem. Zijn vader was hoofd van een lagere school in Zwol- lerkerspel. Toen ziekte hem voor geruime tijd uitscha kelde ging de negentienja rige zoon voor de klas staan om het personeelsgetal op sterkte te houden. Zo begon een 45-jarige onderwijscar- rière. Drie jaar bleef de heer Koster in zijn geboorteplaats Zwollerkerspel en na enige tijd in Dordrecht les gege ven te hebben, werd hij hoofd van de enige (openbare la gere) school in IJhorst post De Wijk, het vrijzinnige ge deelte van Staphorst. Op 1 oktober 1922 volgde zijn be noeming tot onderwijzer aan do Bronsteeschool in Heem stede. Deze was nog als la gere school, met een ulo- klas van dertien leerlingen, gevestigd in de Voorweg- school. In 1927 betrok de Bronsteeschool het nieuwe gebouw aan de gelijknamige weg. Toen in 1938 de (lagere) Crayenesterschool gereed was. werd de Bronsteeschool uitsluitend ulo. In de afge lopen zesendertig jaar zag de heer Koster de school groei en. Begonnen met twee leer krachten het inmiddels overleden hoofd de heer De Jong en hijzelf omvat de school thans dertien klassen met in totaal 380 leerlingen. De heer Koster gaf tot. he den les in boekhouden, han- delsrekenen en aanverwante vakken hij is leraar boek houden m.o. maar ook gaf hij geruime tijd in alle klas sen wiskunde en in een deel Frans. Zijn pensionering be tekent eveneens het einde van zijn leraarschap aan de gemeentelijke handelsavond school in Haarlem, waar hij ook boekhouden, handels- rekenen enzovoorts onder wees. In de zesendertig jaar, dat deze scheidende onder wijsman in Heemstede woonde, heeft hij hier veel zien veranderen- „Als ik op die jaren terugzie, dan moet ik zeggen, dat zij snel zijn verstreken", aldus de heer Koster. En ter illustra tie vertelt hij. dat hij eens aan een nieuwe leerlinge, wier naam hem bekend voorkwam, vroeg de groeten te doen aan haar broer Dick. „O. u bedoelt zeker mijn vader...." antwoordde het meisje. Talrijke Heemstedenaren kent de heer Koster nog uit de tijd, dat zij bij hem in de klas zaten. En na hen kwa men in vele gevallen hun kinderen van zijn lessen profiteren. Een poosje ge leden belde een oud-leerling de heer Koster op. Die avond zou een twaalftal van zijn vroegere pupillen ergens in Heemstede elkaar na vele jaren ontmoeten. Ze zouden het. op prijs stellen, als hun jud-leraar deze reünie wil de bijwonen. Dergelijke din gen maakt de heer Koster meer mee en het doet hem goed. als vroegere leerlingen hem na vele jaren nog niet vergeten hebben. Zaterdagavond neemt hij Zeven dagen in en om Haarlem afscheid. Een onderwijsman, die met plezier werkte en nooit spijt heeft gehad van de keus, die hij vijfenveer tig jaar geleden in Zwoller kerspel deed. En daarna? Hij is nog re delijk gezond, evenals zijn vrouw. Die is ook een poos bij het. onderwijs geweest en de dochter is thans eveneens onderwijzeres. „Ik maak graag een fikse wandeling, ik heb verder een goede bromfiets en houd erg van lezen en tuinieren", zegt deze scheidende leerkracht ten aanzien van de jaren, die naar hij hoopt, .nog vóór hem liggen. In Heemstede is dezer da gen de plaatselijke afdeling Nationaal Reumafonds op gericht. Het bestuur is als volgt samengesteld: Mr. A. G. A. ridder van Rappard, ere-voorzitter; H. D- Vooren, voorzitter; A. H. A. Versteynen, penning- 'meester; Mevr. M. J. Syp- kens-van Weel, Rembrandt- laan 21, vice-voorzitster en 2e penningmeesteres; mevr.' J. H. Kirschbaum-zur Klein- smiede, Laan van Rozen burg 17, secretaresse; dr. D. K. Wielenga; K. L. Kout, arts; Th. J. H. Verhoeven; mej- zr. G. E. v. d. Hoek; mevr. C. C. Lindeboom- I-Ioogwout en mevr. R.Hü- ner-Visser. Begunstigers kunnen met. een bijdrage van minimaal f 1,per jaar dit noodzake lijke werk steunen. Ook in Heemstede wonen vele reu- mapatiënten. Men kan zich aanmelden bij de dames Syp- kens en Kirschbaum. Over de op 12 december te hou den propaganda-avond vol gen binnenkort nadere me dedelingen. De Heemsteedse vereniging voor pluim veehouders „De Eendracht" is met de or ganisatie van haar vierde tentoonstelling, die onder de naam „Holland Show" zater dag en zondag in gebouw „Nieuw Berken rode" in Heemstede zal worden gehouden, inmiddels zover gevorderd dat donderdag alle te exposeren dieren konden worden ingebracht. Dit zijn zoals gewoonlijk ko nijnen, postduiven en pluimvee, ingezon den door fokkers uit Heemstede, Benne- broek, Haarlem, Aerdenhout, Aalsmeer, Nieuw Vennep, Beverwijk en Den Hoef. Hieronder bevinden zich weer talrijke bij zonder fraaie exemplaren, die de kenners ongetwijfeld met de grootste belangstel ling zullen bekijken. In totaal worden on geveer vijfhonderd dieren geëxposeerd. De keurmeesters zijn onmiddellijk met hun omvangrijke taak begonnen en heb ben daarbij de volgende bekroningen toe gekend: Fraaiste grote hoender, beker, A. J. Don kelaar uit Aerdenhout. Fraaiste krielkip, lauwertak, G. Nees- kens uit Heemstede. Fraaiste konjjn, beker, P. G. Fiets uit Beverwijk. Fraaiste, sierduif, beker, J. Geleijn uit Aalsmeer. Advertentie Een gioot assortiment verkrijgbaar bij PARFUMERIE GROTE HOUTSTRAAT 128 en in ZANDVOORT: KERKSTRAAT 23 Fraaiste postduif, beker, J. Kompier uit Heemstede. Totaalinzendingen: Hoenders, wisselbe ker, H. G. Bertels uit Heemstede. Ko nijnen, wisselbeker, J. Geleijn uit. Aals meer. Postduiven, wisselbeker, J. Kompier uit Heemstede. Deze prijzen zullen vanavond op de ten toonstelling' worden uitgereikt door de voorzitter van „De Eendracht", de heer A. J. Donkelaar. De „Holland Show" is zaterdag en zondag van tien tot tien uur voor het publiek opengesteld. De botersmokkel op België tiert weei welig. Maar ook de douane zit niet stil Er gaat vrijwel geen dag voorbij of grotc- hoeveelheden Nederlandse smokkelbotei worden in beslag genomen. In de afgelo pen dagen maakte de douane langs de Belgische grens in Zeeuws-Vlaanderen rond drieduizend kilo roomboter buit. Deze week kwam men onder andere bij Aardenburg een verdachte auto op het spoor. Er werd een val gezet met Spaan se ruiters en versperringsstaven, maar de smokkelaar reed met lekke banden in een angstwekkend tempo door. Na twee uur zoeken werd de auto gevonden. De in zittenden waren gevlucht maar de douane kon 850 kilo boter in beslag nemen. In Eeklo achtervolgde de douane een auto langs duistere smalle binnenweggetjes. De beide inzittenden wisten te ontkomen, maar hun gepantserde wsgen met 50 kg. boter viel in handen van de commiezen. Een andere sectie van hun dienst nam 's nachts een zware wagen met niet min der dan 780 kg. boter in beslag, terwijl douaniers te Sas van Gent een personen auto met 400 kg. boter vingen. De bestuur der werd in bewaring gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7