Bedrijvigheid van beurtvaart aan Spaarne is belangrijk afgenomen wie zijn zij? Heemstede weer akkoord met volkskredietbank Akoestiek van Minerva theater wordt verbeterd Jacob Bijster ter aarde besteld DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 9 HAARLEMS WATERKANT MINDER LEVENDIG Bus zvas in jaren 20 een grote rederij Jongen aangereden op oversteekplaats Damclub St. Bavo versloeg 't Oosten met 12-8 Welfare-bazaar geopend in Marinehospitaal Kort nieuws Ontdek HUDSON - het Is de moeite waard Dr. Dibon over Camus voor „Geloof en Wetenschap" VRIJDAG 2 8 NOVEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEM5CHE COURANT een Aan de oevers van het Spaarne in Haarlem heerste in vroeger jaren levendige bedrijvigheid van ladende en lossende beurtschepen. Alleen al tussen de Melkbrug en de Gravestenenbrug het centrale punt van de beurtvaart in de Cpaarnestad lagen de schepen soms twee en drie breed naast elkaar. Dat deze beurtvaartbedrijvigheid momenteel belangrijk minder is dan in de tijd van stoomboot en sleperswagen, blijkt wel uit het feit, dat van de eertijds bekende Haarlemse rederij Bus, welke nu alweer jaren ondergebracht is in de Van der Schuyt-Van der Boom en Stanfriescombinatie, geen enkel schip meer vaart. Al het vervoer geschiedt nu met vracht- en bestelwagens. In de glorietijd van de beurtvaart voeren er van deze rederij zo n twintig schepen en moest men heel dikwijls vooral in de bollentijd particuliere schippers inschakelen om al de góederen te bestemder plaatse te krijgen. De boten voeren naar en van Amster dam, Rotterdam, Utrecht, Leiden, Purmerend, de Haarlemmermeer rond en gingen ook vaak naar Antwerpen. Op de kade voor het kantoor in Haarlem ter hoogte van de Berkenroodesteeg was in die gloriejaren geen plekje onbezet. Ze stond volgestouwd met balen, kisten, vaten, kratten, dozen en andere stuk goederen. Nu, in 1958, is deze kaderuimte een gewaardeerde parkeergelegenheid voor automobilisten. Van de eens zo levendige drukte aan de waterkant is dan ook niets meer te bespeuren. Het Spaarne biedt een doodse aanblik. De beurtvaart., de oudste tak van vervoer in ons land tussen steden of streken, heeft in de loop der jaren belangrijke verande ringen ondergaan. Vooral de aard van de te vervoeren goederen is door de toe nemende concurrentie van het wegvervoer en in het bijzonder de bode- en lijn diensten sterk gewijzigd. Het vervoer van pakjes en kleine partijen, waaraan de beurtvaart zijn opgang beleefde, gaat tegenwoordig met snelle bestelwagens of per trein. Alleen voor grote partijen en zware stukken is het beurtschip nog het aangewezen vervoermiddel en dan nog uit sluitend voor aan of dichtbij het water ge legen fabrieken en bedrijven. Glorietijd Na de eerste wereldoorlog van 1914-1918, ioen de beurtvaart een nieuwe bloeiperiode 'tegemoet ging, beschikte de rederij Bus in Haarlem over 23 stoom- en motorboten. „En daar kwamen in de bollentijd nog eens zo'n vijftien huurschepen bij om alle goe deren te kunnen verwerken", vertelt de heer H. Kuvener. En hij kan het weten. Meer dan dertig jaar is Kuvener bij Bus- Van der Schuyt in dienst geweest. Begon nen als derde knecht en opgeklommen tot kapitein. Toen in 1953 de beurtdienst van Haarlem op Rotterdam werd opgeheven en omgezet in een expeditie met trailers, is Kuvener overgegaan tot de scheeps bouw. „Elke dag voer er vroeger een boot van en naar Rotterdam", zegt de oud-schipper. Voor het onderhouden van deze Rotter damse dienst waren vier stoomboten de „Burgemeester Jordens", „Jhr. mr. Scho tel", „Cruquiüs" en de „Leeghwater" in de vaart, 's Morgens om half zeven ver trokken deze boten en waren 's avonds laat in Rotterdam of Haarlem. Onderweg werd er ook nog geladen of gelost. Vooral Alphen aan de Rijn, waar bij elke fabriek de rode „Busvlag" met witte H uithing, en Boskoop waren vaste aanlegplaatsen. Be halve de stoomboten voeren er nog motor- boten in de nachtdienst met extra werk rechtstreeks tussen Maas- en Spaarnestad". De diensten van Bus op Amsterdam werden onderhouden met de kleinere ,,Wilhelmina"-motorboten en rond de Haarlemmermeer voeren de stoomboten Helena" en „Willem Bus". „Soms werd zo'n boot op zijn reis rond de Haarlemmer meer twee keer geladen en gelost", zegt Kuvener. De zogenaamde „Lastdragers" van Bus waren door hun bouw meer be stemd voor het grote en zware werk en voeren regelmatig naar Antwerpen. Behalve de beurtdiensten en het re- latiewerk had de Haarlemse rederij ook nog speciale veeboten in de vaart, die vanaf de markten in Amsterdam. Purme rend, Utrecht en Leiden naar Haarlem en de Haarlemmermeer voeren. Deze vee- boten, de ..Piet Cronjé", „Pieter v. d. Koog" en,„Stad Utrecht", werden zondags veelal gebruikt voor pleziervaarten. Dan moest er zaterdags met man en macht ge schrobd en geboend worden om de boten schoon te krijgen. Dat Bus in de twintiger jaren een flinke "ederij was en voor heel wat bedrijvigheid 'orgdè aan het Spaarne, blijkt wel uit het feit dat er ongeveer zestig man personeel werkzaam was. In het hollenseizoen, de ''id dat de bollen verzonden werden, liep het aantal werknemers bij Bus soms op 'ot honderd man. Dag en nacht werd er m die glorietijd gewerkt. De oudere be woners aan het Spaarne weten daar nog wel van mee te praten. Zij konden 's nachts geen oog dicht doen van het ge ntel en gerinkel der kettingen, waarmee de goederen uit en in de boten werden ge- Op de beschermde oversteekplaats op het Kennemerplein is donderdagmiddag om kwart voor twee een vierjarig jon getje door een personenauto aangereden en ernstig gewond. Het knaapje, dat aan de Schotersingel woont, stak met een ander kind over, toen een auto naderde, bestuurd daar een 38-ja- i'ige Haarlemse ambtenaar van het de partement van landbouw. De auto kon de iongen niet meer ontwijken. Deze werd met een schedelbasisfractuur in het St. Joannes de Deo-ziekenhuis opgenomen. De personenauto werd van achter aange reden door een wagen, waarvan de be stuurder niet tijdig meer kon remmen. Beide auto's werden beschadigd. - Speelgoed. In de hoofdwerkplaats van dé N.S. aan de Oude Weg in Haarlem wordt zaterdag 29 november een tentoon stelling gehouden van door het spoorweg personeel gemaakt speelgoed. De opbrengst komt ten goede aan het Boschhuis in Nun- speet. De tentoonstelling is na twaalf urn s' middags te bezichtigen. hesen. Door de protesten won er s zijn de kettingen vangen door staaldraden. van deze be- tenslotte ver- Mind Ar best Na de glorievolle jaren braken er in 1927 en 1928 door de toenemende concur rentie van het wegvervoer voor de rederij Bus minder beste tijden aan. De stoom boten voeren toen bijna leeg op en neer tussen Haarlem en Rotterdam. Bovendien verzuimde men om tijdig over te scha kelen op autotractie. Bus wilde de tra ditie handhaven en dat is in feite zijn ondergang geworden. In 1932 werd de Haarlemse rederij overgenomen en ge reorganiseerd door Van der Schuyt. Alleen de diensten op Rotterdam en Am sterdam hield men. zij het minder fre quent, aan met de motorschepen „Snaarne". „Thijs" fex-Wilhelmina 5) en „Gijs" (ex- Wilhelmina 3). Van der Schuyt bracht zelf de „Schiehaven" in de vaart. Al de overige Busboten werden opgedoekt. De dienst op Vergadering gemeenteraad In iets meer dan een uur heeft de Heemsteedse gemeenteraad donderdag middag de elf punten tellende agenda be handeld. Slechts enkele van deze punten leverden stof voor discussie op, onder andere het voorstel tot intrekking van het besluit van 27 maart 1958 de gemeen schappelijke regeling met de Volkskrediet bank voor Haarlem en omliggende ge meenten te eindigen. Am het begin van de vergadering wijdde de voorzitter, mr. A. G. A. ridder 'van Rappard, enkele' wnordeti/aan het'- besluit van de heer A. J. van Houten om wegens gezondheidsredenen niet langen raadslid en wethouder te zijn. „In de jaren, dat de heer Van Houten raadslid is geweest en sinds 1952 wet houder heeft hij zich met hart en ziel aan zijn taak gewijd en vooral het ambt van wethouder is hem bijzonder lief ge worden", aldus de voorzitter. Spreker wilde de heer Van Houten (die uiteraard niet aanwezig was) in het openbaar dan ken voor wat hij voor de gemeente heeft gedaan en zijn grote waardering in<sn»-e- ken voor de wijze, waaróp hij dat. deed. Na onderzoek van de geloofsbrief van de heer P. J. van Kesteren besloot de raad deze volgende keer als lid toe te laten. Het voorstel van mevrouw Van der M e u 1 e n?I o u w e r (arb.) de datum tot wanneer Heemstede de regeling met de Volkskredietbank voortzet te wijzigen van 31 december 1960 in 31 december 1961. vond bijval. Men heeft dan voldoende tijd om zich over de voortzetting van de rege ling ook daarna te beraden, aldus spreek ster. Mr. Pliester (prot. chr.) en m r. Rutgers (v.v.d.) waren dezelfde mening toegedaan en ook wethouder Oor ver (v.v.d.) voelde veel voor het verlen gen van de voortzettingsduur. Tenslotte moet men bij eventuele eindiging een op zeggingstermijn van negen maanden in acht nemen, zodat van de twee jaar voor lopige voortzetting er maar ééneneenkwart jaar overblijft. Wethouder Van W ij k (prot. chr.) achtte het verheugend, dat het sociale element van hel werk der bank weer meer naar voren treedt, sinds de rente is ver laagd en do voorwaarden gunstiger zijn geworden. De overige reeds in ons blad gepubliceerde voorstellen nam de raad zonder discussie aan. Het. is van belang, dat het Minerva- theater akoestisch een goede naam krijgt en het gemeentebestuur is bereid een eventuele bijdrage tot verbetering te leve ren", luidde donderdagmiddag in de ver gadering van de Heemsteedse gemeente raad het antwoord van de voorzitter, bur gemeester mr. A. GA. ridder van Rap porti, op een vraag van de heer Th. J. H. Verhoeven (KVP). De vragensteller verwees naar een arti kel van onze medewerker voor muziek Sas Bunge in Haarlems Dagblad van 27 sep tember, waarin deze in verband met de slechte akoestiek in .Minerva" als zijn mening te kennen geeft, dat men concer ten beter uitsluitend in het Haarlems Con certgebouw kan uitvoeren. De heer Verhoeven deelde mee, dat de Heemsteedse Kunstkring een deskundige metingen heeft laten verrichten. Spreker opperde het toepassen van materiaal, dat men bij een concert kan plaatsen en bij een bioscoop- of toneelvoorstelling kan verwijderen. De voorzitter antwoordde, dat het be trokken advies juist die morgen was bin nengekomen. Het noemde twee mogelijk heden ter verbetering van de akoestiek in het theater. Grondig overleg met de ex ploitant is in eerste instantie noodzakelijk, aldus de voorzitter, die verder gemeente lijke medewerking toezegde. Al voegde hij er aan toe, dat deze steun ten hoogste uit een financiële bijdrage zou kunnen be- staan. Rotterdam werd toen als nachtdienst en die op Amsterdam als dagdienst uitge voerd. Tot aan het uitbreken van de tweede wereldoorlog heeft men deze vier schepen in de vaart weten te houden. Na de oorlog werd de Rotterdamse dienst alleen nog onderhouden met de „Spaarne" (en later door de „Haarlem") en de dienst op Amsterdam door de in „Drecht" herdoopte „Gijs". Toen dit schip enkele jaren geleden rijp was voor de sloop, heeft de „Gouwe" tot eind van het vorige jaar zijn taak overgenomen. De beurtdienst werd opgeheven en omdat de Rotterdamse dienst reeds in 1953 was ge staakt, was een definitief einde gekomen aan de door Bus opgezette rederij. Men is nu volledig overgeschakeld op de expedi tie en slechts bij hoge uitzondering komt er nog wel eens een schip met beurtgoe deren voor de wal. Van de oude schepen van Bus is alleen de „Spaarne" nog bij Van der Schuyt-Van der Boom-Stanfries- rederij in bedrijf op de dienst Amster dam-Rotterdam v.v. Nog drie diensten Van de overige van en naar Haarlem varende beurtvaartdiensteh hebben alleen Kaarselade Veer, dat uitsluitend op Am sterdam vaart, Jongewaard (Zaanstreek) en Van Ruiten (Rotterdam) zich weten te handhaven. Alhoewel ook deze bedrijven steeds meer gebruik gaan maken van vracht- en bestelwagens. De particuliere beurtvaarders van Haar lem naar Gouda v.v., naar Leiden, Utrecht, Alkmaar, Delft, Schiedam. Noord wijk etc., die allen met één of twee schepen voeren, hebben al veel eerder het veld moeten ruimen. Van deze kleine beurtvaartbe- d rij yen hebben de fa. Blesgraaf, die met de „Twee Gebroeders" op Amsterdam voer, en de Haarlemse Expeditie Combi natie. die met de „Maria" de vroegere dienst van Vuyk op Utrecht onderhield, tot in 1957 stand weten te houden. Toen zijn ook zij overgeschakeld. Met de drie overgebleven beurtvaart- diensten zorgen ook de doorvarende dien sten, die Haarlem aandoen om te lossen of te Iaden, nog voor enige bedrijvigheid aan het Spaarne. Maar vergeleken bij vroeger is dit van geen betekenis meer. Evenals de zandvletten, de groentcsrheep- .ics uit het Westland en Langediik, de Zeeuwse aardapnelschepen en de veeboten worden ook de beurtvaarders steeds schaarser verschijningen in de Spaarne stad. Advertentie Twee die St. Nikolaasavond nauwelijks kunnen afwachten. Gelukkig als kinderen omdat ze hun cadeaus met zorg en liefde kozen. Voor hem een Braun Shaver Combi voor de dagelijkse scheerbeurt. Voor haar een Braun Multimix, een elektrische keukenhulp. Geschenken die dagelijks genoegen geven. Braun Multimix elektrische keuken machine. Dagelijks belangrijke werk en tijdbesparing, bezuiniging en ge zondere maaltijden (400 watt schake laar voor 3 standen f jjg m Braun Shaver Combi voor mesglad, sneller en komfortabeler scheren. 2 ideale systemen in 1 apparaat. Patent-scheerblad en precisietondeuse (ook voor arm- en beenharen). Met tondeuse en schakelaar, in luxe etui f 59.75 Zonder tondeuse v.a. f 44.75 Shaver folder nr. 1088 en Multimix folder nr. 414/2 bij Uw handelaar of de Importeur. Verdere Braun produtcfen: uitgebreide keukenmachines sapcentrifuges moderne radio-en t.v. apparaten grammofoons. Hapé produktenMultisun/ toiletspiegels /bij -luids prekers Easy phone. In gratis folder nr. 1189 nadere bijzonderheden, tevens over onze exposities en demonstraties. - Imp. N.V. Hapé, A'dam-C. Tel. 63.957 4 lijnen. Gev. sinds 1913. Het hoofdklassetiental van, damclub St. Bavo (Heemstede), dat dit jaar zo uitste kend in vorm is, bereikte ook tegen de Haarlemse damclub 't Oosten een over winning. Weliswaar verweerden de Haar lemmers zich met veel strijdlust, maar ten slotte werejen enige lichte blunders hen noodlottig. De door de spelers behaalde resuLtgten waren: St. Bavo—'t Oosten: H. Willemse— W. de Jong 02; H. BeliënH. v. d. Vos sen 2—0: P. Beliën—F. Slot 0—2; J. C. Drayer—H. J. v. Berk 2—0; B. H. M. Ste vens—A. de Jong 1—1; C. Beliën—J. Pop pen 0—2; W. v. Leuffen—W. Roest 2—0; J. BeliënH. Diemei 20; N. ZomerC. M. Beck 11; L. v. SteenbergenH. Mast 2—0. Totaal 12—8. Door dit resultaat blijft St. Bavo nog pen kans behouden op de tweede plaats, welke recht geeft op een finaleplaats. 'I Oosten begint nu vrij dicht de degra datiezone te naderen. Veel zal afhangen van de uitslag van de afgebroken partijen van de rode-lantaarndrager Damlust uit de wedstrijd tegen HDC. DCI.T 2—HDC 3 Woensdagavond werd in IJmuiden de voor de bezetting van de eerste plaats op de ranglijst tweede klasse district Kenne- merland, zo belangrijke wedstrijd tussen de koplopers DCIJ 2 en HDC 3 gespeeld Na spannende strijd, waarin DCIJ 2 tegen het einde een 97 voorsprong nam, dwon gen de Haarlemmers, dank zij uitstekend spel van W. J. v. Looy en A. Smit, nog juist een 1010 gelijkspel af. Beide teams krijgen nog eenmaal de gelegenheid elkaar te verdringen. In het Marinehospitaal in Overveen is donderdagmiddag de jaarlijkse welfare bazaar geopend door de eerste officier van het Marinehospitaal, de luitenant ter zee eerste klasse K.M.R. C. A. E. van Rhee, die dit deed omdat de commandant tot zijn spijt verhinderd was zulks te doen. De heer Van Rhee stelde vast, dat de afdeling Wel fare van het Nederlandse Rode Kruis in verscheidene ziekenhuizen zulk nuttig werk verricht De patiënten behoeven zich nu niet meer te vervelen. Zij kunnen zich nu, indien zij dit willen, onder de des kundige leiding van de Welfare-leidsters, bezighouden met het vervaardigen van di verse voorwerpen. Er zijn verschillende artikelen die de patiënten van het Marine- hospitaal in het afgelopen jaar zelf ge maakt hebben. Spreker hoopte voor de beide Welfare-leidsters, de dames Camp- huynder en Cordemeijer, dat de bazaar druk bezocht, zal worden. Schoolbrand. Donderdagochtend is door nog onbekende oorzaak brand uitge broken in het hoofdgebouw van de land bouwschool te Wierden. De bovenverdie ping brandde uit. De brandweer slaagde er in de benedenverdieping en de bijgebou wen te behouden. Bij de brand is meubilair verloren gegaan. Advertentie een ft/em Cooymans product Onder zeer grote belangstelling is don derdagmiddag het stoffelijk overschot van de toonkunstenaar Jacob Bijster op de Noorderbegraafplaats in Haarlem noord ter aarde besteld. In de aula waren onder meer talrijke figuren uit de muziek wereld. leerlingen en oudleerlingen bijeen gekomen. Als eerste spreker roemde de heer Jan Odé, de directeur van de stichting Amster dams Conservatorium, het grote artistie ke inzicht, de pedagogische kwaliteiten en de rechtschapenheid van karakter van de overledene. De heer J. P. Vincent, directeur van de Muziekschool van Toonkunst in Haarlem, herinnerde er aan wat Jacob Bijster als kunstenaar en mens voor de leerlingen heeft betekend. Namens de leerlingen en oudleerlingen sprak de heer A. Antonisse. „Jacob Bijs ter heeft de fakkel bij ons aangestoken en wij zullen deze voortdragen, nu zij bij hem is gedoofd", aldus deze spreker. De voorzitter van het hoofdbestuur .van de Nederlandse Organistenvereniging NOV en directeur van het Rotterdamse Conser vatorium de heer George Stam, noem de de overledene een toegewijd lid en een harde werker. Namens het districtsbestuur van deze vereniging voerde de organist Klaas Bak ker het woord en voor de Koninklijke Ne derlandse Toonkunstenaarsvereniging (K.N.T.V.) de heer Paul Loewer. Ds. C. P. Hoekema, doopsgezind predi kant in Haarlem, sprak woorden van troost, daarbij uitgaande van Romeinen 8: 31-39. Hij herinnerde eraan, hoe wijlen Ja cob Bijster van 1922 af het orgel in de doopsgezinde kerk heeft bespeeld. „Hij is voor ons een organist geweest, die wij nooit zullen vergeten", aldus spreker, die verder wees op de wijze, waarop Jacob Bijster iedereen, die met moeilijkheden bij hem kwam, zijn vriendschap gaf. Een leerling van de overledene, de heer Jaap Dragt, speelde enkele composities en een psalmbewerking van Jacob Bijster. Een lange stoet volgde de met een schat van herfstbloemen gedekte baar over het nevelig-stille kerkhof naar de laatste rustplaats. Hier bad ds. Hoekema nog het Onze Vader en dankte de zoon voor de over ledene voor de blijken van medeleven. Advertentie AMSTERDAM Het. koersherstel, dat woensdag is inge treden na de flauwe markt van dinsdag, heeft zich over de gehele beurs krachtig voortgezet. De stimulans hiertoe ging uit van Wallstreet, dat met hogere koersen was afgekomen. De vaste tendentie in Amsterdam ging wederom uit van de aan delen Philips, die in de belangstelling van Amerika blijven delen. Voor die zijde wer den de stukken dan ook grotendeels uit de markt genomen. Op 414 bedroeg de koerswinst, vergeleken bij de vorige slot- koers, ongeveer 12 punten. De 5 percent converteerbare obligaties Philips noteerden 6 punten hoger. De minder gunstige derde kwartaalcijfers van de Koninklijke/Shell Groep waren voor de beurs geen verras- Onder auspiciën van de stichting „Ge loof en Wetenschap hield dr. Paul Dibon uit Amsterdam donderdagavond in res taurant Brinkmann een lezing over de Franse schrijver Albert Camus, de auteur van onder meer L Etranger, La Peste, Le mythe de Sisyphe en La Chute. Camus ontving in 1957 de Nobelprijs voor littera tuur. Dr. Dibon, docent aan de universiteiten in Amsterdam, Utrecht en Leiden had meer waardering voor Camus als journa list en romancier dan als filosoof. Van diens eerste essay „l'Ënvers et l'Endroit" van 1937 en „Noces" van 1939 roemde hij de prachtige stijl en het taalgebruik. Het bekendste essay van Camus is „Le mythe de Sisyphe". Dit werk is gebaseerd op een verhaal uit de Griekse mythologie over de zoon van Aiolos: Sisyphus, die in de onderwereld tot straf voor bedreven kwaad een rotsblok tegen een berg op moet rollen, dat steeds wanneer Sisyphus er de top mee bereikt heeft, weer valt. „Le mythe de Sisyphe" is op grond van de' vergelijking met het menselijk streven het belangrijkste filosofische werk van Ca mus. Albert Camus wil als kunstenaar getui gen van de absurditeit van het bestaan. Als enige uitweg ziet hij het solidair gaan met de anderen. Hij wenst voor geen en kele richting te kiezen, noch voor het com munisme, noch voor het christendom. Daardoor wordt hij later het intellectuele mikpunt yan Sartre, zijn vroegere vriend uit het verzet. Camus daarentegen maak te op zijn beurt in „La Chute" in 1956 een karikatuur van Sartre. Door zijn afwijzen van alle transcenden tie plaatst Camus zich ook terzijde van het christendom. Toch kan hij in de da gelijkse praktijk met de christenen samen gaan. in zoverre, dat hij de opvatting is toegedaan, dat de eenzame, lijdende mens boven zichzelve uitstijgt in liefde voor an deren, al zou die liefde voortgekomen zijn uit verzet, uit revolte De voordracht van dr. Dibon in de Fran se taal werd na de pauze door een discus sie over de roman „L'Etranger" gevolgd. Dr. Dibon vertelde tenslotte, dat Camus in het onlangs verschenen derde deel van zijn „Actuelles" (journalistieke essays in „L'Echo d'Alger" en „Le Combat") zijn visie heeft gegeven op het Algerijnse pro bleem. Na afloop bedankte de voorzitter van de stichting Geloof en Wetenschap, mr. dr. F. A. Bijvoet, de heer Dibon voor zijn interessante lezing en de aanwezige le den voor hun getoonde belangstelling. sing en reeds in de koers van de aandelen verdisconteerd. In verband met de aan staande wintermaanden zullen, aldus de beurs, de vierde kwartaalcijfers van dit wereldconcern ongetwijfeld beter zijn dan die van het derde kwartaal. De olie-aan delen ontmoetten vraag voor Londense rekening en waren bijna 1 gulden hoger. Londen had ook belangstelling voor aan delen Unilever, die ongeveer 8 punten verbeterden. KLM herstelde zich gedeel telijk van het de vorige dag geleden forse verlies. AKU deed het best met een koers winst van 5 punten op vraag van het pu bliek en het buitenland. Wallstreet, de motor voor de Europese beurzen, was gisteren wegens Thanks giving Day gesloten. Dit deed de arbitrage in Amsterdam aarzelen om nieuwe posi ties aan te gaan. Hierdoor was de handel in het algemeen niet zo omvangrijk als de vorige dag. De scheepvaarten lieten, na de flinke koersstijging van de vorige dag, min of meer verstek gaan. De emissiegeruchten ter beurze van Van Ommeren, hadden op de koers van deze aandelen geen invloed. De tendentie in de scheepvaartsector was gemakkelijk. Op de cultuurmarkt lagen an de lei dende fondsen Deli ongeveer 2 gulden en HVA bijna 3 punten hoger. Batoe Djamoes werd iets hoger geadviseerd in verband met de verhoogde terugbetaling van 20 tot 30 percent op de aandelen. De staats fondsen herstelden zich na een lagere opening en weken per saldo niet veel af bij de slotkoersen van de vorige dag. Claims en stockdividenden Machinefabriek Flensen en Heinekens bierbrouwerij waren eerder aangeboden. Prolongatie 3% per cent (ANP). NEW YORK Wegens Thanksgiving Day was de New- yorkse beurs gisteren gesloten. 3-3%% Nederl. 47 3% Nedl 1962/64 Woningbouw 6 Pr. A'dam '56 I.. Pr. A'dam '56 II. Pr. A'dam '56 III Pr R'dam '5'2 I Pr R'dam '52 II Pr. R'dam '57 A.K.U ""alvé Delft Van Gelder Zonen N Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew Philips Gloeil. Pref PhilipsGloeil Unilever Wilton Fvenoord Werf Gusto Gordtsche Petrol Kon. Petroleum Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl. Amer. Lijn K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U.S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 90 99,s/ie 109»/t 86% 95% 95 97 10r 24214 352 189 340 185% '298 414 18554 457 210 154 783»/a 190,40 186 67% 103,— 15314 159 13824 134 252 130 f 130.90 242 128 180 199'/» 183 571!/,. 4715/is 849/(« 47,5/i« 7914 23& Heden 13.45 uur 90'/i* 93,s/i« 109% 236% 355 189 340 186 298 412 454 211 154 785 190,50 186 67% f 103,— 152% 157 136 132'/j 252 128% 131, 243 129 180 199% 57% 48 85 47"7i« 79% 23*4

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9