Bijna gehalveerde winst van KPM over 1957; hoopgevende oriëntatie op andere gebieden QPanda en de olïe^boertjes Vorst in het binnenland Schade-uitkeringen voor Indonesië ontvangen PeektCloppenburg 2 GEM A TIGD OPTIMISME IN JAAR VERSLA G „H A A R" liefste wens AKU gaat linnen garens maken met Novivlas Indirecte belastingen in België verhoogd Koersfluctuaties op de Amsterdamse rcWf^b*urs in de maand november Het landbouwschap over een Europese Associatie Lening aan Frankrijk door overige EEG-landen Engeland overweegt een tweede handelsblok Van m WERFF H'JBRECHi WILLIAM PONT Stretch nylon ankiets Shawls Dassen Hulpvaardigheid slecht beloond W ereldnieuws MAANDAG 1 DECEMBER 1958 DOOR DE VOORTDURENDE STIJGING van lonen en prijzen in Indonesië en de monetaire maatregelen door de regering aldaar, was het resultaat over 1957 der n.v. Koninklijke Paketvaart-Maatschappij te Amsterdam van het in Indonesië uitgeoefende bedrijf lager dan over 1956, aldus de raad van bestuur van de vennootschap in het heden verschenen jaarverslag. Volgens de verlies- en winstrekening heeft de exploi tatiewinst, na reserveringen, 19.274.983 bedragen (v.j. 23.251.250). Aan interest werd 3.142.329 ontvangen (v.j. 1.968.581). Opbrengst deelnemingen, dividenden uit hoofde van deelnemingen van de n.v. in de Koninklijke Java-China-Paketvaart Lijnen n.v., n.v. Verenigde Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij en de n.v. Nederlandse Tank- en Paketvaart Maatschappij beliep 1.986.082 (v.j. 2.853.644). Dat de opbrengst 850.000 minder bedraagt dan in het vorige boekjaar vindt zijn oorzaak In het feit, dat in 1956 ten gunste van deze rekening uitkeringen werden geboekt van geaccumu leerde winsten van twee inmiddels verkochte deelnemingen. Op de vloot wordt 19.299.250 afgeschre ven (v.j. 18.418.569) en op etablissementen 2.033.542 2.249.473); reserve vlootver- nieuwing nihil 1.500.000). Het winstsaldo ter verdeling bedraagt 3.073.371. waarin begrepen het saldo onverdeelde winst van vorig jaar ad 39.529 (v.j. bedroeg het winstsaldo ter verdeling 6.035.657). Voor gesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 7 percent (v.j. 11 pertcent) over het onveranderde geplaatste kapitaal van 38.880.000. Het onverdeelde saldo ad 36.759 wordt naar nieuwe rekening over gebracht. De vloot staat, blijkens de ver korte balans per 31 december 1957, te boek voor 55.902.922 (v.j. 64.468.893); de sche pen in aanbouw voor 38.618.612 (v.j. 41.055.268). De algemene reserve bedraagt. 22 miljoen. Over de financiële resultaten van de K.P.M. zegt het verslag, dat, gezien de ontwikkelingen in Indonesië de raad van bestuur heeft gemeend reserveringen te moeten treffen ter dekking van mogelijk verlies van vermogensbestanddelen beho rende tot het Indonesische bedrijfsvermo gen, terwijl bovendien reserveringen wer den getroffen voor repatriëring van het bedrijf. Aangezien de resultaten over 1957 aan de vennootschap dit mogelijk maken werd gemeend de hiertoe benodigde mid delen te moeten vinden door deze te bren gen, deels ten laste van de exploitatiereke ning 1957, deels ten laste van hiertoe in vroegere jaren gemaakte reserveringen. De vloot bestaat per 31 december 1957 uit 96 schepen, metende 195.829 brt. Hiervan wer den in 1958 afgevoerd 16 schepen, metende 20.922 brt. In een bijlage bij het verslag geeft de raad van bestuur een uitgebreid overzicht Advertentie in vele variaties maar dan eerst even zien bij EVELYN, elegante tassen en byoux &R.HOUT5TR .18A TEL.204I5- HAARLE M Bij aankoop boven 10.— geven wij EEN GEZELLIGE SURPRISE Naar aanleiding van het bericht dat de n.v. Novivlas en de AKU, behoudens de goedkeuring door de aandeelhouders van beide ondernemingen, hebben besloten in nauwe samenwerking over te gaan tot de exploitatie van de door het vezelinstituut T.N.O. te Delft ontwikkelde nieuwe werk wijze voor het vervaardigen van linnen garens, hebben wij ons tot mr. B. A. M. Fruytier uit Rotterdam gewend, secreta ris van de Federatie van Vlasverenigin gen. Dat de samenwerking van grote bete kenis is voor de vlasbeweging blijkt wel uit het feit, dat de omzet in geld van het gehele AKU-concern even groot, zo niet groter is als die van de gehele Westeuro- pese vlasspinnerij. De mogelijke conse quenties van deze ontwikkeling zijn nog niet te overzien. Het is duidelijk dat de AKU als fabrikant van synthetische ve zels niet over één nacht ijs is gegaan al vorens deze stap te zetten en zich te gaan interesseren voor een natuurlijke vezel. Er zijn diepgaande onderzoekingen geweest naar de mogelijkheden voor de AKU inza ke kostprijs, verwerkingshoedanigheden en verhouding met andere textielvezels. Er zijn nieuwe mogelijkheden met het vlas, ook voor de vlassers, als zij de on derlinge kracht en durf kunnen opbren gen, die nodig is om deze nieuwe ontwik keling aan te kunnen. De deskundigheid en vakbekwaamheid van de vlasser zal in de toekomst meer dan ooit nodig zijn. Na tuurlijk zal er nog enige tijd mee heen gaan eer met de produktie kan worden be gonnen. Een kwestie van jaren is dat ech ter geenszins. Grote concerns kunnen zich niet permitteren lang te wachten. De re gering is inmiddels op de- hoogte gebracht en zeer geïnteresseerd om verschillende redenen, zowel van agrarische als indu striële aard. De houding van de regering ten opzichte van het vlas en linnen zou wel eens een geheel andere kunnen worden. Dat is reeds gebleken in een gesprek dat mr. Fruytier met minister Vondeling heeft gehad. over de gebeurtenissen in Indonesië in en na december 1957. Een veertigtal schepen van de maatschappij werd in de Indonesi sche havens geïmmobiliseerd. Het bezit van het s.s. ,,Both" en het m.s. „Sungei Deli" werd later niet herkregen. Hiervoor werd van assuradeuren als schadevergoe ding ontvangen, zoals bekend, 2.800.000. Voorts werd met. assuradeuren overeen stemming bereikt over een vergoeding van door de aangehouden schepen geleden partiële schade tot een bedrag van. zoals bekend, 8.007.500. Beide schade-uitkerin gen zijn inmiddels ontvangen. Voorlopig werden nieuwe diensten inge steld van Singapore op Malakka, Thailand, Burma, Cambodia. India en Pakistan, ter wijl met. een tweetal schepen diensten in het gebied van de Perzische Golf werden begonnen. Bovendien werd kortgeleden een dienst ingesteld van Oost-Afrika (Mom basa) naar havens in de Perzische Golf, voorlopig te bevaren in een zeswekelijkse dienst met het m.s. „Waingapoe" Andere mogelijkheden zijn thans nog in studie. Oranjelijn In Augustus 1958 werd na langdurige onderhandelingen overeenstemming bereikt met betrekking tot de overname van het gehele aandelenkapitaal van de .Oranje- lijn" (Maatschappij Zeetransport) n.v. met haar organisatie voor een bedrag van 43.000.000. De middelen van de vennoot schap stelden haar tot deze transactie in staat. Hierdoor is bereikt dat, aangezien de K.P.M. haar oorspronkelijke vaargebied voor het grootste gedeelte heeft verloren, zij door middel van deze nieuwe dochter maatschappij haar belangensfeer in belang rijke mate heeft verlegd. De K.P.M. heeft daardoor een gevestigde plaats verkregen in een vaargebied tussen havens op het continent van Europa en Engeland en die in oostelijk Canada, zo mede Canadese en Amerikaanse havens aan de grote meren. In dit vaargebied on derhoudt de Oranjelijn in nauwe samen werking met de Noorse Fjell Line vaste en frequente lijndiensten. Door middel van haar deelnemingen beschikt de Oranjelijn over eigen etablissementen te Rotterdam en over een aantal agentschapskanloren in Europa, Canada en de Verenigde Staten. De vloot, van do Oranjelijn omvat elf schepen met: een bruto tonnage van in totaal 24.683 tons; voorts zijn twee passagiers-vracht schepen van plus minus 8500 brt. elk in aanbouw of in bestelling, die in 1959 res pectievelijk in 1961 in de vaart zullen wor den gebracht. Voor haar verplichtingen uit dien hoofde is, mede rekening houdende met de middelen van de K.P.M.. voldoende dekking aanwezig. De huidige depressie op de vrachtenmarkt zal ook de resultaten van de Oranjelijn niet onberoerd laten. Voorts zal rekening moeten worden gehou den met de concurrentie in de eerste jaren na de opening van de St. Lawrence Seaway in 1.959. Toch mag worden verwacht dat, indien de ontwikkeling van Canada en het. midden-westen van de Verenigde Staten in het oog wordt gehouden, de vennoot schap de vruchten van deze deelneming zal plukken. De dochteronderneming de n.v. Neder landse Tank- en Paketvaart Maatschappij, ontwikkelt zich bevredigend, al zal zij over 1958 met lagere inkomsten rekening moeten houden. In de vaart voor gemeenschappe lijke rekening met de K.J.C.P.L.-lijndien- sten in het Verre Oosten, vinden negentien K.P.M.-schepen geregeld emplooi. (Van onze correspondent in Brussel) In de Belgische Staatscourant van he denochtend is een serie koninklijke beslui ten gepubliceerd, waardoor enkele indi recte belastingen worden verhoogd, name lijk de belasting op de aardolie, de accijns op de benzine en de omzetbelasting op de koffie, welke van 5 op 10 percent wordt ge bracht. Hierdoor wordt de verlaging, die vorig jaar tot stand kwam, weer ongedaan gemaakt. Deze drie indirecte belastingen brengen ongeveer een miljard franc 76 miljoen) op. De regering verlengt ander zijds echter enkele belastingverminderin gen, ondermeer de verlaging van 10 tot 1 percent op de linnen weefsels ten gunste van de door de conjunctuur zwaar getrof fen textielindustrie. De rayon-industrie zal definitief kunnen profiteren van een volledige vrijstelling van indirecte belas tingen op de aankoop van grondstoffen. De regering zal over enkele dagen de ac cijns op tabaksprodukten verhogen en en kele belastingen, ondermeer voor opera ties met de girodiensten, aanpassen. De Belgen ontvingen vanmorgen de nieuwe belastingen met veel critiek. Men geeft zich er rekenschap van, dat de uitgaven voor het leger en de kosteloosheid van het onderwijs tot 18 jaar veel geld zullen gaan kosten, maar de verhoging van deze uitga ven zouden moeten worden gedekt door moedige besparingen op de uitgaven voor de spoorwegen en de bestrijding van de misbruiken van de ziekteverzekering. Vrijdag 28 november Alg. Kunstzijde Unie Van Berkel's Patent Van Gelder Zonen Kon Ned Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton-Fijenoord Kon. Petroleum Holland-Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij Ned Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H.V.A Deli Mij 3V2"/r, Staffellening 1947 3% Invest, cert. Ned 3°/n Nederland 1962—'64 6°/n Nat. Woningbouwlening '57 Laagste koers 228 200 187 330 290 379 440 205 183,60 149 152% 133 246 65 121 126.50 89% 95 9354 108% Hoogste koers 263 205 196 357 307 418 M 473 219 199.30 170 >2 169 155 2741/2 78 136 133.50 90 V2 95% 94V2 110 V* Laatste tijdvak 237% 188 332 298 412% 455 2071/2 190.50 152% 156 135% 255 67% 127% f 130.70 8915/is 95"/32 94 109-% Kuersvertehil t.o.v. 31 okt. H'/s 4 0 0 22 - 3V2 - 51/2 -I- 2,35 4 V* 2% 5 31/2 4% ƒ0.15 VM 11/2 Omzetten (nominaal) oktober 1958 (def.) november 1958 (voorl.) november 1957 jan.-dec. 1958 jan.-dec. 1957 Aandelen 67.438.265,- Aandelen f 72.471.515,- Aandelen 23.077.952,- Aandelen f 488.190.104 - Aandelen f 389.664.398,- Vieuwe noteringen In november '58 nieuw tot de beurshandel toegelaten: Obligaties 63.843.055,- Obligaties 69.751.371,- Obligaties f 44.283.596,- Obligaties 625.186.853,- Obligaties 524.253.821,- aandelen 28.210.000,- obligaties f 332.707.000,- pandbrieven f 415.000.- Koersindiees: New York (Dow Jones, industrie): Londen (Reuter, industrie): Amsterdam (A.N P.-C.BS.. industrie): (A.N P.—C.B.S.. algemeen)- 2 jan '58 439.27 186,1 125,64 167.93 31 okt. '58 543,2 244,2 168.05 237,67 28 nov. '58 557,46 253,1 166,19 238,92 Het landbouwschap, dat via zijn com missie Buitenland de ontwikkelingen op het gebied van de onderhandelingen ten aanzien van de Vrijhandelszone op de voet tracht, te volgen, heeft zich met het oog op consequenties, die deze zaak voor land en tuinbouw heeft, hierover opnieuw schriftelijk gewend tot de ministers van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening van Economische Zaken en van Buiten landse Zaken. Hei landbouwschap heeft dit gedaan naar aanleiding van de besprekingen, die de raad van ministers der Europese Eco nomische Gemeenschap aanstaande woensdag aan deze zaken zal wijden. In de brief aan dc ministers deelt het landbouwschap onder andere mede dat hel tot stand komen van een Europese Econo mische Associatie een belangrijke stap voor een toeneming van de internationale goederenruil kan betekenen en het hecht om deze reden groot belang aan het wel slagen der ondernomen pogingen. Twee kanttekeningen wil het landbouw schap echter bij deze stellingneming plaat sen. De eerste is dat vastgehouden dient te worden aan het reeds eei-der ingeno men uitgangspunt dat een internationale regeling tot het verruimen van het goede renverkeer in principe alle produkten. dus ook die van land- en tuinbouw, dient te omvatten. Dit geldt naar de opvatting van het landbouwschap niet alleen op het mo ment van afsluiten van de betreffende overeenkomst, maar ook bij de latere uit voering daarvan. In de tweede plaats wil het landbouwschap erop wijzen, dat, bij het opstellen en afsluiten van een associa tieverdrag, waar nodig, gewaakt dient te worden tegen het scheeftrekken der on derlinge concurrentieverhoudingen. Volgens „Paris Journal" Volgens „Paris Journal" zullen West- Duitsland en andere bij Euromarkt aan gesloten landen Frankrijk volgend jaar 200 miljard franc lenen. Overeenstem ming hierover zou, volgens het blad, be reikt zijn tijdens de ontmoeting van Aden auer en De Gaulle in Kreuznach op woens dag. Van officiële zijde is voortdurend tegen gesproken dat de beide staatslieden gespro ken hadden over een nieuwe lening aan Frankrijk. Maar „Paris Journal" weet te melden dat Duitsland 4 5 deel van dc lening op zich zal nemen (160 miljard franc). (UPI). (Van onze correspondent in Londen) Onofficieel verluidt dat de Britse re gering een nieuw initiatief overweegt, nu het plan inzake een Europese Vrijhandels zone voorlopig van de baan is. Het betreft de eventuele vorming van een met dc Euromarkt concurrerend blok waarvan ook de Scandinavische landen. Zwitserland en Oostenrijk en mogelijk ook Portugal deel zouden uitmaken. Het denkbeeld is nog slechts in een beginstadium en niet vcei meer dan een proefballon. Misschien is het alleen maar een dreigement als laatste po ging om de dingen nog in het goede spoor te krijgen. Maar, zo merkt men in Londen op, de bereidheid van de regering om hel plan in studie te nemen, vormt reeds een belangrijke wijziging in het Britse stand punt. Tot nu toe wilde Engeland namelijk niets weten van een ander Europees systeem naast de Euromarkt. maar nu generaal De Gaulle en dr. Adenauer in eikaars armen gevallen zijn, zou er volgens sommige waarnemers in Londen niets anders meer te doen zijn. In de Britse hoofdstad ziel men als het grootste gevaar, dat Frankrijk de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking. O.E.E.S.. desnoods schijnt te willen opofferen ter wille van een 7.0 eng mogelijk opgezette Euromarkt, omdat de Franse industrie zich niet sterk genoeg acht om zowel de concurrentie van de vijf andere deelgenoten in de Euromarkt ie doorstaan, gelijk met die van Engeland. Londen zou slechts met tegenzin tot een nieuw eigen initiatief inzake een tweede handelsblok overgaan, want de Britten geven er de voorkeur aan zich zelf zo vee! mogelijk op de achtergrond te houden om niet verantwoordelijk te worden gesteld voor een scheuring in Europa. Zoals de zaken nu staan is het mogelijk dat Enge land, om zich tegen de Euromarkt te be schermen, zich schoorvoetend zal aan sluiten bij de geopperde Scandinavische unie. Adiiertentie Opgericht 1899 Beursbericht no 222 is verschenen 27. Terwijl Groova enkele verdiepingen lager nog eindeloze trappen opsnelde, was de lift reeds op de hoogste etage aange komen. De heer Sneutjes had besloten, zijn ongewenste gasten een kamer op de bo venste verdieping toe te wijzen, waar ze zo ver mvgelijk van de overige gasten ver wijderd zouden zijn. „Wees zo goed mij te volgen, mevrouw", zei hij beleefd. En, zich tot de liftjongen wendend, vervolgde hij: „Neem de eh bagage van de ehdame over". „Huh? Wat moet-ie van me overnemenvroeg Moeke. Die kist, mevrouw", antwoordde de hoteldirec teur, „het gaat niet aan, dat een dame zo'n zware last moet dragen". „Hoe bestaat het!" zei Moeke, „een manspersoon, die vrouwenwerk wil doen! Wat een slappe ling! Affein, als hij met alle geweld lasten wil dragen, alsof hij een vrouwsper soon is, is het mij best". En zij stak de lift jongen losjes de kist toe, waarin potten, pannen en haar zoontjes waren verpakt. De kist bleek behoorlijk zwaar te zijn.... Hoewel de liftjongen stevig gebouwd was, ging hij meteen door de knieën. „Slappe ling!" riep Moeke schel, „kun je niet eens een kistje vasthouden?Nu zijn Billy en Willy ontsnapt!" Advertentie Italiaanse import in moder ne streep- en ruitdessins, zware kwaliteit 2^ 1 paar 535 zuiver v/ol en. ""dessins' 'n*,reeP- SDchen* dot oltifd op 9e- P 15 WOrdt gesteld 3 95 Scala d'oro Speciale een zeer exclusieve Itali aanse Rhodia das (import) in originele reisverpakk.ng een rijk St. Nico- «95 laas geschenk 1 stuks 695 Loop vrij binnen - Kijk vrij binnen In een café in de hoofdstad ontmoette een kantoorbediende een man die beweer de, dat hij naar Amersfoort moest, maar geen geld te hebben, daar hij zijn porte feuille had verloren. Op aandringen van de kantoorbediende ging het tweetal naar een politiebureau om naar de verloren portefeuille te infor meren. Maar die was niet gevonden. De kantoorbediende was zo met het lot van de „Amersfoorter" begaan, dat hij hem daarna vergezelde naar het station. Hij gaf de man behalve reisgeld zelfs nog een gulden om vóór zijn vertrek op het perron een kopje koffie te kunnen drinken. Ondanks is 'werelds loon. Dat ondervond de kantoorbediende ook want de man zei: ..Ik vertrouw 't niet erg,ik wil uw zakken eens navoelen". Tegelijker tijd haalde hij een lange scherpe dolk uit zijn binnenzak en wilde de kantoorbedien de te lijf gaan. Deze sprong op zijn fiets, maar kwam niet ver, want de onbekende greep de fiets vast. De kantoorbediende liet de fiets in handen van de ondankbare achter, die er haastig mee wegreed. Advertentie GELDKISTJES GISPEN STALEN MEUBELEN Als boter. Volgens radio-Moskou is in Rusland een „straalpistool" uitgevon den, waarmee het hardste gesteente kan worden doorboord als boter. Het nieuwe apparaat werkt met een spuit- vlam, die een snelheid heeft van zesmaal het geluid. Het kan graniet 240 maal sneller doorboren dan welke andere ma chine ook. De uitvinding is gedaan door de Russische ingenieur Dmitri Zjujenin. Habsburger. In een brief aan kanselier Julius Raab heeft Otto von Habsburg af gezien van alle aanspraken op de Oos tenrijkse troon. Otto von Habsburg woont momenteel in het Beierse plaats je Pöcking en zou naar Oostenrijk wil len terugkeren Krachtens de Oosten rijkse wet mogen echter geen Habsbur- gers in Oostenrijk verblijven, die niet van hun aanspraken op de troon hebben afgezien. Veranderingen. Het hoofd van de inheem se vakbeweging in Kenya, Tom Mboya, is voor besprekingen met de Engelse minister van koloniën Lennox-Boyd in Londen aangekomen. Mboya is tevens een der veertien Afrikaanse leden van de regering. Hij zal met Lennox-Boyd „constitutionele veranderingen" be spreken, zoals hij zeide. De 60.000 in Kenya wonende blanken hebben even veel vertegenwoordigers, veertien, als de zes miljoen Afrikanen. Gedrevepen. Vier Amerikanen en een Ja panner die allen deelnamen aan de pro- testtochten met de „Golden Rule" en de Phoenix" naar het proevengebied bij de Eniwetok archipel, zijn thans op weg naar Genève om daar te pleiten voor een stopzetting van proeven met kern wapens. E.H.B.O. Twee overvalplegers die vrijdag in de staat New York een man van 4000 dollar beroofden en hem vervolgens knevelden en een prop in de zijn mond stopten, onderbraken hun werk om het slachtoff(dat een milde hartaanval kreeg, een medicijn toe te dienen. De beroofde zei later, dat de twee mannen waarschijnlijk zijn leven hadden gered. Eerste. Zondag is te Londen de 61-jarige zakenman Ernest Simpson in het Middlesex-ziekenhuis aan een ernstige keelaandoening overleden. Hij is de eer ste echtgenoot van de huidige Hertogin van Windsor, die zich als mevrouw Wallis Simpson van hem liet scheiden om daarna in het huwelijk te treden met de voor haar abdicerende Engelse koning Edward, thans de Hertog van Windsor. Pijpleiding. In Wilhelmshaven is zaterdag een nieuwe oliehaven, aangelegd om voor het Ruhrgebied met Rotterdam te kunnen concurreren, in gebruik ge nomen. Deze haven zal binnenkort door een 370 km. lange buisleiding met het Ruhrgebied worden verbonden. De ha ven telt 14 olieopslagtanks. Naar Gaza. Secretaris-generaal Ham- marskjoeld van de UNO zal bij het po- litieleger der UNO in Gaza Kerstfeest vieren. Daarna zal hij waarschijnlijk be zoeken brengen aan Ethiopië. Egypte, Israel, Libanon. Jordanië en nog ande re landen van 't Nabije Oosten. De reis begint midden-december en zal een week of drie duren. Ook een bezoek aan Zwe den staat op het programma. Bevriezing. In een rapport van een des kundige, gepubliceerd in „Los Angeles Times" wordt gesteld, dat het bevriezen van het water in de brandstof een der voornaamste oorzaken is van ongeluk ken met straalvliegtuigen. In 37 onder zochte gevallen zou het ijs, door bevrie zing op grote hoogte ontstaan, de nor male toevoer van brandstof hebben af gesloten, waarna de toestellen neer stortten. Hallo maan. De Britse radio-omroep B.B.C. heeft zondagavond de stem van prof. Lovell. directeur van het Britse radio-observatorium van Jodrell Bank, uitgezonden, zoals die werd terugge kaatst door de maan. Voor deze proef werd geb'-uik gemaakt van de grote ra diotelescoop van Jodrell Bank. Prof. Lovell zei vijfmaal „hallo" en tweeën- eenhalve seconde later kwam de echo, zwak, maar duidelijk verstaanbaar. Geheim vertrek. President Tito zal aan boord van zijn jacht „Galeb" uit een geheim gehouden haven aan de Adria- tische Zee vertrekken voor een reis van ruim een maand. Zijn eerste doel waar voor hij in een vliegtuig zal overstap pen is Indonesië. Hij zal ook Birma of ficieel be ceken en niet officiële bezoe ken brengen aan India en de V.A.R. Een depressie, die zaterdagochtend bij de noordkust van Noorwegen was gelegen, is sindsdien over Finland naar centraal Rus land getrokken en daarbij belangrijk in omvang en diepte toegenomen. Dit ging met barometerdalingen op zo uitgebreide schaal gepaard, dat het Europese hoge- drukge'oied, dat dagenlang het weer in onze omgeving beheerste, vrijwel geheel verdween. Dicht ten westen van Schotland kwam daarentegen een nieuw gebied van hege druk tot ontwikkeling. Tussen dit maximum en het boven Rusland gelegen lagedrukgebied ontstond een noordelijke stroming, waarmee polaire lucht naar onze omgeving werd gevoerd. Deze van oor sprong koude lucht werd boven de Noord zee verwarmd, zodat overdag de tempera turen hoger werden dan de laatste dagen het geval was. In het noorden van het land werden zondag maxima van 8 a 9 graden bereikt. In de polaire lucht komt weinig bewolking voor en daarom kan in de ko mende nacht sterke afkoeling voorkomen. Plaatselijk in het binnenland is 4 a 5 gra den vorst mogelijk. Een kleine, bij de noordkust van IJsland gelegen depressie zal vermoedelijk langs dc kust van Noorwegen naar het zuiden trek ken. In verband hiermede is er nog geeri kans op vorst van langere duur. YVEERRAPPORTEN Dinsdag 2 december Zon op 8.26 uur, onder 16.32 uur. Maan op 22.57 uur, onder 12.15 uur. Maanstanden 4 dec. 2.24 uur laatste kwartier. 10 dec. 18.23 uur nieuwe maan. 18 dec. 00.52 uur eerste kwartier. 26 dec. 04.54 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 1 december Hoog water G.29 en 18.46 uur. Laag water 2.05 en 14.23 uur. Dinsdag 2 december Hoog water 7.11 en 19.31 uur. Laag water 2.44 en 15.04 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen, bulten M en binnenlandheden s morgen 7 uur. Neerslag: 4 u laatste 24 uur. E v C *-c SS Den Helder onbewolkt 6 1 Ypenburg zwaar bew n 6 1 Vlissingen half bew. 0110 6 2 Eelde half bew. windst. 2 2 Twente licht bew windst. 1 1 De Bilt onbewolkt nw 1 0,3 Eindhoven licht bew. wnw 1 0,1 Vlv. Z.-Limb geheel bew zw 2 0,1 Helsinki onbewolkt nnw -10 0,4 Stockholm sneeuw nnw -5 3 Oslo onbewolkt -6 0 Kopenhagen onbewolkt nno 0 3 Aberdeen half bew. w 2 1 Londen onbewolkt n 4 0,1 Amsterdam onbewolkt nnw 0 1 Brussel half bew. w 2 0,1 Luxemburg zwaar bew windst. -1 0 Parijs geheel bew. ono 1 0 Bordeaux zwaar bew. no 1 0 Grenoble mist windst. 1 0 Nice zwaar bew. n 8 0 Berlijn onbewolkt wnw 1 0,2 Frankfort geheel bew wzw 1 0 München zwaar bew wnw -1 0,4 Garmisch P. ij zei nno 0 Zürich geheel bew windst. 2 0 Genève mist windst. 4 0 Locarno onbewolkt ozo -2 0 Wenen zwaar bew. wnw 2 0 Innsbruck geheel bew. ozo 1 0 Rome mist windst. 9 0 Ajaccio half bew. no 8 0 Algiers geheel bew 0 9 0 Madrid licht bew. windst. 5 Mallorca half bew. nnw 10 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2