Vriendelijke woorden in Eerste Kamer voor het kabinet-Drees HET WEER Kerstgaven voor de „Stille Armen" 't SILVER STOEPKE December zonder winter Houding van de Partij van de Arbeid van vele kanten gelaakt PRISMA Vreemde signalen uit de ruimte Als de fractie ontevreden is treden P.v.d.A.-ministers af Weinig verandering In november Aantal werklozen met 12.305 gestegen BECKERING handschoenen P.v.d.A. eventueel in de oppositie i heel goed horloge Volgend jaar nog geen huurverhoging 1001 OOSTERSE Ondergang van raket der derde Spoetnik? TECHNISCH SPEELGOED SIGNAAL Russische raket naar Maan en Mars? Hoge onderscheiding voor mgr. Paolo Giobbe Het woord is aan VAN 4559,- Russen vieren aanstaande zaterdag als zondag 73e JAARGANG No 125 WOENSDAG 3 DECEMBER 1958 303e JAARGANG No 278 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 |j 1 i H 8 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. i i II Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- J| 11 ^J| j| i lil ff M m. J| C Ja la IT Jl |l li Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendapleinr Tel. 57755 ^iw#sL Sa Jb JL Jb JL M JL»^ Ja fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman „Wanneer de resultaten van de arbeid van het kabinet als geheel naar hel oordeel van de P.v.d.A.-fraetie in de Tweede Ka mer zo zijn, dat het aanblijven van de so cialistische ministers geen zin meer heeft, kan men niet van ons verwachten, dat w\j dan toch maar als minister zouden aan blijven". Dit verklaarde hedenmorgen mi nister-president dr. Drees in de Eerste Ka mer. Over de in overleg met de socialis tische ministers door de fractievoorzitter, mr. Burger, afgelegde verklaring, zei dr. Drees, dat het onwerkelijk is ervan uit te gaan dat ministers niet tevens vertegen woordigers zijn van een bevolkingsgroep. Zij verliezen het vertrouwen van die groep, wanneer hun invloed in het kabinet ver loren gaat. Dan is het gewenst dat de mi nisters en de Kamerfractie nog eens met elkaar praten. Inderdaad hebben de socia listische ministers vergaderd met het frac tiebureau van de P.v.d.A. en het partij bureau. Uitdrukkelijk is daar vastgesteld en op verzoek van dr. Drees schriftelijk vastgelegd, dat de positie van de ministers een andere is dan van de fractie. Zij kon den zich niet uitspreken over voorstellen, waarover het kabinet zich nog niet beraden had. Zakelijk zijn de socialistische mi nisters het echter met de meeste van de zeven punten van de P.v.d.A. eens. De verklaring van mr. Burger is echter dui delijk een verklaring van de fractie van de P.v.d.A. en niet van de ministers, aldus dr. Drees. Voorts verklaarde dr. Drees dat de re gering prijs stelt op verder behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet, dat de mogelijkheid moet openen dienstplichtigen naar Nieuw- Guinea te zenden. (De P.v.d.A.-fraetie heeft tegen deze wijziging overwegende bezwaren, zoals uit de verklaring van mr. Burger, welke men hiernaast aantreft, is gebleken.) Advertentie Importi Fa E. »on Vliet Ezn. - Amsterdam Advertentie VOUS ÊTES EN.... met Luxe Lederwaren en Parapluies Grote Houtstr. 125-127, Haarlem, Tel. 20889 Advertentie PRISM A-HORLOGES verkrijgbaar bij: De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Haarlem Telefoon 20049 (Van onze weerkundige medewerker Volgens de voorspelling van de Duitse- vieerkundigen moet de kans op een vorst periode in deze decembermaand zeer klein worden geacht. Nu betekent dit niet dat er zo nu en dan niet eens een of meer koude dagen kunnen voorkomen. De november maand, die met in De Bilt ruim 40 uren zon tegen normaal 53 uur tot de laatste dag somber bleef, heeft de win termaand december zeker niet als voor beeld voor ogen gestaan. Een gebied van hogeluchtdruk zorgt voor zonnig weer. De vorst, die gisternacht voorkwam, was een zo genoemde stralingsvorst. Dat wil zeg gen: de lucht die ons met een zwakke noordelijke wind bereikte had geen tempe ratuur onder het vriespunt, maar door de nachtelijke uitstraling, waardoor er vooral h'. heldere en windstille nachten een sterke afkoeling optreedt, kwam de temperatuur onder het vriespunt. Over het algemeen is vorst, veroorzaakt bij situaties als wij die thans beleven, zeer kwetsbaar voor nieuwe oceaandepressies. Verwachting tot morgenavond: Plaatselijk wolkenvelden met slechts een verspreid voorko mende bui. Vannacht en mor genochtend op vele plaatsen mist en in het binnenland tem peraturen om het vriespunt. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als van daag. Zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het uit 1924 daterende „Beriage- I in Den Haag is aangebouiod, wordt poortje", dat tegen de Gevangenpoort I binnenkort afgebroken om plaats te maken voor een fietspad. Het aantal werkloze mannen blijkt per eind november te zijn gestegen tot 68.430 (eind oktober 59.270). Op aanvullende wer ken waren op dat tijdstip werkzaam 12.673 mannen (eind oktober 9.528). De geregis treerde arbeidsreserve is dus van 68.798 op eind oktober gestegen tot 81.103 op eind november. Het aantal werkloze vrouwen 5;*:^ van 7.152 tot 6.898. Het aantal openstaande aanvragen van mannen daalde van 19.327 tot 16.437 en dat van vrouwen van 22.077 tot 21.200. Advertentie doet u het juiste geschenl; „aan de hand". HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM - DEN HAAG DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S (Van een onzer Kamerverslaggevers) De fractie van de P. v. d. A. in de Tweede Kamer heeft zich losgemaakt van het regeringsprogram. Zij acht het bovendien volgens de jongste verklaring van mr. Burger slechts verantwoord dat ministers van de P. v. d. A. deel van het kabinet blijven uitmaken indien op korte termijn zeven wensen van de P.v.d.A. worden vervuld. „Met deze verklaringen van mr. Burger is de binnenlandse politiek in een onverkwikkelijk stadium geraakt," zei prof. Anema (A.R.) gisteren in de Eerste Kamer. „Er is een toestand van onduidelijkheid en onzekerheid ontstaan, die verlammend moet werken. De P. v. d. A. acht binding aanwezig tussen Kamerfractie en kabinet." „Dat is in strijd met ons staatsbestel," consta teerde mr. Kolff (C.H.U.). „Een minister is een dienaar van de Kroon", vulde mr. Van Riel (V.V.D.) aan. „Wij beschouwen de ministers niet als „filiaalhouders op arbeidscontract" van de Kamerfracties," verklaarde mr. Kropman hK.V.P.). „Is de verklaring van mr. Burger opgesteld na overleg met de socialistische ministers?," vroeg de heer Ruppert (A.R.), die er voorts op wees dat het volstrekt niet zo is, dat de andere ministers de „zeven wensen" tegenhouden. Overigens zijn er ook wensen die de A.R. vervuld zou willen zien, maar die zijn op de socialistische departementen in de ijskast gezet. Hij zou zich dus kunnen aan sluiten bij de critiek van de socialisten op de socialistische ministers. van zeven wensen, was het gisteren in de Eerste Kamer opmerkelijk dat het kabinet door de andere partijen in bescherming werd genomen. Wanneer het thans niet zeker is of het kabinet tot midden 1960 blijft zitten, dan heeft het zelf tot deze onzekerheid geen aanleiding gegeven, zei prof. Anema (A.R.), die meende dat het kabinet moet worden gesteund, zolang er geen uitzicht is op een betere oplossing. De critiek op het kabinet is niet in alle op zichten gerechtvaardigd, oordeelde mr. Kolff (C.H.U.), die verklaarde dat zijn fractie het kabinet zoveel mogelijk zal steunen. „Het kabinet doet groot en moeilijk werk, aldus mr. Kropman (K.V.P.) en mijn fractie hoopt dat het zijn werk'kan en zal voortzetten in het belang van het land. „Wij zijn van mening dat wij dit kabinet moeten blijven steunen." „Het is onjuist", zei ook mr. Van Riel (V.V.D.) „het kabinet verwijten te maken over een beleid, dat het gevolg is van het kabinetsformatie-compromis van 1956." Het meest opmerkelijk verschijnsel in de politiek vond mr Van Riel het verlies van de P.v.d.A. bij de verkiezingen onder haar aanhang in de middengroepen. De A.R heeft de aanhang verloren die geloofde in de „flinkheidsillusie" van het Calvinistische volksdeel. De C.H.U. wordt innerlijk aan getast door „de rede dominee". In het al gemeen worden de christelijke partijen, ook de K.V.P., bedreigd door de industrialisatie. De critiek op de negentiende eeuw is niet langer een bindend element. Het feitelijke religieuze gevoel in ons volk gaat niet ach teruit, maar het is politiek niet meer zo sterk bindend. De meest eensgezinde partij is volgens mr. Van Riel de V.V.D. Daar zitten ook rijke mensen in, maar op 900.000 kiezers vormen zij een zeer kleine minder heid. De grootste aanhang komt uit de middengroepen. Wat de aanhangers van de V VD bindt, is, dat iedere promotie van eigen inspanning afhangt. Ook vele op klimmende arbeiders delen die opvatting. „Het bindende element in de V.V.D. is dus," concludeerde de heer Ruppert (AR): ieder zoekt zijn eigen belang. Dat betekent, zoals in de negentiende eeuw, vrijheid voor de economisch sterken en verdrukking voor de economisch zwakke ren." De toenemende aanhang van de V.V.D. wilde mr. Kropman (K.V.P.) niet ont kennen. Hij meende dat dit bij de volgende kabinetsformatie wellicht consequenties zal hebben. „Of de V.V.D. na de verkiezingen in het kabinet komt," antwoordde mr. Van Riel, „zal afhangen van het regeringsprogram en het resultaat van de verkiezingen „Vreemde methode" Mr. Kropman (K.V.P.) zei dat de P.v.d.A. bezinning nodig heeft op de ge wijzigde geest onder ons volk, dat zich ver zet tegen uitbreiding van de overheids bemoeiing. „Wat wij nodig hebben," aldus mr. Van Riel, „is een niet-socialistische omwente ling. De P.v.d.A. overvraagt altijd. Daarom moeten de andere partijen haar altijd af remmen, met het gevolg dat de P.v.d.A. De woordvoerder van de P.v.d.Amr. In 't Veld, had begrip voor de verontwaardi ging van mr. Burger, omdat K.V.P. en A.R. zich met betrekking tot de verkoop van landbouwgronden zich niet aan het rege ringsprogram gehouden zouden hebben, reden waarom de P.v.d.A. zich losmaakte van het regeringsprogram. „Onze fractie," zei mr. In 't Veld, „is bezorgd over de ont wikkeling van de democratie als een kabi net niet kan steunen op een Krachtige meerderheid in het parlement. K V.P en A.R. moeten kiezen tussen een kabinet zon der P.v.d.A. of een kabinet mèt de P.v.d A„ maar dan op basis van een regeringspro gram dat houvast geeft. Met beide oplos singen is de P.v.d.A. tevreden, als er maar duidelijkheid komt. De P.v.d.A. heeft er eventueel geen bezwaar tegen oppositie partij te worden. Dat moet echter leiden tot verscherping van de tegenstellingen in ons volk. Nu alle partijen het standpunt innemen dat zij vrijstaan tegenover het kabinet, is volgens mr. In 't Veld overleg tussen Kamerfractie en ministers niet vreemd En als men op een fakkeldragersdag vele partijgenoten bijeen heeft, terwijl er onge rustheid is in de partij, ligt het voor de hand de mensen ovei het resultaat van dat overleg in te lichten. Is het inderdaad wel waar, vroeg de heer Ruppert (A.R.), dat de fracties van K.V.P. en A.R. hun woord hebben gegeven dat zij zich zullen houden aan het regeringspro gram? vroeg hij aan de minister-president. Hij concludeerde dat de P.v.d.A. het onbe hagen in eigen kring afreageert op het kabinet. Waardering Terwij] de P.v.d.A. het leven van het kabinet afhankelijk stelt van de vervulling Advertentie ÏV*' Mi®»-#! In de Eerste Kamer heeft gisteravond de heer Ruppert (A.R.) gesproken over de huurverhoging op een wijze waaruit kan worden geconcludeerd dat daarvan in de loop van 1959 nog geen sprake zal zijn. Hij verwachtte dat met het advies van de Sociaal-Economische Raad (waarin hij zitting heeft) ongeveer acht a negen maan den gemoeid zal zijn. Als het kabinet dan nog zijn beslissing moet nemen, de voor stellen moet indienen en de Tweede Kamer en de Eerste Kamer dan nog de wetsont werpen moeten behandelen, is de zittings periode van het kabinet (normaal tot mid den 1960) voorbij. Hij begreep daarom niet waar de P.v.d.A. zich druk over maakt. Dit was uiteraard een persoonlijke ziens wijze van de heer Ruppert, maar in rege ringskringen kon men reeds enige tijd ge leden al vernemen dat er in 1959 van huurverhoging nog geen sprake zal zijn. Advertentie GESCHENKEN APART EN TOCH VOORDELIG Iftö OrgKnll Haarlem - Tel. 14615 1PAARLAARSTEEG8 de eer opeist wanneer er iets tot stand wordt gebracht. „Maar als het misgaat," zei prof. Anema (A.R.). „dan vallen de socialisten het kabi net aan. Het is een heel eigenaardige methode". „Wat nu de concrete politiek is van de P.v.d.A. moet men vragen aan prof. Oud," zei mr Van Riel. Er werd gelachen omdat men zich herinnerde dat prof. Oud in de Tweede Kamer geen antwoord had gegeven op de vraag hoe het economisch beleid vol gens de V.V.D. zou moeten zijn. Dat prof. Oud niet op onverhoedse vragen was in gegaan, vond mr. Kropman (K.V.P.) vol komen terecht. N ieuw-Guinea Mr, In 't Veld (P.v.d.A.) vroeg van de regering weer de bereidheid te praten over Nieuw-Guinea als de omstandigheden daar voor gunstiger zijn. De regering moet de mogelijkheid niet uitsluiten van een andere oplossing dan handhaving van de Neder landse soevereiniteit. „Er staan in deze kwestie niet zulke hoge vaderlandse be langen op het spel, dat vaderlandsliefde ons gebiedt te zwijgen. Waarom moet Ne derland voor de opvoeding van de Papoea's het risico nemen van een gewapend con flict, al is dat niet op korte termijn te ver wachten?", vroeg hij. „Het is inderdaad geen Nederlands be lang," antwoordde de heer Ruppert (A.R.), dat Nederland met Nieuw-Guinea verbonden blijft. Dan zou afstoten beter zijn. Maar bepalend is het belang van Nieuw-Guinea en daarvoor heeft de heer In 't Veld geen oplossing." Vandaag antwoordt minister-president Drees. WASHINGTON (UPI) De raket, waar mee de Spoetnik III werd gelanceerd en die eveneens een baan om de aarde be schrijft zou volgens Amerikaanse geleer den hedenmiddag boven de Caiaïbische Zee in de atmosfeer komen en vergaan na 2890 maal om de aarde te zijn gedraaid. Men wil de mogelijkheid niet geheel uit sluiten dat delen van de raket niet geheel zullen verbranden. Het terugvinden van deze delen, zelfs als de verbranding boven land plaats heeft, wordt vrijwel onmoge lijk geacht. Advertentie met vakkundige voorlichting BARTELJORISSTRAAT 6 - TEL. 12145 SUNNYVALE (UPI) De radio-luis terpost van Sunnyvale in Californië, heeft dinsdag bekendgemaakt geheimzinnige signalen uit de ruimte te hebben ontvan gen. De herkomst der signalen is niet be kend, maar h^t staat vrijwel vast dat zij door een door mensenhanden vervaardig de apparatuur zijn uitgezonden. Het signaal werd op 26 november gedu rende tien minuten ontvangen. Volgens de geleerden van de Lockheed- fabrieken, die op dit station werkzaam zijn, „leek het signaal veel op dat van de telemeter van Spoetnik I". „Het had ech ter een ander karakter". Gezien het feit, dat het signaal een be paalde tijdsduur en toonhoogte had is het vrijwel zeker dat het door een door men senhanden vervaardigd apparaat werd uitgezonden en geen natuurverschijnsel was. De golflengte was 20.003 megacycles. Men acht het in hoge mate onwaar schijnlijk dat het signaal afkomstig is van een van de Russische of Amerikaanse sa tellieten waarvan bekend is, dat zij banen om de aarde beschrijven. PITTSBURGH (UPI) —De Noors-Ame rikaanse geleerde Erick Bergaust, hoofd redacteur van „Missiles and rockets ma gazine", meent te weten, dat Russische geleerden tw?e weken geleden een raket hebben gelanceerd, die de maan heeft ge passeerd en ook voorbij Mars is gegaan. Bergaust, die lid is van de groep advi seurs van de wetenschappelijke rege ringscommissie. zeide dat men de raket in de Verenigde Staten gedurende drie dagen per radio had kunnen volgen. Bergaust sprak voor een vereniging voor ruimtevaart in Pittsburgh. Zaterdag om negen uur (Nederlandse tijd) zal het Amerikaanse leger voor de eerste maal proberen een raket naar de maan te zenden. De kans op slagen is door een nieuw stuursysteem één op twee. De raket van de marine had slechts een kans van een op twintig om in de beoogde baan rond de maan te komen. De raket van hel leger moet de maan tot op 16.000 km. naderen. Lukt de proef, dan kan zestig percent van het tot nu toe nim mer aanschouwde deel van het maanop pervlak in kaart worden gebracht. De Koningin heeft mgr. Giobbe mede gedeeld dat hij benoemd is tot grootkruis van de orde van de Nederlandse Leeuw en hem de bij die onderscheiding behorende versierselen uitgereikt- ons, doch de daad is aan u: Gedenkt de Stille Armen 5e verantwoording M. C. B. f 100.—; N.V. „U" 100.—; N.N. 50.—; C H. A.-E. 25.—N.N. 25.— J. M. B. 25.—; ir. H. B. v. M. 25.—; Mej. E. H. J. B. 25.—; S. T. S. 20.—; J. H. K. 20.—; M. V.-De V. 20.—; K. J. 10.—; J. I-I. N. 10.—; Mej. GS10.—; N.N. 10.—; N.N. 10.—; L. B. 10.—; J. C. S. O'veen f 10.—; Fa. K. B. L. f 10.—; J. G. v. D. 10.—; XYZ 10.—; S. J. v. d. M. 10.—; N.N. 10.—; N.N. 10.—; Mr. F. M. J. H. 10.—; G. v. D. 10.—; Jhr. P. J. B. f 10.— Mr. K. J. C. 10.—; 3 x M. 10.—; M. J. M. 10.J. C. 10.A. de G. f 10.—; A. N. 10.—; N.N. 10.—; Mej. H. H. B. 10.—; Mevr. N. S.-G. 10.—; Mevr. A. L. v. A.-A. 10.—; Flat 10.—; A. C. v. A.-I 10.—; Mevr. H. Z.-du S. 10. O. J. D.-C. W. H. ƒ7.50; C. de V. ƒ5.—; F. E. P. ƒ5.—; Dames de B. ƒ5.—; A. C. K. 5.—; J. P. G. N. 5.—; J. de C. 5.—; M. D. E.-de W. ƒ5.—: E. V. R. D. ƒ5.—; P. H. R. 5.—; T. W. 5.—; Mevr. G. A. J.- de B. f 5.—; P. de R. 5.—; C. M. M. B.- v. d. H. 5.—; P. G. M. 5.—; S. M. G. v. M. t 5.J. N. 5dames G. v. S. 5. C. F. v. S. 5.—; P. v. S. 5.—; J. C. K. 5.—; W. M. 5.—; N. N. 5.—; J. B.—H. 5.—; Mevr. M. A'hout 5.—; J. en J. B. 5.—; E. M. P. 4.—; Mevr. C. J. G. v. O. 3.—; A. T. te H. 2.50; H. N. G. K. 2.50; W. F. A. 2.50; G. A.—D. 2.50; A. H. L.—W. 2.50; fa. A. C. en Zn 2.50; H. A. W. 2.50; C. D. 2.50; F. J. 2.50; Mevr. T.—W. 2.50; C. H. V. 2.50; A. C. M. D. 2.50; C. J. S. S. 2.50; Mevr. E. P. v. H.S. 2.50; Mej. I. M. F. 2.50; J. C. K. 2.50; Hanram 2.50; H. H. 2.—; v. d. M. 1.—; W. J. de H. 1.—; H. S. 50.—: Mej. Mr. S. B. 10.—; J. B. Cz. f 10.—: A. v. D. 2.50; W. T. 2.50; Ir. J. T. 25.—; H. D. 2.50; J. W. R. O'veen 5.—; W. H. M. 2.50; K. 12.50; V. 2.50; N. N. 5.—; M. K. f 10.—; Ella Boukje 5.—; W. H. f 2.50; P. R. 5.—; A. N. T. 3.—; G. S. 5.—; D. A. IC. O. 5.—; G. K. 10.—; A. K. 5.—; J. B. 5.—; J. W. D. Tr. 2.50; Vg. 5.—; „St." f 25.—; „Joco- majo" 1 10.—; M. v. d. B.-v. W. v. D. 10.—; A. H. 10.—; G. S. 10.—; A. B. H. 1.50. Dastotaal 1170.50. IN HET GEHEEL IS THANS BIJ ONS PTAD BINNENGEKOMEN EEN BEDRAG Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren: Grote Houtstraat 93 en Floresstraat 1, Haarlem of worden over geschreven op postgiro 273107. Vermeldt vooral op uw girostrookje: „Voor de Stille Armen" en geeft aan onder welke aan duiding de verantwoording moet plaats hebben (volle naam, initialen, pseudoniem, enz.). De leden van het diplomatieke corps in Den Haag hebben gisteren afscheid genomen van de Pauselijke internun tius, die wegens zijn benoeming tot kardinaal ons land gaat verlaten. Tot de velen, die mgr. Giobbe de hand kwamen drukken, behoorde ook de ambassadeur van India, de heer J. E. Thivy, en zijn echtgenote. Advertentie SUÈDE DAMES - HERENJASJES MOSKOU (Reuter) De Russische re gering heeft besloten tijdens het aanstaan de weekeinde de officiële rustdag van zondag naar zaterdag te verschuiven. Naar van officiële Russische zijde wordt verklaard geldt deze maatregel slechts voor deze week. Hij is genomen omdat vrijdag 5 december in Rusland een natio nale feestdag is ter herdenking van de aanvaarding der grondw\ i en omdat men de twee rustdagen van deze week wilde la ten aaneensluiten.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1