Situatie op de arbeidsmarkt in november verder verbeterd Panda en de olie-boertjes Voorlopige overeenstemming over verlaging van Europese budgetten Y Wereldnieuws Enkele opklaringen RYNBENDE'S Een royale 'jonge' jonge 2 „Goedkope vlag"-boycot in Europa vrijwel mislukt Nieuwe Europese functie voor dr. M. Kohnstamm Emissie Hensen geslaagd Onveranderd interim dividend Philips Lening Gemeentenbank sterk overtekend Russische order voor zes grote schepen in Hamburg Fin nncie rings con dl ities zijn een belemmering Nieuwe concessie voor de Shell in Argentinië Order voor Twentsche Kabel ió Uet zo Zwervende pool MINISTERSCONFERENTIE TE BRUSSEL Raad voor de Scheepvaart Engels schip voer hijskraan in Amsterdam omver Onderneming bij Pematang Siantar aangevallen Kort nieuws Qfft.&aritunïia Nutsspaarbank te Haarlem verhoogt rente tot 3 pet. V R IJ DAG 5 DECEMBER 1958 HET MINISTERIE van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft uit de werkloos heidscijfers over november de conclusie getrokken, dat in die maand de situatie op de arbeidsmarkt verder is verbeterd. Weliswaar, aldus het ministerie, steeg het aantal werkloze mannen van 59.270 tot 68.430, terwijl de geregistreerde arbeidsreserve, welke behalve de werkloze mannen ook de op aanvullende werken geplaatste werknemers omvat, toenam van 68.798 tot 81.103, maar deze stijging is slechts gering, gezien de normaal in deze tijd van het jaar optredende seizoenstijging van de werkloosheid. Het trendcijfer, dit is het voor normale seizoenschommelingen gecorrigeerde cijfet van de geregistreerde arbeidsreserve van mannen, vertoonde dan ook wederom een scherpe daling en wel van 90.000 tot 83.000. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 7152 tot 6898. Van de 75.328 als werkloos geregistreerde mannen en vrouwen waren er 13.427 op sociale werkvoorzieningsobjecten geplaatst, zodat het aantal mannen en vrouwen, die in het geheel geen werk hadden, per eind november resp. 55.616 en 6285 bedroeg. De hoofdinspecteur-directeur van de Arbeidsvoorziening in Noordholland, de heer J. C. Corver, is vrij optimistisch ge stemd ten aanzien van de ontwikkeling der werkloosheid in deze provincie. De stijging van de arbeidsreserve is volkomen normaal. Het grotere aanbod van werk zoekenden is een gevolg van de seizoen invloeden. Eind november stonden 12019 werkzoekenden ingeschreven tegen 10.890 eind oktober. Het aantal openstaande aan vragen is gedaald van 3500 tot 3100. Afge nomen is het aantal werkzoekende vrou wen, van 1519 tot 1326. In de bouwnijverheid in Noordholland kwam iets meer aanbod, voornamelijk door de beëindiging van enkele projecten.Waren er eind oktober in de bouwsector 1100 werkzoekenden, eind november was dit Advertentie White Label f 8.35 Jonge Schiedammer f 7.50 per literfles Actie geëindigd Functionarissen van de Internationale Federatie van Transportarbeiders hebben hun tevredenheid betuigd met het gedeel telijke succes van de vierdaagse boycot van „PanIibhonco"-schepen. De algemene opinie is dat de boycot in Europa is mis lukt, maar in de Amerikaanse havens bij zonder doelmatig is geweest. Een overzicht van de boycot in Europa: Londen slechts gedeeltelijk geslaagd. Van de zes „Panlibhonco-schepen, lagen slechts drie werkloos. Alle waren het in Liberia geregistreerde graanschepen, waar van er één donderdag was gearriveerd. Spanje geen sprake van een boycot, daar alle vakverenigingen niet mogen staken of boycotten. Denemarken geen boycot, daar de regering alle stakingen tot en met 10 december onwettig verklaarde. Duits land daar kwam geen enkel „goedkope- vlag"-schip aan gedurende de staking. Bel gië slechts één schip werd door de boycot getroffen. Noorwegen geen sche pen. Frankrijk werd de actie niet toe gepast. De enige bij de I.T.F. aangesloten vakvereniging van havenarbeiders, de socialistische, negeerde het boycot-parool. Uit New York wordt gemeld dat naar schatting in totaal 141 schepen in 25 Ame rikaanse en Canadese havens door de boycotactie werden getroffen. Naar het ANP verneemt is tot algemeen directeur van het Europese Gemeenschaps Instituut voor Universitaire Studie be noemd de Nederlander Max Kohnstamm. De heer Kohnstamm is algemeen secreta ris geweest van de Hoge Autoriteit der Europese Kolen- en Staalgemeenschap. Momenteel is hij bijzonder adviseur van de Euratoom-commissie terwijl hij tevens het secretariaat leidt van de commissie- Monnet voor een Verenigd Europa. Het Europese Gemeenschaps Instituut voor Universitaire Studie, dat van de Ford-stichting een subsidie van 500.000 dollar ontvangen heeft, ijvert voor het in stellen van leerstoelen over de Europese Gemeenschappen aan bestaande univer siteiten en hogescholen. Bij de uitgifte van 800.000.aandelen n.v. Machinefabriek Hensen te Rotter- ;am hebben nagenoeg alle houders van laims van hun recht tot inschrijving ge bruik gemaakt. aantal toegenomen tot 1400. Ook in de metaalnijverheid is de arbeidsreserve iets opgelopen, van 1400 tot 1500 werkzoeken den. De seizoenwerkloosheid laat zich uiteraard in de landbouw sterk gelden. Het aantal werkzoekenden in deze sector nam in november van 200 tot 600 toe. Daaren tegen nam het aantal werkzoekehde kan toorbedienden van 940 tot 860 af Het percentage werkzoekenden in ver houding tot. de totale mannelijke beroeps bevolking bedroeg in Noordholland twee percent. Voor de volgende districten waren de percentages: Amsterdam 2,76, Haarlem 1,7, Beverwijk 1,6, IJmuiden 1, Zandvoort. 2,4. In het. gewest Haarlem stonden eind november 1569 werkzoekenden ingeschre ven tegen 1457 eind oktober. In de bouw nijverheid groeide het aantal werkzoeken den van 160 naar 235. Het aanbod in de administratieve sector is teruggelopen van 185 naar 166, in de metaalnijverheid van 215 naar 204. Commissarissen en de raad van bestuur van de n. v. Philips' Gloeilampenfabrie ken hebben, gebruik makend van de moge lijkheid voorzien in artikel 24 der statuten, besloten over het boekjaar 1958 een in terim-dividend uit te keren van zes per cent op de preferente aandelen (onveran derd) en zes percent op de gewone aan delen (onveranderd). De n. v. Gemeen schappelijk Bezit van Aandelen Philips' Gloeilampenfabrieken zal tot een gelijke uitkering overgaan (eveneens onveran derd). Van de zijde der Philipsfabrieken ver nemen wij, dat het interimdividend betaal baar is per 6 januari. De n.v. Bank voor Nederlandsche Ge meenten deelt mede, dat op de 4y2 percent obligatielening groot honderd miljoen gul den tegen een koers van 97Vk percent, waarop gisteren de inschrijving openstond, tot een zodanig totaal bedrag is ingeschre ven, dat bij de toewijzing een belangrijke reductie zal moeten worden toegepast. HAMBURG (DPA) De Sovjet-Unie onderhandelt op het ogenblik met de scheepswerf Blohm und Voss te Hamburg over de bouw van zes passagiersschepen. De totale waarde van de order wordt ge raamd op rond DM 270 miljoen. Naar hier omtrent vernomen wordt zouden echter in verband met de financiering, vooral dooi de Hermes-Exportverzekering, moeilijk heden zijn ontstaan. De Russen wensen financieringsvoorwaardcn als bij de scheepsbouw in andere landen met staats steun sedert, lange tijd wordt toegestaan. Hamburgse scheepsbouwkringen wijzen erop, dat de We.stduit.se scheepsbouw bij de kredietverlening op lange termijn inter nationaal niet voldoende in staat is te con curreren. De Westduitse regering zou door een verandering van de Hermes-voorwaar den de concurrentiepositie van de Duitse scheepsbouw zo snel mogelijk moeten ver anderen. Ook is het noodzakelijk de handel met het Oosten verder te doen opleven. De Nederlandse delegatie tijdens de ministersconferentie van Euratoom, die in Brussel is gehouden. De Shell heeft bekendgemaakt, dat zij van de Argentijnse Staatsoliemaatschappij een concessie voor een gebied van 115.000 vierkante mijl bü de kust in het gebied van de Rio Negro, ongeveer 500 miil ten zuid westen van Buenos Aires heeft verworven. Het concern zal voor de ontwikkeling der concessie in de komende tien jaar min stens 10 miljoen pond sterling uitgeven. De Argentijnse Shell-Maatschappij zal zeer spoedig met het werk in het nieuwe concessiegebied beginnen. Haar uitgaven zal de Shell terugontvangen in de vorm van de te winnen olie, die door haar Argentijnse dochterondernemingen zal worden geraffineerd en verkocht. De ove rige te produceren olie zal voor de helft naar de Argentijnse staatsoliemaatschappij gaan, terwijl de andere helft aan de Argen tijnse Shell-ondernemingen komt. Dit is de eerste concessie die de Shell sedert de oorlog in Argentinië verwerft. Het concern produceert onder een vooroorlogse conces sie op een klein olieveld bij Comodore 450.000 ton olie per jaar, dit. is ongeveer 10 percent van de Argentijnse olie- produktie. De directie van de n.v. Twentsche Ka- belfabriek te Haaksbergen deelt mede, dat zij dezer dagen een aanzienlijke order heeft ontvangen van de Indian Railways ten bedragen van ongeveer 1.200.000. Deze order omvat de levering van ongeveer 160 kilometer signaalkabel ten behoeve van de elektrificatie van het spoorwegnet in India. HET aardmagnetisme heeft zich in de loop van de verschillende geologische tijd' perken herhaaldelijk omgekeerd, zodat zuidpool werd, wat tevoren noordpool was, en noordpool, wat vóórdien als zuidpool fungeerde. Maar hiermee is de zaak niet afgedaan, want uit onderzoekingen in de alleroudste gesteenten blijkt, dat de mag netische polen herhaaldelijk aan de wandel zijn geweest. Het magnetisme in de oudste gesteenten van de Grand Canyon in de Verenigde Staten wijst niet ongeveer noord-zuid, of zuid- f noord, maar in de richting van de Hawaii-eilanden. Dat zijn gesteenten, die stammen uit de periode, die door de geologen als het precambrium wordt aangeduid. En de ge- steenten die in Engeland xiit. die tijd op magnetisme werden onder zocht, gaven eveneens een magnetische pool aan die in de richting van de Stille Oceaan moet hebben gelegen! U ziet, dat het onderzoek van het fossiele magnetisme (een uitmuntende naam voor dit verschijn sel!) geen vruchteloos spelletje is, maar dat het aanwijzingen kan geven over de plaats die de pool ten opzichte van de rest van het aardoppervlak in de loop der tijden heeft ingenomen. Het blijkt dan, dat de pool in de loop van honderden miljoenen jaren van de Stille Oceaan in noordweste lijke richting naar het Aziatische vasteland is gelopen ongeveer ter hoogte van Kam chatka, waarna hij via Noord-Azië op zijn tegenwoordige plaats op het eiland Prince of Wales in Noord-Canada is be land. De laatste tien miljoen jaar zwerft hij zo'n beetje in het poolgebied rond, al thans in het gebied dat. wij tegenwoordig als zodanig aanduiden. Nu is het natuurlijk het belangrijkst om na te gaan of een en ander wel klopt met de gegevens die reeds bekend wo.ren. Laten we daarom het Car- boon en Perm eens als test gebruiken. Dat zijn tijdperken die 200 a 300 miljoen jaar achter de rug liggen en een zekere bekend heid genieten omdat- zich toen vooral in het Carboon de uitgestrekte steen- kolenvelden van West-Europa hebben ge vormd. In die tijd moet de pool zo onge veer ter hoogte van Kamchatka hebben gelegen, zodat de evenaar dwars door Europa en Engeland liep. Tijdens het tro pische klimaat dat hier toen heerste kon- den de steenkoolwouden zich op uitbundige wijze ontwik kelen en de Engelse en West- europese steenkoolvelden zijn daar de plezierige over blijfselen van. Dat sluit dus volkomen aan bij de opvat- J tingen die de geologen reeds eerder hierover hadden. Maar er is ook iets, dat niet klopt. De on derzoekers die in China versteende plan tenresten en -sporen hebben bestudeerd, dus de paleobotanici, zijn tot de slotsom gekomen, dat tijdens het Carboon en Perm in het Rijk van het Midden eveneens een tropisch klimaat heeft geheerst. En dat is nu juist een van die dingen die met het voorgaande in strijd zijn. Wanneer de pool bij Kamchatka ligt, moet het in China on aangenaam koud. zijn en niet tropisch. Laten we kort zijn. De onderzoekingen op het gebied van het fossiele magnetisme zijn nog jong en met. belangstelling zullen we in de toekomst uitzien naar de ongetwij feld belangwekkende uitspraken die het gevolg zullen zijn van de veelvuldige on derzoekingen die nog moeten worden ver richt. Vóór het zover is, kunnen - p nog tvel eens trachten te begrijpen, wat magnetisme eigenlijk is. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H. Vétillon (Van onze correspondent in Brussel) De Europese ministers van Financiën, die gisteren de budgetten van de Europese instellingen onder de loep namen, zjjn nog niet tot een definitieve overeenkomst betreffende deze budgetten gekomen. De nationale experts van de zes regeringen, die opdracht hadden gekregen om met de budgettaire experts van de Europese in stellingen een vermindering van de Europese budgetten te onderzoeken, hebben in de jongste weken zeer uitvoerige discussies gevoerd over de diverse uitgaven en voornamelijk de personeelsuitgaven. Men is het tenslotte eens geworden om het Euratoom-budget met' 15 percent, het budget van de commissie van de Gemeen schappelijke Markt met 20 percent en het budget van het secretariaat-generaal van de ministerraad met 29 percent te reduceren. De algemene vermindering welke door de woordvoerders van de Nederlandse, Belgische en Luxemburgse regeringen werd voorgestaan, beliep dertig percent op alle budgetten. De zes ministers van Fi nanciën zijn het eens geworden om de ex- De oorzaak van de botsing van het 1527 b.r.t. metende Engelse s.s. „Bittern" tegen de muur van de Javakade te Amsterdam op 12 mei van dit jaar is naar het oordeel van de Raad voor de Scheepvaart te wijten aan het niet tijdig achteruitslaan van dit schip. De „Bittern" ramde bij het meren de kademuur van de Javakade op de plaats waar ééh grote walkraan stond. Het ge vaarte brak en stortte op de loods, waar door grote schade ontstond. Een andere nalatigheid aan boord van het Britse schip was, dat op het bewuste moment alleen de derde machinist in de machinekamer was, zodat alle handelingen door één persoon moesten worden uitge voerd. De raad heeft ook enige critiek op het Nederlandse sleepbootpersoneel, dat de „Bittern" de haven binnenvoer. De ma noeuvre is niet op de meest voorzichtige wijze uitgevoerd, zo meent de raad. Het was beter geweest de „Bittern" eerst stil te leggen voordat met het rondtrekken van de sleepboten zou worden begonnen. Ver der acht de raad de lengte van de door de voorsleepboot gebruikte tros onvoldoende. Hierdoor bevond de sleepboot zich zo dicht onder het Engelse schip dat een gebruik van het bakboordanker van de „Bittern" vrijwel onmogelijk was. DJAKARTA (AFP) Strijdkrachten van de opstandelingen hebben een aanval gedaan op de onderneming „Bah Butong" bij Pematang Siantar in Noord-Sumatra en aanzienlijke schade toegebracht. Onder meer is het kantoor afgebrand. De veiligheidswacht opende het vuur, maar de opstandelingen, die bewapend wa ren met bazooka's, slaagden erin te ont snappen. Bloembollen voor Zwitserland. Voor de eerste Zwitserse tuinbouwtentoonstel ling, die in 1959 in Zurich wordt gehou den, zijn woensdag de eerste Nederlandse bloembollen gepoot, een geschenk van het. Produktschap voor Siergewassen. 31. „Ik houd jullie heus niet voor de mal!" riep Panda met een ongeruste blik op de dreigende geweren rondom hem, „maar jullie begrijpen me steeds ver keerd!" „We begrijpen je heel goed-", snauwde Groova en daarom voelen we nattigheid. Je zit vol met stadse fratsen! En nu willen we eindelijk wel eens de wa pens zien, die je ons hebt beloofd!" „Ik kan ze toch niet uit mijn mouw schudden?!" riep Panda, die nu ook kwaad begon te worden, „jullie denken maar, dat alles zo eenvoudig gaat! Als jullie wapens willen hebben, moeten we eerst iemand erbij ha len, die jullie olie wil hebben". „Haal hem dan!" riep Groova ongeduldig. „Ik kan niet weg, dat ziet u toch!" antwoordde Panda. „Als ik die kapotte leiding loslaat krijg je een overstroming. Haal liever een loodgieter!" „Niets daarvan!" gromde Groova, „dat beetje water zal ons niet hin deren. Moeke moet toch het grut wassen. Maar jij gaat nu eerst voor wapens zorgen, zoals je beloofd hebt. Nu dadelijk!" Meteen trok hij Panda van het lek weg, dat m,et forse kracht begon te spuiten en duwde hem naar de deur. Panda maakte, dat hij weg kwam, aangespoord door enkele ko gels, die hem werden nagezonden. „Ze kunnen me nog meer vertellen", dacht hij, „maar mij hebben ze hier voor het laatst gezien. Ik bemoei me er niet meer mee! Ze hebben trouwens al wapens genoeg!" perts met. de verdere studie van de budget taire kwestie te belasten en z" zullen pas op 20 en 21 januari opnieuw te Brussel bijeenkomen om definitieve beslissingen te nemen. De Duitse minister Etzel, de voor malige vice-president van de Hoge Autori teit der Kolen en Staal Gemeenschap, ver klaarde gisteren dat hij oo de aanstaande bijeenkomst van de Europese Parlemen taire Vergadering op 15 december te Straatsburg de budgetten van de Europese instellingen zal verdedigen. De ministers vrezen de reactie van een aantal parlementsleden in de zes landen, parlementsleden die het nationaal aandeel in de Europese begrotingen scherp zullen critiseren. Men vreest dat een aantal led -i van de zes parlementen op eigen houtje allerlei ongunstige informaties over het „geldsmijten" van de Europese instel lingen zal verzamelen en het in de zes na tionale parlementen tot scherpe en onpret tige debatten over de uitgaven van de „Europese heren" zal komen. De voorge stelde verminderingen - bedragen onder meer 52 miljoen Belgische frank of 4 mil joen gulden voor het Euratoom-budget over 1959 en zestig miljoen frank of 4,6 miljoen gulden op het budget van het secretariaat der ministerraad. Advertentie Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Succes-Agenda's 1959 Alle onderdelen los verkrijgbaar Het bestuur van de Nutsspaarbank in Haarlem heeft de rente op de gewone, da gelijks opeisbare spaarbankboekjes, met ingang van 1 januari aanstaande van 2,7 tot 3 percent verhoogd. De dagelijkse methode van rentebere kening blijft ook voor deze verhoogde ren te van toepassing, zodat de rente ingaat onmiddellijk na de storting. De rente wordt vei-goed over het volledige spaartegoed, dus zonder rentegevend maximum. Aanval. De Marokkaanse minister van buitenlandse zaken heeft de Franse am bassade te Rabat meegedeeld, dat, naar aangenomen wordt, verscheidene mensen zijn gedood of gewond bij een aanval door Algerijnse opstandelingen op 'n vluchtelingenkamp bij bergen ten zuiden van Oedjda in Marokko, aldus is donderdagavond te Rabat vernomen. Ongeregeldheden. In het internerings kamp Curragh, waar dinsdag zestien leden van net Ierse Republikeinse Leger (I.R.A.) ontsnapten, is het donderdag avond tot ongeregeldheden gekomen. Een barak werd in brand gestoken en meer dan honderd gevangenen jouwden de bewakers, die het vuur trachtten te blussen, uit. De autoriteiten hebben me degedeeld, dat na de ontsnapping van dinsdag bepaalde voorrechten van de gevangenen zijn ingetrokken. Afgewezen. De vijftien landen, die met de Verenigde Staten in de Koreaanse oor log vochten hebben het Chinese voorstel alle troepen uit Korea terug te trekken van de hand gewezen in 'n gezamenlij ke nota. Zij achten het Chinese plan „te vaag" en vrezen, dat terugtrekking de kans op wrijving tussen Noord- en Zuid-Korea slechts groter zal maken, Vreemde vogels. De minister-president van Guinea, Sékou Touré, heeft don derdag in de hoofdstad van het land, Conakry, een Russische delegatie ont vangen. De Russen zeiden naar Guinea te zijn gekomen om de regering namens de Sovjet-Unie geluk te wensen met de onafhankelijkheid van het land. Drie. In de afgelopen twee dagen zijn in de omgeving van de Amerikaanse luchtmachtbasis Wheelus in Libië drie Amerikaanse straaljagers F-100 neer gestort, zo meldt het hoofdkwartier van 't Amerikaanse leger in Duitsland. Twee piloten landden veilig met hun valscherm, een wordt vermist. Twee der jagers stortten woensdag neer op weg van hun basis Soesterberg naar Wheelus. Protest. De Britse labourpartij heeft don derdag 'n schriftelijk protest, naar Span je gezonden naar aanleiding van „de re cente golf van arrestaties onder Spaan se socialisten, liberalen en andere de mocraten". De partij geeft uitdrukking aan haar bezorgdheid over „de heime lijke aard van de arrestaties, het ont breken van officiële aanklachten en de vasthouding der gevangenen in geheime gevangenissen. Iets dergelijks. De regering van Kenya heeft inlichtingen ontvangen over de op richting van een geheim genootschap in de trant van de Mau-Mau, zo heeft de minister zonder portefeuille Norman Harris donderdag in Nairobi ver klaard. De regering neemt maatrege len en men hoeft niet bang te zijn, dat de gebeurtenissen van 1951 zich zullen herhalen, zo voegde hij hieraan toe. Fraude. In het gebied van Strawropol is een omvangrijke fraude ontdekt bij de toekenning van ouderdomspensioen, die de staat reeds meer dan 800.000 roebel heeft gekost, zo meldt het Russische regeringsblad „Izwestia". Onder lei ding van de hoofdinspecteur van de dienst sociale verzekering in Kislo vodsk heeft een bende vijftien jaar lang tegen betaling van 2.000 roebel valse papieren verstrekt waarop ouder domspensioen werd uitbetaald. Wederzijds toepassen. De researchafde ling van het Amerikaanse leger werkt aan de samenstelling van een niet-do- delijk, verlammend soort gas, dat als uitwerking heeft, dat 't leger dat ermee wordt aangevallen de wil tot vechten verliest. Men heeft reeds een proef op een kat genomen, die niet in het minst meer reageerde op de aanwezigheid van een muis. Overleden. Kardinaal José Maria Caro Rodriguez, aartsbisschop van Santiago (Chili) is donderdagmiddag overleden. De kardinaal, die 92 jaar is geworden, was woensdagochtend ziek geworden. Terug. Ongeveer honderd vrouwen en kinderen van Amerikaans ambassade personeel in Jordanië, die tijdens de crisis van deze zomer naar Rome wer den overgebracht, zullen vrijdag begin nen terug te keren naar Amman. Dit is door de Amerikaanse ambassade in Ro me bekendgemaakt. De bond. Het vakverbond van personeel in de Russische filmindustrie heeft een ernstige waarschuwing gericht tot een aantal prominente acteurs: „minder drinken, of er komen disciplinaire maatregelen". Ook andere gedragin gen werden stafbaar gestald, zoals het optreden in clandestien georganiseerde concerten uitsluitend om er geld aan te verdienen. Ons land bevindt zich nog steeds aan de rand van een hogedrukgebied. dat zich bij Ierland naar het noorden heeft uitgebreid bij de Balkan. Een omvangrijke depressie die gisteren tussen Groenland en Noorwe gen lag met een luchtdruk in de kern van ongeveer 965 millibar, is vannacht over de Noorse bergen getrokken en bevindt zich nu boven Finland. Tussen deze depressie en het hogedrukgebied bij Ierland ont wikkelde zich een krachtige noordwestelij ke tot, noordelijke stroming van poollucht. die zich over de Noordzee uitbreidde tot in de Duitse Bocht. In ons land werd de aanvoer van Noord- zeelucht. wat versterkt door iets meer wind. De mist, die gisteravond plaatse lijk zeer dicht was, werd daarbij in de nacht verdreven. De komende 24 uur houdt de stroming van de Noordzee stand waar bij 's nachts in het binnenland de tempera turen tot om het vriespunt kunnen dalen. Zaterdag 6 december Zón op 8.31 uur, onder 16.30 uur. Maan op 2.43 uur, onder 14.05 uur. Maanstanden 10 dec. 18.23 uur nieuwe maan. 18 dec. 00.52 uur eerste kwartier. 26 dec. 04.54 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 5 december Hoog water 10.06 en 22.45 uur. Laag water 5.19 en 17.54 uur. Zaterdag 6 december Hoog water 11.24 en uur. Laag water 6.41 en 19.13 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Naast enkele opklaringen kan er een en kele bui voorkomen. WEERRAPPORTEN Temperaturen, bulten- M u, en binnenland; heden- ,c morgen 7 uur. Neerslag: V2 a laatste 24 uur. So P S - Den Helder regenbui n Ypenburg geheel bew wnv Vlissingen geheel bew w Lelde half bew. wnw Twente licht bew. wzw De Bilt geheel bew w Eindhoven geheel bew wzw Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zzw Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt regenbui geheel bew. regen geheel bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt 1 regen zwaar bew. geheel bew. half bew. mist

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2