Flevoland wellicht eerder een polder dan de Markerwaard Franse socialisten gaan in de oppositie r Van dag tot dag Ballet en „Tirade" in Tweede Kamer <~Pracitótoel Zij steunen de eventuele kandidatuur van De Gaulle voor presidentschap VRIJDAG 5 DECEMBER 19 5 8 3 Sociëteiten voor de jeugd Engeland grotendeels door „smog" bevangen Duitse motortorpedoboten voor Indonesië Ontslag van Marokkaans kabinet aanvaard Adriaan van der Veen hield lezing over Leo Vroman Debuut van minister Van Aartsen in de Tweede Kamer Minister Van Aartsen N.S. houden de hand aan dienst- en rusttijden Geen hervatting reizigers- dienst op onrendabele lijnen De interne moeili jkheden bij de KLM Ministerie wenst: Uniform examen en diploma voor auto-rijinstructeurs Gevangenisstraf voor jeugdige zeemiliciens Fietspad gebarricadeerd waardoor bromfietser ten val kwam Drie verstekelingen naar villa in Almen Perzische resolutie over Cyprus aangenomen Geen meerderheid van tweederde gehaald Italiaans schip strandde aan Portugese zuidkust Spaans vliegtuig met 21 mensen vermist L'Express weer slachtoffer van de Franse censuur Passage van 15 regels moest verdwijnen De sociëteiten voor de jeugd schieten als paddestoelen uit een weke mosbodem omhoog en de een dient zich met nog hoogdravender termen aan dan de an dere. Plotseling schijnt de huiselijke haard zijn aantrekkelijkheid te hebben verloren en tevens zijn waarde voor de culturele vorming der oudere kinderen, want initia tiefnemers tot oprichting van gezellig heidsverenigingen voor zeer jeugdige pu bers krijgen vaak onmiddellijk grote aan hang, waarbij in vele gevallen ook een merkwaardige sympathie van de zijde van ouders wordt ondervonden. Van één kant is deze sympathie wel te verklaren. De kinderen willen het huis uit en met gelijkgestemde leeftijdsgenoten debatteren en omgaan. De ouders zien hen liever naar een gelegenheid gaan, waar van zij tevoren het een en ander zijn te weten gekomen en waar zij dus enige con trole op hebben, dan dat hun kinderen in het wilde weg de avondlijke duisternis in trekken om hun heil te zoeken. Het beginsel van de kinderensociëteiten echter is in het algemeen een riskante zaak. Zij trekken de jeugd te vroeg weg van huis en ook degenen, die tot dusver geen neiging hadden om het gezin te ont vluchten, worden erdoor aangezogen. Daarom zou het aanbeveling verdienen, in ieder geval het ontstaan van dergelijke sociëteiten niet aan te moedigen. Er is in diverse plaatsen van gemeente wege getracht, enige controlex-ende invloed op reeds bestaande groeperingen van oudere kinderen uit te oefenen en daar door enige garantie te geven ten aanzien van de activiteiten, die in een dergelijke sociëteit worden bedreven. Doch gemak kelijk is deze procedure niet. Men wil de jeugd niet kopschuw maken en zeker niet het idee geven, dat niets aan haar eigen initiatief wordt overgelaten. Ouders hebben in deze kwestie een zwa re verantwoordelijkheid, waarvan de uit oefening ook allerminst gemakkelijk is, wil zij niet averechts werken. Doch een woord van waarschuwing is zeker op zijn plaats vooral in het belang van die zeer jeugdigen, welke nooit geneigd zijn ge weest zich in het avontuur buitenshuis te storten en hun volledige contacten met het leven in de kring van het gezin vinden, doch door de propaganda voor de jeugd- sociëteiten zouden kunnen worden verlokt die veilige kring ontrouw te worden. LONDEN (UPI) Het gevaar dreigt dat de mist die grote delen van Engeland reeds 25 dagen bedekt, „smog" gaat wor den („fog", mist, met „smoke", rook). In 1952 kwamen honderden mensen, over wegend longlijders, ten gevolge van de „smog" om het leven. Een specialist van het Bartholomew ziekenhuis in Londen, B. T. Cummings, heeft gewaarschuwd dat de mist zodanig met rook wordt verzadigd, dat de veiligheidslimiet is bereikt, en dat een herhaling van zes jaar geleden dreigt. In een gebied van ongeveer 28.000 vier kante mijl ondervindt het verkeer enor me overlast. Honderden automobilisten hebben de afgelopen weken hun wagens laten staan om dat het zicht tot enkele meters beperkt was. Treinen hebben soms uren vertraging, de „underground" is overvol en het luchtverkeer is volkomen ontwricht. BREMEN (UPI) Een woordvoerder van de Luerssen-werf te Vegesack bij Bremen heeft verteld, dat zijn werf zes snelle motortorpedoboten voor Indonesië gaat bouwen. Deze boten, die elk onge veer 160 ton zullen meten, krijgen Mer cedes Benz diesel-motoren en een top snelheid van 40 knopen. De schepen zullen zonder bewapening opgeleverd worden. De woordvoerder wenste zich niet over het met de bestelling gemoeide bedrag uit te laten, doch volgens scheepvaartkringen in Hamburg is het drie miljoen pond ster ling. Het eerste vaartuig zal in februari te water worden gelaten. RABAT, (Reuter) Koning Moham med de V van Marokko heeft het ontslag van het kabinet, dat op 22 november door premier Balafrej was ingediend, aan vaard, aldus blijkt uit een woensdag te Ra bat uitgegeven officieel communiqué. De koning had zijn antwoord op het verzoek van de premier uitgesteld om verzoenings pogingen mogelijk te maken. De crisis is het hoogtepunt van een lang durige politieke spanning, welke ontstond toen de vice-premier en minister van eco nomische zaken, Bouabid, op 22 november aftrad. Deze had gevraagd, dat het kabi net zou worden verbreed door het opne men van linkse leden van de regerende Istiqlal-partij en dat de regering de contro le zou krijgen over het leger dat thans on der het opperbevel van kroonprins Moulay Hassan staat. De Nederlandse letterkundige Adriaan van der Veen heeft donderdag in het „Re sidence palace" in Brussel gesproken over »Het heimwee bij de dichter Leo Vroman". De voordracht werd gehouden als een onderdeel van het Nederlands-Belgisch cultureel akkoord. Vlot en kundig heeft de nieuwe minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, gisteravond voor het eerst in de Tweede Kamer het woord gevoerd ter verdediging van de begroting van het Zui- derzeefonds. Vier jaar geleden is besloten eerst in elf jaar de Markerwaard in te polderen en daarna Zuidelijk Flevo land. Inmiddels is gebleken dat er niet vol doende geld beschikbaar komt om de Markerwaard in elf jaar in te polderen en elk jaar dat iet werk langer zou duren be tekent een renteverlies van tien miljoen gulden. Daarom overweegt men nu Zuide lijk Flevoland voorrang te geven. Met de aanleg van de zuidelijke dijk van de Markerwaard wordt op deze keuze niet vooruitgelopen, omdat de dijk ook dienst doet voor de inpoldering van Zuidelijk Flevoland. Het oorspronkelijke plan voor de aanleg van kernen en dorpen in Oostelijk Flevo land zal wellicht wijziging ondergaan. In plaats van tien dorpen zullen er naast twee kernen vijf dorpen komen. Men wenst gro tere dorpen en het is ook gebleken dat de landarbeiders in dorpen willen wonen en niet bij de boerderij. In de Noordoostpolder staan daardoor dienstwoningen bij boer derijen leeg. Aan een regeling voor de afvloeiing van de IJselmeervissers zal de minister alle medewei'king verlenen. Het is volstrekt niet zijn bedoeling deze regeling op de lan ge baan te schuiven. Het overleg met de minister van Landbouw is reeds gaande. De begroting van het Zuiderzeefonds werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen. P.T.T.-tarieven Bij de behandeling van de P.T.T.-be- groting werd van diverse kanten opge merkt dat de verhoging van de tarieven vorig jaar groter is geweest dan nodig was want het bedrijf heeft in 1957 zeventien miljoen gulden winst gemaakt, die in de staatskas zijn gevloeid. Op die manier zit in de P.T.T.-tarieven een stuk indirecte belasting, want het publiek betaalt teveel voor de diensten van de P.T.T., zo betoog den enige Kamerleden. Minister Aartsen vond de winst van 17 miljoen niet groot op een totale omzet van 700 miljoen gulden. Met zo'n omzet valt niet precies te schatten of men met de ta rieven precies uitkomt. Volgend jaar in vesteert P.T.T 165 miljoen gulden en men kan dus ook niet. zeggen dat de investerin gen uit de winst worden gefinancierd. Ove rigens komen die investeringen het publiek ten goede. „Ruim de draadomroep op", had de heer Visser (V.V.D.) gezegd. Ook de heer Lucas (K.V.P.) en de heer Van M a s- t r i g t (C.H.U.) hadden weer geklaagd over deze verliesgevende exploitatie. Mi nister Van Aartsen verklaarde hierom trent nog geen definitief standpunt te kun nen innemen omdat hij nog te kort minis ter is. Sedert 1947 is de personeelssterkte van de Nederlandse Spoorwegen met bijna 9.000 man gedaald, terwijl het aantal af gelegde treinkilometers met ruim 34 mil joen is gestegen. Hierbij dient te worden bedacht, dat in de eerste jaren na de be vrijding zeer veel personeel nodig was om het bedrijf weer op te bouwen, terwijl an derzijds het aantal gereden treinkilometers in 1947 ver beneden het normale peil lag. Het is dus moeilijk aan te geven, in hoe verre de stijging van het aantal kilometers per lid van het personeel aan verhoging van de prestaties van het personeel mag worden toegeschreven. Wat de verzwaring van de diensten betreft: aan de bepalingen van de dienst- en rusttijden, zoals deze zijn neergelegd in het algemeen dienstregle ment, wordt bij de N.S. strikt de hand ge houden. Deze bepalingen zijn sinds de be vrijding voor het personeel wel in gun stige, doch nimmer in ongunstige zin ge wijzigd. De minister van Verkeer en Waterstaat deelt dit mee in zijn antwoord op de vra gen van de vaste commissie voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer over de begroting 1959. De minister merkt voorts op, dat de wenselijkheid om ten be hoeve van de industrialisatie enkele spoor wegen, waarop de reizigersdienst is ge staakt, weer voor dit vervoer open te stellen, hem tot dusver niets is gebleken. De lijn ZwolleApeldoornDierenDoesburg zou slechts met hoge kosten weer voor reizigersvervoer geopend kunnen worden, waartegenover een verliesgevende exploi tatie verwacht zou moeten worden. Aan een rechtstreekse spoorverbinding van Emmen met de provincie Groningen via BuinenWeerdinge of via Ter Apel be staat niet een zodanige behoefte, dat een verwezenlijking daarvan thans gerecht vaardigd is. Het ligt op het ogenblik niet in de bedoeling de spoorweg ZwolleKam pen door te trekken naar Emmeloord en van daar naar Friesland. Een ontwerp om bij spoorwegovergangen voor het wegverkeer geldende maximum snelheid van 20 km per uur af te schaffen, behoudens bij die overwegen, die niet voor zien zijn van knipperlichten, heeft het de partement verlaten. De snelheidsproeven op het traject Hel mondVenlo houden niet in, dat men in Nederland sneller wil gaan rijden. Onbewaakte overwegen Het aantal overwegen waarbij naast het andreaskruis geen enkele andere beveili ging aanwezig is en die gelegen zijn in hoofd- en lokaalspoorwegen, bedroeg eind 1957 1964, waarvan 840 in verharde wegen. Gemiddeld zijn jaarlijks zestien van deze overwegen voorzien van een automatische knipperlichtinstallatie. Het ligt in het al gemeen niet in de bedoeling, de bedoelde overwegen met overwegbomen uit te rus ten. Tegen het antennewoud op de daken kan het departement van Verkeer en Wa terstaat weinig doen. Dat is een gemeente lijke aangelegenheid. De P.T.T.-begroting werd hierna zonder replieken en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Overleg nadert eindfase In zijn antwoord op het eindverslag van de Tweede Kamercommissie voor Ver keer en Waterstaat inzake de begroting 1959, deelt minister Van Aartsen mee, dat hij deze commissie gaarne vertrouwelijk zal inlichten over de mutaties in de leiding van de K.L.M. De besprekingen tussen de K.L.M.-directie en de besturen der ver schillende personeelsverenigingen (waar bij ook de vakbonden betrokken zijn) na deren de eindfase, hoewel nog geen defi nitieve resultaten bereikt zijn. Schiphol De uitbreiding van Schiphol geschiedt volgens een flexibel plan, waarvoor de hoofdlijnen vastgelegd zijn. De nieuwe startbaan voor grote straalvliegtuigen vor dert; met de voorbereiding van een nieuw stationscomplex zullen nog wel enkele ja ren gemoeid zijn. Schiphol blijft volgens de bekende algemene richtlijnen de posi tie van centrale luchthaven innemen, maar de status der overige vliegvelden zal' van geval tot geval nader bezien moeten kunnen worden. Over het. verzoek van Rotterdam tot verlenging van de startba nen op Zestienhoven heeft de minister nog geen beslissing kunnen nemen daar hij nog geen volledig overzicht van alle daar mee verbonden vraagstukken heeft. Vliegeropleidingen Van 1951 tot en met 1957 zijn 272 kandi daten tot de opleiding tot verkeersvlieger toegelaten, waarvan 110 zweefvliegers. Ne gen daarvan, waaronder een zweefvlieger hebben de opleiding wegens onvoldoende aanleg onderbroken. Van de 155 zweefvlie gers-gegadigden voor de opleiding tot mi litair vlieger in de periode 1951-1957 haal den er 42 het groot militair brevet, zijn er negen nog in opleiding en vier overge gaan naar de K.M.A. voor een opleiding tot beroepsofficier-vlieger. De minister kan geen positief antwoord geven op de vraag, of meer subsidie aan de zweefvlie gerij kan leiden tot belangrijke besparip,- gen bij de vliegeropleidingen. Het ministerie van Verkeer en Water staat heeft tijdens besprekingen met ver tegenwoordigers van de belangrijkste rij schoolorganisaties aangedrongen op het in stellen van een uniform examen voor rij- instructeurs en het afgeven van een uni form diploma aan degenen die voor dit examen slagen, zulks ter vervanging van de afzonderlijke examens en diploma's van de organisaties afzonderlijk. Op deze examens zou eventueel ook van over heidswege toezicht kunnen worden uitge oefend. Het publiek zou in een dergelijk diploma een waarborg kunnen zien voor een goede rij-opleiding, zo deelt minister Van Aartsen aan de Tweede Kamer mee. Een dergelijke regeling zal zowel voor de rijscholen als voor het publiek nog aan aantrekkelijkheid kunnen winnen, indien aan de aldus gediplomeerde rij-instruc teurs het recht wordt verleend, de examens van de door de desbetreffende rijschool opgeleide kandidaten, zowel wat het theo retische als wat het praktische gedeelte betreft, bij te wonen, indien althans de kandidaat daarmede instemt. Tegen dit denkbeeld bestaat bij de commissie van toezicht op het Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen geen bezwaar. De minister heeft goede hoop, dat ver wezenlijking van deze denkbeelden in be langrijke mate tot verhoging van het peil van het x-ij-onderricht zal kunnen bij dragen. Bij de behandeling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in de Tweede Kamer heeft staatssecx-etaris mr. R. G. A. Höppener verklaai-d niets te voelen voor versnippering ten aanzien van de balletkunst. Hij zal echter de mogelijk heden nagaan om zonder het Nederlands Ballet te schaden de andere groepen te steunen. Nagegaan wordt eveneens of de toneelgroep „Studio" in het volgend sei zoen yoor subsidie in aanmerking kan ko men. Met de meeste nadruk verzekerde de staatsseci-etaris, dat het streven van „Ti rade" geen rol heeft gespeeld bij de nega tieve beslissing op het verzoek om subsi die van dit letterkundige tijdschrift. Over wogen zal worden of er voor '59 financiële steun aan de uitgave kan worden geboden. De Zeekrijgsraad heeft een 21-jarige zeemilicien-mijnenwachter uit het vlieg kamp „De Kooij" in Den Helder veroor deeld tot vier maanden gevangenisstraf. Zijn 17-jarige collega kreeg een straf van twee maanden. Beide veroordeelden hadden in de nacht van 17 september op het rijwielpad langs de rijksweg nabij de Kooibrug in Den Hel der verspeiTingen aangebracht, waardoor een bromfietser verongelukte. Enige va ten waren op het rijwielpad geplaatst en daarachter stond een handkar, waarover een plank was gelegd. De bromfietser kreeg enige ontvellingen aan het hoofd. Zijn 63-jarige duo-passagier moest met een lichte hersenschudding en een hoofd wond in het ziekenhuis te Den Helder wor den opgenomen. De vei'dediger van de 21-jarige verdach te, zei dat de jongeman, die zijn jeugd in Indonesië doorbracht, heel vroeg de nor men van die maatschappij leerde kennen, normen waaxwoor wij in Europa wel op passen, aldus mr. Krauss. Zij ouders zonden hem naar Nederland daar hij be roepsmilitair wilde worden. Het vergrijp, dat hij beging, dient beschouwd te worden als een kwajongensstx-eek, aldus de verde diger. Te veel vrije tijd De verdedigster van de 17-jarige mede plichtige schetste de teleurstellingen die haar cliënt bij de militaire dienst onder vond. Eerst zou hij worden geplaatst bij een opleidingsschool, maar toen werd hem medegedeeld dat het niet ging. Men stopte hem een bezem in de hand en daar kon hij het mee doen. „De jongen had slechts een halve dag te werken. Voor de rest was hij vrij en volkomen aan zijn lot overgela ten". „Ik vraag me af, of het geen tijd wox-dt dat bij de marine bedrijfsecono men moeten worden ingeschakeld, van wege de vele vrije tijd die steeds over blijft.'Het is een algemene klacht over het leger, de max-ine en de luchtmacht, dat de jongens te veel vrije tijd wordt gegeven, waax-door zij eerder tot vergrijpen ko men", aldus de raadsvrouwe. In opdracht van het ministerie van Ju stitie zijn dondex-dagmiddag de dx-ie verste kelingen, die op 13 november met de ,,Si- bajak" in ons land aankwamen van het Rotterdamse hoofdbureau van politie ovex-- gebracht naar de villa „kozenhof" in Al- men bij Gorssel (Geldei-land). Zij waren vroegere opvarenden van K.P.M.-schepen, die destijds naar Singa pore waren gevlucht. In deze haven was het drietal ontslagen. Toen de „Sibajak" Singapore aandeed zagen zij kans, aan boord te komen en zich te verstoppen. Het zijn de 25-jarige A. J. Wensen, vooi'- heen stuurman op de „Sambas", de 23- jarige C. F. Nikijuluw, oud-motordrijver van de „Bakai" en de 26-jarige L. Taniha- tu, voorheen stuurman op de „Minjak". Voor het eerst voer gisteren een groot zeeschip, de 12000 ton metende „North Marchiones" door de sluis van de nieu we stonnkering bij Capelle aan de IJsel. Het schip is daar op de werf van de fa. A. Vuyk gebouwd. NEW YORK (Reuter) De politieke commissie van de UNO-Assemblee heeft een Perzische ontwerpresolutie goedge keurd, waarin de Assemblee aandringt op het bijeeni-oepen van een conferentie over een tijdelijke regeling van het bestuur van Cyprus en bespreking van een definitieve oplossing van deze kwestie. De uitslag van de stemming was 31 voor en 22 tegen, bij 28 onthoudingen. Groot-Brittannië en Tur kije stemden voor, Gx-iekenland stemde te gen. Groot-Brittannië, Griekenland en Tur kije trokken hun eigen ontwerp-resoluties in. Een Colombiaanse ontwerp-resolutie, die strekte tot het zenden van UNO-waar- nemex-s naar Cypx-us, werd verworpen (17 voor, 17 tegen en 47 onthoudingen). Ook een door tien landen ingediende ont werp-resolutie, waartoe India het initiatief genomen had, werd ingetrokken. Hierin werd de Britse regering verzocht de on derhandelingen voort te zetten teneinde zelfregering voor Cyprus te bevorderen. De Belgische ontwerpresolutie, waarin werd verzocht om voortzetting van de po gingen tot een oplossing van het pro bleem in overeenstemming met het UNO- handvest werd verworpen (22 tegen, 11 voor en 48 onthoudingen). De Perzische ontwerpresolutie zal in de Assemblee waar een meerdei'heid van twee dei'de is vereist, wel niet worden goedgekeux-d. De commissie heeft dezelfde samenstelling als de Assemblee. (UPI) Het debat heeft tien dagen ge duurd. In totaal werden zeven resoluties over de kwestie Cyprus ingediend. De stemverhouding in de commissie betekent dat de resolutie in de Assemblee geen tweederde meex-derheid zal krijgen. Vorig jaar nam de commissie een resolutie aan volgens welke de bevolking van Cyprus zelfbeschikkingsrecht moest worden toe gekend. Deze resolutie werd in de Assem blee verworpen. De politieke commissie gaat vandaag over tot de behandeling van het volgende punt op de agenda: de gevolgen van ra dio-actieve stx-aling. Het laatste onder werp van bespx-eking is Algerije. FARO, (UPI) Het 600 ton metende Italiaanse vrachtschip „Annalisa" heeft donderdag tijdens een hevige storm langs de zuidkust van Portugal een anker verlo- x-en en is voor de kust bij Praia da Rocha aan de grond gelopen. Hoewel in de nabijheid van de machine kamer een groot lek werd geslagen is de toestand niet critiek, daar het schip op zandgrond is gelopen De kapitein en de bemanning, ongeveer tien man, zijn aan boord gebleven in afwachting op de aan komst van een sleepboot uit Gibx-altar. cle W ilskracht „Ik rook niet meer", zei hij, terwijl hij zich met een voldane zucht in een mijner armstoelen liet zakkenHij strekte zijn lange benen uit onder mijn rooktafel en trok een gezicht als van een recidivist vnens misdadig verleden, dat als een zware molensteen jaren op zijn schouders ge drukt had, van die schouders was afge wenteld. Ik zei hem dat ik het knap vond en memoreerde dat men tegenwoordig vrij vaak hoort van mensen, verstokte rokers, die zich deze gewoonte hadden afgewend. We haalden voorbeelden op van gemeen schappelijke kennissen, die zo maar, van de ene dag op de andere, de godin Nico tine voor goed bij de haren aan de kapstok hadden gehangen; dat het aan sommigen, die na een ongesteldheid van weken het „toeback suygen" er aan gegeven hadden, niet zo zwaar was gevallen als anderen, die het zo maar hadden bestaan er van de ene minuut op de andere afstand van te doen. „En rvat het je scheelt in je portemon- naieü Ik zeg nou portemonnaie, maar zeg maar gerust: je portefeuill eü Neem mij nou!" Hij ging om zijn argument kracht bij te zetten rechtop in zijn stoel zitten. „Ik heb een verduveld aardige ge dachte gehad. Iedere ochtend, voor ik naar m'n werk ging, kocht ik een pakje siga retten en dikwijls, als ik 's avonds de laat ste voor die dag in de lucht pafte, zei ik tot me zelf: Ziezo, daar ging weer een gul dentje de spoetnik achterna. En wat doe ik nou? Ik heb een oud sigarettevblikkie genomen en iedere ochtend stop ik daar dan m'n, die dag eerst verdiende gulden tje in. Zal jij es zien hoe dat oploopt!" „Hoeveel zit er al in?" informeerde ik. "Nou.toch zeker al een gulden of drie. En nou heb ik m'n vrouw beloofd dat ik daar niet aankom, tot van de zomer. Dan gaan m'n wijfie en ik daar een fijn reisje van maken, naar Majorca. Of naar Ibiza. Mot óók zo lollig wezen". Ik schatte dat ie, als ie inderdaad vol hield, op een dikke tweehonderd gulden zou kunnen rekenen en bewonderde zijn optimisme wat betreft Ibiza. Katwijk aan Zee, voor een week, achtte ik eerder be reikbaar- Ik zei hem dit echter niet; ik bewonderde inderdaad zijn wilskracht en dacht er niet aan daaraan te gaan tornen. Ik forceerde een stilte en gaf hem tele pathisch te kennen dat ie nou maar weg moest wezen, ivat ie aanvoelde. Hij stond op, rekte zich uit en beende naar de deur. Toen deed-ie twee stappen terug en pakte geroutineerd uit de siga rettendoos op mijn bureau een sigaret. „Hééé!" schreeuwde ik bijna, „ik dacht dat je niet meer rookte!" De brand zat er al in. Hij deed een forse haal, zoog die die naar binnen tot onder zijn achterboordeknoopje en zei, terwijl er dikke wolken weer terug paften: „Ik rook niet meervan mezèlf!" Jan van Ees (Van onze correspondent in Parijs) De Franse socialisten hebben op een bij zonder partijcongres in de Parijse voor stad Issy-les-Moulineaux, bij monde van secretaris-generaal Guy Mollet bekend gemaakt geen deel te zullen nemen aan de eerste regering der vijfde republiek. De nieuwe premier, die op 22 december door generaal Charles de Gaulle, die dan tot president der republiek zal zijn verhe ven, moet worden benoemd, behoeft bij de samenstelling van zijn kabinet, dat in beginsel vijf jaar een eeuwigheid voor Franse politieke begrippen zal aanblij ven, dus niet op de actieve medewerking der socialisten te rekenen. Als eventueel kandidaat voor het px-e- mierschap wordt naast Soustelle en De- bré ook de huidige minister van Buiten landse Zaken, Couve de Mui'ville, ge noemd. Couve de Mui-ville staat als een trouw, en vooral betrouwbaar, compagnon van de generaal bekend, die, in tegenstel ling met zijn collega's Soustelle en Debré, zijn handen nooit in de politiek bezoedeld heeft. Hij heeft zijn carrière in de diplo matie gemaakt en ook nu is hij nog bij geen enkele partij aangesloten. Met de be noeming van Couve de Mui-ville als pre mier zou de genei-aal zeker wat olie kun nen werpen op de golven der tegenstellin gen en rivaliteiten tussen de vex-schillende partijen. Niettemin is met zekerheid nog niets bekend van de keuze van de gene raal, die zich nog altijd niet officieel kan didaat voor het px-esidium der i-epubliek heeft gesteld. Op het socialistische congres waai-, van wege het verlies van meer dan zestig dei- voormalige honderd „députés" 'n nauwe lijks verholen begrafenisstemming heers te, heeft Mollet dx-ie mogelijkheden geop perd voor de onmiddellijke politieke toe komst van Frankrijk. Bij alle dx-ie, waar bij De Gaulle staatshoofd of regeringslei der zal worden, dan wel zich geheel en al zou terugtrekken luidt het advies van de huidige minister van staat, dat zijn par tij geen regeringsverantwoordelijkheid zal moeten dragen. De Franse socialisten heb ben zeker wel eens eex-der partijbeslissin gen genomen die later sierlijk over boord werden gewox-pen. Men herinnert zich spe ciaal hun aanvankelijk volslagen afwijzen- MADRID (AFP/Reuter) Een Spaans verkeersvliegtuig met zestien passagiers en vijf bemanningsleden, dat donderdag uit Vigo is vertrokken naar Madrid, wordt vermist, aldus wordt uit Madrid gemeld. Alle pogingen het toestel te vinden zijn tot dusver mislukt. In de nacht van donder dag op vrijdag achtte men de kans, dat het vliegtuig behouden zou worden aangetrof fen zeer gering. Het toestel is een Languedo van de Aviacion y Comercio en vertrok om half vijf uit Vigo. Om vijf over zes had het moeten landen op het vliegveld Barajas bij Madrid. de houding jegens De Gaulle in de drama tische mei-dagen van dit jaar. Niettemin is het wel waax-schijnlijk, dat de veex-tig socialisten samen met de tien communis ten in de komende legislatuur de linkse oppositie zullen vormen. (Reuter) De Franse communistische partij heeft Georges Marrana kandidaat gesteld voor de op 21 december te houden presidentsverkiezing. Maranne is lid van de Nationale Vex-gadex-ing. (Van onze correspondent in Parijs) Het links liberale weekblad L'Express, dat er zich op beroemt nu zevenhonderd duizend lezex-s te hebben, is opnieuw ge troffen door een maatregel van censuur. Generaal De Gaulle heeft bij zijn eerste optx-eden als ministex--president plechtig laten verklaren, dat de Franse pers in het vervolg weer geheel vrij zou zijn, maar de generaal was dan ook in Algerije, toen gis termorgen alle exemplaren van dit week blad, dat de denkbeelden van Pierre Men- dès-France vertolkt, in beslag werden ge nomen. De maatregel was bevolen door het ministerie van Nationale Vex-dediging en werd gemotiveerd door een passage van vijftien regels, waarin de schrijver van een rechtbankverslag over een beledi gingszaak tussen twee kandidaten uit de jongste verkiezingscampagne, minis ter Andx-é Malraux aanhaalde over de martelingen waaraan sommige Franse officieren zich in Algerije hebben schuldig gemaakt. Vanmorgen is L'Express zonder die ge ïncrimineerde regels vex-schenen. De maatregel van de minister van Defensie, die indirect dus tegen zijn ambtgenoot ge nomen bleek te zijn, heeft de directie van het weekblad een schadepost van vier mil joen francs of ongeveer 35 duizend gulden opgeleverd. (UPI) Het is de tweede keer sinds De Gaulle in juni aan de macht kwam dat L'Express in Frankrijk is geconfisqueerd. In Algerije werd het blad in de vier maan den die na de dertiende mei volgden zeer vele keren in beslaggenomen. (UPI) De Franse autoriteiten hebben twee journalisten, Andrew Box-owiec van de Amerikaanse „Associated Px-ess" en William Millinship van de Londense „Ob server" belet de reis van generaal De Gaulle door Algerije naar behoren te ver slaan. Zij mochten niet mee met het spe ciale persvliegtuig, dat voor de reis door Algerije is gecharterd. Beide joui-nalis- ten zouden „onjuist" hebben geschreven over de verkiezingen die de vorige week in Algerije zijn gehouden. „Associated Px-ess" heeft tegen de maatregel, die in Algiers zou zijn geno men, geprotesteerd. Borowiec is perma nent in Algiers gestationeerd. Millinship kwam vorige week in Parijs aan voor een reportage.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3